DUITSCHE ÖPMARSCH IN HET OOSTEN GAAT VOORT Woensdag 9; Juli 1941 Tijd om te verduisteren No. 22827 niet vó6r YrUdagavond 6 uur bezorgd. Bizonderheden over de Sovjet-gruwelen De nieuwe vleeschbon Aanvallen van Engelsche vliegtuigen Twaalf gewonden h 7? I EERSTE BLAD BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN) TEL. 69300 (3 LIJNEN) 94ste Jaargang POSTREKENING 5311 Het IXN B. geeft de volgende toelichting op het Diuitsche weermachtsbericht van. gisteren Zooals te verwachten was. is het Dtuit- sohe opperbevel thans met zijn berich ten van het Oostelijk front terughouden der geworden Ofschoon uit het Duit- sche weermachtsbericht blijkt, dat de bewegingen, nog sleecis goed verloopen, wordt het tech. vermeden afzonder lijke plaatsen te noemen. In tegenstel ling hiermede geeft het bericht van. liet Sovjet inlichtingenbureau plaats aanduidingen. Terwijl editor uit het Diuitsche weermachlsbericht de onop houdelijk voorgaande offensieve bewe ging der Duitscke troepen blijkt, tracht het bericht van de Sovjets den in druk te wekken, alsof alle Duitsche aanvallen met succes ziju afgeslagen. Het moet zichzelf juist door het noe men van namen noodgedwongen logenstraffen wanneer, weer nieuwe plaatsnamen opduiken, die veel meer Oostelijk liggen dan de eerst ge- nt-emde. Hierdoor wordt onvrijwillig de Duitsche optnarseh bevestigd. De door het weermachtsbericht van gis teren bevestigde successen van de verbon den Duitsch-Roemeensche strijdkrachten in Bessarabie worden ook met nadruk ver meid1 in het Boemeensche weermachtsbe richt. De verbonden troepen, voornamelijk Boemeensche formaties rukken thans on der leiding van generaal Antonescu naar den benedenloop van den Dajestr op en veroveren zoodoende het einde Juni 1940. aan de Sovjet-Unie afgestane "Bessarabie. Gekomen bij „denbenedenloop van den Dnjestr bereiken .zij dan Weer de oude Roe- meenscbe staatsgrens met de Sovjets. Hevige luchtgevechten aan de kust der Zwarte Zee Aan de kust van de Zwarte Zee zijn op 6 Juli hevige luchtgevechten ge'everd. Een. formatie Sovjet-gevechtsvliegtuigen trachtte over een iireed front een Roe- meensehe havenstad te naderen. Te rech ter trjd opgestegen Duitsche jagers sloe gen de bolsjewistische formaiie uit elkaar en zetten de achtervolging in. Hierbij had een. jonge luitenant, piloot van een Messersehmitt, bizonder geluk. Hij vloog over de terugkeerendc bolsjewisti sche vliegtuigen heen en stortte zich op de laatste vliegtuigen. Toen hij dichtbij gekomen was, opende hij met de boord- jvapens oen moorddadig vuur. Do salvo's troffen de Martinbommenwerpers, scheur den de bekleeding van liet vliegtuig open en staken de vleugeltanks in brand. De draagvlakken scheidden zich van de romp en de vliegtuigen stortten naar beneden, waar zij op het water terecht kwamen en nog eenigen tijd hieven branden. Vervol gens wendde de Duitsche jager zich tot drie andere Sovjet vliegtuigen en versperde hen den weg. Tevergeefs trachtten zij in de stralen van de zon te vliegen, om" zoo doende den Duitschen aanvaller het mik ken en s<bieten moeilijk te maken. In een half uur werden van achttien Sovjet-vliegtuigen er zeventien totaal ver nietigd Bolsjewistische keurtroepen verslagen Een Duitsch regiment infanterie, dat zich-sn -de -eerste week van__den oorlog aan het Oostelijk front een weg dwars door Lilauen heeft gebaand, heeft na ver bitterde gevechten een bolsjewistische keur- divisie verslagen. De overblijfselen van deze divisie, die als belooning voor bi- zonclere 'prestaties in den oorlog tegen Finland met de hand van deroode vlag was onderscheiden, trokken zich ver naar het Oosten terug. "De commandant van de divisie en enkele hooge officieren, die met de Lenin-orde waren onderscheiden, geraakten in gevangenschap. 35 stukken geschut, veertig vrachfautos, talrijke stuk- VANDAAG: 22.01-UUR M0RGEI4: 22.00 UUR ZONSOPGANG MORGEN 5.29 UUR ken pantser-afweergeschut eu mitrailleurs, alsmede de geheele uitrusting van de divi sie, vielen in Duitsche handen. Kazematlinies in het Noorden genomen Naai het D.NB. verneemt, hebben Duit sche troepen in den Noordelijken sector ka zematstellingen der Sovjets doorbroken. In verbitterde gevechten, die 15 uur duurden, werden talrijke gevangenen gemaakt, onder wie Aziatische keurtroepen, die zich taai en listg verdediigd hadden. Diuitsche stoot troepen hadden de bolsjewisten, die door de politieke commissarissen tot het uiterste verzet waren opgezweept, overwonnen. Sovjetverzet aan het Bessarabische front gebroken Duitsch-Roemeensche troepen hebben, naar het D.N.B. verneemt, Zondag den hardnekkigen tegenstand der bolsjewisten aan het Bessarabische front door moedige aanvallen gebroken. Talrijke nesten van ver zet en stellingen in het veld werd'en be dwongen. De bolsjewisten werden tot aan den Dnjestr teruggeworpen. Er werden ge van genen gemaakt en een rijke buit ver overd'. De gruwelij'ke oorlogvoering der Sovjets De berichten over de beestachtige behan deling en het vermoorden van gewonde Duitsche soldaten en krijgsgevangenendoor de Sovjets worden dagelijks en met het uur talrijker, naar aan het D.NB. van be voegde zijde wordt gemeld. Een' bizonder ernstig geval vormt wel het vermoorden van drie krijgsgevange nen in Horochow. Toen de stad op 25 Juni na verbitterde gevechten genomen was, deden de Duitsche soldaten in hel huis der Sovjets in deze stad, den zetel van den bolsjewistischen districtschef en enkele dagen tevoren nog kwartier van een bolsjewistische divisie, een gruwelijke ontdekking. In een klein vertrek van liet gebouw lagen vier Duitsche krijgsgevan genen in reusachtige bloedplassen, die, naar uit de van dichtbij geloste schoten en de kogelgaten in de wanden blijkt, van zeer dichtbij doodgeschoten waren. De vierde, een onderofficier, werd met een ernstige schamp aan het hoofd gevonden. Hij was door de bolsjewisten voor dood gehouden. Volgens de verklaring van den nog levenden Duitschen soldaat weren zij met hun vieren des middags met hun voertuigen in een val der bolsjewisten geloopen en gevangen genomen. Toen tegen den avond de Duitsche aanval begon en het Duitsche front steeds nader kwam, verscheen een Sovjet-officier met vier bols jewisten. De officier gaf bevel de weer- looze Duitsche soldaten dood te schieten. Onmiddellijk na den moord verlieten de Sovjet-soldaten, haastig de stad. In. dezelfde stad Horochow werden voor de inneming door de Duitsche troepen nog talrijke afschuwelijke moorden gepleegd op weerlooze krijgsgevangenen. Zoo werden 19 zwaar gewonde Duitsche infanteristen, die in bolsjewistische krijgsgevangenschap ge raakt waren, na eerst een eenigszïns cor recte behandeling te hebben ondervonden, op het oogenblik, toen de Duitsche aanval terrein won, op hevel van een bolsjewis tischen. officier doodgeschoten. Zonder re kening te houden met hun verwondingen en hun hulpeloosheid had de Sovjet-odfi- oier willekeurig in. d"o groep der weer- looze gevangenen laten schieten. Slechts een enkele onderofficier Rettman wist zich met een schot ia het dijbeen te redden. Een nauwkeurig onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat leden van de bolsje wistische regimenten infanterie 469, 622, 625 en 781 aan deze moorden hebben deelgenomen. Dir. Krieger, Duitsch regimentsarts, maakt melding van een ander beestachtig geval. Sovjet-soldalen hebben nl. van een hinderlaag uit 88 gewonde Duitsche solda ten. op een verbandplaats achter het front vermoord. De bij de gevechtshandelingen gewonde Duitsche soldaten wachten, na dat zij verbonden waren, op liet oogenblik, dat zij zouden worden weg gevoerd, toen in een onbewaakt oogen blik achter het front' rondzwervende Sov jet-soldaten zich op de gewonden stortten en hen op beestachtige wijze vermoordden en zooi vreeselijk verminkten, dat zij onherken baar waTen. De luchtaanvallen op Engeland De activiteit in de lucht gedurende den afgeloopen nacht boven Groot Brittannie, aldus een door den Londonschen bench tendienst gepubliceerd 'offie erl communi que, heeft zich uitgestrekt over ecu breed gebied en was nog „belangrijk fel'er" dan anders in den laatsten tijd. De vijandelijke luchtaanval'en waren in hoofdzaak gericht •op de Midlands, ter wij Ij ook in de Zuidc lijke helft van Engeland en, zelfs op eeni- ge plaatsen m Schotland, bommen zijn neergeworpen. Over hot algemeen is geen „zware schade'' ontstaan, en zijn er niet veel slachtoffers gevallen. In diet Oosten van Engeland is een reeks huizen ver nield. Britsche vliegtuigen boven Duitsch gebied In. den afgeloopen nacht zijn Britsche vliegtuigen naar West, Noordwest- en Mid- den-Duitschland gevlogen, waarbij het af weergeschut toestellen neerhaalde. Het juis te aantal neergeschoten vliegtuigen is nog niet bekend. De Britsche "bommenwerpers wierpen, Verstrooid over een uitgestrekt gebied tot Thuringen toe, brandbommen uit op ver scheidene plaatsen van het rijksgebied. Munster werd ook vannacht weer aange vallen, zonder dat daar militaire doelen werden getroffen.. Er vielen onder de bur gerbevolking verscheidene dooden en ge wonden. Bon 25 van de nieuwe kaart De secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visscherij maakt bekend /lat de volgende bonnen van de nieuw uitgereikte vleeschkaarten zijn aan gewezen voor het koopen der daarbij ver melde rantsoenen: Bon „25 vleesch": 10 Juli lot en met 17 Juli, per twee bonnen 100 gram vleesch (been inbegrepen) of een rantsoen vieesch- wareo. Bon „25 vleesclfvareri"10 Juli tot en met 17 Juli, per twee bonnen een rantsoen vleesclivaxen. Een rantsoen vleeschwaren bedraagt: 75 gram gerookt of gekookt varkens-, rund-, kalfs-, paarden- en schapenvleesch en voor gerookte worstsoorten, 100 gram gekookte worstsoorten, rolpens en knakworst, 125 gram leverartikelen, tongenworst en. nier- brood, 150 gram bloedworst, 100 gram verduurzaamde gans of kalkoen, been in begrepen of 150 gram verduurzaamde kip of eend, been inbegrepen. Het dragen van oude militaire knoopen verboden Van welingelichte zijde wordt medege deeld ,dat het dragen Van militaire uniform- knoopen met den Nederlandsehen leeuw gelijk wordt gesteld mol het dragen van uitgezaagde muntstukken met de afbeelding van de Koningin. Het is derhalvje strafbaar volgens para graaf 4 Van verordening no. 951941. Talrijke Engelsche vliegtuigen welke bo ven Nederlandsc.li gebied hebben gevlogen, hebben explosieve en brandbommen, en vooral brandplaatjes omlaag geworpen. In een stad in Limburg werd een huis ver nield er\ de electrische centrale licht be schadigd, zonder dat evenwel de stroom levering onderbroken werd. Een reeks van bosch- en heidebranden kon in de kiem gesmoord worden Een aantal woonhuizen kreeg glasschade. Bij aanvallen op boerderijen werd in vele gevallen do veestapel getroffen. In totaal zijn twaalf personen gewond, Waaronder dne Nederiandsche politieman nen en een NeJeri-andsche -brandweerman, die zich in de uitoefening van hun dienst naar de plaats hadden begeven, waar een horn was ingeslagen. Roemenen staan weer aan de oude grens Onder aanvoering van generaal Anto nescu zijn. Duitsch-Roemeensche troepen verder door de Sovjet-linie naar den bene denloop van den Dnjestr opgerukt en zij verdrongen de bolsjevviki in zware gevech ten uit Bessarabie, door Roemenie aan de Sovjet-Unie afgestaan. Met den benedenloop van den Dnjestr bereikten de troepen van den zegevierenden generaal Antoripscu de oude Roemeensche grens. Ook de dieren hebbVn last van de warmte. Terwijl de een* Het vyarme zomerweer maakt dorstig. Deze vacantiegangers wil- leeuw ligt te zonnebaden, prefereert de ander dé,schaduw, ter- den zieh na een langen^ fidstarlit laven met bronwater. „In wijl no. 3 zijn dorst lesrht met het water van het Herbert- dén pul", omdat erf bijna niets meer in den put zit terras in; Artis. (Polygoon). (Polygoon). De strijd tegen Engeland gaat voort De „Dienst aus Deutschland" verklaart, dat dc oorlog tegen Groot-Brittanme on afhankelijk van de gebeurtenissen op het Oostelijk ooilogstooneel wordt voortgezet eiï dat ooral de strijd van de Duitsche strijd krachten ter zee en in de lucht tegen de Brilsclie raiilailleeringswegen niet is ver zwakt. liet artikel venolgt, dat het Engelsche .publiek zich blijkbaar de reactie van den. ooalog van Duitscbland tegen do i'aden- repubjiek op de oorlogssituatie in liet Wes ten andeis heeft voorgesteld, daar de on tevreden stemmen in de Engelsche pers, die giooter activiteit van de Britsche oor logvoering eischen, steeds talrijker worden Onder den indruk van do hierin tot uit drukking gekomen ontstemming heeft het Bntscne iuchlwapen den laatsten tijd le vendiger bedrijvigheid aan den dag gelegd ten einde door aanvallen overdag op de* Duitsche stollingen aan de Kanaalkust en door nachtelijke aanvallen op de sleden in West-Buitsch]and en in het Noordwest-Duit- sclie kustgebied de openbare mcening in hel eigen land gerust te stellen en voorts ook clen nieuwen Sovjet-bondgenoot het bewijs te leveren, dat de gegeven belofte omtrent hulp inderdaad ook ingelost zal worden. In dit verband spreekt men te Londen van de schepping van een oorlog op twee fronten en zelfs van een Britsdii ontlasLingSoflensief ten gunste van den nieuwen geallieerde m het Oosten. Over dc uitwerking van de Britsche luchtacties aan hot front in West Europa kan overigens volgens Duitsche opvatting geen twijfel bestaan. Men is er te Berlijn althans van overtuigd, dat zij qua resul taat het bestek der voorafgaande acties van hel BiiSsche Iuchlwapen in den Duitscli- Biitschen luchtoorlog geenszins te boven gaan, zoodat de Duitsche weerbaarheid daardoor praetïscli militair en economisch onaangetast blijft. 1 De poging van het Britsche iuchlwapen tot aanvallen op de Fransehe kuststreek is in den regel zonder succes gebleven en geemdigd met zware verliezen voor den' aanvalelr. Een milifau* doel kan niet be reikt worden, naar in welingelichte lerin gen te Berjijn wordt opgemerkt. Maar oojc de nachtelijke Britsche aanvallen op West en Noordwesf-Duitschland veroorzaken wel-1 iswaar altoos weer betreurenswaardige ver liezen onder de buigerbevolkmg, doch oven het algemeen militaire schade noch eeniger- lei noemenswaardige economische storin gen. De werkzaamheid in industrie en hand werk in de Duitsche gebieden der Brit sche nachtelijke aanvallen, wordt daardoor in het geheel niet beïnvloed. Te Berpjn kan men derhalve van deze ondernemingen niet zeggen, dat zij militair werkelijk zin hebben, hoezeer de Londen- sclie propaganda ter wille van de 'gewensch- te uitwerking naar binnen en naar bui ten ook haai best doel daaraan een mili tair en strategisch accent te verjeenen. Zij worden derhalve in militaire krnngen als „speldeprikken" aangeduid, waaraan men dan toevoegt, dat overigens de Duitsche oorlogvoering het tijdstip zal bepalen, waar op de Eugelschen weer tot het juiste be grip van moderne oorlogvoering in de lucht zullen worden gebracht. Concentratie van Japansche schepen in den Stillen Oceaan Volgens bevoegde Japansche -kringen, aldus verneemt het D.NB. te Tokio, zijn de Japansche schepen, die zich in de overzeesche wateren bevinden, teruggerce- ccn, om in den Stillen Oceaan gecon centreerd te worden. Dit is, aldus zegt men, een economische maatregel, die noodig is geworden, doordat ook Japan, niet over voldoende scheepsruimte be schikt Dp scheepvaart op de Westkust van de Vereenigde Staten en op Voorindié wordt gehandhaafd. De jn^Londen aangerichte schade De „Worlds Press News", die wekelijks in Londc-n verschijnt, publiceert een sa menvatting van de door bommen in de Londensclie krantenwijk aangerichte sclia-j de. In Bouveriestreet is het oude ge bouw van de Daily News volkomen uit--' gebrand. Ook het oude gebouw van de News Chronicle is vernietigd. De News Chronicle trok daarop naar Commercial Wharf, maar ook dit gebouw werd ge troffen. De drukkerij van de Daily Herald in Seacoie Lane, is eveneens volkomen vernietigd. De krantenverkcopbed ïjven vpn Dunscoml.es en Surridge Dawson zijn ver woest. Het bovendeel van Shoe Lane in hei gebouw van de Morning Advertiser en van de Leader, benevens andere kleine persondememingen, is' geheel .vernield, in. Flefbstreet' zelf is de Geographia uitge brand. De nieuwsagentschappen Internatio nal News, United Press en Associated Press zijn geheel verhuisd naar het ministerie voor de inlichtingen, evenals de coirespon- denten van eenige dagbladen. - Dete eonrrnt verschijnt degelijke, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. I&rqa per kwartaal f2.10; franco per post f 2.50 Prija per week: 16 ets. Afzonderlijke nummers S eta.Abonnementen worden dagelijks aangenomen Ad vert en tién voor bet eerstvolgend nummer moeten vdör elf nur qn" het Bureau bezorgd zijn, 'a Zater- vóór 0 oor. Een bepaalde plaat» van ailertentiën wordt niet gewaarborgd. Directie: Mr. H. A. M. Roelants Hoofdredacteur: M. Stavenga, Schiedam Pxya der ad verten tienvan 1regels f 110 iedere regel meer f 0.31; uo bet ZatenZagnuniiBer I5 regel» f 1.85, iedere regel meer f 0.36 Reclames f 0.77 per regel. lncaasokoaten" 5 ets.; Katkwitantiea 15 ets. Tarieven van advertenuën i abonnement zijn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Klemo Ad verten ti En opgenomen h f 0.S2 t/m 15 woorden t 0 77 t/m 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. 'a Woensdags Kleine Ad verten üën tot 25 woorden 10.26, mits vÓ6r Dinsdagavond 0 uur aan het Bnrcao bezorgd 's Zaterdags- Kleine Advertentiën f 1.03, Indien rVrUC 11 XK -N"*

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 1