Kw.ie.fo, dtahmm, om breipatroon we Weet U... De prinses van de roentenwereld Vacantie in zicht Het rijk van Lucullus HUISVROUW ZEEPDI$TR!BMT(E M. REESE-HOOGSTRAAT60 B O SM AN Pag. TWEEDE BLAD DER SCHIEDAMSCHE COURANT Vrijdag 20. Juni 19H Hoe boeien we onze jeugdige toehoorders? wees leep en toch geen zorgen over mijn waséii. GORIS' Wasseherijen - Tel. 6-8-6-7-5 fC \Z1 jaar J liet sluiten fan een is ais &u êcuiqe. o^u&gJgAeid RAE»I0t GOED! RADIO-CENTRALE VLossou Mï&ncQ Dames Camisoles en Dif ectoires in wol en zijde Fa. KRUBJER-R5S ST. LIDU1NASTRAAT 94 - Tel. 68335 product van de n.T. wereeaSgrde gjlasfsi brieken schiet! aai Vacant Z@EK HET BIJ Ons menu I Straks zijn de vacanties 111 vollen gang en de kinderen thuis. Het is lang geen ge makkelijke opgave om die voor de Ixuis- vromv bij uitstek drukken tijfci tot een suc ces te maken. Zijn de kinderen in hun gewone doen, dan is de dag doorgaans gevuld genoeg. In de vacanties echter, vooral in zoo'n lange zornervacantie, fcomt voor de klein tjes we! eens het dreigend' oogenblik waar op zij „niets meer weten". Natuurlijk moet moeder dat dan weten, want ledigheid heelt at sinds grootmoeders tijden de kwade roep 's duivels oorkussen te zijn. Of het een spelletje, een gezellig knutsol- partijtje of een verhaaltje wordt, wat zij tevoorschijn haalt, om door zoo'n oogen- 'blilc van windstilte veilig heen te zeilen, dat hangt van tijd en plaats af. Met ver haaltjes heeft zij vaak den meesten bijval. Jammer dat er nog zooveel moeders zijn, die zichzelf wijsmaken niet te kunnen ver tellen. Zij onderschatten zich. Een kind vraagt geen keurige oratie en lange gtad- loopende zinnen Het zoekt zich alleen te verliezen in gebeurtenissen, aantrekkelijker en spannender dan deze, die het op dat oogenblik zelf beleeft. Goede vertelsters weten hef wel. De verhaaltjes die inslaan zijn die waann veel gebeurt. Dan hangt ons auditorium aan onze lippen, dan kan men ons niet eens rustig uit Latenspreken voor het on geduldige verlangende „en toen? en toen?" uit hun mondjes klinkt. Zoo'n spannend verhaal is geen fraaie, lange zinnen rijk. Korte hoofdzin netjes, die direct het onderwerp Taken, zonder uit te weiden in lange beschouwin gen, maken het verhaal tot iets boeiends. En wanneer u verzekerd wil zijn de aan dacht gevangen te houden, maak uw ge hoor dan tot medespelers in de geschie denis. Laat hen iliuslreeren hoe de wolf kuilt, of laat de hoofdpersoon net zoo'n jongen zijn, van denzelfden leeftijd en met net zulke sproeten als Jan, die daar zoo zit te draaien en tien tegen een is de belangstelling hierdoor gewekt en het frie melen houdt op. 1 Houdt uw verhaal levendig door illustra ties en mimiek. Klop gëheimzinnig op de tafelrand als er van een klop op de slot poort sprake is; verander uw stem wan neer beurtelings de koning en de goede fee spreken. Ook al .bouwt u" dan geen fraaip zinnen op, van, een aandachtig gehoor kimt u overtuigd zijn, 'en'dat tras*-toch irw dóël toen u met verkalenvertellen begon. spaart zeep GEEFT OVERVLOEDIG SCHUIM SPECIAAL VOOR DE WASCH EN VAATWERK Lichtblauw pakje met schoentjes voor een baby van een ntjes Materiaal: 100 gram blauwe wol met zijde, 10 gr. witte frotté, 50 c.M. blauw lint. Werkwijze: afw1. 1 t. r., 1 t. aver.; de rijststeek1,- 1 st. r., 1 st. aver, en in den volgenden toer dit laten verspringen; afw. 2 st. r,, 2 st. aver., -geribd (steeds recht breien). Voorpand en rug: Deze beiden worden o"p gelijke vijze gebreid. Men begint onderaan, zet 10 st. op en breit deze afvvj. 1 t. t., 1 t. aver. Zioio breit men vier toeren meerdert dan aan lederen kant 1 st. in iederen toer en werkt op de volgende wijze verder.- 10 st. afw. 1 t. r. en! 1 t. aver., in bet mid. den, en aan iederen kant daarvan 5 st. rijstpatroon, 10 st. afw. 1 t. r., 1 t. aver. 15 st. rijstpatroon. (Men heeft dus don 15 st. rijstpatroon, 10 st. afw. 1 t. r., 1 t. la ver., 5 st. rijstpatroon, 10 st. afw. 1 t. r., 1 t. laivcr., 15 st. rijstpatroon). Dit breit met 25 c.M. hoog en daarna 14 t. afw. 2 st. r., 2 st. aver. Daarna verdeelt men hel werk in tweeën en breit verder in het rijstpatroon, terwijl men in iederen toer aan iederen kant 1 st. min dert totdal men slechts 1 st over heeft. De andere leant werkt men pTecies zoo. ïenslötte naait men voorpand en p:g die gelijk zijn aan elkaar en haakt om t!e vier punten met zijde 1 toer v., terwijl men op deze bovenstubjes witte noppen borduurt. Dan naait men de lintjes aan. Den omtrok der pijpen neemt men met fijne naalden weer op en breit 8 t. steeds r., tusschen de beentjes naait men een stukje drukknoopen band. Blauwe schoentjes: Materiaal: 50 gram wol. Werkwijze: geribd (steeds r.); en afw. 2 st, r.„ 2 st. aver. Men zet 50 st. op breit 7 t. geribd en 8 afw. 2 st. r., 2 st. ever. Dan mindert men om den anderen st. 1 st en breit 8 t. geribt en mindert daarbij aan iederen kant van den middelsten steek van het schoentje 1 st. Dan temt men in het mid den 26 st. of en mindert aan iederen kant st. voor het riempje. Hierop breit men. 6 t. steeds recht. Daarna alle steken af- klanten. De beide schoentjes zijn gelijk. Die vaeariüetijd is er, en al is het niet voo-r iedereen weggelegd, toch zullen velen van het jaar weer „naar builen" trekken en hun huis onbeheerd achterlaten. Dun dient men hierbij cenige maatregelen te nemen. Kostbaarheden, fijne ornamenten en zil ver worden go-ed ingepakt en weggeborgen of bij een vertrouwd persoon in bewa-1 ring gegeven. Planten kan men ook in be waring geven of op ruime schotels met water in de kelder zetten; dit laatste al leen als men met al te langen tijd van huis blijft. Zorg dat geen etenswaren in het huis achterblijven: deze kunnen gaan bederven of muizen en vliegen komen er op af. Te gen motten kan men naphlalinc of kamfer op do tapijten strooien. Groote meubelen worden met een slabaken bedekt om te voorkomen dat ze onnoodig stoffig wor den. De hoofdkraan van de gasleiding kan men afsluiten. Gordijnen worden dichtgeschoven of men kan ze afnemen, ter reiniging, en de ramen hespannen met- grauw papier, dat goed de zon tegenhoudt. De gordijnen in zakken hinden is niet aan te bevelen, om- dal de kreukels er zoo scherp inkomen. Het is het beste ais er gcon vuil goed in het huis achterblijft Daartoe kan men het met do wasschcrij zoo regelen, dat deze d-o vuile wasch voor het vertrek komt halen. Geef kennis van afwezigheid of aidresver- andoring bij de pest en bureaux van kran ten en tijdschriften, zocdat dc-sgewenscht alles naar uw vacantieadres kan worden doorgestuurd. Als men aangesloten is bij den veiligheidsdienst, moet men daar ook kennis van afwezigheid geven. Niet de leveranciers kan besproken wor den, wanneer ze weer moeten komen „hoo- ren"; zoonoo-Jia bestelt men van te voren wat op den dag van aankomst geleverd moet worden, b.v. melk, brood en boter. Vcpr dat men vertrekt moet men zich overtuigen of alle deuren, ramen en luiken gesloten zijn en het is aan te raden, dat een vertrouwd persoon het huis geregeld komt nazien en luchten. MAAR DAN STORiNGVRlj VAN DE LANGE HAVEN 107 - TELEF. 67770 Vraagt Uw leverancier PRODUCTEN van Zuivelfabriek en Melkinrichting Wester kade 18 Telefoon 68434 Bekend door HOOGSTE kwaliteiten IN HET DAMES-HOEDENMAGAZIJN VINDT U een moderne hoed voor etli seizoen VERMAKEN MODERNISEEREN (Voorheen Korte Hoogstraat, over Passage R'dam) Manufacturen, Tricotages, Kousen, etc. HOOGSTRAAT 28 Tel. 67S01 Manya Beuktnan schrijft ons: Het stelsel van rangen en standen be perkt zich niet tot onze mensdienvv ereld, want ziet ook onder de groenten vindt men er, die maar „gewoon" zijn en andere, die gtdeftigheïd" suggereeren. Er is wer kelijk een groote afstand tusschen het bietje en de kool eenerzijrls en edele dames als de artisjok en de asperge anderzijds. Ja, de aspergeverfijnd en blank en kaarsrechtop zij heeft waarlijk alle kwa liteiten, om beschouwd te worden als de Prinses van de Grocntenwereld. Gelukkig is deze groente op een bepaalden lij*l van bet jaar niet al te duur, zoodat velen van ons wel -eens kunnen genieten van haar fijnen smaak. Hoe komt de asperge zoo blank en zoo recht? De -blanke ldeur is een gevolg van het feil, dat ze 'n ondergrondsch stengeldeel is, dat tijdens deu groei zorgvuldig van het licht wordt afgestoten cn ze is recht, daar men haar kweekt cip goed losgemaakten zandgrond, waardoor ze zich zonder moeite kan heenwerken. De bloemen zijn geel-wit en hangend, haar vruchten worden vermiljocn.rood van Nadat de diploma's en overgangsiap- porlen veilig zijn geoogst, maakt zich van het gezin eerst de ware vacantiestem- ming miester. Waarheen zullen we gaan? Al ligt de tijd, waarin we heer Jurriaan navolgden ook in het verleden, toch is er nog keus genoeg om ons hoofdbrekens te bezorren. liet gezin met jonge kinderen zal door gaans de beslissing ten gunste van zee en stram, laten vallen. Waar ter wereld zijn de kleintjes zoo zoet en waar kun nen zij zich beter vermaken dan op het zougestoofde strand of plassend in hel zilte nat. Een emmertje, een schep en een doos vormpje^, en er blijft niets meer te wen- schen -over* tenminste wanneer niet de ijs- veikooper de verlokking in het paradijs brengt en er voor zengt dat dè wenschen de wereld niet uitgaan. Voor moeder óók een ongekend^ za ligheid lekker lui in liet zonnetje gekoesterd toe te zien hij het bouwen ven zee- kasteelep en het vormen van zandtiartjes; inactiviteit, die echter door Pa noch Ma lang volgehouden wordt, zonder dat de lust komt kriebelen mee te doen, en hen verleidt oc-k weer eens de schep Ier hand te nemen cn mee te juichen als het kasteel lang aan dc golven weerstaat. Een vacantia aan zeo, waarhij wij ho pen op een mildere stemming van Moe der Natuur dan ons in ons koude voor jaar len deel viel. Dan is het strand wel de plaats bij uitstek om elk koesterend zonnestraaltje op te vangen. Dit is een voordeel, dat ook voor onze kleintjes niet te onderschatten valt, ofndat zij de ge legenheid geeft de kostbare, en voor hen zoo noodzakelijke vitamine A uit de ultra violette stralen van onze spaarzame zon le puren. Allen, groot of klein, zullen er, met een waarschijnlijk moeilijke winter, op uit zijn uit de zonnige dagen al het mo gelijke te halen, dat er uit te halen is. Dus zal er ook veel „gezonnebaad" wor den. Daarom, op gevaar af in herhaling te treden toch weer enkele wenken. i Wenken. Droog na het baden in zee de huid voor het zonnen, vet do huid. tevoren in met een of andere zeepcrême of olie, om hel pijnlijke, niet ongevaarlijke en wei nig flutlcuze verbranden te voorkomen. Bescherm de oogc-n met een zonnebril teg»n te fel licht, laat ook het kapsel in de felle zon niet onbedekt, en bedenk dat borst en rug bij bet zonnebad even eens bedekt hoorei} te zijn, willen de gevoelige longen geen noodeloos risico loo- pcn. In onze bagage nemen wij, behalve de traditioneels luchtige japonnefjes, de bad pakken en strandideeding ook een warm jurnpertje en een stevige regenjas mee, om, als de weergoden ons eens minder gunstig gezind zijn, toch van een fiksche duinwandeling te kunnen genieten. Trekken. ZomiuVvUinlie aan het strand, waarvan heel de familie eenst mmig geniet, wanneer de kinderen nog kWn z;jn! Zijjj ergioo'e zouns on dochters, dan geven die waar schijnlijk de voorkeur aan wat meer ac tiviteit en trekken zy er op de fiets op uit Aan de kamphuizen en jeugdherber gen danken wij het, dat we hen, zonder een al te bezwaard hart, hun treklust kunnen lalen bol vieren. Alleen het pro bleem van de niet te vervangen fiets band werpt een schaduw over die pret, en zal den harlstochlelijken trekker er toe nopen zijn stalen ros te verzorgen als ccn huzaar zijn pu.ud. De banden dus uit de zon gezet en de weg met zorg gekozen, opdat ,de vreugd bek'ijft", en do fietstocht niet on verhoeds lot een wandeltocht wordt. Diter-t p-actisch zijn de zijzakken aan den bagagedrager, waarin de onkreukbare bagage als bulpak, banddoeken, jumper, seboeuen en lingerie een plaats vinden, en waardoor hel koffertje op den bagagedra ger voor een luclhig jurkje en bloesje, een lioedje of ander licht te beschadigen ma teriaal ter beschikking blijft. Dan kan bet taschje aan bet stuur voor mondvoorraad, kleine toiletbsnoodigdhe len en soortgelijke, sleede te gebruiken zaken, plaats bieden. Gold voor het strand al de waarschu wing: wapen u tegen minder goed weer, ijoor den trekker geldt dit nog sterker. Goede regenkleeding, die met een flinke overslag sluit en de kniecn droog houdt en zoo'n practisch regenkapje, zijn onont beerlijk. Dan. kunnen regen en wind ons ook niet 'deren en trekken we vol ver wachting; de gulden vrüe dagen tegemoet ldeur en haar zaden zijn driehoekig en zwart. Men zaait op zaaibedden, waarin (le jonge aspergeplantjes soms zelfs 2 of 3 jaar blijven staan. Daarna verplant men ze op baar blijvende plaats, m een „asperge bed". De kweeker legt de „bedden" aan, door vooraf losgemaakten grond '1 voet diep uit te graven. Dc tusscbenruimten tus schen de bedden boogt bij op mot de ver kregen aarde. Na voedingsstoffen aan den grond te hebben toegevoegd, wordt ten slotte tegen beide zijden van de greppel ccn rij plauten geplaatst, tegen liet uitdro gen met een laag aarde bedekt. (VVcstland- sclie methode). Jn den winter, die op het aanleggen van het bed volgt, worden de greppels met aarde gevuld, zoodat het tweede jaar het terrein geheel vlak komt te liggen, [n het voorjaar van het derde jaar begint pas de eerste oogst. Men heeft dan uit de ruimten tusschen de bedden zooveel aarde gehaald, dat de planten met een laag van 30 cM. dikte zijn opgehoogd en de bedden zien er dan uit als kleine dijkjes. De eerste stengels hebben omstreeks half April, begin Mol, de oppervlakte van het bed bereikt en nu let de 'kweeker zeer goed op, want zoodra de stengels boven de aarde uit komen, krijgen ze een blauwachtige kleur eri verliezen van haar handelswaarde, hoe wel ze dan voor het gebruik even goed ge schikt zijn. De asperge kweek er heeft echter een prac tisch middel bedacht, om .dit blauw worden te voorkomen. Door middel van een goed geschaafde plank maakt hij de bovenkant der bedden glad en even voordat een stengel, die de oppervlakte nadert, boven den grond kan komen, ziet men daar een barsfje in de aarde komen. Dan wordt do aarde tot aan den voet van den sten gel vveggegraven, waarna deze met de hand van den wortelstok wordt getrokken, of met een sp-ecioal mes wordt afgesneden Giet z.g. „asperge steken"). Daarmede zijn de goede zorgen voor onze Prinses der groenten evenwel nog nietten einde, want een gemakkelijke dame is ze waarlijk niet. Na den oogst moet ze bewaard worden op een koele plaats, ge woonlijk in kuipen of betonnen bakken met water, dat voortdurend ververscht wordt. Vervolgens wordt ze „opgebost" en ten slotte verkoopt men haar op de groenten- veilingen. Dat smaken verschillen, komt ook bij de asperge weer tot uiting, want waar de Nederlanders en D'uitsebers slechts houden van een smetteloos Manke asperge, geeft men in Frankrijk en Engeland den voorkeur urn groene, die den invloed van het zon licht hebben ondergaan. En tenslotte nog iets over de nederige afkomst van do edele dame uit Bergen op Zoom of het Westland; in de duinen groeit ze in het wild. Men kan haar daar aantreffen op hooge punten, die 5 meter en meer boven den grondwaterspiegel gelegen zijn en haar lange wortels kunnen door heel deze diepte heendringen, om voedsel te vergaren. In plaats met de voorheen gebruikelijke gesmolten of gewelde boter kunnen we asperges zeer wel eten met een kwarksaus, wat biet alleen smakelijk is, doch boven dien aanbevelenswaardig uit voedingsoog punt, want k'wark bevat veel eiwit. We vermengen daartoe de kwark met wat melk tot een roomige massa ter dikte van een stevige mayonnaise en maken deze op smaak af mot wat zout en nootmuskaat'. Zoo kunnen de asperges met deze kwark saus en zoo mogelijk' enkele partjes hard gekookt ei een zeer Smakelijk gerecht vormen. Dat het vleesch tegen den draad in gesneden moet worden, dus juist in de te genovergestelde richting als die van de spierbundeltjes? - Bloemkoolsoep Wille boonenschotol. Yleesclipudding met tomatensaus. Gevulde komkommer. Tapiocapudding. Bloemkoolsoep 1 L. water, waarin de bloemkool ge kookt werd, wordt, met eenige stukjo3 bloemkool er in, mm de kook gebracht. 2 afgestreken eetlepels boter en 4 afgestre ken eetlepels tarwebloem worden verwarmd cn goed vermengd, daarna bij het kokend' vocht gevoegd, steeds goed roerend. Daar na laat men nog 10 minuten doorkoken. Witte boonenscliolel. 250 gr. witte bonnenworden goyras- schen, gewèekt en gaar gekookt. 2 uien worden met 3 afgestreken eetlepels boter gaar gestoofd in een gesloten pannetje, zonder dat ze mogen bruin worden. De uitgelekte boonen worden met de - gesloofde uien vermengd en daar bij 5 eetlepels tomatenpuree gevoegd. Dit alles wordt samen gestoofdtot' liet niet meer te vochtig is en tenslotte wordt wat peper en zoo noodig nog wat zout bijgevoegd. Vleeschpudding met tomatensaus. 1/2 pend gekookt rundvleesch, b.v. so°p- vleesch, wordt fijn gehakt en vermengd met 1 geklutst ei. Broodkruim wordt met wat overgescho ten ju„ of bouillon dooreen gekneed en dan goed vermengd met het vleesch, een weinig peper en zout. De puddingvorm wordt met boter inge wreven en dan bekleed met een deeg van aardappelpuree, vermengd met een eetlepel stijfgeklopt melkeiwit op een laag van een vinger dikte. Daarna wordt de vorm verder gevuld met "het vleesch, en dan in den heeten oven gezet. De pudding moet ongeveer I1/2 uur bak ken, wordt dan op een warmen schotel geschud, met tomatensaus overgoten en warm opgediend. Gevulde komkommer. Twee komkommers worden geschild, en in vierkante stukken gesneden, het zaad er uitgehaald en holten er in gesneden. Dan worden zij gedurende 8 h 10 minuten gekook- in water en zout, afgedroogd en in een mencsel van olie en azijn aelegd. Twee koude gekookte aardappelen, een hardgekookt ei, resten van. visch of en kele mosselen, een kleine gekookte biet, kappertjes of augurkjes, een weinig peter selie en. een uitje worden fijn gehakt en goed dooreen gemengd met wat slasaus. Met dit mengsel worden de stukjes kom kommer gevuld en deze worden op een koele plaats bewaard tot zij worden op gediend. Tapiocapudding. 75 gram tapioca worden gewasschen en eenige uren te weeken gezet. 1 L. melk met een half stokje vanille er in wordt aan de kool: gebracht. Dan wordt de ge weekte tapioca er in geroerd en modege- kookt gedurende ongeveer 3,4 uur, tot de tapioca gaar is. Een eierdooier wordt geklutst en ver mengd met 4 afgestreken eetlepels sui ker. Het eiwit wordt tot stijve sneeuw geklopt en dan door den dooier geklopt. N-i wordt een weinig van de melk bij het ei geroerd om het te verwarmen. Dit alles wordt hij de pudding gegoten en goed roerend even doorgekoopt. De pud ding wordt in een omgespoclden vorm gedaan om af te koelen.

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 7