BEHEERSCHING VAN HET PRIJSPEIL Woensdag 4 Juni 1841 Tijd om te verduisteren 94ste Jaargang Bescherming van den kooper en den bonafiden handelaar Engelsche opmarsch naar Syrië? Ex-!<eizer Wilhelm overleden Vader redde zijn kinderen pitectio! Mr. H. A. M. Koelants Hoofdredacteur! M. Stavenga, Schiedam BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN) TEL. 69300 (3 LIJNEN) EERSTE BLAD No. 22797 POSTREKENING S311 In een* dezer dagen te 'siGravenhage gehouden persconferentie heeft de gemiach, tigde voor de prezen, mr. H. L. Schokker, een uiteenzetting gegeven van de taak van z$Q dienst en daarbij een overzicht gege-i ven van het resultaat, dat na een half jaar, hard -werken is verkregen. Ook kondigde hij nieuwe maatregelen aan, welke in het be lang van den consument genomen dienen te worden. Mr. Schokker zette allereerst uiteen, dat de periode waarin de dienst tot nu toe werkzaam is geweest, met alle kracht is getracht het geheele veld der prijzen te overdekken met voorschriften en regelingen Dit net van maatregelen maakt op menigeen nog geen eleganten indruk, maar in eerste instantie kWam het er op aan ongelukken ia den zin van ongecontroleerde prijsstijgin gen te voorkomen. Op het oogenblik, dat het niet meer mogelijk bleek, de totstand- ktardng der prijzen over te laten aan vrije krachten, werden die maatregelen nood zakelijk. i De gemachtigde voor de prijzen en zijn medewerkers zoo betoogde mr. Schokker beschouwen zich min of meer als vrijge stelden van een leger van acht millioen ongeorganiseerde consumenten, die zonder het ingrijpen vian de overheid overgeleverd zouden zijn aan ontwrichte markten. Hierbij Zouden zij nauwelijks meer het noodige voor bevrediging der behoeften kunnen be machtigen. De fundamenteele rechten van deze acht millioen moeten worden verdei digd. Men zou het volk echter geen dienst hebben bewezen, wanneer het ingrijpen van de overheid er toe had geleid,, dat de producent niet meer in staat geweest zou zijn, Zijn bedrijf in stand te houden. Ook om de moeilijkheden van den producent moet dus een goed begrip bestaan en 'hei den consument en producent moeten concessies doen. Wij Zijn als het ware rond een „vetpot" geschaard, 'waarin heel wat minder zit dan vroeger. Ieder zal daaruit het zijne moeten hebben. Diaarom zsal ook ieder nu iets minder ontvangen, ook de consument, voor wien het leven ongetwijfeld duurder is ge worden. De gevaarlijke spanningen, die eonige maanden geleden nog in het samenstel der prijzen optraden, zijn op het oogenblik grocH tendeels bedwongen Zoo ging de heer Schokker verder. Men ban wel zeggen, dat men het prijsniveau in de hand heeft ge kregen. Dit is voor een niet gering deel het gevolg geweest van de wijze, waarop! de dienst van den gemachtigde voor de prijzen kan worden gebouwd, n.l. door de prijsvorming en de prijsbeheersching in één instantie te vereenigen. De prijsbeheersching is ntu wel op toeren gekomen, sinds Februari werden 1330 tudht- 'beschifdringen gewezen met een totaal be drag aan boeten van f640.000. Technisch' geeft dit feit. eenige voldoening, doch het ideaal is pas bereikt, indien de inspecteurs der prijsbeheersching werkloos Zrfn gewor den, omdat er geen overtredingen meer zijn. De kracht kan niet liggen in de rol van wrekende gerechtigheid, maar in, een soe pele, opbouwende oo-ordinatie van de be langen van consument en producent. Daar door zullen de goederen in onze volkshuis houding op rechtvaardige Wijze kunnen-wor den verdeeld., i De nieuwe maatregelen In de komende periode zoo zeide mr. Schokker zal in de eerste plaats ge-, tracht worden den kimtigen indruk, dien het geheel der prijsmaatregelen nu nog geeft, weg te nemen, [n verband hiermede zijn verschillende maatregelen in voorbe reiding. Zij zijn. er vooral op gericht den consument en den bonafiden kleinhandelaar te beschermen. Een belangrijke stap in deze richting is reeds gezet met het prijsaandui- diagsbesluit, dat op 24 Mei in werking is getreden. Op dezen weg voortgaande, Is een regeling in voorbereiding, welke eenige, nog vrij gebruikelijke vormen van ontdui king der voorschriften verbiedt. Verbod van weigering tot verkoop Be goeden niet te na gesproken aldus mï. Schokker zijn er nog tamelijk Veel producten en Kandelaren, die weigeren be paalde artikelen te vericoopen of die voor raden achterhouden, omdat Zij van mee ning zijn daarmede in de toekomst door een stijging der prijzen op meer lucratieve wijze handel te drijlven dan op dit oogen blik. Dit is zeer ongewensdit en onder de tegenwoordige omstandigheden in geen ge val toelaatbaar. De goederen welke er zijn, zullen in den Kandel moeten worden gei bracht, waar er behoefte naar is en tegen, de prijzen, welke er voor gelden. Een tweede maatregel, welke op dit ter rein in voorbereiding is, betreft een ver bod van gekoppelde verkoopen. Bijna ieder een heeft op het oogenblik al eens onder vonden, dat hij, wanneer hij bijv. een blik melkpoeder wilde koopen, dit slechts kon doen, wanneer hij zich ook een artikel aanschafte, waaraan hij op dat oogenblik allerminst behoefte had. Men begrijpt, dat dergelijke gebruiken niet geduld kunnen worden, Vandaar dat ook koppel verkoopen strafbaar worden gesteld. Bestrijding van den sluikhandel Een tweede gebied, waaraan in de vol gende periode extra veel aandacht zal wor den besteed, is dat van den sluikhandel. De gemachtigde voorde prijzen doelt hier bij niet uitsluitend op den sluikhandel in net groot. Deze gaat met groote winsten Van buitenlandsche zijde is gisteren in de Wilhelmstrasse te Berlijn de vraag ge steld, welke houding men van Duitsche zij de zou aannemen bij een eventueelen En- gelschen opmarsch naar Syrië. Van Duitsche zijde werd geantwoord, dat dit een Engelsch-Fransche aangelegenheid zou zijn. Op welke wijze Frankrijk gei neigd zou zijn de thans bestaande Duitschi Fransche verhouding in een dergelijk geval in te schakelen, is een vraagt die men slechts in het practische geval zelf kan behandelen. Theoretisch volt daarover voor uit niets te zeggen. In politieke k Ingen van de Duitsche hoofdstad herinnerde men in dit verband aan de ondubbelzinnige woorden van het Fransche staatshoofd, maarschalk Pëtain en zijn minister van buitenlandsche zaken, ad miraal Diarlan, dat Frankrijk zijn grondge bied zal verdedigen, waar dan ook. DuitschH land is uiteraard bereid, zoo kon men vandaag te Berlijn vernemen, den Frani schen dit heiligste recht van een natie toe te staan. Duitsche luchtactie boven Engeland De Engelsche nieuwsdienst meldt, dat er in den afgeloopen nacht eenige vijan delijke luchtactie boven Groot-Brittannië geweest is. Daarbij zijn op een reeks van gebieden bommen neergekomen. De lucht actie bleef in hoofdzaak beperkt tot de Oostelijke helft van Engeland. In den afgeloopen nacht hebben forma ties van het Duitsche luchtwapen aanvallen op Brits die schepen ondernomen in het zeegebied om Noord-Schotland. Hierbij kon een koopvaardijschip v.an 4000 b.r.t. ten Noordoosten van de Grimden door verschei dene treffers tot zinken gebracht werden. E'en 'koopvaardijschip van 4000 b.at. en een gepaard en is uiteraard a-sociaal en zelfs j ander koopvaardijschip van 5000 b.r.t. wer- misdadig. Vooral «al hij ook aandacht be-, den ten Noordoosten van Kaap Wrath door steden aan heel eenvoudige overtredingen,j treffers zwaar' beschadigd. De gevechtshan- als bijv. het koopen van een ei zonder j delingen 'boven Engeland, strekten zich tot bon voor een prijs, welke wellicht slechts J de aanvallen op havens aan de' Britsche enkele centen hooger is dan den officie©' j Oostkust uit. Verscheidene branden toon- «fisigestclden P1^8- den. de goede uitwerking der bommen in de De huisvrouw, die er haar eer in stelt, f militaire doelen aan. En een lievig--iuohtge- onder alle omstandigheden haar gezin recht, dat zich vannacht afspeelde, werd van het noodige te voorzien, zal er spoe- een Bristol-Blenheim boven Zuid-Engeland dig toe geneigd zijn haar hart sterker te neergeschoten. In Noord-Afrik,a probeerden laten spreken dan haar verstand. j eenige Britsche jachtvliegtuigen een'Duitsch Dit is eenerzijds wellicht begrijpelijk:,vliegveld aan te vallen. Zij werden door het maar men moet inzien, dat een illegaal ei hevige afweervuur verdreven en een Hum- per week en per persoon neer komt op cane werd omlaag geschoten. acht millioen sluikhandel-eieren per week over het geheele land. Het zelfde geldt voor aardappelen en boonen en tal van andere eerste levensbehoeften. Het zijn dus juist deze eenvoudige vergrijpen, welk© den groothandel in verboden goed mogelijk maken. Daarom is ook do kleinste over- Bomaanvallen op Malta Stefani meldt: Ook vannacht hebben formaties zware bommenwerpers weer aanvallen gedaan op de vliegvelden Mikabba en Halfar, op Mal- i ta. Bommen van zwaar en licht kaliber tredmg van de distnbutieraaafregelen en, P i werden geworpen op de inrichtingen en op pnisvoorsclinften verwerpelrk. Men heeft n prijsvoorschriften verwerpelijk zich in de komende maanden tot taak ge steld den onverbiddelijken oorlog te voeren tegen den sluikhandel. Behalve kwaadwilligen zoo besloot mr. Schokker zijn belangwekkende be schouwing zijn er ook lieden, die de prijsvoorschriften overtreden uit onwetend heid. Zij verdienen niet in de eerste plaats straf, maaT vooral een opleiding. Ook aan dit gebied, dat van de voorlichting en opleiding dus, wordt veel aandacht be steed. Om degenen, die iets met prijsvoorschrif ten te maken hebben, bij hun studie te helpen, is een brochure samengesteld, ge titeld „Zakenman 'en prijspolitiek". In groote lijnen is in deze fraai uitge voerde en met talrijk© teekeningen ver luchte brochure, welke door haar groeten inhoud den vorm van een boekwerk heeft aangenomen, alles te vinden, waaraan men zich dient te houden. De vrij moeilijke materie is in deze brochure zoo over zichtelijk en begrijpelijk mogelijk verwerkt. Het boekj© is geheel gratis beschikbaar voor ieder, die de moeite neemt het bij den dienst van den gemachtigde voor d'e prijzen te "s-Gravenhage aan te vragen. De strijd bij Tobroek Voor Tobroek zijn Duitsche verkennings- afdeelingen diep in de vijandelijke stellingen doorgedrongen In het bieonder onder scheidde zich hierbij een Iuitenantj die met zijn gepantserden verkenningswagen ver in den Britschen verdedigingsgordel doordrong en na zware gevechter? met Britsche voorposten en pants erafweerpos- ten waardevolle inlichtingen méde bracht. Hij vocht zich door de verdedigings linie, voorzien van f' den en een reeks zware kazematten, bracht verscheiden ma chinegeweernesten tot zwijgen en verleende de vijandelijke linie. Ofschoon de Engel- schen een geconcentreerd vuur op den Duit- schen pantserwagen richtten, keerde da luitenant met zijn dappere bemanning on gedeerd terug. vliegtuigen op den beganen grond. Ondanks het hevige afweervuur keerden alle bom menwerpers behouden op hun basis terug. Berlijn en Irak Te Berlijn gelooft pen niet, aldus meldde het A.N.P., dat met den wapenstilstand tussehen Engeland en de Engelsche Satel lieten van de nieuwe Iraksche regeering, het verzet van de nationale kringen in Irak tegen Engeland ten einde is. Deze opvat ting huldigde men gisteren zeer algemeen in politieke kringen te Berlijn, waarhij men er vooral op wees, dat niet de nationale krachten den wapenstilstand hebben ge sloten. Naar Ofi uit Bagdad meldt, heeft Dijemil Madfai in Irak een nieuwe regeering ge vormd. Minister-president is Djemil Mad- fai; minister van buitenlandsche zaken Ali •Taoedat; minister van binnenlandsche zaken Moestafa Omari. Renter meldt, dat Djemil Madfai reeds lang vacxr een vriendschappelijke samen werking met Engeland heeft gepleit. „Het kabinet", aldus vervolgt Reuter, „bestaat geheel uit 'de machtigste leiders, die En- gelsch-gezind zijn". Volgens berichten uit Beiroet, hebben al daar uit Bagdad aangekomen reizigers ver klaard', dat de rust in de Iraksche hoofd stad' nog niet weergekeerd is en dat de autoriteiten daarom den uitzonderingstoe stand handhaven. Voorts wordt meegedeeld, dat zoowel de ongeregelde als de gere gelde Iralcschc troepen, die bij Bagdad ge concentreerd zijn, den wapenstilstand met Engeland' van de hand wijzen. Britsch—Amerikaansche conferentie te Singapore? De diplomatieke correspondent van de Daily Sketch meldt, dat binnenkort moge lijk in Singapore een belangrijke defensie conferentie zal worden gehouden door ver tegenwoordigers van Groot Brittannië en de Ver. Staten. Besproken zouden worden aan gelegenheden van een Engeisch-Amerikaan- sche samenwerking in het Verre Oosten. De ontmoeting op den Brenner De ontmoeting, die de Führer met den Duce op den Brenner heeft gehad, stond uiteraard in het middelpunt der gesprek ken in politieke en buitenlandsche kringen te Berlijn. Evenals bij vorige dergelijke gelegenheden is ook thans niets uitgelekt over de besproken onderwerpen. Officieus en officiee' wijst men te Berlijn op her communiqué en vooral op den langen duur van dit nieuwe, hartelijke onderhoud tus sehen de beide aspartners. In do Wilhelm strasse vestigde men de aandacht op de omstandigheid, dat deze ontmoeting uit den aard der betrekkingen tussehen de verbonden mogendheden voortvloeit. Het is voldoende bekend, zoo verklaarde men, dat de tolde staatslieden zoowol na als ook voor groote gebeurtenissen bijeen komen om hot verleden te overzien en de toe komst te bespreken. Duitsche ambassadeur bij Matsoeoka De Duitsche ambassadeur te Tokio, Ott, heeft gistermiddag een onderhoud van bijna een uur gehad met den Japanschen minister van buitenlandsche zaken, Matsoeoka. De ItaJiaansche ambassadeur, Indelli, heeft een onderhoud met den onder-minister van bui tenlandsche zaken, Obasji, gehad. Vrijdag brengt Matsoeoka verslag uit liet Japansche Hoogerhuis zal Vrijdag a.s. in een extra zitting bijeenkomen, waar in de minister van buitenlandsche zaken, Matsoeoka, verslag zal uitbrengen over zijn reis naar Europa en over den internationa len toestand. Bij deze gelegenheid zal aan den minister vermoedelijk om antwoord verzocht worden op vragen welke met de jongste politieke ontwikkeling verband hou den. Bardossy in Rome De Hongaarsche minister-president en mi nister van buitenlandsche zaken, Von Bar dossy, is hedenochtend om 9.EO nur in de Italiaansche hoofdstad aangekomen. Op hel station werd bij verwelkomd door den Dtucc den minister van buitenlandsche zaken, Clano, den secretaris van de partij Serena, alsmede door andere leden van de regeering en de drie staatssecretarissen van de weer macht. Van de zijde van het diplomatieke corps waren verschenen de Duitsche zaakgelas tigde prins Bismarck en de vertegenvoor- diges van der bij het driemogendhedenpact aangesloten landen. Nadat Von Bardossy op hartelijke wijUe door den Duce en graaf Ciano was begroet, inspecteerd de Hongaarsche eeregast onder de klanken van de Hongaarsche en Italiaan sche volksliederen de eere-compagnie en be gaf zich vervolgens met graaf Ciano en da heeren van zijn gezelschap naar villa Ma- dania, waar hij voor uen duur van zijn verblijf te Rome zijn intrek zal nemen. Het bezoek van Winant aan de V.S. Het doei van het bezoek van den Ame- rikaansehen ambassadeur te Londen, Wi nant, aan de Ver. Staten, is Roosevelt met alle hem ter beschikking staande over tuigingskracht te doen weten, dat de tijd dringt. Deze mededeeüng doet de Wasbing- tonsche correspondent van de „New York Herald Tribune", die in zeor nauw con tact staat met regeeringskringen. Het is de opvatting van den ambassadeur, dat een verdere vertraging van doeltreffend© acties van den kant der.Ver. Staten een situatie moet doen ontstaan, waarbij ieder ingrijpen der Ver. Staten ter vermindering van de Britsche ineenstorting te Iaat zal komen, aldus de correspondent, die dit mo tiveert met aan te duiden, dat een ver dere instandhouding van het Britsche mo reel, gezien de aan de bevolking opge legde oorlogsoffers en de ontzenuwende reeks van Britsche tegenslagen, alleen dan kan worden verwacht, wanneer een ge gronde hoop bestaat op een spoedig, ac tief ingrijpen der Ver. Staten.. Alleen een onmiddellijk, beslissend ingrijpen van den kant der Ver. Staten met meer dan alleen ooriogsleveranties, kan een verandering be werkstelligen. Winant, heeft gisteren een bezoek ge bracht aan den Amerikaanschen minister van buitenlandsche zaken, Huil, en vervol gens aan president Roosevelt. VANDAAG: 21.55 UUR MORGEN: 21.56 UUR De voormalige keizer van Duitsdi'- land, Wilhelm II, is hedenochtend half twaalf in huize Doom overleden. Naar het B.N.B. gisteren uit Doom meld de, liet de gezondheidstoestand van den vroegeren Duilsclien keizer den lantsten tijd veel te wenschen over. Zijn toestand moest dan ook als ernstig beschouwd wor den. De vroegere kroonprins arriveerde gis terochtend. Gisteren deelde de hofmaarschalk van huize Boom in antwoord op een desbe treffend© vraag mede, dat er eenige ver betering in den toestand van den vroege ren keizer gekomen was. Er bestand zelfs Koop, zoo voegde men hieraan toe, op een gunst'g \eri%op van zijn ziekte. Desondanks bleef de toestand ernstig. Hedenochtend kwam het bericht, dat weer een vermin dering was ingetreden, waarop dan ten slotte het einde is gevolgd. De laatste Duitsche keizer, Wilhelm II, is op 27 Januari 1859 als oudste zoon van den toenmaligen prins Wilhelm en prinses Victoria van Groot Brittannië, dochter van koningin Victoria van Enge land, geboren. Volgens een oud gebruik, trad hij in 1869 met den rang van lui tenant toe tot het eerste garderegiment te voet. In 1874 werd hij leerling aan het gymnasium te Kassei en van 1877 tot •1879 wijdde hij zich aan de universiteit te Bonn aan de studie van de rechts- en staatswetenschappen. Tot 1822 diende de toenmalige prins Wilhelm bij het eerste garderegiment te voet, het laatst als kapi tein en leider eoner compagnie. Op 27 Februari 18S1 trad hij in het huwelijk met prinses Augusta Victoria van Sleeswijk Holstein Sonderburg Augusten- burg. Op den egenden Maart 1888 stierf zijn grootvader, Wilhelm 1. Diens opvolger op den troon werd de eerste zieke kroon prins, Friedrich III. Doch reeds na honderdad dagen bezweek de rader aan een ernstig en kanker en op, 15 Juni 1SSS besteeg kroonprins Wilhelm ais Wilhelm If den troon. Verscheidene kanseliers hebben elkaar tijdens de regeering van Wilhelm II, na bet aftreden van Bismarck op 20 Maart 1890, opgevolgd. De volgende staatslieden hebben hef kanselierschap van bet Duit sche rijk bekleed: van 1890 tot 1894 ge neraal Caprivi, van 1894 tot 1900 vorst Hoheniohe, van 1900 tot 1909 vorst Bue- low, van 1909 tot 1917 Betlvmann-Hollweg, in 1917 Michaelfs en graaf Ilertling en in 1918 prins Max von Baden. In de dagen der Duitsche ineenstorting begaf keizer Wilhelm II zich op 10 November 1918 naar Nederland, waar in het aldaar gelegen Amerongen op 28 November 191S de for maliteiten van zijn troonafstand vervuld werden. 1 Na den dood van de keizerin in 1921' trad Wilhelm II een jaar later in het hu welijk met prinses Hermine van Scboa- naichKarolath. Sinds zijn vertrek uit Duitsehiand heeft Wilhelm It op bel aan een Nederlandsobe adellijke familie behoorende kasteel te Doom gewoond, waar hij heden is over leden. Hooge boete voor dure sigaren Twee grossiers in tabaksproducten, Van der K. en K. te Amsterdam, verkochten in de afgeloopen maanden sigaren tegen veel te hooge prijzen. Uit een onderzoek, dat door deskundigen van het rijksbureau, voor tabak en tabaksproducten werd inge steld, bleek, dat zij bij verscheidene fa brieken in het land restantpartijen inkoch ten, die zij eenige prijsklassen te hoog lieten banderolleeren. Hierdoor steeg de prijs per sigaar met gemiddeld vijf cont. Meer dan een half mil lioen sigaren werd op deze wijze verhan deld. De inspecteur voor de prijsbeheersching veroordeelde elk tot een geldboete van f 10.000. Verdronk zelf door uitputting Vermoedelijk door een verkeerde ma noeuvre is gistermiddag op het Allcmaar- dermeer een zeilbootje, waarin de heer Kortleven, hoofd van de christelijke school te St. Pancras, zijn twee zoontjes en een vriendje van dezen waren gezeten, om geslagen. Het vriendje wist zich zelf tc redden. De heer Kortleven bracht zijn twee zoontjes op den kant, doch vlak bij den wal verdween lij zelf door uitputting in de diepte. Het stoffelijk overschot is nog niet gevonden. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitsondering van Zon- en Feestdagen. Prij» per kwartaal f2.10; Iran co per post f 2,60 PriJ# per weekt 16 ets. Afzonderlijke nummers 5 fcjj,Abonnementen worden dagelijks aangenomen ^dv<:rtenti£n voor het eerstvolgend nummer moeten ▼ÓÓt elf uur aan bet Bureau bezorgd zijn, Zater» ëSia* vóór 0 uur. Een bepaajde plaats van ö^erteötiCn wordt niet gewaarborgd. HIEDAf/ISQHE COURANT Prijs der advcrtenUènvan 15 regels l 1,60 iedere «gji meer f 0.31; in bet Zaterdagnummer 1S regels 1 185, Ieders regel meer t 0.36 Reclames f 0,77 por regel. Incassokosten 5 ot#»; foatkwitanties 15 ots. Tarieven van advertentiÉn y abonnement zijn aan hof Bureau verkrijgt nar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleme Ad verten ti Sn opgenomen f 0.52 t/m 15 woorden l 0,77 t/m 25 woorden. Elk woord meer 5 cem tot oen maximum van 30 woorden. 's Woensdags: Kleine Ad verten tiën tot 25 woorden 10.26, nut» vóór Dinsdagavond 6 uur «an bet Bureau bezorgd. Zaterdags: KJeme Advextcntiën i 1.03, indien nfet vóór VrUdagftvond 6 unr bezorgd. ZONSOPGANG MORGEN. S.21 LUR

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 1