Ulat rui RADiO NORGEN? Dinsdag 13 Mei 1941 De schade in het Lagerhuis TWEEDE BLAD DER SCHIEDAMSCHE COURANT De Duitsch-Fransche besprekingen Von Papen in Turkije terug Het eiland Milos bezet Irak en de Sovjet Unie De Engeisehe aanval op Bremen en Hamburg OEDAGEUJKSCHEVRAAGBAAK 69502 68197 68932 Gemengd Nieuws Door DENIS MACKAIL Brand onder Beek 67550 68107 ^«elh^dlf^'"'8 U0Cdkoo"sle 69400 68796 68345 68421 Verbetering, van Schoorsteentrek. Fa. V. L Sport 68826 68142 „Kofa'VBertels, Dam 9 Stoomen-Verven 68392 69651 68860 WAT BIEDT DE Over de schade, aan het Lagerhuis toe gebracht hij den laatsfen Duitschen lucht aanval op Londen, meldt Reuter: Ergens midden in een groote boop puin liggen de groote eiken deuren van het Lagerhuis. Zij vormden een bizonder onderdeel van het Huis en werden zeer vaak op cere nionieele wijze dichtgedaan, als iemand een boodschap van het Hoogerhuis bracht De stoel van den speaker en het katheder der sprekers zijn door hetzelfde lot getroffen. Opmerkelijk is, dat de schuilplaats voor de afgevaardigden weerstand heeft gebo den, terw'jl de schuilplaats voor de leden der regeering zeer zwaar beschadigd is De Britsche berichtendienst meldt, dal, wegens de vernieling van bet parlements gebouw, moe'5! worden omgezien naar een nieuwe vergaderzaal voor bet Lagerhuis. Churchill, met vrouw en dochter, en lord Beaverbrook, hebben de ruïnes van het gebouw in oogeiiscliouw genomen. De wan delgang bestaat niet meer. de vergaderzaal ligt in puin, dc plaatsen voor de afge vaardigden, de diplomatenloges, dc f blieke tribunes, zijn geheel vernield. Op de plaats van het zoo beroemde gebouw vindt men thans, aldus besluit de Britsche berichtendienst, een puinhoop van meer dan 30 voet hoogte. De geheete Stocklsnimsche pers publi ceerde de berichten van haar Londensche correspondenten over den vernietigenden aanval op de Britsche hoofdstad in den nacht van Zaterdag op Zondag op de front pagina's. Eenstemmig komen de bladen tot de conclusie, dat Londen totdusver den zwaarsten nacht heeft beleefd. De kracht van den Duitschen luchtaanval komt reeds tot uiting in de opschriften van de groote Stockholmsche bladen, die o.a. luiden: „Duitsche homtreffers op het Engeisehe parlementsgebouw". „124,000 brandweerlie den in actie", „De rookwolken verduister den de vollie maan hoven de Brilsche hoofdstad" „.Het Lagerhuis moet van den grond af worden opgebouwd", „Geheel Lon den door een ring van vuurhaarden om geven". Vele uren lang donderden de Duitsche vliegtuigen meedoogenloos en zonder on derbreking boren Londen, vele uren lang zat men tusschen ware muren van vuur onder een regen van glas en asch, terwijl de ontploffingen steenen en granaatscher ven ofp de straten en daken van huizen slingerden, zoo meldt de Londensche cor respondent van Stockholms TiJningen. Bin nen korten tijd leek de maan nog slechts een nabootsing, die den rooden gloed van de branden geen concurrentie meer kon aandoen. De Londensche brandweer streed een kansloozen. strijd. Een regen van dui zenden brandbommen daalde neer. Brisant bommen bliezen met geweldige kracht de menschen letterlijk omver. Londen maakte zijn totdusver vreselijkste belevenis dom-. Het waren ontploffingen, die tot in den hemel schenen te weerklinken. Een beeld van wanhoop, het was geen werkelijkheid meer, het waren droombeelden. In de ft ïlhelmstrasse reageerde men gisteren slechts 'met de grootste gereser veerdheid op vragen van buitenlandsehe journalisten over den stand der betrek kingen tusschen Duitschland en Frankrijk, Men zeide slechts, dat de onderbande lingen met Vichy nog niet geëindigd zijn Vragen, die betrekkinj hadden op buiten landsche berichten over een ontinoetin tusschen Darlan met een hooggeplaatste Duitsche tfèrsoonlijkheid, bleven onbeant woerd. De Duitsche ambassadeur te Ankara, Vod Papen, is gisteren, komende uit Duitsch land, om 17 uur 15 met een speciaal Duïtseh vliegtuig op het vliegveld van fstanhool, Vesjiikoei, aangekomen. Na een kort oponthoud is de ambassadeur met dezelfde machine naar Ankara doorgereisd, Door een moedige manoeuvre hebben Duitsche hoepen hel eiland Milcxs bezet. Het garnizoen werd volkomen overrom peld, waarbij 11S Eugelschen en 203 Crc- tenzers gevangen zijn genomen. Milos ligt aan den Zuidrand der Cycladen en ligt op slechts 320 kilometer van de Noord westelijke punt van Kreta. Generaal Bergeret ia Dakar. De Fransche onderstaatssecretaris voor de Luchtvaart, generaal Bergeret, die zich op een inspectiereis in Afrika bevindt, is per vliegtuig in Dakar, aangekomen. Gene raal Bargeret zal in Dakar, naar uit een communiqué van het ministerie voor lucht vaart blijkt, de in Fransch West-Afrika staande Fransche luchtstrijdkrachten be zichtigen om een betere coördinatie ten behoeve van een effectiever verdediging van dit gebied te bewerkstelligen. Hij zal ter plaatse de voorwaarden onderzoeken, voor de hervatting van de Fransche koop vaardij, welker beteekenis voor de ver binding tusschen Fransch West-Afrika en het moederland in het licht wordt gesteld. Het feit. dat de Sovjet L'nie zich be reid heeft verklaard diplomatieke betrek kingen mei Irak aan te knoopeu, heeft in politieke kringen te Berlijn natuurlijk de aandacht getrokken. Men constateert, dat de fniksdie regeering door de Sovjet Unie althans niet wordt beschouwd als een dissidente regeering, zooals de Engei- schen steeds trachten te suggereercu. Engeisehe luchtstrijdkrachten hebben gis- teruaent Hamburg en Breinen aangevallen. Evenels bij de twee vorige aanvallen, al dus meldt het D.X.B., werden te Bremen vooral de woonwijken in de binnenstad be stookt. Het groote stedelijke ziekenhuis, welks operatiezaal hij den vorigea aanval getroffen was, is opnieuw door bommen beschadigd, evenais het St Josephzieketi- huis Op het havengebied werden slechts weinig brisantbommen geworpen, bier ge raakten eenige loodsen in brand. Dank zij de voorbeeldige discipline zijn de verlie zen onder de burgerbevolking gering. Een sterke afdeeling Engeisehe vliegtuï gen wierp brand- en brisantbommen op Let Hamburgsche, die in de woonwijken van Altonu groote schade aan huizen aan richtte. fa een brouwerij brak een felle brand uit, die echter spoedig gebluscht kon worden. De Ametrkaansciie sekeepvaarl op de Roede Zee. De grenzen van Kroatië. In politieke kringen te Berlijn verwacht men vrij spoedig de bekendmaking der grenzen^ ran den nieuwen Kxoatiseben staat. Xaar aanleiding van een desbetref fende vraag, gaf men gisteren in de Wil- lieimstrasse uiting aan de meenfag, dat de Kroatische gezant le Berlijn met de grens- trckh'irig slechts iels uitstaande beeft voor zoover eventueel kwesties rijzen ten aan zien van den korten Duitseh-Kroatisclien grcnssector. De Duitsche commissie ter vaststelling van dc definitieve grenzen tusschen Duibsddand en den onafhankelijken Kroa- tischen staat, is gisteren met haar werk zaamheden begonnen. Xog geen antwoord op Duitsch protest te Washington. tan welingelichte zijde wordt verno men, dat te Berlijn officieel noch officieus iets bekend is van een antwoord der Ame- rikaansche regeering op het Duitsche pro test te Washington tegen de beslaglegging op Duitsche schepen in Amerikaansche havens. Laval als burgemeester. Onder een reeks burgemeesters oit de om- geinig van Parys v. icr ambtsperiode i erieugd is, bevindt zich ook Pierre Laval als burgemeester van Aubervïelliers. Accountancy en Belastingzaken 68417 J- ^otterman, Tuinlaan i 14!), Accoun- ':7l belastingconsulent. Lid Net). Inst. v. Bel. Cous. Administraties, belasting- adviezen. Algemeen Installatiebureau 67777 ÏX" "iX- van -Ueurs, Broersveld 53. Erkend Gasfitter. Erkend Installateur. Uw adres bij verhuizingen. Na 6 mu- tel. 67379. Auto-reparatie Ilebt U autoschade 7 Noordergarage - Vijgensteeg 4 repareert alles. Aanbevelend, B. Staat Bankiers 69! 09 Amsterdamsehe Bank- N.V. ua Bijkantoor Westvest 36. (2 lynen) Alie Bankzaken Assuranties. Bedrljfskleeding 68886 fpedaiiifu"tóg' Hoog3traat Grootst Stencil-drukwerk 69440 Houtmeet en Zaagsel 68976 Grenenzaagsel Zaagmeel - A. C. H. DE „QNG, Noordvest 10. <2 hinen) Huls- en Decoratie-Schilder 68295 G, VAN KEURS, LANGE IIAVEN 5 Kantoorboekhandel Copifier-afd. van Jtfefjer's-Zak^ntelefoon Oofc in kieuren or met leekenfng. Iloolkade 2. Boter, Margarine, Vet 68535 Servlo, West molenstraat 4. Engros en De verliezen der Grieksehe vloot. Bij de dekking van den Eugelschen terugtocht, heeft de Grieksehe oorlogsvloot, die de inscheping der Eugelschen moest beschermen en oaatdoor in het brand punt der Duitsche luchtaanvallen stond, een pantserkruiser, drie torpedobootjagers en zeven torpedohooten verloren. De geheele Grieksehe vloot bt stond uit twee pantser kruisers, tien jagers en 13 torpedobooten. Stefani meldt uit Xe w-York, dat volgens berichten \an Amerikaansche agentschap pen twintig vrachtschepen hevel hebben gekregen met oorlogsmateriaal voor de Britsche strijdkrachten in het Midden-Oos ten naar de Roode Zee uit te loopen. Twin tig andere vrachtschepen hebben bevel ge kregen zich gereed te houden voor ver trek. De Amerikaansche marine-autoriteiten, hebben, naar in de Amerikaansche berich ten verder wordt gezegd, de kwestie van de bescherming dezer schepen en van hun bemanning behoorlijk bestudeerd. Meuzies bij EeoseveU. President Roosevelt heeft gisteren te Washing ton den Austraüschen premier, Menzies, ont vangen. Ka zijn onderhoud met president Roosevelt heeft Menzies verklaard, dat de algeheeie we reldproblemen besproken zijn. Hij heeft Roose velt geen boodschap van Chnrchill gebracht, maar alleen mondelinge groeten. 3) Paxley Zonen en Bimberton hebben een welbekend en zeer goed aangeschreven pro- cureurskantoor en hun kantoor op de derde verdieping van Canterbury House kan aan spraak maken, zooals slechts weinigen onder die van hun confraters, op een ongewonen graad van vuiiheid en ongerief. Men treedt er binnen door een deur met het opschrift „In lichtingen" en komt dan in een kantoorruimte, waar de minder belangrijke werkzaamheden, die een onderdeel vormen van een procureurs- praktijk, worden uitgevoerd. Een kleine jongen hamert op een schrijfmachine, een grootere maakt een geweldigen smeerboel met een co- pieerpers en een derde leest in snel tempo en met een hooge stem den inhoud van een op perkament geschreven document voor aan een kaalhoofdig iemand op een kantoorkruk, die daarbij zijn tippen beweegt of hij een ge bed prevelt, terwijl hrj het opgeiczene verge lijkt met een daarvan gemaakte copio. Het lie- bang op de muren is een nabootsing van een onbekende houtsoort en in dat lokaal bevin den zich ook de gewone blikken effectentrom mels en de kartonnen briefmappen, die over verschillende planken, tafels ei- sloelei. ver deeld rijn. Op alles, behalve den kalen schedel van den klerk, waarop het schijnsel van een dag en nacht brandende gaslamp zich zacht weerspiegeit, ligt een dikke stoflaag. Deze ver lichting is noodzakelijk, doordat de architect van Canterbury House blijkbaar vergeten heeft, dat ramen aan de Noordzijde vau zijn schitte rend bouwsel nog geen meter tnsschenruimte van den muur van Buckiemongers* Hall zou den bebben. Jim's taxi bad hem vlug en zeker naar dit duistere bol gebracht en hij had onderweg met groote belangstelling verschillende punten van de stad geïdentificeerd. Hij had voldoenden tijd tijdens zijn transport in de hydraulische lift, om zich nogmaals af te vragen, wat de beeren Paxley hem wel zouden hebben mede te deelen, zonder hierop eea bevredigend ant woord te kunnen vinden. Hij vond zijn weg naar de deur met „Inlichtingen" en trad bin nen. De jongen, die zooals gewoonlijk, een perkamenten document aan het oplezen was, hield onmiddellijk op met zijn declamatie en Jim kon hem mededeelen, dat hij verwacht werd. De jongen greep hom den brief, dien hrj weer uit zijn zak had gehaald, uit zrjn vingers en verdween er meer in een aangren zend kantoor. Jim bad nauwelijks tijd gehad zteb te herstellen van den schok, die het ver lies van zijn brief, waardoor zijn zelfvertrou wen een gcvoeligen knak had gekregen, hem bad bezorgd, toen de jongen als brj tooverslag door een andere deur weer verscheen en zich naar een vierden klerk begaf, dien hrj den brief voorhield en zei: „Mijnheer Cash wil o even spreken, mijnheer." Jim was er zoo vast van overtuigd, dat hij een van de beeren Paxley of den heer Bim berton te spreken zon krijgen, niet wetende, dat allen reeds jaren geleden dit leren- vaar wel hadden gezegd, dat hg een oogenbiik zijn mond opende om te protesteeren tegen het feit, dai hij met den heer Cash genoegen moest nemen; doch voor h§ iets had kunnen zeggen, had de jongen hem op zoo'n beslisten toon „Hierheen ais *t u blieft, mijnheer" toe- Gistermiddag brak brand uit in een schuur van den heer Coumaus te Klein Genliout onder Beek (L.). De heer Coumans gebruikte zijn mid dagmaal, toen hij werd opgeschrikt door brand geroep. Hij snelde naar de schuur om een paarden wagen en enkele andere eigendommen te redden, doch kreeg hier bij brandwonden aait hoofd en handen, zoadat liij zijn reddingspogingen moest opgeven. inmiddels was de gemeente-brandweer ter plaatse gekomen, doch zij kon tegen de gew ekügc- vuurzee weinig uitrichten. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat de schuur met de geheele inventaris in korten tijd geheel verwoest was. De brandweer moest zich beperken - tot het beschermer, van het aangrenzende woon huis. Hoewel dii waterschade opliep, bleef het behouden. De brandwonden, welke de heer Cou mans opliep, waren gelukkig niet van em- shgen aard. Zij werden door dr. Bee- kers verhonden. De schade wordt door verzekering ge dekt Frauduleuze slachtingen. De vorige week kwam het de Utreeht- sche politie ter oore, dat in de ge meente vVestbroek op vrij groote schaal varkens frauduleus werden geslacht Ka een grondig onderzoek kwam vast te staan, dat juist dezer dagen vier varkens in een schuurtje waren geslacht, zonder dat daartoe vergunning was gegeven, fa dit verband kon worden aangehouden een on geveer veertigjarige man, die in den nacht van Zaterdag op Zondag om even na vier uur op zijn fiets een hoeveelheid var- kensvleeseb vervoerde van ongeveer 70 kg. Nadat deze man kon worden gear resteerd, is gisteren ook nog aangehouden de slager, die de varkens had geslacht. Beide mannen zijn voorloopig ingesloten in het huis van bewaring. Het is niet on waarschijnlijk. dat nog verscheidene arres taties zullen volgen. N.V. EMADA» Rotterdamscheclijk 199 a. Ruime sorteecing en steeds het nieuwste. Broodbakker!] 69661 r-aat vanaf morgen krommenhoek - u nrood hezorgen. Singel 101 Carrosseriefabriek 68260 9'irf?ss?L1?: wageröiouw en alle reparatiea. VUC.UU AR: JORDAANS. Hoofdstraat 3 Copieer-werk 6773.6 Copieerinricliüng „Mercator". Alle copleer- ui I<J%J wcrfc voor üandel en vereenlglngen. Vraagt prijsopgaaf. Hoogstraat 26. A. v. d. WAAL Cor setten-Dameskousen Damestasschen 67976 F- BEISS, BROERS VEST 2t, Speciaal- uidfu «mi in.- damestasschen, koffers en alle soorten lederwaren. Reparatie-inrichting. Drogisterij 67717 Y5l" Vlashandel. Waseh- en poets- artiltclen. Inzetten van ruiten, Rubens- plein 23 en Westfrankelanüschestraat 40. H, N. Haas. Drukwerken 68489 Drukwerk van „ELBA". Goedkoop en u uo prima! Hoogstraat 156. Expeditie Glas R8796 N V- Van Katwijlc's Gtashandel, Lange UOIOJ Kerkstraat 38 Alles op dit gebied. Glas- en Kristafslijperij 68946 Moderniseeren van spiegels. Glazen Segpta- uooto ten voor alle doeleinden. Fa. v. LOOPIK OLIVIER, Boterstraat 39 Haarden en Kinderwagens 68689 FIRMA A. GODS, Speclanlhuis in haarden UUJUJ en kinderwagens. G. Verboonstraat 21, tegenover HAV-Bank. V. d. MOST LANGE NIEUWSTRAAT 23 Alle expeditie en aware transporten. Heerenmode-artikelen R7£17? JACK. HANSEN, ROTTERDAMSCHE- u DIJK 227. Keerenmodes, Kamerjassen en Pyama's. Hoeden, Petten (ook in laken) 69899 PIET BENIGER, Passage i. Heerenmode- UGOOO artikelen. Vraagt tel. zichtzending. Hotel-Café-Restaurant 66(69 „DE KROON", Koemarkt i. Lunches, COI Ja Diners, Kegelbaan. I'. F. van den Ende, Drukkerij, Roiter- v. Duinhoven, B. K. Laan 22. Vert Albert I leyerman's Stem pelfabnc k-Graveur'- lnrlehting. Kunst en antiquiteiten 6979! Kunst" en antiekhandel v.h. „De Deutsche vOf£I Poort".Restaurant. In- en rerkoop i Lva. tie. Lange Haven 8. J. Wouters. Lederwaren 6881 I Maltha's Lederhandel, Broersveld 145 en - 152. Leder-fournHuren, Koffers, Acle- tasschen. Reparation, Machinefabriek (2 Ujneu) Meelfabrieken 68484 N.V. A Tieman, Hoofdstraat 30. Tarwe- 68251 bioeai» Tarwemeel, Tarwe-afvjHen. Papiervernietiging 67666 Jac- v d- Waal, Westmolenstraat 25°7 Inkoop alie soorten oud papier en nielalen* Pavoordt Radio Huis Erkende Philips Service OOUtt Hoogstraat 92 - Tel. 68044 Pedicure-Schoenen CQAOQ Dukstal's SehoenmagazHn, Brocrsvéd 135. uO-Tot. (Medisch gediplomeerd) A. Fontijne, Boterstraat 2832. Modern Ingericht répara,-tiebedrijf. WÏLLEM FONTIJNE, Pompen en motorenhandel. Eleclrische pompen NnnpnvroT or. Speciale, van de nieuwste instrumenten voorziene. Radiokliniek. Pompen NOORDVEST 85 RADIO-BOB, Singel 156 Rijwielen 67753 gratie-Inrichting p. c. POPPËZIJN, J Hoogstraat 41 (gevestigd sedert 1909). Schoorsteenvegen Stoffen-Manufacturen Botram, alléén Lange Achterweg 33." Speciaalhuls voor alle Sportartikelen, - Sporthuis Olympia, Passage 10. -26. Fa. Kruyne en Jonker, Broersvest 5355 Veilingmeesters en hecedlgde taxateurs. Stoomververij en Chemische Wasscherij „CENTRAAL". Hoofdkantoor; Lange N'ieuwstraat 71. Stucadoor lifi Vraagt voor alle stucadoorswerkzaamheden voo 1 v en wttwerken prijsopgaaf hij Is. J. v. ENDE Weslfrankenlandscbeslraat 106 Venduhuis WasscheriJ Ï8876 Voor Zuid-Holland ten Westen JOU I vl GEBRs. GORI3 Moderne Wasscherijen Lange Haven 91 Ijzerwaren etc. Ï7688 Huishoudelijke artikelen, ijzerwaren en Jiuut, gereedschappen Post Sc Co., Korte Dam 810. Zagerij en Timmerbedrijf 17946 H. FRANSEN, SCHIE 2. Zaag- en Tim- UI IPKJ nierwerken voor handel en Industrie. Woningbureau 138752 Woningbureau „Schiedam-West", Nieuwe Haven 83, Adrn. van Onroerende goeden en. Zakken C. V. Sehledaniscüe Zakkenhandel N. Leyendekkers In- en Verkoop van alle soorten Julc- takken. Speciale reparatie-Inrichting Leelijkc val. Gisteravond omstreeks haif negen is de 49-jarige vrouw A. A. D. H.van den H., in haar woning aan de Essenburger- straat. 18 te Rotterdam, van de trap van de tweede etage gevallen. De vrouw brak een halswervel en bekwam verwondingen aan een der beenen. Zij werd naar het SL Franciscusziekenhuis vervoerd, waar zij in zorgwekkenden toestand is opgenomen. gevoegd, dat hn zich na een oogenbiik de deur in zag gaan en daar den heer Cash de hand schudde, voor hij tijd had gehad zijn mond weer te sluiten. De heer Cash liet zijn bezoeker plaats nemen in een stoel tegenover een raam, dat uitzicht gaf op een muur van verblindend witte tegels en ging zelfs tusschen don bezoeker en het raam zitten, zoodat het voor een cliënt, zelfs ai beschikte hij over de sterkste zenuwen en het beste gezichtsvermogen, onmogelijk was, iets meer van hem te onderscheiden dan den omtrek van zijn hoofd met de buitengewoon ver uitstaande ooren. Na verloop van ongeveer vijf minuten drong het plotseling tot Jim door, dat de heer Cash al dien tijd aan het woord was'geweest Hij kwam tot dit beset, doordat hij zichzelf „Zeker" hoorde zeggen, in antwoord op een zin van den heer Cash, die eindigde met de woorden: „II begrijpt dit zeker volkomen, nietwaar?" Hij begreep, dat hij na toch werkelijk zijn aan dacht tot het onderwerp van gesprek moest bepalen eri vond dat hij er ai aardig in kwam, hoewel hij niet veel begreep van dat gedeelte over de overschrijving van de volmacht, toen een tweede „Zeker" uit zijn eigen mond hem weer tot de ontdekking bracht, dat hij eigenlijk te veel zijn aandacht had laten afleiden door de bestudeering van een leehjke bianwe plek op den. nagel van mijnheer Cash" duim. Hij schrok nogmaals op, waarna de heer Cash vervolgde: „....de zaak wel duidelijk heb gemankt, moet ik o toch waarschuwen, dat de positie voor o niet zoo onverdeeld gun stig is, ais op het eerste gezicht lijkt. Volgens bet testament van onzen overleden cliënt is u benoemd tot eenig erfgenaam, hetgeen, als ik mag opmerken, een felicitatie waard is, ware het niet, dat er zekere condities aan verbon den zijn." WOENSDAG 14 MEI 1941 Hilversum I, 415,5 M. Ned. Programma. 6.45 Gramofoon. "6.50 Gymnastiek. 7.00 Gra- mofoon. 7.45 Gymnastiek. 8.00 BNO. 8.15 Gra mofoon. 9.159.20 Voor de huisvrouw. 10.00 Ensemble Bart Ekkers. 10.20—10.40 Declamatie. 11.15 Zang met piano en gramofoon. 12.00 Gra mofoon. 12.25 Voor den boer. 12.42 Almanak. „Zoo!" dacht Jim, „dit wordt interessant", en hij schoof zijn stoel een klein eindje vooruit, terwijl het deel vaa zijn hersens, dat halsstar rig geweigerd had, naar don heer Cash te luisteren, romantische-bepalingen begon te be denken, zonder welks uitvoering hij vaa het geld verstoken zou blijven, zooals het huwen van de dochter van een hertog, of het kwee ken van een baard, of het aanvaarden van een kerkelijk ambt. Inlusschcii scheen de opsomming en verkla ring van die condities een heelen tijd in be slag le nemen. Jim hoorde uitdrukkingen als „verval van rechten", „overdracht van con cessie" en „mogelijk misplaatst vertrouwen", waarna de naam Sir Adolf Lloyd bij herhaling in den monoloog van den heer Cash voorkwam. „Een oogenbiik", zei Jim. „Neemt u mij niet kwalijk, dat ik u in de rede val, maar die Sir Adoif Ltoyd was toch mijn oom's com pagnon, niet waar?" Het antwoord van den heer Cash op deze oogenschijnlgk simpele vraag was zoo lang, omslachtig en onbegrijpelijk, dat het ieder an der rechtsgeleerde genoegen zon hebben ge daan hem aan te hooren. Voor zoover Jim er uit wijs kon worden, begreep hij, dat Sir Adolf en zijn oom te eeniger tijd een overeenkomst hadden aangegaan, die echter geen deelgenoot schap uitmaakte. Een vennootschapsacte was eens of bij meer dan een gelegenheid ontwor pen, doch dé eenige aanwijzing, die do firma Poxley gekregen had, dat de mogelijkheid be stond, dat een van deze ontwerpen ooit ver der was uitgewerkt, was een verzoek geweest van hun overleden cliënt, kort voor zijn laat ste ziekte, om een klerk te sturen, die aan wijzingen zou ontvangen omtrent een ol ander rechtsgeding, waarin Sir Adolf Lloyd ook be trokken was. Het verzoek was per telefoon gedaan en was niet erg duidelijk geweest. Dit 12.45 BN'0. 1.00 Orkest Eloward met piano- intermezzi. 2.15 Voor de vrouw. 2 30 Kamer orkest „Ars Nova et Antiqua". 3.15 Het Om roeporkest. 4.00 Bijbellezing Christ. Radio Stich ting. 4.20 Voor de jeugd. 5.00 Gramofoon. 5.15 BNO. 5.30 „Luchtvaart: Grooto vliegtuigbou wers: Junkers". 5.45 Orgel en zang 6.15 Voor binnenschippers, 6.30 De Ramblers. 7.00 BNO. 7,15 Volkszangmet piano. 7.40 Gramofoon. 8.00 BNO. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Het Omroeporkest. 9.25 Dagsluiting Christ. Radio Stichting. 9.30 Ber. Eng. 9.45 Gramofoon. 10.00 10.15 Eng. ber. Hilversum II, 301,5 M. Ned. Programma. 6.45 Gramofoon. 6.50 Gymnastiek. 7.00 Gra mofoon. 7.45 Gymnastiek. 8 00 BNO. 8.15 Gra mofoon. 10.00 Morgenwijding Vrijz. Protesiantsch Kerkcomité. 10.20 Gramofoon. 11,00 Voor da kleuters. 11.20 Musiquette. 12.00 Berichten. 12.15 Ensemble Erica Helen, 12.45 BNO. 1.00 Het Amusementsorkest. 1.45 Gramofoon. 2.00 Piano. 2.30 De lichte toets. 3.00 Het Amabile- sextet. 3.15 Het Hillegonda-kinderkoor. 3.35 3.55 Gramofoon. 4.15 Het Omroeporkest. 6.00 „Het geestelijk karakter van ons volk" Vrijz, Protestantsch Kerkcomité. 5.15 BNO. 5.30 Ensemble Bandt Balogh. 6.00 Gramofoon. 6.15 De Melodisten. 6.45 Reportage. 7.00 BNO. 7.15 Orgel. 7.30—7.45 Declamatie. 8.00 BNO. 8.15 Spiegel van den dag of gramofoon- 8.30 Ons schemeruurtje. 9.30 Biologische lezing. 9.45 Gramofoon. 10.00 BNO, sluiting. was iets zoo ongewoons, dat de heer Cash niet verbaasd was, den volgenden dag te hooren, dat Sir Adolf ziek was geworden. De klerk was daarom ook niet gezonden. Na deze mededeelïng waagde Jim het op te merken „In ieder geval hebben zij toch te eeniger tijd samengewerkt?" „Ik geloof, dat ik dit wel mag bevestigen", zei de heer Cash. „U zult wel begrijpen, mijnheer Grant", vervolgde hij, „dat in zaken, die een' omvang hebben als die van Sir Alfred, het aanwezige geldsbedrag van heigeen wij nu de nalatenschap kunnen noemen, op verschil lende perioden aan groote veranderingen onder hevig is, zoodat het zelfs voor Sir Alfred zeer moeilijk zou zijn geweest, om op een bepaald oogenbiik precies de waarde van zijn bezit aan te geven. Bovendien kan ik u in vertrouwen mededeelen, dat een groot aantal transacties, speculaties zou ik ze baast kunnen noemen, den laatsten tijd door anderen zijn ondernomen, met gebruikmaking van het crediet van uw com." De beer Cash, blijkbaar van meening, dat hij nu lang genoeg gewone taal gesproken had, begaf zich hierop in een doolhof van tech nische uitdrukkingen, waardoor Jim's gedachten weer den vrijen loop namen en hij zich begon af te vragen, of dit allemaal ten slotte er op neer zoo komen, dat zijn inkomen werd ver minderd en hg zijn bediende zou moeten ont slaan. Deze gedachte deed hem even glimlachen, hetgeen iets zoo ongewoons was in het kart-- toor van den heer Cash, dat deze laatste in bet midden van het woord „retourcommissie" ophield en zei: „O, neemt u mij niet kwalijk. Ik heb mij misschien niet duidelijk uitgedrukt.'* „Volstrekt niet", zei Jim, die waarschijnlijk bedoelde „O heeft volkomen gelijk." (Wordt vervolgd).

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 6