Agenda STEMPELS Laatste nieuws Uitreiking distributie-bescheiden Warme dagen Onze tuinkruiden Strijd in het Oosten verloopt volgens plan Damascus bezet Pag. 3 EERSTE BLAD DER SCHIEDAMSCHE COURANT Maandag 23 Juni 1941 De lang verwachte zomer is gekomen De bepalingen betreffende politieke vergaderingen Goedkoope vroege aardappelen BINNENLAND Telegram van Ir. Mussert aan den Fiihrer Engelsche vliegtuigen boven ons land Gemengd Nieuws handel en Bedrijf Burgerlijke Stand De gobelins voor het Leidsche Stadhuis BiUISS VAM AMSTERDAM BUITENLAND Actie tegen Engeland en in Noord-Afrika duurt voort Luchtgevechten bovei de Middellandsche Zee Morgen kunnen liun nieuwe distribu tiebescheiden afhalen zij, wier familie naam begint met R, O of Q. Woensdag zijn de S-sen aan de Leurt. Da bureaus, gevestigd St Joris Doelen, Alidabewaarschool, schooi Van Ruys- daellaan en school Lange Singelstraat, zrjn geopend van 9half 1 en van 3 tot half 7. Dr. E. Laurillard vertelt in „Een vers, dat als een nachtkaars uitgaat", van zeven monschen, die op een warmen dag in één diligence bij elkaar zaten. ,,'t Was een dag van groote hitte En de iucht was drukkend zwaar." We hebben nu drie van zulke dagen achtereen beleefd, maar klagen doen we niet. Daarvoor hebben we te lang naar wat zon en warmte verlangd! Als men „in z'n gewone doen" is, merkt men nog het minst van de warm te. Daarom zal er gisteren ook meer ge puft zrjn, dan vandaag! Duizenden zijn er gisteren op de fiets op uitgetrokken; de meesten zeewaarts. In de morgenuren was het op den weg tusschen Overscbie.en Delft zeldzaam druk; Rotterdam scheen wel leeg te stroomen 1 En opnieuw hebben vele fietsers zich ban deloos geloond! Zij namen de geheele breedte van den weg in beslag, zoodat tegenleggers maar moesten zien, hoe zij moesten passeeren. Daarbij hadden vooral jongeren, zoowel meisjes als jongens, er een genoegen in als halve wilden te rij den en op het traject OverschieDelft eenige minuten 'uit te sparen, terwijl zij nog een heelen dag van niets doen voor zich hadden. Eenige orde brengen in een dergelijken ehaoüsehen toestand, die nog vergroot werd door een opstopping bij de Zwethbrug, waar duizenden wiel lijders moesten a'stap- pen en met de fiets aan de hand de smalle klapbrug moesten passeeren, zou wel zeer gewenscht zijn. Daarvoor zal politie noodig zijn, die weet op te tre den, want van nature schijnt het gros van de wielrijders niet veel voor orde te voelen! Omdat velen naar buiten trokken, was het in de stad betrdklkelijk stil. De Po lyantba trok behalve haar trouwe bezoe kers met doorloopende kaarten nog ver scheidene honderden gelegenheidsbezoekers op een dagkaartje. De tentoonstelling ,,Stad en Streek" in het Stedelijk Museum bracht het niet verder dan ongeveer 60 bezoekers. Aan den Maaskant en in het Slerrebosch was het zoowel Zaterdag als Zondag heel druk. Ook de gemeentelijke zweminrichting bad Zaterdag niet over belangstelling te klagen. Er werden zelfs groepen van ruim 900 man in 25 minuten verwerkt. Eerst tegen 8 uur 's avonds konden de zwemmeesters zelf te water gaan voor een bad, waarbij het water uit de douche de eigenlijke ver- frissching bracht, want 's morgens half 7 was de temperatuur van hel water in het zwembassin reeds 70 graden. Door de zon en door de duizenden baders en zwem mers werd het water er in den loop van den dag niet frisscber op. Er is nog even gedacht over de moge lijkheid do gemeentelijke zweminrichting ook op Zondag gedurende eenigen tijd open te stellen, maar dat is op bezwaren, die niet dadelijk uit den weg konden worden geruimd, afgestuit. Velen zouden echter een regeling, waarbij op Zondag ook in de gemeentelijke zweminrichting gezwommen kon wodern, op prijs stellen. I E e n i g e fabriek te Schiedam HEIJERMANS VAN OUWERKERK PASSAGE 8 —TELEFOON 68604 Het op 18 Juni j.l. afgekondigde besluit no. 109/1911 van den secr.-genera.il van justi tie heeft de bedoeling een wijziging aan te brengen voor politieke vergaderingen. Ouder politieke vergaderingen worden in dit verband verstaan veigaderingcn, uitgaande van staat kundige vcreenigingen of van plaatselijke afdee- iingen daarvan, of waar staatkundige onder werpen besproken worden. Terwijl tot dusverre politieke vergaderingen, waaraan niet meer dan twintig personen deelnamen, niet vielen on der de bepalingen van paragraaf 2, hd 1 en 2 van verordening no. 24/1940, is zulks thans wel het gevat. Deze bepalingen luiden als volgt: 1. Vergaderingen, die in een besloten ruim te gehouden worden, kunnen slechts door het bestuur van èen vereeniging, of van een harer plaatselijke afdeelingea, of van een stichting worden bijeengeroepen. Uiterlijk zeven dagen, voordat de vergadering gehouden zal worden, wordt het voornemen daartoe aan den bevoeg den procureur-generaal, fungoerend directeur,van politie, medegedeeld. De vergadering heeft niet plaats, indien de bevoegde procureur-generaal, fungeerend direc teur van poiitie, verklaart, dat het niet in het belang van de openbare orde en van het open bare leven is, dat zij gehouden wordt. 2. Onverminderd het bepaalde in het voor gaande lid moeten de deelnemers aan verga deringen, uitgaande van staatkundige vcreeni gingen of van plaatselijke afdeelingen daarvan, of waar staatkundige onderwerpen besproken worden, schriftelijk oitgenoodigd worden: de uitnoodigingen moeten op naam- gesteld zijn. De bevoegde procureur-generaal, fungeerend di recteur van politie, kan op verzoek van be langhebbenden van deze beperkingen dispensa tie verleenen. De bepalingen, welke gelden voor vergaderin gen met een zuiver godsdienstig of artistiek karakter en voor besloten gezelschappen, heb ben geenorlei wijziging ondergaan. Naar de gemachtigde voor de prijzen mede deelt, is heden de prijs van de vroege aard appelen voor de eerstkomende twee weken, vastgesteld op 11 cent per K.G. Behalve de vroege aardappelen zullen ook krieiaardappelen verkrijgbaar worden gesteld, waarvoor de prijs gedurende de week van 23 t.m. 28 Juni is bepaald op 6i/o cent per K.G., nadien echter op 6 cent per K.G. Bovendien blijven gedurende de eerstvolgen de twee weten behalve de vroege aardappelen ook oude aardappelen verkrijgbaar tegen de daarvoor i astgestelde prijzen. Er wordt aan herinnerd, dat de duurste soort van deze oude aardappelen 8 cent per K.G. kost De prijs van de vroege aardappelen zal na de eerste twee weken geleidelijk aan den prijs der oude aardappelen worden aangepast. De gemachtigde voor de prijzen vestigt er echter met nadruk de aandacht op, zoolang de hoogere prijs van 11 cent voor de vroege aardappelen geldt, in geen geval voor oude aardappelen meer mag worden berekend dan de daarvoor vasteesteldc prijzen. 8.O.V. Hercules. De Schied. Ontspanningsvereen. „Hercu les" lieeft in de Amstelbron een buiten gewone ledenvergadering gehouden, die vrij druk bezocht was en geleid werd dooi den heer L. Stouthandel. Deze sprak er zijn leedwezen over uit, dat enkele kwes ties deze vergadering noodzakelijk hebben gemaakt. Daarna werd overgegian tot de bestuursverkiezing liet bestuur werd .als volgt samengesteld: L. Stouthandel, voor zitter; K. van Kampen, Oude Maasstraat 8, secretaris; T. Nauman, penningmees ter; W. van Noortwijk, 2e voorzitter; N. van Dijk, 2e Secretaris; J. de Ronde, 2e penningmeester, en .1. Karreman, commis saris. in do elftalcommissie werden ge kozen: B. de Roos,' F. van Kan en L. Meerhof. De leider der N.S.B. beeft op 22 Juni 1941 het volgende telegram aan den Fiihrer gezonder Aan den Fiihrer Adolf Hitler. F uhrerhauptquarlier. In dit beslissende uur, waarin de strijd van het natlonaal-socialistische en fascis tische Europaa tegen zijn Lolsjewïstischen doodsvijand is begonnen, is het mij een voorrecht aan U, Fiihrer aller Germanen de plechtige gelofte te kunnen aleggen, dat de Nationaal-Soeialistische Beweging in Nederland onverpoosd en krachtig haar taak zal voortzetten het, Nederlandsche volk te winnen voor de nationaal-socialis- tische idee en daarmede voor het nieuwe Europa. Namens mijn duizenden strijdende kame radon meld ik U, dat zij zich door niemand in trouw zullen laten overtreffen en dat zij zich in zullen zetten voor de gemeen schappelijke overwinning. God bescherm© U en geve aan uwen strijd om het voortbestaan van Europa Zijn onmïsbaren zegen. In liet afgeloopen weekeinde vlogen hier en daar Engelsche vliegtuigen boven ons gebied, eenige brisanf- en brandbommen werden neergeworpen. Naar verhouding was de schade ternauwernood vermeldenswaard. Op een plaats werd een boerenhoeve door een brandbom getroffen en liep schade op. Op een andere plaats werd een winkel eeiü- germate beschadigd. kernpunten kan men zich' het beste voor-, stellen door te denken aan fïgurale, inge wikkelde voorstellingen op een achtergrond op een fond van meer egale kleur. Dus eigenlijk een last omlijnde voorstelling, die in het oog springt, als het niet in strijd was met het typische karakter van het gobelin, zou men kunnen spreken van een silhouet, alleen om bet nog u-at duidelijker te maken. Een kernpunt is voor een gobelin onge woon. Tot dusyer was het altijd gebruikelijk alle beschikbare muurvlaite met gobelin op te vullen zoodat liet gobelin desnoods' doorging in de smalle strook langs een deur. De noodzakelijke ruimten voor deu ren e.d. werden in de voorstelling, die den gebeelen wand besloeg, daarbij dus uitge spaard. Met deze wijze van uitvoeren wordt in de nieuwe Leidsche gobelins gebroken. Wel wordt overal gobelinstof aangebracht maar deze wordt niet overal van een voor stelling voorzien. Men krijgt hierdoor een moderner wandversiering en hoewel dit niet de opzet was het werk wordt ook veel minder kostbaar in uitvoering. In tegenstelling met oude gobelins -zijn de voorstellingen van de nieuwe wandtapij ten in etk Leidsche stadhuis geheel bere kend op ruimtewerking, hetgeen voor go belins een modern begrip is, daarmede zijn dus ook nieuwe mogelijkheden voor hel prachtige handwerk geopend. De voorstel lingen, die de drie wanden zullen sieren, zijn: wijsbegeerte en wetenschap, kunst en iechnniek, sociale voorzorg, de tijd (voor gesteld door een doodendans) en gemeen- sehapsarheid. SCHIEDAM lieden e. v. d. Poiyantha 10—10 uur. Tentoon stelling: Huishouden in oorlogstijd. Passage Theater, 2.15 cn half 8. liet onsterf lijke hart. Monopolo Theater, 2.15 en half 8. Morijntje Gijsen's Jeugd. Heden t. e. m. 29 Juni. Stedelijk .Museum 1—4 uur. Tentoonstelling „Stad en Streek". S3 Juni. Gebouw St. Joseph Gezellen, half 8. Jaarvergadering R.K. S.V. Excelsior, toonstelling „Stad en Streek". Geopend eiken dag van 1—4 uur. 24 Juni. Amstelbron, 3 uur. Ned. Kappers hond. L. K. v. d. Vlist: Wettelijk vastgestelde tarieven en loonen. 24 Juni. Groote Kerk, 8 uur. Concert Eltheto, tlerv. Kerkkoor en Schied. Chr. Man nenkoor m. m. v. J. P. Bekkers (orgel) 26, Juni. Passage Theater, 7.15 u. NccL Too- neoi: „Ik ben zeventien jaar". 27 Juni. Geref. Jeugdhuis, half 8. Geref. Comité tVinlerlczingen: drs. M. B. van 't Veer: Elia ROTTERDAM rieden e. v. d. Kunsthandel Unger, Eendrachts weg 27b. Tentoonstelling: In hot Tij. Arena, 2.15 en 8 uur: Het Chineesche land huis (Gezelschap Albert van Dalsum). T BIOSCOPEN. Luxor, half 3, 6.45 en 8.45 uur. Savoy Hotel r "c,;1 Kees Pruis. 2, 4.15, half 7 en 8.45 uur. Het vrien- dmnetje van Papa. wses, 2.15 en half 8: Episode. Op het too- neel Kees Pruis. (Zondag 1, 3.15, half 6 en 8 uur). MAANDAG, 23 JUNI Üfficiecle noleering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel Moutwijn f23.50 per H L. Zonder fust en zonder belasting. Niet officieel. Melasse 100 pCt. f 29.— per H.L. Ruwe 50 pCL f 14.50 per U.L. Export f vrijblijvend) f36,per H.L. Bmnenlandsche spiritus: Spoeling f 1.50. Zonder fust en zo-ider belasting. Aardnppebnarkt .Rotterdam. Pootsche f 3,69 p. H.L. Italiaansche 0,20 per K.G Aanvoer: tamelijk, handel volgons vastgestelde prijzen. Vlas: Blauw vlas 1000 K.G. f 100—11.40. wit vlas 4.CS0 f 100—f 1.45. geel vlas 2.200 £1.00—f 1.45, d.iuwrot 500 f 0,80—f 1.15. Het vlas werd regelmatig verkoeld voor do vastgestelde piij/en. Poolsche per IIL. Itaüaansche 0,20 per K.G. In de weverij van Edniond dc Cncudt te Soest staan, zooals gemeld .gobelins op de getouwen, bestemd voor het nieuwe Leidsche stadhuis. Iiuti gezamenlijke opper vlakte zal 90 vierk. meter beslaan, liet is een heel groot werk waarmode verschei dene jaren gemoeid» zijn. Het blijkt niet de bedoeling te zijn de Leidsche wandtapijten die indertijd met den brand van het oude stadhuis grootendeels werden verwoest, in oude glorie te herstellen. Dat zou ook niet wel mogelijk zijn geweest omdat de indeo- ling van het nieuwe stadhuis totaal veran derd is, zoodal oo»k de zaal, waarvoor de nieuwe tapijten bestemd zijn, in vrijwel geen enkel opzicht op een der oude zalen gelijkt. De kunstenaars, die bet tapijt moesten ontwerpen en weven, hebben d ns_ van den bouwmeester een volkomen nieuwe op dracht gekregen en in overleg met hem wordt thans een geheel nieuwe werkwijze toegepast, zoodat men als het ware een vernieuwing der gobelinkunst krijgt, welke past in bet beeld van dezen tijd. In de eerste plaats moest er natuurlijk rekening worden gehouden met de indeeling van de zaal. Tegenover den langsten wand zijn vijf j ramen en in den langsten wand zijn tWee! deuren. Voor de beide 'kleine wanden is, ee nsoort podium aangebracht. j De ontwerper Christiami de Moor heeft; nu de oplossing zoo gezocht, dat hij op soortgelijke wijze als met de 'moderne wand schildering het geval is ter vergelijking denke men aan het werk van Joep Nicolas, Charles Eyk of Wim Bosnia ook voor het gobelin kernpunten heeft gezocht. Die KOERSEN OP 23 JUNI 1941 Medegedeeld door de Amsterdamsche Bank N.V, Bij'kantoor Schiedam OBUGATiES Staatsfeeningen Nederland 4% Ned. '41 4% 4% 4% 3% 3% '40 1 '40 11 '40 II mbf. '36 '37 SCHIER A ML G eboren: 20 Juni. Wilhelmus Antonius, zoon v. W. Slootweg en M. R. Roclus, Wattstraat 37. Hendrik, zcon van H, F, de Groot en TL Th. Duimel, Boorhavelaan 1. Gerard, zoon van-P. Oosterman en J. J. M, l'rang Van Swindenstraat 59. Frans, zoon van F. van Pelt en M. Roodbol, Nassaulaar, 75. Martinus Adrian us, zoon van M. Droog err A. J. de Jager, Vlaar- dingerdijk 247. Aloysius Tlioodorus Jo zef, zoom van L. A. v. Geloven en M. C. de Boer, Tielman Oemstraat 22. 21 Juni. Gerardus Johannes Maria, zoon van J. A. Rensman en J. M. v. d. Tuijn, Anth. Muijsstraat 58. Wilhelmina, doch ter van O. W. van Dam en C. E. Jansen, Nassaulaan 75. Ida Johanna Geertruida, dochter van K. E. van Rijsinge en I. Jung, Parallelweg 144. 8-34% *38 Ned. Oost-I «Oié 8% Ned.-lndie 1937 3% Ned.-lndiê '37 A AANDEELEN Ircdustr. Ottdcrn. (Binnenland) Alg. Kunstzijde Unie Van Berkel -Philips Gloeil. G. B. Lever Bros&Unilever Petroleum Kon. Potr. Mij. Robber Amsterdam Rubber Deli Batavia Rubber Suiker Handelsver. A'dam Javasche Cultuur Ned.-Ind. Suiker Unie Ver. Vorst. Cultuur Tabak Deli Batavia Deli Mij. Senembah Scheepvaart Holl.-Amerik. Lijn.. K.N.S.M. Nat. Bez. Kon. Paketv.-Mij.. Ned. Scheepv. Unio Rotterd. Lloyd Stoomv.-Mij. Ned... V.K, 100 97 100 94% 86% 90 91% 90 HEDEN 136'% 62% 204% 1U% 222% 238 187% 887% 23 3% 105 257% 204 108% 151% 157% 131% 132 98%- 100 97%e 100 94% 86 90% e 91% 90 130 61% 203%- 118 15/ lie 230 8 245%8 195 368 —404 230 225 110 2 I 192 3 2b4 8 10 11 '-%• 156% 216% 163 - 135%- 4% Het voorlichtingsbureau van den voe dingsraad meldt: Nu de uit het buitenland ingevoerde spe cerijen sclianrs zijn, dient de aandacht meer op onze inheemsche kruiden gevestigd te worden. Evenals de specerijen maken zij de spij zen aantrekkelijk door hun aromatische oliën. Zij werken niet prikkelend en heb ben 'n gunstigen invloed op de gezondheid. De verschillende kruiden zijn in de stad moeilijk te krijgen. Doch zij, die in het be zit zijn \an een tuin, een balkon of een zonnige kamer, kunnen er heel goed zelf een kleine kweekorij op na houden, daar de mee: '.e kruiden gemakkelijk in gewone tuingrond, in bakken of in potten te kwee ken zijn. liet is gemakkelijk altijd kruiden bij de Iiand te hebben. Daar de versehe kruiden de meeste geur en smaak bezitten, komt het de er mee toebereide spijzen zeer ten goede, indien de kruiden vlak voor liet gebruik geplukt kunnen worden. In allerlei gerechten zijn kruiden te ver werken. Doornat de keuze ruim is en er talrijke combinaties van zijn te maken, is er ook afwisseling in de smaak van een ge recht te brengen. Boor liet gebruik van peterselie wordt niet alleen dc- smaak van het gerecht ver hoogd, maar ook de voedingswaarde, daar petersolie zeer rijk aan ijzerzouten en vi taminen is Door koken verliezen de kruiken geheel of gedeeltelijk hun smaak, daarom moeten zij vlak voor het opdoen aan do spijzen worden toegevoegd. Alleen basilicum, boo nenkruid, thijm en venkel kunnen zon der bezwaar met de spijzen meegekookt worden. Eenige voorbeelden van gerechten, waar in kruiden verwerkt zijn: de geurige soe pen van basilicum, kervel ol dille; de peterselie- en kervelsaus, die aan menig gerecht, zooals gekookte visch, ge kookt vleesch, aardappelen en macaroni meer smaak geven; de basilicumsaus of de saus van boonen- Jiraid mei witte of bruine beonen; de ieder welbekende marinade van azijn, pimpernel, thijm, dragon, prei en selderij, waarin bet vleesch eenige dagen kan be waard worden; de in kruidenbouillon gekookte zoetwa- tervisch; de nu zooveel gegeten sla, die met al lerlei kraid en-variaties bereid kan worden, b.v. kropsla met bieslook, korakomrnersla met venkel of dragon, ioinateusla met dille de boterhambelegsels, als sterrekers, waaraan wat citroen of azijn en suiker tos- gevoegd is of wrongel (kwark) met fijnge sneden peterselie, selderij, kervel of dra gon met wat zout en citroensap; de van ouds bekende inmaak met dra gon, venkel, pimpernel en andere krui den. Door de kruiden te drogen of er krui- den-azïjn van te trekken kan men er ook 's winters nog van genieten. Een bekend gerecht is de kruidm-oes, die in sommige streken van ons land in verschillende variaties gegeten wordt Het recept hiervan is als volgt (gerekend voor 4 personen, of man, vrouw en 3 of 4 kinderen) een liter karnemelk, zout, 103 gr. gort, wat pepermunt, venkel, thijm, zuring, ker vel, pimpernel, marjoüjn en desgewenseht bladeren van zwarte bessen. Die gort een nacht laten weeken met 2 d.L. water; daarna met de karnemelk in circa 2 uur gaar koken. Voor het opdoen de fijngesneden bladeren en het zout toe voegen. Het kruidmoes kan ook met stroop gebruikt worden. Duitsch weermachtsbericht» Beriijn, 23 Juni. (B.N.B.). Hel opper bevel van de Duitscbo weermacht maakt lekend In het Oosten verloop-en de gevechten van het leger en het luchUvapen togen Let roode leger volgons het vastgestelde plan cn met sucoes. In het Oostelijke deel van de Oostzee drongen torpedo liooten tol de kust wateren van do Sovjet-Unie door en brachten een kustvaartuig en vier ujandc- lijke koopvaardijschepen mot tezamen 5.95!) hrf. tot zinken. In de Zwarte Zee werd een gemengde Duitsch lloemeenscbe for matie van lichte zeestrijdkrachten bij een verkenningstocht zonder sucoes door een Russische kuslbalterij beschoten. In den strijd tegen Groot Rrittannio brachten duikbooten in het Noordelijke deel van den Atlantischen oceaan en Wes telijk van Afrika ze- vijandelijke koopvaar dijschepen met tezamen 26 500 br t tot zinkon. liet luchtwapen veruiet'gde in het zeegebied om Engeland drie radits.be- pen mot tezamen 11.000 br.t en plaa steil bomtreffers van zwaar kaliber op twee andere groote koopvaardijschepen. Gevechtsvliegtuigen ondernamen van nacht aanvallen op havenwerken aan dc monding van de Theems. Vliegvelden in Noord Schotland en militaire doelen aan de Engelsche Zuidoostkust werden met goed resultaat aangevallen. Bij een vlucht van afzonderlijke Britsche gevechtsvlieg tuigen onder bescherming van jagers naar de kust van het Kanaal werden in lucht gevechten overdag elf, door luchldoe ar tillerie en een patrouillevaartuig twee Brit- sche vliegtuigen neergeschoten. In Noord Afrika vielen gisteren Duit- sche en Itaüaansche vliegtuigen vijande lijke stellingen en opslagplaatsen hij To- brock aan. In den slag bij Sol'.oem van 15 op 17 Juni werden 237 Brilsclie pant serwagens vernietigd. Bovendien konden twaalf voor hef gebruik gereel staande pantserwagens, lien stukken ges'lml, 74 vrachtauto's, alsmede talrijke lnndv u »rwar penen en munitie worden buitgemaakt. A er- sclieidene honderden Britten werden ge vangen genomen. Een sterke formatie Duit- sche gevechtsvliegtuigen bestookte in den nacht van 22 op 23 Juni de Britsche luchtbasis Alexandria, met hommen van allerlei kaliber. In bet havengebied werden aanzienlijke verwoestingen aangericht. Britsche gevechtsvliegtuigen wierpen in den afgeloopen nacht een gering aantal brisant- en brandbommen in liot Westelijk rijksgebied. In Bremen en andere plaatsen ontstond schade aan gebouwen in woon wijken, nachtjagers en luclildoei -arlil terjo schoten drie van de aanvallende vlieg tuigen omlaag. ITcL Roode luchtwapen wierp met zwakke strijdkrachten temmen in Oost-Pruisen, zonder noemenswaardige uitwerking. Luite nant-kolonel Moelders behaalde gisteren zijn 72e overwinning in de luclit. Italloansch weermochtsbericht Rome, 23 Juni. (Stefani). In zijn weer- Hiachisbericht no. 383 maakt het Itaüaan sche opperbevel het volgende hekend In luchtgevechten hoven Alalia hebben Itaüaansche jagers een Hurricane vliegtuig neergeschoten. Britsche vliegtuigen werden in bet conti ale deel van de Middellandsche Zee door Itaüaansche jagers tot den strijd gedwongen. Een Blenheim toestel werd omi laaggeschotcn. Twee andere Blenheims wer den door liet luchtdoelgeschut v?n Itaü aansche torpedobooten neergehaald In Noord-Afrika heeft het luchtw ipen van de osmogendheden in ToLroek zijn aam vallen op ravilailleeringsinriclit'ngen, stek lingen en barakken van den vijand vooiti gezet. Britsche vliegtuigen ondernamen ee.H nieuwen aanval op Benghazi. In Oost Afrika heeft de Itaüaansche 1>& zetting van Uolcliefit (Gondar) sterke vij andelijke afdeelingen op de vlucht gejaagd. Vichy, 23 Juni. (D.N.B Van het Syri sche oorlogstooncel wordt gemeld: De hoofdstad van Syrië, Damascus, is na de evacuatie door de Franschen thans bezet geworden door Britsch (Indische, Nieuw Zeelandsclie en strijdkrachten van De Gaulle: De Franschen houden dc om liggende heuvels alsmede wegen van Da mascus naar Beiroet en ïloms bezet. De in het legerberichl van gisteren gemelde op- marsch van de Engelsche strijdkrachten uit Palmyra in de Syrische woestijn van Iraki uit geschiedde eerst in twee colonnes welke zich later vereenigden. Fransche luchtstrijd krachten hebben deze collonnes aangevallen en hun, zooals Maandagmiddag in Fran sche militaire kringen verklaard werd, zeer zware verliezen toegebracht In den sectoE •aan de kust is de toestand ongewijzigd*-l

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 3