MUSSOLINI OVER DEN STRIJD OP DEN BALKAN Tijd om te verduisteren EERSTE BLAD BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN) 94ste Jaargang Woensdag 11 Juni 1941 TEL. 69300 (3 LiJNEN) No. 22803 POSTREKENING 5311 Oost-Afrika zak heroverd worden De Dace heelt gisteren ter gelegenheid van het feit, dat het een jaar geleden, is, sedert Italië ging deelnemen aan den oor log, een redevoering uitgesproken, waarin hij een overzicht gat van de fasen van den ooilog, die zich van af Februari heeft afgespeeld aan het Albaneesche front en aan de fronten in Afrika. D? Duce verklaarde, dat Griekenland in derdaad een sleutelpositie van Engeland in het centrale Oosten van do Mïidellandsche Zee vormde en dat ook Zuid-SIavië een uiterst ondubbelzinnige houding aannam. Dte Zuid-Slavisch.Grieksche situatie be hoefde een opheldering, ten einde gevaar lijke verrassingen te vermijden. Het begin van de veldtocht aan het eind van October eischte, met het oog op de ravitailieering en verzorging, een gewel dige inspanning. De opperbevelhebber der strijdkrachten in Albanië, generaal Visconti Prasea, was van meening, dat de veldtocht in Epiros een gunstig en snel verloop zou nemen. De plannen behelsden een tangman oeuvre, ondernomen in het Oosten door de berg- divisie Julia, die den pas van Metsovo achter Janina moest bereiken en in het Westen door normale infanteriedivisies, die "na het passeeren van de Kalamas, in de richting van Arta opmardieerend, Janina achter zich moesten laten en daarmede den aanval van deze stad tot stand moesten brengen. In het midden zou een colonne in de richting van Kalibaki oprukken, om den vijand daar tot den strijd te dwingen en de zeer sterke verdedigings-installaties der Metaxaslinie buiten gevecht te stellen. De opmarsch der bergdivisie Julia naar de toppen von den Pindus, was buitenmate moeilijk. Regen, een moeras en het hooge uater van de Kalamas, hield do divisie tien dagen lang op. Op 6 November gaf het oppei bevel der bergdivisie Julia, het be vel lerug te trekken op Konitsa. Met den terugtocht van de bergdivisie iuhn begon bet Grieksche tegenoffensief, dat in November Koritza en in December Arsvio C'ustron bereikte. Met de verove ring van Klissoera en het bereiken van de z.g „linie der bergen", kan men de periode als geëindigd beschouwen, waarin de Grieken het initiatief in handen had den. Van dit oogenblik af brak iedere Grieksche aanval ter bereiking van het werkelijk strategische doelen, d.w.z. El Bas- san, Berat en vooral, zooals de Engelschen wenschteu, Talona, op den tegenstand van de onzen. Op 13 Februari begon de vijand zijn offensief tegen Tepeleni. De aanval werd gedaan door een speciale divisie, die door onae infanterie en afdeelingen zwarthem- den letterlijk vernietigd werd. De Duce schilderde vervolgens de op- stelling der legergroepen in Albanian April en ging voort: Een laatste wanhopige Griek sche poging om in het Tojussadal op te rukken, werd nog in den Idem gesmoord. Da daarop volgende week begon de op marsch van het achtste legercorps, waar bij vier divisies in het veld werden ge worpen. In bet eerste deel van den slag werden de vijandelijke versperringsstellin gen niet overwonnen, maar de door onze artillerie, ongeveer 400 stukken geschut, en door ons luebtwapen, ongeveer 400 vliegtuigen, den tegenstander toegebrachte veiliezen waren zelfs volgens de Grieksche gegevens verschrikkelijk, tn de week van 9 lot 16 Maart, waar in het initiatief naar Italiaausche zijde overging, hield het Grieksche leger prac- tisch op te bestaan, als nog tot vechten bekwame strijdmacht, gelijk later door de thwksche' regeering zelf werd -erkend. In April had bet Ilaliaonsche leger, ook wanneer intusschen niets anders zou zijn gebeurd, wat wijziging bracht op den Bal kan met mathematische zekerheid liet Griek sche leger overweldigd en vernietigd. Men moet toegeven, dat alle afdeelingen van de Grieken dapper gevochten heb ben. Bovendien moet meln constateeren, dat het ritksche leger zonder Engelsche hulp niel zes maanden lang tegenstand had kunnen bieden. Het werd door de En gelschen gevoed, uitgerust en bewapend. Hot luchtwapen was Engelsch, de luchtaf- VANDAAG: 22.00 UUR MORGEN: 22.01 UUR ZONSOPGANG MORGEN 5.18 UUR weer eveneens. Niet minder dan 60.000 Engelschen waren in de verschillende dien sten en afdeelingen van het Grieksche leger werkzaam. Gering waren de door Turkije geleverde hulpmiddelen. Mussolini ging kort in op de gebieds- veranderingen der verschillende Balkan- staten en de daaraan grenzende staten, waarbij hrj in het bizonder wees op de schepping van Kroatië. Onder stormachtigen bijval van de Kamer verklaarde de Duce dat Grie kenland behoort tot Tiet Italiaausche leefgebied en dat het land in over eenstemming met het Duitsche opper bevel volledig door Italiaansche troe pen bezet zou worden Ten aanzien van de gevechten in Oost Afrika, zeide Mussolini, dat hij niet wist, wanneer en hoe Italië zijn Oost Afrikaansch gebied zou herove ren, maar reeds thans kon hij cate gorisch verklaren, dat Italië dit door de Italianen gecultiveerde en met zijn bloed gedrenkte land zou heroveren. De gevallenen zouden niet ongewro ken blijven (stormachtige bijval). Voortgaande ging Mussolini in op de door Duitsche pantsertroepen tezamen met Itali- aansche formaties uitgevoerde herovering van Cyrenaica. 1 De verovering van Kreta noemde de Diuce het winnen van een belangrijk steun punt voor de operaties van het luchtwapen in de Middellandshhe Zee. Bij het hierop volgende overzicht over de betrekkingen van Italië met de met Italië verbondon en bevriende mogendheden liet de Duce onder langdurig gejubel van de kamer het licht wallen op de nauwe kame- De stemmen, zoo verklaarde Mussolmï, die speculeerden op oneenigheden tusschen de spilmogendheden, zijn thans tot zwij gen gebracht. Beide volken voeren thans en enkelen oorlog en zullen ook na den oorlog kameraadschappelijk' verder samen opmarcheeren. Ten aanzien van Japan wees de Duce op de door den minister van buitenland- sche zaken, Matsoe'oka, afgelegde verkla ring, dat Japan bij een aanval der Ter- eenigde Staten op de spil niet onverschillig zou toezien, vooral naar Mussolini zeide, daar Japan precies weet dat ook zijn lot op het spej staat. Met betrekking tot Spanje zeide Mussolini: Spanje kan. er niet van afzien deze unieke gelegenheid aan te grij pen om het onrecht, dat -vroeger jegens Spanje is gepleegd", weer goed ie maken. Toch moet Spanje in volledige vrijheid z'ijn beslissing nemen. Italië zal nooit druk! uitoefenen op Spanje. Het talangistisc.be Spanje weet, waar zijn vijanden en waar zijn beproefde menden staan. Omtrent de betrekkingen van Italië met Turkije, zeide Mussolini, dat Italië de voor anderhalf jaar begonnen politiek van over eenstemming en samenwerking met Turkije ook thans hog als actueel beschouwt. Overgaande tot de Tereenigde Staten van Amerika verklaarde de Duce, dat een for- meele oorlogsverklaring der regeering van Washington geenszins invloed zou uitoefe nen op den tegemvoordigen toestand, aan gezien de Vereenjgde Staten zij het ook niet de jure, dan toch de facto reeds in oorlog zijn. De aanvallen op Engeland De haven-installaties van Pembroke, aaa den ingang, van het Kanaal van Bristol zijn, naar het D.N.B. verneemtj 'in den afgeloó- pen nacht door een kleine groep Duitsche bommenwerpers t aangevallen. Er werden drie groote en .verscheidene Ideinc branden waargenomen. De vijandelijke activiteit in de lucht bo ven Groot Brittannië was in den nacht van Dinsdag op Woensdag slechts van geringen omvang, meldt de Londensclie berichten dienst. 5 Het communiqué van-het -Britsche mi nisterie van luchtvaart en van het ministe rie voor de hinnenlandsche veiligheid deelt mede, dat in Zuid-Wales, en op een punt in Zuidwest Engeland bommen zijn neer geworpen. In Zuid-Waies is „eenige scha de" aangericht en een „klein aantal slacht offers" gevallen. De strijd in Syr& Fransche luchteskaders in Syrië aangekomen Fransche lucht-eskaders uit Noord Afri ka zijn, na 'n moeilijke vlucht, in Syrië aangekomen, naar Ofi uit Beiroet meldt. Het Fransche ministerie van oorlog heeft gisteravond omtrent het verloop van de militaire operaties in Syrië het volgende bekend gemaakt: Gistermiddag en heden ochtend hebben de tusschen do kast en Djebel Druse uit verscheidene divisies, waaronder een pantserdivisie, bestaande Britsche strijdkrachten, hun aanvallen in de richting van Beiroet en Damascus her haald. Tusschen Djebel Druse en het Her- mon gebergte zijn de Fransche garnizoenen van Kuneitra en Sjeik Meskin teruggetrok ken, nadat zij hun taak, den tegenstander op te houden, hadden vervuld. Dinsdag ochtend werd de .tegenstander op de lijn Merdj Ayoem opgehouden. In het kustge bied van het Zuiden van den Libanon was een poging wan de Engelschen om den te genstand der Fransche troepen te breken, vergeefsch. De Engelsche aanval werd door pnntsereenheden en oorlogsschepen ge steund. Tegen Britsche strijdkrachten, wien het gelukt was ten Noorden van de mon ding der Litani rivier te landen, zijn tegen aanvallen aan den gang. Het Fransche luchtwapen heeft Maandag vijandelijke troe penconcentraties in Zuid Syrië met hom men bestookt en met succes ook deelgeno men aan het reeds gemelde gevecht tegen Britsche oorlogsschepen. Vier Engelsche ja gers werden neergeschoten. Britsche gevan genen hebben, naar in het communiqué van het Fransche ministerie van oorlog ver der wordt gezegd, hun verwondering uit gesproken, dat zjij alleen te doen hadden met Fransche en. niet met troepen van de spilmogendheden. Een gevangen Engelsche marine officier was er van overtuigd, dat hij in Duitsche handen viel. Daarmede wor den de dementies van de Fransche regee ring ten aanzien van de Valsche Britsche berichten duidelijk bevestigd. In tegenstelling tot alle in liet Jmiten- land door Fnaelscbe propaganda versprei de beweringen, verklaarde men gisteren in militaire krineen to Vicliy, dat de Fran sche veidcdigingslinie tn Syrië en den Li banon op geen enkel punt is bezweken en dat het tront tegenover alle aanvallen heeft standgehouden. In dezelfde klingen sprak men ook het van Engelsche zijde verspreide valsche bericht tegen, volgens hetwelk Duitsche valschermjageis in Syrië zouden zijn aan gekomen. Bovendien loochende Vichy het bericht, dat onder de Fransche strijdkrach ten in Syrië talrijke gevallen van desertie voorkomen en dat een groot aantal sol daten naar de Engelschen zouden zijn ovorgeloopeu. D.N.B. meldt uit Viehy: In bevoegde Fransche kringen wordt als bewijs van het feit, dat de Engelschen reeds lang het plan haddgen Syrië aan te vallen, bekend gemaakt, dat de Engel schen sedert October 1910 'ieder reizen van Fransche soldaten naar Syrië hebben ver hinderd Zoo kon een contingent van 10.000 man, tot het uitzenden, waarvan Frankrijk gemachtigd was op grond van onderhan delingen met de Duitsche en Italiaansche wapenstilstandscommissie, om de orde en veiligheid iu Syrië in stand te houden, niet daarheen vervoerd worden. Deze houding, zoo verklaart men in be voegde Fransche kringen, vormt een nieuw bewijs voor het vooropgezette plan van En geland om Syrië op een goeden dag te. ov ervallen. Tempo van den strijd wordt langzamer Naar „Ofi" uit Beiroet meldt, zijn de gevechtshandelingen gisteren gekenmerkt door een langzamer tempo der operaties. De vijand werd overal teruggeslagen, be halve bij Merdjayoum, waar hij met steun van artillerie een aanval heeft onderno men. De Britsche strijdkrachten hebben tevergeefs getracht aan do Libaneesche kust op te rukken, ondanks het feit dat zij door Britsche schepen werden gesteund. Ten Zuiden van Damascus hebben onze patrouilles groote troepenconcentraties waargenomen. In Djebel Droes is de toe stand onveranderd. Onze vliegtuigen en artillerie hebben zeor doeltreffend vijandelijke pantserwagens ge bombardeerd De vliegvelden van Nairab en Palmyra zijn door Britsche vliegtui gen zonder succes gebombardeerd. Generaal Dentz heeft een inspectiereis gemaakt naar het Zuidelijk front in Syrië. Hij heeft geconstateerd dat het moreel der troepen goed was. Toorts heeft hij de offi cieren, onderofficieren en soldaten, die zich in de gevechten der laatste dagen bizon- der hebben ingespannen, onderscheiden. Hij heeft een bezoek gebracht aan de hospita len en aan de gewonden der Fransche en Syrische troepen onderscheidingen uitge reikt. De houding van Berlijn Duilschland staat in de Syrische kwestie algeheel aan de zijde van Frankrijk. Het Duitsche standpunt daarin is gebaseerd op de moiecle, zedelijke en ethische zijde van dit probleem, meldde iY N.P. uit Ber lijn. Ter beantwoording van de vraag, of dit Duitsche standpunt militairen steun inelu- deert, wees men te Berlijn op Frankrijks veiklaring, dat het de verdediging op eigen houtje vil voeren Duitschland heeft Frank rijk ook in staat gesteld, zoo voegde men hieraan in de Wilhelmsirasse toe, zijn politieke belangen zelf te verdedigen. De Duitsche valscherm troepen op Kreta Van toonaangevende Duitsche zijde vv ordt medegedeeld De Britsche minister-president Churchill heeft voor het Lagerhuis in een samen vattend slotrapport over Kreta verkiaard „De Duitsche valsehermtroepen waren niet gekleed in Nieuw Zeelandsche uniformen" Deze verklaring heeft Churchill niet vrij willig afgelegd, maar onder den ijzeren dwang van het feit, dat aan tiet front geen Brilsche commandopost bestond, die het met zijn soldatoneer overeen zou kunnen brengen, Churchills leugen over de Duit sche valschermtroepen in Nieuw Zeeland sche uniformen over te nemen of te be vestigen. Bovendien kan Churchill, gezien de onmenscbeüjke gruwelen, die gepleegd zijn jegens Duitsche gewonden op Kreta, waarvoor hij met zijn lastet het parool had gegeven, een onprettig gevoel hebben ge kregen ten opzichte van het van Duit sche zijde uitgesproken dreigement van vergeldingsmaatregelen. Wanneer Churchill thans zijn terugtocht tracht te dekken door der niet minder verwerpelijken leugen, dat de vergissing was ontslaan doordat de Duitsche valsehermtroepen Britsche en Nieuw Zeelandsche gewonden voor zich uit lieten optrekken, brengt deze reeks ver- valscbingen een verworden gezindheid aan het licht, waarvoor ieder misdadig mid del ten behoeve van haar duistere doel einden goed is. Winkelgalerijen zijn in Nederland ge en zeldzaamheid. Een winkelstraat op de eerste verdieping te Utrecht, wa ar de dames onbelemmerd, hoog boven het verkeersgewoel hnn inkoopen knn neh doen is echter wel zeldzaam. (Polygoon). Darlan over Frankrijks positie De plaatsvervangende minister-president van Frankrijk, admiraal Darlan, heeft gis teren een ladiorede gehouden waarin hij o.a. het volgende heeft gezegd. Thans slaat echter het uur der discipline en der eensgezindheid. Het is een Fransche traditie, de regeering verantwoordelijk te stellen voor het ongeluk van het volk. Onze huidige ellende moeten wij toeschrijven aan liet régime, dal ons tot de nederlaag heeft geleid. Wanneer de natie niet wil begrijpen, zal zij te gronde gaan. Telen aanvaarden als onweerlegbare waarheid wat hun dagelijks wordt voorge kauwd door den geheimen of De Gaullisti- scheu zender, die door een buitenlandsehe mogendheid betaald wordt. Fransclien, hoedt u hiervoor en steunt de regeering in liaar zware, ja zeer zware taak. Deze taak der regeering is een drie voudige: de verbetering van den huidigen toestand van het Fransche volk, de voor bereiding van den vrede in de mate, waarin de overwonnene dit kan doen, de voorbe reiding van de toekomst van Frankrijk in het nieuwe Europa. Den wapenstilstand niet loyaal toe te passen en daardoor den overwinnaar aan leiding te geven hem op te zeggen, zou voor Frankrijk gelijk staan met zelfmoord, zoo wei voor Frankrijk als ook voor zijn im perium. Den wapenstilstand uitvoeren zon der te trachten zijn voorwaarden te ver zachten, beteekent de instandhouding van een toestand, waaronder gij zeer lijdt. Wij moeten, wanneer Wij hem willen ver zachten met Duitschland onderhandelen. De maarschalk heeft mij belast met deze onderhandelingen. Hij keurt de voortzet ting goed. Dat is de eerste taak van de regeering. De tweede taak van de regeering is, die der voorbereiding van den wede. De tegen woordige toestand is weergaloos in onze geschiedenis. Een der mogendheden, waar mede wij moeten onderhandelen, bevindt zich in oorlog met een andere mogendheid en haar operalietroepen bezetten een deel van ons gebied. De onderteekening van een definitiever! vrede blijft een moeilijke zaak, zoolang de door het huidige con flict gestelde problemen geen oplossing heb ben gevonden. Maar reeds thans en zoiufer het einde v an de vijandelijkheden alf te vachten, is het de plicht der regeering dus te handelen, dat een gunstige atmosfelr voor het instellen van een eervollen vrecre wordt geschapen. Wanneer deze atmosfeer niet tot stand gebracht zou kunnen worden, zou ik een onheilvollen vrede voor Frankrijk vxeezen. Deze vrees is niet gegrond op een indruk, Zij is gegrond -op zekerheid. De derde taak van de regeering is de voorbereiding van de toekomst van Frank rijk in het nieuwe Europa. Deze taak kan alleen nuttig ter hand genomen worden, wanneer de tweede taak tot een goed einde is gebracht. Wanneer wij geen eervollen vrede krijgen, wanneer Frankrijk, beroofd van talrijke departementen en belangrijke overzeesche gebieden, zijn intrede doet in het nieuwe Europa, verkleind en geteisterd dan zal het zich niet weder verheffen. Wij en onze kinderen zullen in ellende en in haat leven, welke den oorlog kweeken. Het nieuwe Europa zal niet leven, zonder dat Frankrijk wordt gesteld op de plaats, waar toe in de Europeesche hiërarchie zijn ver leden, zijn beschaving en zijn cultuur het recht geven. Japan en Nederl.-lndië Nog steeds beraadslagingen te Tokio Domei meldt uit Tokio: Binnenkort zal de Japansohe regeering definitief haar houding bepalen ten aanzien van het Nederlandsch-Indische vraagstuk door binnen een dag of twee hetzij een "spoedvergadering-van het kabinet te houden of een gecombineerde bijeenkomst van de regeering en het opperbevel, zoo beweert men in welingelichte kringen. De autoriteiten van buitenlandsehe zaken en de weermacht hebben gistermiddag op het departement van "buitenlandsehe zaken een gecombineerde vergadering gehouden ter behandeling en studie van het antwoord van Nederlandsch-Indie op de .Tapansche voorstellen. De autoriteiten van buitenland sehe zaken, die de beraadslagingen met de vergadering van gistermiddag beëindigd had den, verwachtten spoedig concrete resulta ten. In dit verband meenen politieke waar nemers ,dat de betrokken" autoriteiten tot de stotsqrn gekomen zijn, dat zij het ant woord van 'Nederlandsclulndië verwerpen, daar dit aanzienlijk afw'ijkt van het.Jap,an- sche voorstel. Ternomen'wordt, dat de opvatting, die; onmiddellijke terugroeping bepleit van Ilen- kitsji Josjizawa, den Japanschen vertegen woordiger te Batavia, in regeeringskringen veld wint. Deze courant «schijnt dageUjki, met uitKmdenng van Zon- en Feestdagen. Pnjs per kwartaal £2.10; franco per po»t f 2.60 Prijs per week; 16 cU. Afzonderlijke nummert 5 ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten vöör elf uur aan het Bureau bezorgd zijn, 'a Zater dags >6ör 0 uur. Een bepaalde plaat» van advextentiEn wordt niet gewaarborgd. Directie: Mr. H, A. M. Roclants Hoofdredacteur: M. Stavenga, Schiedam l'njs der advertcntien. van 1—3 regels 1 60 tedere regel meer f 0.31; m bet Zaterdagnummer 1—5 regels 1 1.85, iedere regel meer l 0.36 Reclames f 0.77 per regei. Incassokosten 5 cis.; postkwitanties 15 ets. Taneven van «dvcrtentien by abonnement zijn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks warden tegen vooruitbetaling Kleine Advertenticn opgenomen f 0.52 l/m 15 woorden I 0.77 t/m 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. 'a Woensdags. Kleine Advertcntien tot 25 woorden '0.26, mits vóór Dinsdagavond G uur aan bet Bureau bezorgd 'a Zaterdag»Kleine Advertentiën i J.03, indien met vóór Vrijdagavond G uur bezorgd. maidsdia.pipelijke samenwerking tusschen Duitschland en Italië. Alïe aanwezigen ston den van hun zetels op en barstten los in *n stormachtig gejuich voor Duilschland en zijn Ftihrer.

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 1