lücd nu? Petit Paiis VERSLAG VAN DEN GEMEENTERAAD N.V. BMA&A Vrijdag 27 Juni 1941 TWEEDE BLAD DER SCHIEDAMSCHE COURANT Nieuwe opleidingsschool Pag. 2 mi WAGEN&OUW Herstellen van alle carros seriebeschadigingen A R 8J JORDAANS Dagelijksche Motorbootdiensten od AMSTERDAM beurtvaart SCS-llEDAH-ANSTERDAftf .J* BINNENLAND Voor EEÜ GOED CORSET blijft Uiu cxdhM, Door DENIS MACKML Engelsche luchtaanvallen Vergadering van Einsdag 24 Juni 1941, "s namiddags 4 uur, ten Stadhuize. Voorzitter: de burgemeester,- mr. F. L. J. vaan Haaren. II. Geen standenschool. Men kan verschillend oordeeien over de wenschelijkheid van een opleidings school. Spr heeft vroeger wel eens de vrees gekoesterd, dat de opleidingsschool te veel het karakter van een elite-, van een standenschool zou aannemen. De practijk heeft echter uitgewezen, dat die vrees toen ongegrond was. Kinderen van ouders, wier maatschappelijke stand ver uiteenloopt, bezoeken school G2. Als een leerling aan leg heeft, lean hij later do HBS of het gymnasium bezoeken en dat juicht spr. toe. Vroeger had men de armenscholen en de z.g. jonge heeren- en jonge juffrouwen- scholen. Dat is nu veranderd. Wie nu over een ruime portemonnaie beschikt, betaalt voor het onderwijs aan zijn kinderen even veel als wie minder inkomen heeft. De heer ir. Houtman: Dat is niet waar! De heer Hinkelaar: Inderdaad-!Ieder betaalt naar draagkracht, volgens een be paalde formule De lieer v. d. Berg is aan het re kenen te un en heeft ontdekt, dat er maAr twee openbare scholen zijn, wier leerlingenaantal boven de 255 uitkomt. Maar de school, waarvan de heer Minderhout hoofd is, telt 250 leerlingen; de school van den heer Steijnis 246; de school van den heer Van Woerkom 247 leerlingen. 'Al deze scholen zijn te sterk bezet! Splitsen en combinceren. Er zijn niet twee, er is maar één op leidingsschool, school G2 en die telt 260 leerlingen. In September heeft school G2 recht op een onderwijzer meer. Stel, dat de raad dien z.g. boventalligen onderwij zer benoemt, dan zou overgegaan moeten worden tot klasse-splitsing, waarbij aller lei ongelukken dreigen. Welke klas moet worden gesplitst, die van 51 of die van 49 leerlingen? Moeten er twee parallel klassen komen' Een opleidingsschool, waar bij een 3e en een 4e klasse in één lokaal zijn ondergebracht, is een onding. In dat geval wordt de boventallige onder wijzer een overtollige onderwijzer! School A2 heeft thans 7 leerkrachten en kan straks 8 leerkrachten krijgen. Moet ook daar tot splitsing en conibineeren worden overgegaan? Spr. zou dat niet gaar ne willen. Het vorig jaar zijn aan school A2 parallelklassen geweest, maar dat is Cijfers. De heer v. d. Berg zegt, dat de heer Dinkelaar overeenkomstig diens aard, spr, zeer zachtaardig terecht heeft gewezen, om dat spr. met cijfers de juistheid van zijn betoog heeft meenen te moeten ondersteu nen, iets, waarop de heer Dinkelaar niet was voorbereid. Spr. kan ket verwijt ech ter retourueeren, want de heer Dinkelaar heeft cijfers geproduceerd, die den raads leden niet bekend waren! De heer Dinkelaar: Die opmerking van mij was niet ais een verwijt aan uw adres bedoeld! De heer v. d. Berg merkt op, dat de cijfers, door den heer Dinkelaar genoemd, door hem met te controleeien zijn; spr, putte zijn cijfers uit het jaarverslag van 1936, omdat de cijfers in dat verslag niet alleen voor Schiedam, maar voor het go lieele land gunstig waren. Xa 1936 zijn de cijfers van bet aantal schoolgaande kin deren gedaald. Dat maant tot voorzichtigheid en daar om heeft spr. ook gevraagd: Hoe staat het dit jaar met de schoolbevolking? Van den wethouder hebben de raadsleden nu vei gehoord, hoeveel leer'ingen van school G2 naar de HBS en gymnasium zijn ge gaan, maar geen antwoord is verkregen op de vraag, of in 1939 het totaal aan tal leerlingen der openbare scholen is terug geloopen. Dat school A2 weer floreert, doet spr, genoegen, want de cijfers voor die school waren schrikbarend teruggeloopen. Intusschen hebben de cijfers, die de heer Dinkelaar heeft genoemd, spr. niet overtuigd, dat een tweede oplei iingsschool noodzakelijk of gewenseht zou zijn. Het bizonder onderwijs. De heer Dinkelaar heeft twee klassen in één lokaal een ramp genoemd. Inderdaad zijn dubbele klassen voor goed onderwijs een groot bezwaar. Dat geldt echter niet alleen vooi het openbaar, maar ook voor het bizonder onderwijs. Als men de bezetting van het openbaar- en het bizonder onderwijs vergelijkt, komt de vraag op: Met welke oplossing denkt de wethouler van onderwijs te komen om voor het bizonder onderwijs een nieu we schoolformatie mogelijk te maken? De Juiianasehool telt 313 leerlingen, dus 103 meer dan het wettelijk minimum; de jhr. de Savomin Lolimansehool telt 302, de <lr. Do VjsscrscheoJ 264 en de Ko ningin Wilhelminasrhool 263 leerlingen. De cijfer? voor deze scholen zijn dus nog veel ongunstiger dan die voor de openbare scholen. Hoe denkt de wethou der van onderwijs zich de oplossing, als straks het bestuur van de -R.-Kde Geref. of Hervormde scholen komt met do vraag HOOFDSTRAAT 34 SCHIEDAM TELEFOON 68260 H geen succes geworden; spr. kan dit thans wel meedeelen! De ouders willen niet gaar ne, dat hun kinderen in een gecombi neerde klasse zitten en geven de voor keur aan een school met 6 aparte klas sen. Het is een beetje vreemd, je zelf te -prijzen, maar volgens spr. is het een goede vinding geweest, voor te stellen een nieu we school in het Oosten te stichten: lo. omdat daardoor de klassen kleiner kun nen worden gemaakt en 2o. kunnen er Ban 4 in plaats van 2 nieuwe leer krachten worden benoemd. School G2 zal in September waarschijn lijk wel recht hebben op een onderwijzer extra, maar in Januari 1942 kan het aan tal leerlingen wel weer zoo gedaald zijn, dat de 256 niet bereikt worden en dan zou na eenigen tijd de nieuw benoemde op wachtgeld moeten worden gesteld. Spr. wil er tenslotte hij den raad sterk op aandringen het voorstel van B. en W. aan te nemen. hoe zij binnen het kader van de circulaire van den seeretaris-generaa' moeten gera ken tot- een andere schoolformatie' Dan zit, naar spr. verwacht, de wethouder met zijn handen in het haar! De heer v. d. Kraan: Dat doet hij nu al! De beer v. d Berg: Toen de school aan de Lange Xieuwstraat aan haar oor spronkelijke bestemming werd onttrokken, was er voor de betreffende schoolforma tie ondanks alle welwillendheid van den wethouder van onderwijs geen an der schoolgebouw beschikbaar dan aan de St. Anna Zusterstraat. Er is dus zeker geen te veel aan school ruimte! Daarom vraagt spr.: Als de raad dit voorstel van B. on \V, aanneemt, wor den dan alle andere voorstellen op zij gelegd, of heeft de wethouder met voor uitziender! blik reeds plannen ontworpen en een oplossing gevonden voor de toe komstige schoolformaties School A2. De aangifte voor school G2 is meestal overweldigend. Een middel, om aan de bezwaren tegemoet te komen, is een aan tal leerlingen af te wijzen en te dirigee- ren naar school All. Die school heeft een goeden naam zij heeft reeds heel wat leer lingen afg.-leverd aan HBS en gymnasium. Waarom zou men niet doorgaan met kin deren van school Gil naar school Atl te dirigeeren en als AH te vol mocht wor den, kunnen zij ook naar de school aan het Frans Halsplein, hoofd de heer Van Toledo, gezonden worden. Deze scholen hebben met succes opgeleid en waarom zouden wij daar niet mee doorgaan? G2 een slanda arilscli ooi. De heer Dinkelaar heeft meegedeeld vroe ger ook geen voorstander van de oplei dingsschool voor HBS te zijn geweest, omdat hij daarin een standenschool zag. Maar dat is school Gil inderdaad ge- Pa ssm ea melen. De heer v. d. 'Berg stelde een lastige Maag, toen hij zei. Wat denkt de wet houder voor het bizondere onderwijs te doen, om dit uit de moeilijkheden van het oogenblik te halen? Het antwoord kan zijn: Als de besturen van de bizondere scholen bi; B. en W. komen... Mevr. Benthe m-de Wilde: Pre cies! De heer Din kei a a r: dan zal het gemeentebestuur alle moeite doen om aan de wenschen tegemoet te komen, maar daarbij zullen de bestuien der bizondere scholen ook wat moeten passen en me ten! De heer v. d. Berg: Dat doen we altijd all De heer Dinkelaar: Met wat pas sen en meten gaan heel wat makke scha pen in éfn hok! Een ol jecfieve vergelijking. De heer v. d. Berg heeft cijfers ge noemd van de schoolbevolking van Juliana school, jlir. De Savornin Lohmanschool, dr. Do uisserschool en Wilhelminaschool, maar die kunnen niet zonder meer met de cijfers van de openbare school wor den vergeleken, want die bizondere scho len hebben alle 7 leerjaren en de open bare scholen 6. Als men een objectieve vergelijking op zet, blijkt, dat de openbare school te kort komt. De ze heeft volgens het aantal leer lingen recht op 14.74 school en zij heeft de beschikking over 13 scholen; de Ver eeniging vcor Geref. Schoo'o iderwijs hee't recht op 3.74 schodl en heeft 3 scho len; de Vereen, voor Chr. Onderwijs heeft recht op 7.1 school en heeft 7 scholen en de St. Wïllibrordiis Vereeniging heeft recht op 13.8 school en heeft 13 scho Telefoon 6864e- gebr. bijloo In dir. verb. m. Groningen en Friesland. Vertrek dagelijks 6 uur. Adres: Schiedam. Oude Sluis 4 Telef. Ó8456. Amsterdam, Kloveniersburgwal 57 Telef. 45985. Sch!ppers:J. C de Mos. F. W. Bon Jr. ben doorloopen, geschikt zullen zijn voor M 0 of voorbereidend hooger onderwijs. Een opleidingsschool is noodig; zij Is speciaal ingericht voor wat het leerplan betreft, om leerlingen voor HBS en gym nasium op te leiden en de ervaring heeft geleerd, dat de leerlingen, die van school GH komen, voor het meerendeel op de IIBS op hun plaats zijn! (Wordt vervolgd). worden; die school trekt in het bizonder j jeii_ Als dus het aantal openbare scho de kinderen van beier mWlfneerde nmler, !en met i6n wordt vermeerderd, Staan Rottcrdamschcdijk 199 Telefoon 6. 7. 5. 5. O. Vakkundig veranderen en repareeren van corsetten 40) Maar in ieder geval, het was de moeite waard geweest en no de pleister op den baad wel goed vast zou zitten, moest bij maar gauw teruggaan en het karweitje afmaken. Met deze bedoeling nchtte hij zich op mt zij'n gehurkte houding en stootte zijn hoofd met alle macht tegen den onderkant van de brug. Hoe pijnlijk een dergelijke sloot ook kan aankomen, haast nog pijnlijker is het gevoel van minder waardigheid, dat de menseh (waarmede bet slachtoffer altijd zichzelf bedoelt) over zich krijgt, als de Heer der Schepping den zetel van het meest ontwikkelde denksysteem ter wereld hard tegen- een nietmeegevend voor werp stoot, terwijl een minder ontwikkeld stel hersens den bezitter gewaarschuwd zou heb ben, dat het mogelijk was rechtop te gaan sfaan, zonder dit risico te ioopen. „Au, verdraaidI" brulde Jim onder het brug getje, terwijl een hevige pijn door zijn hoofd schoot en bij, duizelend onder den slag, in gebakte houding heen en weer zwaaide. „Verdraaid!" herhaalde hij en was op het punt meer uitdrukkingen van denzelfden aard hieraan toe te voegen, waarschijnlijk in de verwachting, dat zij een nog krachtiger heelende uitwerking zouden hebben, toen hij bet geluid van naderende voetstappen hoorde op het steu nen pad dat naar het bruggetje voerde. Als hij niet dien slag op zijn hoofd had ge kregen, aan de sensatie waarvan slechts door de kinderen van beier gesitueerde ouder», die reeds vóór het eerste schooljaar be gonnen is, hebben uitgemaakt, dat hun kind later naar het gymnasium of de IIBS zal gaan. De lieer Dinke'aar heeft zelf gezegd-, dat men in de eerste klasse van de lagere school nog niet kan uitmaken, welke kin deren vooi M 0. in aanmerking komen. Als do wethouder dat erkent, waarom zal dan' de raad voor de tweede maal de fout maken een opleidingsschool te stich ten? Spr. heeft geen bezwaar tegen een nieu we sciinoKormatie, waardoor de klassen kleiner kunnen worden, maar laat de raad afstappen van liet systeem der opleidings scholen. Opleidingsschool in naam. De heer D i n k e i a a r zegt niet'de'•he-' doeling te hebben geliad den heer v. d. Berg een verwijt te maken over het ge bruik van cjf.-rs in zijn betoog, maar spr. plaatste bedoelde opmerking als een ver ontschuldiging voor zich zelf, dat hij geen cijfers kon geven. In eerste instantie heeft spr. eigenlijk reeds gezegd, wat liij te zeggen had. De noodzakelijkheid naast school Gil een tweede opleidingsschool te stichten, staat vast, want die school heeft te veel leerlingen ep als de kinderen nergens elder» terecht kunnen, dan blijven zij daar hangen. School All is ook een opleidingsschool, beweert de heer v. d. Berg, maar dat ontkent >sjir. Die school heeft het zelfde leerplan als de andere openbare scholen in onze gemeente. Alleen reeds de mee- mng, dat ze dan een opleidingsschool bezoeker), noopt verscheidene, ouders hun kinderen naar school All te zenden. Met het gevolg, dat die school op 16" Mei j.l. 3C6 leeilingen telde! We doen dus de ouders een genoegen, ais ze hun kinderen in plaats van naar een opleidingsschool in naam, naar een echte opleidingsschool kunnen zenden 1 Op school AH zijn ongeveer 100 kinderen te veel en Jus is er alle reden om een aparte opleidingsschool te slichten. een teekenaar van een humoristisch blaadje oer zou kunnen worden gedaan, zou Jim waar schijnlijk door dit geluid uit zijn schuilplaats onder do brug te voorschijn zijn gebracht, om de meuwaangekoraene of aangekomenen, het zij met een uitleg, hetzij met een Ioo>, ai naar gelang van zijn, haar of hun sociale positie, tegemoet te zijn getreden Zeker zou memand onder gewone omstandigheden eerder dan hij hebben beseft, welk verteerd idee iemand in zijn hoofd zou krijgen, als hy in dien mm of meer ontoonbaren toestand ontdekt weid, terwijl bij zich bbjkbaar trachtte schuil te hou den. Doch op dat oogenblik kon hij slechts aan zijn eigen pynbjke hoofd denken en na weer te zijn g.ian zitten, hield tnj het met beide handen vast, met geneigd mei iemand ter "wereld een gesprek aan te knoopen, vooral niet wanneer hy daarin een uitieg van zijn aanwezigheid möest geven. De voetstappen kwamen allengs nader en Jim hoorde kort daarop een licht gekraak bo ven zijn hoofd en zag dat het licht, dat door de reten van de planken viel, hier en daar onderschept werd. De pijn werd iets minder hevig, maar bij nader inzien, besloot hij de zaak maar op zijn beloop te laten en te blij ven waar luj was. liet was duidelijk, dat do tijd om uit zrjn schuilhoek te voorschijn te komen nu voorbij was. Maar, bliksems nog toe, waarom konden die lui niet doorloopen en hem de gelegenheid geven daar vandaan te gaan? Wat voerden ze daar in 's hemels naam uit? Waren ze soms van plan daar deu heelen dag te blijven staan? Plotseling hoorde hij een nassale stem, een beetje heescb en zwaar, maar toch jeugdig; een flauwe aanduiding, dat de spreker last had van adenoïden. „Mooi is het hier, vindt u niet?" merkte de stem op. Er volgde hierop geen hoorbaar antwoord, „Eigenaardig", ging de Stem voort, „maar ik zou er op hebben durven zweren, dat ik iemand hier hoorde roepen, toen wij aan den anderen kant van de heg waren. Het zal wel iemand op den weg zijn geweest. Dat is het eemge bezwaar van dit doel vau den tuin het ligt te dicht aan den verkeersweg Als om deze opmerking te bevestigen, reed er op dit oogenblik een motorfiets met veel lawaai over den weg, waardoor een mogelijk antwoord aan den luisteraar onder de brug verloren ging. De volgende woorden, die hij opving, waren weer van denzelfden spreker. „Neen, laten wij nog niet gaan", zeide bij. „Er is heelemaal geen aanleiding om naar binnen te gaan en deze bank is heel prettig om op fo zitten. Bovendien, ik wilde u iets zeggen." „O?" zeide de andere stem, die van een vrouw afkomstig was, en die in deze eene lettergreep rijkelijk uiting wist te geven aan koele lijdzaamheid en een beieefd gebrek aan belangstelling. Doch wat was er in dezen uitroep, dat Jim plotseling zijn ooren deed spitsen, dat hem de pijn in zijn hoofd even deed vergeten en zijn hart zoo hevig deed bonzen, dat hij vrees de, dat het zijn aanwezigheid zou verraden? „Ja", ging de mannenstem voort. „Ik zou wel eens willen weten, waarom u, van het oogenblik af, dat u iiier gisteravond gekomen is, mijn gezelschap tracht te ontwijken. Ik ben een dergelijke behandeling niet gewend, weet u." „Verwaande aap", mompelde Jim. „U ontwijken?" zei Mary's stem, alsof dit denkbeeld geheel nieuw voor haar was. „Waar om denkt u, dat ik dat heb gedaan? Ik heb niemand getracht te ontwijken." „Neen maar, die is goed! E ging direct deze ongeveer gelijk met de bizondere scholen. De heer v. d Berg: Op welke basis is dat berekend? De heer Dinkelaar: Ook ais men de berekening anders op zet, komt men tot het zelfde resultaat. Het aantal leer'ingen der openbare scho len bedroog in 1940 3110, die verdeeld waren over 13 scholen, dus per school 239; de Geref. scholen telden 78S leer lingen, verdeeld over 3 scholen, dus per school 262 leerlingen; de scholen van de Vercenigins? voor Chr. Onderwijs telden 14P8 leerlingen over 7 scholen, dus per schooi 214 en de R. K. scholen 2912 leer lingen over 13 scholen; dus per school 221 leerlingen. Hoe je het ook becijfert, steeds Blijkt, dat bet openbaar onderwijs niet bevoor deeld wordt, ais er een nieuwe school wordt gesticht maar dat zij slechts krijgt-, wat het noodig heeft. Te sterk. De heer v, d. Berg heeft beweerd, dal spr. zou hebben erkend, vroeger tegen stander van een opleidingsschool te zijn geweest. Dat is niet juist. Spr. heeft al leen gezegd vroeger weleens de vrees te hebben gehad, dat die opleidingsschool te veel het karakter van een standen school zou krijgen, maar die vrees is on gegrond gebleken. Een onredelijke eiscfi. Men kan wel als eisch stellen, dat alle leerlingen van de opleidingsschool later ook naar HBS of gymnasium zullen gaan, maar dat is een onredelijke eisch, want niemand kan bij het toelaten van nieuwe leerlingen tot de eerste klas garan deeren, dat deze, als ze de school heb- Bfj t /j\ Verboon str. krijgt U voor Uw textielpunten nog PRIMA "KWALITEIT Gisternacht vlogen enkele Engelsche vliegtuigen boven ons land en wierpen hier en daar brisant- en brandbommen; eemge woonhuizen kregen glasschade. Een boeren hoeve werd getroffen. Een tweetal koeien werd gedood. Dooden of gewonden onder de burger bevolking zijn gelukkig niet te betreuren. Inkomens en vermogens in de verschillende deelcn van het land. Over den loop der inkomens en vermogens in 42 economisch-geogialiscbe gebieden van Nederland gedurende de belastingjaren 1935 1936 tot en met 19391940 heeft het cen traal bureau voor de, statistiek in de zoo juist verschenen aflevering 3/4 van zijn maandschrift eemge gegevens bijeengebracht. Ibermt blijkt, dat in het tijdvak het laagste gemiddelde inkomen per aangeslagene valt in 21 van de 42 economische gebieden. Daarop trad een geleidelijke verbetering in, die in 19391940 evenwel vrijwel tot stil stand is gekomen. Het laagste gemiddelde vermogen per aange slagene vait voor 38 van de 42 gebieden in 19351936. De hierop volgende stijging kwam in 19381939 reeds ten einde. Het gemiddelde belaste inkomen per inwo ner steeg van 1935—1936 op 1936—1937 slechts in 4 gebieden, van 19361937 op 19371938 echter In 29, van 19371938 op 19381939 zelfs in 41, en van 19381939 op 19391940 in 27 van de 42 gebieden. Het aantal gebieden, waarin het gemiddelde belaste vomiogen steeg, bedroeg in deze periodes resp. li, 42, 22 en 14 van de 42 gebieden ia to taal. -»- - Bij vergelijking van begïu en einde van het tijdvak, waarover do cijfers loopen, blijkt het gemiddelde inkomen per inwoner over 1939 1940 in 25 gebieden hooger te zijn dan over 19351936. Voor' de vermogens is dit in 35 gebieden het geval. Het hoogste gemiddelde inkomen per inwo ner wordt aangetroffen in Gravenhage en omstreken (m 19391940 f 607,en hel Gooi en Oostelijk Utrecht (f542,—), het laag ste in de Drentsche veenstreken (1123,—Het hoogste gemiddelde vermogen per inwoner komt eveneens in het Gooi en Oostelijk Utrecht (f3327,—) en 's-Gravenhage en omstreken (£3102,—), het laagste in de Limburgsche mijn streek (f 336, Statistiek der coöperatieve verbruiksver- eenigingen 1940. In aflevering 3/4 van het maandschrift van het centiaal bureau voor de statistiek is het gebruikelijke overzicht gepubliceerd, ditmaal over het jaar 1940, van "de verbruikscoöpera ties. Blijkens de gegevens, welke in dit over zicht zijn opgenomen, waren op 31 December 1940 bij de 343 verbruikscoöperaties, weike ons land telt, 285 000 leden aangesloten. De omzet over 1940 beliep een totaalbedrag an 175,1 millioen (1939 f70,8 milhoen); ruim de helft n.l. f38,3 millioen kwam op rekening"- van kruidenierswaren en ongeveer 27 pCt. f 20,6 millioen op biood en banket Opmerkelijk is, dat Utrecht de cenige provin cie is, waar het omzetcijfer, in vergelijking met het voorgaande jaar, teruggeloopen is, ui alle overige provincies is van een stijging van dit cijfer sprake. Het aantal winkels, dat togen het einde van 1910 in exploitatie was, bedroeg 1094 (uit. 1939 1108). brieven schrijven, zoodra u hier aankwam en na Jaet diner wilde u met eens even met mij naar het terras gaan. En vanmorgen, toen ik u den tuin wilde laten zien, bleef u in do eerste de beste kas met den tuinman praten en u was daar niet weg te slaan, tot de etensbel luidde. Dat vind xk mets aardig, hoor." „Goed gedaan, Mary", dacht Jira. „Het spijt mij, maar ik stol nu eenmaal be lang in kassen", zei Mary. „En bovendien, nu de andere gasten aangekomen zijn, kunt u ge noeg menschen den tuin rondleiden." „Ik heb geen zin om de anderen rond te leiden", was het antwoord. „Ik wil alleen u den tuin latea zien. Waarom denkt n, dat mijn ouwe heer u een dag vóór de anderen heeft mtgenoodigd?" „Ik dacht, omdat hij met mijn vader zaken te bespreken had", zei Mary. „Nou, dan heeft u het mis", zei de eerste spreker. „Hij heeft dat op mijn verzoek ge daan." „O ja?" Het totale gebrek aan belangstelling, dat in de vraag besloten lag, zou een ieder, naar men mocht aannemen, den Sust benomen hebben, op het onderwerp door te gaan. Maar als dit Mary's bedoeling was geweest, had zij bier mede geen succes. „Omdat ik graag met u alleen zou willen zijn en ik in de stad daartoe nooit de gelegen heid krijg", antwoordde de man. Jim hoorde boven zijn lioptd een voet on geduldig op den vloer stampen. „Zullen wij nu naar binnen gaan?" stelde Mary voor. „Ik vind den tuin erg mooi, maar ik krijg trek in een kopje thee." „O, die tuin kan voor mijn part naar den duivel loopen I" „"Mijnheer Lloyd!" Wat een uitdrukking lag er toch in Mary's stem. Zeüs Jun, die steals meer last begon to krijgen van zijn ongemakkelijke houding en die zich niet durfde verroeren, uit vrees,zijn aanwezigheid kenbaar te maken, beefde' bij het hooren van die uiting van tempeiament in haar slem. Aldus kon een in haar gevoelens gekrenkte vrouw zich verweren tegen een ruwe, zich in zijn uitdrukkingen niet ontziende man. De eenige omstandigheid, die het effect voor den luisteraar verminderde, was de weten schap, dat zij onder gewone omstand.0heden er niets in zou zien, zelf deze uitdrukking te bezigen. Dus die vent was Harry, life? Dat had bij ai gedacht. Wel, wat zou Harry Lloyd nu doen „Neemt u mij niet kwalijk, juffrouw Steele; zoo meende ik het niet", zoi hij. „Maar vóór wij teruggaan, moet u toch eerst naar mij luisteren. U zult toch wel geweten hebben, toen u hier kwam, dat ik heel erg op u ge steld ben. Dat ben ik altijd geweest eu.ik dacht, toen u mijn vitnoodiging aannam..-" „Wat dacht u?" vroeg Mary scherp en Har ry, begrijpend, dat hij éen flater had begaan, maar te grof om in te zien waarin die be stond, ging haastig voort, zonder een verkla ring te geven van hetgeen hij had gedacht. „Ik vraagu hierbij ten huwelijk, juffrouw Stecle Mary", zei hij. „Ik heb direct inge zien, dat jij juist een geschikte vrouw voor mij zou zijn en je zult wel hebben gemerkt, dat wij een heeleboe! dingen gemeen hebben' (Een vloed van .woeste, zij het stille verwen- schragen werd op dit oogenblik door Jim, als door een krachtig draadloos zendstation uitge straald). „En wij zouden een heerlijk leventje hebben", vervolgde Harry, wiens geheeie hu welijksaanzoek beschouwd moet worden als een voorbeeld, hoe men zoo iets niet moet doen, [Wordt vervolgd).

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 6