m m W Pag. 1 - No, 22803 TWEEDE BLAD DER SCHIEDAMSC4Ë COURANT Woensdag 11 Juni 1941 Rechtszaken Duitsch landgerecht Vijf mark-biljet bleek een krantenuitknipsel Vlugschriften verspreid Anti Duitsche propaganda lyjf ig&fi* Naar Engelschen zender geluisterd Beleediging van de Duitsche vlag Bovenmeester beleedigde burgemeester ------ O infer voorzitterschap1 vair dr>_ Joppich is igistercp.' te /Leeuwarden een. zittingge houden van- het Duitsche landgerecht. Als eerste verdachte h'ad. zich" te ver- antwoorden de arbeider. V. uit Leeuwarden, die getracht had een vxtlstth. bankbiljet van vijf mark als edit uit te geven. In een si garenwinkel wild ehij .een.pakje sigaretten met het biljet betalen. De winkelier, die bijna geen Duitsch geld meer ontving, voel de êr weinig voor om- met dit enkele biljet naar de bank te gaan-en het in te wisselen, reden waarom hij V". verzocht eerst het geld te wisselen en dan terug te komen, of in eNderlandsch geld te betalen. Verdachte heeft zich toen naar een bank! begeven, (daar •bemerkte men aldra met een valscli biljet te doen te hebben: de 'Meur was niet goed én hij nadere beschouwing zag men, dat het een uil de courant geknipte afdruk was, die op elkaar was geplakt. De politie werd gewaarschuwd en deze arresteerde V. Bij zijn verhoor verklaarde hij het 'biljet thuis op den grond te hebben gevonden en niet anders gedacht te hebben of het was een geldig hankhiljet. De Staatsanwalt, dr. Oegg, zeide in zijn requisitoir, dat liet Duitsche gerecht in Nederland niet alleen heeft op te treden in gevallen, waarin misdrijven zijn gepleegd tegen de Duitsche weermacht of de bezet tende macht, maar ook' heeft toe te zien, dat de Duitsche naam niet door daden, zooals deze verdachte pleegde in discrcdiet wordt gebracht. Spreker nam onvoorwaar delijk aan, dat V. geweten heeft niet valsdh' geld te betalen en hij vorderde daarom zes1 maanden gevangenisstraf. Ook' rechter Joppich wees er op, dat het tot de taak van het Duitsche Landgerecht behoort er tegen te waken, dat het Neder- landsche volk op deze manier bedrogen wordt. Hij veroordeelde V. tot Vijf maanden gevangenisstraf en betaling der kosten van liet proces. De fotograaf f. uit Dokt urn had hij z!ijh kostbaas een strooibiljet gelezen van het zoogenaamde comité Vrij Nederland, in welk pamflet stond aangegeven, hoe men de Duitsche weermacht moest behandelen, voorts had deze verdachte een 'biljet ge- kregen, waarop beleedigingen stonden aan het adres van dr. Seyss-inquarl. Verdachte bad deze vlugschriften bij den schilder K. te Garijp gebracht, die ook de beschikking had. over een cyclostile. I. had hem op dracht gegeven 100 afdrukken te maken v.a.n de genoemde pamfletten. K. had de afdrukken afgeleverd en I. had toen deze aan kennissen en familieleden gezonden. Voorts was dezen verdachte ten laste gelegd, dat hij zijn vak van fotograaf mis bruikt heeft door duizenden, foto's te ma ken van leden van het Huis van Oranje. Ir. zijn zaak had verdachte ongeveer 1000 van deze foto's verkocht. De Duitsche pol.tie was er mede op de hoogte gekomen, dat ergens in Friesland een centrale voor deze foto's moest zijn en heeft hij een ingesteld onderzoek verdachte I.' op heeterdaad hij het verknopen, van' de foto's betrapt. Verdachte K. gaf toe de vlugschriften voor te hebben gesycloslileerd. Hij bad de pamfletten gelezen en wel begrepen, dat dit verboden propaganda was, doclv hij had niet gedacht, dat hij veraiilwoordelijt kon worden gesteld.. Hij had financieele moeilijkheden en het karwei om financieele redenen aangenomen. Dr.. Oegg imerkte op', dat hij, die. er zich vóór leent béélden van. liet Oranjehuis -te verspreiden, niet alleen zijn aanhankelijk heid aan dit 'Duitsc-hland vijandig gezinde huis propageert, doch ook; zich keert legen dé bezettende macht. Zoo- moeilijk als de opsporing is van de verspreiders van vlug schriften ais hier in liet geding zijn, zoo zwaar is ook' de straf, wanneer de hand op een verspreider wordt gelegd; Spreker vorderde tegen den fotograaf een gevange nisstraf van drie jaar en een geldboete van f 1500 of -5 maanden hechtenis. 'Bij het 'bepalen van de strafmaat tegen K. wilde spreker -er rekening mee hóuden, dat deze meer uit financieele dan uit Duitsch'-vijandige overwegingen tot de ver meerdering van de vlugschriften was over gegaan. Eisch' tegen den schilder luidde tien maanden gevangenisstraf. Rechter Joppich veroordeelde I:. tot twee jaar en zes miaanden gevangenisstraf eri f 500 boete en K. tot acht miaanden ge- viangenisstraf, beiden onder aftrek van het voorarrest. Bijf zeide in zijn vonnis, dat de Duitsche rechterlijke macht geen genade kent voor verspreiders van dergelijke gemiene vlug schriften. Hij waarschuwde bet.zoogenaam de comité Vrij Nederland, dat, wanneer iemand der bedrijvers wordt gearresteerd, jarenlange tuchthuisstraffen zullen worden opgelegd. Wanneer de verspreiding - van deze pamfletten niet ophoudt, zal nog stren ger worden opgetreden dan. nu reeds ge schiedt. j Vervolgens stonden acht verdachten uit Groningen en Assen terecht, wegens het verspreiden van foto's van het oranjehuis, waaronder kaarten met voor Duitschland beleedigendc gedichten. Hoofdverdachte was de fotograaf De L. uit Groningen, die van hem gebrachte foto's negatieven en later afdrukken had gemaakt, in totaal ongeveer zes duizend stuks.- Volgens zijn verklaring had hij dit gedaan, om zijn te kleine verdiensten te verhoogen en had hij er niet aan gedacht, dat hij door zijn handelingen blijk gaf van anti-Duilsche gezindheid: Weliswaar was bjj de - foto's ook eeny Waarop, be halve de beeltenis van <lh ko.Jngin, een gedicht slond. dat kennelijk tegen Duitsch land was gerichf, maar verdachte bad aan genomen, dat vermeerdering hiervan geen kwaad kon, aangezien de bedoelde foto in eenrge winkels in zijn woonplaats open lijk werd verkocht. Rechter Joppich kon dit niet aannemen, daar dit dan zeker aan de Duitsche politie ter oorc zou zijn gekomen. De andere verdachten, een laboratorium- bediende, een concierge, een bankbedien de, twee reizigers, een friseuzg, allen uit Groningen, en een onderwijzer uit Assen, hadden allen aan De L. opdracht gege- en afdrukken van de foto's te maken, Na d|e geslaagde landing op Kreta m ocht geen lijd verloren gaan. Onmiddellijk maakten de soldaten zich klaar om verder op te rukken. 1 i - f-i j (P.K. Zeil, Atlantic, Zander). Aanschouwelijk kunst-oaderricht op school. Tc Bussuin wordt in de schoo'- vcreeniging „Gooiland" voor de hoogste klassen door den teekenleeraar K. C. Itensscn, schilderijen, die werden geleend voor dit doel door Gooisehe kunslcntjrs, hekeken en besproken, om leerlingen in nauwer contact te brengen mot het werk van onze kunstenaars. c (Polygoon). of van hem gekocht orn ze weder te verknopen aan familie eni hekenden. Alle verdachten bekenden de foto's ver spreid te hebben. Zij verklaarden deze niet in omloop te hebbén gebracht met de bedoeling een anti-Duitsche handeling te plegen. Zij hadden niet anders geweten of de verkoop van dergelijke foto's was vrij, aangezien de kaarten ook in boek winkels werden verkocht! Zekere \V. B. en diens broer E. B., had den ieder ecnige duizenden kaarten van De L. gekocht. Naar zij verklaarden om met den verkoop van de'foto's iets extra's te verdienen. Staatsanwalt zeide in zijn requisitoir, dat van hét begin van de bezetting af is medegedeeld en in de bladen- gepubli ceerd, dat Duitsch-vijandige daden of pro paganda verboden waren en streng zouden worden gesiraft. In de gróote steden, zooals Groningen toch ook. is, was men van'dit besluit zeker op de hoogte. Een propa ganda voor het oranjehuis moet worden beschouwd als een Duitsch-vijandige daad, aangezien de leden van dit huis op het oogenblik nog, zooals ze' zelf hebben ver klaard, oorlog legen Duitschland voeren. Spr. eischte tegen De L. 6 maanden ge vangenisstraf en f 300 boete of 3 maan den hechtenis; tegen den laboratorium- bediende 2 maanden en f45 of 1 maand; legen den concierge 2 maanden en f 45 of 1 maand; tegen den onderwijzer 3 maanden en f120 of 2 maanden; tegen E. B. zes weken en f30 of 15 dagen; tegen den reiziger 2 weken en tegen de friseuzo 110 boete. Mr. Boetes: uit Groningen, pleitend voor VY.' en E. B., zeide vajïp-meemng te zijn, datniét is komen vast te* staan, dat Hé verdachten Duitsch-vijandige daden hebben gepleegd. Hij beriep zich er op, dat de foto's in hot openbaar in winkels werden verkocht tot December van het vorige jaar. Bovendien is er van een verbod, zooais de Staatsanwalt noemde, geen publicatie gedaan in liet Verordeningenblad of in do Nederlandsche Staatscourant. Pleiter vroeg vrijspraak, subsidiair beval hij zijn cliënten in de clementie van het gerecht aan. Rechter Joppich sprak hierna de vol gende vonnissen uit: De L. werd veroor deeld tot 3 maanden gevangenisstraf en f120 boete; de laboratoriumhediende tot 6 weken en f 30; de concierge tot een maand en f45; de onderwijzer tot drie maanden; VY. B. tot 2 maanden en'f 100; E. B. lot- 1 maand en f30; de reiziger tot 2 weken en de friseuze tot f 10 of 4 dagen Voor de vijfde kamer der Ainslerdam- sclic rechtbank slond gisteren terecht een Amslcrdamsciie musicus en refreinzanger, die beschuldigd werd van liet luisteren naar den verboden Engelschen zender. De man. die lijdelijk in Hilversum had gewoond, gaf toe nu en dan te hebben geluisterd naai- de radio-uitzendingen van den Engelschen zender in de Nederland- s.clie taal. Bij do behandeling voor de 'rechtbank werden als getuigen gehoord de hospes I van den verdeelde, alsmede de liospila j en haar dochter. De officier van justitie eischte een ge vangenisstraf voor den tijd van drie maan den. De uilsprnak is bepaald op Dinsdag 24 Juni. Het Duitsche Landgerecht in liet be zette Nederlandsche gebied hield gister middag zitting in het gebouw der arron dissementsrechtbank te Zwolle. Terecht stond A. E. S., echtgenoote van W. te Enschede, die zich beleedigend over de Duitsche vlag zou Kebben uitgelaten. Verdachte woont sinds twaalf jaren naast de familie Tenberg, maar de verhouding is, volgens de verklaring van Tenberg, en echtgenoote, die Duitscliers zijn,-niet bijster goed. Ter gelegenheid van den val van Parijs had T. het vorige jaar de hakenkruisviag uilgestoken. Toen rnej. T., uit de kerk komend, aan mej. \V., die voor haar uit fietste, vroeg: Heb ik geen mooie vlag? zou deze daar in beleedi- genden zin op geantwoord hebben. Mej. VV. ontkende de haar ten laste gelegde beleediging echter heftig. De Staatsanwalt zeide in zijn requisi toir, dat de Duitsche bezettingsoverheid geen belangstelling koestert voor de po litieke overtuigingen, die in Nederland voor 10 Mei golden, noch voor de onderlinge verhouding van buren. Zij wénsclit er ech ter voor te waken, dat liet aanzien van Duitschland en de Duitsche eer niet ge schaad worden en kan daarom beleedigin- ge nals hier geuit niet dulden. Daarde over treding op 10 Juni van liet vorige jaar plaats vond, en dus -al lang geleden ge pleegd wérd, eischte spr. twee weken ge vangenisstraf. De landrechter, dr. .Toppicli, wees liet vonnis conform. Verdachte kon digde aan, dat ze in liooger beroep zal gaan. Door onveilig sein gereden. Mr,_ Lqke,._ o{fider_yari justitie bij de_ Rofterdamsciie rechtbank eischte gisteren tegen den 57-jarigen machinist der Ned. Spoorwegen F. S. te Rotterdam een boete van.f150 subs. 2 maanden gevangenisstraf wegens het rijden door een onveilig sein. Verdachte was in den nacht van 15 Fe bruari j.l. als machinist op den trein van Gouda komende op de Ceintuurbaan te Rotterdam, door een onveilig sein gereden, waardoor de trein op een stiistaanden trein was gereden, zoo-dat beide treinen werden beschadigd. Verd. ontkende le hebben ge zien, dat het signaal op onveilig stond. De stationschef J. J. van Viegen verklaarde, dat liet signaal op- onveilig stond. Uitspraak 24 Juni a.s. Directeur en bediende van speculatie- bank gearresteerd. De recherche te 's-Gravenliage heeft aan gehouden den 52-jarigen directeur van een specuiatiebank verdacht van - verduistering c.q. valschheid in geschrifte, gepaard gaan de met .oplichting. Eveneens is aangehouden zijn 52-jarigen kantoorbediende ter zake van medeplichtig heid aan bovengenoemde feiten.' Voor de Botterdainsche rechtbank had zich gisteren te verantwoorden de 52-jarige leeraar B. E. te 's-Gravenhage, verdacht' van beleediging van den heer P. C. J. Pe ters, bugemerester van Meder Mik. E. is hoofd van een M.U.L.O.-school lo Medemblik geweest en tijdens zijn verblijf aldaar was er wrijving ontstaan tusselieri" hem en den burgemeester over een sala riskwestie en over enkele andere zaken. E, werd ontslagen, omdat de burgemees ter van oordeel was, dat de hoofdonder wijzer niet op zijn plaats was in deze func tie. Volgens E. was dit ontslag onrechtvaar dig.'Hij verhuisde naar Rotterdam en be gon door brieven en brochures een actie" tegen den heer Peters, waarna hij werd veroordeeld wegens beleediging. Van dit vonnis trachtte hij herhaaldelijk revisie te verkrijgen, evenwel zonder succes. In Maart en April j.l. schreef verdachte brieven aan het college van B. en W. en aan den ge meenteraad van Medemblik. Er werd in gesproten van het misleiden van de regee ring ea van den iioogen raad der Neder landen door den burgemeester, liet opma ken van een valsche saiarisberelcening, liet onder ecde afleggen van een onjuiste ver klaring en liet opmaken van een onjuist ainbtseedig proces-verbaal. De burgemees- lor en de beide wethouders, die in ver band nrcl deze kwesties waren genoemd, achtten zich beieedigd en dienden een aan klacht in. Verdachte zeide, dat hij zijn opmerkingen niet beleedigend achtte. t Dr. J. van der Spek, directeur der psy chiatrische inrichting Maasoörd, verklaarda als getuige, dat verdachte een zeer ge voelig mcnscli is; wiens rechtsgevoel" ge krenkt is. De meeste vragen van verdachte wees de president, mr. van Oosten Slingeland, als ontoelaatbaar af. De officier, mr. Th. Semeiju, de Yriea van Doesburgli, noemde in zijn requisi toir de zaak juridisch zeer onbenullig. Ver dachte, die een ontwikkeld man is, blijft voortgaan met krenken en beleedigen en hem moei: eer. halt worden toegeroepen, j Spr. eischte 6 weken gevangenisstraf. Verdachte voerde zelf een ploidooi, doch hij gebruikt,- daarbij dusdanige uitdrukkin gen, dat de president hem het woord ont nam. t De rechtbank zal op 24 Juni a.s. uit spraak doen. j Kippen onverzorgd achtergelaten. De lloiterdamschc- rechtbank veroordeel de gisteren den koopman P. D. te 's-Gra- venhage; wegens verwaarloözïrig "'van die* ren, tot een gevangenisstraf van twéé web ken. De v'erd. had c-a. 80 kippen onver zorgd achtergelaten, ten gevolge waarvan een groot aantal den hongerdood 'stierf, i Een Duitsch vliegtuig, dal een moior defect heeft gekregen, wordt midden in de woestijn van een nieuwen mo lor voorzien. I i i (P.K. Sturm, Hoffmann, Zander).

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 5