Agenda de Wm STADSNIEUWS OUD IJZER STRIJKIJZERS RADIO BOB STEMPELS Omliggende Gemeenten Dinsdag 24 Juni 1941 EERSTE BLAD DER SCHIEDAMSCHE COURANT R.E.T. Rijdt van Donderdag af tot half 12 Keuringsdienst In de te annexeeren gebieden jubiieum Registratie van volks tuintjes op komst Twee groepen tuinders pag. 2 Uitreiking distributie-bescheiden ..ZETHAMETA" N.V. VLAARDINGEN TELEF. SCHIEDAM 68734 R.K.S.V, Excelsior BINNENLAND Prijsopdrijving van hout Veertig duizend gulden boete Luistervergunning WANDGEDIERTE fa. W. VAN LOON STADHOUDERSLAAN 3 7 Handel in stierkalveren verboden Vergoeding bij ongevallen van Nederiandsche arbeiders in Duitschland Engelsche luchtaanvallen op ons land Orde In de voedselvoorziening A_gra^ Rechtszaken Poging tot doodslag op een vrouw Verdachte tot tien jaar veroordeeld Kaar we vernemen, zullen van Donderdag al de trams van de RET weer een ha'f uur later rijden, dus in plaats van tot 11 uur, tot half 12 n.ra. Dat geldt voor alle RET-txamlijnen, behalve voer de lijnen 5, 9, 15 en 17. De laatste tram van lijn 8 ver trekt nu Donderdag om kwart voor 11 van het Beursplein te Rotter dam naai Schiedam; de laatste tram van lijn 4 van station Maas om 20 Tuinuten voor 11. In de dienstregeling voor de autobus sen komt geen verandering; deze moeten om 10 uur in de remise rijn. Ingevolge het bepaalde in het ontwerp der beschikking van den secretaris-gene raal van het departement van binnenland- sche zaken betreffende toevoeging o.rn aan de gemeente Schiedam van gedeelten van de gemeenten Ketbel en Spaland, Vlaar- dingen en Vlaardinger-Ambacht, zullen de in de bij het in werking treden van deze beschikking naar Schiedam overgaande ge bieden gekiende verordeningen haar rechts kracht behouden, tot dat door den Schie- damschen raad anders zal zijn bepaald. B. en SV meenen, dat over het alge meen geen dringende voorzieningen op dit' punt noodig zijn, doch ten aanzien van den Keuringsdienst van vee en vieesch, die in de gemeente Kethel en Spaland door Rotterdam wordt uitgeoefend, is on verwijlde voorziening noodzakelijk, daar an ders allicht een verwarde toestand zou ontstaan Dit geldt zoowel de organisatie van den keuringsdienst als de heffing van de keurloonen, enz. Het ligt voor de hand, als toch voor Kethel en Spaland een regeling wordt ge troffen ten aanzien van deze malerie,dit ook te aoe-n voor de gebieden op zich zelf niet van groote afmetingen wel ke van de gemeenten Vlaardingen en Vlaar- dinger-Aml acht naar Schie lam zu'len over gaan. Voorgesteld wordt te besluiien: Met ingang van den dag, waarop aan de gemeente Schiedam grondgel ied wordt toegevoegu arkomstig van de gemeenten V]a rfingen, Vlaardinger-An a' acht eu (of) Ketliei en Spaland, vervallen de in die gemeenten gekiende verordeningen op den keuringsdienst van vee en vieesch, ten aanzien van de aan de gemeente Schie dam overgaande gebieden. In plaats- daarvan wordt voor deze ge- hieden de „Verordening op den keurings dienst van vee en vieesch in de ge meente Schiedam" van toepassing ver klaard. Zoolang het te bouwen openbaar slacht huis nog niv' in gebruik is genomen, zul len overgangsbepalingen gelden, die o a betrek! ing hebben on huisslachtingm. Ter gelegenheid van zijn 40-jarig dienstver band bij Wilton-Fgenoord is hedenmorgen de heer P. van Deyk, baas in de machinefabriek, op spontane wijze gehuldigd. De heer Van Deijk werd met zijn familie ontvangen in de directiekamer en toegesproken door de heer C. H Teschmncher, die hem namens de directie een geschenk onder couvert en een gouden horloge aanbood en door ir. G. de Rooy, gewezen hoofdingenieur der Nederl marine, die herinnerde aan den tijd, dat zij samen werkten voor de marine. Daarna is in een aparte zaal de jubilaris achtereenvolgens op zeer hartelijke wijze toe gesproken door den chef van de werkplaatsen, den heer P. W. van Gent; den oudsh-n baas van de machinefabriek, den heer H, Rijlooen namens het personeel van deze afdeelim.' door den heer C. Hartman. Allen getuigden van hun groote waardeering voor het werk en den persoon van den jubilaris. Namens zijn chefs ea collega's werden den heer V.in Deijk een lamp, een spiegel en een divankleed aangebo den; namens de werklieden een divan. De bazenvereenïging zorgde voor een bloemstuk. Gemend Koor „Euphonia". Het Gemengd Koor „Euphonia" heeft Zondag j.l in het Volksgebouw zijn 9 ja rig bestaan herdacht. De voorzitter, de heer P. 13. van flees, heeft een terug blik op do afgeloopen 9 jaar geworpen en wekte op „Euphonia" trouw te blij ven. Onder leiding van den dirigent, den heer Antoon M. Zuijdendorp, werden een aantal lie teren gezongen; in één diarvan: Gliihirarmchen-idylle, zong mej. B. Riedé, lid van de vereeniging, een solo. Ter na gedachtenis voor hen die vieten, word; Boven de sterren, van F. Abt, uitge- voerd. Als humorist-conferencier trad Leen de Bri.ijn op, die ook de leiding hij het bal had. ■Been bij stoeipartij gebroken. Bij een stoeipartij in het Sterrebosch heeft gisteravond de 16-jarige W. H. zijn linkeroriderbeen gebroken. Twee dokters hebben ter plaatse het been gespalkt, waar na de jongen per politie-auto naar liet gemeenteziekenhuis is overgebracht, waar hrj ter verpleging is opgenomen. Kaar wij vernemen ligt het in de be doeling binnenkort over te gaan tot een registratie van alio volkstuintjes. Deze registratie is onder meer noo dig, opdat, nu de opbrengst van on zen bodem zooveel mogelijk aan ons volk in zijn geheel moet ten goede komen, de bonafide volkstuintjes zul len kunnen worden onderscheiden van ongewenschte uitwassen. Er bestaan tegenwoordig namelijk ver schillende categorieën van volkstuintjes. Nu aan de voedselvoorziening van ons volk zekere beperkingen zijn opgelegd, zijn er menschen, die, door middel van een volkstuintje pcrobeeren, zonder te hooge kosten en met tamelijk veel krachtsinspan ning zelf tot de voedselvoorziening van hun gezin bij te dragen. Rij volkstuintjes is het gebruik van den grond, van zaaizaad, pootgoei en kunst mest zelden of nooit zoo doelmatig als in het bedrijf van den ervaren land- of tuin bouwer. Daarbij wordt, ten gevolge van de noodzakelijke scheidingen tusschen de per ceeltjes, in totaal een kleinere oppervlakte bebouwd. Bovendien is het een bezwaar, dat de opbrengsten ten goede komen aan enkelingen, als een extra rantsoen boven het algemeen geldende. Voor zoover de gebniikte grond had kunnen worden aange wend in de normale landbouwbedrijven, welker productie aan ons volk in zijn ge heel ten goede bomt, beteekenen de volks tuintjes een achteruitgang voor de alge- meene voedselvoorziening. Dit zal tot op zekere hoogte kunnen wor den -ondervangen, wanneer de geschatte opbrengsten der-volkstuintjes in mindering worden gebracht op de rantsoenen van de houders der tuintjes. Gebeurt dit, dan zal het redelijkerwijze moeten gelden voor allen, die een moestuin houden op liun eigen erf. In gelijksoortige omstandigheden als land bouwers verkeeren houders van volkstui nen welke zoo groot zijn, dat zij niet meer met een verkleinwoord kunnen wor den aangeduid waarin aardappelen wor den verbouwd, die voor het gezin geheel of grootendeels voldoende zijn. Voor zulke voSkstuinhouders en voor de eigenaren van tuingrond do eigen erf zal dan ook een soortgelijke regeling, als voor de landbou wers geldt, in toepassing komen. Ter ge ruststelling kunnen wij mededeelen, dat bij de berekening van het aantal bonnen, dat zal worden ingehouden, de opbrengst van de volks- en andere tuinen zeer laag zaï worden geschat; we' za' le schatting, een- voudigheidshalve, volgens een va ten norm moeten gebeuren. Schijnvo ksliiinrii. Wat nu de op handen zijnde regi-tratie betreft, hierdoor kunnen de bo*:ar'de \o'ks tuintjes worden onderscheidon van de on gewenschte uitwassen Zoo zal het voer de voedselcommissaris^en mogelijk we/en, de productie van de «chynvoïksftiiuen (ge pacht b.v. bij een boer, en die men door een ander laat bewerken) b.v. in haar ge heel bij de overheid te doen inleveren. Verder zal men na een registratie aan de houders van volkstuintjes de noolige ver voerbewijzen, b.v. voor aardappelen, kun nen verstrekken en zal men hen van be hoorlijk zaaizaad en pootgoed kunnen voor zien, zonder gevaar van ontduiking van de distributieregeling, welk gevaar vooral bij pootgoed licht dreigt. Om al deze redenen beteekenen do maat regelen, die met betrekking tot volkstuin- jes op handen zijn, geen belemmering, maar een ordening van bet volkstuinwezen eri een bescherming van de goede soort volkstuintjes. Verwacht mag dan ook wor den, dat de bonafide belanghebbenden hij de registratie volledige melewerking zul len verleenen. Wellicht zal op bestuursleden van desbeitreffende vereenigingen en bon den een speciaal beroep worden gedaan. Morgen kunnen bun nieuwe distribu tiebescheiden afhalen zij, wier familie naam begint met S. Donderdag zijn de L en T. aan de beurt. De bureaux, gevestigd St. Joris Doelen, Alidabewaarschool, school Van Ruys- daellaan en school Lange Singelstraat, zijn geopend van 9—half 1 en van 3 tot half 7. OUDE STOOMKETELS FABRIEKS-iN VENTARISSEN ENZ. Concert Het Stedelijk Muziekkorps geeft morgen avond 8 uur een uitvoering in de Plan tage. Het programma luidt: 1. 't Stedelijk. Marsch, H. II. van Vleu ten. 2. Ouverture Nümberger Piippe, A. C Adam. 3. Espana. Valse Espagnole, E. Wald teufel. 4. Die Meistcrsinger von Berlin, Pot pourri, P. Lincke. 5. Die Heinzelmiinnchen, R. Einberg. 6. Vieux Camerades. Marsch, C. Teike. Ernsüg» val. Op de Koemarkt is gistermiddag de 64-ja- rige mej. J. S. uit Rotterdam gevallen, waarbij zij haar rechterknie ernstig kneus de. Op advies van een dokter is zij per politie-auto naar haar woning gebracht De heer E. A* Leenderts benoemd tot eerevoorzitter; de heer P. Alberts tot voorzitter gekozen De R.K.S.V. Excelsior hield gisteravond in het gebouw der St Joseph Gezellenvcr- eeniging haar aigemeene vergadering. De waarnemend voorzitter, de heer W. v. Re menade, opende de vergadering met den Cnristelijken groet. Vervolgens hul digde hij in zijn openingswoord den schei denden voorzitter, den heer E. A. Leen derts. In warme bewoor lingen bracht spa*, dank voor het vele werk, dat de lieer Leenderts in zijn 21 jarige loopbaan, van de oprichling der vereeniging af, voor Excelsior heeft gedaan Dank zij zijn on vermoeid streven en werken is Excelsior uitgegroeid van een kleine vereeniging lot een van de grootste en sterkste R.K. Spoitvereenigingen in den lau le en tot een vereeniging, die ook in o'i/.e stal een uit muntenden klank heeft. De combinatie Excelsior—Leenderts is zeer sterk. Het is de scheidende voorzitter geweest, die dó zoo gewende Excelsior-clubgeest heeft lie) j pen doen uitgroeien. Spr. slelde de ver gadering voor, den heer Leenderls het eere voorzitterschap aan te hielen, hetgeen on der luid applaus "der geheele vergadering werd aangenomen. j liet Jaarverslag en het financieel over i zicht brachten aan het licht, dat de ver eeniging kerngezond is en de toekomst niet vertrouwen tegemoet kan gaan. De ver eeniging telde op 1' Juni 250 werkende leden eti 140 donateurs, heigeen voor een j stad met zooveel R.K. inwoners feitelijk nog te weinig is. Die waarnemend voorzitter, bracht den heiden functionarissen, den heeren J. Kloos en II. Willetnse dank voor het vele werk door hen ook dit jaar weer verricht. Tervolgens werd overgegaan tot de be stuursverkiezing. Door liet bestuur werd als candidaat, in de vacature van voorzitter de heer P. Alberts gesteld. Deze werd door de vergadering bij ac SCHIEDAM Heden e, v. d. Polyantha 10—10 uur. Tentoon stelling: Huishouden in oorlogstijd. Passage 1 heater, 2.15 en ball 8. Het onsterf lijke hart. Monopole Theater, 2.15 en hall 8. Merijntie Gijzen's Jeugd. Heden t. e. m. 29 Juni. Stedelijk Museum 1—4 uur. Teiltoonstelling „Stad en Streek". 24 Juni. Groote Kerk, 8 uur. Concert Eltheto, Herv. Kerkkoor en Schied. Chr. Man nenkoor in. m. v. J. P. Bekkers (orgel) 26 Juni. Passage Theater, 7.15 u. Ned. Too- nee»: „Ik hen zeventien jaar". 27 Juni. Geref. Jeugdhuis, half 8. Gerei. Comité Vinterlfzingen: drs. M. B. van Veer: Elia. Eiken Zaterdag en Zondag 1—4 nur. Stedelip 51oseum ROTTERDAM Heden e. v. d Kunsthandel Unger, Eendrachls weg 27h. Tentoonstelling: In het Tij Arena, 2.15 en 8 uur: Het Chineesche land huis (Gezelschap Albert van DalsumJ BIOSCOPEN. Luxor, hall 3, 6.45 en 8.45 uur. Savoy Hotel Capitol, 2, 4.15, half 1 en 8.45 uur. Het vrien dinnetje van Papa. Prinses, 215 en half 8: Episode. Op be' te0- nee! Kees Pruis. eenvoudige modeben en ook met automatische temperatuurregeling SINGEL 156-TEL. 68345 Een houthandel te 's Graveubago be I schikte Lij het uitbreken van den oorlog 1 over groofo voorraden van verschillende clamatie gekozen. De lieer Alberts houtsoorten. De directeur der naamiooze bracht de vergadering dank vo-or het in vennootschap, de heer P. P. L., liet het hem gestelde vertrouwen, zöide zich be-1 hout tegen veel te hooge prijzen verkoo- vvust te zijn van de zware taak, die hem pen. Voer Amerikaansch eikenhout bijv. vvachl, als opvolger van den heer Leenderts vroeg hij f230 per M3., terwijl die prijs I E e n i g e I fabriek te j Sch iedaro j HEIJERMANS a VAN OUWERKERK PASSAGE 8 —TELEFOON 6860 De luistervergunningen aan hen, die een aan gifteformulier hebben ingezonden, zijn thans alle verzonden. Houders van een radio-ontvangtoestel die Vóór medio Mei j.L daarvan aangifte hebben gedaan en nog geen luistervergunning hebben ontvangen, moeten opnieuw een aangifteformu lier inzenden. Op de keerzijde daarvan moet de aanwijzing „herhaalde aangifte" wor den gesteld. De aangifteformulieren, welke kosteloos aan alle postinrichtingen verkrijgbaar zijn, moeten na invulling en onderteekening aldaar worden ingeleverd. Jeugdige dieveggen. Twee Rotterdamsche meisjes, Ch. L. G. en J. J. B., zijn door de politie aange houden en hebben bekend in de afgeloo pen week in het Sportfondsenbad geld en kleine gebruiksvoorwerpen te hebben ge stolen. Ka iirhoor zijn ze heengezonden. en wekte allo leden op hem hun steuru te vei teenen. Be hoer Leenderts zeide de vergade ring dank voor het hetn verleende eere voorzitterschap, dankte al z.ijn mede bestuursleden voor de prellige samenwer king, die hij van hen heelt ondervonden, in het hiz.oniler van den secretaris den heer J. Kloos den stillen werker achter de schermen, die schier onvervangbaar is. Spi wensehte den heer P. Albcrls allo kracht toe, hrj de moeilijke laak, die liern wacht. Zcodra zijn drukke werkzaamheden het toelaten zal spr. zijn krachten gaarne weer vexw* Excelsior beschikbaar stellen. De begroeting 194L1912 werd zonder stemming goedgekeurd. Als leden van de kascom missie werden gekozen de heeren Th. Janse, M Bokhorst en A. Bruinhof. De geestelijk adviseur, kapelaan de Rui ter, hield tenslotte een causerie over Katholicisme en sport, die door alle aan wezigen aandachtig werd gevolgd. De rondvraag verliep zeer snel, zoodat de voorzitter de vergadering te kwart voor tien met den Christelijken groet kon sluiten. niet hoogcr mocht zijn dan f 165. De inspecteur voor de prijabeheerscbing te 's-Uravenliage, die een vervolging in stelde, rekende verdachte L. zijn overtre dingen zwaar aan. Daar hij veel winst maakte op de oude voorraden, kon hij ook tegen veel te hooge prijzen hout in- koopen. Hierdoor berokkende hij andere houtfirma's, die zich wel aau prijsvoor schriften bielden, groot nadeel. Daarenbo ven leidden de hooge inkoopprijzen van het bedrijt er toe, dat het prijsniveau van sommige houtsoorten iu het algemeen belangrijk werd opgeschroefd. Op grond van deze overwegingen en van de gemaakte onrechtmatige winst, werd verdachte veroordeeld tot een boete van f40.000 en tot publicatie van het vonnis, Geslaagd. Aan de gemeentelijke kweekschool te Rotterdam zijn geslaagd voor de acte L.O., voor de acte gymnastiek L.O. en acte han denarbeid, mej. L. Hovenkamp en de lieer W. J. Smit: mej. Hovenkamp bovendien voor acte handwerken. Zuiveraars van Gebouwen en Schepen De secretaris-generaal van het depar tement van landbouw en vissciierij lieeft Ijet verhandelen, bet afleveren en het ont vangen van stierkalveren verlmden. Een ieder, die stierkaiveren voorhanden of in voorraad heeft, is verplicht deze ter be schikking te houden van de stichting Ne- derlandsche Veehouderijcentrale. De verbodsbepa'ingen en de verplichting, gesteld in het eerste lid, gelden -niet: 1. Ten aanzien van stierkaiveren, ouder dan drie maanden; 2. indien en voor zoover door of van wege de centrale daarvan ontheffing is verleend en de aan deze ontheffing zoo noodig verbonden voorwaarden zijn nage komen. 3. voor wat betreft de gestelde verbods bepalingen, indien het verhandelen, het afleveren of het ontvangen plaats vindt aan ondcrschejdcnlijk door door de centrale ais zoodanig erkende marktveehandelaxen ter levering aan de centrale. Het Ned. Perskantoor te Berlijn meldt: De Duitsche minister ran hinnenlandsche zaken heeft bepaald, dat in Duitschland werkende buitenLandsche arbeiders, dia door een bedrijfsongeval mochten worden getroffen, op grond van. de bepalingen, die voor Duitsdie arbeiders geiden, be liandcld zullen worden en se luide vergoe ding zullen krijgen. Verder is in overleg met het „Oberkom- mando der Wehrmacht" bepaald, dat lijten ran buitenlandsclie werklieden, die in Duitschland tengevolge van een bedrijfs ongeval mochten zijn overleden, volgens de bepalingen, die voor bïnnenlandsdie ar beiders gelden, naar him oorspronkelijke woonplaats zullen worden vervoerd en al daar ter aarde zullen worden besteld. De kosten worden uit rijksmiddelen voorge schoten en zullen later door het bevoegde „Versoigungsambt" moeëtn worden terug betaald. Iedere nationaliteit wordt dooreen bizonder „Versorgungsambt" behandeld- Voor Nederiandsche arbeiders is evenals voor Belgische het „Versorgungsambt" to Aken bevoegd verklaard. Voor ongevallen die voor 1 October 1940 geschiedden, Dan geen vergoeding worden gegeven. In den afgeloopen nacht kwamen hier en daar Britsche vliegtuigen in gering ge tal boven ons land en wierpen brisant- en brandbommen neer. De schade beperkte zich in hoofdzaaak tot geringe tcrreinscha- de. Slechts word in -oen plaats iu het Oosten des lands ©en sporttribune liclit beschadigd, waarbij een groot aantal na burige woonhuizen glasschade opliep ca ongeveer acht burgers licht door glassplin ters gewond werden. De leider van het Nederlandsch risch Frout maakte heden liet volgende bekend Aangeslotenen bij het N.A.F., Er wordt niet gerantsoeneerd, omdat ei levensmiddelen te veel zijn. Rantsoenee ren beteekent: eerlijk verdeelen. Zij, die clandestien „handelen" in le vensmiddelen, s'e'on dus van hetgeen eer lijk moei worden verdeeld onder alle Ne derlanders. Stelen is onwaardig, onwaarJigcn kunnen geen plaats innemen in het N.A.F. Hieruit vlooit voort dat: le. Iedere aangeslotene bij'het N A.F., van wicn mocht komen vast te staan, dat hij deel neemt aan frauduleuze handelin gen met betrekking tot de levensmiddelen voorziening, zonder meer en voor goed. uit onze rijen wordt verwijderd; 2e. alle aangeslotenen tot taak hebben zich persoonlijk in te zetlen in den strijd tegen zulke onregelmatige handelingen. Bij Het alvalienbeslnit .1940 2. beschikking van den secretaris- géneraal vaft het departement van land bouw en visscherij, opgenomen in do Staatscourant van hedenavond, is in bet afvallenbesluit 1940/2, ©en wijziging ge bracht, waardoor aan de ambtenaren, be last met de keuring van slachtdieren en an vieesch, bedoeld in artikel 25 van do vleesclilocuringswet, en de opzichters van den veearlscnijkundigen dienst opsporings bevoegdheid wordt verleend voor de in het afvallenbesluit 1940/2 strafbaar gestelde feiten. Het gerechtshof te Amsterdam heeft var daag uitspraak gedaan in de strafzaak te gen een boerenarbeider die terecht had gestaan wegens poging tot doodslag en to gen wicn de procureur-generaal bevestiging vaa bet vonnis der rechtbank te Haarlem, n.I. tien jaar gevangenisstraf had geeisekt Conform dezpn eisch veroordeelde bet hof den man lot tien jaar gevangenisstraf. Verdachte liad een vtouw te Zaandam, die bij sinds jaren uiet zijn. ongewensebte attenties vervolgde, met een mos aange vallen en gewond. Dit was de derde maal, dat hij een moordaanslag op de vtouw pleegde. VLAARDINGEN i Geslaagd. Voor het diploma g.a.i. van de Nel- oï* l iuveiiug aan uw wuuaic. eeniging ww gemeentebclangien, zijn if Dit besluit is gisteren in werking ge 's-Gravenhage geslaagd de heeren H. Bi treden. I Hade en J. J. Siereveld. r*

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 2