s P DE ORGANISATIE VAN HET BEDRIJFSLEVEN STILLE NO 9 s Pag. 1 - No. 22781 TWEEDE BLAD DER SCHIEDAMSCHE COURANT Woensdag 14 Mei 1941 Instelling van bedrijfsgroepen Voorschriften betreffende taak, samenstelling en bevoegdheden 4,. r1 Hi H; Rechten en verplichtingen der bedrijfsorganisaties Gemengd Nieuws Bosch- en veenbranden DASH1ELL HAMMETT m». Zooals bekend, is in November 1940 een organisatie-commissie ingesteld, wel ke commissie tot taak heeft oen zelfstan dige organisatie van het bedrijfsleven op te bouwen De bedoeling is tot uitdruk king te brengen dat de nieuwe organisa ties in het bedrijfsleven zelve hun grond slag vinden, zooveel mogelijk hun eigen zaken regelen en geen deel uitmaken van het ambtelijk apparaat. De wijze van opbouw is destijds gere geld in drie besluiten (basisbesluit). Het eerste uitvoeringsbesluit stelde de organisatiecommissie in en gaf deze com missie o.a. de bevoegdheid a. bedrijfsorganisaties in te stellen, te ontbinden, te vereenigen, statuten van be drijfsorganisaties te wijzigen of nieuw vast te stellen; b. voorzitters, secretarissen en andere functionarissen van bedrijfsorganisaties -aan te stellen en te ontslaan; c. het lidmaatschap van bedrijfsorgani saties verplicht te stellen. Het tweede uitvoeringsbesluit heeft de hoofdlijnen aangegeven, welke bij de in deeling van het bedrijfsleven gevolgd moe ten worden. Zoo bevat dit besluit de be paling dat het bedrijfsleven zal worden ingedeeli in zes hoofdgroepen (aanvanke lijk centiale organisaties genoemd), n.l. voor de industrie (w.o tevens de kracht en lichtbedrijven), het ambacht, den han del (w o. tevens bet hotel-, café-, restau rant- en pensionbedrijf), het bankwezen, het verzekeringswezen, alsmede het ver keerswezen Hierbij ztj opgemerkt, dat het in de bedoeling ligt het hotel-, café-, res taurant- en pensionbedrijf op verzoek van belanghebbenden onder te brengen in de hoofdgroep „verkeer". Uit deze laatste omschrijving blijkt reeds op welke terreinen de bevoegdheid van de organisatie-commissie ligt. De organi- - satie— wan., den. -geheelenL handel en in dustrie bijv. valt daaronder, ook dus de groot- en kleinhandel in en de verwer king van landbouw-, veeteelt- en visscherij- producten. Alleen de eigenlijke land- en tuinbouw, deveeteelt en de zoetwater- visscherij vallen buiten de competentie van de commissie. Indeeling ?n groepen Op het voetspoor van het tweede uit voeringsbesluit begint de organisatie-com missie haar taak met de zg. horizontale indeeling, d.w.z. dat eerst alle groepen van bedrijven, die economisch dezelfde aak ver vullen, tezamen worden gebracht. Op deze wijze komen dan gelijksoortige belangen bij elkaar. Zoo worden volgens dits\steem alle industrieelen in een organisatie on dergebracht, te weten de hoofdgroep in dus trie. Daarnaast worden al degenen, die handel drijven, in een afzonderlijke or ganisatie voor den handel, te weten de hoofdgroep handel, ingedeeld. Het zelfde geldt voor het ambacht, verkeerswezen, bankwezen en verzekeringswezen. Het tweede uitvoeringsbesluit geeft dus de zes pijlers van het horizontaal georganiseerde Nederlandsche bedrijfsleven aan. De aldus gevormde hoofdgroepen worden ieder naar producten of werkzaamheden onderverdeeld in bedrijfsgroepen en deze naar gelang van de belangrijkheid weer in vakgroepen en c.q. vakondergroepen. Te vens kunnen gewestelijke en plaatselijke afdeelingen worden gevormd. Aangezien de organisaties uit alle ondernemingen van de betrokken branche zullen bestaan, ver- krijgt men aldus een gesloten systeem van organisaties dat tezamen het geheele be drijfsleven omvat. Een van de, inmiddels gevormde organi saties is reeds gepubliceerd, n l tot de hoofdgroep „industrie" behoorende be drijfsgroep „leder- en lederverwerkende in dustrie". Deze is onderverdeeld in vier nieuw ingestelde vakgroepen, n 1. voor de lederindustrie, de schoenindustrie, de dujf nemenindustrie en de lederw aremndustrie Organisatie van het bedrijfsleven in de practijk is nog altijd met duidelijk begrepen, welUe taak de oigamsatie com missie vervult. In den naam van de com missie wordt reeds tot mtdiukkmg ge bracht, dat zij het bedrijfsleven organi seert. De eerste opdracht is dus het sche ma van indeeling van het bednjfsleveri vast te stellen. Het is duidelijk, dat daarbij tevens het raam van rechten en verplichtin gen van de door haar te stichten organisa ties moet worden aangegeven. De tommis sie maakt echter alleen het apparaat klaar, zij ordent niet. De ordening van het be drijfsleven, indien op een bepaald gebied noodzakelijk of gewenscht, geschiedt door de groep zelf in samenwerking en onder goedkeuring van de overheid. Hieruit volgt dus, dat de -organisatie-commissie buiten de beantwoording van de vraag staat, of b.v, een bedrijfsorganisatie al dan niet „geslo ten" moet worden verklaard Dit staat ge heel buiten haar competentie, de commis sie schept slechts de organisatie en stelt het lidmaatschap voer een ieder verplicht, Y-y"; Het bekende biljarfwondet Keesje de Kuyter, die reeds op jeug digen leeftijd zijn biljart-capaeiteiten liet zien, zal morgen den 16-jarigcn leeftijd bereiken en hiermede is voor hem den dag aangebroken om zich aan. te geven als lid van den Ned. Biljartbond. Keesje richt zijn aanvrage tot den Ncd. Biljartbond om lid te worden. „Tippie", zijn mascotte-hondje, moet van dit groote gebeuren getuige zijn. (Polygoon) In het rieibosch „De Nek" bij Schellink hout komt de pachter handen te kort bij het rapen van meeu w eneieren. Tot de knieën in het v. ater komt de pachter met manden vol eie ren terug van een der eilandjes. (Polygoon) In hel derde uitvoeringsbesluit worden de hoofdlijnen (behandeld van de inwen- die aan een bepaald criterium, ter onder- dige structuur, de taak en de bevoegd- scheiding van de verschillende groepen heden van de bedrijfsorganisaties. Het is voldoet, onafhankelijk van het feit of eendaarom van groot belang zich een beeld bepaalde werkzaamheid op het oogenbhk to vormen van de toekomstige werkwijze van instelling of erkenning al dan met en de befcekcnis der organisaties, die wordt uitgeoefend. (thans worden opgebouwd. In de eerste plaats wordt vastgesteld, dat Hoe werkt de organisatie-commissie? De organisatie commissie is de meening toegedaan, dat het bedrijfsleven zelf de belangrijke taak heeft, den leden van de oommissie den weg te wijzen ten einde een waarborg te scheppen, dat de te stichten organisaties in werkelijkheid aansluiten op bestaande verhoudingen en in zekeren zin de weerspiegeling zijn van onze economi sche structuur. Om dit te bereiken zal de opbouw der zelfstandige organisaties zoo veel mogelijk plaats vinden' mei medewer king van het bedrijfsleven zelf, waartoe de organisatie commissie resp. de uit haar midden gekozen technische commissies, zaoals de commissie industrie, commissie handel, commissie-verkeer, commissie bank wezen, eommissie-vcr/.ekeringsweren, des kundigen. uit het bedrijfsleven heeft aan gezocht advies uit te brengen op het be trokken gebied. Uitdrukkelijk moge wor den veimeld, dat de hier bedoelde advi seurs slechts een adviseerende taak heb ben, heigeen levens met zich medebrengt, dat door hen wordt gerapporteerd, hoe-de verhoudingen in den betreffenden bedrijfs tak historisch zijn gegroeid en welke ver- eenigïngen en bureaux daarbij een taak vervullen. Zij organiseeren dus met, maar geven slechts aan, hoe en waarom de indeeling in bedrijfsgroepen, vakgroepen, vakafdeelingen, resp. gewestelijke of plaat selijke afdeelingen, zoo en niet anders moet geschieden. De organisatie zelve is slechts voorbehouden aan de organisatie commissie. verscheidene groepen rechtspersoonlijkheid bezitten. De leiding der groepen berust in ban den van een voorzitter, bij de uitoefening van zijn bevoegdheden terzijde gesia-m dooi in den regel twee plaatsvervangende voorzitters, met wien bij tezamen het dage lijksch bestuur vormt. Zij wenden aangewezen nit do onder nemers in de betrokken branche. - - -Benoeming voorzitter De organisatie van' het bedrijfsleven zal bestaan uit een hiërarchisch systeem van groepen. Zoo is de voorzitter met alleen tegenover zijn eigen groep verantwoorde lijk, maar tevens tegenover den voorzit ter van de naast hoogere groep, aan wien hij desgeuensclit inlichtingen moet ver strekken. Daze kiciarckie blijkt verder even eens uit de wijze, waarop de voorzitters der groepen worden benoemd. Benoemt de O.C. op grond van het eerste uitvoenngs besluit de eerste maal alle bestuurderen, leden van den raad van bijstand'en secre tarissen, na het ophouden harer werk zaamheden geschiedt de benoeming van de voorzitters echter telkens door den voor zitter der naast hoogere groep, met dien verstande, dat dc voorzitters van bedrijfs groepen en hoofdgroepen door den secre- taris-geneiaal zullen worden aangewezen. De raad van bijstand dient voor de be noeming dei voorzitters een voordracht in, waarop telkens twee namen voor elke te bezetten plaats voorkomen. Deze voor dracht is evenwel niet bindend. Bij vak groepen, vakafdeelingen, gewestelijke en plaatselijke afdeelingen moeten de leden worden gehoord, met dien verstande, dat de voorzitter van de belnjfsgroep kan he paleh, dat in verband met het groote aan tal leden het hooren op practisc.be be zwaren sluit, hetgeen in den regel bij 209 of meer leden het geval zal zijn. De v oorzitter en zijn plaatsvervangers worden voor den dagehjkschen gang van zaken tei zijde gestaan door een secre taris. Het werk der bedrijfsorganisaties zal de inrichting \au oen bureau vereischen, waan an de secretaris de leiding heeft. De benoeming van den secretaris geschiedt door den voorzitter. De ra au van bijstand bestaat in den regel uit de voorzitters van de naast la gere groepen, tezamen met de leden van hel aagchjksch bestuur. De raad van bijstand De raad van Lijstand moot o.a. worden gehoord bij de vaststelling en verandering der statuten, do vaststelling der 'begroo ting, de vaststelling van de finantieele bij dragen der leden en de verkrijging, ver vreemdirig en bez.waring van onroerende goederen. De beteckenis win den raad van bijstand blijkt voorts nog uit de bepaling, dal de voorzitter, indien hij een beslissing wil nemen, welke afwijkt van de meening van de meerderheid van den raad van bij stand, daarvoor de toestemming no-odig heeft van den voorzitter der naast hoogere groep. Behalve een raad van bijstand kennen de vak- en lagere groepen, alsmede de ge westelijke en plaatselijke afdeelingen ode nog het instituut der jaarlijkse be ledenver gadering. De voorzitter van de bedrijfs groep lean echter bepalen, dat op grond van overwegingen van practischen aard, wanneer n.l. het aantal leden hiervoor te groot is, een leden-vergadering niet plaats vindt. In den regel zal zulks het geval zijn J>ij groepen van meer dan 200 leden. Wat de taak der bedrijfsorganisaties be treft, bepaalt hel dorde uitvoeringsbesluit zich tot de algemeene omschrijving, dat de groepen hun leden advies moeten ge ven en moeten bijstaan. In het algemeen komt zulks dus neer op het in den ruim- sten zin des woords behartigen van de belangen der leden. Overigens zal de taalt der organisaties zich voornamelijk in de practijk moeten ontwikkelen. Vast staat echter wel, dat zij behalve een advisee rende taak stellig ook een taak zullen krij gen bij de uitvoering van allerlei over heidsmaatregelen. Een bewijs van nog een belangrijker aibeidsveld, hetwelk den be drijfsorganisaties is toebedacht, vindt men in een aarvulling, welke zal worden aan gebracht in het bij den aanvang genoem de basis-besluit. Volgens deze aanvulling n.l. zullen de bedrijfsorganisaties moeten worden beschouwd als organisaties in den zin van artikel 152 van de Grondwet, zoadat aan hen verordenende bevoegdheid kan worden toegekend. Dit uitermate be langrijk beginsel zal nog nader worden uitgewerkt. Hengelen in den Stillen Oceaan. Links: een rcusachlige barakuda; rechts: een tonijn, die aan den haak worden geslagen. (Associated Press, Zander) Op bet Helkatenveld en 't Scheïmen- veld, behoorende tot het landgoed Twic- kel te Delden, zijn 50 H.A. bosch en heide, beplant met dennen, door brand verloren gegaan. Voorts beeft in het Buurser- en Haaks- bergerveen, in de gemeente Haaksbergen, een ernstige brand gewoed. Hier werden 250 H A een prooi der vlammen, terwijl voorts 150.000 turven en veel opgaand hout aan het vuur ten offer vielen. Deza brand heeft zich over de grens heen uit gebreid op Duitsch gebied, waar aanstonds krachtige pogingen werden aangewend om de vlammen in hun vaart te stuiten. Vele* ondervonden schade doordat hun turf, die op het veld stond te drogen, verloren ging. Te Vriezen veen heeft op den Paterswal een vrij ernriiee veenbrand gewoed. Ei is vrij veel turf in de vlammen opgegaan. Met behulp van omwonenden wisten de eigenaren het vuur te dooven. Twee zaadbergen afgebrand. Met vuur spelende kinderen hebben Maandagavond brand veroorzaakt in een zaadberg bij de boerderij B te Korten- oever Twee zaadbergen en een schuuf vol landbouwwerktuigen gingen verloren. Na vier en een half uur was de brand- weer het vnui meester. Boerderij afgebrand te Hardenherg. Gistermiddag is door tot nu toe onbekende oorzaak oratid uitgebroken in de groote boer derij van den laundbouwer H. J. Hakkers in de gemeente Hardenberg De kecle boerderij, alsmede de inventaris wer den een prooi der vlammen. Ook eemg vea kwam m de vlammen, ora. Huis en inboedel waren verzekerd GESCHREVEN DOOS tjeekeninsen tan ALEXANDER RAYMOND 103 r* HALLO. RHODY, EEN OOGKNBLiS .DE TOP B VAN MÏÏENtNd VERANDERD. DU ZEGT ZE HIST NEER TS 9CHIB- EEN HIJ ZEGT IN ORDE FRED. IK HEB 'T BE GREPEN I DAT ZAL JULLIE OOK. NtCT ALLEMAAL BEVAL LEN. WAT DE TOP MET JULLIE VOOR HEEFT. *:2r.&:ir£Si ff i. Hi ri; 'li ft T ff if it

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 5