(STILLE NO 9 tweede blad der schiedAmsche courant &>Wm No. 22810 Donderdag 19 juni 1941 Gemengd Nieuws Clandestien slachten Éen geyaar voorde voedsel voorziening en [volksgezondheid Boterdiefstallen in Zwolle BINNËNLJMND Vergunning" vereischt voor het maken van N.S.D.A.P.- uniformen Voorkoming van gevaar voor bosch-, heide- of veenbrand Vervoer van-personen en goederen Aangifte van vergaderingen DASHIELL HAMMETT 132 ER IS IEMAND ACHTER DIE' 'V.J GESLOTEN DEUR] V HOE AARDIG. ALLEMAAL WEER TERUG TE ZIEN I IK HAD KUNNEN VERWACH TEN DAT U WEL WEER ZODDT OPDUIKEN. MEVR. POWERS. MAAR WAT Lv VOERT U HIER UIT? WAT IS ER? WIL JE ER UITKCv MEN. OF ZAL IK JE EEN BEETJE LOOD STUREN? TANTE GRACEI it 5>i>^i;ai{. lof, Grtit B<iuirt-tighq tCKfvrd. Het. A. N. P. schrijft ons: De laatste weken zijn herhaaldelijk Lë- ricbten in de dagbladen verschenen, "-waar-: uit ;op te: maken viel, .dat liet euvel van eJandestien slachteneen groeten omvang heeft aangenomen. Zonder - publiëkl, Mnder. afnemerszou' ditgeheim slachten,.dat'uiteraard, alleen door ongure elementen bedreven wordt, niet bestaan. Een fatsoenlijk slager, die -zich' van zijn plicht ten opzichte van zijn beroep en ten opzichte van. de gemeenschap .be wust is, blijft niet zijn handen van derge lijke praktijken af. Het publiek1, de afnemers van 'het clan destien. geslacht vleesch, zijn in meer dan éen opzicht de bedrogenen. ün; de eerste plaatsmoeten zij voor het clandestien geslacht vleesch héél vat meer 'betalen dan normaal; Ën dit terwijl bet vleesch van lagere kwaliteit is - en de slaohtkosten geringer zijn. De geheime slagerij. Voorts weet het publiek niet, onder, welke Onhygiënische en alle begrippen van volks gezondheid tergende omstandigheden - zulk een geheime slagerij werkt. - Een dezer dagen heeft men juist "éen? ontstellend;inzicht in zulk' een clandestiene slagerij gekregen. De politie ontdekte op een wogen clandestien vervoerd vee. Men khvffim er achter, .waar de plaats van bestem ming was. De geheime slagerij bevond zich in een primitieve 'loods. Temidden van alle mogelijke vuiligheid, wagensmeer, poets katoen, enz., trof men versolt geslacht vleesch aan. De resten, beenderen en afval logen overal in b'et rond op den grond, op een stuk 'boomstam en een hoopje steenen. De bedrijvers van dit misdadig spel, na tuurlijk Joden, 'bekenden, dat liet de be doeling was, deze resten nog tot gehakt en worst te verwerken. Nergens was een Ikiraan of een spoelbak iri de buurt. De mes sen, waarmee men de dieren geslacht had, waren nog 'bedekt met geronnen bloed, waarover tallooz'e vliegen gonsden. Doch dit was nog niet alles. Dat de clandestiene slagers niet meer tot liet nor. rnalp mensoh'ensoort behooren, docli een misdadige aanleg bezitten, bleek wel zeer duidelijk uit liet feit, dat zij jong vee gestald hadden in de geheime slagerij. Een schaap at van hooi, dat met bloed besprenkeld was, terwijl een groot schou derstuk van een pasgeslacht' kalf op den grwal naast hét vüitvan 'hetr'etende^Chaap' 'ag. tn een anderen hoek van de loods stond een jong 'kalf. Beide dieren, die vroegtijdig aan het slachten ten offer vie len, zijn vele uren lang, getuigen van de ergste soort van dierenkwelling moeten zijn. Het is, een ieder duidelijk, dat van een slachten onder dergelijke tecliniseh ongun stige omstandigheden nauwelijks sprake kan zijn. Het is geen slachten meer, het is een vermoorden en tergend kwellen van jonge dieren door misdadigers. Fatsoen en afschuw verbieden het, nog meer'in bizonderheden af te dalen. Wanneer men hoort en ziet, dat het juist vleesch uit zulk soort - geheime slagerijen is, dat zonder'bons tegen hooge prijzen aan bet publiek geleverd wordt, kan men een diep gevoel van onpasselijkheid en af schuw'nauwelijks onderdruikken. Maar wat nog veel erger is: Door het drijven van handel in clandestien geslacht vleesch, wordt" de normale voedselvoorzie ning 'der bevolking ernstig in gevaar ge bracht.-Deze jonge dieren, die misdadige handen van Joodsclie zwendelaars onder hemeltergende kWellerijeu in zulke met allo hygiëne spottende omstandigheden vroeg-, tijdig va.n het leven berooven, worden aan de normale, :vlëëschVoomériing onttrokken. Zulke clandestiépe:' slagerijen zijn er schuld-aan, dat de huisvrouwen uren in de rij moeten staan b'ij de bonafide han delaren ,nt" de stéden. Zulke slagerijen zijn er schuld aan, dat vleescbvergifliging en alle mogelijke ziek ten optreden, zooals helaas reeds verschil lende malen geconstateerd werd. Ongekeurd wordt dit vleesch aan de markt gebracht. Het is duidelijk, dat de gevolgen niei ,uit-, Mijven. fj Het algemeen belang,ëischt, dat het euvel vim dezen' smokkelhandel in clandestien vleesch. uitgeroeid wordt. Deze misdaad; aan de gemeenschap mag niet blijven be staan!' Een regelmatige voedselvoorziening' wordt gesaboteerd, De volksgezondheid wordt ernstig; geschaad. Tuchtelppz'è mis dadigers, iiaïuuriijk Joden, verrijken zich ten koste' van de gemeenschap. Wanneer een ieder in den strijd tegen' deze volksvijandelijke elementen meewerkt,' helpt hij een rechtvaardige en afdoende verdeeling van levensmiddelen verzekeren. Wanneer men Zijn gedachten over deze on gure praktijken laat gaan, moet het niet moeilijk zijn, medewerking te verleenen om hieraan paal en perk te stellen. Clandestien slachten is een volksgevaar. Reeds eenigen tijd was het de Zwol- sche politie bekend, dat er boter verdween uit een koelcel van het gemeentelijk abat toir. Enkele dagen geleden was nog aan gifte gedaan van diefstal van vier vaten boter. Het onderzoek in deze zaak leidde, dank zij de oplettendheid van een agent, tot resultaat. De politieman zag nl. een man op verdachte wijze- in de buurt van- bet abattoir rondscharrelen; Op zijn fiets hpd hij een vat boter en toen de agent naderbij kwam, nam de man de vlucht in de om liggende weilanden. Hij klom over hekken en prikkeldraad en slaagde er in te ont snappen, ten koste echter van een scheur in zijn broek. En dit kleedingstuk svas het, ♦dat den Zwollenaar! H. J.S., want-deze was ue vluchteling, noodlollig werd. 'Toeii hij-eenmaal was aangehouden, viel luj dooi de mand, terwijl de politie hem over het gescheurde kleedingsluk aan den tand vóel de. Hij bekende drie medeplichtigen te hebben- gehad, nl. de Zwollenaren' II. v. d. V., E. J. li. en G. L. Met beide eerst- genot-mden had hij eenmaal ingebroken, met L. eveneens een keer, en liet laat ste zaakje had hij- alleen opgeknapt. Het spoor, dat de politie verder volgde, leid de naar vijf helers, terwijl voorts nog twee mannen ingerekend werden, die de holer naar elders hadden vervoerd, terwijl ze wisten, dat ze gestolen was. Te Aalsmeer stapte een bruidspaar letterlijk en figuurlijk in liet „huwelijksbootje'":" het'maakte per bopier den tocht naar het stadhuis. Het bruidspaar hijscht zelf h'et zeiL (P<Mygoon). Met het doel de jeugd de schoonheid van de natuur te doen zien, heeft de V.V.V. „De Bilt" wandeltochten voor leer lingen der lagere scholen georganiseerd. De „heksrnnesten" in de hoornen van de Leyenschc watersteeg hebben de belangstelling van de jeugdige tippelaars. (Polygoon). De reedc van Beiroet, dat reeds verschei deno malen door de Eugelschen is gebom bardeerd. (Associated Press, Zander). Het Verordeningepblod bevat een ver-orde ning van den rijkscommissaris voor het bezette Nederladdscb'é' gebied betreffende bet verleenen van een vergunning, als be doeld in par. 5 vap de Duitsche wet tot bestrijding van arglistige aanvallen jegens den staat en de partij en tot bescherming van de: partij uniformen. Hierin wordt liet volgende bepaald: Artikel De vergunning om -bij wijze, van beroep door~<3eyjiartij. als" officiéef"fóëgëlaten uni: formen, deelen van' uniformen, weefsels, vlaggen of oiulèrscheidlngsteekenen vun de Nationaal.Socialistisclie Duitscbe Arbeiders partij, haar vertakkingen, of de bij haar aangesloten organisaties in de uitoefening van een bedrijf te vervaardigen, in voor raad te houden, ten verkoop aan te bieden of op andere wijze in liet verkeer te bren gen (par. 5, lid 1, eerste zin, van de wet tot bestrijding van arglistige aanvallen je gens den staat en de partij en lot besoher. ming der partijuniformen van 20 Decern her 1934) wordt verleend door den rijks commissaris voor het bezette Nederland sché gebied (commissa.ris.generaal- voor bi- zondere aangelegenheden). Artikel 2. 1. Het verzoek tot verleening van de vergunning moet binnen vier weken door diegenen, die. op het tijdstip van het in werking treden van deze verordening een bedrijf uitoefenen, waarvoor vergunning is vereischt, bij den rijkscommissaris voor bet bezette Nederlandscbe gebied (commissaris generaal voor bizondere aangelegenheden) worden ingediend. 2. Het verzoek moet bevatten: 1. Alle gegevens, welke op grond van de bepalingen van de handelsregisterwet 1918 hij de opgaat voor inschrijving in het handelsregister worden vereischt, on afhankelijk van de vraag, of het al dan niet een .zaak in den zin van de handels registerwet 1918 belreft. 2. Een nauwkeurige specificatie van alle voorraden aan grondstoffen, halfproducten onafhankelijk van- de deze den verzoeker toebehoo- Artikel 3. kr.Dié voortzetting -van..liet bedrijf, waar voor vergunning wordt vereischt, is verbo den vanaf bet tijdstip van in werking tre den van deze verordening, tenzij de ver gunning, als bedoeld in artikel 1, wordt verleend. - Artikel 4. Wordt het verzoek om verleening van de vergunning geheel of gedeeltelijk afgewezen, dan neemt de rijkscommissaris (commissa ris-generaal voor bizondere aangelegenbe den) gelijktijdig de noodigo beslissingen om trent het gebruik der aanwezige grondstof fen, halfproducten en eindproducten. Deze verordening trad gisteren in wer king. liet gisteren verschenen verordeningen blad beval een besluit van de secretaris sen-generaal van de departementen van binnenlandsche zaken en van landbouw en visscherij, ter voorkoming van'gevaar voor„ boscli-, heitle::'of -veenbrand. Volgens art. 1 van-dit besluit is het verbodr-n in bosschen of op beide- of veengronden of binnen een afstand daar van van minder dan 100 M. 1. Zich met open vuur of eenigc open vlam le bevinden; 2. brandende of smeulende voorwerpen te laten vallen, weg te werpen of daar mede onvoorzichtig om te gaan; 3. in de open lucht of in licht brandbare gebouwen en getimmerten een vuur aan te maken zonder een schriftelijke vergunning van den gebruiker van het perceel bij zich te hebben of een vuur, waartoe vergunning is verleend, onbewaakt le laten; 4. gedurende het tijdvak van 1 Maart tot en met 31 October te rook'en zonder een schriftelijke vergunning van den ge bruiker van het perceel hij zich te hebben. Artikel 2. (1). Do gebruiker van het perceel mag een vergunning, bedoeld in artikel 1, onder 3 en 4, slechts verleenen, wanneer nazorgvuldige atweging van alle omstandigheden geen gevaar voor bosch-, heide- of veenbrand te duchten is. Hij kan de vergunning naar plaats en tijd beperken en voorwaarden aan haar verbinden. (2). Voor hem,- die kan - aanloonen, dat hij ia blijvend dienstverband staat tot den gebrui ker van bet perceel, is eén vergunning krach tens het bepaalde in artikel. 1, onder 3 en 4, niet veroischl, wanneer hij óp dit perceel uit hoofde van zijn beroep werkzaam is. Het zelfde geldt voor dengene, die in opdracht of met vergunning van overheidswege op zooda nige perccclen werkzaam is, zoomede voor dengene, die tot het genot van de jacht ge rechtigd is. Artikel 3. Voor de toepassing van dit besluit worden bosschen, heide- en veengronden mede gerekend te behooren de openbare en niet openbare wegen, welke deze terreinen doorkruisen, met dign verstande, dat het verbod, bedoeld "irr artikel .1, onder 4, niet: geldt voor openbare wegen,- welke als 'kunstweg zijn aangelegd en een wegdek hebben van ten minste 4 meter breedte hebben. -••- - Aiükol 4. (1). Hij, die a. Handelt in strijd met liet bij artikel 1 bepaalde; 1). Als verbruiker van een perceel bij hel erleenen van een vergunning, bedoeld in arti kel 1, onder 3 en 4» niet de noodige zorg vuldigheid betracht, wordt, voor zoover op grond van andere bepalingen geen zwaardere straf is verbeurd, gestraft met hechtenis vij» ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste honderd en vijftig gulden. (2). Wanneer een feit, bedoeld in het vorig lid, een brand tengevolge heeft of wanneer een z.elfde persoon zich aan een zoodanig feit hij herhaling schuldig maakt, kan .gevange nisstraf of hechtenis van ten hoogste drie maanden en geldboete van ten hoogste duizend gulden of een dezer straffen worden opgelegd, voor zoover op grond van andere bepalingen geen- zwaardere straf is verbeurd. Artikel f>. "Feiten, ais bedoeld in artikel 4, lid 1, wor den beschouwd als overtredingen; feiten, als bedoeld in artikel 4, lid 2, worden ais mis drijven beschouwd. Artikel C. Met bet opsporen van de in dit besluit straf baar gestelde feiten zijn, onverminderd de be paling van artikel 14i van het Wetboek van Strafvordering, belast: 1. De ambtenuren van rijks- en gemeente politie; 2. De personen, daartoe aangewezen door den secretarisgeneraal van het departement van binnenlandsche zaken. Dit besluit is gisteren in werking getreden. Bij besluit van den secretaris-generaal van .waterstaat zijn met ingang van gisteren' enkele wijzigingen aangebracht in de gel dende bepalingen betreffende bet vervoer van personen en goederen. Deze wijzigin gen zijn grootendeels van zuiver techni sche nof formeelen aard. Afzonderlijke ver melding verdient, dat de „commissie ver gunningen personen vervoer" voortaan niet slechts tijdelijke vergunningen verleenen 'kan, maar nu ook ,,in het belang van de meest gewenschle exploitatie-wijzen verleen de vergimningen lijdelijk Wijzigen en ver dere bizonderheden voorzieningen treffen kan". - Het gisteren verschenen nieuw Veror deningenblad bevat- een wijziging in de verordening no. 241940 ter verzekering van de openbare orde in Nederland: In deze - verordening luidt p.ar. 2, lid 4 voortaan aldus; - 4. De bepalingen der leden 1 en 2 gel den niet voor: 1. Vergaderingen met een zuiver gods dienstig of artistiek karakter eii 'besloten gezelschappen;. 2. vergaderingen van anderen aard dan. die, 'bedoeld.in Jid 2, indien aan haar niet. meer dan twintig personen'deelnemen. Dit besluit treedt heden in werking. De' wijziging brengt een verscherping inzake samenkomsten van minder dan twin tig personen. - GESCHREVEN DOOR TEEKENititiEN VAN ALEXANDER -RAYMOND

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 5