titai nu? Toeristenkaart Zuid- -Hoiland RAÖIO HORGEN X Woensdag 11 Juni 1941 TWEEDE BLAD DER SCHIEDAMSCHE COURAN1 Pag. BUITENLAND Rede van Churchill in Lagerhuis fconcordaat Vaticaan-Spanje Haifa gebombardeerd BINNENLAND Gemengd Nieuws Frankrijks positie bij onderhandelingen Uitgave van den A.N.W.B. Door DENIS MACKiUL De spaarbanken in 1939 en 1940 68886 68535 Seryio, Westmolenstraat 67648 68260 67550 68489 68735 68945 68159 68295 G. VAN MEURS, LANGE HAVEN 5. Houtmeet en Zaagsel 68796 wlhhE-!'1 ?piö'ijne' 68826 68142 „Kofa"-Bertels, Dam 928. Stoomen-Verven WAT BIEDT DE Donderdag 12 Juni 1941 In de vergadering van gisteren van het Iingelsct'.e Lagerhuis heeft de premier Chur chill, bij den aanvang vair het debat over de algemceno situatie gezegd, dat hij gaarne een ,.voorloopige verklaring" over de situ atie iti Syrië zou afleggen, maar de berieh ten, waarop hij wachtte, waren nog niet binnengekomen. Na het algemeen debat, waarbij vooral de voormalige minister van oorlog, Ilore Belisha, scherpe critiek oefende op de En gelsdie oorlogspolitiek en strategie, legde Churchill een uitvoerige verklaring af, waar in hij volgens den Britschen berichtendienst oa. betoogde, dat de regeering er naar streeft zonder ophouden oorlogsmateriaal naar het Midden Oosten te zenden en daar vooral een sterk iuchtw apen te brengen Overigens kon hij geen uitvoerige mcdedee- lingen doen, daar de vijand anders belang rijke aanwijzingen zou krijgen. Nopens de critiek op den uitslag van de gevechten op eu om Kreta verklaarde Churchill, dat generaal Wuvell en anderen van meening waren geweest, dat Engelands vooruitzichten op de overwinning gunstig waren, maar missciüen zal de affaire Kreta, ten slotte nog niet zoo nadeelig voor En geland afloopen. In dit verband erkende de Britsche premier, dat de Duitsche val sehermtrocpen geen Nieuw-Zeelaudsehe uni formen hebben gedragen. Bit was een „mis verstand". Churchill vond het betreurenswaardig dat de Australische en Kieuw Zeelandsche troepen op Kreta zulke zware lasten had den moeten dragen. De Brifsehe verliezen op Kreta bedroegen volgens hem 13.000 docxlen, gewonden en vermisten, waarbij de Grieken en Kretenzers niet meegerekend zijn. Het bevel aan de R. A. F. tot vcrtrJ- vaa Kreta was volgens bewering van Chur chill een gevolg van het besluit van den bevelhebber van het luchtwapen in het Midden Oosten, nadat de opperbevelhebber op Kreta, generaal Rreyberg, dit had voor gesteld. Be premier behandelde vervolgens den inval in Syrië. Hij beweerde dat Engeland geen territoriale bedoelingen heeft. Be mi litaire situatie in Syrië kwalificeerde bij als „goed" en de opmarseh naar Syrië was, naar hij beweerde, doelloos geweest, als niet tevoren de verdediging van Egypte gewaarborgd was. Den critici van de politiek der regeering hield Churchill voor, dat geen regeering oorlog kan voeren, als men haar doorloo pend op de handen kijkt en zij kan verwach ten een dolkstoot in den rug te krijgen. Tusschen Spanje en den Heiligen Stoel is een concordaat gesloten. Ter gelegen heid hiervan hebben Franco en de Paus de Spaansehe minister van buitenlandsche zaken, Saner, en de kardinaal-slaatssecre- iaris, Magiione, gelukwenschtelegrammen gewisseld. De onlangs gesloten overeen komst over de benoeming van bisschoppen vormt een deel van dit concordaat. De haven installaties van Haifa zijn in den nacht van 9 op 10 Juni door Duitsche bommenwerpers aangevallen. Zij troffen de nier en een der groote tanks, waar de door de huibleiding uit Mos oei aangevoerde pe troleum wordt opgeslagen. Daarmede is do directe strijd iigr-n de grootste en belang rijkste oiieravitaillecrings-installatie van de BriLdie vloot op de Middellandsclie Zee geopend en wordt de gevechtsactiviteit van hot Duitsche luchtwapen uitgebreid tot de Britsche l'alestijnsche kust. Arabische leiders fer dood veroordeeld. IXN.B. meldt'uit Damascus: Naar bekend wordt zijn talrijke Arabi sche leiders, die voor de Engelschen uit Palestina waren gevlucht, bij den opmarseh der Britsche troepen in Syrië door agen ten vei raden en aan de Engelschen uit geleverd. Tersfond kwam een veldkrijgsrnad samen, die de Arabieren zonder uitzonde ring ter dood heeft veroordeeld. De dood vonnissen zijn le Tvrus voltrokken. Ftaiu'ulens geslacht. Wegens het frauduleus slachten van een koe, is tegen een vleeschhouwer te Poel dijk door do politie proces verbaal opge maakt. i Do man is in verzekerde bewaring ge steld en de frauduleus geslachte koe in beslag genomen. Aardbeving in Mexico. Te Manzanilio, in den staat Collina, is Dinsdagochtend een korte maar krachtige aardbeving gevoeld. De bevolking vluchtte uit de huizen. De schok werd ook waar genomen in de stad Colima, waar zich on langs nog een hevige aardbeving had doen gevoelen. Engelschen van 41 jaar moeten zich melden." Alle in 1900 geboren mannelijke inwo ners van Groot Brit tannic moeten zich op 21 Juni, naar de Londensche berich tendienst meldt, op grond van een verorde ning van het Britsche ministerie voor de binncnlandsche veiligheid, aanmelden. Een Chili en de Ver. Staten. door de Yereenigde Staten aari" de Chileensrhe regeering aangeboden lee ning van 40 miilioen Chileensche pesos, welke uitsluitend gebruikt zullen worden voor de uitbreiding van de Chileensche weermacht, is, naar de Chileensche mi nister van defensie heeft verklaard,in beginsel aanvaard. In de Wiihelmstrasse werd gisteren de vraag beantwoord of Frankrijk als over wonnen staat op eigen gezag economische onderhandelingen met andere staten kan voeren. Van Duitsche zijde werd verklaard, dat de regeerina te Vichy als regeering van een souvereinen staat principieel met andere staten onderhandelingen kan ope nen. Met het oog op het feit, dat een groot deel van het land is bezet, verwit tigt Frankrijk evenwel uit eigen beweging Duitschland omtrent zijn economische on derhandelingen met andere landen. Derge lijke onderhandelingen zijn thans gaande met Hongarije en Roemenië, echter nog in het beginstadium. In de bekende serie Toeristenkaarten, is bij den A.N.V .B. dezer dagen verschenen een nieuwe kaart van Zuid-Holland, be grensd door de lijn Hoek van Holland, Rotterdam, Vianen, Utrecht, Muiderberg, Amsterdam, Monnikendam, Wijk aan Zee, 's-Gravenhage. Van Den Haag met omgeving is een afzonderlijk kaartje afgedrukt fin het Xoordzeeeebïed) op schaal 1 :50.000. De schaal van de groote kaart is 1 .-109.000. De kaart is zeer duidelijk; zij is specfaa! bestemd voer wielrijders, wandelaars en ruiters. In de komende maanden zullen on getwijfeld velen, die in den omtrek -een uitstapje maken, plezier van deze kaart beleven! Zij is verkrijgbaar bij de A.X.W B.- kantoren, waarvan dat te Rotterdam, Van Vollenhovenstraat 50, het dichtst bij ge legen is voor de meeste onzer lezers. 26} „Er werd opnieuw beraadslaagd en ge fluisterd onder de andere koopers en ten laat ste kwam er een op mij af." „Ik '-weet niet voor wien u koopt", zei bij op gedempten toon, „maar ik weet wel, dat u hier niet voor eigen rekening is, anders had ik uw gezicht al eerder gezien. Non, hoort n eens: wij zijn bet er allen over eens, dat u uw instructies goed heeft uitgevoerd, maar deze manier van doen van uw opdrachtgever bevalt ons nieL Ik weet niet, hoeveel u hier aan verdient, maar wij willen u vijf en twintig pond betalen als n hier vandaan gaat en weg blijft." „Ik denk er niet over", zei ik. „En vijf", riep ik tot den vendumeester. „De man, die mij had aangesproken, keek vrij bedrukt en datzelfde kon van den vendu meester gezegd worden. Hij was natuurlijk om gekocht eu iets zoo ongewoons als mijn aan wezigheid, maakte hem waarschijnlijk bang, dat het marklbesfuur achter zijn praktijken zou komen, Hoe bet ook zij, het zag er naar uit, of ik iemand daar wel wat meer dan vijf en twintig pond kon taten afschuiven. „Na een paar minuten was die vent, die mij had aangesproken, weer terug. „Kijk eens", zei hij, „niemand hier zal iets vertellen over hetgeen n hier heeft gedaan, dus ir is volkomen veilig. Ik vermoed, dat n behoorlijk voor dit werk betaald is. Nu, wij Zeven kinderen verdronken. Naar nit Bax, in het Fransche departe ment Landos, wordt gemeld, zijn bij een scheepsongeluk in de nabijheid van Saint Julicn le Bern, acht menschen, onder wie zeven kinderen, omgekomen. Amerikaansche bommenwerper verongelukt. Naar nit Evanston in Wyoming wordt gemeld, hoeft men het wrak van ecu se dert Zondag vermisten bommenwerper der Amerikaansche weermacht gevonden. De zes inzittenden waren omgekomen. Sedert Maandag is voorts een in Panarna ges tati «meerde Amerikaansche bommen werper met zeven personen aan boord zoek. Dit vliegtuig zocht naar een verkennings toestel dal Zondag met drie man aan boord verdwenen is. Dezer dagen is verschenen de statistiek der spaarbanken over het jaar 1939, publicatie van het centraal bureau voor de statistiek. Hoewel de gegevens betrekking hebben op een tijdperk, dat reeds eeiiigen tijd achter ons ligt, verdient toch dit samenvattende overzicht van het Nederiandsche spaarwezen alle aandacht, temeer waar het bier het laatste jaar vóur bet uUbreken van den oorlog geldt en in de publicatie ook cijfers over 1940 voorkomen, welke op duidelijke w-ijze de door den oorlogs toestand veroorzaakte schokken toonen. De onrust in de internationale verhoudingen, welke in September I93S in de spaarbankcijfers reeds tot uiting was gekomen, napi in 1939 ernstiger vormen aan. De stijging van het saldo tegoed der spa.irinsteillngen m voorgaande jaren veranderde liierdoor in een daling. Het saldo tegoed bij do rijkspostspaarbank daalde in 1939 van f 679 tot f S70miilioen, dat bij de bizon- dere spaarbanken van f 5G2 tot f 515 miilioen en dat bij de boerenleenbanken van f 480 tot f454 miilioen. Ondanks de daling van het saldo-tegoed der spaarders is het aantal spaarbankboekjes bij bovengenoemde banken, alsmede bij enkele an dere instellingen, toegenomen van 4 387.000 einde 1938 tot 4 430000 einde 1939. Men krijgt een indruk van het groote aantal boek jes, ais men bedenkt, dat hiermede meer dan 50 boekjes op de 100 inwoners in omloop zijn. Voorts is in deze publicatie vermeld bij hoevee! kantoren gelegenheid tof sparen be staat. Bij ongeveer 4.000 postkantoren, hoofd en bijkantoren dezer spaarinstellingen e.d. kan men gelden inleggen en terughalen. Bij een beschouwing der gegevens van de rijkspostspaarbank en van de bizondere spaar banken blijkt bet, dat de eerste acht maan den van 1939, met uitzondering van April, nog inlegsaldi verfoonen, doch na het uitbre ken van den oorlog zijn deze verdwenen en overtreffende de terugbetalingen verre de in lagen. In 1940 lyfct het aanvankelijk of de stroom van opvragingen zal verminderen, maar het betrekken van Nederland in den oorlog bracht weer groote saldi aan terugbetalingen boven de inlagen met zich mee. Opmerkelijk hierbij is, dat in 1940 bij de rijkspostspaarbank eel meer geld werd teruggehaald dan bij de oizondere sjiaurbanHm, terwijl in 1939 het om gekeerde het geval was. Het spreekt vanzelf, dat de spaarbanken de middelen voor deze terugbetalingen hebben moe ten. vinden, in 1939 zijn zij evenwel nog niet of in geringen mate tot realisatie der effecten overgegaan. Uit een vergelijking van de effecten- portehtuillcs der spaarbanken in 1939 met die van 1939 idijkt, dat het nominale bedrag der (binnenbndsche) effecten nagenoeg niet' vermin- minderd is, ofschoon de balanswaarde tengevol ge van de koersdaling der effecten veel lager was. Accountancy en Belastingzaken RfiA|7 G. 1. Bottcrman, Tumlaan 114b, Accoun- tant en belastingconsulent. Lid Ned. Inst, v. Bel. Cons." Administraties, belosting- auviczen. Algemeen installatiebureau 67777 Ea- '"eci- M van Meursy Broersveld 53. i Erkend Gasfitter. Erkend Installateur. Uw adres by verhuizingen. Na 6 uur tel. 67879. Auto-reparatie fjqnnp Hebt U autoschade Noordergarage - Vugensteeg 4 repareert alles. Aanbevelend, E, Staat Bankiers RQIflQ Amsterdamsche Bank N.V. 31 Bijkantoor Westvest 36. (2 lijnen) Alle Bankzaken Assuranties. Bedrijfskleding Boter Broeken F. Eöitgering, Hoogstraat 17. Speciaal huis. Grootst 4. Engros en Carrosserie, wagenbouw en alle reparation. ARY JORDAANS. Hoofdstraat 34. N.V. EHADA, Rotterdamschedijk 199a. Ruime sorteermg en steeds het nieuwste. Voor Uw broek In elke maat en kleur naar DE BROEKEN KONING", Hoogstraat 53 Broodbakkerij Core I Laat vanaf morgen KROMMENHOEK ucmüI u brood bezorgen. Singel 101 Carrosseriefabriek Corsetten-Dameskousen Copieer-werk R770K Copieerinrichtlng „Mercator".'Alle copleer- i uu werk voor handel en, vereenigmgen. "Vraagt prijsopgaaf. Hoogstraat 26. A. v. d. WAAL Damestasschen R707R F. REISS, BROERSVEST 21. Speclaal- uiuiu zaak m. damestasschen, koffers en alle soorten lederwaren. Reparatie-inrichting. Drogisterij R77I7 Vc'rf" en Glashandel. Wasch- en poets- u' i artikelen. Inzetten van ruiten, Rubens plein 23 en Westfrankelandschestraat 40. H. N. Haas. Drukwerken Expeditie 68107 MOST, LANGE NIEUWSTRAAT 23. Glas Glas- en Kristalslijperij Drukwerk van „ELBA". Goedkoop en prtnra! Hoogstraat 156. Alle expeditie ea zware transporten. N.V Van Katwijk's Glashandel, Lange Kerkstraat 38. Alles op dit gebied. ICorpsführer Hühnlein bij Musscrf. D'3 persdienst van de N.S.B. meldt, dat Maandagochtend 9 Juni Reichsleiter Adolf Hühnlein, de korpsführcr van het N.S.K.K., die in Nederland vertoeft, een bezoek aan den leider der N.S.B. te Utrecht heeft gebracht. zijn het er alien over eens, dat u zich goed geweerd heeft, maar nu moet het uit zijn en de jongens willen tot vijftig pond gaan als u er direct mee ophoudt." „Hoe weet n, dat ik niet nog eens terug zal komen vroeg ik. „O, u komt zeker niet terug", zei hij „Daar zullen wij wel voor zorgen!" En ik tooverde mij het beeld voor oogen van een extra zwaar gebouwden kruier, voorzien van een beschrij ving van mijn persoon, die de eerstvolgende zes maanden op die trap zou zitten. Ik weet niet of dat in hun bedoeling lag. maar ze hoeven heuscb niet bang te zijn. Ik ga daar niet meer heen." Lush leunde achterover in zijn stoel en grin nikte. „En verder?" vroeg Jim. „Ik zei tegen, dien vent, dien ze ais afge zant hadden gestuurd, dat ik mij niet liet om- koorien, „maar", zei ik, „ik zal u zeggen wat ik wil doen. Ik wil u mijn partij fruit voor twee honderd pond verkoopen en hier voor goed verdwijnen. Dat is mijn laatste bod." „Ik dach! dat hij zou tegensputteren, maar ik was beslist ifi een O.W.-ers' hol terecht ge komen, want hij bedacht zich geen oogenblik. „Goed," zei hij. „U heeft een aardig spel letje gespeeld, maar u kunt zeggen aan den- gene, die u gezonden heeft, dat wij ons geen tweeden keer in de luren laten leggen." „Ik zal het niet vergeten", zei ik, „en ik wil contanten zien." En daar haalt me die tamelijk schunnig uitziende handelaar, of wat hij geweest mag zijn, zoo maar vier vijftig pond-biljetten uit zijn zak en gaf mij die in rnil voor mijn ananas-kwitantie. Ik zeg je, er moest een3 een onderzoek worden ingesteld naar de prijzen van sommige luxe-fruitsoorten. „En nu er uit", zei hij. „Goed", zei ik en ging de trap af naar bui- FaJIlIsseHienten. In de weeic van 2 t.ra. 7 Juni 1941 werden in Nederland 15 faillissementen uitgesproken. Volgens bet weekblad „Handelsbelangen" wer den gedurende de maand Mei 1941 bij de ge zamenlijk griffies m Nederland gedeponeerd: 24 crediteurenlijsten met een totaal passief van f 382 411.57, waarvan preferent f,59-094.051/2 Van 1 Januari 1941 af werden ia totaal ge deponeerd- 205 credileurenlrjsten met een to taal passief van f2.764.794 68, waarvan prefe rent £694.271.83. ten. Het was nog geen zeven uur en ik had ai vijf en zeventig pond verdiend of dertig procent van het minimum, dat ik beloofd had te zullen verstrekken. Neem nog een sigaar." „Ileei graag", zei Jim. „Nu, wat deed je toen?" „De beide volgende episoden vormen slechts kleine incidenten in mijn campagne, maar aan gezien zij mij vijftien pond opleverden en miij het bewjo gaven, dat het geluk mij dienstig was. waardcor ik mij aangemoedigd voelde, later een grooter waagstuk te ondernemen, zal ik je er van vertellen. Je moet echter goed be grijpen, dat zulke transacties, even plotseling bedacht als ondernomen, en handelingen, die onmiddellijke financieele resultaten jopleveren, niet het eigenlijke doel vormen van onze associatie, ik gal er natuurlijk de voorkeur aan, mijn plannen lang van te voren uit te werken en reken op veel grootere winsten, waar minder risico aan verbonden is, tenzij ik het vooruitzicht zie mijn geld direct weer terug te krijgen. Vandaag echter moest ik in den kortst rnogelyken tijd een beslissing nemen, wetende, dat ik later wel de gelegenheid zou krijgen mijn eigenlijke theorieën aan de prac- tijk te toetsen. „Van de markt iien ik de straat op en bleef even brj het operagebouw staan, waar de groote deuren, waardoor de coulissen worden in- en uitgedragen, open stonden. Ik zag bin nen menschen heen en weer ioopen en hoor de het geluid van hamerslagen, vroeg mijzelf af welke opera vanavond gegeven zou worden en liep even door naar een aanplakbiljet om mg op de hoogte te stellen. Ik stond daar nauwelijks, toen er een dame hijgend met een klapstoeltje kwam aandragen.^ „Ik moet nummer één zijn", zei ze, geheel buiten adem. „Ik begreep eerst niet waf zg bedoelde en Modermseeren van spiegels. Glazen legpla ten voor alle doeleinden. Fa. v. LOOPIK OLIVIER. Boterstraat 39. Kaarefen en Kinderwagens cqnoq FIRMA A. GOOS, Speciaalhuis in haarden üOüoa en kinderwagens. G, Verboonstraat 21, tegenover Ha V-Bank. Heerenmode-artilcelen R7R79 JACK. HANSEN, ROTTERDAMSCHE- uiuii, DIJK 227. Heerenmodes, Kamerjassen en Pyama's. Hoeden, Petten (ook in laken) RQOqq PIET HENIGER, Passage 1. Heerenmode- UOUÜU artikelen. Vraagt tel. zicützending. Hotel-Café-Restaurant Huis- en Decoratie-Schilder ,,DE KROON", Koemarkt 1, Lunches, Diners, Kegelhaan. R0Q7G Rookzaagsel. Grenenzaagsel. Zaagmeel- - «0310 A. C. H. DE JONG, Noordvest 10. (2 lijnen) Kunst en antiquiteiten RQ701 Kunst- en antiekhandel v.h. „De Deutsche u«j i c. i Poorf'.Restauratie. In- en verkoop, taxa tie. Lange Haven 8. J. Wouters. Kantoorboekhandel 68197 F- van den Ende, Drukkerij, Rotter- 0 0damsekedljk 234. Schiedam's Goedkoopste Kantoorboekhandel. 68932 Pjiinboven, B K, Laan 22, Vert.: torichtü!g5rCnnatl ^emPel{Jhriek-Graveer- Lederwaren 68811 Maltha's Lederhandel, Broersveld 145 en I 152. Leder-fournitureil, Kolfeis, Acte- tassehen, Reparatlên. Loctigietersbedrijf' R9QÖ7 voor alle loodgieterswerkzaamlicden en OOOOI sanitaire installaties. L. JURGENS "Hoofdstraat 1S9, Opgericht 1805 Machinefabriek fiQdfif) A- Familie, Boterstraat 2832. Modern u'JTgu Ingericht reparwtlehedrijf. (2 lijnen) Meelfabrieken 68484 oiani-7 JVV- A-Tieman, Hoofdstraat 39. Tarwe- 68251 b,oem> Tarwemeel, Tarwe-afvallen. Metselaars RqOAO R. II. BORRANT, Thomas h Kemplsstr. 12b Diiuto Metselaar-Aannemer, Onderhoud van huizen Meubileering (Complete) flQ77q G. J. de Jager, Dirk van Wassenaarstraat 35. uuiio Showroom Rembrandtlaan 7. Oude Materialen en Afvalstoffen RQQ79 Th Hersbach, L. Singelstraat 39. Groot- -■ handel in oud papier, Ingeschreven als tusschenhandeloar (old B) bij het Buks- bureau. Inkooper voor alle soorten metalen. V- Pavoordt Radio Huls ££)fl/M Erkende Philips Service OOUHH' Hoogstraat 92 - Tel. 68044 Papiervernietiging 67558 Ja0- v d. Waal, Westmolenstraat 2527. Inkoop alle soorten oud papier en metalen. Pedicure-Schoenen Rft(lCI9 Dijkstaï's Schoenmagazijn, Brocrsvest 135. uotuc (Medisch gediplomeerd) Pompen Pompen motorenhandel. Elcctrische pompen NOORDVEST 85 Speciaalhuis voor alle Sportartikelen. Sporthuts Olympia, Passage 10. Radio 00707 Radio Zijlstra, Hoogstraat 10. Versterkers, UDiOl smalfilm, Reparaties, Coulante Service. Rijwielen enert Reparatie-inrichting P. C. POPPEZIJN, O//UiJ Hoogstraat 41 (gevestigd sedert 1909). Schoorsteenvegen COAO Verbetering van Schoorsteentrek. Fa. V. L. OOtfil Borram, alléén Lange Achterweg 33. Sport Stencil-drukwerk KHMfl Gopiêer-afd. van Meijer's-Zakentelefoon c J*riu o0k jn kleuren ol met teekemng. Hooikade 2. Stoffen-Manufacturen CQOQO StoomververU en Chemische WasscheriJ OOOcJC „CENTRAAL". Hoofdkantoor: Lange Nieuwstraat 71. Stucadoor cao IR Vraagt voor alle stucadoorswerkzaamheden DUy I ea witwerken prijsopgaaf bij P. J. v, ENDE Westfrankenlandschestraat 106 Venduhuis ftQR£l Fa. Kruyne en Jonker, Broecsvest 5355 Oouü I Veilingmeesters en beëedigde taxateurs. Wasscherij RQR7& Voor Zuid-Holland ten Westen UGOJü GEBRs. GORIS Moderne Wasscherijen Lange Haven 91 Woningbureau R8759 XVqningbureau „Schiedam-West", Nieuwe vu 1 tic. Haven 83. Adm. van Onroerende goederen. Ijzerwaren etc. R7R89 Huishoudelijke artikelen, Ijzerwaren en Ui luc. gereedschappen. Post Co., Korte Daia 8—10. Zagerij en Timmerbedrijf 87945 A- H- FRANSEN, SCHIK 2. Zaag- en T!m- a-W merwerken voor handel en Industrie. Zakken RQftRR c- V- Schtedamsche Zakkenhandel UUÜUU N. Leyendefckers In- en Verkoop van alle soorten Jute zakken. Speciale reparatie-inrichting Hilversum J, 415,5 M. Ned. Programma. 8.45 Gramofoon. 6.50 Gymnastiek. 7.00 Gra- moloon. 7.45 Gymnastiek. 8.00 BNO. 8.15 Dag opening (Vrijz. ProL Kerkcomité) 8.25 Gramo foon. (9.15—9.25 Voor de huisvrouw). 10.00 Gra mofoon. (11.00—11.20 Voor de huisvrouw). 12 00 Frans Wouters en zijn orkest. 12.40 Al manak. 12.45 BNO. '1.00 „Les Gars 5° Paris" 1.30 Ensemble Bandi Balogh. 2.00 De Arnhem- scbe Orkestvereeniging. 3.00 Voor de vrouw. 3.20 Zang met piano en gramofoon. 4.00 Gra mofoon. 4.30 „De Goldberg-variaties vau Joh. Seb. Bach". 5.15 BNO. 5.30 Het ensemble Erica Helen. 6.00 Gramofoon. 6.15 „Het platteland en de jeugd van vandaag". 6.30 Het orkest Eloward. 7.00 BNO. 7.15' Gramofoon. 7.45 ik zal haar wel verbaasd hebben aangekeken," Zij scheen dat echter niet op te merken en zoodra zij weer op adem was gekomen, ver volgde zij: „De laatste vijftien Jaar ben ik hier altijd voor iedere eerste opvoering het eerst geweest en ik zou hier voor u geweest zijn, ais ik niet op mijn vriendin had gewacht." Ik begreep toen wat zij bedoelde, en toen ik om mij heen keek, zag ik dat ik, zonder het te weten, post had gevat op de plaats waar de queue voor de galerij zich altijd vormt. „Het kan voor u geen verschil uitmaken", zei de dame. „0 zult ergens anders even goed kunnen zien, muur sta mij als 't u blieft uvv plaats af, anders is mijn record gebroken.'] „Nd", dacht ik bij mij zelf, „dit is een vrij ongevaarlijk soort idioot, maar ik vrees, dat mijn motto voor vandaag iuidt „niets voor niets." „Ik nam haar eens op en zag dat zij goed gekieed en klaarblijkelijk niet onbemiddeld was. Het was duidelijk, dat zij heusch niet den heelen dag in een queue zou hoeven te staan en een slailes-plaats had kunnen nemen, als zij ,dat gewenscht had en het zou niet het minste verschil hebben uitgemaakt, of zij bij het plaatsbespreken nummer één of twee was geweest. Maar 1 denk, dat het voor haar al jaren het evenem nt was geweest om als eer ste door die deur te gaan, wanneer er een nieuwe opera gegeven werd. Er zijn van die menschen; en misschien za! er over een jaar of tien een foto van haar in een van de dag bladen verschijnen en zat zij het gevoel heb ben, dat zij niet voor niets geleefd heeft. „Het spijt mij", zei ik, „maar, ziet u, ik was hier het eer3t." Daarna was er geen kunst meer aan. Ik had geen medelijden met haar en daar bestond trouwens ook geen reden voor. Ik bracht haar tot vijf pond, voor ik met haar van plaats verwisselde, en net toen „Sport en lichamelijke opvoeding". 8.00 3N0. 8.15 Het Omroepsyropbonie-orkest (ca. 8.50 In terview over Hans Pfitzner). 9.30 Ber. (Eng.) 9.45 Gramofoon. 10.0010.15 BNO. „National' features of the Netherlands". Hilversum II, 301,5 M. Ned. Programma. 6.45 Gramofoon. 6.50 Gymnastiek. 7.0Gra mofoon. 7.45 Gymnastiek. 8.00 BNO. 8.15 Gra mofoon. 10.00 Morgendienst (Christ. Radio Stich ting). 10.20 Piano. 10.40 Declamatie. 11.00 En semble Jack der Kinderen, solist en gramo foon. 12.00 Berichten. 12.15 Munodi-ensemble. 12.45 BNO. 1.00 De Ramblers. 1.30 Gramo foon. 2.00 Celesta-ensemble en gramofoon. 300 Gramofoon. 3.10 Schrammeikwartet. 3 30 Vrcug- destonden aan ziekensponden. 4.00 Orgel en zang. 4.30 Voor de jeugd. 5 00 Christ tectuur (Chr. Radio Stichting). 5.15 BNO. 5.30 Gramo foon (In de pauze: Boekbespreking). 6.45 Re portage. 7.00 BNO. 7.15 Gramofoon. (7.30—7 45 „Ik was er zelf bij"). 8.0Q BNO. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Voor de Duitsche Weer macht. 9.40 Voor den boer. 9.65 Gramofoon. 10.00 BNO, sluiting. ik dat had gedaan, kwam haar vriendin er aan, die zich had verlaat. Zij was precies hetzelfde tpye als'-'de andere, en zij was danig uit haar humeur, omdat zij zich voor het eerst sedert twaalf jaar verslapen had. Nu, in minder dan geen tijd had ik haar mijn plaats voor drie pond verkocht. Ik merkte, dat de eerste en thousiast zich moest bedwingen om mij niet voor een straatroover uit te maken, maar zij durfde zich niet voor haar vriendin te ver raden en moest wel haar mond_ houden. De derde plaats verkocht ik aan een jongeling, die een grijze trui en sandalen aan had,_ voor twee pond en daar de markt ornlaag ging, ben ik toen maar weggegaan. „Ik ben zelf eenmaal in de galerij in Covent Garden geweest en tot vanmorgen heb ik mij steeds verwonderd, hoe iemand daar ooit voor een tweede maal heen kon gaan, maar nu zie ik in, dat ze don schouwburg niet hoeven te verbouwen, zoolang er nog van zulke men schen rondloopen. „Ik vervolgde mijn weg en kwam weer langs de markt, liet was toen omstreeks half acht geworden. Op den hoek zag ik een man van een jaar of zestig in gesprek met ecu soldaat. Do soldaat sliep nog half, of hij voelde zich niet erg lekker. Hij stond een beetje onvast op zijn beeneneu bleef binnen het bereik van een lanlaarnpaai, terwijl do ander hem over iets onderhield. Toen ik dichterbij kwam, bemerkte ik, dat de mail hem in Amerikaanseh accent over de geschiedenis van do lokaliteit vertelde. Ik hoorde hem iets zeggen over den datum, waarop de Piazza gebouwd was en toen ik voorbij ging, wachtte hij even, van wclka gelegenheid de soldaat gebruik maakte om te zeggen: „ik dank u wel voor do mededeeling waarna hij zich zoo snel als zijn slappe beeenen dit veroorloofden, uit de voeten maakte. {Wordt vervolgd).

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 6