Agenda STADSNIEUWS STEMPELS ■SLHIFDAtt PUROL Annexatie m Dinsdag 27 Mei 1941 EERSTE BLAD DER SCHiEDAMSCHE COURANT Pag. 2 Het extra-brood rantsoen - De gemeentelijke zwem inrichting Hedenmorgen geopend Zomerkleedïng zonder punten Een japon en een badpak op bon Ken A Loonsvergoeding werk verruiming Distributie vaste brandstoffen Jeugdige inbrekers Met Pinksteren één ei extra Propaganda voor de korfbalsport Causerie voor de leden van den applicatiecursus Koffie Koffïesurrogaat Thee Theesurrogaat (PUROL] zond wot de Huid BINNENLAND Vrijmetselarij Een tentoonstelling in Den Haag WANDGEDIERTE Fa. W. VAN LOON STADHOUDERSLAAN 37 Bezwaren van de op te heffen gemeenten Provinciale Staten van Zuid-Holland I- i De secretaris genetaal van liet departe ment van landbouw en vissclienj deelt mede, da. ter aanvulling van het aardap pelrantsoen voor het tijdvak van Maandag 20 Mei tot en met Zondag 22 Juni a.s. nogmaals een extra broodrantsoen van2000 gram beschikbaar wordt gesteld. In verband hiermede is bepaald, dat ge durende het tijdvak van Maandag 26 Mei tot en met Zondag 22 Juni elk der met 21 genummerde bonnen van de broodkaart recht geeft op het koopen van 100 gram brood ol één rantsoen gebak. De aandacht wordt er op gevestigd, dat bon 21 dus niet, zooals met bon 21 het gev.il is recht geeft op 200 gram brood ■of 2 rantsoenen gebak. De directeur van het rijksbureau voor de distributie van textielproducten door den handelt deelt mede, dat met ingang van heden wordt bepaald, dat gekocht en afgeleverd mag worden zonder in name va textielpunten op bon „K" van Hedenmorgen half 7 verden de douien van de gemeentelijke zweminrichting voor mannel geopend en dadelijk stapte de „bemnpioeg" binnen, bijna geheel com pleet. Eén van de ploeg was door ziekte verhinderd; de overige 7 waren present en doken in het koude water, dat 58 graden bleek to zijn Toen om 7 uur de vrouwenafdeeling geopend werd, was een van de eerste „klanten"' Je 73-jarige mevr. N. Oranje Bijloo 1 Mevr. Oranje zwemt reeds vele jaren, maar dat zij op den eer-hen dag en zeifs in het eerste uur, dat de zwem inrichting open is, te water gaat, terwijl het water en de „bovenlucht' vreeselijk koud zijn, bewijst wel haar groote liefde voor de zvvemsport en dat zij over een goede constitutie en veel geestkracht beschikt. De familie Oranje houdt van zwem men, want ot de „berenploeg" behooren één zoon en twee kleinzonen van de 73-jarige kranige zwemster 1 Het zelfde personeel van het vorig sei zoen is weer werkzaam in de zwemin richting, nJ. de heeren J. Daalmeijer, M. C. Plooij en C. Schippers in de keeren- afdeeling; mevr. A. v. d. GaagBerkel, mej. C. Bitter en mej. J. Ou wens in de 1 i iiu'jv.-riiiier uii uiei. -i. wuweus m ut. do texuelkaart voor vrouwen en meisjes J damesafdeelmg en de heer H. Peitsma fun van lo jaar en ouder (bruine kaart), een' zomerjapoD van bedrukte kunstzijde, of stof daarvoor en op bon „A" van alle textielkaarten een badcostuum of zwem broek. Den detailhandel zal nader per circu laire worden bekend gemaakt wat er met de in ontvangst genomen „K" en „A" bonnen zal geschieden en welke herbevoor- raöingswaarde hieraan zal worden toege kend. Deze K- en A-bonnen kunnen niet bij de distributiekantoren worden ingeleverd. De persdienst van het N.V.V. meldt: Nadat cp 23 en 24 Mei 1.1. aan de tewerk- geste'den in de werkverruiming reeds een aanvullende loonsvergoeding werd ver strekt tot bet basisuurloon, zullen zij, evenals dit het geval was met Hemel- vaarsdag, ook tijdens de rustperiode ter gelegenheid van de Pinksterdagen de nor- ma'e feestdag-vergoeding ontvangen, terwijl in het tijdvak van 26 Mei tot en met 31 Mei a.s. tachtig procent van het basis uurloon en op Dinsdag 3 Juni a s. het basisuurloon zal worden uitbetaald. geert als administrateur. Het aantal abonnementen, dat genomen is, is nog zeer gering, wat ongetwijfeld verband houdt met het nog steeds maar uitblijven van zomersche dagen! De secretaris generaal van het departe ment van handel, nijverheid en scheep vaart heeft in overleg met de hoofdin spectie van de volksgezondheid en het rijkskolenbureau bepaald, dat voor ziejcen en bevallingen tot nader aankondiging in geen enkel geval meer extra rantsoenen vaste brandstoffen zullen worden beschik baar gesteld De niet afgehaalde kaarten. Bewoners van het O-ostc-n, dus zij, die in de straten wonen, welke vermeld zijn op het eerste, gele, aanplakbiljet, kunnen vG-orzoover zij-op de aangegeven data hun biandstoffenkaarten niet hebben kunnen af halen, dit alsnog doen op Woensdag 2S Mei 1941, aan het Bureau School Lange Singelstraat. I E e n i g e j fabriek te i Schiedam HEIJERMANS VAN OUWERKERK j PASSAGE 8 —TELEFOON 6 8 6 0 4! Gistermiddag, toen de terreinkneclit van S.V.V. zich op het terrein begaf om daar zijn werkzaamheden te beginnen, viel het hem op, dat de deur van één der kleed lokalen op een kier stond. Hij ging naar binnen en trof daar drie knapen aan. Als reden van him verblijf gaven zij aanvan kelijk op, dat één hunner een bloedneus had en hij het bloed wilde afwasschen. Al spoedig bleek echter, dat de knapen ras echte inbrekers waren. Met een breek ijzer hadden zij zich toegang verschaft tot de cantine, waar zij alles overhoop ge haald hadden. Ook in de materiaal keet hadden zij zich door verbreking van een ruit toegang verschaft, terwijl zrj tevens in de kleedlokalen verscheidene ruiten ver nield hadden. De terreïnknecht nam krachtige maatre gelen: bij sloot de knapen in het kleed lokaal op en waarschuwde de politie. De „heeren" werden naar het politiebureau gebracht, waar bleek, dat zij de diefstal len, die den Kaatsten tijd op sportvelden in de cantines etc. hebben plaatsgevonden, op hun geweten hadden. Het ging hier niet alleen om groote hoeveelheden limonade en koek, doch ook om geldsbedragen. Zoo hadden zij op hel Mathenesser Sportpark uit een soort tafelbiljart voor ongeveer f 30.aan dubbeltjes gestolen. Bij één hun ner eerste escapades hadden zij in het lo kaal van het Mathenesser Sportpark een sleutel gevonden, die zij bij hun volgende strooptochten gebruikten. Alvorens zij des mcigens om 7 uur naar hun werk te Over- srhie gingen, brachten zij even een bezoek aan hun „voorraadkast" op het Mathenes ser Sportpark, haalde daar wat limonade en koeken weg, sloten de deur weer met de door hen ontvreemden sleutel en had den op die wijze voor dien dag weer het nooebge te snoepen. De hoofddader is de 16-jarige S. V., die gisteren juist zijn verjaardag vierde. Zijn mede-daders waren de 15-jarige J. N, en de 16-jarige G. de K. V. heeft in totaal niet minder dan 10 inbraken op zijn ge weten. In verband met den jeugdigen leef tijd van de knapen zijn zij na verhoor heen gezonden. Dit muisje zal echter voor hen nog wel een staartje hebben. Het rijksbureau voor voedselvoorziening in oorlogstijd, maakt bekend, dat ter aan vulling van het bestaande vleeschrantsoen gedurende eenigen tijd wekelijks één extra ei zal worden gedistribueerd. Vóór Pinksteren zal deze extra verstrek king op eeii nader aan te wijzen bon voor de eerste maal plaats hebben. Fietsen gastolen. Van P. H. L is een tiets gestolen, die hij onbeheerd aan de Broersvest had laten staan, en A.S.W mist een fiets, die hij in de Graaf Florisstxaat onbeheerd voor zijn woning had geplaatst. 9 Inbraakjc zonder resultaat. Tusschen Zaterdagmiddag en Maandag morgen j.l. hebben onbevoegden zich, door verbreking van een ruitje, toegang verschaft tot de metaalbuizenfabriek „Excelsior" aan den Buitenhavenweg alhier. Voor zoover tot heden kon worden nagegaan, wordt er echter niets vermist. Geslaagd. Voor het doctoraal examen wis- en na tuurkunde (pharmacie) is aan de Leidsche universiteit geslaagd de heer 31. H. M. Evers. SCHIEDAM Passage Theater, halt 3 en half 8; Verbannen Monopole Theater, 2.15 en half 8: Watt en Halfwatt in: Je moet maar boffen. Heden e. v. d. tot 1 Juni. Atelier voor Binnen huiskunst, Lange Kerkstraat 34. 10—12 en 2—5 uur. Schildenjenten toonstelling Willem Brinkman 28 Mei Geref Jeugdhuis, half 3. Ned. Chr. Vrouwenbond. 29 Mei. Passage Theater, half 8 Vreugde en Arbeid. Cabaret- en variétévoorstelling. 29 Mei. Monopole Theater, 215 u. R.K. Vrou wenbond. Jaarvergadering. 2 Juni. Groote Kerk, 2 uur. Wijdingsdienst Vrijz. godsdienstigen. Sprekers: ds. J. F. Kruyt, Den Haag en ds. G. West- mrjse, Rotterdam. Eiken Zaterdag en Zondag 14 unr. Stedelijk Museum. ROTTERDAM Arena, 2.15 en 8 uur: "n Rare familie, succes klucht met Johan Kaart. 29 Mei. Geref. Kerk, Breeptein, half 8. Con cert Chr. Oratorium Vereen. Rotterdam- Zuid. BIOSCOPEN. Capitol, 2, 4.15, half 7 en 8.45 u. De vrouw zonder verleden? Luxor, half 3, 5 u. en half 8: Beloof maar niets Prinses, 2.15 en half 8. Bleeke Bet Op het tooneel Willy Derby. In het kader van de landelijke propa gandu-aetie van den Nederlandschen Korf bill boud heeft gisteren de heer IC. J. II e ij- boer, de bekende oud-korfballer en voor zitter van den Rotterdamschen Korfbal- bond, gistermiddag voor leden van den applicatiecursus in Musis Sacrum een cam serie over deze sport gehouden. De bijeenkomst was niet druk bezocht De inspecteur van het onderwijs, dr. W. J. Smit, die namens den wethouder van onderwijs, den heer J. Dinkelaar, die mede aanu ezig was, de aanwezigen welkom heette, sprak zijn spijt over de slechte opkomst uit. Spr. zette het doel van deze bijeenkomst uiteen, namelijk den deelne mers van den applicatiecursus nader be kend te maken met do korfbalsport en hun een inzicht te geven van de voor- deelen van deze sport voor de jeugd. Voorts bracht spr. dank aan den heer Ileijboer, die de causerie zou houden, en aan den heer A, Ledeboer, die na afloop van de causerie films over korfbal zou ver- tooncn. De In-er Heiboer begon zijn uiteen zettingen met de verklaring, dat korfbal oorspronkelijk een zeer simpel spelletje was, dat door onderwijzers werd ingevoerd in ons land en ook door onderwijzers het eerst gespeeld werd. Het zijn voorts steeds onderwijzers ge weest, die een groote rol in de korfbal wereld hebben gespeeld. Zij ontwikkelden het spel, richtten den Nederlandschen Korf- bajbond op, een onderwijzer werd voor zitter, voor gesalarieerde functies werden onderwijzers gekozen en vier van de vijf eerelcden zijn eveneens onderwijzer. De Ntderlandsihe Korfbalbond telt tl ars 20.000 leden, in ongeveer 300 vereeni gingen. Sinds 1 Jpjiuari j.l. zijn alle af zonderlijke bonden in den N.K.B. opgelost. Deze N K.B. heeft thans een grootscheep- sche propaganda actie op touw gezet on der de leuze: Een Nederlandsch spel voor de Nedorlandsclio jeugd. Ook thans is weer een onderwijzer, uit Rotterdam, de auctor intellectualis van het plan en voor een goed deel ook de uitvoerder De koeten voor de actie wor den geheel betaald door den bond, naar men, volgens sprniet licht over moet denken, want de N.K.B. bedruipt zich ge heel uit de contributie^.- Vei volgons ging spr. de geschiedenis van het korfbalspel na. Het is uit Zweden afkomstig, waar deelnemers aan den we- reldberoemden slojdcursus voor het eerst kennis maakten met het zeer eenvoudige kinderspelletje „handboll", dat gespeeld werd op een in drie vakken verdeeld veld en waarbij de bal door een ring aan een paal geworpen moest worden. De heer Vrij, van de Bloemendaalsche Sehoolvereeniging, kwam er het eerst mee naar ons land, maar in 1901 leerde ook Nico Broekhuizen van de Amsterdamsche Sehoolvereeniging het "spel kennen en deze zag de mogelijk heden beter. Hij begon het met zijn vrienden te be oefenen, maakte er propaganda voor, clubs werden gesticht en tenslotte kwam het zoover, dat in 1903, dus pas twee jaar later, de Nederlandsche Korfbalbond kon worden opgericht. In Amsterdam beston den toen reeds vijf vereenigingen. Hoewel sommigen wel trachten het an ders voor te stellen, zoo zei spr., kan men BroeKhuizen beschouwen als de vader vaii het Nederlandsche korfbalspel. In dien tijd was er een algemeene ac tie, o,ok in de onderwijswereld, om de imigc! meer lichamelijke ontwikkeling te geven Men gevoelde in onderwijskringen het gemis aan goede sport terdege aan en toen ailerwege in den lande bonden voor lichamelijke opvoeding werden opge richt, stonden de jonge onderwijzers in het voorste gelid. Er werden cursussen, ook in korfbal, ge geven, maar de meeste deelnemers hadden nog nooit aan sport gedaan. Het gevolg was dat alleen de jeugd overbleef en deze jeugd nu heeft liet korfbalspel ontwikkeld. Spr. wees er in het bizonder op, dat juist Rotterdam een centrum werd van ontwiiv keling. Men had daar het goede inzicht en verhief door het nemen van allerlei maatregelen het korfbal van een spel tol een sport. Ondanks alle tegenwerking, spot en hoon, groeide .het korfbal, de spelregels werden verbeterd, strengere voorschriften werden gesteld en zoo is korfbal geworden tot een sport met spelregels, die juridisch en pae dagogisch den toets der critiek kunnen doorstaan. Tel. 6t»069 Voor wederverkoopers en particulieren Het is een sport van samenwerkig, de eenling is niets. Door de vakkenwisseling is een variatie van aanvallen en verde digen mogelijk, de strenge spelregels s1 ui ten ruwheid uit en jongens zoowel als meisjes kunnen korfballen. Ongelukken ko men sporadisch voor. Er gaat een onge kende bekoring van uit en het kind, dat nooit aan sport heeft gedaan, kan direct meedoen. Spr. wekte het aanwezige onderwijzend personee' der Sehiedamsche scholen op deze sport met de kinderen te gaan be oefenen. Na de causerie heeft de heer A. Lede boer enkele films op het gebied van korf bal vertoond, oa. de propagandafilm van den Nederlandschen Korfbalbond. Geen spreekuur. De wethouder van onderwijs is morgen veihinderd zijn wekelijksch spreekuur te houden. k\zuivert, verzacht.geneest —2— OOOSSO 60,TUBE4GCT Zuiveraars van Gebouwen en Schepen In het gebouw van de op 3 September j.l. bij beschikking van den rijkscommis saris ontbonden Vrijmetselarij aan de Flu- weelen Burgwal, hoek Muzenstraat te 's-Gra venhage, is gisteren een belangwekkende tentoonstelling geopend van allerlei wetens waardigheden betreffende de vrijmetselarij Zij ..erd ingericht door de heeren W. Schwier en R. W. Dalvmen von Buchholz, kenners van de vrijmetselarij. „BVt volk in het algemeen en zeer zeker ook >eje vrijmetselaars zelve", aldus de lentoons'tellingsgids, „wisten van de wer kelijke doeleinden der vrijmetselarij weinig of niets af en zagen er hoogstens een „hu manitaire" vereeniging in, die .aan geen bepaalde religie gebonden was. Juist dat masker van braafheid, rechtschapenheid en liefdadigheid heeft vele goedwillenden op een dwaalspoor gebracht. Slechts een kleine kring van uitverko renen wist waarom het in werkelijkheid ging en dat waren de enkele zoogenaamde „hooggraad-vrijmetselaars" (dat zijn voor Nederland de leden van den 22en tot en met den 33en graad), die in verbinding slaan met alle andere hooggraadvrijmetse- laars over de geheele wereld en die elkan der de parolen van den dag doorgeven. De vrijmetselaars uit de lagere graden waren volkomen onkundig van hetgeen er in de middelste en hoogste graden gebeur de. Maar de hooge graden weten alles, wat in de lagere graden omgaat.- De 5677 Nederlandsche vrijmetselaars werkten allen in de zoogenaamde Johannes- loges of blauwe vrijmetselarij (naar de kleur van tempel en versierselen), dat zijn de eerste drie graden, met de traditioneel© namen: leerling, gezel en meester. Uit die 5677 vrijrfk.4selaa.rs blijken er 950 gekozen te zijn m den middelsten- of kapittelgraad. Bocjk slechts 446 zijn er tot de lioogste- of oppergraden (areopagi) uitverkoren en de allerhoogste graad dat is voor Ne derland de 33e telde slechts 142 leden, waarvan er 33 stemgerechtigd waren. Don was er in Nederland nog een aparte groepeering van enkele uitverkoren broe ders van den meestergraad, die 354 leden telde". De in Den Haag gevestigde centrale loge was de voornaamste hier te lande en de 65 overige loges in Nederland waren daaraan ondergeschikt. Voor alles is komen vast te staan, dat deze beweging politieke actie voerde, en zij doet dat, volgens den heer Schwier, referent voor de internationale organisa- tie's bij het rijkscommissariaat, ondanks de ontbinding, heimelijk! nog steeds. Tot de ruim 5800 Nederlandsche leden behooren slechts 20 handwerkers, die dan nog alleen „dienende" broeders waren. Bizonder geheimzinnig zien de beide voorcellen er uit, waarin iedere eandidaat voor het lidmaatschap der vrijmetselarij ear. half uur of langer moest verblijven naast een leege doodkist, een staand geraamte en allerlei indrukwekkende spreuken op den wand. De secretaris-generaal van het departe ment van Voltevoorlichting en Kunsten, dr. T. Goedewaagen, heeft gistermiddag de tentoonstelling geopend. Verscheidene randgemeenten van Rotter dam, die volgens een ontwerp-beslult van den secretaris-generaal van binnenlandscha zaken met ingang van 1 Juli zullen wor den opgeheven, hebben reeds hun stand punt daartegenover bepaald. Overschie. De raad van Overschie heeft met alge meen e stemmen met aanteekening dat de heer Do Ligt (partijloos) geacht wil zijn te hebben tegengestemd een motie aangenomen, waarin hij zich uitspreekt te gen de voorgenomen opheffing. In een eon- ceptsebrijven aan Ged. Staten wordt ge zegd, dat de raad gemeend heeft te moe ten afzien van uitvoerige beschouwingen en wordt de vraag gesteld of de rijksdienst voor het nationale plan geen betere oplos sing mogelijk zou kunnen maken. Kleinere gemeenten kunnen een eigen taak hebben en dan kan samenwerking met de groote centrum-gemeenten, waaraan zij in zekere mate ondergeschikt zijn, wel eens de voor keur verdienen boven opheffing. Hillegersberg. Ook de gemeenteraad van Hillegersberg besloot in zijn laatste vergadering af te zien van uitvoerige beschouwingen over de ontwerp-beschikking van den secretaris generaal van binnenlandscke zaken over de opheffing van een aantal randgemeenten van Rotterdam. Het oudste lid van den raad, db beer Breedv-'d, heeft zich tot tolk' van de raadsleden gemaakt en o.a. op gemerkt, dat de tijd van voorbereiding voor het nemen van een beslissing veel te kort is geweest. Hillegersberg is niet geschikt voor de vestiging van industrieën; wel kan daar woongelegenheid worden geschapen, maar daarvoor acht de raad annexatie niet noodig. Voorts werden op een aantal onderge schikte punten oa wat betreft het overne men van het personeel, de wachtgeldrege ling en de vertegenwoordiging in den Rot terdamschen raad bezwaren geopperd. Schiebroek. In den raad van Schiebroek heeft een der leden, de h'eer Bosman, gewezen op de landelijke rust in de gemeente, die nu wel zaJ verdwijnen, waardoor bewoners weg zullen trekken. Volgens zijn meening moest de uitbreiding van Rotterdam gezocht wor den in de richting van de zee, in plaats van naar het N.O. 1 t Verscheidene andere raadsleden voerden nog bezwaren aan. Op een desbetreffende vraag deeld'e de burgemeester mee dat met andere „slachtoffers" van het annexa. tieplan overleg is gepleegd, maar de argu menten tegen annexatie zijn voor Hille gersberg, iJsselmondc en Schiebroek niet dezelfde. Ook hij acht het voegen van Schiebroek bij Rotterdam niet in het be lang van de Schiebroeteche burgerijer is zelfs geen enkel voordeel aan te wijzen. Met algemeene stemmen heeft de raad zich ten slotte tegen annexatie uitgesproken Voldoening te Vlaardingen Be Vlaandingsöhe gemeenteraad heeft gis teravond zijn voldoening uitgesproken over het annexatieplan, waarbij nagenoeg geheel Vlaardinger-Ambacht bij Vlaardingen wordt gevoegd. Daarmee gaat volgens B. en WL een lang gekoesterde wensch in vervulling. Het oudste lid, de h'eer De Heer, heeft namens alle raadsleden zich bij het stand punt van K en W. aangesloten. De heer Bagdbus drukte er zijn spijjt over uit, dat twee raadsleden hun plaats zullen moeten afstaan, maar de burge-i meester vond het niet gewenscht een actie te beginnen om daarin verandering te brengen. i De raad heeft z.h.s. zich' ajccoord ver klaard met het ontwerp-besluit. De Provinciale Staten van Zuid-IIolland hebben heden hun eerste gewone zitting ge houden in 1941, onder voorzitterschap van minister van staat, jhr. mr. dr. II. A. van Karnebeek, Een tweetal nieuwe leden werd beëedigd, namelijk de heeren J. W. baron van Haersolte van Ilaerst (N.S.R., vacature mr. Rost van Tonningen) en P. Goettsch! (S.D.A.P., vacature-Sandifort). Gekozen werd tot buitengewoon lid van Gedeputeerde Staten mr. G. van Baren (a.r.) met 45 van de 73 stemmen.Een aantal voorstellen werd in handen van commis sies gesteld. I Bij het voorstel in zake het verzoek der A.N.V.V. om subsidies over 1941 merk- te de heer Visscher (s.d.) op, dat de finan- cieele en toeristische perspectieven inder daad niet van dien aard zijn, dat Gedepu teerden een gedegen prxe-advies kunnen uitbrengen. Anderzijds moet de vereeni ging todh in slaat zijn, uitgaven te doen en in de toekomst te zien. Daarom zou spreker gaarne zien, dat in de eerstvolgen de zitting of althans zoo spoedig mogelijk een voorstel gedaan zal worden. De vooxzitterrfneriete op, dat de huidige toestand te onzeker is. Zoodra de omstan digheden het toelaten, kunnen Gedeputeer de Staten eerr- prae-advies uitbrengen. De vergadering werd hierop verdaagd tot Dinsdag 17 Juni. ï- t V. ui t

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 2