tUcd nuf 68332 assttisaiaii: De verliezen der Britsche marine Jo| «waaiiKscHfr vraagbaak Zaterdag 24 Mei 1941 TWEEDE BLAD DER SCHIEDAMSCHE COURANT Pag. 2 BUITENLAND De strijd in !rak Het tot zinken brengen van de „Zam-Zam" De Duitschers in de Vereen. Staten Von Brauchitsch in de bezette gebieden De Britsche hulptroepen in het nabije Oosten De Amerikaansche oorlog productie 68154 68260 67976 BINNENLAND De strijd bij Tobroek Engeland en Ierland Reichsbanknoten en Rentebank- scheine 67717 68489 68735 68945 68159 68976 68295 G. VAN MEURS, LANGE HAVEN fi. 68142 „Kofa'-Bertels, Dam 928. Ter aanvulling van liet, weermaehtsbe- richt van gisteren wijst het B.N.B. o.a. op den zwaren slag, die het verlies van vier kruisers voor de Engeische vloot vormt, daar de kruisers door hun snelheid vooral in de Middeliandsche Zee voor at lerlei doeleinden zeer waardevol zijn. Het is nog. niet uitgemaakt ,of zich onder deze kruisers ook enkele eenheden bevonden, die tevoren door zware beschadiging buiten gevecht gesteld waren. Zelfs als men aan neemt, dat de vier tot zinken gebrachte kruisers reeds den vorigen dag beschadigd waren, zou het verlies van vier vernietigde en twee gedeeltelijk vernielde kruisers de helft vormen van alle kruisers, die in het Oostelijk deel van de Middeliandsche Zee na de versterking met Oost-Aziatische strijd krachten waren gestationeerd. Het D.N.B. meldt nader: Gisteren zijn drie Engeische torpedoboot jagers tot zinken gebracht bij veisebeidene geslaagde aanvallen van Duitsche gevechts vliegtuigen en stuka's, op schepen der Middeliandsche Zee vloot. Verder werden twee jagers beschadigd: een daarvan ge raakte in brand. Van zes Britsche motor- torpedobooten, die een basis in het Oosten der Middeliandsche Zee wilden binnenloo- pen, werden er rijf vernietigd. Duitsdie vliegers hebben elders in de Middeliandsche Zee twee in brand staande kruisers gezien, die door Duitsche stufca's waren aange vallen. Het gisteren gepubliceerde Iraksche Weerrnadits bericht no. 26 luidt als volgt: Westelijk front: Activiteit van artillerie en verkenningstroepen. Onze artillerie heeft den vijand zware verliezen toegebracht. Onze Zuidelijke patrouilles hebben in ver binding met de ongeregelde nationale strijdkrachten in den nacht op 22 Mei de vijandelijke posten bij Mak al en Sjoeaiba aangevallen en den vijand zware verliezen aan manschappen en materiaal toegebracht. Vijandelijke vlooteenheden hebben op onze stellingen het vuur geopend. De schade is onbelangrijk. Luchtvloot: Onze vliegtuigen hebben ver kenningsvluchten ondernomen boven Senel- dabbana, Habhaniya en andere gebieden en bommen geworpen op de installaties en schuilgel©genheden van zestien vliegvelden, waarbij branden ontstonden. Vijandelijke formaties vliegtuigen werden door ons hichtwapen onder mchianegeweervuur ge nomen. Al onze vliegtuigen zijn ongedeerd van deze gevechtshandelingen teruggekeerd. PolitiestrijdkrachtenIn verbinding met de ongeregelde troepen. Onze politiestrijd krachten beheerschen nog steeds den toe stand en vallen den vijand aan. De vijand heeft luchtaanvallen gedaan op het kamp van Rasjid, op Wasjwasj en andere gebie den des lands. Door de neergeworpen bom men werd lichte schade aangericht. Op een desbetreffende vraag werd gis teren in de tv ilhelmstrasse geantwoord, dat tot dusverre,, anders dan buitentand- sche berichten wilden doen gelooven, te Berlijn geen Egyptisch protest is ontvan gen naar aanleiding van de torpedeering van het onder Egyptische vlag varende schip Zam-Zam, dat, zooals bekend is, ook oorlogstuig aan boord had. Men wees er op, dat Duilsch'and geen diplomatieke betrekkingen mei Egypte onderhoudt. In politieke kringen te Berlijn hoorde men zeggen, dat Egypte door bemidde ling van Zweden zou willen protesteeren. Van Duitsche zijde werd voorts medege deeld, dat spoedig een beschikking ver wacht kan worden, welke aan de wen- schen van de vrouwen, kinderen en echte missionarissen, die zich aan boord van het schip bevonden, beantwoordt. Naar van welingelichte zijde wordt ver nomen, slaat men te Berlijn de positie der Duiischera in de Vereenigde Staten aandachtig gade. In Duitsche politieke kringen verklaarde men gisteren, dat deze Duitschers, wat hun dagelijksch leven be treft. niet bepaald te benijden zijn. Op de vraag, hoe de gearresteerde Duitsche zeelieden in Amerika worden behandeld, werd geantwoord, dat die !>ehandeling ver schillend is. In ieder geval zijn klach ten over de behandeling der zeelieden tot Berlijn doorgedrongen. De opperbevelhebber van het Duitsche leger, generaal veldmaarschalk van Brau chitsch, heeft verscheidene dagen in de be zette gebieden in het Westen vertoefd om troepen te bezoeken en besprekingen te voeren met commando-instanties van het leger en bureaux van het militaire be stuur. Hit Beiroet wordt het volgende gemeld: De inheemsche hulptroepen van het Britsche leger, die aan de Syrisch-Pales- tijnsche grens waren opgesteld, zijn naar Pal os Una terug gestuurd en vervangen door Polen, Tsjechen, Tsjerkessen en Engel- schen, omdat men vreest, dat zij zullen deserteeren. De autoriteiten in Annam hebben een aantal Libaneezen en Syxiërs aldaar onder bewaking gesteld. Toen Emir Adoeilah Woensdag met zijn auto door de straten van Annam reed, werd hij door betoogers omsingeld, die zijn auto aanhielden en in ovaties voor Irak los barstten. De Amerikaansche senaat beeft hot wets ontwerp aangenomen, dat het federale pro- ductïcbureau het recht heeft de opdrachten voor Engeland, het Amerikaansche leger en de Amerikaansche vloot prioriteitsrechten te verleunen hoven particuliere opdrachten. Het wetsontwerp wordt thans ter oudertee- keumg naar het Witte Huis gezonden. Smuts tot veldmaarschalk benoemd. De Britsche berichtendienst meldt, dat de Engeische koning generaal Smuts heeft benoemd tot veldmaarschalk van het Brit sche leger. Geen Amerikaansche postpakketten meer naar Frankrijk. Naar de „New York Sun" meldt, wordt op bevel van het Amerikaansche ministe rie van post en telegraaf het zenden van postpakketten naar het bezette en het niet bezette Frankrijk gestaakt. Motieven zijn niet opgegeven. De evacuatie van Gibraltar. Het D.N.B. meldt uit Algecïras Gisterochtend heeft het laatste schip met geévacueerden Gibraltar verlaten. Op de kaden speelden zich opgewonden toonee- Ien af. De menigte barstte uit in kreten als „wij weten niet, waarheen wij ge bracht worden". De ontevredenheid steeg zoo hoog, dat do politie moest ingrijpen. Menzies teruggekeerd. Naar uit Auckland in Nieuw Zeeland, wordt gemeld, is de Australische premier, Menzies, daar met het clippertoestel uit San Francisco aangekomen. Menzies zal in de eerstvolgende dagen met den plaats- vervangenden Nieuw Zeetandschen minis terpresident besprekingen voeren over oor logsproblemen. "Vroegere Zuid Slavische regerring mar Canada? Volgens een bericht van „United Press" vit Ottawa, wil de Zuid Slavische exil- regeering van koning Peter in het vervolg in Canada resideeren. Accountancy en Belastingzaken RSAI7 r'- J- Boüeiman, Tulnlaan 114b, Accoun- tant en belastingconsulent. Uil Ned. l'nst. Mel. Cons. Administraties, btlasting- ailuezcn. Algemeen Installatiebureau R7777 1?a- We,J- n. van lïeurs, Broersveld 53. ui i I i Erkend Gasfitter. Erkend installateur. Usv adres bij a erimizlngen. Na 6 uur tel. 67S79. Auto-reparatie pQKflO Hebt U autoschade UO-JUC Noordergat age - Vijgensteeg 4 repareert alles. Aanbevelend. B. Staat Bankiers Cöintj Amsterdamsche Bank N,V. UUIUU Bijkantoor "Wcstvest 36. (2 lijnen) Alle Bankzaken Assuranties. Bedrijf skfeeding RSRRR F- höttgcr.tig. OOOOO Speciaalhuis. Boter, Margarine, Vet 68535 Servio, Westmolenstraat 4. Engros en Bouwkundige Broodbakkerij RQRRI Laat vanaf morgen KROMMENHOEK UUCKJI g brood bezorgen. Singel 101 Carrosseriefabriek Copieer-werk C77OC Copieerinrichtlng ..Mercator". Alle copleer- ul Ivd werk voor handel en vereenimne-en. Vrnavt Hoogstraat 17. Grootst Beêedlgd Taxateur van Onroerende Goederen, J. Bokhorst, Overschieschestr. 106 Carrosserie, wageubouw en alle reparatie». ARY JORDAANS. Hoofdstraat 34. werk voor handel en vereenigingen. "Vraagt prijsopgaaf. Hoogstraat 26. A. v. d. "WAAL Damestasschen In de laatste dagen hebben, naar aan het D.N.B. wordt gemeld, Duitsche en Ita liaan sche eenheden opnieuw met stoottroe pen tegen den vestinggordel van Tobroek geopereerd. Onder de bescherming van de eigen artillerie "werkten de pioniers en infanteristen zich naar voren tot in de na bijheid van de Britsche stellingen. Eenige stoottroepen gelukte het tot in de verdedi- gings-installaties van Oeadis des Rasel Me- daur door te dringen. Zij sneden de prik keldraadversperringen door, verwij der Je a de mijn versperringen en legden zoodoende een aantal vijandelijke bunkers bloot. Door DENIS MACK&H, 12) Het eenige dat Jim zeker wist, ooit van zijn teeraar te Oxford geleerd te hebben, was een liefde voor boeken, althans wat betreft de behandeling en het onderhoud daarvan. Hij bezat een algemeene, hoewel geenszins gron dige kennis van den litterairen inhoud van zijn boekenkast, daar hij als zooveel anderen ondervonden had, dat een boek, dat in de éta lage van een boekenwinkel de kooplust schijnt te prikkelen, in de huiskamer aile belangrijk heid verliest. Bovendien was hij een prooi ge worden van de zwakheid, waaraan vele rijken ten offer vallen en die meer dan iets anders medewerkt tot het instandhouden van de lit teraire wereld, om atie werken van een scbnj ver te bestellen, wanneer bij één boek van dien auteur met genoegen gelezen had. Daarentegen waren er weinigen die zooais hij zijn hoeken verzorgden. Iedere kast was door glas afgesloten; geen boek bleef ooit op tafel, stoel of vloer liggen; alle planken wa ren zoo gevuld, dat er precies genoeg druk stond en de banden niet beschadigd werden door een te nauwe samenpersing of, wat nog schadelijker was, een scheeven stand. Nooit zou hij de plaats waar hij gebleven was aan duiden door een omgevouwen bladzijde, door het boek omgekeerd open te leggen of als lecsteeken lets" dikkers te gebruiken dan een enkel blad papier. Daardoor werd het ontbre kende deel van de encyclopaedic een probleem, dat onmiddellijk onderzocht mo'est worden. Geen seconde langer zou bij in die kamer kunnen De Jersche minister van defensie, Ai ken, die rich in de Vereenigde Staten bevindt, heeft in een persgespirek: met International News Service verklaard, dat de betrekkin gen tusschen Engeland en Ierland voor de komende generaties in gevaar zouden wor den gebracht, indien de Engels-ehen in Noord-Ieriand den militairen dienstplicht zouden Invoeren. Zelfs zouden in Ierland ernstige onlusten uitbreken. De Engelscfaen hebben, om een dienstplicht te handhaven, meer mannen noodig dan Noord-Ierland voor den dienst zou kunnen opbrengen. Het fersche volk wil niet gedwongen worden, aan dezen oorlog deel te nemen. Austin overleden. Naar de Londensche berichtendienst meldt, is lord Austin, vermaard als de eerste fabrikaat van een baby-auto, op 75- jarigen leeftijd overleden. blijven met die gaping op de plank, tenzij hij het werk in zijn handen hield, of anders een aanvaardbare verklaring had voor zijn afwezig heid Hij belde. „Heeft u gebeld, mijnheer?" vroeg Lush, in de deuropening verschijnend. „Ik heb gebeld, waarde Lush", antwoordde Jim, die op zijn teenen heen en weer zwaaide, alsof hij aanstalten maakte te gaan vliegen, „omdat er een gat, een opening, een vacuum, een hiaat is ontstaan in de aaneengesloten ge lederen van mijn encyclopaedic. Een schaap, mijn waarde Lush, is verdwenen uit mijn kud de. Toen de avonddauw begon te vallen is een ooi niet teruggekeerd. Laat een onderzoek worden ingesteld", vervolgde hij met een vvijdsch gebaar, „in alle boeken van mijn koninkrijk tot dat afgedwaalde deel is gevonden en terugge bracht. Want er is meer vreugde in bet Ko ninkrijk der Hemelen Lush", ging hij met een diepe en plechtige stem voort, „over een deel dat verloren was en is teruggekeerd, dan over dan over een hoop andere dingen", eindig de hij tamelijk onzeker, waarna hij zich op de armleuning van een clubfauteuil liet neer ploffen. Deze rococostijl van zijn werkgever was niets nieuws voor Lush, die als hij den sleutel van het mysterie bezeten had, zou hebben opge merkt, dat deze uitbarstingen gewoonlijk volg den op do avonden dat Jim hij Mary een blauwtje had geloopen. Doch nu scheen Lush zich toch minder op zijn gemak te voelen en men zon Kunnen denken, dat zijn geweten, wat het verdwenen boek betreft, niet geheel zui ver was. Dat was het ook niet. „Neemt u mij niet kwalijk, mijnheer", zei bij. „Ik ben zoo vrij geweest het uit de kast te halen en wa3 het aan het lezen in afwach ting van nw thuiskomst." „Heb je er in gelezen terwijl je op mij wachtte?" vroeg Jim zeer verbaasd. Buitenlandse!» gezaagd naaldhout. In de Nederlandsche Staatscourant van gisteren is afgekondigd de prijzenbeschïk- king hui ten Land sch gezaagd naaldhout no. 3. In deze beschikking worden nieuwe maximumprijzen afgekondigd, voor buiten- Landseh gezaagd naaldhout. a. Bij verkoop over boord; b. bij verkoop-uit de loods; c. bij verkoop franco werk of opslag plaats van den verbruiker. In verband -met het feit, dat de nieuwe maximumprijzen een verhooging van de tot dusverre geldende beteekenen, is in ge noemde staatscourant tevens een afleve ringsverbod afgekondigd voor buitenlandsch gezaagd naaldhout, dat vóór 23 Mei 1941 is verkocht, doch nog niet op dien datum is afgeleverd. Tevens is daarbij bepaald, dat vergunning tot aflevering van het reeds verkochte, doch nog niet afgeleverde hout, slechts zal wor den verstrekt voorzoover de verkooper kan aantoonen, dat hij met den koop-er is over eengekomen, dat de basisverkoopprrjs van het desbetreffende hout met f 13 per stan daard is verhoogd. De Staatscourant van gisteravond bevatte een besluit van den secretarissen-generaal van de departementen van financiën en van justitie betreffende de ingevolge bet besluit van den opperbevelhebber van land- en zeemacht van 24 Mei 1940 ingeleverde „Reichsbanknoten". F. REISS, BROERSVEST 21. Speciaal zaak Indamestasschen, koffers en alle soorten lederwaren. Reparatie-inrichting. Drogisterij Verf- en Glashaadel. Wasch- en poets artikelen. Inzetten van ruiten, Eabens- piem 23 en Westfrankelandschestraat 40. 6. N. Haas. Drukwerk van „ELBA", prima! Hoogstraat 15G. Goedkoop en Drukwerken Expeditie 68107 7'-d' -1I0ST-, LANGE NIEUWSTRAAT 23. das Glas- en Kristalslijperij Alle expeditie en zware transporten. N.V. Van Katwijk's Glashandel, Lange Kerkstraat 38. Alles op dit tebled. „Ja, mijnheer. Ik hoop, dat u mij dit zult wdlén vergeven. Ik weet hoe zeer u op uw boeken gesteld is, maar ik verzeker u, dat ik er heel voorzichtig mee beu geweest". „Ik hoop, dat je mij op jouw beurt zult willen vergeven, als ik je vraag welk onder werp je aan het bestudeeren was?" zei Jim. „Bimefaliisme, mijnheer", zei Lush; „en de gouden standaard." Jim's mond viel open. De eerste uren van den nieuwen dag beloofden even groote ver rassingen voor hem te zullen opleveren als de afgeloopen vier en twintig uur. „Ik hoop, dat u het mij niet euvel zult dui den", herhaalde Lush, „maar de avonden zijn anders zoo lang, wanneer u laat thuis komt." „Ze zouden rnij verduiveld lang schijnen als ik over bimefaliisme en den gouden standaard moest lezen", antwoordde Jim. „Ja mijnheer'-, antwoordde Lush onderdanig. „Heb je je altijd voor zulke onderwerpen ge ïnteresseerd vervólgde Jim, „Neen mijnheer, niet altijd", zei Lush, die geneigd scheen het daarbij te laten. „Je verbaast mij ten zeerste, Lush", zei Jim. „Ga zitten; neem een sigaar neen, ik sta er op" voegde hij er aan toe, toen Lush een afwijzend gebaar maakte als protest tegen deze inbreuk op de etiquette. „De omstandigheden zijn ongewoon en ik sta er op". Hij wierp hem het sleuteltje van zijn sigarenkastje toe. „Nu mijnheer, als u er dan op staat begon Lush. „Natuurljk, en neem maar een groote", zei Jïm. Lush nam een groote sigaar, stak haar op en wilde op een stoel met rechte leuning gaan zitten. „Neen, neen, maak het je gemakkelijk", zei Jim weer, waarop Lush, hoewel eenigszins aar zelend, zich in een van de clubfauteuils neer liet. „Nu, Lush", begon Jim, die nog op de Modermseeren van spiegels. Glazen legpla ten voor alle doeleinden. Fa. v. LOOPIK Si OLIVIER. Boterstraat 39 Haarden en Kinderwagens COCOQ FIRMA A. GOOS, Speciaalhuis in haarden OOOOo en kinderwagens. G-. Yerboonstraat 21, tegenover HA V-Bank. Heerenmode-artikelen R7R79 JACK. HANSEN, ROTTERDAMSCHE- u'ö" DIJK 227. Heerenmodes, Kamerjassen ea Pyama's. Hoeden, Petten (ook in laken) CQOQQ PIET HENIGER, Passage 1. Heerenmode- wCKK» artikelen. Vraagt tel. zichtzendmg. Hotel- Café-Restaurant Houtmeet en Zaagsel (2 Kj'nen) Huis- en Decoratie-Schilder Kunst en antiquiteiten GOTO1 Kunst- en antiekhandel v.h, „De Delftsche w,fcl Poort ".Restauratie. In- en verkoop, taxa tie. Lange Haven 3. J. Wouters. „DE KROON", Koemarkt 1. Lunches, Diners, Kegelbaan. Rookzaagsel. Grmenzaagsel. Zaagmeel. A. C. H. DE JONG, Noordvest 10. Kantoorboekhandel 68197 F"iVa,n,d!;".Er"!e. Drukkerij, Rotter- "«I10»»" inricht mg. Lederwaren fififil I Maltha's Lederhandel, Broersveld 145 en uuui I 152. Lcdcr-fouraUixren, Kofrers, Aeto- tasschen, Reparatién. Loodgietersbedrijf RQQÖ7 vow «Oc loodgieters-* erfczaamheden en sanitaire WUÜOI installaties. U JU HG ENS, Hoofdstraat 189, Opgericht 1895 Machinefabriek RQAflft A- Fontijne, Boterstraat 2832. Modern J,J ru" Ingericht reparatiebedrijf. (2 lijnen) Meelfabrieken 68484 N-V- A. Tieman, Hoofdstraat 39. Tarwe- 68251 bloem, Tarwemeel, ïarwe-afvallen. Oude Materialen en Afvalstoffen RQQ70 Th. Hersbach, L Singelstraat 39. Groot oom»» handel in oud papier ingeschreven ah tusschen handelaar (afd B) bij liet Rijks bureau. Enkooper voor alle soorten metalen. Papiervernietiging RVEER Jac. v cl. Waal, Westmolenstraat 2527. Ul<JvlU inkoop alle soorten oud papier en metalen. Pavoordt Radio Huis Erkende Philips Service OÖUH^t Hoogstraat 92 - Tel, 38014 Pedicure-Schoenen CtMQO Dijkstal's Schoenmagazijn, Broersvest 135. uutat, (Medisch gediplomeerd) Pompen C07Q WILLEM FONTIJNE, Pompen en DO DO motorenhandel. Electrfsche pompen NOORDVEST 85 Rijwielen fi Reparatie-inrichting P„ C. POPPEZIJN, U/ Jdd Hoogstraat 41 (gevestigd sedert 1909). Schoorsteenvegen (20/101 Verbetering van Sehoorsteentrek. Fa. V. L. uu14Borrant, alléén Lange Achterweg 33. Sport R889R Speciaalhuis voor alle Sportartikelen. Sporthuls Glympia, Passage 10. Stencil-drukwerk KCl/LMl Copiéer-ald. van Meijer's-Zakentelefoon ook in kleuren of met teekenlng. Hooikade 2. Stoffen-Manufacturen Stoom er»-Verven C09Q0 Stoomvervenj en Chemische WasscherU DODOC „CENTRAAL". Hoofdkantoor; Lange Nieuwstraat 71. Stucadoor RQQIR Vraagt voor alle stucadoorswerkzaamhedea UJJ1 u en witwerken prijsopgaaf bij P. J. V. ENDE Westfrankeniandschestraat 106 Venduhuis CQCC J Fa. Kruyne en Jonker, Broersvest 5355 uuuifi Veilingmeesters en beêedigde taxateurs. WasscheriJ R9C7R Voor Zuid-Holland ten Westen WO0IO GEBRs. GO RIS Moderne Wasscherijen Lange Haven 91 Woningbureau COVCO Woningbureau „Schiedam-West", Nieuwe uu f Ou Haven 83. Adm. van Onroerende goederen. Ijzerwaren etc. R7RS9 Huishoudelijke artikelen, Ijzerwaren en UIUU& gereedschappen Post Co., Korte Dam. 810. Zakken RRQRfi C. V. Schledamsehe Zakkenhandel W0OOU n. Leyendekkera In- en Verkoop van alle soorten Jute zakken. Speciale reparatie-inrichting Artikel 1. 1. Do ingevolge hef besluit vaa den. opper bevelhebber van land- en zeemacht van 25 Mei 1940 (Nederlandsche Staatscourant van 27 Mei 1940, no. 100) ingeleverde „Reichsbank noten", zoomede „Rentenbankscheine" in cou pures van 10 rentonmark of meer, zullen door de Nederlandsche Bank N.V. aan de rechtheb benden worden afgerekend tegen den koers van rijbsmark, resp. rentenmark 100 f 75,36. 2. Voor zoover de inlevering ingevolge het in het vorige lid genoemde besluit niet recht streeks bij de Nederlandsche Bank N.V. heeft plaats gehad, geschiedt do afrekening door tusschenkomst van de in dat besluit vermel de banken of bankiers. 3. De in het vonge lid bedoelde banken en bankiers kunnen aan degenen, die bij hen „Reichsbanknoten", zoomede „Rentebankschei- ne" in coupures van 10 rentenmark of meer ingeleverd hebben, een provisie m rekening brengen van één per mille, met een minimum van f0,25 per post. De Nederlandsche Bank N.V. kan voor „Reichsbanknoten" en „Renten bankscheine" als voormeld, die bj haar zijn ingeleverd door anderen dan banken en ban kiers, dezelfde provisie in rekening brengen. armleuning van den fauteuil zat, „voor wjj doorgaan op het onderwerp van de encyclo paedic, spijt het mj ten zeerste je te moeten mededeelen, dat ik vanavond tot de conclusie ben gekomen en dit was voordat ik thuis kwam dat ik niet langer gebruik zal kun nen maken van je diensten." Hij legde Lush, die iets wilde zeggen, met een gebaar het zwijgen op. „Dit besluit", vervolgde hij, „is onhoerroepe- lijk en ik ben er slechts toe gekomen na alle omstandigheden nauwkeurig overwogen te heb ben. Ik maak uit je klaarblijkelijke emotie op. Lush, dat je iets wilt zeggen; misschien wilde je vragen ol ik reden heb tot ontevredenheid over je werk, sedert je in mijn dienst geweest bent. Wees daaromtrent gerustgesteld, Lush. Die reden heb ik niet. Behalve naar aanleiding van het incident met de encyelopaedie, waar ik geneigd Len niet lang bij stil te staan, hoe wel ik er later nog wel eens op terug zal komen, kan ik naar waarheid verklaren, dat je werk steeds in alle opzichten mijn goedkeu ring heeft weggedragen en ik zou je zonder eenige aarzeling een getuigschrift willen ver- strekken, waarmede je in staat zou zijn een andere betrekking te verkrijgen, waar je talen ten naar waarde zouden worden geschat, ware het niet, dat ik er van overtuigd ben, dat on der de tegenwoordige abnormale omstandighe den van do arbeidsmarkt, wat het huisperso neel betreft, een dergelijk getuigschrift noch verlangd, noch verwacht zou worden. Je hebt de wereld aan je voeten Lush. Ik wenschte, dat ik dat ook kon zeggen." Hij zweeg, doch voor dat Lush iets zeggen kon, ging hij verder. „Je wiide zeker vragen, welke redenen ik had om tot dit besluit te komen en hoewel ik niet het recht erken van iemand, die zich in rnrjn dienst bevindt, om de gegrondheid hiervan in twijfel te trekken, voel ik toch, dat ik je een verklaring schuldig ben van de Artikel 2. 1. Een afrekening, als in het vorige lid be doeld, zal slechts plaats vinden, indien de recht hebbenden binnen zes maanden na de inwer kingtreding van dit besluit den wensch daar toe aan de bank of bankier, waarbij de „Reichs banknoten" of „Rentenbankscheine" zijn inga leverd, te kennen geeft. 2. Ingeval de „Reichsbanknoten" of „Renten» bankscbeine" zonder vermelding van naam an adres zijn ingeleverd, zal degenen, die de af rekening verzoekt, ten genoege yan de Neder landsche Bank N.V. van zijn recht moetet doen blijken. Artikel 3. Van „Reichsbanknoten" en „Rentenbankschei ne", waarvan niet binnen den in artikel 8 genoemden termijn de afrekening is verzocht, dan wel ten aanzien waarvan degene, die dig het verzoek heeft gedaan, niet ten ge noegen van de Nederlandsche Bank N.V. van zijn recht beeft doen blijken, gaat de eigen dom van reentswege over aan den staat. Artikel 4. Dit besluit treedt op den derden dag na dien zijner afkondiging in de Nederlandsche Staats courant in werking. redenen die mij nopen, onze jarenlange ver bintenis te verbreken. Die verklaring zal ik ja geven. In het kort gezegd, Lush: ik ben ge ruïneerd, platzak, blut, nitgestooten en uitge kleed. Lush, die met toenemende verbijstering naai zijn meester had geluisterd en althans koh zien, dat bij nog niet uitgekleed was, meende dat de andere definities, betrekking hebbende op zijn. toestand, wellicht overdreven zouden zijn. Hij voelde zich dus gerechtigd op te mel ken: „Ik hoop van niet, mijnheer." „Je hoopt het niet?" herhaalde Jim, die dit een mooie aanloop vond voor een nieuwe vlucht op vleugelen der rhetorica. „Je hoopt het nietl Maar je hoop is den bodem ingeslagen. Gisteren, Lush, had ik groo te bezittingen; ik Badderde ais een vlinder In de uitgaande wereld; ik trippelde door de Ker mis der IJdelheid, harten brekend, dobbelend, spelend en weddend. Ik was een rouè; meer dan dat, ik was een rijke roué." Dit absoluut verkeerde beeld, dat Jim van zichzelf ophing, scheen hem onuitsprekelijk ge noegen te doen. „Maar", ging hij voort, „de knip sloeg dicht, de kail was gegraven en de trotsche papegaai, die eerst op zijn stokje danste, laat nu zijn mooie voeren in de modder sleepen. Kun je mij volgen, Lush?" „Ja zeker, mijnbeer", antwoordde Lush. „Uitstekend", zei Jïm. „Je zult dan ook wel begrijpen, dat het wreede noodlot ons dwingt van ernaar te gaan. Neem dezen geldbuidel, mijn bravo man vervoigdo hij, met zijn sleu telbos rammelend, „én ga uws weegs! Laat het nooit gezegd zijn, dat Jim Grant in de dagen van tegenspoed zijn volgelingen vergat Er zal altijd een. plaatsje in zijn hart zijn voor zoo'n trouwen dienaar als ja, wat is eigenlijk ja voornaam, Lush?" ^Herbert, mijnheer.*1 (Wordt vervolgd).

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 6