HONGARIJE IN OORLOG MET DE SOVJET-UNIE NIEUWE DISTRIBUTIEBONNEN Vrijdag 27 Juni 1941 T0d om te yerdui$teren 94ste laargang 22817 Handel in ivalsche veebonnen Vier verdachten Ivoor de Rotterdamsche rechtbank STADSNIEUWS Japan heeft zijn houding nog niet bepaald Officieel wordt te Boedapest mede gedeeld: „Hongarije beschouwt zielig tengevolge van de" herbaalde Sovjet- luditaamvallen op Hongaarsch rechts gebied, die in strijd met het volleen- recht Zijn, in. staat van oorlog met de Sovjet-Unie". j De Duitsdie meerderheid in de lucht aan het geheele Oostelijke front weerhield de Sovjet-luchtmacht ook gisteren van pogin gen om Duitsch gehied binnen te vliegen. Enkele bolsjewistische Vliegtuigen vlogen, meestal alleen, uitsluitend naai' Oost-Prui sen en het Oosten van liet gouvernement- gen enaaJ, op buitengewoon groote boogie. Onmiddellijk opstijgende Duitsche jagers dwongen de aanvallers overal, spoedig rechtsomkeert te maken. Nergens werden bommen geworpen. De houding van Japan Op. een vraag over. de Japansche hou ding ten aanzien van eventueele Ameri- kaansche huipverleenmg aan de Sovjet- Unie, heeft de woordvoerder der Japan- SGhe regeering geantwoord, dat men moet afwachten, of Amerika hulp over Wladi- wostok za! zenden en welke hulp dat zal zijn. Werkelijke hulpverleening over De Sovjet-aanvallen op Finlanc Bij de Sovjet-aanvallen op Turku zijn in het geheel 19 menschen omgekomen en 56 gewond. Naar de bladen melden, is ook de oude, historischeburcht door brisant bommen beschadigd. Het middengedeelte is verwoest. In het park van het slot is het nationale openluchtmuseum geheel ver woest. Voorts wordt gemeld, dat te Heinela door liet bombardement van gisteren tenminste 13 personen zijn omgekomen. Een officieele Finsche mededeeling geeft bizonderheden over de bombardementen op onbeschermde Finsche steden. Gisteren is Kolka viermaal door de Sovjet-lucht macht aangevallen. De eerste aanval be gon te lialf twee. Tegen drie uur ver scheen onverwachts weer een aantal vij andelijke vliegtuigen, die eenige luchtmrj- nen en brandbommen lieten vallen. Een houten gebouw brandde af, waarbij een vrouw om het leven kwam. Te 5.35 uur werd Kotka gebombardeerd door twee vliegtuigen, waarhij tenminste twee bur gers gewond werden en verscheidene bran den uitbraken. De Sovjet-Unie bij de geallieerden Naar de Associated Press uit Londen meldt, verluidt aldaar, dat men de Sovjet- Wiadiwoslok zou zeer gevaarlijk zijn. Ja- Unie zal verzoeken, zich aan te sluilen bij 6 pan zou dan in een gecompliceerde posi tie worden gebracht en de ontwikkeling met de grootste belangstelling moeten volgen. Voorioopig, aldus de woordvoerder, kan geen officieele Japansche verklaring over het conflict tussfhj5n_Dui.tsohland,.en :,da Sovjet-Unie verwacht- .worden. iürir De Diutscl^isitot^s^èur EcSfr^hèaen" een onderhoud' van anderhalf uur gehad met den Japaiischert minister van buiten- landsche zaken1, Matsoeoka. In de heden gehouden plenaire bijeen komst van het kabinet heeft Matsoeoka rapport uitgebracht over de ontwikkeling van het conflict tusschen Duitséhlnmd en de Sovjet-Unie. De minister Van oorlog heeft als voorzitter van het bureau voor aange legenheden van Mantsjoekwo gesproken over economische vraagstukken. In een, ver volgens gehouden plenaire bijeenkomst van regeering en weermacht onder voorzitter schap van den minister-president, hebben vertegenwoordigers van het leger het woord gevoerd over de militaire positie. De politieke toestand in den Stillen Oceaan De woordvoerder der Japansche regee- ring heeft naar aanleiding van het 'bericht uit Hongkong ovèr een militair bondgenoot schap tusschen Engeland, de Vereenigde Staten en China, verklaard, dat te Tokio nog slechts niet officieele - mededeelingen zjijin ontvangen. Aan berichten van de- zen aard hechtte men eenige maanden ge léden geen bizondere beteekenis. Thans echter acht men ze belangrijker. Er wordt dan' ook een onderzoek ingesteld. Volgens de „Jomioeri Sjirnboen" heeft de Britsche ambassadeur in China, sir 'Archibald Clark-Kcrr, op een ontvangst van CMneesche functionarissen' verkkard, dat de onderhandelingen over een militair bond genootschap tusschen Engeland, de Ver eenigde Staten en China reeds voltooid zijn. Zoodra or in den v' Stillen oceaan e'en conflict uitbreekt, zal de Amerikaan- sche vloot China te hulp komen. De Japansche regeering, .aldus het blad, hecht aan deze -verklaring -veel beteekenis en overweegt- reeds .tegenmaatregelen. Matsoeoka trèëjdt niet af "De woordvoerder van de Jaipansch'e re geering heeft de door Londen verspreide geruchten over veranderingen in het Ja pansche kabinet en een aftreden van Mat soeoka „geruchten van de domste soort": genoemd. i VANDAAG; 22.06 UUR MORGEN; 22.06 UUR ZONSOPGANG MORGEN 5.20 UUR de overeenkomst der geallieerde regeerin gen, en geen afzonderlijken vrede niet Duitschland1 te sluiten, alvorens de oorlog geheel ten einde is. De strijd in Syrië Op. 26 Juni. lieerschte er rust aan allé fronten. De vijand heeft nergens eenige actio tegen onze Hoepen ondernomen. Brit sche formaties bommenwerpers bombar deerden zonder succes onze stellingen ten Noorden van Sueida. Ons luchtwapon zette zijn verkenningsvluchten en bombard.men- ten voort. Op den avond van 25 Juni on dernam de Britsche luchtmacht een bom aanval op Beiroet, welke g3en slachtoffers maakte en geen schade aanrichtte. Op den ochtend van 26 Juni bombardeerden Brit sche vliegtuigen het station van Homs. Vier burgers werden gedood en zes gewond. Ook werd er materieele schade aange richt. Er beerschte de gebruikelijke acti viteit in de lucht. De luchtstrijdkrachten van de marine* en het luchtwapen onder namen bomaanvallen op het gebied van Mors Ajoem en Palmyra. Onze jagers na men mol succes deel aan de aanvallen van de troenen te land. Drie vliegtuigen worden vermist. Een vijandige zender ver spreidde gisteravond om 8 uur het be richt, dat Fransche vliegtuigen in den nacht van Dinsdag op Woensdag Damas cus gebombardeerd hebben. De opperbe velhebber spreekt deze leugenachtige be wering zeer. nadrukkelijk tegen. Geen en kel Fransch vliegtuig heeft do stad Da- maskus gebombardeerd. Oumansky bij Sumner Welles De Amerikaansche vice-minister van bui- tenlandsche zaken, Sumner Welles, heeft aan den Sovjet ambassadeur te Washing ton, Oumansky," verzekerd, dat de Vér. Staten een verzoek om hulp van de Sovjet- Unie „terstond in sympathieke overweging zouden: nemen". Deze ..verklaring,, zoo meldt A ssociated Press", heeft Oumansky na een bespreking met Sumner Welles afgelegd. j..,^ h. Oumansky weigerde - zich er over uit te laten, of hij reeds,; een verzoekom hulp :van zjjnregeèring" heeft ingediend..GiSterj middag heeft Sumner ;Wélïes den 'Britschen ambassadeur, Halifax, -ontvangen, als mede den ZwoedfechW- goz-arit Bostrom en den Finschén gezant Procope, Zes Britsche vliegtuigen, neergrsclipfen. .Ongeveer 25' Bfitsahe- gevechtsvliegtuigen- vergezeld van één' gropt 'aantal jachtyjieg-. tuigen, zijn gistèrmiKldag,.' naar aan het D.N.B. wordt -gemeld, onderde. bescher ming. vapeen zwaar wolkendek," naar het Fransche kustgebied gevlogen. 'Zij'hiéldén zich echter sléchts twee minuten boven hét 'Fransche küstgehied op 'en keerden daarna-weer terug.' De onrhiddellijk .in actie '•kamende' Duit sche jagers achtervolgden dc-n:. vijand tot boven het Kanaal eh schoten zes vijande lijke vliegtuigen neer. V.oor de Rotterdamsche rcchtba-nk hebben gisteren een viertal mannen terechtgestaan, die zich' hadden beziggehouden met handel in valsche veébonnen. De manoen hadden bonnen laten drukken, die gelijk waren aan de bonnen, welke de Nederlandsche Vee houderij-centrale uitgeeft aan de veehou ders, die aan den plichttot uitlevering van vee voldoen. Wannéér een boer een koe aflevert, ontvangt hij een.'bon vanwege de N.V.C., waaruit blijkt, dat- hij aan züjin leveringsplicht heeft voldaan; De. mannen verhandelden deze valsche bónnen, die grif werden gekocht tegen prijzen,' varieerende van f80 tot f125 per bon. Tóen de Schie- damscbe politie de zaak op hét-spoor kwam en ingreep* was er naarschatting voor circa f 32.000 aian valsche bonnen ver handeld. De eerste verdachte, de 53-jarige verte genwoordiger A. L. Si te (Schiedam, had de' valsche bonnen ontworpen 'en.- door het Schiedamschedrukkertje dè K. laten ver vaardigen. Deze verklaarde aan .verd. 400 bonnen te hebben geleverd .- 4 Lr. G.. W. J. Pielers verklaarde namens de N.V.C., dat deze organisatie 'door den handel in valsche bonnen geen' financieele schade had geleden, Verd. bekende het ten. lastê gelegde, doch hij ontkende geweten te hebben,-dat de bon nen waarde hadden. De officier, mr. H. A'. J. Reumer, wees' er op, d,at door de vervaardiging en- ver koop van 400 valsche bonnen 400 vee houders zijn gedupeerd, Veidheelt aan- de zaak ongeveer f9000 .Verdiend. Spr. eischte een gevangenisstraf 'Van 2 jaar en maanden met aftrek. De 38-jarige koopman H. C.- P- S. te s-Gravenhagc, had een aantail valsche bon nen verkocht en zijn aandeel gekregen in, de opbrengst. Hij had in het tijdvak van. December 1940 tot Maart' 1941 ongeveer 7000 aan de zaak verdiend. Ook deze verd. voerde haai. dat h§: meende, dat-de .bonnen waardeloos; wnrénJL^di^;.-, X - i De""*oiifcier" eïSSJuë" legen sT^ëvericens 2 jaar en 6 maanden met-aftrek. r:. Derde verd. was de 46-jarige veekoop man A. P. te Rotterdam; die als promotor in deze zaak was opgetreden. Hij had een echten bon als voorbeeld voorde valsche bonnen geleverd en-voor deze,en andere diensten had hij f1000 gekregen. Tegen deze verdachte eischte de. offi cier een gevangenisstraf van .2jaar met aftrek. Laatste verd. was de 59-jarige veeban-, delaar E. A. van P. te Rijswijk, die met de zaak was begonnen. Hem beschouwde de officier als den autor intellectualis. Spr. eischte tegen verd. een gevangenis straf van; 8 jaar met aftrek. Donderdag 3 Juli a.s. zal de rechtbank uitspraak doen. Engelsche luchtaanvallen op ons land In den aflgeloopen -nacht vlogen enkele Britsche toestellen boven ons gebied. Ook ditmaal deden'de uitgeworpen brisant- en brandbommen weinig schade. Op een plaats werd een boerenhoeve door een brisant bom vernield. Hierbij werden'.een- man en drie kinderen gewond; ook een deel van bet vee werd gedood.'Op een andere plaats werd door een brandbom een schuur in brand gestoken, bij de blussching liepen drie' personen brandwonden op. Voorts ont stond hier en daar glasschade. De secretaris-generaal van het depar tement van landbouw en visscberij maakt bekend, dat de volgende bonnen zijn aan gewezen voor het koopen der daarbij ver melde rantsoenen. Bon „C8" van de aardappelendislribu- tiebonkaart: 30 Juni tot en met 6 Juli, 2-. kg. per bon. Melk IBon „23" van de melkkaart: 30 Juni tot en met 6 Juli, 1% liter per bon. Bon '"69" en „79" van de „bonkaart al geméén'': 30 Juni tot en met 13 Juli, 100 gram kaas per bon. De bonnen blij ven geldig tot en met 27 Juli a.s. Boter Bon „22" en „23" van de boterkaart: 30 Juni tot en met 16 Juli, 250 gram boter per bon. 'Bon „22" en „23" van de vctkaart: 30 Juni tot en met 16 Juli, 250 gram boter per bon. Op de bonnen van de vet- kaart /Wordt per 250 gram boter 15 cent reductie verleend. Bon 89 van 6 bonkaart „algemeen": 30 Juni tot en u.„-t 6 Juli, één ei per bon. Gedurende het tijdvak van Maandag 30 Juni tot on met Zondag 3 Augustus a.s. geeft de met 38 genummerde bon van de „bonkaart algemeen" recht op het koopen van 150 gram toiletzeep (nieuwe samen stelling), of 120 gram huishoudzeep of 200, gram zachte zeep (oude samenstel-, ling van vóór 1 Januari 1941), of 150 gram zachte zeep (nieuwe samenstelling van na 1 Januari 1941), of 300 gram zacht-.zcrèppasta, of 250 grain zeeppoeder, of 600 gram waschpoeder. Volledigheidshalve wordt ér op gewezen, dat waschpoeder niet gekocht kan worden door het publiek,,: dóch uitsluitend wordt beschikbaar gesteld ten behoeve van was- scherijen. 4 De bonnen, welke zijn geldig verklaard voor een op Zondag of Maandag aanvan gende distribntiepericde, mogen reeds, den daaraan vocrafgaanden Zaterdag worden gebruikt. De 'bestaande regeling ten aanzien van do wasscherijen blijft onveranderd van kracht. Do wasscherijen rijn derhalve verplicht voor elke twintig kilogram droge vuile wasch een zcepbon van het publiek in ontvangst te nemén. Zooals reeds voorge schreven is, diener. de wasscherijen eerst een bon van hun klanten in ontvangst te nemen en pas daarna een hoeveelheid van twintig kilogram waschgoed, hetzij ineens, hetzij bij gedeelten in behandeling te nemén. De aandacht wördt er op gevestigd, dat bovenstaand voorschrift ook geldt voor'de zoorgenaamde „waschverzenders", die slechts als lusschenpersoon tusschen het publiek ende wasscherijen optreden. De wasch van kantoren, hotels, café's, enz., voor zoover het handdoeken, poets- - De scheepsmÉedellen, die door den heer F. van Meeheren ia het Frm- sehe stadje JEndeloopen z$n ver vaardigd, zijn over de geheelé wereld beroemd. In vele musea- en seheèp vaart-instellingen ban men deze mo dellen vinden. Alles bestaat uit handwerk én eisebt maanden -langen arbeid. Er bestaat geen boot-type* of dé heer F. van Meeheren heeft Ir een-modél van gemaakt. De arbeid aan een schokkertje; (Polygoon). en stofdoeken, servetten, tafellakens e.<l. betreft, kan ter behandeling worden ge geven zonder dat daarbij bonnen behoe ven te. worden afgegeven. Zeepkaarten N, P en Q nog niet geldig De secretaris-generaal van het departe ment van handel, nijverheid en scheep vaart-maakt inzake de distributie van zeep. het volgende bekend. Het komt voor, dat handelaren reeds tbaus tegen inname van bonnen van de nieuw uitgereikte bonkaarten N, P en Q "(extra zeep voor kinderen) zeep en toilet zeep aan het publiek afleveren. Deze bon nen evenwel zijn no0 ni$t geldig verklaard, zoodat het verboden is om reeds thans op deze bonnen zeep af te leveren. Ingeval van overtreding zijn zoowel de kooper als de verkooper strafbaar. Artikelen moeten ge prijsd zijn Volgende v/ick strenge controle Gedurende de volgende week zal in hel geheele land een verscherpte con trole wordeu gehouden op .de naleving "van bet prijsaanduidingsbesluit. De verplichting om alle levens- eu ge notmiddelen, textielwaren en lederwaren van duidelijke prijzen te voorzien, bestaat nu ruim een maand. In liet algemeen heeft men zich behoor lijk aan de voorschriften gehouden. In die gevallen, waarin echter de overtredingen zoodanig waren, dat niet met een. waar schuwing kon wordeu volstaan, werd pro-., ces-verbaal opgemaakt. De,inspecteurs voor de prijsbeheersching hebben reeds ecnaan- tal vonnissen gewézen. Bij de controle,' die de volgende week in alle gemeenten door de politie wordt ingezet, zal men niet meer waarschuwen, men zal zich ook niet beperken tot het nagaan der etalages, doch in den win kel onderzoeken, of alle goederen, die voor verkoop gereed zijn, - van prijskaarten zijn voorzien. In het bizonder wordt er op gelet, dat de prijzen 'niet bij één of twee artikelen, juist die waarvoor - men te veel vraagt, weggelaten zijn. Verhooging electricltelts tarieven Met een 1/2 cent per KWU 'Blijken? een oflirieele kennisgeving ia dit blad zullen ajs gevolg van den ver hoogden kolenprijs én de omzetbelasting de eleclriciteitsprijzén voor de kleinver bruikers met ingang van de eerstvolgende meteropname worden verhoogd. Ook de bedragen volgens het' vastrecht, de bijdra gen in de aansluitkosten en de prijzen voor de z.g. dubbeltarièfmeters, worden verhoogd. De prij?eij voor de ldeinverbruikers wor den met uitzondering van het heel lage tarief van I1/2 cent per KWU verhoogd met V2 cent per KWU; het ge mengd abonnementstarief met 1/39. Voor nadere bizonderheden verwijzen we naar de gemeentelijke kennisgeving in dit blad. Daarbij zal men merken, dat de ver hooging der tarieven wordt afgekondigd door don directeur der Technische. Bedrij-, vêri," wat' een afwijking is van den ge wonen gang van zaken. De tarieven wer den ni. tot nu toe door den gemeente raad vastgesteld, maar dc electriciteitsta- - rieven hier. ter stede zijn gekoppeld aan die van Rotterdam, welke gemeente de" electnsche stroom levert. Rotterdam heeft haartarieven voor electriciteit verhoogd en nu moet Schiedam automatisch vol gen. Het kennen van den raad in die verhooging zou slechts eeu formeele kwes tie zijn en daar de raad zeer vermoe delijk voor 1 Juli a.s. niet meer ver gadert, zon de vèrhooging met terugwer kende kracht' ingaan, als geivacht .werd met de mededeeling der verhooging, tot na. het vallen ,yan het (formeele) besluit van dén -raad;" waïit in, ide vergadering van Dinsdag j.l. kwam deze aangelegen- heid niet... aan de orde. De -vèrhooging geldt voorioopig alleen voor bet eleetriciteits- en niet voor het gastarief. (Vervolg rubriek Stadsnieuws pag-2). Deze courant verschijnt dagelijks, met uitsondering van Zon* Feestdagen. Ërjjs p«r kwartaal f2.10; franco per poet f 2.60 we&; 16 ets. *7- Afzonderlijke nummer» 5 ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen Advertentiën voor bet eerstvolgend nmnmer moeten vgÓr elf nor aan bet Bureau bezorgd zijn, Zate» das* v6dr 0 cur. Een bepaalde plaats van advertent»En wordt niet gewaarborgd. IHrectie: Mr. H. A. M. Koelants Hoofdredacteur: M. Stavenga, Schiedam EERSTE BLAD BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN) TEL. 69300 <3 LiJNEN) l'riji der advcxtenUcnvan 1regel» i.6w tedere regel meer f 0.31; in het Zatcrdagouinmer 13 regels 1 1.35, iedere regel meer f 0.36 Reclames f 0.77 per regel. Incassokosten 5 ets.; poslkwitanties 15 cta. Tarieven van advertentiën t>ij abonnement rijn aan bet Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling KJeine Aüvcrtënticn opgenomen 3 f 0.52 t/m 15 woorden l 0.77 t/m 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. V Woensdags: Kleine Ad verten Li tn tot 25 woorden J0.26, mits vóór Dinsdagavond 6 uur a*n het Bureau bezorgd. 's Zaterdags: Kleine Adverteütiën f 1.03, mdien niet vóór Vr0dagavond 0 uur bezorgd. Aardappelen Kaas Eieren Toilet- en huishoudzeep Zeep voor' wasscherijen

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 1