WESTELIJK KRETA IN DUITSCHE HANDEN Maandag 26 Mei 1941 R Tijd om te verduisteren EERSTE BLAD BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN) TEL. 69300 (3 LIJNEN) 94ste jaargang No. 22790 met vóór Vrydog-avond 0 uur bezorgd. POSTREKENING 5311 Hevige aanvallen van valschermjagers Zware verliezen cler Britsche marine Zware verliezen der Britsche vloot bij Kreta De actie der valschermjagers M l DDE L LAND S C HE^Z EE s isamoes - - ^^gg^ERAKLEONfra/Mfig De strategische beteekenis van Kreta Britsche slagkruiser ,,Hood" vernietigd Door de „Bismarck" in den grond geboord Britsche vloot heeft Kreta verlaten VANDAAG i 21.44 UUR NORGEN: 21.45 UUR Een sqhok op „Empire Day" t IsjC" ÜC2B colimit verschijni dagelijks, met mtxondenng mn Zon» en Feestdagen* Pn}a per kwartaal f 2.10; franco per poat f 2.60 prijs pweek: 16 cts. Afzonderlijke nmnmera 3 eta, Abonnementen worden dagelijks aangenomen Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten vóór eJf nur aan bet Bureau bexorgd rijn» Zater dags vóór uur. Een bepaalde plaats van advert en ti 8a wordt met gewaarborgd. Directie: Mr. H* A. M. Roelants Hoofdredacteur: M. Stavenga, Schiedam Pry» der advertentifeuvun io rebels i 1.60 tedere regel meer f 0.31; in bet Zaterdagn ummer 1—5 regels f L85, iedere regel meer f 0.36 Reclames f 0.77 per regel. Incassokosten 5 cts.; postkwi tan ties 15 ets. Taneven van advertentiën by abonnement zijn aan bet Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Advertentiën opgenomen f 0.52 t/m 15 woorden i 0.77 t/m 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. 's ^Voensdaga* Kleine Advertentiën tot 25 woorden 10.26, mits vóór Dinsdagavond C nur aan bet Bureau bezorgd 's Zaterdags Kleine Advertentiën i 1.03, mdien 1 Vrü- F.t opperbevel der Duitsche weer macht maakt bekend: Duitsche valschermjagers en uit de luoht gelande troepen zijn sedert de vroege ochtenduren van 20 Mei op het eiland Kreta in gevecht met deelen van het Britsche leger. In een koenen aanval uit de lucht ver overden zij, gesteund door formaties jagers, torpedo-toestellen, gevechts vliegtuigen en duikbommenwerpers, tactisch belangrijke punten van het eiland1. Na verdere versterking door formaties van het leger zijn de Duitsche troepen tot den aanval overgegaan. Het Weste lijk deel van het eiland is reeds hecht in Duitsche handen. Het Duitsche luchtwapen heeft de po ging van de Britsche vloot om in te grijpen in de beslissing om Kreta neer geslagen, verdreef haar uit het zeege bied ten Noorden van Kreta, bracht een aantal vijandelijke oorlogsschepen tot zinken of beschadgide ze en ver overde de heerschappij in de lucht hoven hel geheele gevechtsgebied. Het geheel der operaties verloopt ver der volgens het opgestelde plan. Die verklaring van Churchill, dat op Kreta Duitsche troepen afgezet zijn, geld eed in. Nieuw Zeelandsche unifor men, is onwaar. Mocht zij er aanleiding toe zijn of er oen motiveering achteraf voor geven, dat Duitsche valschermja gers niet volgens de regels van het volkenrecht worden behandeld of be handeld zijn, dan zal het opperbevel der weermacht last geven tot over eenkomstige vergelding jegens het tien voudige aantal Britsche krijgsgevang®- nen, De jongste militaire gebeurtenissen in het Oosten van de Middellandsche Zee ver vullen, naar aan het D'.N.B. wordt mede- gedoeld de geheele Britsche openbare meening met de grootste bezorgdheid. In toonaangevende militaire en politieke krin gen van het Empire wordt er op gewezen, dat de beteekenis van een Duilschen aan val op Kreta ver uitgaat boven het eigen lijk'e doel van den aanvaller. Voorts wordt er op gewezen, dat een eventueele inne ming van het eiland door Duitsche troe pen een.zware tegenslag zou zijn voor de Britsche strijdkrachten in het Nabije Oos ten. Openlijk wordt gezegd, dat niet alleen Egypte en het Suez-kanaal, maar vooral ook de Britsche eilanden zelf ten zeerste bedreigd worden. Ten slotte ziet men in toonaangevende Britsche kringen wel dege lijk ïn, dat een dusdanig Duitseh succes in het Oosten van de Middellandsche Zee een belangrijke uitwerking moet hebben op alle neutrale naties. Het Duitsche weermachtsbericht van gis teren maakt melding van hel in het bo venstaande extra-communiqué medegedeel de en voegt er het volgende aan toe: Gisteren heeft het Duitsdhe luchtwapen wederom met groot succes ingegrepen in den strijd om het eiland Kreta. Nieuwe troepen, valschermjagers werden onder be scherming van jachtvliegtuigen ter verster king neergelaten. Gevechtsvliegtuigen bom bardeerden met goede uitwerking vijande lijke gescliulsstellingen, machihegeweer- nesten, barakken, kampementen en troe penconcentraties Zij vernielden verschei dene Britsche batterijen luchtdoelgeschut en ïadio-installaties, en vernietigden ten Zuiden van Kreta een koopvaardijschip van 1000 br.t. oorts maakt het weermachtsbericht ge wag van den ondergang van de „Hood", Ook het communiqué van het ftaliaan- sche hoofdkwartier geeft bi/onderheden over den rtrijd om Kreta. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maalde hedenmiddag be. kend: En den strijd om Kreta heeft het luchtwapen, zooals reeds gedeeltelijk! bekend gemaakt, buitengewone succes, sen op de Britsche Middellandsche Zee. vloot behaald. Alleen de Duitsche lucht strijdkrachten hebben sinds den 20en Mei zeven vijandelijke kruisers en acht torpedojagers alsmede een duikboot en vijf motorforpedobooten tot zinken ge. bracht. Door bomtreffers werden ver. der een slagschip en verscheidene krui. sers en torpedojagers ernstig be. schadigd. Alle Britsche schepen uit Gibraltar vertrokken. Alle in Gibraltar liggende oorlogsschepen, o.m. een vliegtuigmoedersehip en drie duikbooten, zijn intde richting van de Mid dellandsche Zee uit Gibraltar vertrokken. Nieuwe Engelsche stellingen op Cyprus. Naai' United Press uit Londen meldt, bouwen de Britsche troepen nieuwe stellin gen op Cyprus, daar zij deze noodzakelijk achten, als Kreta door de Dmtschers in genomen mocht worden. In een eerste ooggetuige verslag, dat het D.N.B. ontvangen heeft van de landing van valschermjagers op Kreta wordt gezegd: liet eskader torpedovhegluigen waar mede ik vlieg, heeft tot taak het naderen van de ontelbare transportmachines le be schermen en de landing der valscherm troepen tegen vijandelijke luchtaanvallen te dekken. De hemel is stralend blauw en slechts hier en daar ziet men enkele dunne slierten wolken, wanneer wij voor Kreta starten. Na lange minuten komt land in zicht: Kreta, welks geweldige bergen als een dreigende vesting uit den nevel opdoemen. Honderden JU. 52 trekken in nauwelijks te overziene reeks hun baan naar het eiland, een vliegend lager, om den Tommy in zijn laatsten schuilhoek, dien hij behouden beeft uit den Balkanoorlog, aan te vallen. Voortdurend liggen wij op de loer tegen vijandelijke jagers, die misschien het na deren van onze valschermtroepen zouden willen verhinderen. Maar geen Hurricane, Spitfire of Gloster iaat zich zien. Wat de vijandelijke jagers verzuimen, tracht de luchtafweer goed te maken. Een reusachtig vuurgordijn ligt voor de Duit sche machines, maar midden in het woeste blaffen van den vijandelijke kanonnen razen plotseling o-nzje torpedotoestellen als wol ken omlaag en brengen in verscheidene scheervluchten de luchtafweer-artillerie tot zwijgen. Een machine van de groep krijgt bij deze aanvallen zoo zware treffers, dat zij op het vliegveld, in de nabijheid waan van reeds deelen der valschermjagers ge land zijn, een noodlanding moet maken. In steeds nieuwfe golven brengen de oude, beproefde Junkers, compagnie na compagnie valschermjagers aan. Het is steeds een opnieuw aangrijpend- gezicht, wanneer hun deuren opengaan en met tus- schenpoozen vjan een seconde jager na jager in-de diepte stort,-wanneer.dan de valschermen zich ontplooien en naar den grond slingeren. Soms zweven honderden valschermen tegelijkertijd in do luoht, wat den indruk maakt alsof h'et landschap is beschilderd met kleine witte verfvlekken. Wij kunnen zien, hoe beneden, terstond na de landing, de valschermjagers in groe pen bijeenkomen en volgens een nauw keurig vjan te voren opgesteld plan hun actie beginnen tegen de vijandelijke steun punten. In ons doelgebied hebben zij tot taak een vliegveld te nemen, in grooten getale liggen de valschermen reeds om het veld heen. En nog steeds komen nieu we parachutisten er bij. De Westelijke rand schijnt reeds in Duitsche handen te zijn, terwijl aan het andere einde den tegen stander nog verschanst is. Op den weg rukken reeds vrij groote troepen valscherm jagers op. i Terwijl beneden de valschermjagers stel ling na stelling van den tegenstander in- Kaart van pelt nemen, big ven wij, die intussclien geste gen zijn tot op 2000 Mr hoogte, verder op wacht tegen eventueele verrassingen uit de lucht. Prachtig is- het overzicht, dat wij uit deze hoogte hebben. Achter ons, bijna vervagend in den nevel, de ruim 2000 M. boog oprijzende gebergten van Midden- Kreta, die voor een deel nog met sneeuw bedekt zijn, voor ons de zee, welke blauw olieachtig glanst in alle kleuren van den regenboog: duidelijkje sporen van de vele scheepstragedies, die zich de laatste we ken daarbeneden hebben afgespeeld. Nu wordt ook' het uitzicht naar half rechts, naar de Soedabochi, vrij. Hier liggen nog steeds eenige vijandelijke schepen, hiaar d'e zwarte rook, die boven den grootsten, daar voor anker liggenden kolos als een toren opstijgt en een tweede, blauw achtige rookpluim, die afkomstig is van een ongeveer 6000 b.r.t. groote kast, toonen duidelijk, dat onze duikbommenwerpers hier reeds aan het werk waren en goed werk hebben gepresteerd. Wjij trekken onze cirkels' hoven het ge bied v,an Canea en Maleme. Intusschen zijn bijna zonder onderbreking de transport vliegtuigen aangekomen en. ook wanneer wij de thuisieis aanvaarden, houdt de ein- deloozc stroom niet op Over de gevechten om Kreta schnjft de „Dienst aus Deutschland" het volgende: Het opperbevel der weermacht hoeft mede gedeeld, dat het Westelijk deel van Kreta reeds stevig in Duitsche handen is en dat het Duitsche luchtwapen het geheele ge vechtsgebied beheersebt. Hiermede is de Duitsche oorlogvoering' «eet een belangrij. ken stap voorwaarts gefrc»tten, Kreta was op het oogenWik1 van den Duilschen aan val tot een wonde in het lichaam van het Britsche verdedigingssysteem geworden, w aarheen alle verdedigingsmiddelen stroom den, waarover de Britten in de MiddelLand- sche Zee maar beschikten. Nog nooit zijn in zoo korten tjjd zooveel Britsche een heden der marine vernietigd en nog nooit hebben zoo groote eenheden van de Brit sche vloot tijdens dezen oorlog getracht in de gevechtshandelingen in te grijpen. Hier bij is in een dramatischen strijd het duel tussclien zeemacht en luchtmacht in dit geval ten gunste van het Duitsche lucht wapen beslist. Deze zware Engelsche ver liezen worden door het succes van de Duitsche zeestnjdkrachten bekroond, welke in het zeegebied rondom IJsland een En gelsehen slagkruiser vernietigden en een ander Engelsch slagschip dwongen om te keeren, zonder hierbij zei fnoemenswaar- dige beschadigingen te hebben opgeloopcn. Van Duitsche zijde wordt met betrekking tot de operatieb rondom Kreta op het volgende de nadruk gelegd: L De belangrijke voordeelen, welke de verdedigers van het eiland Kreta bezitten. De afstanden hebben een actie van Duit sche valschermjagers en uit de lucht ge lande troepen bizonder moeilijk gemaakt. Aangenomen kan worden, dat niet alleen de eilandbezetting versterkt is, daar de Brit ten met een Duilschen aanval rekening moesten houden, doch dat ook het geheele eiland in een vestingachtigen toestand is gebracht. Terwijl de Duiischers met moeite onvoorbereide landingsplaatsen onder het vuren van het afweergeschut moesten zoe ken, stond den Britten een aantal goede vliegvelden ter beschikking. Ook vliegtuig- moederschepen konden den verdedigers hulp vanuit de lucht brengen. Tenslotte loon de vloot den verdedigers wan het'eiland voortdurend hullp 'brengen. De prestatie van de Duitsche-veroveraars kali derhalve niet hoog genoeg worden aangeslagen. 2. De beteekenis van het eiland Kreta voor de strategische positie van de Brit ten in de Middellandsche Zee, zooals zij van Engelsche zijde wordt opgegeven. In Londen wordt er op gewezen, dat, in geval Kreta in Duitsche lianden zou vallen, Suez reeds voor de h'elft bereikt zou zijn, waar door de Britsche positie in Irak, Egypte en in het Nabije Oosten in het algemeen aan ernstige gevaren zou zijn blootgesteld. 8. In Duitsche militaire kringen verheelt men deze mogelijkheden niet. Er wordt eoh. ter op gewezen, dat Duitschland nog an dere pijlen op zijn boog heeft en dat er nog in het geheel geen zekerheid bestaat over de vraag of de Duitsche leiding juist waarde zal hechten aan de door Engeland aangeduide gevolgen van een inneming van Kreta. Nog steeds hullen kringen van de opperste oorlogvoering zich in een ge heimzinnig zwijgen. De militair-politieke medewerker van het D.N.B. schrijft ovet den slag om Kreta Daar het Duitsche opperbevel een be richt publiceert over den strijd om Kreta en daaiin verklaart, dat de wateren ten Noorden van hel eiland gezuiverd zijn van den vijand, kan men aannemen, dat van Duitsche zijde de kwestie van den aan voer bevredigend is opgelost, zoodat niet meer verwacht kan worden, dat de ver- Het opperbevel der Duitsche weer macht maakt hekend: Een op den Atlantischen oceaan oj.crcereude Duitsche gevechtsformatie onder leiding van den vlootchef ad miraal Liitjens, heeft in het zeegebied rondom IJsland zware Engelsche zee- strijdkrachten ontmoet. Het slagschip. Bismarck" heeft hierbij een Engel- schen slagkruiser, waarschijnlijk de „Hood", vernietigd. Een tweede En gelsch slagschip werd gedwongen van koers te veranderen. De Duitsche zee strijdkrachten zetten zonder noemens waardige beschadigingen hun operaties voort De Britsche admiraliteit maakt, volgens overing op aanzienlijke tegenslagen zal stuiten. Daarmede is een militaire pres- een speciaal bericht van den Engelschen tatie vo'bracht, die uniek is in de oor- berichtendienst, bekend, dat de slagkrui ser „Hood" in de lucht is gevlogen. Io"sgeschieJcnis. Noorwegen, Botterdam en Korinthe waren slechts een voorspel in vergelijking met de huidige actie. De ver- rT dedigeis van Kreta hadden alle voordee- oorlogsschip ter wereld Het ont- Met zijn 42.100 ton was de „Hood" het len, die natuur en militaire kracht kon den verschaffen Desondanks hadden de Duitschcrs succes. Als van Duitsche zijde nog niet over de strategische beteekenis van het eiland Kreta wordt gesproken, dan is toch aan de Engelschen door hun publicaties elke gelegenheid ontnomen om liet. eventueele verhes van Kreta als een kleinigheid voor te stellen. Engelsche militairen hebben ge zegd, dal met het verlies van dit eiland groote gevaren voor do strategische po sitie in Suez, Egypte, Irak en geheel het Nabije Oosten zouden ontstaan. Van Duit sche zijde ontbreekt elke aanduiding, hoe wikkelde een snelheid van 31 zeemijlen en was met acht 38 C.M., twaalf 14 cM. en acht 10 cM. kanonnen en een over eenkomstige luchtafweer, benevens zes tor- pedolanceerbuizen bewapend. Volgens een nadere mededeeling van den Britschen berichtendienst heeft de „Hood" tijdens den strijd met Duitsche zeestrijdkrachten „ongelukki gerwijze" treffers in de kruitkamer ge kregen Het Duitsche slagschip „Bismarck", dat men zfch de nieuwe strategische positie in een zworen strijd hel grootste oor ten nutte zal maken. De opperste Duit sche oorlogsleiding- hult zich in een veel- beteckcnend stilzwijgen, nis er dingen op het tapijt komen, die belangrijk zouden kunnen worden voor de oorlogvoering van m «rgen. De Britsche vioot heeft, riaar aan het D N.B. gemeld wo-rdt, het gevechtsgebied rondom Kreta verlaten. Zij is gevlucht voor Let Duitsche luchtwapen én heeft zich met de overblijfselen naar haar steun punten teruggetrokken. De Britsche vloot heeft verliezen ge leden, die binnen afzienbaren tijd niet zijn aan te vullen en die de strijdvaardig heid van de Middellandsche zeevloot aan zienlijk hebben verminderd Het Duitsche luchtwapen heeft in deze dagen van strijd rondom Kreta bewezen, dat zijn aanvals- kraclit zelfs is opgewassen tegen een als onoverwinlijk beschouwde concentratie van krachten als de Britsche Middellandsche zeevloot Do strijdlust, waarvan het be zield is, de nauwkeurigheid van zijn or ganisatie en de geduchtheid van zijn wa pens hebben deze superioriteit lot stand logsschip ter wereld, den Engelschen slag kruiser „Hood", uit den weg heeft ge ruimd, is 15 000 ton groot. Bevestigd wordt, dat bet Bnlsche schip een goedgeriohte voltreffei in zijn munitiekamer heeft ge kregen. Gislcimiddag heeft ïadio Londen beves tigd, dat het Engelsche slagschip „Hood" in de luchl gevlogen en binnen enkele mi nuten gezonken is. De uit meer dan 1300 koppen beslaande bemanning is waarschijn lijk om hel leven gekomen. 1 Met de „Hood" heeft Groot-Britlannië twee slagschepen verloren. Tijdens dezen oorlog zijn er in Engeland twee slagschepen in dienst gesteld. Vijf andere bevinden ziohl in aanbouw. j Naai de Engelsche berichtendienst meldt, wacht men in Londen nog steeds op na dere bizonderheden over den zeeslag in de buurt van IJsland. Deze zeeslag vormt het tweede gevecht, dat Duitsche en Engelsche slagschepen in dezen oorlog liehhen geleverd. De eerste ontmoeting, waarbij de Duitsche slagsche- gebraclit. Hoe vreeselijk de uitwerking van j Pen i,Scliamlioist" en „Gneisenai hun Duitsche vliegtuigbommen is, is weer door vuurdoop ontvingen, vond plaats op 9 April eenige voorbeelden duidelijk gemaakt, n.l. toen Duitsche gevechtsvliegtuigen de op de vlucht zijnde Britsche vlootstrijdkrach- ten ten Zuiden van Kreta op 23 Mei aanvielen Een torpedojager kreeg een vol treffer, waardoor het schip uiteen gereten werd. Het schip brak middendoor en het voorste en achterste gedeelte zonken, ge heel van elkaar gescheiden, onder water. Een andere torpedojager van deze for- jnatie kenterde kort, nadat hij geraakt was, door een treffer en dreef nog eenigen tijd met den kiel boven water rond, voordat het schip in de golven verdween. Eenderde torpedojager, die op het voorschip een voltreffer had gekregen, waardoor de brandstoftanks vernield waren, dreef in een groote vlek stookolie hulpeloos rond. De overlevenden hadden het schip ver laten. ZONSOPGANG NORGEN: £.29 U. De maan komt morgenochtend op-te 6.48 uur en gaat morgenavond onder te 22.40 uur. 1910 bij hel begin van den Noorschen veldtocht, toen aanzienlijk sterkere Brit sche vloolslrijdkrachten de Duitsche slag schepen probeerden af te snijden. In het gevecht, dat hierbij ontstond, kwam het tot een artilleriestrijd met den Britschen slagkruiser „Renown", die door voltreffers van het zwaarste kaliber werd beschadigd en moest omkeeren. Ook deze operaties stonden onder leiding van vice-admiraal Lïitjens als plaatsvervangend vlootchef. t Het belicht over de vernietiging van den Britschen slagkruiser „Hood" door het Duitsche slagschip „Bismarck", wordt door de New Yorksche bladen met vette kop pen gepubliceerd. De Londensclie corres pondent van „United Press" spreekt van een „schol voor het Britsche rijk", die bizonder gevoelig aankomt, daar de „Hood" tot zinke is gebracht op den verjaardag van koningin Victoria, die in het geheele Britsche wereldrijk als „Empire Day" wordt gevierd. Het verlies van de „Hood", zoo ver volgt deze correspondent, is slechte te vergelijken met de Britsche verliezen in het Skageirak. Onverklaarbaar blijft nog, hoe de Duitsche granaat de munitiekamer, die diep in het binnenste van het schip lag, kon bereiken, "daai de „Hood" juist hiertegen bizonder zwaar gepantserd was.

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 1