De schoone schijn Kut-ie,{L- iPxAcum v „Vlassou," Dames Gamisoiesen im*aak$ias mi es van rosswni Het juiste gebruik van ons kaasrantsoen Luchtaanvallen! I HUISVROUW M. REESE-HOOGSTRAAT60 ZEEPDBSTRIBUTIE Pag. 3 TWEEDE BLAD DER SCH1EDAMSCHE COURANT Vrijdag 27 Juni 1941 -# iti *4f Weer zoo'n „moeilijk! geval". De moeder van „liet geval" schenkt het zichtbaar vol doening haar liart eens te luchten tegen zoon volslagen onbekende, die toevalliger wijs -oip het zelfde bankje neerstreek als zij. Het meisje, waarover de klaagzang wordt aangeheven, is een aardig, sprielerig ding van een jaar of veertien. Zij zit onbewo gen naast ons -otp dte bank', in do heldere blauwe oo-gen een bevreemdend vroegrijpe Sprankel spotlust. De jongedame schijnt zich in de situatie te vermeien. Mij is het een beetje onbehagelijk te moede. Volgens de moeder is het kind uiterst brutaal, ja, provoceerend, zoo heel anders dan zij zidh toaar dochtertje gedroomd had. Nooit aanhankelijk, nooit zou zij eens uit zichzelf iets liefs doen, tot geen enkele kleine attentie bereid, waar moeder blijk baar zoo naar haakte. lik keek beklaagde eens aan. Haar blik scheen te zeggen: Wel ja, dat ontbrak er nog aan, bemoei jij je er nu oo'k nog eens mee. Nu, waar blijft de preek?" En omdat de verwachte aanval teveel van zijn 'kracht verliest, besloot ik een andere tactiek te volgen om de jonge dame uit haar tent te lokken. Ik paste een afleidingsmanoeuvre toe. Mijn blik gleed schijnbaar zonder belang stelling, zelfs een tikje verveeld over baar persoontje heen, en negeerde haar gereede strijdlust finaal. „Ik begrijp niet dat u er zich warm over maakt. Zij voelt nu eenmaal niet voor die dingen: gebrek aan temperament. De eene natuur is nu eenmaal kouder dan de andere. Verwacht geen hartelijkheid, die todh' niet van harte komen kan, want dan doet ze misschien hartelijk om u ge noegea te doen, en zoo'n comedietje is nog pijnlijker". De verwachte reactie bleef niet uit. Prompt ontplofte het vaatje buskruit. „O neen, niet voor Mam; Mam houdt van show". „Maar kind". „Ja, natuurlijk, dat is toch zoo. Nu vertelt u die vreemde dame wel precies hoe ik hen. Dan mag ze ook wel uw liefhebberijen kennen", klonk het kattig. Distermiddag ergerde ik mij nog groen. Ik ben met een drie voor wiskunde ge- dat ik er de kantjes afgeloopen heb? 0 nee, want ik heb werkelijk geblokt deze maanden. Dat zijn haar eigen woorden. Vaak heette het dan: „Wat zie je er pipfech uit: je overwerkt je nog". Nee, dat was het niet Maar het figuur tegenover tante Lies en de kennissen. Dat was erg. Dat ik het zelf ellendig vind, dat ik voor niets gewerkt heb, daar wordt ,niet eens over gedacht. ifc hcjb nooit naar een H.B.S, gewild, want ik heb geen wiskundeknobbel. Maar mijn nichtje is er op, dus ik ook; zij gaat tater naar de school voor maatschappelijk werk, dus hoorde het ook mijn voorland te zijn. pk wilde graag naar de kw eekschool, maar daar was geen kwestie van. Tot het Mam, eindelijk na de mislukking is gaan dagen. Nu krijg ik mijn zin. Nju denkt u misschien dat ik haar ten slotte todh heb kunnen overreden? Mis. liet is louter toeval, dat Mam door zich toevallig mijn voorliefde o<p toet juiste .oogenblik te herinneren, haar gezicht kon redden. En, vroeg tante Lies liefjes, „hoe is liet Leida, een mooi rapport Gonnic had géén onvoldoendes". „Dat van Leida viel ons ook echt mee", repliceerde Moeder met een stalen gezicht", „maar het kind heeft zich nu eenmaal in het Iroold gezet onderwijzeres te worden. Nu, ik vind, we moeten haar zelf haar weg Men kiezen, laat ze dan maar naar de kweekschool gaan", dit met een lief knikje naar mij. „Ik moet wel heel schaapachtig gekeken hebben, Want Mam had met geen. woord tevoren over toegeven gerept: Ik had er in geen lijden meer om gevraagd, want ik was overtuigd todh niet te mogen.' Maar die inval redde de heele situatie. Begrijpb j. u nu waarom ik het vertik lief te zijn: dan wordt bet toch, wil het in de smaalt vallen: „lievig". Klein nest, hoe Iel striemde je betoog, maar hoe kan ik je hegrijpen. Ik wist niets op je woorden te antwoor den. Wat kan je in zoo'n situatie zeggen. „Mam" liet mij er trouwens geen gele genheid voor. „Ga je mee, Leida, je hebt je moeder nu genoeg zwart gemaakt", klonk het vol be- leegdige hoogheid, en met een slijf knikje in mijn richting (het was een bedorven scène inpiaats van een open doekje ge worden) herrees zij. Leida grinnikte eens voldaan naar mijn beduusd gezicht en slenterde dan bokkig mee. der dat een opgroeiend kind er onhandel baar van wordt in zijn hang naar het wer kelijke leven, dien leeftijd eigen. RADI©GÜSEE»! RADii-CENTRAIË LANGE HAVEN 107 - TELEF. 67770 Vraagt Uw leverancier PRODUCTEN van Zuivelfabriek en Melkinrichting Westerkade 18 Telefoon 68434 Bekend door HOOGSTE kwaliteiten ^Juvena) I 1 Sf'. in woi en zijde Fa. K RU IJ ER-Ris ST. LIDUINASTRAAT 94 - Tel. 68335 Zomertijd - slatijd Sla kan ook zonder olie smakelijk worden toebereid Vacantie in eigen huis Als we aan vacantie denken, dan krij gen wc visioenen van gepakte koffers, hotels en pensions aan zee of in bosch- i'fjke streken. Er is nog altijd een groote groep, waar voor bet bjj visioenen 'blijven moet, om dat er geen mogelijkheid bestaat er weken lang op uit te trekken. Dat is jammert Ondanks dat, kan de vacantie nog een pretligen tijd worden, waaraan men gaarne terug denkt, en die ons, na afloop, toch verfrischt, en vol daan aan den arbeid laat gaan: da,t is een kwestie van fantasie en juiste indee- ling. Of we er op uit trekken of niet, er moet toch een vacantieplan zijn. Anders bestaat de kans, dat de dagen voor een flink deel doelloos verglijden, zonder dat er het genoegen uit gepuurd wordt, dat er uit te halen valt. Eendagstochtjes, te voet, per fiets of boot, kunnen, juist door het steeds afwis selende programma dat ze bieden, de va can lie tot een bonte, aantrekkelijke ka lcidoscoop maken. Ga tevoren afstand, uur van vertrek en thuiskomst, mee te nemen bagage en na te jagen geneugten even zorgvuldig na als gold het een langeren tocht. Maak uw vacautieplanncn tijdig, opdat het programma gereed is, eer die gulden tijd aanbreekt. Zorg vooral, dat u niet voor één gal gevangen zit, en bedenk eveneens, hoe u uw dag het prettigst kunt besteden als de weergoden u eens minder gunstig ge zind zijn'. Ontdek de aantrekkelijkheden ook eens van eigen woonplaats, die zich door toe risten zoo vlot laten vinden. Wanneer uw plan do "campagne zoo hecht in elkaar zit, slaagt ook uw vacan tie random het honk. En tenslotte zorg voor de vacanfiestem- tning, ook in de kleinfe huiselijke din gen: een gezellig, nu eens niet haastig ontbijt, waarbij het geheele gezin voltal lig kan zijn, een extra koekje bij het kopje thee, een gezellig eenvoudig te be reiden avondmaal (want moeder heeft ook vacantie), aangepast aan de grillen van het weer. Op een zomerschën dag iets 'uchtigs en koels, op een regendag een bordje soep of een warm toetje. Dergelijke kleinigheden stimuleeren de vacantiesteimning. wees leep, spaart zeep GEEFT OVERVLOEDIG SCHUIM Alida HensbroekReiding schrijft onSï Sla en zomerweer behooren onafschei delijk bij elkaar Wellicht zijn er huisvrouwen, die mee- nen, dat zij dit jaar niet geregeld sla kunnen gevin, omdat zij geen olie genoeg hebben om ze als van ouds klaar te maken. De slasausen, die verschillende fa brieken maken, zouden baar natuurlijk kun nen helpen, maar deze zullen velen te kostbaar zijn. Gelukkig zijn er nog an dere mogelijkheden, die ook zonder bonnen bereikbaar -zijn De eenvoudigste manier om sla aan te maken is wel de toevoeging van een scheutje karnemelk. Voor den smaak heb-! ben wc verder het gebruikelijke uitje, wat zout en misschien mosterd en azijn of citroensap noodig maar karnemelk moet toch de sla eenigszins zacht maken. Een heler resultaat wordt verkregen met hangop of yoghurt. De hangop bereiden we uit karnemelk, op de volgende wijze: In een vergiet spreiden we een uitge spoeld, schoon servet uit (of een andere witte doek, die niet te los geweven is). Het vergiet zetten we op een pan of een emmr-r en dan schenken we de kar nemelk in de doek. Het geheel dekken we af met een bord of een deksel, (maar -*<rnn -een,—iraarviiu - rnwl -«««.f is, zoodat er geen roestvlekken in de doek komen), en over de deksel vouwen we de punten van de doek. Gieten we 's avonds de karnemelk-in de doek, dan een motterne fioett voor elk seizoen VERMAKEN MODERN1SEEREN {Voorheen Korte Hoogstraat, over Passage R'dam) is den volgenden morgen het vocht er uitgelekt en kunnen we de „hangop" uit de doek scheppen. 1/3 liter karnemelk levert zooveel hangop, dat we er voor 2 dagen slasaus aan hebben. Ook yoghurt kan als slasaus gebruikt worden. Het resultaat is werkelijk zoo goed, dat bet een proefneming meer dan waard is. Waar kwark te krijgen is, kunnen we deze met een scheutje melk verdund in plaats van hangop of yoghurt ge bruiken. Fxtra lekker kunnen we de yoghurt-, hangop- of kamemelksaus maken, door cr een klein scheutje olie of fabriek matig bereide slasaus door te doen als we hiervan toevallig wat in huis heb ben Hebben we dit niet, dan. passen we b.v. bet volgende recept toe: Sla (zonder olie) voor 4 personen. 2 kroppen sla, hangop van *4 Iher karnemelk, óf 4 eetlepels yoghurt, bl 4 eetlepels karnemelk, 1 uitje of preitje, wat mosterd, zout, eventueel een ei. Maak de sla scboon, maar gooi vooral niet meer weg dan noodig is. Verwijder slechts de nerven van de buitenste bla deren, de rest kan best gegeten wor den. vYasrh de sla eenige malen inruim water cn slinger ze daarna buiten droog in een doek. Snipper het uitje of preitje en doe het bij de sla in de slakom. Klop de hangop, de yoghurt of de karnemelk gJad met 2 - vorken. of. met een garde; voeg er wat zout cn mosterd aan toe en eventueel een eidooier (desgewenseht ook wat azijn of citroensap). Giet het slasausje over de sla en dién deze op. product van de 12.v. vereenÊgfcI® glasfabrieken Schiedam Planten van toen en nu „Wat een ouderwetsclie plant", zeggen we a!s we een fuchsia zien staan, met de hangende paars-en-roode bloemen, die je als kind zoo graag liet openklappen lus- schen je vingers. De fuchsia is zoo'n plant, die langzaam verdwijnt: hier en daar staat er nog een in een houten kuip in den tuin of in de kas van een oud buiten, en in vergeelde poëziealbums ontbreekt ze ker niet de bladzijde, waarop een teekening van de vroeger zoo geliefde fuchsia te zien is. Heel veel belangstelling trekt deze plant nu niet meer, evenals de Fransche gera nium, de Bladbegonia, de zee-ui en an deren, die woeger wel in de mode waren. Er is een plantje, dat in den lijd van onze grootouders opgang maakte, toen ver dween uit de wore'd dor kamerplanten en voor een jaar of t.en ineens weer alge: meen gezien werd: de Violalia met de kleine, zacbt-lila bloemetjes. Dit zomerp-'antje, vroeger genoemd aard- appeip) antj e-zontl er-knol 1 en, omdat het bloemetje groote gelijkenis veitoont met de bloem van de aardappelplant (beiilen be hooren tot de familie der nachtschaden), is, na een tijd van vergetelheid door den een of anderen kweeker weer eens ont dekt in een hoekje van zijn kas. Er werd weer gestekt, de jonge plantjes kwamen op de veiling, vonden aftrek, enhet plantje was er weer „in". handweverij en tapïjtknooperij korte haven 44 sehiedam Het is van belang thans de groote verschillen in vet- gehalte en eiwitgehalte goed in het oog te houden1 Manya Beukman schrijft: Slechts weinigen kennen de groote ver scheidenheid in onze Nedcrlandscho kaas soorten. Wel bevatlen zo alle de besland- deelea van de melk en zou men ze dus kunnen beschouwen als melk in vaste»i vorm, doch de verschillen in bereiding en samenstelling zijn zoodanig, dat men deze terdege in het oog dient te houden, ten einde de kaas als voedingsmiddel goed' te kunnen beoordeelen en te gebruiken. Belangrijke verschillen ontstaan er, door dat zoowel uit volle melk als uit gedeel telijk of geheel ontroomd© melk kaas wordt bereid en soms kruiden (kruidnagels of komijn) worden toegevoegd. Het aantal soorten 011 smaken is echter veel groeier dan hierdoor zou zijn te verwachten. Door andere verschillen in de bereiding, o.a. door do rijping, korten of langen bcwaar- tijd, is het product buitengewoon geva rieerd en kan men inderdaad1 spreken van bonderden soorten en smaken. Zooals het met moer levensmiddelen gaat, is het ook met kaas gesteld: men moet ze lêéren eten! Of... eigenlijk is het bij kaas iets andersmen moet de soorten, die het best in den smaak vallen leeren vinden. Meen daarbij niet, dat kaas uit sluitend een broodbelegging moet zijn! Vooral in dezen tijd is dat een verkeerd begrip, daar wij er nu immers op uit moeten zijn onze, rantsoenen zoo goed mogelijk te gebruiken en tekorten aan het eene product indien mogelijk "door een an der produet aan te vullen. Men vergete dan ook nimmer, dat kaas een hoog eiwit gehalte heeft en, evenals vleesch, geschikt is om den warmen maaltijd te completec- ren. Met slechts 1/2 ons 20 plas kaas per persoon kunnen we een maaltijd van aardappelen en groent© ten minste even voedzaam maken als van aardappelen, vleesch en groente. Kaas voor den wannen maaltijd. Voor sommige gezinnen is het aan te bevelen de helft van het kaasrantsoen te bestemmen voor broodbclegging en eenmaal per week een warmen maaltijd met kaas te gebruiken. Voo-ral voor kinderen kan dit van belang zijn, omdat kaas een hoog kalkpercentage heeft en de vetle soorten ook in belangrijke mate vitamines bevat ten. Wij gebruiken daarom bij voorkeur de vette soorten de volvette en 40 plus kaas naar gelang van onzen smaak en van hetgeen wij kunnen besteden. Men denke echter niet, dat 20 plus of magc-xe kaas geen voedingseigenschappen zou heb ben! Haar gehalte aan eiwitten, koolhy draten en zouten staat in vergelijking met de vetrijkere soorten betrekkelijk zelfs ho-oger (van vette kaas is het eiwitgehalte ca. 25 pCt.; van 20 plus kaas ca. 30 pro cent en van magere kaas zelfs ca. 40 pCt.) Vandaar dat kaas een uitstekend© aan vulling van den vleeschloozcn maaltijd kan zijn. Zo geeft de gewenschte pittigheid en tevens hoogo voedingswaarde. Stamp-ot'en, soepen en verscheidene andere gerechten kunnen uitstekend met kaas worden be reid. De rijkskaasmerken vermelden het vetgehalte in de droge stof; het eiwitge halte editor niet. Wij moeten dit dus weten en onthouden. Dm een vleeschloozen maaltijd' te voor zien van de noodige eiwitbestanddeelen hebben we noodig: Van jonge of belegen volvette of 40 plus kaas 3/4 ons per persoon. Van oude volvette of '40 plus kaas 1/2 ons per persoon. Van 20 plus of magere kaassoorten: 1/2 ons per persoom. JWie de helft van Ket kaasrantsoen als broodbelegging gebruikt, houdt dus nog voldoende over om desgewenseht eenmaal per week een volledigen warmen maaltijd met kaas te gebruiken. en toch geen zorgen over mijn wasch. G0RIS' Wasseherijen - Tel. 6-8-6-7-5 $£04. ewe*, broodbelegsels Het voorlichtingsbureau van den dingsraad deelt mede: De bro-odbelegsels zijn er niet alleen do boterham smakelijk te maken, zij dien® ook om de voedzaamheid te verhoogeu. Nu de gebruikelijke belegsels en smeer sels, zooals kaas, vleescli', boter en jam in beperkte mate te verkrijgen zijn, is het moeilijker dan anders de boterhammen zoo te beleggen, dat zij s makel ijk zijn en volt doende voedingswaarde bezitten. Men k'an trachten toch reet het gerant soeneerde uit te komen door de verschil lende belegsels een oogenschijn lijke ver- mecrdcri.ng te laten ondergaan. Eenige voorbeelden hiervan zijn: gewelde boter, geraspte kaas, gesneden boterham-j vleesch in een sausje e.d. Het bezwaar hiervan is, dat wél het volume, maar niet de voedingswaarde ver meerderd wordt. Er zijn echter ook andere belegsels, die in het begin vreemd lijken, maar die zeer smakelijk en voedzaam zijVi. Zfij' hebben te-f vens het voordeel, dat rij zonder boter op de boterham gesmeerd kunnen worden. Te noemen zijn mengsels als: Boonen-puree met tomatenpuree, peper en izout. Boonenpiuree met gehakte of geraspte uien, al of niet in een weinig boter guar gemaakt! i 1 Kwark (wrongel) met fijngesneden gar nalen, peterselie en zout. Kwark! (wrongel) met verschillende fijn gesneden groenten, versclie kruiden, (peter-i selie, kervel, selderij, tomaat, radijs, ra- menas) en zout. Kwark (wrongel) met jam, stroop of vruchtenmoes. Gesuikerde gecondenseerde melk met vruchtenmoes. 1 I Zoekt men naar belegsels, die nog te krijgen zijn, dan heeft men uitstekende voedingsmiddelen in visch, garnalen en groenten. Visch en garnalen staan in voe dingswaarde gelijk met vleesch en kunnen het boterhamvleesch zeer goed vervangen. Zoo k'an men b.v. in plaats van ham, xooki worst en rookVleesch, gekookte of gezouten visch' nemen. Voor een warm belegsel leent zich bij uitstek visch- of gamalenragout, met een sausje van melk of vischwater, dat met bloem gebonden is. De verschillende in stukjes gesneden of geraspc groenten vormen een uitstekend belegsel, zij bevatten weliswaar niet de voedingswaarde van vleesch, maar zij be vatten vitaminen, die het weerstandsver-i mogen h'elpen vergrooten, deze groenten-) belegsels moeten niet te lang van te voren klaar gemaakt worden, men doet het beste ze aan tafel te snijden of te raspen. De meeste va.n deze beleggingen smaken heel goed met weinig boter. Als zoet belegsel kunnen ook de versclie vruchten dienst doen. Zij bevatten meer vitaminen en vragen minder suiker dan jam. 1 I Algemeen bekende groenten- en vruchten- belegsels zijn: geraspte wortel, aatdbeiden of plakjes tomaat, komkommer, rarnenas en radijs. Men denkt echter te weinig aan frambozen, bramen, tuinkers, geraspte knol-, raap, appel en poer. 1 De groenten of vruchten moeten zorg-i vuldig geuasschen worden en aan tafel ^ge sneden of geraspt. De smaak wordt nog verbeterd door toevoeging van suiker, zout of een sausje van wat karnemelk met ge raspte ui, zout, azijn of citroensap en afwisselend wat mosterd, aroma, soja of ander smaak en kleur veranderend product Beschermt U tegen de gevolgen van Bescherming daartegen is alleen mogelijk als ieder zelf daadwer kelijk meehelpt. rg-t Vi Tfc bnllelkotv. Mama Tautctul, 'WtUil 'ïnqn 18 er we! door» Waarcwa^-is Mom woest? Om-t Hoa moeilijk wordt het leven, als men. er &An gxoolo Cloon.won HAAR DAN STORINGVRlj VAN DE SPECIAAL VOOR DE WASCH EN VAATWERK IN HET DAMES-HOEDENMAGAZIJN VINDT U y Av«i

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 7