HET DOORNIGE PAD RADIO MORGEN 1 Francis Braybrooke H.B.S. en gymnasium Dinsdag 8 juli 1941 TWEEDE BLAD DER SCHIEDAMSCHE COURANT öag. 2 BUITENLAND Duitsche aanval op Suezkanaal Mijnen voor de havens van de Zwarte Zee De strijd in Finland Be verliezen der Sovjet weermacht Grensincidenten tusschen Peru en Ecuador Fransch schip tot zinken gebracht Britsche vliegtuigen boven Duitsch gebied Voor noodlijdende Bulgaarsche bevolking De hel van Lemberg Cerk en School De nieuwe urentabel DE MSELIJKSCHE VRAAGBAAK 68535 Set-do, 'Westmolenstraat 4. Engros en Broeken 68295 G. VAN MEURS, LANGE HAVEN 5, 68251 bloem, Tarwemeel, Tarwe-afvallen. 68(42 „Kofa"-BerteIs, Dam 928. Stoomen-Verven WAT BIEDT DE In den nacht van Zaterdag op Zondag heelt een formatie Duitsche gevechtsvlieg tuigen het Suezkanaal aangevallen. Bom men van allerlei kaliber werden uitgewor- pen. Vrij sterke gevechtsformaties van het Duitsche Jurhtwapen hebben Zaterdag weer met succes een aanval gedaan op Alexan dria. Bommen van allerlei kaliber troffen de kade-installalies van de haven, opslag loodsen en het goederenstation. Formaties van de Duitsche luchtmacht hebben dezer dagen tezamen met eenheden van het Roemeensche luchtwapen het leg gen van mijnen voor de havens der Sovjet marine in de Zwarte zee met goed suo ces voortgezet. Het grootste deel van de Sovjetvloot ligt in de havens stil, daar deze havens door aanvallen van de Duitsche en Roe mcensche vliegtuigen gesloten zijn. Het Finscbe staatsinlichtingenbureau maakt bekend: In de streek van Ilangoeheeft onze artillerie verscheidene voltreffers gep'aatst op vijandelijke stellingen. Ook transport schepen in de haven zijn onder geconcen treerd vuur genomen. Een munitie-opslag plaats van den vijand is in de lucht gevlogen. Onze duikbeoten hebben eenige bolsjewistische transportschepen, die op weg waren van Reval naar Kroonstad, in den grond geboord. Op één plaats aan het Oostelijke front is de vijand tot den aanval overgegaan. Hij werd echter teruggeslagen, in een korten strijd verloor de vijand vier h-onderd dooien en vele pantserwagens. Onze eigen verliezen zijn onbeteekenend In vele sectorenzijn onze troepen aan zienlijk ver over de grenzen getrokken. Van vijandelijke zijde is een aantal overloo- pers aangekomen. Ons luchtwapen heeft met succes vijandelijke stellingen in den rug van den vijand met bommen be stookt. Tusschen 2 en 4 Juli zijn volgens het D.N.B. in 72 uur tijds weer 345 Sovjet- pantserwagens, 291 stukken geschut, ver scheidene pantserireinen en reusachtige hoeveelheden wapens buitgemaakt of ver nietigd. In een enkelen sector verloren de bolsjewisten op 5 Juli 140 pantserwagens. Aan de grens tasscben Peru en Ecuador zijn bloedige incidenten voorgevallen. Volgens het Peruaansche bericht hebben troepenvan Ecua dor in de provincie Deloro Peruaansche grens posten aangevallen en getracht Peruaansch ge bied binnen te dringen. De poging werd, naar van Peruaansche zijde wordt beweerd, afgesla gen, waarbij een Peruaan werd gedood en drie gewond. De verliezen van de troepen van Ecua dor zooden zestien dooden bedragen. De Peruaansche militaire autoriteiten heb ben, naar uit Eima wordt gemeld, versterkte verdedigingsmaatregelen gelast. In tegenstelling hiermede meldt een officieel bericht van Ecuador, dat Peruaansche grens wachten in het gebied van* Ecuador zijn bin nengedrongen, waardoor van weerszijden met de artillerie werd geschoten. Verder hebben vier Peruaansche vliegtuigen, naar uit Quito wordt gemeld, drie steden in Ecuador aangevallen, waarbij een kerk, alsmede kazernes en particuliere huizen beschadigd zou den zijn. Totdusver is hier nog niets bekend over de consequenties, die de regeeringen van Lima en Quito uit deze botsingen zullen trekken. door 2) Misschien keek Mavis hen wel na, onaan genaam verrast door zijn grif aanvaarden van dit andere gezelschap en haar haastige weige ring betreurend, dacht hij, een gesprek met Janet beginnend. Maar Mavis was zijn bestaan al vergeten voordat ze den hoek om was, snel naar de plaats van afspraak rijdend, die Sam haar genoemd had. Ze lachte gelukkig toen ze zijn forsche gestalte ontwaarde. De zon scheen op zijn gekrulde haren. Hij zag er uit als een Viking uit den ouden tijd, bedacht ze, terwijl ze hem groette en haar plaats achter het stuur aan hem afstond. Hij hield er van om een duren wagen te rijden. Ze vertrokken onder gemeen schappelijk stilzwijgen en hel was niet voor dat ze de stad achter zich hadden gelaten en het platteland naderden, dat het plaatsje Ardell omgaf, dat het Mavis opviel, dat hij er ongewoon ernstig uitzag. „Ik heb vandaag een gesprek met je vader gehad", kondigde Sam plotseling aan „en hem verteld, dat ik van je hield. Ik moest dit doen, Mavis, voordat ik met jon sprak. Ik houd er van open kaart te spelen. Das vroeg ik een onderhoud aan en vertelde ik hem pre cies waar het op stond." Mavis loosde een diepe zuchL Ze had dit niet verwacht. Ofschoon ze niet bang was voor baar liiht ontvlambaren vader, toch was ze wat zenuwachtig in verband met de wijze, waarop hij het nieuws had vernomen, hetwelk Naar uit eea bericht van den Britschen berichtendienst blijkt, hebben Engelsche vliegtuigen het Fransche schip „St Di- dier", varende in de Turksche territoriale wateren en wel in de nabijheid van Ada- lia, ten Noordwesten van Cyprus, aange vallen en tot zinken gebracht. De Engelsche berichtendienst beweert, dat het Fransche schip oorlogsmateriaal voor Syrië aan boord had, en dat Enge land onder deze omstandigheden het niet heeft kunnen goedkeuren, dat het schip het varen in de territoriale wateren was toegestaan. In den nacht van 7 op 8 Juli zijn Britsche bommenwerpers West- en Noord west DuitschJand binnen gevolgen. Op ver scheidene plaatsen weiden brisant- en brandbommen neergeworpen, waardoor schade aan gebouwen en verliezen onder de burgerbevolking veroorzaakt weiden. De Führer heeft de noodlijdende Bul gaarsche bevolking, die door het jongste noodweer is geteisterd, een bedrag van 500.000 lewa geschonken. Onder het opschrift „Die hel van Lem berg" geelt de Beriijnsche correspondent van de Tat, na den terugkeer van eenige neutrale correspondenten van een reis naar Lemberg, verslag van de gruwelen, van de Sovjet. Hij schrijft, dat de corresponden ten zonder uitzondering geschokt waren door hetgeen zij te zien kregen. Op het hoofdbureau van politie, in de gevangenis in de Kasimir Zwiswsastraat en in de Gpoe-karzeme op het Mizyomarskiplein waren 7030 mannen en vrouwen opeen gepakt, die na net uitbreken van den oor log .tusschen Duitschland en de Sovjet- Unie waren gearresteerd. Het waren bijna allen Oekrainers, die om bun intematio nnaal-Oekrainische gezindheid door de bols jewisten werden verdacht. Toen Zaterdag voor een week de miii taire toestand voor de Sovjets in 'Lem berg steeds onhoudbaarder werd, aldus de Zwitsersche® correspondent, richtte deGpoe voor zijn terugtocht onder de Oekrainers een bloedbad aan, dat tot het verschrik kelijkste behoort wat neutrale verslaggevers tot dusverre ergens ter wereld konden zien. Op het hoofdbureau van politie wa ren telkens 20 inenscben in een nauwe cel opeengepakt. Door de gesloten deur heen werden zij met machinegeweervuur en repeteerpistolen afgemaakt. In de ge vangenis wierp men dooien en levenden door elkaar in de onderaardsche kelder gewelven en metselde die toe, waarna de geheeje gevangenis in brand werd gesto ken. A]!e neutrale correspondenten kon den slechts met een zakdoek met eau de cologne voor den neus dit oord van ver schrikking naderen. Het aantal alleen in Lemberg door de Sovjets vermoorde Oe krainers wordt gerraamd op 2030 tof 2500. Alleen uit de drie genoemde gevangenis sen, behalve den kelder van de gevange nis. die nog dichtgemetseld is, zijn tot dusver reeds 70D lijken, waarbij het stof felijk overschot van tientallen kinderen, geborgen. Op een desbetreffende vraag antwoordde de secretaris-generaal, dat deze tabel geenszins alle hervormingen omvat, die hij voor deze tak van onderwijs noodzakelijk acht. Integendeel, wat thans wordt meegedeeld, is een eerste stap op een komende hervorming, die, naar spr. hoopt, in den volgenden "cursus haar beslag zal krijgen, nadat alle kwesties zorgvuldig met deskundigen zijn besproken. De klacht tegen het voorbereidend hooger en het M.O., die men bet meeste hoort is die, dat het aantal vakken te groot en de leerstof van eik er van tc omvangrijk is. Deze overbelasting wordt door deze tabel nog niet verholpen, want dat kan alleen ge beuren door veranderingen op het gebied van de leerstof, niet opdat van bet aantal uren, Wel geeft do nieuwe tabel al gelegenheid, het al te sterk intellectualistische van het onder wijs, da. dus het onderwijs, dat vooral ge richt is op het verstand en op het geheugen, wat te verminderen. In hoofdzaak hebben de thans aangebrachte wijzigingen betrekking op drie punten: het on-* derwijs in het Nederlandseh, de verhouding der drie moderne talen en de lichamelijke op voeding. Maar het spreekt vanzelf, dat een vermeerdering van het aantal uren bij het een© vak een vermindering op een ander ge bied noodzakelijk maakt, zoodat ook andere vakken in het geding zijn gekomen.. Do wijzigingen zijn daar" echter met veel zorg verdeeld, zoodat de schade, als men dat mag noemen, door velen tezamen gedragen wordt In een radio-vraaggesprek beeft de secretaris generaal van het departement van opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming, prof. Van Van Dam, eenige mededelingen gedaan in \ei- band met de dezer dagen afgekondigde nieuwe urentabellen voor H.B.S. en gymnasium. zij hem tactvol en vriendelijk had willen vcr- lellen. Ze riep een glimlach^ te voorschijn op haar plotseling bleeke lippen en vermande zich. „Bedoel je dat je met me wilt trouwen?" vroeg ze. Hij nam haar in zijn armen en drukte zijn lippen op de hare. „Oh, mijn liefste ik aanbad je al op bet oogenblik, dat ik je ais een hulpeloos meisje onder aan de trap in de fabriek zag liggen met je hoed over één oor. Lieveling, je houdt toch van me?" „Ik ben dol op je", bekende ze. „Oh, ik kan je niet vertellen hoe gelukkig ik ben. Maar waarom ben je eerst naar paps gegaan? Het is zoo ouderwetscb om te vragen of je mij het hof mag maken. Ze probeerde te lachen, maar het geluid bleef in haar kee! steken, toen zij zijn oogen ontmoette. „Was hij erg boos?" vroeg ze aarzelend. „Nou, boos is een veel te zwak begrip", bekende Sam botweg. „Ilij was verschrikkelijk opgewonden. Ik veronderstel, dat het logisch is. Ik wilde, dat je geen geld had, dat je op dezelfde manier als ik in je onderhoud meest voorzien. Dat zou alles veel eenvoudiger en gemakkelijker maken. Hij wilde er niet van hooren, ofschoon ik hem vertelde, dat hij zijn fortuin kon houden, dat ik m'n vrouw kon onderhouden zonder daarbij door hem Ie wor den gesteund. Ik hield, me kalm, omdat hij jouw vader is, maar het draaide er op uit, dat hij me het kantoor afstuurde en me ver bood jou nog eens te ontmoeten." Sam verzuimde er aan toe te voegen dal h§ bovendien op staanden voet was ontslagen. „Hij zal er toch aan moeten wennen", ver zekerde Mavis hem. „Ik zal wel eens met hem praten. Ilij weet niet, hoeveel ik van je houd. Ik zal hem zeggen, dat hij elke cent aan een liefdadige instelling kan nalaten, als hij dat wil. Het kan me niets schelen" ah ik jou maar Het Nederlandseh. De klachten over het resultaat van het on derwijs in het Nederlandseh waren legio. Van daar, dat het aantal uren voor Nederlandseh aanzienlijk is geslegen, bij het gymnasium met 5, bij de H.B.S. A, die al een groot aantal uren had, met 2, bij de H.B.S. B ook mot 51 Dientengevolge zal er b.v. aan het gymnasium in de 6 klassen Ia het geheel thans 19 in plaats van 14 uur les gegeven worden. Dat daarmede liet doel niet is bereikt, spreekt wel vanzen. Het ligt in de bedoeling, dat het invoeren van een uitvoerig, maar soepel leer plan, dat aan allo onderdeden van het Neder landseh aandacht besteedt, het onderwijs in de moedertaal aan onze middelbare scholen nog doeltreffender te maken. De moderne talen. Men kan niet zeggen, aldus spr, dat de ver andering in de moderne talen geheel los staat van die van het Nederlandseh. Deze wijziging moet men van twee gezichtspunten beschouwen. In do eerste plaats moat men uit de tegen woordige Europeesdie constellatie de conse quentie trekken. Het Duitsch is voor.ons land van ongewone beteekenis geworden en het Iaat zich aanzien, dat dit na den oorlog niet min der zal worden. Al lang verovert het zich ook een plaats op de wereld a!s taal van het eco nomische verkeer, naast het Engelsch natuur lijk, dat zijn beteekenis blijft behouden, en daar om heeft bet Duitsch thans in de volgorde der vreemde talen met het Fransch, dat vroeger altijd in de eerste plaats kwam, van plaats geruild. Dat is gebeurd door het aantal uren Duitsch voor bet gymnasium met 4, voor de HBS met 2 te vermeerderen. Dat het Fransch daarbij het een en ander heeft moeten ver liezen, is duidelijk. Op een desbetreffende vraag ze ,e secre tarisgeneraal, dat. hij niet wilde o rgaan tot het systeem van twee vreemde talen bij het voorbereidend Jiooger en M.O. Op de suggestie om het Fransch facultatief te stellen is hij niet ingegaan. In de toekomst zal do leeraar in het Fransch er rekening mee moeten hou- dqn, dat hij op de middelbare school met het onderwijs zal moeten^ beginnen. De lagere school zal het Fransch ook in zijn tegenwoordi ge!), spr. zou bijna zeggen, clandesticnen vorm, niet kunnen bandhaven. Lichamelijke oefening. Op de vraag, of er nog verdere wijzigingen van belang in de urentabel zijn aangebracht, antwoordde de secretaris-generaal, dat de lichamelijke oefening op bescheiden wijze en we! met 3 uren bij het gymnasium is uitge breid. Hot leerareneorjps. Wat het leerarencorps betreft, zullen er tal rijke nieuwe docenten, voor Nederlandseh en verscheidene voor Duitsch noodig blijken. Om de maatregelen inderdaad te kunnen doorvoeren, is daarom bepaald, dat het nieuwe rooster met 1 September voor de eerste en tweede klasse zal gelden. Had men het voor den geheelen cursus in gevoerd, dan had men zeker op een ernstig tekort aan leeraren moeien rekenen. Nu zal dat zeker meevallen. Aan den anderen kant wordt de vermindering van het aantal lesuren bij de andere vakken, vooral brj het Fransch, voor de meeste vastaaiigestelde leeraren opge- i angen door de geldende garantiebepalingen. Aannemer 677fl7 L J* VAN AMEYDEN. Beéedigd taxa- "«•ui teur, Electriscti timmerbedrijf. Metselaar. Ketbelstraat 21-23 Veenlantstraat 9. Accountancy en Belastingzaken RfM.17 L Bofterman, Tumlaan 114b, Accoun- vu-ri tant en belastingconsulent. Lid Ned. Inst. v. Bel. Cons. Administraties, belasting- adviezen. Algemeen installatiebureau R7777 Fa Wed. M. van Meurs, Broersveid 53. VI 1 1 Erkend Gasfitter, Erkend installateur. Uw adres bij verhuizingen. Na 6 uur tel. 67879. Auto-reparatie CGCflO Hebt G autoschade? u jjua. Noordergarage - Vtjgensteeg 4 repareert alles. Aanbevelend. B. Staat Broodbakker!! fiQflK I Laat vanaf morgen KROMMENHOEK UJOJl u brood bezorgen. Singel 101 Bankiers KQ f|Q Amsterdamsche Bank N.V. J'J 1WJ Bijkantoor West vest 3®. (2 lijnen) Alle Bankzaken Assuranties. Bedrijf skleedl ng RSfiffR F. Röttgering, Hoogstraat 17. Grootst 00000 Sneciaalhuis. Boter C7G/I fi Voor Uw broek In elke maat en kleur naar Ut ulö iiDE BROEKENKONING", Hoogstraat 53 Corsetten- Dameskousen K7lisn N-v- E MAD A, Rotterdamschedijk 199a. ul Ruime sorteering en steeds het nieuwste. Copieer-werk 0770K Copieerinrichting „Mercator". Alle copieer- Oll OJ werk voor handel en .vereenlgmgen. Vraagt prijsopgaaf. Hoogstraat 26. A. v. d. WAAL Damestasschen R7Q7R F- ILEISS, BROERS-VEST 21. Spectaal- UfOtw zaak in: damestasschen, koffers en alle soorten lederwaren. Reparatie-inrichting. Drogisterij R77I7 Verf- en Vlashandel. Waseh- en poets- 01 1 11 artikelen. Inzetten van ruiten, Ruhens- plern 23 en Westfrankelandschestraat 40. H. N. Haas. Drukwerken bSJSQ Drukwerk van „ELBA". Goedkoop en OOtOïJ prima! Hoogstraat 156. Glas- en Kristalslijperij COO/IK Modernlseeren van spiegels Glazen legpta- OOö*rU ten voor alle doeleinden. Fa. v. LOOPIK Sc- OLIVIER. Boterstraat 39 Expeditie 68107 --d* MOST. LANGE NIEUWSTRAAT 23. Glas C07QE N.V. Van Katwtjk's Glashandel, Lange OOI OS Kerkstraat 38. Alles op dit gebied. Carrosseriefabrlek EOQRfl Carrosserie, wagenbouw en alle reparation. WMW AUY JORDAANS, Hoofdstraat 34. Hoeden, Petten (ook in laken} POftQQ PIET HENIGER, Passage 1. Heeremnode- U9UGO artikelen. Vraagt tel. zichtzending. Haarden en Kinderwagens COCCQ FIRMA A. G0C3, Speclaalhuls In baarden en kinderwagens. G. Verboonstraat 21» tegenover HA V-Bank. Heerenmode-at'tlkeien G7G79 JACK. HANSEN, ROTTERDAMSCHE- OlOlfc dijk 227,-Heerenmodes, Kamerjassen en Pyama's. Hotel-Café-Restaurant S „DE KROON", Koemarkt 1. Lunches, Diners, Eegelbaan. Huis- en Decoratie-Schilder Houtmee! en Zaagsel Rookzaagsel. Grent A. C. H. DE JONG, Noordvest 10. (2 Itjnen) Kunst cn antiquiteiten Alle expeditie en zware transporten. 68976 RookzaagseL_ Gnmepzaagseh Zaagmeel. RQ70I Kunst- en antiekhandel v.b. „De Deutsche valt, 1 Poert".Restauratie. In- en verkoop, taxa tie. Lange Haven 8. J. Wouters. Lederwaren fififll I Maltha's Lederhandel, Broersvetd 145 en uuui i <|52 Leder-fournttnren, Koffers, Acte- tassehen. Reparatlên. Kantoorboekhandel R8IQ7 I*- F. van den Ende, Drukkerij, Rotter- - damschedljk 234. Schiedam's Goedkoopste Kantoorboekhandel. COGQO v. Duinhoven, B. K. Laan 22. Vert.; UUJJt- Albert Heyerman'sStempelfabrlek-Graveer- lnrlchting. Loodgietersbedrijf RftQfl7 voor alle loodgieterswerkzaambeden en UOOOi sanitaire installaties: L. JURGENS Hoofdstraat 189, Opgericht 1895 Machinefabriek RQAnn A~ Fontijne, Boterstraat 2832. Modern w-tuu Ingericht repara-tlebedrijf. (2 lijnen) Meelfabrieken 68484 A. Tieman, Hoofdstraat 39. Tarwe- Metselaars pqodo R. H. BORRANI, Thomas k Kempisstr. 12b ujuuu Metselaar-Aannemer, Onderhoud vanhutzen Meubileering (Complete) CO770 G. J. de Jager, Boterstraat 58. ua Showroom Rembrandüaan 7. Oude Materialen en Afvalstoffen CGG70 Th. Hershach, L. Singelstraat 39. Groot- u"»i" handel ia oud papier, ingeschreven als tusschen handelaar (afd B) bij het Rijks bureau. Inkooper voor alle soorten metalen. Pavoordt Radio Huis RRfl/M Erkende Philips Service OOUvH* Hoogstraat 92 - Tel. 68044 Papiervernietiging 676^6 /ac* v d- Waal, Westmolenstraat 2527. Inkoop alle soorten oud papier en metalen. Pedicure-Schoenen RR.4Q9 Dijkstal's Schoenmagaztjn, Broersvest 135. GOtoc (Medisch gediplomeerd) Pompen CQ7QC WILLEM FONTIJNE, Pompen en 00/90 motorenhandel. Electrische pompen NOORDVEST 85 Radio CO707 Radio Zijlstra, Hoogstraat 10. Versterkers, -1, i.ji smalfilm. Reparaties, Coulante Service. Rijwielen D77CO Reparatie-inrichting P. C. POPPEZIJN, UII HO Hoogstraat 41 (gevestigd sedert 1909). Schoorsteenvegen RR491 Verbetering van Schoorsteentrek. Fa. V. L. uu-Ti.1 Borrani, alléén Lange Achterweg 33. Sport RPR9R Speclaalhuls voor alle Sportartikelen. Sporthuls Olympta, Passage 10. Stencil-drukwerk RQd4.fi Copiéer-afd. van Meiler's-Zakentelefof» u.jt-ru gok In kleuren of met teekening. Hooikade 2. Stoffen-Manufacturen GQQ09'" Stoomvervenj en Chemische 'Wasschertj «oost CENTRAAL". Hoofdkantoor: LangO Nieuwstraat 71. Stucadoor Venduhuis COCK I Fa. Kruyne en Jonker, Broersvest 5355 OUOu I Veilingmeesters en beëedlgde - taxateurs. Wasscherij E#K7K Voor Zuid-Holland ten Westen ÖOOIO GEBRs. GORIS Moderne Wasscherljea Lange Haven 91 Woningbureau RR7R9 Woningbureau „Schledam-West", Nieuwe DO I Ja Haven 83. Adm, van Onroerende goederen. Ijzerwaren etc. fiTGQO Huishoudelijke artikelen, Ijzerwaren en u f uut gereedschappen Post Co., Korte Dam 8—10. Zagerij en Timmerbedrijf C7D1K A. H. FRANSEN, SCHIE 2. Zaag- en Tlm- u 1 meewerken voor handel en industrie. Zakken RRRRII c- V. Schiedamsche Zakkenhandel oOOtlU N. Leyendekkers In- en Verkoop van alle soorten Jute zakken.* Speciale reparatie-Inrichting heb", besloot ze met de bekentenis van' vol komen onverschilligheid op het gebied van geldzaken. „We gaan trouwen en zullen hem laten zien hoe flauw hij was." „Zooiets zulilen we niet doen", was het niet verwachte antwoord. „Ik houd van je met heel mijn hart en mijn ziel, liefste, maar ik trotsw niet met je zonder de toestemming van je vader, fk wil zijn geld met. Ik kan wer ken, maar jij bent nog zoo jong, schat." „Ik ben achttien", nep ze uit. „Paps hoeft geen man voor me uit te zoeken. Hij wil, dat ik met Tony Dare trouw, maar daar voel ik éiet voor." „Die jonge Dare is meer van jouw stand", gal Sam ten antwoord. „En jij bent een leven gewend, dat verschilt van het mijne. Ik kan me niet veroorloven om je personeel te geven of welk comfort dan ook. Ik moest je eigen lijk vaarwel zeggen en je nooit meer terug zien maar dat kan ik niet", besloot bij hartstochtelijk. „Ik ben blij, dat je dat niet kunt. Ik zou het nooit toelaten I" zei Mavis met overtuiging in haar stem. „Jij denkt, dat ik een onnut schepsel ben, maar ik zal het tegenovergestelde bewijzen. Ik zal jou en ook paps bewijzen» dat ik werken kan en in mijn eigen onderbond voorzien." Hij keek haar met teedere blikken aan. Hoe had hij ooit zijn oogen durven richten op dit lieltaüigh schepseltje, groot gebracht in rijk dom en weelde? Het was geen wonde*, dat de oude heer woedend was geworden, 1 ende Sam zich eerlijk. Misschien zou hij hc ook geweest zijn als hij een dochter had ais Mavis. Het was moeilijk, haar zich voor te stellen, terwijl zij woonde in het kleine huisje, waar zijn zorgelijke, zwijgzame moeder, regeerde. Zijn moeder had niet van vrouwen ftit de kringen van Mavis terug en zij zon gêaag zien, dat hij met Hilda Bloom trouwde, Sam wist, dat Woensdag 9 Juli 1941 Hilversum I, 415,5 M. 6.45 Gramofoon. 6.50 Gymnastiek. 7.00 Gra- mofoon. 7.45 Gymnastiek. 8.00 BNO. 8.15 Gra mofoon. (9.15—9.20 Voor de huisvrouw). 10.00 Het Sylveslre-tno en gramofoon. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Omroeporkest. 12.00 Orgel en-zang, 12.25 Voor den boer. 12.40 Almanak. 12 45 BNO. 1.00 Het Stedelijk Orkest van Maastricht. 2.15 Amabile-sextet. 3.00 Voor de vrouw. 3.20 Fluit en piano. 4.00 Bijbellezing (Chr. Radio Stichting). 4.20 Voor de jeugd. 5.00 Gramofoon. 5.15 BNO. 5 30 Voor de jeugd. 5.45 Ënsemble Band! Balogh. 6.15 Voor de binnenschippers. 6.30 De Ramblers. 7.00 Hilda bem met open armen zou ontvangen, maar hij voelde niets voor haar. „Sam" Mavis' stem was plotseling krach tig en vastberaden „ik ga naar huis met pap3 praten en hem tot rede brengen ik zal hem zeggen, dat ik kan werken, als hij niet toe wü geven." „Jij werken!" lachte hij haar toe, haar kleine blanke hand in de zijne nemend. „Wat kun je doen?" „Ik* ga verpleegster worden in een zieken huis", gal ze ten antwoord. „Dat heeft me altijd al aangestaan. - Wij zullen pap3 laten zien, dat er niets tusschen ons kan komen," Ilij kuste haar en nog eens. Geruimen tijd vergaten zij alles, behalve elkaar. Zij spraken zooals geliefden dat kunnen doen, over hun toekomst, Mavis stralend en zeker van zich zelf. Toen zij terug reden naar Ardell, zette zij hem af bij een tramhalte. „Ik zal je opbellen of schrijven", waren haar laatste woorden toen zij alleen haar weg vervolgde. Mavis dacht er niet aan, bevreesd te zijn. Daar zij aan ,den* laten kant was, moesten haar voorbereidingen voor het vormelijke diner, waar John Cassleno eiken avond op stond, in haast geschieden. „Het blauwe zijd-je, Teresa, dat is het ge- makkelijst om aan te trekken", gaf zij haar kamermeisje opdracht. Haar bad was gereed, alles had ze bij de hand. Ze rende naar beneden, toen de gong luidde en vond haar vader al in de eetkamer, met den buitier en een dienstmeisje achter zich. De maaltijd was eenvoudig, maar uitstekend. John Casslene was dol op goed eten en hij betaalde zijn kok dan ook een vorstelijk sa laris. Vanavond ging het diner onder bijna volkomen stilzwijgen voorbij. Nog nooit had Mavis haar vader zoo grimmig en ongenaak baar gezien. Ze at en dronk met tegenzin en BNO. 7.15 Voor de kleuters. 7 25 Gramofoon. 7.30 Volkszang met piano. 8.00 BNO. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Cabaret. 9.30 Ber. (Eng.) 9.45 BNO. 10.00-10.15 BNO: „The Dutch achievements in the Netherlands Indies". Hilversum II, 301,5 M. 6.45 Gramofoon. G.50 Gymnastiek. 7.00 Gra mofoon. 7.45 Gymnastiek. 800 BNO. 8.15 Gra mofoon. 10.00 Morgenwijding (Vrijz. Prot. Kerk- comité). 10.20 Gramofoon. 10.40 Declamatie. 11.00 Zang met piano en'gramofoon. 11.30 Gra mofoon. 12.00 Berichten. 12.15 Klaas van Beeck en zijn orkest. 12.45 BNO. 1.00 Amuse mentsorkest. 2.15 Voor do jeugd. 230 Gramo foon. 4.00 Zang, clavecimhel, piano en gramo foon. 4.45 Gramcfoon. 5.00 „Het religieuze ka rakter van ons volk (Vrijz. Prot. Kerkcomité). 5.15 BNO. 5.30 Omroeporkest. 6.00 Gramofoon. 6.15 Orgel. 6.45 Reportage. 7.00 BNO. 7.15 Gramofoon. (7.30—7.45 „Volksgezondheid: De schoolarts"). 8.00 BNO. 8.15 Residentieorkest. 8.55 „Banden met Viaanderenland". 910 Gra mofoon. 9,45 BNO. 10.00 Dagsluiting (Chr. Ra dio Stichting). 10.0510.15 Gramofoon. was blij toen de maaltijd tot het verleden be hoorde. „Serveer de koffie in de bibliotheek, Brown", gaf John Casslene opdracht, „Als er iemand voor me komt, dan wensch ik niet gestoord te worden." „Uitstekend meneer." De butler trok zich terug. Mavis, die zich niet wilde bekennen, dat ze opgewonden was, volgde haar vader in de groote kamer met boekenkasten, waar ze graag zat te lezen in een g»makkeSijken stoel. Ze ging zitten, schonk koffie in on na daarvan te heb ben gedronken, begon John Casslene te spre ken. „Ik heb bezoek gehad van een onbeschaam- den jongeman, die bij mij in dienst is. Die vent durfde me te vertellen, dat hij van jou hield", begon hij smalend. „Ik heb hem met gezwinden pas de laan uitgestuurd en hein verboden jou nog verder te ontmoeten. Ik wil wil er niets meer over hooren. Versta me goed, ik meen wat ik zeg. Je lijkt wel gek om dien onbeschaamden niksnut aan te moedigen. Als of ik ooit goed zou vinden, dat je met een van m'n chauffeurs zou trouwen I Je moet me beloven, dat je dien kerel nooit meer zult ont moeten, noch op andere wijze contact met hem onderhoudt", besloot de oude heer op gezag afdwingenden toon. HOOFDSTUK II. John Casslene keek naar 't slanke lieftallige figuurtje bij het raam. De parels om haar hals waren een klein fortuin waard. Haar smaak volle kleeding was1 de beste, die er te koop*, was. Een chauffeursvrouw! Dat moest er noj bij komen! Hij zette zijn leege koffiekopje *06 hardop het tafeltje naast hem neer, dót het in scherven brak. „Heb je me verstaan f* vroeg hij. (Wordt vervolgd).

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 6