De Spil, F oemenid en Finland in oorlo i met Sovjet-Rusland Gisterochtend begon de strijd aan het Oostfront van de Noordelijke IJszee tot aan de Zwarte Zee Oproep van Hitier aan het Duitsche wik Tijd om te verduisteren Maandag 23 luni 1941 94ste Jaargang Rijksminister dr. Goebbels heeft gisterochtend vroeg te half zes een oproep van de Führer aan het Duitsche volk voorgelezen. Hierin stelde de Führer het Duitsche volk op de hoogte van de Sovjet-Russische machinaties tegen het rijk, in samenwerking met Engeland. Hij kondigde in zijn oproep aan, dat een front is opgericht van de Noordelijke IJszee tot de Zwarte Zee, tesamen met het Finsche en het Roemeensche leger, ter bescherming van Europa. Tenslotte deelt dr.. Goebbels mede, dat de Führer besloten heeft, het lot en de toekomst van het Duitsche rijk en het Duitsche volk wederom in handen van de soldaten te leggen. Dagorder van Hitier De Russische eischen Het gevaar steeds dreigender Mofotofs bezoek aan Berlijn Itaiie in oorlog met Sovjet-Unie Roemenië trekt ten strijde Duitsche mededeelingen aan Russischen ambassadeur EERSTE BLAD BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN) TEL. 69300 (3 LIJNEN) No. 22813 POSTREKENING 5311 VANDAAG; 22.06 UUF. MORGEN: 22.06 UUR ZONSOPGANG MORGEN 5.18 UUR Duitsche ambassadeur bij Matsoeoka Turkije besluit neutraal te blijven u.uuaUer.Uj v»n Zou- Piij» per I»»»» .ra,ico pee post I J.60 Prij, pM wiek. 1<1 «U. Alionderhjke nummci* 5 Lbour.tuenlcu wordt» dagelijks aangenome» AdterteotiSa voor bet eerstvolgend oonaner nioetcn vMï elf oor aan bet Bortao beiotgd rijn, 's Zotor- dage vtk 0 oor. Een bepaeïdo plaats vast JdveriaSfiSn wordt niet gewaarborgd. Directie: Mr. H. A. M. Roelants hoofdredacteur: M. Stavenga, Schiedam HIED, f SICHE COURAI T I'nj» der advertcntifctiï %u» i ir„ei» 160 iedere regel meer 1 0.3J, in iiet /u i erd a nummer 15 regela 1.85, iedere regel meer i 0.36 ReoliHuei f 0.77 per regel. Incassokosten 5 et*.; post kwitanties 15 cta. Tarieven van advcrtentiên bij abonnement zijn aan het liureau terk nutbaar. Dagetijk» worden tegen vooruitbetaling Kleine Advirtenticn opgcuomen t 0.52 t/m 15 woorden t 0.77 t m 25 woorden. Elk woord meer 5 tent tot ten maximum v«* 30 woorden. 's Woeuadagu* Klemt AdvertentiCn tot 25 woorden 10.26. mit* vóór DlnsdftgaTond tt UOT bet Bureau bezorgd Zaterdag»; Klcmè Advertculién 1.03, indien wat vóór Vrll dagavond tt uur bezorgd, De Führer heeft gisteren een oproep tot het Duitsche volk gericht, waarin hij o.a. het volgende verklaart: Duitsch volk, Nationaal-Socialisten. Door Zware zorgen gedrukt, tot maandenlang zwijgen gedoemd, is thans het oogenblik gekomen, waarop ik eindelijk openlijk kan spreken. Toen het Duitsche Rijk op 3 September 1939 de Engelsche oorlogsverklaring ont ving, werd de Britsche poging ieder begin van een consolideeren, en daarmede een opgang van Europa, door den strijd tegen de sterkste macht van het continent te ver ijdelen, herhaald. Zoo heeft Engeland eens in vele oorlogen Spanje te gronde gericht. Zoo voerde het zijn oorlogen tegen Holland zoo bestreed het met behulp van geheel Europa later Frankrijk en zoo begon het, omstreeks de eeuwwisseling, met de "om singeling van het Duitsche Rijk en begon in 1914 de wereldoorlog. Slechts door zijn eigen innerlijke oneenig- heid heeft Duitschland in 1918 verloren. De gevolgen waren verschrikkelijk,nadat men eerst huichelachtig had verklaard, alleen tegen den keizer en zijn regiem ge streden te hebben, begoaSmen na het neer leggen der wapens door het Duitsche leger, met het stelselmatig vernietigen van het Duitsche Rijk, terwijl zich de profetie van. een Fransch staatsman, dat in Duitschland twintig millioen menschen te veel waren en door honger, ziekte of emigratie uit den weg geruimd moesten worden, schijnbaar letter lijk in vervulling ging, begon de Nationaal- Socialistische beweging met haar hereeni- ginswerk onder het Duitsche volk, waar mede het herstel van het Duitsche Rijk werd ingeleid. Deze opheffing van ons volk uit nood en ellende en smadelijke miskenning stond in het teeken van een zuiver innerlijke wedergeboorte. Op de eerste plaats Engeland werd hierdoor niet getroffen, of ook maar bedreigd, desalniette min begon toch onmiddellijk de nieuwe, van haat vervulde omsingelingspolitiek tegen Duitschland. Het aaneensluiten van Duitschland, Japan en Italië was derhalve slechts een daad van zelfbescherming tegen de hen bedrei gende, egoïstische wereldcoalitie van rijk dom en macht. Reeds in 1936 heeft Churchill gezegd, dat Duitschland weer te machtig werd en der halve vernietigd moest worJen, In den Zomer 1939 scheen Engeland het tijdpunt gekomen de nieuwevoorgenomen vernie tiging met de herhaling van een uitgebreide omsingelingspolitiek tegen Duitschland te beginnen. Het systeem van de tot dit doel begonnen leugencampagne bestond hierin, andere volken voor bedreigd te verklaren, Ze eerst in te palenin door Engelsche be loften van garantie en bijstand en dan, evenals voor den wereldoorlog, tegen Duitschland te laten oprukken. Zoo ge lukte het Engeland van Mei tot Augustus 1939 de bewering de wereld in te sturen, dat Litauen, Estland, Ledand, Finland, Bessarabië, alsook de Oekraine.door Duitsch land onmiddellijk bedreigd werden. Een deel dezer staten liet zich hierdoor verleiden, de met deze beweringen aangeboden garan tiebeloften te aanvaarden en ging hiermede over in het nieuwe omsingelingsfront tegen Duitschland. Onder deze omstandigheden, achtte ik het voor mijn geweten en voor de geschiede nis van het Duitsche volk te kunnen ver antwoorden, dezen landen, ,of hunne re geeringen, niet alleen te kunnen verzekeren, dat deze Britsche beweringen onwaar waren, doch bovendien de sterkste macht in het Oosten nog in het bisonder door een plech tige verklaring gerust te stellen ten aanzien van de grenzen van onze belangen. Ik heb sedert twintig jaar gestreefd met een minimum van ingrijpen en zonder eenige verstoring van onze productie te komen tot een nieuwe socialistische orde in Duitschland, waardoor niet alleen de werk loosheid uit den weg wordt geruimd, doch ook de winst van den arbeid in steeds grooter omvang den werkenden mensch ten goede komt. Het succes "van deze politiek van economische en sociale nieuwe ordening van ons volk, welke stelselmatig het uit den weg ruimen van de tegenstellingen van klasse en stand, als werkelijk doel van een ware volksgemeenschap nastreeft, is in de geheele wereld ongekend. Het was der halve voor mij in Augustus 1939 een zware stap mijn minister naar Moskou te zenden om daar te pogen de Britsche omsingelings politiek tegen Duitschland tegen te werken. Ik heb dit slechts gedaan in het bewustzijn van mijn verantwoordelijkheid tegenover het Duitsche volk en voor alles in de hoop, tenslotte toch te komen tot een duurzame ontspanning en misschien de van ons ge- eisfhte offers toch te kunnen verminderen. Terwijl nu Duitschland in Moskou plechtig verzekerde, dat de betrokken ge bieden, behalve Litauen, buiten elk politiek belangengebied van Duitschland lagen, werd nog een speciale overeenkomst getroffen, voor het geval, dat het Engeland zou lukken Polen werkelijk tegen Duitschland in den oorlog te hitsen. Doch ook hier werd een De Führer en opperste bevelhebber der weermacht heeft gisteren een dagorder tot de soldaten van het Oostelijk front gericht, waarin hij de feiten constateert, waarvan hij ook in zijn oproep aan het Duitsche volk melding maakte. De dagorder besluit met de vol gende woorden „Duitsche soldaten, hiermede aanvaardt gij een harden en verantwoordelijken strijd, want het lot van Europa, de toekomst van het Duitsche rijk, het bestaan van ons volk liggen thans alleen in uw hand. Moge God ons allen in dezen strijd bijstaan" grens gesteld voor de Duitsche aanspraken, welke niet in verhouding stond tot de prestaties van de Duitsche wagens. v Nationaal-socialisten, de gevolgen van deze, door mijzelf gewenschte en n het belang van het Duitsche volk gesloten ver dragen, waren, in het bizonder voor de in de getroffen landen levende Duitschers zeer zwaar, Veel meer dan een half mil lioen Duitsche volksgenooten, werden bijna op staande voet gedwongen hun vroeger vaderland te verlaten, teneinde een nieuw regiem te ontloopen, dat hen om te begin nen met grenzenioozeellende bedreigde -en vroeg of laat geheel Zou 'iuÉroeien. Toch zijn nog duizenden Duitschers verdwenen. Ik heb over dit alles gezwegen, omdat ik zwijgen moest, want het was toch mijn wensch een definitieve ontspanning en zoo mogelijk een duurzame overeenkomst met deze staat tot stand te. brengen. Reeds tijdens onzen opmarsch in Polen maakten de Sovjet-machthebbers plotseling, in tegen stelling met het verdrag, ook aanspraken op Litauen. Toch heb ik mij in deze nieuwe Russi sche eischen geschikt. Dit was evenwel slechts liet begin van steeds nieuwe afper singen, welke steeds werden herhaald De overwinning in Polen, welke slechts door Duitsche troepen werd bevochten, was voor mij opnieuw aanleiding een vredesaanbod te doen aan de westelijke mogendheden. Door de internationale en Joodsche oor- logsophitsters werd dit van*de hand gewe zen. De reden van deze weigering vond reeds toen zijn oorzaak in het feit, dat Enge land nog steeds hoopte een Europeesche coalitie tegen Duitschland te kunnen mo- biliseeren, met insluiting van den Balkan en de Sovjet Unie. Derhalve besloot men in Londen mister Cripps als ambassadeur naar Moskou te zenden. Hij kreeg de duidelijke opdracht- onder alle omstandigheden de betrekkingen tus- scnen Engeland en Sovjet Rusland opnieuw aan te knoopen en in Engelschen zin te ontwikkelen. In den herfst van 1939 en in het voorjaar van 1940 lieten zich werke lijk de eerste gevolgen merken. Terwijl Rusland zich gereed maakte niet alleen Finland, doch ook de Baltische staten mili tair onder zijn juk te brengen, motiveerde het dit plotseling met de even leugenachtige als belachelijke bewering, dat het deze landen moest beschermen tegen een bedrei ging, of deze bedreiging moest voorkomen worden. Hiermede, werd alleen Duitschland be doeld, want geen andere macht zou in het Cbstzeegebied kunnen binnendringen, of daar oorlog voeren. Toch moest ik zwijgen, de machthebbers in het Kremlin gingen even onmiddellijk verder. Terwijl Duitsch land in het voorjaar v3n 1940 zijn strijd krachten in den zin van het zoogenaamde verdrag van vriendschap \er van de ooste lijke grenzen terugtrok, ja zelfs dit gebied voor xa groot deel geheel van Duitsche troepen ontblootte, begon reeds in dezen tijd de opmarsch van de Russische strijd krachten in een mate, welke slechts kon worden opgevat als een bewuste bedreiging tegen Duitschland'. Volgens een destijds dooi" Molotof persoonlijk afgelegde verkla ring bevonden zich reeds in het voorjaar van iodo 22 Russische divisies alleen reeds in de Baltische landen. Terwijl nu onze soldaten van 10 Mei 1940 af de Fransch-Britsche macht in het westen hadden gebroken, werd de Russische op marsch evenwel in een steeds dreigender mate voortgezet. Van Augustus 1940 af meende ik derhalve, dat het in het belang van het rijk niet meer te verantwoorden was, onze, reeds zoo dikwijls verwoeste ooste lijke provincies, onbeschermd te laten tegen deze geweldige opmarsch van Bolsjewisti sche divisies. Hiermede ontstond, wat de BritschSovjes-Russlsche samenwerking beoogde, namelijk het binden van Zoo sterke Duitsche krachten in het oosten, dat vooral in de lucht, een radicaal beëindigen van den oorlog in het westen niet meer te verant woorden was voor de Duitsche'leiding. Dit was niet alleen het doel van de Britsche, doch ook van de Sovjet-Russische politiek, want zoowel Engeland als Sovjet-Rusland hebben het doel den oorlog zoolang moge lijk te laten duren, teneinde geheel Europa te verzwakken en in een steeds grooter on macht te storten. De dreigende aanval van Rusland tegen Roemenië moest ten leste dienen een belang rijke basis met alleen voor Duitschland, doch voor het geheele economische leven van Europa, in handen te krijgen of toch minstens te vernielen. De inval van Rusland in Roemenie, de koppeling van Griekenland aan Engeland dreigden ook deze gebieden binnen korten tijd tot een algemeen oorlogstooneel te maken Tegen onze beginselen en gewoonten in heb ik op dringend verzoek van de toenmalige Roemeensche regeering, die zelf schuld droeg aan dezen gang van zaken, den raad gegeven om des vredes willen toe te geven aan de Russische afpersing en Bessarabië af te staan. De Roemeensche regeering meende even wel, dit slechts voor haar eigen volk te kun nen verantwoorden, als Bfciitschland en Italië, tenminste als schadevergoeding daar voor een garantie zouden geven, dat aan het resteerende grondgebied van Roemenië niet meer kan worden getornd. Met bezwaard hart heb ik dit gedaan. Om deze problemen definitief op te lossen, en tevens duidelijk te kunnen vast stellen, wat het standpunt van Rusland tegenover Duitschland was, benevens onder den druk van de steeds krachtiger mobili satie aan onze oostelijke grens, heb ik den heer Molotof uitgenoodigd te Berlijn te komen. De Russische minister van Buiten- landsche Zaken wenschte nu opheldering van respectievelijk een toestemmend ant woord van Duitschland op de volgende vier vragen: r. Zou de Duitsche garantie aan Roemenië in het geval van een Russi- schen inval op Roemnië, ook tegen Sovjet-Rusland gelden? Mijn antwoord de Duitsche garantie is algemeen en verplicht ons onvoorwaardelijk, maar Rusland, aldus vervolgde ik, heeft ons nooit verklaard, dat het behalve Bessarabië, niet nog eenigerki be langen i« Roemnië bezat. Reeds de bezetting van het noordelijk deel van de Boekowina maakte inbreuk op deze ver zekering. Ik meende derhalve niet, dat Rusland thans plotseling nog bedoelin gen van verdere strekking tegen Roe menië kon hebben. 2. Rusland voelt zich opnieuw door Finland bedreigd. Rusland is besloten dit niet te dulden. Is Duitschland bereid, Finland geenerlei bijstand te verleenen en vooral de Duitsche troepen, die ter afbossing op weg waren naar Kirkenes, terstond terug te trekken? Mijn antwoord: Duitschland heeft nog steeds geen politieke belangen in Finland. Een nieuwe oorlog van Rus land tegen het kleine Finsche volk, kan door de regeering van het Duitsche rijk beschouwd worden als niet langer te verdragen, zulks te meer, daar wij nooit hebben kunnen geiooven aan een bedreiging van Rusland door Finland. Wij willen echter in het geheel niet, dat de Oostzee nogmaals oorlogstooneel wordt. 3. Is Duitschland bereid toe te staan, dat Sovjet-Rusland zijnerzijds een ga rantie aan Bulgarije geeft en met dit doel Russische troepen naar Bulgarije zendt, waarbij hij Molotof wilde verklaren, dat zij niet voornemens waren naar aanleiding hiervan bijvoorbeeld den koning terzijde te schuiven. Mijn antwoord: Bulgarije is een souvereine staat en ik wist niet, dat Bulgarije aan Sovjet-Rusland evenals Roemenië aan Duitschland om een garantie had ver zocht. Bovendien moest ik daarover raadplegen met mijn bondgenoot. 4. Sovjet-Rusland heeft onder alle omstandigheden vrije doortocht door Slet'ani meldde gistermiddag: 'De Italiaanse lie regeeriag heeft den Snvjet-amliassadcur medegedeeld, dat zij zich van 5.30 uur af in staat van aar- log met de Savjet-Ur'e beschouwt. Generaal Antone=i u heeft een oproep aan liet -Roemeensche leger gepubliceerd, wuar.n o a. w ordt verklaard „Soldaten, ik heb u beloofd een si hand- vlek uit bet boek des volks uit te wis- sclien en de schaduw der vernedering van uw \oorboofd weg te nemen, lieden is het uur van den heiligsten strijd geko men. Ik beveel u: Trekt de Proeth over en verplette! den \ijjtul in het Oosten en het Noorden. Bevrijdt u geknechte broe ders van hel rootle juk van het bols jewisme, voegt het oude land der Bess- acahiers en de wouden van de Boe kowina, uw akkers en weiden, weder bij het land. Stefarxi meldde Aan het Zuidelijke front hebben geme chaniseerde Roemeensche troepen de stad Bolgrad bezet. Gisterochtend zijn in de omgeving van Galatz drie Sovjet vliegtui gen neergeschoten Stefani meldt voorts, dat de staatslei der, generaal Antonescu, tot opperiievel- hebber der weermacht is benoemd. Mi chael Antonescu is benoemd tot minister president ad-interim. Ter gelegenheid van de voorlezing der nota van het ministerie van buitenlandsche zaken aan de Sovjet-regeering heeft gisteren de minister van buitenlandsche zaken me degedeeld, dat hij den Sovjet-ambassadeur, Dekajiosof, heeft ontvangen. Hij heeft hem medegedeeld, dat' de Duitsche regeenng, met het oog op de vijandige politiek der Sovjetregeenng en de bedreiging der Duit sche grenzen door de reusachtige concen traties van het roode leger, met ingang van gisteren tot militaire afv-eermaatregeien is overgegaan. Domei meldt'uit Tokio: Matsoeoka heeft gisteren een onderhoud \an anderhalf uur gehad met den Duit- scben ambassadeur, generaal majoor Ott. De minister van buitenlandsche zaken, Matsoeoka, heeft gisteravond om tien uur een bezoek gebracht aan den premier prins Konoye, waarschijnlijk om Japans toekom- stigen koers tegenover den Duitsch-Russi- sehen oorlog te 'bepalen. Daarna beeft Matsoeoka zich naar den keizer begeven. De bureaux van de Russische ambassade in Tokio waren schijnbaar verlaten en de functionarissen weigerden correspondenten te ontvangen en over den Duitsch Russi schen oorlog te spreken. Bet Turksche persbureau publiceert het volgende officieele communique: 'Ten aanzien van den toestand, ontstaan door den oorlog tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie, heeft de regeenng der re publiek besloten de neutraliteit van Turkije af fe kondigen. de Dardenellen noodig en verlang* ook tot zijn verdediging de bezetting van enkele belangrijke steunpunten aan de Dardenellen, respectievelijk de Bos porus. Heeft Duitschland daartegen be zwaar of niet? Mijn antwoord: Duitsch- Duitschland is ten allen tijde bereid, zijn toestemming tot een wijziging van het statuut van Montreux, tengunste van de staten aan de Zwarte Zee te ver- - leenen. Duitschland is niet bereid in te stemmen met de inbezitneming door Rusland van steunpunten aan de zee engten. Nationaal-Socialisten, ik heb hier dit standpunt ingenomen, dat ik als verant woordelijk leider van het Duitsche Rijk, maar ook als vertegenwoordiger van de Europeesche cultuur en beschaving, die mijn verantwoordelijkheidsbesef, uitsluitend kon innemen. Het gevolg was een verster king van de_ Russische activiteit tegen Duitschland. Ên vooral de onmiddellijke aanvang der u:tlioiiii.g van den nieuw- (Tervoig pagina 2, le Blad).

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 1