veqlu fcw-ie-k itfePuxm. mies wan ross aam Het rijk van Lucullus LuclitaanvaUen! Zwijgen is oud Hassau M. REESE-HOOGSTRAAT60 UtfnCUtUgfaf u.v. vereeiiSgtle grSasfalïriGbeiï scfasedaiu FA, RIJN BE* E VAN HOEK HUISVROUW Smakelijke boter hammen Pag. 3 TWEEDE BLAD DER SCH1EDAMSCHE COURANT Vrijdag 13 Juni 1941 en toch geen zorgen over mijn wasch. GORiS' Wasscherijen - Tel. 6-8-6-7-L Zullen we weer sprookjes vertellen RADIOGOED! RAD EG-CENTRALE nx Dames Camisoles en jtujeucy Directoires in w0, e„ zijde Fa. KRUDJ ER-RIS ST. LIDUINASTRAAT 94 - Tel. 68335 product van de BONTMANTELS NAAR MAAT EN REPARATIE VOOR BONT Bij EEN VAKMAN! BONTHUIS SINGELS handweverij en tapijtknooperij korte haven 44 Schiedam Hoe onderhouden we peau de suède Karnemelk met roggebrood En tegelijk voedzaam Een manteltje met bij passend mutsje Een kinderschortje Wanneer en hoe eten we raapstelen 't Sprook-je. Het wekt herinneringen bij ons alien nan een wtreld vol wonderbaarlijke dingen, waarvan wij nooit meer geheel en al los kwa men. i\og noemen wij dat, wat ons bizonder ver rukt, sprookjesachtig of "n sprookje. Maar het sprookje zeil. Het is door de moderne paeda gogie ui den ban gedaan. Er waren vele grieven tegen haar. Het was zoo weinig reeèl, vaak wreed en ook wel cn dat was wel de hevigste griel zonder moraal! Liet het den schelm net tóch geluk hebben, vonden niet aderhande weinig te prijzen slim migheden een gunstig onthaal. Dat is geen voorbeeld voor kinderen, dusweg met het spiookje. Sn loch bieef het vooiileven in ons hait, met al zijn herinneringen, die liet voor ons hoogs'e lull tot een sprookje maakten. Wat is de chaime van het oude sprookje Het is sinds mensehenbeugenis de schat kamer van oii"= diepste verlangen, het toover- land, waarin alles mogelijk is. De arme vindt er zijn schat, de ambitieuse een koningskroon, do domme zijn kans het toch beter klaar te spelen dan zijn meer begaafde broers, de zwak kere kaïi daar den sterkere ook eens overwin nen. Dat is de charme '-an het sprookje, dat haar de eeuwen deed trotseeren. Zij is liet klankbord van alle menschelijke verlangens naar meer kleur, moer aanzien, avontuur ol erken ning. Daarom is het niet onwaarschijnlijk, dat de dioom de oorsprong van het sprookje is. Im mers, ook in den droom laten wij onze ver langens den vrijen loop. Het sprookje is oorspronkelijk dus ook geen verdichtsel (li\t uitgedacht en geschreven werd om kinderen te boeien. De naam verraadt ons ai hoe het sprookje het eerst zijn weg door de vveicld vond, namelijk van mond tot mond, door liet gesproken woord. Dat de sprosc oorspronkelijk evenzeer de Volwassenen boeide, hiervan getuigt vaak haar weinig kinderlijke inhoud, die ons ervan deed terugschrikken het oude sprookjesboek zonder bedenking in kinderhanden te leggen. Toch is er te veel wat ons in het sprookje aantrekt om het niet voort te doen even: zijn diepe menschelijkbeid, zijn wonderlijk beel dende kracht, die ons met een simpele aandui ding, een enkel woord, kleurige beelden voor oogen tooverl, haar macht een wereld te ontsluiten, waarin de droomen leven 1 En dan is er nog de wondere bekoring van do oude, scüoone woorden, die uit de gewone omgangstaal reeds lang verdwenen zijn: de kolcnbrnndcrsdochter drinkt haar melk uit een nap, en wanneer wij hoeren, dat de moeder the nap vult, dan is hel of wij haar zien reiken naar de richel boven de schouw waar het etcnsgi'iief gereed staat. En al heeft moderne zakelijkheid het knet terend haardvuur gevangen in haarden en vul kachels, zoo het al niei door centrale verwar ming overbodig werd. m de sprookjes dansen de vlammen luw griliKjen dans en werpen hun gloed over de oude beelden, die hol opriep. Zooals gezegd, er zijn sprookjes, die min der geschikt zijn om aan kinderen te vertel len. Greater is echter het aantal, dat dit we! is en aan ons de taak om den eeuwenouden keten verder te schakelen. De oude poëtische vertelling, haar bizondero sfeer, waarvan de stemming ons nog een kwart eeuw loicr als iets hels en kostbaars bijbleef, zij mag niet ster ven, om uitsniitend vervangen te worden door alledagsverhaaitjes met paedagogische strek king, die kenschetsend voor onzen weinig ro- m.intischen lijd, meer de eigenschappen van een leerzame reportage hebben dan van den looi ei sleutel,die den kleuter de poorten van het wondere land van verbeelding ontsluit. tVaarscnijnlijic is het paedagogisch verhaal nuttig en misschien zelfs noodig, doch laat hof var» tijd tot tijd zijn plaats afstaan aan zijn veifijude zuster: het sprookje. „Spreken is zilver en zwijgen is goud", is wel een van onze meest kernachtige en teeke nend Nederlandsche spreekwoorden. Ziher en goud, heide edele metalen: maar is het goud niet het edelste En staal niet boven een vloed snel stroomende woorden, het zwijgen? Maar zwijgen is moeilijk, soms zelfs heel moeiiijk. En er bannen oogmiblikken zijn, dat .bet een getuigenis is fan groole fierheid en inneilijke sterkte, om te blijven zwijgen, als er -voorden zijn, die ons op do lippen branden. Zou er niet lussen» de meiischeu onder ling heel nat misverstand beslaan, doordat cr te veel gesproken wordt? En moet ik met eerlijkheidshalve bekennen, dat deze bcschul djumg m liet algemeen voor oen groot deel op ons, vrouwen, neerkomt? Vooral dan, wan neer die groole despoot, de jaloezie in het spel is? Dan wordt er zoo gauw iels gezegd over een ander, wat niet uitgesproken had mogen worden, of wel, omdat het maar gedeel lijk waar is, of omdat we iemand daardoor in een heel veikecrd licht zetten. Spreken gaat zoo gemakkelijk en is dikwijls zoo weldadig: hot kan zoo opluchten. Duor enkele woorden te zeggen over een ander, misschien niet als zoodanig bedoeld, maar ver nederende kleinecrende woorden kunnen wij ons zelf zoo veel gtooier doen schijnen, zoo veel moor op den voorgrond plaatsen. En wie is er zich op oat oogenblik van bewust, hoe ver ue gevolgen van zijn woorden zicli kunnen uitstrekken? Zelf weten we, hoe we den an der moeten beoordeelon, maar degene die ons aanhoort, zal den besprokene schatten naar het uitgesproken oordeel. Hoeveel stil verdriet kan hiervan het gevolg zijnl Dat zien cn weten we niet altijd, maar wie het eenmaal in zijn ieven ondervonden heeft, zal liever zwijgen dan over een ander een enkel wooid meer te zeggen dan hij verant woorden kan. Wie toch heeft ook inaar het minste recht om te oordeeien over de daden of gedragingen van een ander, die met alle, ook de kleinste motieven kent? Zwijgen is een edele eri groote kunst. Wat is het niet dikwijls ook moeilijk, om het zwijgen te bewaren, wanneer we meenen in het ongelijk gestold te vvoiden; om niet een scherpe en bitse opmerking te maken, wanneer ook maar do allerminste snaar van den hoogmoed wordt aangeiaakt. Wie zich zelf dan meester kan blijven, zal daar achter af meer bevrediging in vinden dan in het overijld gesproken woord. Maar wie zichzelf vergeet en een schamper woord terugzegt, zal naderhand in stille oogen- blikken innig vvenschen jiat de woorden onge sproken waren; want, wa' we maar bedoeld hadden als een speldeprik, wordt zoo dikwijls als oen dolkstoot gevoeld en woorden kunnen zoo diep en pijnlijk kwetsen. Woorden kunnen lang nawerken en wat eenmaal gezegd is, kan zoo moeilijk hersteld worden. Zwijgen is niet anders dan zelfbeheersching en in ieder mensrhenlcven komen er veel oogenbljkkmi dat die zelfbeheersching noodig MAAR DAN STORINGVRIJ VAN DE LANGE HAVEN 107 - TELEF. 67770 Vraagt Uw leverancier PRODUCTEN van Zuivelfabriek en Melkinrichting Westerkade 18 Telefoon 68434 Bekend door HOOGSTE kwaliteiten IN HET DAMES-HOEDENMAGAZIJN VINDT U een moderne hoed voor cllc seizoen VERHAKEN -- MODERNISEEREN (Voorheen Korte Hoogstraat, over Passage R'dam) HOOGSTRAAT 32 ANNO 1889 TELEFOON 68011 LOOPERS, TAPIJTEN, GORDIJNEN, VAKKUNDIG STOFFEERWERK Wij hebben er belang bij te zorgen dat U tevreden bent. Dat zegt alles! ROTTERD.DIJK 29A - TEL. 68073 trees ieep, spaart zeep GEEFT OVERVLOEDIG SCHUIM SPECIAAL VOOR DE WASCH EM VAATWERK Snéde is en blijft altijd een vrij teer materiaal. Peau de suède schoenen moeten liefst niet in den regen gedragen worden. Men onderhoudt de schoenen door ze regel matig af te borstelen met een rubber borsteltje. Dit is beter dan met een staal draad- of koperdraad schuiertje, waai' men voorzichtig mee moet omgaan om geen pluisjes at ie schuieren. Vlekken kan men verwijderen door be hoedzaam afwrijven met een watje, go- drenkt in benzine of letra; daarna de plek zacht opborstelen of voorzichtig schu ren met zeer fijn schuurpapier. Wordt het suède hierdoor glad', dan houdt men het even boven de wasem. Kale plekken, die nog door horstelen, noch boven den wasem goed te maken zijn, kan men behandelen met een droog poeder, dat men koopt in de kleur van liet schoeisel Dat wrijft men in het suède en borstelt het daarna licht uit. >01 Miède jasjes geldt ongeveer het zelfde als voor schoeisel Niet dragen in den regenonderhouden met een rubber borsteltje, Vlekken, die niet door langdurig borstelen te verwijderen zijn, voorzichtig wrijven met tetra. Falen wij in onze po gingen 3an kunnen wij het jasje zeer goed chemisch» laten reinigen. Tomatensoep Zes a acht rijpe tomaten worden schoon gemaakt en met twee lepels boter een ui en wat zout in een weinig water gestoofd. Daar na doet men er 1 liter water bij, laat nog ongeveer een kwartier koken en wrijft door de zeef. Twee lepels bloem of maizena,in een weinig water aangemaakt, worden er dan aan toegevoegd en men Iaat koken tot de soep dik genoeg is. Ten slotte roert men er desgcwcnsclit nog een paar druppols citroensap) doorheen en dient haar op met geroosterd brood. Gemengde sla Vermeng op de gewone wijze schoonge maakte kropsla met enkele mooie roode lo malen, die men in schijfjes snijdt en be strooit met een weinig fijn zout en peper. Dan wordt de gemengde sla overgoten met slasaus, liefst met rabarbersap en kwark bereid, waardoor gehakte kruiden gemengd zijn, en men laat alles een uurtje slaan tot de* saus goed in de tomaten is getrokken, voor men opdient. Aardappel schelpen Zeven koude gekookte aardappelen wor den heel fjjn gewreven en vermengd met een eetlepel tarwebloem, twee eetlepels bo ter, drie eetlepels stijfgeklopt melkeiwit, een theekopje koude melk, een eetlepel fijnge hakte peterselie en een weinig zout tot een dikke brei. De schelpen worden met verwarmde bo ter ingesmeerd en dan de brij er in gedaan. Bovenop wordt geraspte beschuit gestrooid. Dan worden de schelpen in den oven gezet tot zich een mooie bruine korst bo venop vormt. i De schelpen worden warm opgediend. Zet twee liter karnemelk vermengd met een kopje suiker en een citroenschil gedu rende vier uur op een koele plaats, b.v. een teil koud water, en presenteer het met dunne sneedjes geroosterd brood, ol, lek kerder nog, met wat geraspt roggebrood, dat men tevoren in de kioekepan met een ietsje boter en wat suiker bruin cn ero- quant gebakken beeft. Marline Wittop Koning schrijft ons: Ons bolerantsoen, boe we ook passen en meten, laat geen royaal gesmeerde boteihammen toe; de kans bestaat zelfs, dat in menig gezin de boter niet strekt om alle sneden brood hun deel te geven en dat stroop of jam te hulp worden geroepen om de boter te vervangen. Dat kin natuurlijk; wie zich de kwestie niet al te diep indenkt, zegt waarschijn lijk, dat bet „heel goed" kan: liet is im mers smakelijk, de kinderen houden van zoo'n zoete boterham en laten ze even goed naar binnen glijden als de met boter bes reken snee brood. Beschouwen we het vraagstuk minder oppervlakkig, geven we on.. rekenschap van de voedingswaarde, die de met siroop of met jam belegde boterham bezit, dan moet ons oordeelanders luiden. Stroop en jam bestaan zoo goed ais uitsluitend uit koolhydraten, terwijl het er juist „in den ranlsoeneeringstijd" zoo op aan komt, dat wc ook denken aan het op peil hou den van het eiwit en van de mineralen in onze voeding. Smeerbare voedingsmiddelen, die bet droge brood van een smakelijk laagje voor zien, terwijl ze ons tegelijkertijd eiwit en mineralen toevoeren, bestaan; we vinden ze in de kwark, zooals die als zuivel product in den handel voorkomt, en in den hangop, die we van karnemelk zelf kunnen bereiden, door op de van ouds bekende wijze 'leze namelijk uit te gieten in een dooie, die in een vergiet is ge spreid, met een tciiije of emmertje er onder om bet uitdruipende vocht op te vangen. Eén ding dient er dan nog hij ie worden opgemerkt, n.l. dat voor ons bc paalde doel het besmeren van de boter ham de hangop zoo stevig mogelijk moet zijn; lang uitlekken (een dag en een nacht b.v.), zal dus de maatregel zijn, die het gewenschte resultaat geeft en ons hangop verschaft, die a.h.w., „ge sneden" kan worden. Eu dan nog een opmerking. In het uit gelekte vocht zijn voedingsstoffen te ver wachten: giet het dus niet weg, maar ge bruikt het om cr rijst, gort óf boekweit- grutjes in te koken: als we do pap ten slotte vermengen met wat aangemengd taptcmclkpoeder (per liter vocht b.v. 100 gr. of 2 theekopjes), dan hebben we met weinig kosten een voedzaam gerecht, dat uitstekend hef middagmaal kan aanvullen. Koeren we terug tot de kwark of den hangop als doelmatig hroodhelegsel, dan rest mij nog n Ie vertellen, hoe we or de noodige vaiialie in kunnen brengen. Een zoele broodbolegging, die het in voedzaamheid verreweg wint van stroop of van enkel jam, maken we door de kwark of den hangop te vermengen met een schepje suiker of oen lepeltje jam; de hangop, die van karnemelk afkomstig is, zal daarvan iets méér vragen dan de kwark, die lwar ontstaan aan taptemelk heeft te danken. Wenschen we een hartig broodbelcg-el, dan staan, ..behalve het altijd toegevoegde zout, tot onze beschikking: Tuinkruiden (peterselie, kervel, selderij, dragon, bieslook, prei, ui), betzij één al leen of wel een mengsel van verschil lende; fijngehakte uitjes en augurken; wat paprika wat geraspte mierikswortel met een ietsje suiker; wat aangemaakte mosterd: wat geraspte kaas (van een laatste stukje, dat zich niet meer Iaat snijden). Bepaalde recepten met juist aangege ven verhoudingen zijn voor deze mengsels niet goed mogelijk: ze berusten geheel op „eigen smaak". Wat vooral voor extra-gelegenheden een een aardige afwisseling brengt, is het be leggen van de met kwark of met hangop bestreken sneetjes met plakjes radijs, kom kommer of tomaat, of wel met geraspte wortel of selderijknol. Voor de leeftijd van één jaar Materiaal: 100 gram rose wol, 50 gr. wol met zijde, 45 c.M. rose lint. Het manteltje: Dubbele stokjes. Men zet 190 ketlingste- ken op, haakt 11 st. en meerdert in denzclfn den steek vau liet 11 st. een stokje. Ilan haakt men 12 sf. plus 1 st. als meerdering enz. over de gelieele breedte van hot man teltje, teneinde de punten, te krijgen. Zoo haakt men 3 t. dubb. st. van wol en 1 t. stokjes van zijde mot dezelfde meerde ringen on dezelfde bogen enz. gedurende 10 t. Voor de mouwen zet men 50 steken erbij op terwijl voor de mouwen op de zelfde wijze wordt gemeerderd, zoodat men ook dezelfde hogen krijgt als bij bet manteltje. Bij 21 c.M. hoogte op iederen vierden steek een steek minderen om het manteltje te kunnen eindigen met 40 stokjes. Om het geheele manteltje en om de mono. wen wordt het volgende puntje van wol en zijde gehaakt 3 s., twee maal in dezelfde steek insteken, 3 s. een maai in het mam leitje steken en herhalen om bogen te vormen. Dan haakt men een koordje van 50 c.M. lengte dat men van boven door het man-> leitje rijgt. liet mutsje: Men begint met 3 kelt. st. en haakt hierin 16 dubb. st., 1 t. van rose zijde, 1 t. wol. Dit haakt men vijfmaal, terwijl in iederen toer na iederen Ssten s. 1 s. ge meerderd wordt. In de 5e toer kant men 15 st. af en haakt nog 4 t. van wol, 4 t. van zijde. U heeft dus voor het mutsje 3 t. zijden st. en 8 t. wol!*> st. Haak! nog 1 t. st. en eindig het mutsje met een ruche van wol en zijde die op de volgende wijze wordt gemaakt: Door ieder st. haalt men een draadje wol en zijde, maakt een lus en steekt in den volgenden •«leek in. Dit doet men in de drie volgende toeren en komt terug op de plaats, waar destijds do 15 st. geminderd werden. De linten naait men aan de uiteinden van het mutsje. Als het erg warm is, moet het kindje zoo luchtig mogelijk gekleed worden. Prae- tisch is een kinderschortje met gehaakt bovenstukje. Het kan ook als jurkje die nen cn daar het van achteren open is, is het zeer geschikt voor in den wagen. Benoodigdheden: 35 c.M. voile stof, breedt plan. 90 c.M. 1 lduwen wit haakgaren, 1 kluwen blauw of rose haakgaren, l1/!» el smal blauw of rose lint on een haakpen no. 10. Men zet op 8 losse steken. Ie toer: in de eerste vier losse 4stok jes; omkeeren. 2e toer: 5 losse, 1 stokje tusschen het le en 2e stokje; dan 1 stokje, 3 losse, 1 stokje na het vierde stokje; om keeren. 3e loer: 3 losse, 4 stokjes in het eer ste gaatje, twee losse, weer 4 stokjes in het laatste gaatje, omkeeren. 4e t'oer: 5 losse, 1 stokje tusschen de laatste otolcjes van den vorigen toer; dan tusschen de heide 4 stokjes, 1 stokje, 3 losse, 1 stokje en op het eind van den toer in het laatste gaatje 1 stokje, 3 losse, 1 stokje omkeeren. 5o toer: 3 losse, dan in de gaatjes weer 4 stokjes, waartusscheri steeds 2 losse. Go toer: 5 losse, weer gaatjes en zoo vervolgende tot men 17 gaatjes heeft. Dan gaat men door met: le toer: 3 losse, 2 maal 4 stokjes, in 8- gaatjes omkeeren. 2o toer: 5 losse, 3 gaatjes, omkee ren. 3e toer: 3 losse, 4 stokjes in het eer ste gaatje en 4 slokjes in het derde gaalje, omkeeren. 4e toer: 3 gaatjes en verder volgen tot men weer 17 gaatjes heeft. Hier is de helft van het bovenstukje klaar en gaat men daarop verder, zoonis van het begin af is beschreven, dus 3 losse, 4 stokjes, enz. liet geheel haakt men met een picoolje, hetzij van blauw of rose haakgaren. Ver volgens zet men de voile aan het ge haakte bovenstuk, waarvoor men eersteen smal zoompje aan de voile maakt, en da ruimte gelijk verdeeld. Don zoom van het schortje kan men met een LJauwen of rosen steclsteek af werken en wie veel tijd cn geduld heeft, maakt -een open zoompje. De heide schoudertjes maakt men vast met rose of blauwe lintjes, terwijl ook het schortje van achteren met lintjes wordt vastgemaakt. Groenten van het seizoen zijn in den regel het goedkoopst In veel gezinnen gebruikt men raapstelen slechls in stamppot. Toch zijn jonge tmpr steeltjes als groente apart ook! heel sr&jh kclijk, vooral ais we een heeleu langen winter door a! zoo vaak stamppot gegeten hebben. Extra lekker en zacht zullen raap-t stelen worden, als we er Wat spinazie doorheen mengen en deze tegelijk! mee ko ken. (Jok bij stamppot kunnen we dit doen, vooral als de steeltjes wat stugger worden. Een minder bekende bereidingswijze van raapsteelljes is de verwerking tot sla ook hiermee kunnen we succes hebben, mits we er heel jonge raapsteeltjes voor ge bruiken en er een andere, zachtsmakemla groente aan toevoegen. We laten bier een recept volgen: Groentesla met raapstelen (Als groente voor 4 personen). 250 gr, (V- pond) heel jonge raapsteeltjes 250 gr, (l/o pond) spinazie of andijvie. 250 gr. ('/a pond) worteltjes of winter wortel. I- Ui, 2 gekookte aardappelen. 2 eetlepels olie en 1 eetlepel azijn, of 2 eetlepels kwark (of yoghurt). r Verwijder 'de worteltjes van de raapn steeltjes,' wasch' ze zorgvuldig en laat zo goed uitlekken of slinger ze droog in een doek. Hak ze daarna fijn. Doe hetzelfde met de spinazie. (Als andijvie wordt ge bruikt, dan deze na 't uitlekken uitknijpen en vervolgens zeer fijn snijden). Boen do worteltjes en rasp ze op een fijne rasp. Ver-l meug de groenten met elkaar. Wrijf de ge kookte' (aardappelen fijn en vermeng zo met de olie en azijn of de kwark. Voeg wat geraspte ui en wat zout toe. Meng dit sLasausje door de groentesla en laat bet er een kwartiertje intrekken. Beschermt U tegen de gevolgen van Bescherming daartegen !s alleen mogelijk als leder zelf daadwer kelijk meehelpt.

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 7