P. F. van den Ende Adverteert GEHEIMEN VAN HET HEELAL BAKKERS EN SLAGERS. SCHIEDAMSCHE COURANT KLEINE ADVERTENTIEN Luchtaanvallen! Advertentiën Industrieschool voor Meisjes iraai, nevels en gewone nevels. Breidt het heelal zich nog uit? Xerxes II S.V.V. II 01 Het Nederlands Toneel Botferdamsche Dijk 234 Dinsdag 24 Juni 1941 EERSTE BLAD DER SCHHEDAMSCHE COURANT Sp Sport Een fraaie wedstrijd Zwemmen Ragnhild Hveger in Duitschland Wielrennen Nationale wedstrijden op de Mathenesser-wïelerbaan R.C. „Schiedam" Passage Theater „IK BEN ZEVENTIEN JAAR" f Adverteert in de Schied.'Courant Schietbaanstraat 26, Rotterdam. LERARES IN DE 5\ie op eau möoLen zomeravond don sterrenhemel aandachtig beschouwt, ziet mot het bloote oog althans, niet anders dau sterren. De helderste daarvan, de sterren, van de eersto grootte kent iedereen, die zich een beetje voor de sterrenkunde interesseert wel bij name. De meeste men: schen kunnen ook wel de voornaamste sterrenbeelden onderscheiden, te beginnen met d*c populaire Groote Beer, of, als het whiter is, hot ster renbeeld On on, dat ook heel makkelijk is te herkennen, maar daarmee houdt het dan ook op. Xe men we echter een kiemen kijker ter hand dan schouwt ons oog nog veel meer wonderen dan we ooit hadden kun nen denken. In de eerste plaats zijn we dan al in staat om enkele van. de meest bekende dubbelsterren te scheiden, maar in enkele gevallen komen wij dan ook terecht bij zwak lichtende vlekjes op sommige punten aan den hemel. Het zijn de zoogenaamde nevelvlekken, die sinds lang de astronomen bezighouden, wijl men van den beginne af aan de haast intuïtieve gedachte hee.ft geliad, dat men door een nauwkeurige bestudee- ïing van deze nevelvlekken en hun gedragingen, zou kunnen doordringen tot een. van de diepste geheimen van het heelal namelijk het mysterie van het ontstaan van zonnestelsels en werelden. Inderdaad heeft deze studie belangrijke hypothesen opgeleverd niet alleen hoe veel zekerheden van thans zijn vroeger niet ook hypothesen geweest? rnaar bovendien inzicht in en bevredigend ant woord op tal van vragen gegeven. Xler moet namelijk weten, dat men tegenwoor dig scherp onderscheid' maakj; tusschen twee soorten van nevelvlekken en wel tusschen de zoogenaamde spiraalnevels en andere verschijningen van „nevel achti- gen" vorm. Kaar de moderne astronomie leert bestaat er inderdaad een fundamen teel onderscheid tusschen de „gewone" nevels, die verschillenden vorm kunnen hebben en de nevels, die een d'uidelijken spiraalvorm vertoonen. Ter meerdere ver duidelijking zij opgemerkt, dat de laatsten met het bloote oog heelemaal niet zijn te zien en sommige van de gewone nevels als flauwe lichtende plekjes aan den hemel, ten minste als >deze volkomen helder is en men over een scherp en geoefend oog beschikt. Zonnestelsels. Hoe het zij, de spiraalnevels dan, die alleen zichtbaar zijn in de sterkste kijkers, blijken te zijn, naar men thans vrij alge meen aanneemt, zelfstandige melkwegstel sels, eins immense opeenhoopiugen van sterren, die in één stelsel bij elkaar be- hooTen, zooals ook ons zonnestelsel deel uitmaakt van den melkweg, dien wij als een lichtende band op heldere avonden langs den hemel zien geslingerd; zulk een melkwegstelsel, bestaande uit millioenen en millioenen vaste sterren, zijn dus de spiraalnevels ook. Men is er in geslaagd iets omtrent deze nevels te weten te komen, niet het minst door den spectros- coop, bet tegenwoordig volkomen onmis bare instrument voor den astronoom, dat den aardmensch al heel wat geheimen omtrent de sterrenwereld ontsluierd heeft. De spectroscoop dan heeft den onder zoekers verteld, dat deze sterrenstelsels zich met ongelooflijk groote snelheden van ons verwijderen, snelheden, waar van wij ons eenvoudig geen voorstelling kunnen maken. Bovendien heeft het licht, dat zij uitstralen, millioenen jaren noodig om tot ons te komen, zoodat deze nevels zich, naar onze wijze van voor stellen, wel aan de uiterste grenzen van. van het heelal moeten bevinden: En toch weten wij zeker, dat zij met ongelooflijk groote snelheden zich steeds verder van ons verwijderen. Hoe moet dat dan zoo zal de nuchtere mensch vragen met dat heelal? is dat dan oneindig groot, of heeft het ook zijn grenzen? Uitermate moeilijke vraag, uitermate moeilijk te beantwoorden, omdat wij, bij het in beschouwing nemen van het heelal, ons gaan begeven op een terrein, waarop onze zintuigen en ons voorstellingsvermo- ons volkomen in den steek laten, name lijk op het gebied van de meerdere dimen sies. Wij, aardsche mensehen, zijn nu eenmaal gebonden aan onze drie afme tingen, lengte, breedte en diepte en kun nen ons eenvoudig met indenken, dat er ook een mogelijkheid van meerdere dimen sies bestaat: de wiskunde werkt er mee, zooais zij ook zonder eenige moeite met drie dimensies arbeidt. Alleen ons voor stellingsvermogen laat ons in den steek en daarom zullen wij er in dit bestek ook niet verder op in gaan Slechts zrj ge constateerd, dat wij hiermede vlak in de buurt zijn geweest van de bekende theorie omtrent het uitdijende heelal, ten aanzien waarvan onze landgenoot prof. De Sitter zich groote verdiensten heeft verworven. Tot zoover de geheimzinnige spiraal nevels, die dus in feite geen nevels zijn, waaromtrent wij dus nooit veel meer te weten zullen komen waarschijnlijk. „Nieuwe" sterren. De andere nevels zijn groole gasmas sa's en wonen, om het nu zoo maar eens uit te drukken, veel dichter b.j de deur, want zij behooren allemaal tot ons eigen melkwegstelsel, waartoe ook ons zonnestelsel behoort. Wat niet wegneemt, dat ze toch nog dikwijls honderden lichtjaren een lichtjaar is de afstand, welke het licht in een jaar aflegt van ons verwijderd zijn. De studie van deze nevels nu, heeft eenige bizondere feiten aan het licht ge bracht. Het is namelijk gebleken, uit ver schillende onderzoekingen, dat deze nevels die inderdaad geweldig groote lichtende gasmassa's blijken te zijn, die ergens in het heelal ronddrijven, hoogstwaarschijn lijk ontstaan zijn ten gevolge van het op vlammen van een nieuwe ster, een zoo genaamde nova. Zoo af en toe leest men wel eens, dat er een nieuwe ster is ontdekt, of dat een tot nog toe heel lichtzwak sterrede plot seling veel helderder wordt en dan soms zelfs met het bloote oog zichtbaar wordt. Men neemt aan, dat zulk een feit veroor zaakt won.lt door de eon of andere cata strofe in het wereldruim, een ontploffing op geneldige schaal, een botsing met een ander hemellichaam, of iets dergelijks, waaulooi enorm hooge temperaturen ont staan. Bij een van do jongMe no\a nu heeft men kunnen constateeren, dat zij zich langzamoihand met een nevelring om hulde, -welke geregeld in omvang toenam, totdat de nova in een reusachtigen lich tenden nevel kwatn "te liggen. De moeilijkheid was echter alleen, dat men van verschillende nevels, die al jaren bekend zijn, geen centraio ster kende, doch toen men eenmaal op groo te schaal fotografische platen ging gebrui ken, kwamen die centrale sterren van die nevels ook voor den dag: zij straalden grootendeels ultra violet licht uit, dat, zooals men weet door het toenschdyk oog niet kan worden waargenomen, doch door de fotografische plaat nel. En aan gezien deze sterren de heetste zijn, lag de conclusie voor de hand, dat zij ook de jongste in de heele verzameling zijn Zoo zijn er uitgestrekte nevels, die het mensehehjk oog nog nooit heeft aan schouwd, omdat zij geheel en al ultra vio let licht uitzenden. Zoo is bijvoorbeeld de beroemde nevel in Oiion, het groote ster renbeeld, dat onzen winterschen heml op luistert, veel en veel grooter, dan hij niet den kijker schijnt te zijn. Hij blijkt een donkere gasmassa te zijn, die weer lich tend wordt gemaakt door eenige zeer heete ultra violette sterren, welke er vlak in de buurt staan. Tijd. Nog een enkel woord1 over die licht jaren, de astronomische eenheid van af stand. Als wij ons zouden kunnen ver plaatsen naar een ster, die op 400 licht jaren afstand1 van ons ligt en wij zouden bovendien nog in staat zijn, om vandaar op onze eigen aarde te blikken, dan zou den wij natuurlijk kunnen zien, wat er zich 400 jaar geleden op aarde afspeelde. Het is een merkwaardige gedachte, dat er in de wereldruimte nog plaatsen zijn, waar wij de veelbewogen geschiedenis van het menschelijk geslacht op aarde, nog op den voet zouden kunnen volgen, als het ware geprojecteerd tegen de eeuwig heid. Ons verleden „leeft" nog ergens. Is er dan veel fantasie voor noodig om te stellen, dat ook onze toekomst reeds er gens „leeft"? Wij hadden het zoo juist over de no va. Veronderstel eens, dat zoo'n nieuwe ster op 800 lichtjaren van ons verwijderd staat. Wij zien dan de ster opvlammen, wij constateeren een catastrophe in het heelal, doch in feite heeft die gebeurte nis 800 jaar geleden plaats gehad... Hitte! De menschapen in Diergaarde Blijdorp te Rotterdam mo ge» met het fraaie weer op het buitenterras, maar de warmte maakt dorstig en de beide chimpansee's maken een dankbaar gebruik van de koele dronk, die oppasser Schilt hun brengt. (Polygoon). zebra team. Ook Barzilay en de keeper Wieriks dienen genoemd te worden. S.V.V. [I vertoonde een goed ploegver- -band en voor de rust had ze zeker al een goede voorsprong verdiend. Do rust stand was 00. Na de pauze werd Xerxes II sterker en juist nu maakte S.V.V. II de goal door een cornerbal, genomen door A. van Dig geler, en op uitstekende wijze ingekopt door Van 't Litli. H, Steenbergen kreeg nog een kans den voorsprong te vergrooten, maar de bal ketste tegen de binnenkant van den paal het veld-weer in. Ondanks de hitte werd van heide zijden goed oetbal vertoont en een vlug tempo olaeliouJen. Onder groote spanning kwam het einde van dezen wedstrijd. De zege had S.V.V. II verdiend. Voetbal S.V.V II heeft Zondag j.l. de beide punten uit den wedstrijd tegen Xerxes II binnen te halen, al is het dan ook een magere 01 overwinning geworden. Daar door slaan de Rood-Groenen met 29 pun ten gelijk met Feijenoord II, zoo lat een beslissingswedstrijd tusschen die twee za! uitmaten, wie uiteindelijk kampioen wordt der Reserve Eerste Klasse N.V.B. Deze strijd zal a.s. Zondag plaats vinden op een nader te bepalen terrein. Xerxes II verscheen in een zeer sterke opstelling met Lagendaal als midvoor, die nog steeds de groote tacticus is in hol Een van de voornaamste gebeurtenissen als onderdeel van de groote sportweek te Leij'zig is ongetwijfeld het Internationale Zwemlournooi voor dames. Behalve de beste Duitsche zwemsters zooals de rugslag- zwemsler Lisl Weber, de crawlzwemster Lisl Bachmeyer en de schoolslagzwemster Inge Schmidt /al ook de Deensche wereld recordzwemster Llaguhild Hveger aan deze wedstrijden deelnemen. Het is niet onwaar schijnlijfc, dat de Deensche haar verblijf in Duitschland zoodanig zal weten te rek ken, dat zij ook nog onze landgenooten voor de derde maal van dit jaar en thans wederom in West-Duitschland zal kunnen ontmoeten. Nog steeds staat niet vast, of de Deen sche hierna toestemming krijgt na afloop van haar tournee door Duitschland naar Nederland te reizen om in verschillende plaatsen van ons land te starten. Zooals hekend. lag het aanvankelijk in de bedoeling nog vóór haar tournee in Duïtschland-een bezoek te brengen aan ons land. Daar de reisvergunning hiervoor niet tijdig genoeg kon afkomen, moest zij dit plan laten varen. Zondag organiseert de It C. „Schiedam" na tionale wielerwedstrijden op de Mathenesser- wïelerbaan. In het voorprogramma zulten sterke amateurs en nieuwelingen uitkomen. In de koppelw edstryd over 200 ronden starten. voor de eerste maal Brabantsche renners nl. Van der Beemt uit Roosendaal en Matthijssen uit Bieda Voorts nemen de volgende koppels deel tVeedaVerveer, Rotterdam; Riethoven Schutter. LeidenKouwenkovenBarzilay, Pyn- ackei Schiedam, Khppetv d. Kaa, Rotter dam; VerhoevenHoofd, OverschieRotterdam; Van Vliet—Spermon, GoudaSchiedam en Hd- gemanDe Vries, Rotterdam, i Zondagavond streed de rennersclub „Schie dam" m een clubonlmoetmg tegen do Haagsche u telen erceaigtng de Spartaan. Zes Schiedam mers plaatsten zich onder de eorste tien aan komenden. HoofdVerhoeven namen deel aan een kop pel-wedstrijd op de Alexander-wielerbaaa te Rotterdam en legden op de derde plaats be slag. Kouwenkoven—-Barzelay leverden een fraaie prestatie door op de Roosendaalsche wielerbaan te zegevieren met met minder dan twee ronden voorsprong op het concurreerende koppel. Beschermt U tegen de gevolgen van Gij neemt voorzorgen tegen brand, ziekte en natuurrampen. Waarom dan niet tegen het zooveel ernstiger gevaar uit de lucht? Leider: Cor v. d. Lugt Melsert. DONDERDAG 7.15 UUR opvoering van het successtuk Toneelspel in 4 bedrijven. Prijzen fl. 0.75 tot ft. 2.a. r. i. Schrijfbloc 100 vel 100 enveloppen- Kladbioc, 500 vel Schrijfinkt Prullenbak Kleefpasta 25 ct. 50 tt. 25 ct. 12 ct. 79 ct. 15 ct. 1C00 gekleurde enveloppen 250 ct 1000 vel stencilpapier 325 ct. Schiedamsch Voordeel igsse Kantoorboekhandel Telefoon 68197 OPENBARK VRIJWILLIGE VERKOOPING door Notaris A. HOEK te Schiedam, bij opbod op Vrijdag 27 Juni 1941, en bij afslag op Vrijdag 4 Juli d.a.v., telkens des voorin. 11 uur, in het Gebouw van den Ned. R.-K. Volks bond, Lange Haven 71 te Schiedam, van de volgende onr. goederen te Schiedam I. Het PAND, bev. afz, beneden- en bovenwoning, met erf, open grond en achteruitgang, aan de Sint Liduina- s traaf no. 40 a-b, hoek Fabristraat, groot 112 c.a. Verhuurd ben. en boven huis elk voor f 29.50 p. m. II. Het PAND, bev. afz. beneden- en bovenwoning, met erf en open grond, aan de Stationsstraat No. 73a-b, groot 83 c.a. Verhuurd ben.huis voor 15. p. w., bov.huis voor f 5.25 p. w. III. Het PAND, bev. afz. beneden en bovenwoning, met erf en open grond, en een daarnaast gelegen per ceeltje erf met hal ven muur aan de Stationsstraat No. 75a-b, tezamen groot 94 c.a., alsmede een perceeltje erf met halven muur, gelegen naast het pand Stationsstraat No. 69, groot 6 c.a. Verhuurd ben.huis voor f 5.p. w., bovenhuis voor f 5.25 p w. IV. Het PAND, bev. afz. beneden- en bovenwoning, met erf en open grond, aan de Arehimcdeggtraat No. 48a-b, groot 94 c.a. Verhuurd ben.huis voor f 4.50 p. w., bovenhuis voor f 5.50 p. w. Aanvaarding.en Betaling der Koop penningen: 4 Aug. 1941. Bezichtiging als gewoon, op vertoon van een toegangsbewijs, verkrijgbaar ten kantore van Notaris A. HOEK, voornoemd, Lange Haven 97. Voor bedrijven in N.W.-DultschIan«l worden onmiddellijk gevraagd Daarvoor komen zoowel gehuwde als ongehuwde arbeidskrachten in aanmerking. Gegadigden dienen zich bij de Gewestelijke Arbeids- bureaux of hunne bijkantoren aan te -melden: aldaar worden inlich tingen omtrent de arbeids- en ioonvoorwaarden verstrekt. De nieuwe Cursus voor opleiding tot In de naaidvakken (Nijverheidsakte Na en Ns) begint 1 Sept. a.s. inlicht, geeft de Directrice. Spreekuur Maandag en Donderdag 2-4 uur. om. 15 woorden 50 cent, cm. 25 woorden 75 cent elk woord meer 5 cent tot maximum 30 woorden *i Woensdags Kleine advertentiën tot 25 woorden f 0.25, mits vóór Dinsdagavond 6 uur aan het Bureau bezorgd In de Zaterdagsche editie f 1.tenzij die Vrijdags reeds aan 't Bureau zijn bezorgd KAPOKMATRASSEN, welke te dun worden, hebben veel te veel slij tage Laat daarom bij ons Uw oude matrassen tijdig weer als nieuw opmaken. U kunt ze dan nog jaren gebruiken. Eigen bedden makerij. DE BEDDENBEURS, Rotterdamsc'nedijk 25, Schiedam. ZOEKT U ELAATSING als Huishoudster, Winkel juffrouw, Modiste, Naai ster, enz.? Plaatst een annonce in dit blad. Sehïedamsche Commissie leidt meisjes bovenJ.4jaar op tot GEZINSHULP en zorgt voor plaatsing bij een huisvrouw. Spreekuur: Ts Woens dags 84.30 uur, Aibeids- bureau Lange Nieuwstr. 135. WAAROM nog langer met pijnlijke voeten te loepen? Volle dige pijhiooze behande ling f 1,-. Speciaal adres voor aangemeten steun zolen. Pedicure, voetkun- dige en masseur. BJANSE, Hoogstr. 107. Gratis voetonderzoek. WIST U, dat het soliedste en vak- kundigste adres voor stof- i'Bering of reparatie van Uw meubelen is bij H. J. STENTLEB, Stoffeerderij Meubelmakerij en eompl. Meubileering, Westfran- kelamischestraat 115, Tel. 69974. Vraagt vrijblijvend prijs en begrooting. Stof fen naar keuze. Ook voor SPORTCOSTÜUMS naar „DE BROEKEN- KONING" van Schiedam, Hoogstraat 53, Tel. 67648. DAGMEISJE gevraagd. Aanmelden nh 7 uur. Adres: Rotterdamsche- dijk 146b. WAAR 'is de naaimachine, die ge repareerd moet worden; wij geven den prijs vooraf. Nog naalden, olie en on- derdeelen van alle merken, i, KUIPERS, Hoogstr. 62 ENGELSCHE ledikanten f 13.75. Op- Idapbedden met gezond heidsmatras f 18.75. Om bouwkasten vanaf 19.75. Divanbedden f 12.75. Nog enkele slaapkamers voorradig in eiken, blank eiken en Old finsh. DE BEDDENBEURS, Rotterdamschedijk 25, Schiedam. BOEKHOUDEN, Weder enkele lesuren beschikbaar. Spoedige aanmelding aan te be velen (óók voor aanvang Sept. a.s.). A. Cl MoBRING, Leeraar M. O., Rubensplein 19. SCHRIJFMACHINE te koop gevraagd. Iets defect geen bezwaar. Brieven met merk en prijsopgave aan A. BOEN - DER's Boekhandel, Rot terdamschedijk 54. ADVERTENTIEN in deze rubriek hebben beslist succes 1

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 4