lüat nu? VERBODEN VAART IN HET KUSTGEBIED Niet van toepassing op schepen, waarmede een bedrijf wordt uitgeoefend va 1 Re< RADIO MORGEN t Dinsdag 27 Mei 1941 TWEEDE BLAD DER SCHIEDAMSCHE COURANT Pag. Z ICerk en School Door DENIS MACKAIL Diamanten jubileum „Volksonderwijs" 68535 68886 F. Röttgering, Gemengd Nieuws G o r?d' ijvn-e n Eigen, ^teii^rs T NIEUWE BINNENWEG 30 ROTTERDAM 68489 68251 bloem, Tarwemeel, Tarwc-afvallen. WAT BIEDT DE WQENSDAti 28 MEI 1941 In het gisteren verschenen Verordeningen blad komt voor een verordening van den Rijks commissaris, houdende buitengewone maatrege len voor de kustverdeuiging. De eerste afdoeliug bepaalt het gebied waar voor de verbodsbepalingen gelden: Art. 1. (1) Het gebied, waarvoor de verbods bepalingen in deze verordening gelden omvat de Nederlandsche waddeneilanden, de Wadden zee, het IJsselmeer, alsmede het in het tweede lid omschreven kustgebied. 2.) Het kustgebied wordt begrensd door een lijn, welke loopt van Nieuwe Schans langs den weg over Finsterwolde, Oostwolde, Ter- munten naar Appingedam, van Appingedam langs de spoorbaan tot Sauwerd, van Sauwerd langs den weg over VVinsum, Mensingcweer, Oldenbove, Noordhorn, Grijpskerk, Visvliet, Kol- lum, OudsvQude naar Dukkum; van Dokktun langs do spoorbaan over Stiens, Leeuwarden naar Franeker, van Franeker langs de tram baan tot Arum, van Arum langs den weg over Grauwekat, Bolsward, Sneek, naar Akkrura; van Akkrum langs de spoorbaan over Meppei, Zwolle, Harderwijk, Aim rsfoort, Hilversum, Bus sum tot waar deze het Menvedekanaal kruist; vandaar langs het Merwedekanaal lot de Oranje sluizen, van de Oranjesluizen langs den weg naar Buiksloot en langs het Noord Ilollandsch kanaal tot PurmerentC van Purmercnd langs het kanaal tot Oosthuizen, van Oosthuizen langs de spoorbaan over Hoorn, Obdara naar Schagen, van Schagen langs den weg over Sehagerbrug tot het Nooid-iloltandsch kanaal, verder langs het Noord Holiandsch kanaal tot Alkmaar, van Alkmaar langs den weg over Uitgeest, Beverwijk, Vetsen, Santpoort, Haar lem, Ililtegom, Lisse, Sassenheim, Warmond, Leiden tot Voorschoten, verder over Leidsctien- dam, Veen weg, Vlieland, Berkcl, Bergschenhoek, Oudeverlaat, Nieuwerkerk, Schinkel, Kapeiie, Kinderdijk, Albiasserdam, Papendrecht naar Dordrecht, van Dordrecht langs de spoorbaan tot Breda, van Bieda langs den weg over Ulven- hout naar bet Zuiden in de richting Meerle tot de Belgische grens en vervolgens langs de Nedcrlaudscb—Belgische grens tot aan zee. Tot het kustgebied belmoren ook de boven genoemde gedeelten van kanalen. Artikel 2. (I.) Vaartuigen mogen bet ge bied, waarvoor de verbodsbepalingen gel de-, niet bevaren, noch daarbinnen op het water of op het land liggen. (2). Het bepaalde in het eerste lid is op vaartuigen, welke gebruikt worden bij de uitoefening van een bedrijf, hieronder be grepen een landbouwbedrijf, alsmede op woonschepen zonder eigen beweegkracht niet van toepassing. Artikel 3. (1). Het overschrijden van de zeegrens is ook bij de uitoefening van ecu bedrijf niet geoorloofd. 2j. De zeegrens loopt langs de Nederlandsche grens in den Dollart tot aan het meest Noor delijke punt van het eiland Rottumeroog, ver der langs de buitenste kustlijn van de provin cies NVjrd Holland, Zuid-llolland en Zeeland tot aan de Belgische grens. Voor zoover de Waddeneilanden van elkaar en van het vaste land (Den Helder) door water zijn geschei den, worden de verbindingslijnen lusschen de uiterste punten van de eilanden en van het eiland Texel naar het vastelaud als zeegrens beschouwd, In het gebied van de mondingen van den Rijn eD de Schelde gelden voor de wateren de volgende grenzen: in het Brielsehe Gat de van bet Noorden naar het Zuiden loopende lijn van het eiland Beer naar Oost- voorne, ie, het Goereesche Gat de Ujn: Zwarte Hoek (Westpunt van het eiland Voorne) naar den vuurtoren Westhoofd (Goeroe), in hel Brou- wersliavensche Gat de lijn: vuurtoren West hoofd (Goeree rechtswijzend 230 gr.) (in de richting van den vuurtoren Verklikker) tot de Meridiaan 3 gr. 47 min. Oost, vandaar langs dien Meridiaan, op de Oosterschelde de lijn: toren van Burg op Schouwen naar het rich tingshaken Veersche gat (hoek van den Haak), op de Westerscheide lijn: vuurtoren Westka- pelle rechtswijzend 340 gr., venolgens op twee zeemijlen a/stand in Zuid-Zuidwestelijke, Zuide lijke en Zuid-Oostelijke richting langs de kust in de richting naar bet havenlicht Breskens (van Breskens uit rechtswijzend 315 gr.) Artikel 4. Komen Ln het gebied, waarvoor de verbodsbepalingen gelden of op zee voor de Nederlandsche kust varende vaartuigen, wel ke de Duitscbe oorlogsvlag voeren, in zicht dan dient elk ander varend vaartuig onverwijld zoover mogelijk naar den uitersten rand van het vaarwater te worden gestuurd o£ op zee terstond uit te wijken. 14) Hij wachtte even, alsof hij wilde zien of zijn toehoorder hem alle aandacht schonk. „Nu", zei lira, „nu je het zegt, geloof ik dat ik hetzelfde heb doorgemaakt, hoeuei ik het nooit zoo onder woorden heb gebracht. Ga verder." „ik. verbeeld mij" niet, dat ik een uitzonde ring was bü het ondervinden van die gewaar wordingen", vervolgde ash, „maar ik geloof, dat ik eerder dan de meesten mijn gevoelens wist te analyseeren. En toen ik dat eenmaal had gedaan, kon ik die beide kwelgeesten niet van mij afzetten. Zij laoen steeds op den loer, ondermijnden mijn krachten en schenen te nach ten op het oogc-nblik, dat zij mij geheel in hun macht zouden krijgen. Lush wachtte even. „Er was in dien tijd", ging hij verder, „een eigenaardige vent in onze compagnie Brocks heette hij. Het was een aan lager wal geraakte professor en hij vertelde mij, dat hij mij had bestudeerd en tot de conclusie was gekomen, dat ik alles kon bereiken, wat ik wilde. Ik heb hem later zien sneuvelen, maar ik herinnerde mij zijn raad en op zekeren dag, bij het doorbladeren van eeri tijdschrift in de can'ine, zag ik een advertentie van een insti tuut voor zelfontwikkeling ik geloof, dat ze het zoo noemden. Ze boden aan je geheugen te versterken door middel van een correspon dentiecursus en loofden prijzen uit voor de leerlingen, die in den kortst mogelijker! tijd met bun systeem voor verschillende examens slaagden. Ik knipte de coupon uit m bestelde het eerste boekje. Om kort te gaan, ik won Artikel 5. 1). De bevelhebber der Duitsche marine iu Nederland of de door hem daartoe aangewezen instanties kunnen in bepaalde ge vallen, 1) Van het bepaalde in het eerste lid van artikel 2 en in artikel 3 dispensatie ver teénen, 2) De werking van het bepaalde in het tweede lid van artikel 2 wat betreft plaats of tijd, beperken, 3) Maatregelen, als bedoeld in het eerste lid, kunnen ook als algemeen geldend worden gelroffen. Zij dienen door mid del van de pers, den radio-omroep, door aan plakking of op andere ter plaatse gebruikelijke wijze te worden afgekondigd. Artikel 6. (1). Wanneer degene, die aan boord de leiding heeft, diens plaatsvervanger, de roerganger of de loods het vaartuig door zijn schuld in strijd met het bepaalde in arL 4 bestuurt, wordt deze gestraft met hechtenis van ten hoogste 6 weken en met boete van ten hoogste 5000 rrn. of met een dezer straffen. (2). Bij herhaling kan dc-n in het eerste lid genoemden personen het bevaren van het ge bied, waarvoor do verbodsbepalingen gelden, of van de zee geheel of ten deele voor den lijd van bol hoogste een jaar worden verboden. Artikel 7. (1). Hij, die in strijd met het be paalde in de artikelen 2 of 3 een vaartuig naar het gebied, waarvoor de verbodsbepa lingen gelden, over de zeegrens brengt, bet daar boud' of gebruikt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste vijf jaren, in ernstige gevallen met tuchthuisstraf van ten minste een jaar en van ten hoogste vijf jaren. (2). Hij, die in strijd handelt met een maat regel, krachtens artikel 5 getroffen, of met een verbod, uitgevaardigd krachtens het twee de lid van artikel 6, wordt gestraft met de in het eerste lid vermelde straften. Artikel 8. (1). Vaartuigen, welke in strijd met 't bepaalde in de artikelen 2 of 3 of met een maalregel, kraentens artikei 5 gelroffen, in het gebied waarvoordo verbodsbepalingen gel den, op bet water of op het land liggen of in dal gebied varen, kunnen worden verbeurd verklaard. (2). Zulks geldt eveneens ten aanzien van vaartuigen, welke zich bij het in werking tre den dezer verordening in het gebied, waarvoor de verbodsbepalingen gelden, bevinden en wel ke ingevolge het bepaalde in deze verordening daaruit dienen te worden verwijderd, wanneer zulks niet binnen veertien dagen na het in werking treden dezer verordening is geschied Artikel 9 Andere strafrechtelijke bepalingen blijven onverminderd bestaan, voor zoover zij niet met bovenstaande bepalingen in strijd zijn. Buitenboordmotoren De tweede afdeelmg bevat bizondere bepalin gen betreffende buitenboordmotoren: Artikel 10. (1). Het onder zich hebben van buitenboordmotoren behoeft de toestemming van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied (commissaris-generaal voor de ouenbaro veiligheid). (2). Onder buitenboordmotor wordt hierbij verslaan een draagbare, volledige inrichting, be st?'' - uit een motor, een aandrijfas en een schee, scluoef, weike in baar geheel, aange bracht aan den buitenkant van oen vaartuig, geschikt is om dit voort te stuwen. Ar1" el 11. Het verzoek om toestemming dienl binnen veertien dagen nadat de veror dening in werking is getreden, schriftelijk bij den districtscommandant der rijkspolitie, in de gemeenien Amsterdam, Rotterdam en 's Graven- hage bijv. de hoofdcommissarissen van poiilie te worden ingediend. ïn geval van afwijzing van zijn verzoek is men gehouden don motor binnen veerlien dagen na ontvangst van de betreffende mededeeling bij den burgemeester van de gemeente zijner inwoning, in de ge meenten Amsterdam, Rotterdam of Den Haag, bij den (hoofdcommissaris van politie in te leveren. De invoer van buitenboordmotoren in het bezetfe Nederlandsche gebied behoeft de toe stemming van den secretaris-generaal van het deparlement van handel, nijverheid en scheep vaart. Degene die handelt in strijd met deze ver ordening wordt gestraft met hechtenis van ten noogste zes maanden en met boete van ten hoogste duizend gulden of met een van deze straffen. Wanneer deze verordening in werking zal treden, vervallen de verordening nr. 59 van 1940 houdende beperking ten aanzien van het bevaren van het gebied der Rijnmondingen en de verordening nr. 121 van 1910, houdende beperking ten aanzien van het bevaren van het gebied der Schelde- en Rijnmondingen. Zaterdag en Zondag is te Leeuwarden waar de bakermat gestaan heeft, herdacht het 75-jarig bestaan van de Vereeniging „Volksonderwijs". Zaterdagmiddag werd een druk bezochte receptie gehouden, waarop door tal van sprekers het woord werd gevoerd. De heer R. \an Gaasbeek van Utrecht bood namens de jubileum-commissie het hoofdbestuur een bedrag van f 5000 aan en de heer Klei terp, afgevaardigde van het Ned. Onderwijzers Genootschap een bedrag van f500. Onder de schriftelijke felicitaties was een schrijven van prof. J. van Dam, secre taris-generaal van het departement van op voeding, wetenschap en cultuurbescherming Nadat aan den vooravond nog een goed geslaagde feestavond was gehouden, waar in o.a. een folkloristisch spel van Y. C. Schuitmaker werd gegeven, kwamen de afgevaardigden Zondagochtend weer bijeen. De voorzitter mr. W. C. Wendelaar hield in die bijeenkomst een herdenkingsrede. In dezen 'tijd is het gemakkelijker dan in vroeger jaren om propaganda te maken voor de eene school voor allen. Laten wij van dit meeloopend getij gebruik maken. Van de feestgave van de jubileum-com missie wordt het grootste gedeelte over gedragen aan het Fonds tot Steun. DE 0AGELUKSCHE VRAAGBAAK Accountancy en Belastingzaken 68417 Botterman, Tutnlaan 114b, Accoun- tant en belastingconsulent. Lui Ned. Inst. v. Bel. Cons. Administraties, belasting- adviezen. Algemeen Installatiebureau R7777 Fa. Wed. M. van Meuis, Broersveld 53. ui i i i Erkend Gasfitter. Erkend installateur. Uw adres bij verhuizingen. Na 6 uur lel. 67S79. Auto-reparatie fiCjrifi? Hebt U autoschade? u"uut Noordcrgarage - Vijgensteeg 4 repareert alles. Aanbevelend, II. Staat Bankiers RQinQ Amsterdamsche Bank N.V. -o Jo Bijkantoor Westvest 36. (2 iij'nen) Alle Bankzaken Assuranties. Bed rijf skieed) ng F. Röttger Speciaalhuis. Boter Bouwkundige Hoogstraat 17. Grootst Westmolenstraat t. Engros en den eersten prijs in zes weken tijds, maar ik had meer dan dat gewonnen, want gedurende de laatste vier weken van die zes had ik geen vrees of verveling meer gekend. Ik wil niet zeggen, dat ik niet altijd een grondigen afkeer van granaten beb gehad, maar ik had niet meer die onbestemde vrees voor ik weet niet wat, die mij half gek maakte." Jim keek hem vol verbazing aan. „Nu, mijnbeer", vervolgde Lush, „zoodra ik dien prijs had, begon ik opnieuw met twee nieuwe cursussen, een in „Succes in het Leven" en de andere in „Kippenhouden in Kleine Tui nen". Ik bemerkte, dat ik een geweldige han digheid kreeg in het doorwerken van deze cursussen en voor ik met deze twee klaar was, teerde ik tegelijkertijd hoe ik accountant en civiel tngent 'ur moest worden allemaal door zelfonderricht. Van dien lijd af wist ik van geen ophouden. Iedere minuut, die ik over had, besteedde ik aan het bestudeeren van con var. die cursussen; ik kreeg er een manie voor, liet mijn vrienden in Engeland in- formeeren of er misschien een was, die ik over het hoofd had gezien cn ik had met alle maal evenveel suece3. Alles wat in wekeltjksche afleveringen cnet de post kwam werd direct grondig door mij verwerkt en ik kon het daar na niet meer vergeten het was waarschijn lijk een eigenschap van mijn hersens, die ik rtooil eerder ontdekt had. In ieder geval, toen ze menscuen begonnen te zenden om lezingen te houden voor de soldaten en ik naar een of twee daarvan had geluisterd, bleek het, dat het door mij heen ging als zand door een zeef. Ik kon blijkbaar alleen uit boekjes leeren". Lush praatfe maar door en Jim bleef hem aanstaren. „Ik deed de Wereldgeschiedenis, Gezondheid ert Geluk, Hoe spreekt een Gentleman, Hoe word ik Secretaris, benevens de opleiding voor procureur-klerk, architect, matrcos eerste klas, verpleger, inspecteur van den gezondheidsdienst, bvpnotiseur en assurantie-agent, 'k heb eens eén heelen tijd in een ziekenhuis gelegen met Tienjarig meisje vermist. Te Bussum wordt sinds Zaterdag j J. een tienjarig meisje vermist, Ansje Buscli geheeten. Zij is per rijwiel van huis ge gaan, voorgevende, dat zij bloemen ging plukken in bet park Loegieskamp. Zij is echter tot nu toe nog niet teruggekeerd. Een onderzoek met politiehonden heeft geen resultaat opgeleverd. Het meisje is gekleed in lichtblauw "jasje met dito mutsje, had beige sportkousen aan en droeg'n ge bloemd zomerjurkje. Zij heeft licht blond haar met twee vlechten, waarin een roode strik, blauwe oogen en zij draagt zwarte schoenen. Zij heeft een flink postuur en eenigszms vooruitstekende boventanden. Het meisje is in liet bezit van een oud kmderrijwïe! met lerryzadel en handrem men. Ernstig verkeersongeluk ia de V. S. in Upper-Sandusky (Ohio) is een ernstig ver' eersongeluk gebeurd. Een sneltrein is meL een auto in botsing gekomen. Van de inzittenden van de auto werden negen personen gedood, onder wie vijf kinderen. Bioscoajihraxnl te Ankara. Een der groolste bioscooptheaters van Ankara is door een nachtelijken brand ver woest. De aangrenzende gebouwen van het blad Oeloes en van de directie-generaal der pers werden door de vlammen bedreigd, doch konden behouden blijven, met uit zondering van een deel der drukkerij. COICJ BeCedlgci Taxateur van Onroerende VU I dt Goederen, J. Bokhorst, Overschieschestr. i 06 Broodbakkerij 6QK6I Laat vanaf morgen KROMMENHOEK UuilUI u tirood bezorgen. Singel 101 Cari'osseriefahriek CfiD&fi Carrosserie, wagenbouw en alle reparation. UO&OU aRY JORDAANS, Hoofdstraat 34. Copleer-werk R77'->K Copieerinrielittng „.Mercator". Alle copieer- u« iou werk voor handel en vereenlgmgen. Vraagt prijsopgaaf. Hoogstraat 26. A. v. d. WAAL Damestasschen R7Q7R F. REISS, BROERS VEST 21. Speciaal- utJiu zaat in: damestasschen, koffers en alle soorten lederwaren. Reparatie-Inrichting. Drogisterij 07717 Verf- en Glashandei. Wasch- en poets- ui 1 1 artikelen. Inzetten vari ruiten, Rubens plein 23 en West Iran keiand scliestraat 40. H. N. Haas. Drukwerk van „ELBA". Goedkoop en prima! Hoogstraat 156. moeraskoorts en zoodra mijn temperatuur daal de, deed ik een cursus voor medische studen ten en een voor Genezers door het Geloof. U denkt misschem dat ik overdrijf, mijnheer, maar dat is niet zoo. Het ging zoo een jaar of drie door en hoewel ik het af en toe te druk had met vechlon om iets aan zelfonderricht te doen, moet ik toch wel een paar honderd van die cursussen hel ben doorgewerkt, waarvan ieder woord in mijn hoofd bleef hangen. Ik ga er heelemaal niet prat op; bet was nu eenmaal zoo." Jim's verbazing steeg met de minuut. „in den nazomer van 1918", ging Lush voort, „na u weet zelf wel hoeveel teleurstel lingen en tegenslagen, kregen de jongens bet gevoel, dat het einde naderde, en zoogls vele anderen met mij, begon ik te overleggen, wat ik in het burgerleven zou gaan doen. Op dat tijd stip wisten de meesten niets beters te be denken, dan dat ze hun ontbijt op bed zou den gebruiken, of nooit meer pruimen- en ap peljam zouden eten, of nooit meer nuchter zijn, of hoe ze den sergeant-majoor eens op zijn nummer zouden zetten, maar ik bekeek de zaak van een meer practisch standpunt, waarschijnlijk omdat mijn cursus over Systeem vrucht begon te dragen. Ik begreep, dat ik over een enormen voorraad kennis beschikte en hoewel ik een heeleboel had opgedaan, dat ik waarschijnlijk nooit zou kunnen gebruiken, meende ik, als ik het beste daaruit zou kun nen schiften, wel iets beters te kunnen berei ken, dan mijn voormalige beroep van huis knecht weer op fe vatten. Ik beb er lang over nagedacht en was nog niet tot een besluit ge komen toen de wapenstilstand werd afgekon digd. Tot ieders verbazing werden wij niet on middellijk met een medalje naar huis gezonden en liet leek eenigen tijd of wij evenmin kans hadden uit het leger ontslagen te worden, als ten tijde van den Somme-slag. Wanneer ik probeerde een uurtje rustig over mijn toe komst te denken, moest ik aantreden om te gaan luisteren naar een concert of voor eenig Drukwerken Expeditie CO I nj v. d. MOST, LANGE NIEUWSTRAAT 23. uoiui Alle expeditie en zware transporten. Glas 'fe f C070U N.V. Van Katwijk'a Glashandei, Lange OOI OJ Kerkstraat 38. Alles op dit gebied. Glas- en Kristalsiijperij CÖGAÏt Moderniseeren van spiegels. Glazen legpia- Uötj JO ieD voor alle doeleinden. Fa. v. LOOPIK OLIVIER, Boterstriat 39 Haarden en Kinderwagens CQKQQ FIRMA A. GOOS, Speciaalhuis in haarden uuuuu en kinderwagens. G. Verhponstraat 21, tegenover IIAV-Bank. Heerenmode-artikelen R7K79' JACK. HANSEN, ROTTERDA.MSCHE- U1U1& DIJK 227. Heerenmodes. Kamerjassen en Pyemia's. Hoeden, Petten (ook in laken) CÜÖOO PIET IIENIGER, Passage 1. Heerenmode- OïJOïJu artikelen. Vraagt tel. zichtzending. Hotel-Café-Restaurant co ICQ „DE KROON", Koemarkt 1. Lunches, OOI do Diners, Kegelbaan. Houtmeet en Zaagsel Rookzaagscl. Gren-- - - A. C. H. DE JONG, Noordvest 10. (2 lijnen) Huis- en Decoratie-Schilder 68295 G. VAN MEURS, LANGE HAVEN 5. Kunst en antiquiteiten Cfi70i Kunst- en antiekhandel h„De Delftsche Ooi dl poqrt".Eestauratie. In- en verkoop, taxa tie. Lange Haven 8. J. Wouters. 68976 Kookzaagsch_ Dtynenzajigsel-^^aagmeel. - Kantoorboekhandel 68197 F' Drukkerij, Rotter- 1J damschedijk 234. Schiedam's Goedkoopste Kantoorboekhandel. 68932 Y-,„Dulfh0TCn' B- K- Laan 22. Vert.: W%»vu Albert Ileyermao's Sternpeifahrlek-Graveer- Inrichting. Lederwaren 688! I Maltha's Lederhandel, Broersveld 145 en 1 1 152. Leder-fourmluren, KoUcrs, Acte- tasschen, Reparatlên. Loodgletersbedrijf 68887 voor :lI,e ioodgieterswerkzaamlieden en uuuui sanitaire Installaties: L. JU RUL NS Hoofdstraat 189, Opgericht 1895 Machinefabriek 60466 -4- Fontijne, Boterstraat 2832. Modern ud*vuu ingericht reparoi-tiebodrijf. (2 lijnen) Meelfabrieken N.V. A. Tieman, Hoofdstraat 39. Tarwti- Oude Materialen en Afvalstoffen 6QQ79 Th. Ilersbacl), L. Singeistraat 39. Groot- JJJ" handel In oud papier, ingeschreven als tusschenhandelaar (afd R) bij het Rijks bureau Inkooper voor alle soorten metalen. Metselaars RQ848 F- H. BORRANI, Thomas i Kempisstr. i2h uuu-ra Metselaar-Aannemer, Onderhoud van huizen Papiervernietiging 67666 ,ac- v Waal, Westmolenstraat 25—27. Inkoop alle soorten oud papier en metalen. Pavoordt Rad'o Huls CDDAd Erkende Philips Service UOU-ft Hoogstraat 92 - Tei, 68044 Pedicure-Schoenen 6RAQ9 Dijkstal's Schoenmagazijn, Brocrsvest 135. UUfui (Medisch gediplomeerd) Pompen |JQ'7QC WILLEM FONTIJNE, Pompen en OO 3D motorenhandel. Electriscbe pompen NOORDVEST 85 Rijwielen C776T Reparatie-Inrichting P. C. POPPEZUN, Uf 1 dd Hoogstraat 41 (gevestigd sedert 1909). Schoorsteenvegen COdO Verbetering van Schoorsteentrek. Fa. V. L. UOt61 Borraui, atléén Lange Achterweg 33. Sport KÜQOR Speciaalhuis voor a)!e Sportartikelen. - DQOcU Sportbuls Olympla, Passage 10. Stencil-drukwerk CO4-1 ft CopiCer-afd. van Meijer's-Za, .telefoon DaW Ook in kleuren of met teekemng. Hooikade 2. Stoffen-Manufacturen 68I42 „Kofa"-Berte!s, Dam 926. Stoomen-Verven CQ9Q9 StoomververiJ en Chemische Wasscherij Douu— „CENTRAAL". Hoofdkantoor: Lange Nieuwst raat 71. Stucadoor eon 1C Vraagt voor alle stucadoorswerkzaainheden DutJIU en witwerken prijsopgaaf bij P. J. V. ENDE Westfrankenlandschcstraat 106 Venduhuis 6Q66 f Fa- Kruync en Jonker, Broersvest 5355 uuuji Veilingmeesters en beCedigde taxateurs. Wasscherij GÖR7K "Foor Zuid-Holland ten Westen UÖOIU GEBRs. GO RIS Moderne Wasseherijen Lange Haven 91 Woningbureau RS765> Woningbureau „Schiedam-West", Nieuwe uu 1 ut Haven 83. Atlxn. van Onroerende goederen. Ijzerwaren etc. 67669 Huishoudelijke artikelen, ijzerwaren en UIUQ& gereedschappen. Post Co., Korte Dam 8i Zakken 69QRQ C. V. Schiedamsche Zakkenhandel UtJOOU N, Leyendekkers In- en Verkoop van alle soorten Jute zakken. Speciale reparatie-inrichting Hilversum I, 415,5 M. N'eti. Programma. 6.45 Gramofoon. 6.50 Gymnastiek. 7.00 Gra- Aiofoon. 7.45 Gymnastiek, 8.00 BN0. 8.15 Ge wijde muziek (gr.pl.) 8.45 Gramofooa. 9.15 9.20 Voor de buisvrouw. 10.00 Gerard Leboti en zijn orkest." 10.2010.40 Declamatie. 11.15 Zang met pianobegeleiding en grarnofoon. 12.00 Gramofoon. 12.23 Voor den boer. 12.42 Alma nak. 12.45 BNO, 1,00 Ensemble Bart Ekkers. 1.30 Gramofoon. 1.45 Ensemble Bandi Baiogh, 2.15 Voor de vrouw. 2 30 Zang en gramofoon. 3.15 Gramofoon. 3.30 Orgel. 4.00 Bijbellezing Chr. Radio Stichting 4.20 Voor de jeugd. 5.00 Gramofoon. 5.15 BNO. 5.30 Voor de jeugd. 5.45 Orkest Eloward. 6.15 Voor de-binnenschip pers. 6.30 Musette-orkest en solist. 7.00 BNO. ander militair corvée. Ik kwam tot de conclu sie, dat ik moest probeeren zoo spoedig mo gelijk gedemobiliseerd te worden en toen ik met verlof in Engeland ivas, zooals u zich zult herinneren, bedacht ik, dat misschien een van de heeren, die in de Turvis Hat gewoond hadden, mij met de noodige formaliteiten zou willen helpen in ruil voor mijn diensten als knecht. Ik vond, dat ik mij het eerst tot u moest wenden, omdat is, zooais u wel weet, in 1914 moeite deed mij over te halen bij u in dienst te treden. Gelukkig slaagde mijn plan en als buisknecht bij een heer alleen heb ik de beschikking gehad over den vrijen tijd en de eenzaamheid, die ik noodig had voor de verwezenlijking van het plan, dat ik tenslotte voor mij zelf had uitgewerkt. Ik hoop, dat ik a niet verveel, mijnheer f" „Volstrekt niet", zei Jim, die inderdaad deze autobiografie met belangstelling en verbazing bad gevolgd. „Je doet mij denken aan de Duizend en een Nacht. Komen wij nu bijna bij de clou van het verhaal." „Ja mijnheer", zei Lush. „Ga dan voort", drong Jim aan. „En neem nog een sigaar als je er trek in hebt. „Straks, als ik zoo vrij mag zijn" antwoord de Lush beleefd die zijn relaas vervolgde. „Wat ik bad besloten, toen ik bij u kwam, mijnheer, was om mijn vrijen tijd te gebruiken om een aantal ideeën op papier te zetten, hoe ik de kennis, die ik verworven had, zon kun nen aanwenden om mijn weg door het leven te vergemakkelijken. Het was de eerste maal dat ik een ernstige poging had gedaan om deze kennis voor eenig practisch doel te ge bruiken en ik verzeker u, dat dit niet mee viel, zelfs niet na de lessen, die ik genomen had in het onderwerp: Hoe slaat men zich door het leven. Ik; liet mij echter niet door deze moeilijkheden uit het veld slaan en lang zamerhand namen mijn plannen vasten vorm aan planren, die, daar ben ik van over tuigd, bij uitvoering zouden leiden tot een snel le verbetering van mijn maatschappelijke positie. 7.15 Volkszang. 7.40 Gramofoon. 8.00 BNO. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Concertgebouw orkest. 9.10 Gramofooa.' 9.25 Dagsluiting Chr. Radio Stichting. 9.30 Ber. Eng. 9.45 Gramo foon. 10.00—10.15 BNO The Dutch achieve ments in the Netherlands-Indies. Hilversum II, 301,5 M. Ned. Programma. 6.45 Gramofoon. 6.50 Gymnastiek. 7.00 'lira- mofoon, 7.45 Gymnastiek. 8.00 BNO. 8.15 Gra mofoon. 10.00 Morgenwijding Vrijz. Prot. Ketk- comité). 10.20 Gramofoon. 11.00 Voor de kleu ters. 11.20 Ensemble Rentmeester. 12 00 Ber. 12.15 Puszta-orkest. 12.45 BNO. 1.00 Ensem ble Erica Helen. 1.40 Gramofoon. 2.00 Cello en piano. 2.30 Lichte Toets. 3.15 Kamerorkest en solisten. 4.15 Gramofoon. 5.00 Cyclus „Het geestelijk karakter van ons volk" Vrijz. Prot. Kerkcomifó. 6.15 BNO. 5.30 Omroeporkest en solist. 6.00—6.16 Gramofoon. C.45 Reportage. 7.00 BNO. Brabantsch praatje. 7.15 Orgel. 7.30 7.45 Declamatie. 8.00 BNO. 8.15 Spiegel van den dag of gramofoon. 8.30 Ons schemeruurtje. 9.30 „Het Handelsregister", lezing. 9.45 Gramo foon. 10.00 BNO, sluiting. Ik zag mij nu echter tegenover het probleem geplaatst, een laatste keus te doen_ uit die ver schillende ontwerpen en ofschoon dit een groole moeilijkheid was, stond er steeds een nog grooter hinderpaal op mijn weg, een die ik geheel over het hoofd had gezien." Hij wachtte even, waardoor Jim de gelegen heid kreeg te informeeren naar den aard van deze moeilijkheid. „Dat zal ik u vertellen, mijnheer", zei Lush. ,,'k bemerkte, dat ik bij ieder plan, waarvan ik alle mngelrjkhc-den had overwogen en suc ces verzeaerd scheen, stuitte op twee moeilijk heden, die mij beletten het in uitvoering te brengen, namelijk geld en methode." „Geld en methode?" herhaalde Jim. „Ik vrees, dat ik je niet goed begrijp." „Ik zal u dat nader verklaren", zei Lusn onverstoorbaar. „Laat ik een voorbeeld noemen. Ik heb in de bijkeuken een plan uitgewerkt waarmede iemand met mijn kennis van zaken ongetwijfeld binnen korten tijd een fortuin op de beurs zou kunnen verdienen, „Neen", voeg de hij er haastig aan toe. Jim's ongeloovigen biik gewaar wordend „het is niet het gewon© systeem van zoogenaamde tips, die iengand per slot van rekening toch op zware verliezen komen te staan, noch komt het overeen met een roulette-systeem te Monte Carlo, waarbij men zoo dwaas is te meenen, tiet. toeval aan vaste regels te kunnen binden, het is volkomen eerlijk cn in overeenstemming met de wet en desalniettemin is het een absolute zekerheid, doch een zekerheid, die niemand zou ontdek ken, die niet even goed op de hoogte was van het geldwezen als van de meteorologie «en zeer ongewone combinatie. Nu, waarom ver laat ik u niet om dit plan ten uitvoer te brengen?" „Dat weet ik waarachtig ook niet", zei Jim, „Dat zal ik u vertellen, ging Lush voort. „Om dit plan to verwezenlijken, heb ik eenig kapitaal noodig, hetgeen ik niet bezit. Daarom, moet het onbeproefd worden gelaten." (Wordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 6