RADIO BOB Laatste Nieuws Tweede Volks-concert Belangrijke inbraken opgelost Duizend dubbeltjes gestolen Bij de rijksmunt Omliggende Gemeenten Burgerlijke Stand Pag. 3 EERSTE BLAD DER SCHIEDAMSCHE COURANT Dinsdag 27 Mei 1941 Nederlandsche Arbeids dienst Reeds bestaan 15 afdeelingen van 200 man Rijkscommissaris Seyss Inquart opent de Hagensche voor jaarsexpositie Kunst en Wetenschap !n de Koninginnekerk door het Rott. Philh. Orkest ELECTRISCHE VERWARMINGSKUSSENS Gemengd Nieuws Koffie en thee in den kettinghandel Jeugdige dieven Ze hadden een uitgebreid werkterrein In een schuilkelder ontdekt Diergaarde Blij-Dorp Nieuwe bewoners Kofferdief gearresteerd Groote partij stoffen gestolen BUITENLAND De „Bismarck" tot zinken gebracht Tot het laatst tegenstand geboden Frauduleuze slachtingen in Utrecht GEMEENTELIJKE KENNISGEVINGEN Hinderwet Brandstoffendistributie Staatsloterij Handel en Bedrijf Overzicht Amsterdamsche Effectenbeurs Goed prijshoudende stemming BEURS VAN AMSTERDAM uv, V, Naar aanleiding van de officieele op- richting van den Nederlandschen Arbeids dienst wordt ons van bevoegde zijde mede- gedoeld dat tot dusver de vrijwillige ar beidsdienst reeds zeer belangrijke resulta- ten bereikte. In totaal werden 24 afdelin gen opgericht, van welke er 15 compleet zijn elk van 20!) man, welke afdeelingen dan' weer onderverdeeld werden in 4 ploe- gen van elk 50 man. Naast deze 15 com plete af doelingen zijn er 9 gedeeltelijk op gericht. Deze hebben reeds elk een ploeg van ongeveer 50 man. In totaal werden er vier staven ingesteld, gevestigd te 's-Gravenhage, 's-Herlogen- bosch, Apeldoorn en Groningen. Voor de naaste toekomst staat de op richting van 7 nieuwe afdeelingen per1 Juni vast, den löden Augustus volgen er weer 15 nieuwe afdeelingen en per 1 Sep tember nog eens 20. Tegen het eind van het jaar hoopt men 75 afdeelingen van elk 200 man te hebben. Op den duur zal dè arbeidsdienst 50.000 man tellen, over 160 afdeelingen verdeeld. Wat de aanmelding van vrijwilligers be treft, kan worden medegedeeld, dat deze kunnen worden aangenomen zoolang de beschikbare ruimte hun onderbrenging ver oorlooft. Gistermiddag is op plechtige wijze de vierde groote Ilagensche voorjaarsexpositie in het Karl Ernst Osthaus Museum, in tegenwoordigheid van talrijke kunstenaars en kunstliefhebbers uit het Nederrijnsche- Weslfaaische gebied en Nederland, als mede van vertegenwoordigers van partij, staat en weermacht, geopend. Nadat de directeur van het Hagensche Stedelijke Museum, dr. Gerhard Brüns, en de plaatsvervangende gouwleider en eerste burgemeester van de stad Hagen, Vetter, hadden gesproken, sprak rijksminister Seyss Inquart, de beschermheer van deze ten toonstelling. De rijkscommissaris kondigde in zijn rede aan in het kader van de Üuitsche-Nederlandsche cultuuruitwisseling een tentoonstelling van. Nederlandsehe schilderkunst in Hagen te houden, om hier een beeld van de huidige" artistieke 'pro ductie an Nederland te vertoonen. Met de beste wcnschen voor het succes van deze tentoonstelling, verklaarde de mi nister-de tentoonstelling voor geopend. Eduard Flipse was gisteravond hij het tweede Volksconcert van het Rotterdamsch Philharmonisch Orkest in de Koninginne kerk te Rotterdam bizonder op dreef als causeur en docent. Misschien was daar de zeer groote belangstelling voor het tweede volksconcert niet vreemd aan; de kerk was ditmaal geheel bezet en daardoor begon de uitvoering ook te laat, want tegen half 8 stond een lange rij bezoekers voor de kerkdeuren, die zich nog van een toegangs bewijs moesten voorzien. Pj'j; den aanvang heeft Flipse er zijn voldoening over uitgesproken dat er nu 4 a 500 bezoekers meer waren dan bij het eerste concert en dat gaf hem tevens aan leiding in herhalingen te vervallen bij zijn overigens vlotte vertoogen bij het begin van elk der 5 nummers van het program. „Muziek moet je eigenlijk niet willen begrijpen", zei Flipse, „je moet de muziek over jo lieen laten gaan". Maar daar staat tegenover, dat weten wat de componist heeft beroerd, toen hij zijn werk maakte of schiep, in vele gevallen het genot van het luisteren aanzienlijk verhoogt. In „Letzter Fruliling" schildert Grieg, een grijsaard, die blij en gelukkig is nog eens een lente te mogen beleven; in La Procession nocturne' heeft Henri Rabaud, leerling van Cesar Franok, Faust in een zwoelen lente-nacht rond laten dolen in een bosclr, waar hij een nachtelijke pro cessie ontmoet, waarbij hij zich echter niet aan kan sluiten, wat Faust in een Wanho pige stemming brengt; in Die Moldau schetst Smetana de rivier de Moldau van baar bron tot waar zij breed uitstroomt en ook het gebeuren op den oever een bruiloft b.v. wordt in de schil dering betrokken. Raar aar» ding van het symphonisch ge dicht „Fat. n" (noodlot) van den roman ticus Tschaikowsky heeft Flipse interes sante opmerkingen gemaakt over het ka rakter van toonladders en speciaal gespro ken over de toonaard C dur, de toonaard van het licht, waarmee de sombere nood-' lotsmuziek van Fatum eindigt. Later op den avond, bij Voormolen's 3,Die drie Ruitertjes", heeft Flipse op zijn eigen wijze college gegeven de ailer- in ieder gezin onmisbaar. SINGEL ÏSÖ - TEL. 68345 eerste beginselen! in moderne muziek. Hij heeft gesproken over bitonaüleit en op den vleugel aan de hand van een be kend St. Nicolaas versje deze gedemon streerd. Het was alles zeer interessant; ook zij, die iets van deze dingen afweten, hebben met belangstelling de voordracht gevolgd 1 En dan was er nog de muziek van het orkestl Het Rott. Philh. Orkest bestaal uit ras echte musici. Wie dat niet is, houdt hel in dat gezelschap niet uit, want er wordt van de leden van het orkest zooveel go vergd, dat aJIeen de „overgegevenen", zij die zelf vreugde heieven door het musi ceeren, de spanning kunnen verdragen. La Procession nocturne vooral was van een geladen schoonheid; ook Letzter Früh- ling voor strijkorkest, Fatim van Tschai kovsky en Die Moldau van Smetana, wa ren prachtig van uitvoering. Ondanks de lans, die Fjipse voor de „modernen" had gebroken, leken ons toch de varialie's over het oud-Nederlaudsch lied: Ex zaten zeven kikkertjes, minder de waardeering van de aanwezigen te hebbeu. Ook nu weer werden de verschillende instrumenten „voorgesteld"; daar laat be gonnen was en Flipse hier' en daar uit voerige toelichtingen gaf, was het concert later afgeloopen dan gewoonlijk. Het derde Volksconcert wordt eerst Maandag 16 Juni a.s. gegeven. Op 18 Maart heeft de Utrechtsche po litie een drietal personen gearresteerd, dat zich schuldig had gemaakt aan diefstal van groote hoeveelheden thee uit" een der zaken van de firma De Gruyter aan de Bemuurde Weerd O.Z. De dieven waren daar op bi zonder handige wijze het perceel binnenge drongen door het uitsnijden van een ruit aun de achterzijde van het huis. Na een langdurig onderzoek is het de recherche thans gelukt van dezelfde personen, die destijds een diefstal pleegden Iff de fa. De Gruyter, een bekentenis los te krijgen over den diefstal in een andere raak van De Gruyter, n.l. in de IlaverstruM, waar in de maand Maart voor f3000 aan koffie en thee was gestolen en bovendien over de inbraak bij de Utrechtsche Ilandelsver- eeniging, waar duizend kilogram koffie is verduisterd in de maand Februari. Deze levensmiddelen zijn ontvreemd door den 29-jarigen Van V., den 24 jarigen K. en den 27-jarigen Van V. uit Utrecht, die hun gestolen goederen verkochten aan andere Utrechtsche inwoners, waardoor een ket tinghandel op groote schaal is ontstaan. De dieven zijn al eenige weken in het huis van bewaring opgesloten. De politie van Bergen op Zoom is er in geslaagd de hand te leggen op een aantal boefjes, die er gedurende eenigen tijd werk van maakten winkeldiefstallen te plegen. In dit verband werd reeds Za terdag j.l. de 1,6-jarigo J. K. ter beschik king van den ottieier van justitie te Breda gesteld. Den zelfden dag werd echter een ander diefje, de 15-jarige W. V., op hee- terdaad betrapt, waarna nog meer jongens, o.m, P. de B„ M. D., S. S en M. B., konden worden aangehouden. Tal van winkeldiefstallen kwamen toen aan het licht, waarbij de buit had be staan uit vet, boter, zeep, textielgoede- ren, kaas, batterijen, dynamo's, zaklan taarns, enz. Bovendien hadden de jon gens ingebroken in een villa, terwijl zij eveneens winkeldiefstallen te Steenbergen en Ruosendaal op hun geweten hadden. En nog kon daarmede hun zondenregister niet worden a/gcsloten. Te Hoogerheide had den zij een rijwiel gestolen en ten slotte bleken zrj ook niet vreemd te zijn aan ladelichten en zakkenrollen. Opmerkelijk bij deze diefstallen is, dat verscheidene winkeliers geen aangifte had den gedaan van vermissing hunner goede ren. 0p Hemelvaartsdag is *s avonds inge broken in een perceel aan de Emmalaan te Utrecht, waar tijdens een korte afwezigheid wan de bewoners, die een wandelingetje maakten in het Wilhelminapark, uit de slaapkamer een spaarpot werd gestolen met een bedrag van f 709. Het was duidelijk^ dat de inbrekers zidh toegang tot het huis had den verschaft door langs de regenpijp aan de achterzijde van het huis op het balcon te klimmen en zoodoende op gemakkelijke wijze de spaarpot, welke op de kaptafel van de bewoners stond, weg te nemen. Het toeval wilde, dat Zondagavond de politic in de hoofdstad een tweetal jongens aantrof in een schuilkelder op een tijd, dat men zich niet meer op straat mag bevin den. Toen de jongens ondervraagd werden, maakten zij op den dienstdoenden politie agent zulk een onbetrouwbaren indruk, dat deze het beter vond de knapen mee te nemen naar het bureau van politie. Daar kwam vast te staan, dat het waren de 17- jarige A. H. de B., fabrieksarbeider en de 16-jarige W. van N., glasblazer, beiden uit Utrecht, die nog in het bezit waren van vierhonderd gulden. Toen den knapen werd gevraagd, hoe zij aan dat geld kwamen, antwoordden zij zeer verward en zrj spraken zich aanvankelijk heriiaaldelifk tegen. Na een scherp verhoor vielen zaj door den mand en bekenden, op Hemelvaartsdag te hebben ingebroken in een huis aan de Emmalaan in Utrecht. Bij de rijksmunt te Utrecht heeft de em ployé K. zich in den loop van de vorige week schuldig gemaakt aan diefstal van een zakje pasmunt, inhoudende duizend nieuwe dubbeltjes. Nadat bekend was geworden, dat deze dubbeltjes zonder de controle te zijn go passeerd, reeds in roulatie waren gebracht in Den Haag, Botterdam en Amsterdam, is men achter de fraude gekomen. K. is na verhoor en bekentenis ingesloten in liet huis van bewaring. Nog juist voor Pinksteren is het aan tal „zwaarwichtige" bewoners van Dier gaarde Blij-Dorp te Rotterdam uitgebreid. Ér zijn n.l. ongeveer tegelijkertijd gearri veerd een jong nijlpaard 'uit Hannover en een olifant uit Leipzig. Diergaarde Blij- Dorp heeft dus thans drie nijlpaarden en vijf olifanten onder haar havel ln den laatsten tijd is het meermalen voorgekomen, dat ten nadeele van reizi gers koffers en tasschen worden gesto len op stations in Den llaag. In de meeste geval'en lieten de reizigers deze voor werpen even onbeheerd staan, terwijl zij plaatskaarten gingoii' koopen, om dan later tot de onaangename ontdekking to ko men, dat kotter of tasch verdwenen wa ren. Ook Dinsdag j.l. werd een reiziger uit Groningen hiervan de dupe en deed aan gifte bij de politie van een koffer. In dezen koffer bevonden zich schoenenmon sters, dwz allemaal rechterschoenen. Een rechercheur stelde een nader on derzoek in en hierbij werd hij opmerk zaam gemaakt op eenige personen, die in de omgeving van het flollandsche spoor station op kamers woonde en wel eens met koffers werden gezien. Dit was aanleiding om 21 dezer bij een der personen huiszoeking te doen. Er was niemanJ thuis, doch wel vonden de po litiemannen twee rechter heerenmolières. De kauier werd bewoond door een 30 ja rigen kapper en deze werd nog den zelf den dag in een straat in de binnenstad aangehouden Hierbij trachtte hij een papier weg te gooien, dat een legitimatiebewijs bleek te zijn. Zijn kamer werd nu nog eens aan een nader onderzoek onderworpen en hierbij kwamen vele goederen van diefslal afkom stig voor den dag. Voorts bleek de kap per nog een medebewoner te hebben, oen 50-jarigen boekhouder, die eveneens werd gearresteerd. - Een onderzoek bij eenige opkoopers had Lot resultaat, dat een electrisch sclieor- apparaat, afkomstig uit den koffer van den reiziger uit Groningen, in beslag kon wor den genomen. Ook vele goederen van dief stal afkomstig, konden hier worden ach terhaald. Voorts kwam aan het licht, dal de kapper zich bij de verschillende opkoo peis had gelegitimeerd met papieren, wel ke hij uit de diverse koffers had ontvreemd. Eenige opkoopers zullen wegens heling worden vervolgd. In den nacht van Zaterdag op Zondag hebben inbrekers hun slag geslagen in een kleermakerij op den N.Zu Voorburgwal te Amsterdam. In het portaal van het juist enkele we ken leegstaande bovenhuis bevindt zich een deur, welke in verbinding staat met den winkel. Nadat de dieven in het portaal hadden weten te komen -— vermoedelijk met behulp van een Valschen sleutel of door insluiting hebben zij de binnendeur welke afgesloten was, opengebroken, waar na zij in den winkel vrij spel hadden. Ruim zestig coupons stoffen, ter waarde van ettelijke duizenden guldens, wisten zij buit te maken. Gezien de groote hoeveel heid van het gestolene, moeten zij voor het transport ongetwijfeld van een of ander vervoermiddel gebruik hebben gemaakt De politie heeft de zaak in onderzoek. f Berlijn, 27 Mei. (D.N.B.). Het slag schip Bismarck, dat in zijn eerste ge vecht tegen een Britsche overmacht de Hood tot zinken bracht en de „King George" bescha'.gde, had door een treffer in het voorschip aan snelheid verloren. Door een torpedo, die tij dens een luchtaanval op 24 Mei werd gelanceerd, verloor het nogmaals aan snelheid. Vierhonderd zeemijlen tea Westen van Brest werd het schip op 26 Mei tegen 21.00 uur opnieuw door twee luchttorpedo's getroffen, waarvan er een het- roer en de schroeven brak. Om 23.42 uur ontving 'topperbevel van de marine van den vlootchef, ad miraal Lutjens, het volgende rapport: Schip onbestuurbaar. Wij strijden tot de laatste granaat. Leve de Führer. w.g. Ylcotcbef. In den strijd tegen de vijandelijke zeestrijdkrachten, die langzamerhand versterkt werden, vocht het slagschip „Bismarck" tot het tenslotte op 27 Mei des ochtends het slachtoffer van de overmacht geworden is. ln de laatste zes weken is de Utrechtsche politie weer op het spoor gekomen van tal van frauduleuze slachtingen. Niet minder dan zeventien koeien zijn op onwettige wijze ge slacht door een loonslachter uit Utrecht, die op gezag van eenige slagers daar ter stede deze Loeien op de veemarkt te 's-Hertogen- liosch kocht. De slachtingen werden dan hier, dan daar verricht. Toen de politie de lucht kreeg van dit luguhcie bedrijf, kon zij een inval doen in een huis aan den Oude Kamp, waar op zolder de dieren werden geslacht. Terzake van frauduleuze slachtingen zijn thans wer personen gearresteerd en ingesloten in het huis van bewaring. Wisseltruc. Gisteren is te Maastricht een man gearres teerd, die verdacht wordt van verduistering van duizend mark ten nadeele van de Amster damsche Bank. Het geld zou hij bij bet wis selen hebben achtergehouden. Bi:-I's fa.! in Sportfondsenbad. In het Sportfondsenbad te Delft werd de 17-jarige E. op heeterdaad betrapt bij het door zoeken van de klceren in de cabines. Ilij werd naar het bureau van politie gebracht. Uier kwam aan bet licht, dat hij den laatsten tijd verscheidene diefstallen had gepleegd, o.a. had hij een portemonnaie met f 00 in het Sportfondsenbad gestolen. De jongen is ia arrst gesteld. VLAAR DINGEN Geslaagd, Voor liet candidaatsexamen civiel-ingo- nieur is £e Delft geslaagd de heer P. II. van Abshoven. Voor liet examen apotheker is te Leiden geslaagd de heer ir. A. L. Backer. Ingekomen is een verzoek van A. FOR TUNE om vergunning tot uitbreiding van de machine- en motorenfabriek en schoeps reparatie inrichting in de panden Boter- slraal 2838, kadaster Sectio B, Nos. 3105 en 3112, door bijplaatsing, verplaatsing en verwijdering van diverse electromotoren en arbeidswerktuigen, in dier voege, dat als dan in de inrichting aanwezig zijn: Een smidse, een hardingsoven, een auto- geenlasehinstallatie met carbid-ontwikkclaax een platenwals, een hydraulische pers, een Laschtransformator van 97 A., een punt- lasclrmachine van 4 K.V.A. en 47 electro motoren van totaal 143.83 P.K., dienende voor het drijven van een luchthamer, een luchleompressor, een gascompressor en di verse ventilatoren, boor-, draai-, frais-, schaaf- en slijpmachines en andere ar beidswerktuigen. Dit verzoek is met de bijlagen op de Secretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Dinsdag, 10 Juni 1941, des v.m. 11.30 uur, zal ten Raadhuize gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen bet toestaan van dit verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Schiedam, 27 Mei 1941. Bewoners van het Oosten, die nog geen brandstoffenkaart hebben afgehaald, kun nen dit alsnog morgen doen in de school aan de Lange Singelstraat. 4201 50 SCHIEDAM. Geboren: 24 Mei. Griétje Geertruida, d, v. M. A. v. d. Ree en G Rnzer, Zuidlandsche=iraat 11. Johanna Margje, d. v. J. Nederlof en E. den Uil, Zwartewaalsrhestraat 63. 25 Mei. Marianne Louise, d. H. Brons en E. de Vries, Burgemeester Knappertlaan 253. Bartholorneus Bernnrdus, z. v. J. L. Schol- te en H. M. de Veld, Den Bommelschestraat 4. Ilendnana, d. v. J. Tepel en X. Stolk, Zwarlewaalschestraat 52. Overleden: 22 Mei. M. Groenendaal, 94 j wed. van J. P. de Bruin, Nieuwe Haten 225 23 Mei. R. C. v. d Kooi, 71 j. Parallelweg 218. De hoofdprijzen. De volledige trekkingslijst van (le 4S6e Staatsloterij kwam heden niet in ois bezit. We laten daaiom hier de hoofdprijzen \an de Dekking van heden volgen: f 100.0001 11910. f1010.—3515 6824 16051. f400.— 4546 7072 8370 12558 13540 18202 19688. f203.— 2426 21738. f 100.1365 1491 2757 6771 8310* 10598 12093 12466 15408 16015 20857 21018. ItoUerdanischc Veemarkt. Heden werden '.er veemarkt aange\oerd 2049 dieren, waaronder 1000 runderen, 14 paaiden, 70 bchapen, G7G nuchtere kalveren, 95 gias- kalveren, 86 hokken en geiten en 108 zuig- lammeren. Prijzen per stut:: Melkkoeien f540, £425, i320; kaltkui icii f550, 1425, f325; varekoeien f340, f270, f220; vaarzen f330, 1275, fl.90; pinken f 280, f200, f 160. De aanvoer van kalf- en melkkoeien w as iets korter met stroeven handel en piijshoudcud. Varekoeicn aanvoer matig met sleependen handel en de pry/en bleven constant. Vaarzen en pinken aanvoer gering met tuien handel en onveranderde prijzen. In het uileriiik van do beurs was beden niet veel verandering gekomen, in zooverre de aftaire wederom van zeer bescheiden afmetingen was. Do stemming was echter goed prijshoudend* hoewel de koersen niet veel veranderd waren. In enkele rubrieken ontwikkelde zich nel een kleine bewegnig. Op do petroleumatdeehng wa ren olies reeds dadelijk goed van toon De belangstelling voor Indische cultuurfond sen was uitermate gering. De tabaksmarkt vorm de hiervan wei oen zeer sprekend voorbeeld, want het was bijna niet mogelijk, om het voor de Sumatra aandeden tot noteering te brengen. Van de rubberfondsen waren Amsler- dam Rubber iets liooger. De omzetten in Suikerwaarden waren zeer klein en zo >ats ge bruikelijk, concentreerde de aandacht zich voor namelijk op IIVA's. Onder de scheepvaartpapieren trok de scheep vaart-unie nu en dan de aandacht. De koers kwam iets hooger te liggen. De omzetten in ïndustrieelen waren klein. Zelfs Aku's ver toonden geen neiging om wat leven in de brouwerij te brengen, bo koers was vrijwel onveranderd. De Unilevers kwamen een punt naar boven. De Philipsaandeelen konden zich een paar procent verbeteren. Voor de minder courante mdustrieelcn was de stemming, door elkander genomen, goed prijshoudend. Op do beleggingsafdeeling bestond voor de Nederlandsche staatspapieren aanvankeli]k een ioome tendenz. De nieuwe 4 pCts obligation Nederland waren overigens vrijwel onveran derd. Prolongatie 2 3/4 pCt. KOERSEN OF 27 MEI 1941 Medegedeeld door de Amsterdamsche Bank N.V. Bijkantoor Schiedam OBLIGATIES Staatsleenlngen Nederland V.K HEDEN 4% Ned. '41 98'/,. 98=/,,- Vs 4% '40 1 Ï00»/1C 4% '40 II 97 97»/, 4% '40 II rnbf. 100»/, 100%, 94V,6 94 84»/la 84»»/„ 8-34%,, '88 893/i« 88'/,- 9 Via Ned. Oost-lndië 8% Ned.-lndie 1937 90B/jf 91 8% Ned.-Indiê '87 A 88»/„ 89 AANDEELEN Industr. Ondern. (Binnenland) Alg. Kunstzijde Unie 129"/,, 129 Van Berkel 00 Philips Gloeit, G. B. 206'/, 2091/, Lever Bros&Unilever 117'/, 117 8 V, Petroleum Kon. Petr. Mij. 235=/, 23 b1/,- 41»/, Rubber Amsterdam Rubber 267 268'/,— Vb Deli Batavia Rubber 210 211 Suiker Handelsver. A'dam 426 429 82 Javasche Cultuur 253 Ned.-Ind. Suiker Cf me 253»/. 254 Ver. Vorst. Cultuur 117'/, 117»/, Tabak 278 278'/, Senembah 220 Scheepvaart Holl.-Amerik. Lijn.. 1181/, 114 K.N.S.M. «at. Bei. 159»/, 361 Kon, Paketv.-Mij.. 284 286 Ned. Scheepv. Unie 174»/„ 175»/,- 0»/, Rotterd. Lloyd UGt/l Stoonw.-Mij. Ned... 140'/,-

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 3