I Agenda STADSNIEUWS STEMPELS HET WERK VA DE N.S.V Een veel-omvattende sociale taak Donderdag 10 juli 1941 Stroomloos Kortsluiting in transformatoren zuil EERSTE BLADDER SCHIEDAMSCHE COURANT Afzwemfeestje Kunstplaten-tentoonstelling VRIJ2.-60DSDIENSTI6E PREDIKING Ds. P. L. L. POST Proefzwemmen Schuur-, wasch- en reinigings middelen BUITENLAND n Hoofdpijn en Kiespijn Inenting tegen typhus Gymnasium ROTTERDAM Aanvallen der Duitsche vliegtuigen De verliezen der Sovjet luchtmacht Luchtgevechten boven het Kanèal Duitsche aanval op Mersa Matroe De Duitsche luchtaanvallen op Engeland _Pog. 2 Aanvallen van Britsche vliegtuigen De verliezen der Britsche luchtmacht josjizawa over de onderhande lingen te Batavia De politieke commissarissen in het Sovjet-leger De Hitlerjeugd Hedenmorgen omstreeks kwart voor 11 "waren twee leden van het personeel der Technische Bedrijven bezig in een trans- formatorenzuii in de Breede Marktsteeg. Naar men ons van nïet-deskundigc zijde meedeelde, sloeg plotseling een steekvlam uit de openstaande deur van de zuil, toept een der monteurs met een lange boelen tang in het inwendige van de zuil werkte. Do steekvlam werd gevolgd door een harden knal, die ver in den om trek werd gehoord en door eenige rcok- Ontu ikkeüng. Het gevolg was, dat in een vrij uit gestrekt gebied in de binnenstad de electri- scbe stroom nagenoeg geheel onderbroken werd. Bij de firma H. A. M. Roelants stonden b.v. alle electromotoren plo'seing stil, zoodat ook aan do Schiedamsche Cou rant niet verder gewerkt kon worden. De twee monteurs, die aan de trans- formatorenzui! bezig waren en in de open lucht stonden, kwamen met den schrik vrij. Na de kortsluiting ontstond gelukkig maar een begin van brand, zoodat de schade aan de apparaten betrekkelijk ge ring was. Deskundig personeel heeft bij de bedrij ven, die eleetrïschen stroom "afnemen en in bet sfroomioos geworden gebied lig gen, een onderzoek ingesteld, of met de levering van electrische energie weerzon der bezwaar begonnen kon worden. Voor wat de firma Roelants betrof,was Be zaak om kwart over één weer in orde, zoodat de stagnatie ruim 21/2 uur -heeft geduurd. Tegen 3 uur waren- bijna sllc storm gen verholpen. - 1 De Technische Bedrijven kon ons geen mededeeling doen omtrent de oorzaak van het euvel en evenmin omfrent den omvang van het gebied, dat tijdelijk stroomloos is geweest. i an de afzwemfeestjes in het Sport fondsenhad is altijd nog al wat werk ge maakt. Vooral bet gecostumeerje nummer trok meestal de aandacht. In verband met de tijdsomstandigheden men denke o.a. aan de texlielkaartl zal het afzwem- feestje dat op Zondag 20 Juli a.s. word! georganiseerd, echter iets eenvoudiger wor den opgezet, liet komische element zal ditmaal voor een deel althans vervangen worden door serienze sport. - Een ploeg van 7 loeien van S.Z.C. zal een estafette van 7 maai 50 M. zwemmen tegen 7 leden van R.Z.C. Voorts staat op het program oeu polowcdslrijd tussohen S.Z.C. I en een combinatie van R.Z.C. 1 en II. Het afzwem feestje wordt besloten met gekleed zwemmen van hen, die de zwem- proef willen afleggen. Record aantal bezoekers. Het Dinsdag geves'igde record, wat het aantal bezoekers van het Sportfondsenbad be treft, is gisteren reeds weer gebroken. Het werd van 1041 gebracht op 1270. In de showrooms van de Coöperatie D.E S. aan de Kelhelstraat wordt van Maandag tot en met Donderdag a.s., dus gedurende vier dagen, van 2 tot 0 uur n.m. een platenten- toonstelling gehouden Deze platen, reproduc- tie's van schilderijen van oude Hollandsche meesters en van kunstenaars, die nög leven, worden ook verkocht, desgewenscht zelfs inge- üjsL Men kan reproductie's van de Nachtwacht van Rembrandt, de Ophaalbrug van Vincent van Gogh, bloemen van Henri van Os-Delhéz, een Maleiseho vrouw van Irma Stern, bloeien de cactussen van Mary Wills en babie's van Frans Oerder en Van Duyl koopen. Do bedoeling van deze tentoonstelling is de gelegenheid te openen voor D.E S leden en anderen zich voor we.nig geld goede wandver sieringen nan te schaffen. Kerk Ned. Prot. Bond Westvest 90 ZONDAG 13 JULI voorm. 10.30 uur. H v. Rijswijk Van de SS zwemmers, die zich hadden aangemeld om in de heerenafdeeling van de gemeentelijke zweminrichting de zuern- proef at te leggen, waren gistermiddag SI opgekomen. In de damesafdeeling was de toevloed nog grooter: 120 dames en meisjes heb ben, in drie ploegen, ten overstaan van de commissieleden, mevr. J. M. T. Tons- beek— van Lonkhuijzen en mevr. C. M. van ZrjdervekltVerbruggen en de eerste zwemineosteres, mevr. M. v. d. Gaag Bcrkel de proef afgelegd. In de heerenafdeeling fungeerden als examencommissie de heeren ir. H. B. J. 'Aikema, J. B. Wijchers, J. van de Griend en de eerste zwemmeester, de heer J. Daalmeïjer. Bijna zonder uitzondering werd door alle 201 candidaten uitstekend gezwommen. De proef bestaat oit 3 X 50 m. horstzwem- 'men en 50 m. rugzwemmen. Alle candi daten slaagden. In de damesafdeeling zijn de diploma's zonder ceremonieel uitgereikt. In de heerenafdeeling heeft de heer J. B. Wijchers het woord gevoerd en de geslaagden geanimeerd het zwemmen inten sief te blijven beoefenen en gewezen op het be!ang van het reddend zwemmen. Dekens in beslag genomen. Bij het uitzoeken van een andere over treding is een ambtenaar, belast met de controle op de naleving van de crisis- bepalingen, op het spoor gekomen van een partij van 32 nieuwe wallen dekens, die in do woning van C. A. M. T. mui den Vlaardingerd.ijk, in samenwerking met de politie, in beslag is genomen. Voorts werden daar aangetroffen 53 ongestem pelde eieren, een Lus spijsolie en eenige textieikaarten. Nagegaan» wordt nog, of hier sprake is van overtreding van de dï&tri- butiebepa'ingen. Ongedekte banden. Bij den rijwielhandelaar A. de R. zijn 23 huiten- en 21 binnenbanden in be slag genomen, die niet gedekt waren door een bewijs krachtens de Rubberbeschik king afgegeven. - Geslaagd. Aan de Koningin Wdheimina Kweekschool te Rotterdam zijn voor het eindexamen geslaagd de dames M. F. Lips, C. Noordograar en A. Schwagermann en de heer P. Aarsen, allen van hier. Eenige fabriek te Schiedam HEIJERMANS VAN OUWERKERK PASSAGE 8 —TELEFOON 68604 I In verband met het feit, dat thans zeer vele vetvrije on vetarme schuur-, wasch- en reini gingsmiddelen in den handel voorkomen, welke niet bij do sectie zeep van het rijksbureau voor chemische producten zijn ingeschreven, wordt het publiek in eigen belang aangeraden slechts die producten te koopen, welke zijn ingeschreven bij de sectie zeep van bovenge noemd rijksbureau. Deze inschrijving is op de verpakking vermeld. De aanduidingen op de verpakking zijn in samenwerking met de di verse overheidsinstanties vastgesteld, zoodat do grond grond hiervan het publiek de garantie heeft, dat het alleen dan deugdelijke produc ten verkrijgt tegen redelijke pnjzon, wanneer het ingeschreven producten koopt. Pietóen gestolen. Nog steeds worden dagelijks verscheidene rijwielen gestolen; nu weer is van J. de B uit Krimpen a. d. IJssel een fiets ontvreemd uit de stalling bij Wilton Fijenoord; van J. de L. een, die onbeheerd stond aan de Hoog straat; van M. E. H. den O een aan den Singel en van P. B. is een fiets gekaapt, die hij in den tuin bij het distributiebureau aan de Broersvest had geplaatst. Nationale Jeugdstorm. In den St. Joris Dooie zal Zaterdagmiddag het kwartier van de Nationale Jeugdstorm, afdeelirtg Schiedam, officieel worden geopend. Na afloop zullen ongeveer 600 jongens en meisjes, leden van de Nationale Jeugdstorm, een marsck door de stad maken. Venigen vluG als (reen ander helpt hierbu altijd een poeder of cachet van Mijnhard! Mijnhardt's Poeders per stuk 8 et.. Doos 45 cl Cachets,gennamd Miinharrit i»s"Dor>s10en50ct Zij, die zich het vorig jaar tegen typhus en paratyphus hebben laten inenten, kunnen dit morgenavond tusschen 7 en 8 uur in liet nood ziekenhuis aan de Lange Singelstraat nog eens kosteloos laten herhalen. Ongeveer 1 pCt. van hen, die zich het vorig jaar lieten inenten, heeft zich dezer dagen laten revaccineeren. Als vandaag geen grootere belangstelling aan den dag treedt, zal geen gelegenheid van over heidswege meer worden gegeven zich nog eens te laten inenten tegen typhus en paratyphus, een bewerking, waardoor men de onvatbaarheid voor deze zieken vergroot. Voor het toelatingsexamen van het gymna sium zijn geslaagd: W. Dirkzwager, P. Goenee, Cb, J. Herfst (m.), K. Hoogendijfc, W. van Hnlten, J. J. Klein (m.), M. 11. Knvesler (m.) Vlaanlingen, E. Mwnigh (m.) Vlaardinger-Ambacht, H. J. J. van Oosterbout (m.), J. Z. Peeters, Hoek van Holland, J. Persijn, A. J. Schenk (m.), A, A. Schmidt (m.). Afgewezen 6. Jubileum. Ho is heden 25 jaar geleden, dat de lieer W. Noomen in dienst trad van de Onderlinge Levensverzekering Maatschap pij ,,'s-Gravenhage". De jubilaris werd hedenmorgen met echtgeno-ote en zoon per auto afgehaald en naar het" hijkantoor aan het Burge meester Meineszplein te Rotterdam ge bracht, waar zij in een versierde zaal wer den ontvangen. Den jubilaris werd met eenige waardee- rende woorden door een lid van de hoofd directie een geschenk onder enveloppe aan geboden, de directie van het bijkantoor- sloot zich hij de woorden van hulde aan en bood namens allen, die onder het bij kantoor ressortperen, een stoel aan en namens de agenten voerde de heer Rie- dijk liet woord. De heer Noomen heeft voor de huldiging en de geschenken dank gebracht. Pont-examens. Bjij de op 18 Juni te Dordrecht gehouden Pont examens'slaagden o.a. voor kantoor stenograaf Fransch de dames M. J. Vuyk, T. v. Manen ,J. Hofman, C. v. Breda en de heeren F. R. Baptist en L. Deüssen; voor kantoor stenograaf Engelsch <le dames M. J. Vuyk ,T. v. Manen, J. Hofman, J. Phaff, C. v. Breda en do heeren F. R. Baptist, P. Boon en L. Delissen; voor kantoor steno graaf Duitsch mej. J. Versteeg; voor kan toor stenograaf Nederlandsch de dames Tr. Verlinde, D. v. d. Heijden, M. v. Kuyk- hof en C. v. Hoek en de heeren A'. Olivier en v. A-speren en voor Nederl. handelscor respondentie de dames J. Hofman, J. Phaff, en T. v. Mol en de "heeren L. Delissen en F. R. Baptist. Tevens slaagden voor Praktijk Diploma Eneglsehe Handelscorrespondentie (Liteh) do heer C. Lems en voor het Midden standsdiploma Algemeene Handelskennis de heeren P. Schrevel, C. Wijtenbnrg, N. Post en T, Keuzenkamp; allen leerlingen van het Instituut Pont alhier. Diefstallen. Van mej. A. K. is uit haar - woning aan den Noordvestsingel één deel van een driedeeiig bedstel ontvreemd. Uit de drogerij van de firma Windhorst aan do Nieuwe Haven is oen drijfriem gestolen. SCHIEDAM Heden e. 7. d. Polyantha 10—10. In de hal: (tot en met Zondag a.s.) Tentoonstel ling Het Glas. Passage Theater, 2 15 en half 8. Het vriendin netje van Papa. Monopole Theater, 215 en half 8. Vroolijke muzikanten. 12 Juli. Musis Sacrum, half 7. Feestavond E H R.O. 14—17 Juli. Toonkaraers D.E.S, Kelhelstraat 10a 2—9 uur. Tentoonstelling met yer- koop van kunstplaten. 16 Juli. Bijgebouw Kerk Westvest, 815 uur Voorjaarsvergadering Ned. Prot. Bond, afdeeling Schiedam. Eiken Zaterdag en Zondag 25 uur. Stedelijk Museum. Heden tm. 12 Juli- Kunsthandel Unger, Een- drachtsweg 27b. Tentoonstelling: In het Tij. BIOSCOPEN. Arena, 215, half 7 en 8.45 Levensspiegel. Luxor, half 3, 6.15 en 8.45: Ouverbreekbare banden. Capitol, 2, 415, half 7 en 8.45 uur. Meisjes van 17. Prinses, 215 en half 8: Burgemeester come dian t. Aan het Oostelijk front hooft de Duit; sche luchtmacht bij hevige aanvallen op de achterwaartsche verbindingen van den vijand en bij haar operaties tegen strijden de afdeclingen te land veertien spoortrei nen, 275 vrachtauto's en 86 pantserwagens vernield. Bovendien werd een- groo-t aan tal treinen lot staan gebracht of uit de raiis geworpen en vernield. Op de wegen werd aan marcheefende Sovjettroepen, en kolennes voertuigen reusachtige schade toegebracht. De reserves aan menschen en materiaal werden op groote trajecten ge iieel vernield. V-olgens tot dusverre ontvangen berich ten heeft de Sovjetluehtmacht op 8 Juli 192 vliegtuigen verloren. Daarvan wer den er 79 neergeschoten in luchtgevechten Op 7 Juli verloren de Sovjets 201 viieg tuigen. Bij pogingen van Britsche vliegtuigen om hef bezette gebied aan het Kanaal te naderen zpn g'slermiddag 17 vjjande lijke vliegtuigen/neergeschoten, aldus meldde het D.jN.B. Een formatie Duitsche gevechtsvliegtui gen heeft, naar het D.NB. van bevoegde zijde verneemt, een Britsch vliegveld in de nabijheid van Mersa Matroe mot succes aangevallen. Ten minste zeven vliegtuigen, vier éénmotorige on drio tweemotorige wer den op den grond vernield, een startbaan en parkeerterreinen door hommen om gewoeld. Een kampement, waar veel troe pen verbleven, werd door een reeks bom men getroffen, waardoor tenten werden ver nield en do troepen zware verliezen le den. Op den terugweg vielen de Duitsche vliegtuigen een trein op het station in do nabijheid met schietwapens aan en plaat sten treffers op locomotief en wagens. Boor de escorteerende jagers, werd een Brit- sche Hurricane neergéschoten. Naar do Britsche berichtendienst meldt, wordt in het communique over de Duitsche luchtaan vallen ge/egd, dat de vijandelijke actie in den afgeloopen nacht „in hoofdzaak" was gerient op het kustgebied. Ook in bet Zuid-Oosten -van Schotland en in Oost-Anglia zijn bommea ge- va lien. Do schade was „niet groot". Naar aanleiding van het bezoek, dat Oberbefehleiter Ericli ïjilgenfeldt, leider var. het hoofdbureau voor'vo'ks- welvaart, op het oogenblik aan Neder land brengt, geven wij onze lezers een ovci zicht over het groot-Duitsche op- voedings- en verzorgmgswerk van de N.S.V'. liet is een van de elementaire beginse len van hei n a li on a ai-s oei ali s me om bij do oplossing van alle problemen in het leven der gemeenschap nergens halve maatrege len te nemen, maar met duidelijke doel stelling en uitvoering de problemen aan te pakken en tot een oplossing te brengen. Met het aamvijzen van de N.S.V. als be voegde organisatie voor alle problemen der volkswelvaart heeft de leider van het hoofdbureau in de rrjksloidmg der NSDAP, Oberbcfehisieiter Erich Hügenfeldt na, eën -jarenlangen ruslelcozen en duidelijken op- bouwaibeid de grootste sociale organisa tie der hulpgemeenschap opgebouwd, waar toe thans 15 millipen Duitsche menschen beboeren als vrijwillige leden. 1,4 millioen mannen en vrouwen zijn als actieve mede werkers verbonden aan dezen dienst jegens de gemeenschap en het is een van de meest trotsciv» teckenen voor de levende idee dat 99 pTooent van deze medewer kers honoris causa .werken, d.w.z., be halve hun vaak moeilijke' beroepswerk uren, avonden, zon- en- feestdagen voor dit sociale werk benutten. Tot de kemcellcn van voorbehoudende en- verzorgende wel vaar fsmaatregel be boeren de instanties voor hulpverleening van „Moeder en Kind", waar, ,door het geven van raad, ïdeëele en materieele hulp, werk gedaan wordt van onschatbare waar de v oor de gezinnen in het geheele land. In 35.000 bureaux voor hulp en advies werken Duitsche vrouwen, gedreven door innerlrjken aandrang, voor de gezondheid en het welzijn van moeder en kind. Bijna een half millioen moeders, met rond vijf tigduizend zuigelingen en kleinkinderen, hebben in Duitschland een vacantie van vier weken doorgebracht in de heerlijk ge legen tehuizen voor herstel van jonge moe ders der N.S.V. Ruim drie en een half millioen kinderen hebben door uitzending naar vaeantieverblrjven en gezinszorg vot- op genoten en zijn lichamelijk aangesterkt. Ongeveer twintigduizend bewaarscholen zorgen voor Duitsche kinderen. Zoo hebben in 1940 alleen al achtduizend zoogenaam de oogstbewaarscholen zorggedragen voor de kinderen van arbeidende moeders. Als speciale maatregel gedurende den oorlog heeft de N.S.V. in Duitschland 3294 hulp bewaarscholen ingericht voor aanvullende hulp en opvoeding van Duitsche kinderen. Een zeer speciaal werk van voorz.org, dat voor volksgezondheid belangrijk is, ver richt, de N.S.V. met de tand verzorging door middel van rijdende tandartsenstations der N.S.V. In totaal werden tweeduizend af zonderlijke "maatregelen genomen voortand* behandeling. 726.000 «mannen en vrouwen, die zich bij een collecte verdienstelijk had den gemaakt, kregen door bemiddeling van de N.S.V., vacantie Binnen het bestek van den strijd tegen tuberculose werden 46.030 patiënten in sanatoria opgenomen. Hoe indrukwekkend deze op zich zelf staande getallen ook zijn, zij kunnen toch slechts een kleinen blik geven op het to tale werk van do N.S.V., dat in millioenen gevallen .raad heeft gegeven en hulp ver leend en dat in de afgeloopen jaren thans en in de toekomst zijn neerslag zal vin den in het welzijn van het Duitsche volk Bijna, 200 millioen wordt jaarlijks door de leden in den vorm van bijdragen ter he schikking gesteld voor de uitvoering van deze maatregelen en bovendien komen be langrijke deelen van de inkomsten van het Winlcrhulpwerk ter beschikking van ~de/.e instelling voor eigen hulp van het Duitsche volk. Men moet zioh dp sociale ellende in denken, die juist in deze dagen in het z.g. Sovjetparadijs aan den dag treedt, om de indrukwekkende prestaties op sociaal ge bied geheel te kunnen overzien, welke in het Duitsche rijk in de jaren van de groot ste inspanning op economisch en militair gebied tot stand zijn gebracht Eerst op die wijze krijgt men eenigszins een beeld van de groote en geweldige sociale prestaties van het Duitsche volk en daarmede ook van de prestaties, "waartoe het in een nieu we orde gekomen' Europa in normale tij den van den opbouw vermag te komen. Men ziet in, welk een ontzaglijke kracht ligt in het parool, dat het Duitsche volk zich zelf heeft gegeven voor dit ware socialisme van de daad: „een volk helpt zich zelf". Het Britsche luchtwapen is in den afgeloo pen nacht van 9 op 10 Juli West-üuitschland binnengevlogen, waarbij drie der aanvallende toestellen werden neergeschoten. Door bnsant- en. brandbommen heelt de burgerbevolking eeni ge verliezen aan dooden en gewonden geleden. Op verscheidene plaatsen ontstond door brand bommen in hoofdzaak materieele schade in woonwijken en aan ziekenhuizen. De stad Ryssel is, volgens berichten'in do Franscho pers, tweemaal achter elkaar door Engelsche vliegtuigen gebomba'deerd. Volgens de eerste berichten zijn 19 dooden en ruin: 60 gewonden te betreuren. Talrijke arbeiderswo ningen werden vernield. De bladen melden, dat ■deze luchtaanvallen bij de Fransche bevolking zeer levendige verontwaardiging hebben gewekte Van 3 tot 7 Juli, dus in' vijf dagen, heeft do Britsche luchtmacht, naar het DNB vernoemt, bij luchtgevechten en door af weergeschut 101 vliegtuigen, verloren. De Duitsche luchtmacht verloor in dezelfde periode slechts 11 machines. Op 3 Juli gin gen 22 Britsche vliegtuigen verloren, bo vendien vielen er twee neer, op 4 Juli gin gen 17 Britsche toestellen verloren, op 5 .Tuli 24 vliegtuigen, op 6 Juli 12 en op 7 Juli 26. Bovendien werd op dien laatsten dag een toestel door marinegeschut neer gehaald' De leider der Japansclie delegatie te Ba tavia, Josjizawa, is op zijn terugreis ti obe aangekomen. Hij verklaarde, dat men geen overeenkomst met Nederlandsch-Indië tot stand heeft kunnen brengen, daar de in ternationale toestand voor Japan en Ne derlandsch-Indië fundamenteel verschillend is. Het heeft, aldus Josjizawa, geen zin een nieuwe poging te- deen,, daar voort gang der onderhandelingen niet verwacht kan worden met het oog op de houding der ooraansfaande persoonlijkhelen in Neler- landscli-lndië. De A .N. P.-correspondent te Berlijn meldt: De politieke commissarissen bij he( Sovjet-leger dragen niet alleen een uni form, doch zijn ook militair onder de commandanten der 1 g rrond.f 'eT-n, waar bij zij gedetacheerd zijn, gesteld. Zij wou den dus volkomen als soldaten behandeld en gelden bjj gevangenneming als krijgsge vangenen. Anders dan de aalmoezeniers," legerpredikanten en" Roode Kruis mannen hebben zij geen enkel recht op een uit zonderlijke behandeling. Omtrent de indeeling der krijgsgevange nen in de. verschillende kampen kon. men ens vanzelfsprekend geen enkele mededee ling doen. Doch even natuurlijk is het, dat dio politieke commissarissen, zouden zij bij hun onderdeel ook in krijgsgevangen schap blijven, niet in de gelegenheid zijn, hun palilieken arbeid voort te zetten. Dat zulks niet geduld kan worden, ligt voor de hand. Men kan dan Ook aannemen, dat de Duitsche autoriteiten er wel -iets op zullen weten 'te vinden, om de ver spreiding van bolsjewist s he propaganla in de gevangenkampen tegen te gaan en onmogelijk te maken. De Sovjet militaire missie bij Eden. De Sovjet militaire missie, die in de Britsche hoofdstad is aangekomen, is, naar Britsche berichtendienst meldt, gisteren door den minister van buitenlandsche za ken Eden ontvangen.. De A.N.P.-correspondent'meidl- De Hitlerjeugd bestaat thans 15 jaar. Op den. tweeden Rijkspartijdag der NS.DAP. te Wei- mar in 1926 werd zij door den Fuhrer gesticht en wel uit den m 1922 op zijn bevel gevorm- den Nat. Soc. Jeugdbond an uit de verschil lende andere Nat. Soc. Jeugdgroepen, o.a in Vogtland en Frankenland. Dit 15 jarige jubi leum van den der Duitsche Arbeidersjeugd wordt thans in Weimar feestelijk gevierd. Tot 1931 bestond tevens nog een Nat. Soc. Scholierenbond, die alsdan eenzelfden leider als de Hitlerjeugd kreeg, waarna in 1932 beide bon den onder den studentenleider Baldnr von Schi- rach tezamen werden gevoegd. Sinds 1936 voert hij den titel van „jeugdleider van het Duitsche rijk" en de Hitlerjeugd werd tegelijk Staatsjcugd. Sinds 1940, toen Von Schirach nieuwe poli tieke opdrachten kreeg, is Artur Axmann Rijks- jeugdleider. De Japansclie aanvallen op Tsj&cngking. Domei „meldt uit Sjanghai: Zes vernietigende aanvallen op Tsjoeng- king in vit-r dagen bobben van de hoofd stad van Tsiarrg Kai Sjek een „dooden- stad" gemaakt,' waarvan meer dan twee vierkante kilometer in het Westelijk deel 'lijkt op een „brandende hel". Aldus heeft 'men te Sjanghai vernomen uit welinge lichte Tsjoengkingkringen. De Ckineeschd bewoners schijnen aan watergebrek te lij-" den, daar de .Tapansobe aanvallers voltref fers hebben geplaatst op de waterreser voirs, evenals op de electrische centrales, waardoor de gelieele stad zonder stroom Volgens dezelfde bron hebben de Ja panners meer dan tweeduizend licht ont plofbare bommen in de vier dagen op de stad laten vallen, waardoor alle verkeeï werd lam gelegd. De sirenes huilden dag| en nacht en de bewoners waren niet ia staat iets te doen, zoodat zij thans te lij den hebben, van gebreke, aan voedsel eqj. andere levensbehoeften.

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 2