BRITSCHE TERUGTOCHT OP KRETA Tijd om te verduisteren Woensdag 28 Mei 1941' Gevechten blijven „fel en ernstig' Tegenstand op Kreta gebroken Het weermachtsberlcht van gisteren Roosevelt Dndigt nationalen crisistoe stand af Het laatste gevecht van de „Bismarck" Vacantie 94ste Jaargang No. 22792 Gewapende tegenstand der Kretenzers Engelschen geven eenige verliezen toe Roosevelts volmachten Inkomens en vermogens in Nederland Bioemendaal de rijkste gemeente Op het platteland :ransche nota aan de Ameri kaansche regeering Engeland en Frankrijk Val van negen meter Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. prijg per kwartaal f2.10; franco per post f2.60 Prijs per week: 16 ct». Afzonderlijke nummer* S ülB#Abonnementen worden dagelijks aangenomen Advertentiên voor-het eerstvolgend nummer moeten vóór elf uur aan het Bureau bezorgd zijn, Zater dags v66t 9 uur. Een bepaalde plaats va» advertentiën wordt niet gewaarborgd. Directie: Mr. H. A. M. Roelanta Hoofdred' M "tavenga, Schiedam EERSTE BLAD BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN) TEL. 69300 (3 LIJNEN) t'rys der ad verten tien. van 1regeis 2.00 iedere regel meer t 0.31; in bet Zaterdagnummer 15 tegels t 1.85, iedere regel meer t 0.36 Keclamea f 0.77 per regel. Incassokosten 5 ets,; postkwitantiea 15 cta. Taneven van advertentifcn by abonnement zijn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen xooruitbetaling Kieme Ad verten ti fcn opgenomen a 1 0.52 t/m 15 woorden rO.77 t/m 23 woorden. Elk woord meer 5 cent tol een manraum van 30 woorden. tf Woensdags. Kleine Advertcntiën tot 25 woorden 0.26. mits vóór Dinsdagavond G uur aan bet Bureau bezorgd 's Zaterdags: Kleine AdvertentiËn t 1.03, indien met vóór VrUdagavond G uur bezorgd. POSTREKENING 5311 De Britsche minister-president Chur chill heeft gisteren, naar de Londen sche berichtendienst meldt, In het La gerhuis de gerechten op Kreta" „fel en ernstig" genoemd. De Vijandelijke druk neemt van dag tot dag toe. Het sterkst is Mj op het Westelijk deel van het eiland.. Twee slagschepen en verschei dene kruisers der Britsche zeestrijd, krachten zijn hij de gevechten om Kreta •beschadigd, ioe de gevechten op Kreta ook1 mogen af lo open, zoo besloot Cburehill, de hardnekkige verdediging van het eiland zal in de annalen van de Britsche oorlogsgeschiedenis een bi- zondere plaats innemen. Een communiqué van h'et Britsdie hoofdkwartier in het Midden-Oosten deelt, volgens een beridht van den Loil, denschen nieuwsdienst van gisteravond mede, dat h'et voor de Britsdie troe pen op Kreta noodzakelijk is geworden zich terug te trekken. Verdere Duitsche versterkingen zijn door de lucht aan gekomen. De Duitsche troepen hebben' ten Westen van Kanea door een nieu wen succesvollen aanval de bres in de Britsche defensieve linies nog verbreed, zoodat het noodzakelijk werd terug te trekken op achterwaarts gele gen stellingen. ,In den loop van den strijd op Kreta zijn zware afzonderlijke gevechten ontstaan, waarbij kleine Duitsche groepen zich onder- sfcü«. i t- r>- -Vi oot ti n el - bandelen en. stoutmoe dig optreden. Zoo vernietigde een kleine storm afdeeling op marseh' naar de Woord- westkust van het eiland drie Britsche bat terijen. Talrijke gevangenen werden ge maakt en aanzienlijke hoeveelheden wa pens, munitie en proviand buitgemaakt. Opnieuw wordt de bevolking van Kreta In Engelsche uitzendingen opgewekt tot gewapenden tegenstand tegen de Dvut- schers. Het nieuwe Britsche parool voor de Kretenzers luidt zich met geweren en an der oorlogsmateriaal te bewapenen en de Duitschers in de pan te hakken. Van Duitsche zijde wordt hieromtrent verklaard, dat deze oproep het volkenrecht schendt en de Kretenzers, als zij daaraan gevolg zoiuden geven, zich zouden bloot stellen aan het gevaar als franc tireurs be handeld te worden. Stefani meldt uit Lissabon:. De Engelsche admiraliteit erkent vandaag volgons ham gewoonte geleden verliezen druppelsgewijs toe te geven, een. klein deel der verliezen in den slag rondom Kreta. Men deelt namelijk te Londen mede, dat de laatste dagen in de omgeving van Kreta tot zinken gebracht zijn twee kruisers, de Glous cester en de Fidji, en vier torpedojagers, de Greyhound,..de Kelley ,deCasbmir en de Juno. - Ter aanvulling meldt de Londensohe 'be richtendienst over de Britsche scheepisver- liezen bij Kreta, dat de verliescijfers zijn: 43 officiercr., r y> v „n bij den. kruiser Fidji, 8 officieren, 120 man hij den torpedojager Kelley,' 9 officieren en 150 man hij den torpedojager Cahsmir, 6 officieren en 98 man bij den torpedojager Juno en 3 offi cieren en 88 man hij den torpedobootjager Greyhound. Het D.N.B, meldde hedenmiddag: De Duitsche troepen hebben op Kreta den tegenstand van den vijand, die zich taai verdedigt, gebroken. De ach tervolging van de terugwijkende Brit sche en Grieksch© eenheden is aan den gang. Talrijke gevangenen zijn binnen gebracht, waaronder de Grieksche marineconunandant van Kreta. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte gisteren hekend: Duiktooten hebben ten Westen van Afri ka 14 zwaar geladen vijandelijke koop vaarders van 77.600 L r.l. in totaal tot zinken gebracht. Op het eiland Kreta rukken de Duit sche troepen stelselmatigverder on na succesrijke gevechten en do bezet ting van verscheidene plaatsen. Het Jachtwapen ondersteunde deze gevech ten door doeltreffende aanvallen van Sluka's op Britsche steunpunten, troe penconcentraties en kampementen. Luchtdoelarfillerie schoot boven bet eiland een jager van het type Hurri cane neer. Ten Zuiden van Kreta werd een groot transportschip zwaar be schadigd door bommen, In het Oosten van de Middellandsche President Roosevelt heeft in zijn rede voering den onbeperkten nationalen crisis toestand afgekondigd en de versterking van de verdediging der Vereenigde Staten tot aan de grens dor eigen kracht geëisebt. President Roosevelt begon zijn aange kondigde redevoering met opnieuw de be wering te uiten, dat Duitschland naar de wereldheerschappij streeft en het Ameri kaansche continent onder „slavernij" tracht te brengen. Dit is het principieele „feit'', waarop de politiek van de Vereenigde Sta ten wordt opgebouwd. Met bizonder toe genomen kracht hebben de Ver. Staten en de andere Aroerikaansehe republieken thans hun weg in den toestand van dit oogenblik bepaald. Voor Amerika, zoo vervolgde Roosevelt, is de vrijheid der zeeën en de vrijheid van Jen handel een levensnoodzakelijk heid, daar het niet alle goederen, welke het voortbrengt, zelf kan verbruiken. Indien Duitschland evenwel de overwin ning behaalt, zou de Amerikaansche pro- duclie van de wereldmarkt worden afge sloten, terwijl de „nazi-goederen" onbe lemmerd Amerika zouden binnen komen. Dit gevaar is thans reeds zeer groot, daar het grootste deel van Eupopa en een deel van Afrika door de asmogendheden mili tair bezet is. Wanneer het den asmogend heden gelukt, ook Dakar, de Azoren en de Kaap Verdische eilanden te bezetten, zou de oorlog den rand' van het Weste lijk halfrond naderen. De techniek van dezen tweeden wereldoorlog plaatst do Vereenigde Staten voor veel grooterc vraag stukken dan in den eersten wereldoor log. De vernietiging van koopvaardijsche pen geschiedt thans over een veel groo- ter gebied dan toen, ja,' zelfs binnen de waterc-n van het Wesielpk halfrond. Do snelheid, zoo verklaarde .-Roosevelt letter lijk, waarmede de koopvaardijschepen tot zinken gebracht worden, i is driemaal zoo i groot als het vermogen jvan de Britsche scheepswerven om nieuwe schepen te bou wen. Zij is meer daa tweemaal zoo groot -als de Britseh-Amerika mutehe productie van schepen op dit oogenblik. j Wij kunnen aan dit gevaar met behulp j van twee gelijktijdige maatregelen het hoofd biedeni. door ons groote scheeps bouwprogramma te bespoedigen en uit te breiden en 2. door er toe bij tc dra gen de, verliezen op zee te verminderen Wij hebben daarom onze patrouilles in - de wateren van liet Noordelijke en Zui- delijke deel van den Atlantischen oceaan uitgebreid en wij vergrooten deze patrauil- les meer en meer met schepen en vlieg tuigen. Het is algemeen bekend, dat de kracht van onze Amerikaansche vloot tij beslag nemen, voor vervoer van (roepen en oorlogsmateriaal voorrang eischen, han del in geldswaardige papieren verbieden, electrici teilscentral es en andere onderne mingen, welke voor de productie van mu- niüi belangrijk zijn, kan overnemen, enz. llij kan alles door een persoonlijke proclamatie uitvoeren, alleen voor een oorlogsverklaring, moet bel Congres zijn toestemming geven. De president kan verder den federal Reservebanken voorschrijven alleen zaken te doen op besluit van het ministerie van financiën. Ook ligt hot in zijn macht, trans acties in vreemde valuta te verbieden. Ilij au het vertrek van schepen \ari oorlog voerende landen verbieden. Hij kan ook schepen requireeren of a,an schepen het vertrek verbieden, rechten beffen voor drin gend noodzakelijke goederen en de natio nale garde alsook het leger in aclieven dienst roepen. R.eeds in 1939 werd de beperkte crisis toestand afgekondigd. Naar de meening van rechtsgeleerden bestaat er geen dui delijk verschil tusschen den beperkten en onbeperkten crisistoestand. De president heeft waarschijnlijk den onbeperkten crisis toestand afgekondigd, teneinde er op te Wijzen dat de toestand ernstig is. Zee hebben Duitsche Stuka's een sterke dcil'\ het fgeloopen jaar aanzienlijk ver- „..l groot werd. Deze schepen en vliegtuigen Britsche vloolformalie aangevallen. Zij sjej]pn ons 0p je hoogte van de aanwezig plaatsten vier bommen van zwaar kaliber va)1 aanvallende schepen boven zee, VANDAAG: 21.47 UUK MORGEN: 21.48 UUR ZONSOPGANG MORGEN; S.2T U. De maan komi morgenochtend op te 8.25 uur en iaat morgenavond onder te 0.11 uur. op een vliegkampschip en verscheidene op twee kruisers. In Noord-Afrika is bij Solloem een plaatselijke Britsche aanval met sleun van pantserwagens afgeslagen. Formaties van het Duitsche en Italiaansche luclitwapen deden succesrijk aan de gevechten mee. Door scheeraanvallen op colonnes Brit sche artillerie ten Westen van Dar-el-Namra leed de vijand zware verliezen. Duitsche Stuka's brachten voor Tobroek twee koop vaarders van 9000 b.r.t., in totaal tol zinken en beschadigden een lichten Brit- schen kruiser zwaar. Rondom Engeland hebben gevechts vliegtuigen een vrachtboot van 3000 b.r.t. vrenietigd en een groolen koopvaarder zwaar beschadigd. Andere luchtaanvallen richtten zich gisteren en in den afgeloopen nacht op bavan-insiallaties aan de Britsche Zuid-Oostkust. Bizonde? succesrijk was bovendien een aanval pp een fabriek van de vliegtuig industrie aan de Engelsche Zuidkust. De vijand is overdag noch des nachts per vliegtuig boven Duilsch gebied ver schenen. Bij de vernietiging van vijandelijke vraehtliooten ten Westen van Afrika, heeft de duikboot onder commando van luile- nant-ter-zee'eerste klasse Schütze, zich bi zonder onderscheiden door het tot zinken brengen van elf schepen van 56.200 b.r.t. in totaal. Door stoutmoedige, succesrijk© Verkenningsvluchten Boven' Engeland, heb ben de volgende bemanningen ziel; onder scheiden:!. luitenant Meyer, luitenant Den- ner, onderofficier Husskünig, onderofficier Ktthne en 2. luitenant Foltert, oberfeldwe- bel Raasch, feldwebel Schwager, onder officier Hagenoeier. onder zee en op zee. Onze rationale politick is thans als volgt 1. Wij zullen aan elke poging of be dreiging van Hitler, om zijn heerschappij lot het Westelijke halfrond uit te brei den, met alle 0115 Ier beschikking staan de hulpmiddelen en met actieven tegen stand liet hoofd bieden. Nadrukkelijk vol harden wij in de vitale noodzakelijkheid, het „Hitlerisme" van elk punt der wereid verwijderd te houden, waarvan men zich als steunpunt voor een aanval op de beide Amerika's zou kunnen bedienen. -2. Van het standpunt der absolute nood zakelijkheid uit, zullen wij Groot Brittannië elke slechts mogelijke hulp verteenen en evenzeer allen anderen, die het fascisme met geweld van wapenen tegenstand bie den. Alle andere maatregelen, welke noo- dig zijn om Groot Brittannië de noodige aanvoeren te doen toekomen, zullen geno men worden, en alle andere methoden, welke gebruikt moeien worden, zuilendoor onze deskundigen bestudeerd en in daden omgezet worden. Vervolgens keerde Roosevelt zich tegen de tegenstanders van zijn politiek en kon digde hii aan, dat de regeering alle haar ter beschikking staande middelen zal ge bruiken om aan elke storing in de pro ductie van oorlogsmateriaal het hoofd te bieden. De president sïoot zijn redevoering met de volgende woorden: Wij zullen niet aarzelen, onze wapens fe gebruiken, om aan een aanval het hoofd te bieden. Daarom heb ik heden avond den onbeperkten nationalen nood toestand afgekondigd en de versterking van onze verdediging tot aan de uiterste gren zen van onze nationale macht eu be voegdheid verlangd." Tot de volmachten die president Roose velt verkrijgt door de .atkondigi.ng van den onbeperkten crisistoestand behoort o.a. dal hij de radiostations kan sluiten of in Over liet laatste gevecht van het Duitse] 10 slagschip „Bismarck" wordt in een mede- deeling van het opperbevel van de weer macht nog het volgende bekend gemaakt: In den strijd tegen de langzamerhand steeds verstehkte vijandelijke zeestrijdkrach ten vocht het slagschip „Bismarck" in zijn onbestuurlaren toestand lot het eindelijk gistermorgen hel slachtoffer is geworden van de overmacht van drie Rritsohe slag schepen, een vliegtuigmoederschip, ver scheidene 'kruisers en torpedojagers. De Britsche formatie zelf wordt sinds gister ochtend door Duitsche gevechtsvliegtuigen aangevallen. De gedachten van het geheele Duitsche volk zijn vol trots en rouw hij zijn in het zeegevecht bij IJsland zegevierenden 1 vlootvoogd admiraal Lüljens, bij het slag schip „Bismarck", zijn commandant, ka pitein ter zee Lindemaan en bij zijn dap pore bemanning. „Een meute heeft een stuk wild ge jaagd", verklaren de Londensche correspon denten van de Amerikaansche pers omirenl den strijd tusseheri de Britsche oorlogs schepen en de „Bismarck". „Associated Press" meldt uit Londen, dal aan den slag, waarin de Bismarck ver loren ging, de gro-otste Britsche oorlogs schepen deelgenomen hebben, waaronder de „Rodriey", de Nelson", de King Geor ge V" en de „Prince of Wales", benevens een ongenoemd vliegluigmoederschip. Dal niet iedereen een even groot inko men hooft, is nel algemeen bekend. Min der bekend is, dat er eveneens belangrijke verschillen bestaan tusschen de gemiddelde inkomens in de verschillende gemeenten des lands, zooals duidelijk te zien is in de kortgeleden uitgekomen statistiek der in komens en vermogens in Nederland voor 1.9391910, die bewerkt is door bul Cen traal Buieau voor de Statistiek. Dit moge blijken uit het volgende. Een aangegesla- genc in Bioemendaal verdient gemiddeld C682.terwijl de aang«slagenen in Nec- ritler (Limburg! het gemiddeld met f 1255 moeten stellen. Ook per inwoner genomen is Bioemendaal er liet beste aan tos met 1891.waartegenover in bet Brabant- sehe plaalsje Veen een gemiddeld inko men per inwoner van slechts f51.slaat. De hoogste vermogens worden in 's-Graven- land aangetroffen, n.l. gemiddeld f315.000 per aangeslagene, waartegenover enkele ge meenten slaan met een gemiddeld cijfer van f 17.000.Per inwoner gerekend is Bioemendaal dc rijkste gemeente met een gemiddeld vermogen van f 19.010. Het ooelqc vermeldt niet alleen fiet aan tal aangeslagenen in de inkomsten- en vermogensbelasting, het bedrag der inko mens en vermogens en de gemiddelden per aangeslagene en per inwoner van de meer dan 1050 gemeenten in Nederland, maar geeft ook een verdeeling naar economisch- geografisclio gebieden, naar een zevental groepen van gemeenten volgens het aan tal inwoners eu naar de provinciën. Tot de rijkste dezer gebieden beboeren "s-Gra- venhage en omstreken, de lloilandsche duinstreken, het Gooi en Oostelijk Utrecht. De provincie met het grootste inkomen, per inwoner is Noord-llol!a.nd. Utrecht spant dc kroon wal de vermogens betreft. Voor do eerste maal zijn in deze statistiek! ook gegevens opgenomen betreffende de inkomens- en vermogensbelasting voor bo vengenoemde economisch-geograiische ge bieden en voor de bevolkingsgroepen. Voor ieder die aanwijzingen behoeft om- Irent den firtancieelen tcesfand der bevol- king in dè verschillende deelon van ons land zal deze publicatie een zeer bruik bare gids zijn. Naar Associated Press uil Washington meldt heeft do Fransche ambassadeur, Henry Hiayc, den Amerifcaanschen vice-mï nister van builen!andsehc zaken, Sumner Welles, een nola overhandigd, waarin de verzekering wordt herhaald, dat Frankrijk noch zijn vloot noch zijn koloniën aan Duitschland of eenigcrlei andere mogend heid zal afstaan. De nota, zoo verklaarde de ambassadeur tegenover de pers, is door hem in instructie van Vichy ontworpen. De Amerikaansche staatssecretaris Huil heeft gisteren op de persconferentie be- esligd, dat de Fransche ambassadeur Sum ner Velles een nota heeft overhandigd. Ilij, Hull, bad den inhoud echter nog niet bestudeerd. De onderstaatssecretaris in het Brilsche departement van buite-nlandsche zaken, heeft volgens den Londenschen berichten dienst in het Lagerjiuis hekend gemaakt, dat de Britsche regeering in het vervolg geen navycerts meer zal uitgeven voor schepen der Vichy-regeering, De Londensche correspondent va,11 Christian Science Monitor" spreekt van een komende radicale wijziging in de Brit sche politiek tegenover Frankrijk, als ge volg van de Fransche samenwerking met Duitschland. Do blokkade zal tot heel Frankrijk en tot dc koloniën in Noord-Afri- ka worden uitgebreid. Ook is een derde militaire bezetting van Syrië door de En gelschen mogelijk. Hel derde en meest de licate punt is de vraag, of men de Fran sche industrie zal bombardecren. De Brit sche pers spreekt zich voor een dergelijk bombardement uit en waarschijnlijk over weegt de Britsche regeering dergelijke plan nen. Do AN.W.B. meldt: Het is te voorzien, dat in den komen den zomer vooral zij, die over een be scheiden beurs beschikken, moeite zullen hebben in hun vacanlie een onderdak te vinden. Daar reizen naar het buitenland uitgesloten zijn, zal de vacanbedrukte grooter zijn dan anders,-terwijl de logeer gelegenheden veel beperkter zijn. Daarom voorziet de A.N.W.B. dat er veel vraag zal zijn naar adressen van particulieren, die gasten willen ontvangen. De toeristenbond veronderstelt eveneens, dat er vooral op het platteland wel be reidwilligheid zal bestaan, ook bij hen, die gewoonlijk geen pension houden, om ditmaal, gedurende de zomervacantic, eeni ge pensiongasten te ontvangen. Zij, die daartoe mede willen werken, helpen hun landgenoolcn aan een prettige vacantie en daardoor ook aan de zoo noodzakelijke ontspanning. Een vacantie, doorgebracht op bijv. een boerderij-pension of een an- dei plaUelandsbcdrijf, is vooral voor ge zinnen met kinderen, gezond en zeer leer rijk en valt gewoonlijk zeer in den smaak. In verband mët het bovenstaande is (fe A.N.W.B voornemens adressen te verza melen, die van nut zullen zijn als straks een stroom van aanvragen op de A. N. W. B-kantoren binnen komt Ga." wacht de afd llnnenland van. den A.N.W.b., Park straat 18 Den Haag, opgave van particu liere woningen, boerderijen e.d. (met prijs, aantal kamers, geboden comfort, enz.!, waar men in den a s. zomer gasten wil ont vangen. Gistermiddag waren twee schilders uit Iluizen in de Willem Bilderdijklaan te Bussum, bezig met het schilderen van het dak van een villa. Zij stonden op een z.g. schildersjuk, dat bevestigd was aan dc dakgoot. Plotseling brak dit juk, waarbij de 18-jarige B. zich nog juist kon vastgrijpen aan de dakgoot,, doch de 19-jarige \Y. viel van een hoogte van negen meter en bleef op den grond lig gen. Nadat twee artsen de eer-de hulp hadden verleend, werd het slachtoffer, dat een gel neusden rug en een gebroken pols had opgeloopen, per ziekenauto naar h'et Diaconc-ssenhuis te Naarden vervoerd.

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 1