VERSLAG VAN DEN GEMEENTERAAD Nieuwe opleidingsschool BUITENLAND Luchtgevechten aan de Kanaal kust Vijandelijke vliegtuigen boven Duitschland Hevige strijd in Syrië Britsche militaire commissie naar Moskou De Baltische landen i-iunueruug 26 Juni IV4I Vergadering van Dinsdag 24 Juni 1941, 's namiddags 4 uur, ten Stadhuize. doorzitten de 'burgemeester, rrnv F. L. J. vaan Haarén. 1.' Voorstel om ie besluiten "tot' stichting van _eeii nieuwo school --yooir - G-.L. (X en tot-huisyèsUng vtó dese school.in liét,ge meentelijk schoolgebouw Singel 5.' Bet overschot der openbare school. De lieer v. d. Berg wil een woord van waardeering uiten voor deii wethouder van onderwijs, die een weg gezocht heeft om overeenkomstig de desbetreffende circulaire van den secretaris-generaal van het depar tement van opvoeding, wetenschappen en cultuurbescherming enkele onderwijskrach ten te werk te stellen. Dtat heeft spï.'s sympathie. Echter is een van d!e argumenten, ge noemd in het desbetreffende stuk aan den raad van-9 Mei j.l. niét juist; Daarin wordt n.l.betoogd, dat op de apenbare scholen 455 leerlingen meer gaan- dan wettelijk noodig ziju-hij de bestaande schoolformatle. De Wethouder is hij hernoemen van dit cijfer uitgegaan van het wettelijk minimum voor éen 6-klassigeschool, n.l. 2-10 leerlingen, doch elke deskundige zal moeten toegeven, dat, wil men niet in moeilijkheden komen, men rekening dient te houden met de mutaties onder de schoolbevolking. Er moet zeker een reser\re aanwezig 'zijn van 20 leerlingen boven het wettelijk minimum, liet overschot is dus niet te stellen op 455 leerlingen, maar aanzienlijk minder. Hoe is den laatsten tijd het verloop geweest op de openbare scholen? Neemt liet aantal leerlingen nog toe en hoe is het aanlal in vergelijking jnet 1936? Als spr. zich niet vergist blijkt uit het jaarverslag vau 1939 en het beredeneerd verslag v an 1936, dat het aantal leerlingen op de openbare scholen terug loopt. Dit is'een feit, dat tot eenige voorzichtigheid maant 1 Spr. is niet enthousiast voor een nieuwe school, omdat er een betrekkelijk klein overschot blijft. Tegen opleidingsscholen. Eu spr. wil niet onder stoelen of banken steken, dat hij oen beslist tegenstander is vaii nog een opleidingsschool voor H.B.S. en gymnasium. Er zijn in deze gemeente bij het .openbaar,., onderwijs. reeds twee van die scholen, waarvan één;'school -G2> waarvan de heer Rozendaal hoofd is, het officiecle etiket van opleidingsschool draagt. Ook de school aanhet Oude Kerkhof, hoofd de. heer D. Hoek de oude school van Lernsom levert leerlingen af voor H.B.S. en gymnasium. Waarom wordt deze school, die in het centrum der gemeente ligt, niet hetzelfde karakter gegeven als aan school G 2? De grondslag daarvoor is reeds gelegd, want er gaan reeds kin deren van de school aan het Oude Kerk hof naar de H.B.S.; bovendien is de school van uit alle windstreken - gemakkelijk te hereiken. In 't algemeen is spr. niet voor oplei dingsscholen en in dit opzicht staat spr. niet alleen, want op een vergadering van „Volksonderwijs" zijn eenigen tijd geleden twee sprekers opgetreden, waarvan de één pro en de ander oom tra het instituut van dé opleidingsschool sprak. Behalve school 62 en die aan het Oude Kerkhof leiden nog meer scholen op voor H. B. S. en gymnasium, b.v. de school iaan het Frans Halsplein; - Het is in 't algemeen niet bevorderlijk- voor het peil van een school om daaraan 'de leerlingente onttrekken, die aanleg hébben voor het later volgen van het M. O. en wier ouders een maatschappelijke po sitie innemen, die dat mogelijk maakt. Door die leerlingen bijeen te brengen pp een school, krijgt deze inrichting' liet etikef van opleidingsschool, terwijl de andere scholen als van minder beteek'enis worden beschouwd, wat zékér niet gewenscht is. Geforceerd leerplan. Uit een der verslagen blijkt, dat van séliool G2j mn dé 48 leerlingen der hoog ste klasse er 25 naar de H.B.S. zijn gegaan. De leerlingen van school-. G 2 wor den reeds van hét eerste leerjaar af ge-* traine'erd om later naar de H. B. S. of gymnasium te gaan; tengevolge van hét geforceerde leerplan moeten de kinderen op jeugdigen leeftijd reeds' geplaagd worden mét huiswerk. Hét meerendeel ka(u het tempo niet mjb^uden en moet doubleeren of moet niet dure bijlessen worden bijt gewerkt! Als dan hét resultaat is, dat van de 6e klasse 25 leerlingen naar.de.H.. B; S. gaan,, ish'ef- dan -'.noodzakelijk ••nog. een -tweede opleidingsschool te, stichten?'. .Alsdatge schiedt, "vervalt- de raad; in ;dé zélfde, fout; dip; zo, vroeger- reeds 'maakte è'n-school G-2 tot opleidiii^chóol'h,mWees^ I 1"-' - De'scholen "aan ;het Oude Kerkhof, hoofd de heer D. Hoek en aan hét Frans Kals-t plein, hoofd de heer. A1, van Toledo, heb-t ben reeds een respectabel .aantal leerlingen aan de H. B, S;. afgeleverd, ook zonder een geforceerd leerplan en zonder een overmatige^ hoeveelheid huiswerk voor de leerlingen.I j Het aantal leerlingen. Als het minimum aantal lecrl'ngen voor een 6-klas'sigo school 210 is, if een over schot voor alle openbare scholen in deze gemeente van,460.'niet zoo Inzender,'groot.- Spr. beschikt helaas alleen ove de cijfers van 1939; die vair 1940 zijn np/j niet ver schenen. Uit het'jaarverslag van 1939 blijkt, dat er maar twee openbare scholen waren, die boven de. 255. leerlingen uitgingen. Bij 255 leerlingen zou pen pjcuwé leerkracht kunnen wórden aangéstefö. School A 2 had in 1939 260 -leerlingen en schóól G 2 had een overschot van 12 leerlingen hoven 7 leerkrachten, n.l. 267 leerlingen. 'Alle overi ge scholen blijven -onder liet getal 255 en meer dan de helft zelfs ver daar onder. Op grond van de cijfers en ook uit piaeda- gogiseh oogpunt bezien is het volgens spar. niet gewenscht een tweede of eigenlijk een derde, waait er bestaat reeds oa-ioffi- cieel een tweedë opleidingsschool te stichten. Spr. 'zou er meer voor voelen, als het overschot toch zoo daverend is,- een doodgewone lagere school te stichten en het onderwijzend personeel van alle scholen de normale kansen te geven leerlingen voor H .B. S. en gymnsmaium af te leveren. Dat zou strekken tot zegen van de kinderen en tot gerustheid van de ouders. Wachtgelders? De heer Hoek herinnert aan de -opmer king van den heer v. d. Berg, dat er slechts twee openbare scholen "zijn met meer dan 255 leerlingen. Is er geen gevaar, dat, als het aantal leerlingen daalt, een of meer onderwijskrachten op wachtgeld moet wor den gesteld? De klassen te groot. - .De'lieer Dink.el aar zegt,.dat hij aan neming van bot- voorstel van B. en W. de scholen inderdaad' beneden een aan tal van 255 leerlingen komen, maar dat is ook juist het s7 reven van den secretaris generaal en van B. en YV.l Die gaan n.l. van de gedachte uit, dat de klasseforma tie te groot is. Als voor 6 leerkrachten het minimum aantal leerlingen 236 moet zijn, is hot aantal leerlingen per klasse te groot. Daarom heeft dé secretaris-gene raal ook het aantal leerlingen voor 6- leerkrachten op 210 bepaald. Het zal dus worden toegejuicht, als het aatal leerlin gen per school daalt. De lieer v. d. Berg heeft -beweerd, dat de berekening van deri wethouder van onderwijs, volgens welke er 450 leerlin gen van de openbare school over zijn, niet'juist is, want er zijii ook mutaties onder de schoolbevolking en daar moet men rekening mee houden. Als dat niet het geval was, zou spr. niét één, maar twee nieuwe scholen wil len vormen! Maar omdat spr. weet,, dat er inderdaad, onder de leerlingenn'og al verloop is, -is het voorstel gedaan één school te stichten. Spr. heeft de 'cijfers over 1.936 niet,, bij zich. Het spijt' spr., dat de heer, y. Berg hem niet even heeft gewaarschuwd, dat hij het voornemen had met dit .cijfer materiaal te kom on, want dan had spr. zich daarop kunnen voorbereiden. Het 'gaat echter niet in de eerste plaats om cijfers, maar om de vraag: Kan vol daan worden aan de wensch'en, ja, de eischèn van den secretaris-generaal,om de klassen kleiner te. maken én dus meer onderwijskrachtenaan te stellen. En ook daar gaat het niet heelemaal al leen om. Overbevolkt. - Het aantal leerlingen kan over de ge- heele gemeente dalen en voor een be paalde wijk stijgen. Dat is b.v. het ge val revet school A-2, hoofd de heer D. Hoek. Het aantal leerlingen van die school het strand te Seheveningen heeft-de jeugd ruimte om zich' naar hartelust te vermaken. De grooteren hebben de verschillende toestellen bezet De over-' bevolkte draaimolen op het hinderstrand. (Polygoon). De rijksinspectie van de bevoHrinsregisters in Don Haag is be-; gonncn met een archief samen te stellen van de Gl/» millioen, oproepingen voor de persoonsbewijzen. 200 ambtenaren hebben hier hun handen vol aan. In stalen kasten worden de 61/» millioen bewijzen opgeborgen. (Polygoon). is n.l. gestegen van 288 tot 308.- In Januari j.l. was het zelfs 315, maar dat is later i iets gedaald in verband met'de: aangifte van leerlingen oor de Ambachtsschool. Als het aantal inwoners in 'een wijk stijgt en er meer kinderen de lagere school beèoeken, moet er dan niet. zoo noodig een nieuwe school worden gesticht? Meer dan 100 ouders hebben destijds een adres tot den raad gericht met het ver zoek in hel Oosten dergemeente een nieuwe school met opleiding voor .HBS en gymnasium te stichten. Het leerplan het criterium. De -opmerking van den heer v, d. Berg, dat school A2 ook een opleidingsschool zou zijn, is niet- juist. Dei heer Hoek leidt wel leerlingen op voor HBS en gym nasium, maar dat doen andere hoofden vau scholen ook, b.v. de heereu Van To ledo én Scherpenissè. En by"'KetlBizohdér ohderwijs komt het zelfde v-orschijnsel voori Ook de 'dr. Kuyperschooi aan de Stad- houderslaan en de Oranje Nassauschool aan de Franyois Haversckmidllaau leiden op voor HBS. Het bestuur van. de Ver- éeuiging voor Geref. Schoolonderwijs heeft zelfs een extra-subsidie gevraagd voor de school aan de Stadhouderslaan om boeken aan te kunnen schaffen, noodig voor de opleiding voorHBS en gymnasium. Het gaat bij een opleidi igsschool' om liet leerplan. Dat is voor school G2 anders dan voor school A2. De lieer v. d. Berg: Dat is juist mijn bezwaar I De heer Din kei aar: Het leerplan is van grooten invloed. School G2 levert maar weinig leerlingen af voor HBS en gymnasium, zegt de lieer v. d. 'Berg. Maar zoo is het niet, als de heer y. d. Berg beweertl De heer v. d. Bergr Dan klopt het verslag niet! Van opleidingsschool naar HBS. De heer Din kei aar: In 1937 gingen van de 48 leerlingen der 6e klasse van school G2 er 31 naar de HBS of gym nasium. Inderdaad waren het dus niet aiie - leerlingen, die M.O. gingen volgen. Maar is dat practisch wel mogelijk? De kinderen gatfn op 6-jarigen leeftijdnaar school en bijna alle ouders willen van hun kinderen 'iets maken! Daarom worden deze, zoo mogelijk, naar de opleidingsschool ge zonden. Maar, in den loop van de 6 school jaren blijkt wel eens, dat het kind niet geschikt is voor HBS of gymnasium en dan adviseert de onderwijzer de ouders hun zoontje of dochtertje naar- deULÖ- schooi te zendén. Daardoor komt het, "dat niet alle leerlingen van de opleidings school op de HBS terecht komen. In. 1940 gingen van school G2 28 leer lingen naar^HBS of gymnasium, en 13 naar de ULO. Verreweg het grootste deel gaat dus naar de HBS. (Wordt vervolgd), w Ook gisteren heeft, naar het D. N. B. ver neemt, de Royal 'Air Force in luchtgevech ten,aan de Ranaalkust een zware nederlaag geleden. Bij een poging -om landinwaarts te vliegen ondernomen door gevechts- en jachttoestellen in het kustgebied rondom. Calais, schoten D.uitsclie jagers elf Britsche vliegtuigen van hel type Spitfire neer. Te genover deze laatste Buitsche luchtover winning slaan slechts drie verloren eigen toestellen. Gedurende 24 uur verloor de R. A. F. dus alleen bij aanvallen op- de kust van het bezette gebied 21 vliegtuigen, terwijl het DnitsclieJ,"lucht\ya.pen slechts zes ver loren toestellen had te boeken. Een nader bericht van het 'D.N.Bi, meldt, dat het totaal aantal neergeschoten En- gelschie vliegtuigen 41 bedraagt. Eritsche ■bombardementsvliegtuigen, vielen in den afgeloop-en nacht plaatsen van het Noordduitsche kustgebied aan. Er ontstond slechts geringe schade in woonwijken. Bo vendien werd een kamp van krijgsgevan genen getroffen, waarbij verscheidene ge vangenen gedood werden. Nachtjagers scho ten een vijandelijk vliegtuig neer. In het Oosten vloog de vijand met zwakke strijd krachten het grensgebied binnen en liet een gering aantal bommen vallen zonder noemenswaardige uitwerking te bereiken. Naar de zender van. Beiroet meldt, is het contact met den vijand hervat. In de woes tijn is. dé toestand onveranderd. In den Libanon; bij Mers Ajoem, is een vijande lijke aanval met zware verliezen terugge slagen. Marinevliegtuigen en liet Fransehe luchtwapen hebben aanvalsvluchten uitge voerd. Een vijandelijk-o colonne' werd ge bombardeerd. Tien vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten, twee Fransehe toe stellen gingen verloren. i Naar uit welingelichte kringen te Vicliy omtrent de operaties in Syrië w ordt medege deeld, zijn o|p verscheidene plaatsen van het front hevige gevechten-aan den gang.. De Engelsche strijdkrachten probeeren in hetAizonder.de aanvallen door de. beveili ging van hun ravitaillc ,g te fundeeren. De aanval van de 'bel-Engelsche colon nes nit. Irak in de ridding van Palmyra, kon door Fransehe strijdkrachten tot staan gebracht worden. Over het algemeen heeft men in Vichy den indruk, dat de Engel- schen een nieuw offensief voorbereiden. De zender van Bagdad 'bevestigt in een bericht uit Istanboet, dat een Britsche mili-i taire commissie uit Cairo op 24 Juni naar Moskolu is vertrokken, teneinde samen te werken met .hét Sovjetleger, resp; dit te' reorganiseeren. Volgens dit bericht bestaat de commissie uit specialisten van de vloot, liet luchtwapen en de landstrijdkrachten. Het A.X.P. meldt uit 'Berlijn: Naar aanleiding van zekere buitenland- sche berichten over gebeurtenissen op bet gebied der binhenlgndsclie politiek in de Baltische landen, merkte men gisteren iiy politieke kringen te Berlijn op: „Voor ons is er in de Baltische landen' op hètoogen- blik maar één toestand: de militaire". De demonstraties en de groepsvormingen, die zich daar voordoen als reactie op den Duitschcn strijd tegen het bolsjewisme, wor den beschouwd als plaatselijke verschijn selen. Men spreekt in dit verband van din gen, die voor Duitschland op den achter grond staan, met het oog öp de militairs operaties tegen de Sovjet-Unie. Darlan naar Parijs. Uit Vichy wordt gemeld, dat de plaatsver vangende Fransehe minister-president, admiraal Dorian, zich naar Parijs begeven heeft. Amerikaansche leeaiog aan Engeland? De directeur van het Amerikaansche federale bureau voor leeningen, heett medegedeeld, dat op .het oogenlitik een plan wordt overwogen om aan de Britsche regeering een leening te verstrekken. Engclschen verlaten Is tan boel. Te Istanboet wordt bekend, dat het Engel sche consulaat-generaal aan alle Engelsche onderdanen den raad gegeven zou hebben, Istan- boel te verlaten en zicli naar Egypte te be geven. Het grootste deel der hier wonende En- gelschen en de uit de Balkanlanden gekomen Engelsche onderdanen - zijn reeds .in den leap van de laatste maanden vertrokken. De Amerikaansche staatsburgers verlaten de Sovjet-Unie. United Press zegt in kringen van het Ame- - rikaarfsche ministerie van buitenlandsche zaken vernomen (o hebben, dat er maatregelen zijn getroffen voor het vervoer van" tweehonderd Amerikaansche burgers uit de Sovjet-Unie. Dè Amcrikaansehc neutraliteitswet niet van toepassing-op de Sovjet-Unie. RoosevcJt zal de beperkende bepalingen van de neutraliteitswet niet van toepassing verkla ren op de Sovjet-Unie eri bok dén Stillen Oceaan niet tot oorlogsgebied verklaren. Overi gens is nog geen beslissing genomen,over een eventueele hulpvorleening aan de Sovjet-Unie. Oorlogsmateriaal zal eventueel naar Wladi- wostok verscheept kunnen worden. Fan Mos kou is echter nog geen desbetreffend verzoek ontvangen.

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 5