HET PROBLEEM VAN DE VISSCHERSBQOT ENGELAND EN KLEINE HET LOT DER LANDEN *88111 Den Boef die geen boef was Een opmerkelijk hoofdartikel van de Times m De diepte van het IJ MMmSmmm Kantong er ech t BINNENLAND De Duitsche rechterlijke macht voor strafzaken En de tunnel Vestingoverblijfsels te Eiburg Dat Kot warm is, is ook al geen Hieuwt jo jtyjer, maar dat liet gistermorgen op de j&lting van het kantongerecht ook- warm .Was, dient toch even vermeld te worden, yvant het had kennelijk invloed op de he handeling der zaken. -ïérwijl rar. Cos jiu'st deze dagen met va cantia is gegaan, stond zijn plaatsvervan- er, mr. J. G. Wittkampf, voor de nuch- werkelijkheid, in dit geval voor de „puzzle van het visschersvaarluig".' Dat was inderdaad een moeilijk geval. Een Vlaardingsche politie-agent had op ze keren nacht een visschérsbootje aangetrof- jfen in de haven van de superfosfaatfa- briek. In dit vaartuig waren twee mannen aanwezig en omdat een van hen daar „voor zijn plezier" was, gaf de agent hem èen bekeuring wegens overtreding van het uitgaansverbod. Kantonrechter en ambtenaar waren Tiet aanvankelijk niet met den ijverigen agent eens en wenschten een nauwgezette be schrijving va net vaartuig, teneinde vast te kunnen stellen, of de mannen al dan niet „met de buitenlucht in aanraking wa ren geweest". i De agent deed zijn best en schetste de bouw van het scheepje. Het dek bezat midscheeps luiken en deze waren open, „Ze sliepen dus met open ramen?" vroeg mr. Wittkampf. Het was een dubieus geval en de amb tenaar, ditmaal wederom mr. Grasso, eisch- te daarom slechts f3 of 2 dagen. De kan tonrechter was nog milder en veroordeel de den niet verschenen verdachte tot f 1 of een dag hechtenis. „Verboden toegang" De 22-jarige ruej. A. S. had geen mooie houding aangenomen tegenover een on bezoldigd rijksveldwachter, toen doze haar een bekeuring wilde geven, omdat mej. S. op liet terrein liep van Wilton-Fijenoord, waar zij niets te maken had en dat door bordjes „Verboden Toegang" duide'ijk vcor onbevoegden is afgesloten. Zij wilde tegen over-den verbalisant'haar-naam niet-noe- nven en inderdaad stond zij sterk, want haar begeleider verhinderde den rijks veldwachter een verder verhoor. Deze slaagde er echter langs andere we gen in achter de naam van. de onwillige juffrouw te komen, zoodat deze giste ren terecht stond. De ambtenaar was niet over baar houding te spreken en eisclite f 10 of 4 dagen. Conform dezen eisch werd zij veroordeeld. ,,'t Stond in de krant" „Ja, maar er stond in de krant dat de tijd voor eieren zoeken nog open was", sprak de 27-jarige los-arbeider A. G. E. uit Vlaardinger-Ambacht, die na de sluiting van de eierraapperiode op 29 April, toch nog naar eendeneieren gezocht had. „In welke krant hebt u dal gelezen?" „In een Rotterdainsch blad." „Tsja sprak mr. Wittkampf naden kend, „alles wat in de krant staat is nog geen wet van Meden en Perzen. Daar ma ken ze ook wel eens fouten." De man, die zijn standvastig ge loof in de, betrouwbaarheid van zijn dag blad wreed, geschokt zag, werd veroordeeld tot f3 of 2 dagen. Wanneer is men „dronken" „ik was niet dronken," verzekerde de volgende verdachte, die de. welluidende naam van Den Boef bleek te dragen en kennelijk voor het hekje was verschenen oin voor zijn recht te vechten. „Maar dé agent, die u verbaliseerde, verklaart, dat u in kennelijken staat ver keerde," zei -de kantonrechter. .„Hoe zit •'dat.'hu." ,;Aiet ;goéd-," sprak verdachte agressief, „heelemaal niet góed." „Bovendien bent u al meer voor dit feit bekeurd." „Absoluut niet, edelachtbare, onmoge lijk," sprak Den Boef verwijtend. „Toch komt uw naam mij bekend voor,*' 'zei. de griffier z-ondereenige bijbedoeling. Verdachte' 'begïeèp het 'verkeerd. „Ja, cr zijn veel boeven, maar ik ben er toch geen.En ik was ook niet dronken," .yer-, zekerde hij nogmaals pertinent. „Ja, als jullie, c-r niet voor lijk bij lig gen, is.'t niet goéd," sprak'den ambte naar. „fo of 2 dagen en f3 of 2 dagen voor liet niét'bij jé'hebben van je stam kaart." „Toch ben ik bier nog nooit geweest en anders zoudt u mij toch wel herken nen." „Dat is nu juist heelemaal niet waar, vriend," sprak nu-. Wittkampf fijn glim lachend, en veroordeelde den vereerder van Bacchus conform den eisch. Overtreding arbeidswet „Is u Italiaan?" vroeg de kantonrech ter aan Giovanni M., die terrazzo-werker bleek te zijn. „Ja," sprak deze in vloeiend 'Hollandsch. „Mogen we. hem dan berechten?" op perde de griffier angstig. Daaraan bleken echter geen bezwaren te zijn verhonden. Giovanni had zich aan een overtreding van de arbeidswet schuldig gemaakt, door zijn arbeiders na half zes te laten door werken. Dit was noodzakelijk geweest, zeidc hij, want men kon het storten van een bctonvloer niet halverwege beëindi- digen. Hij bad dan echter de arbeidsinspectie moeten waarschuwen, zei de kantonrech ter, maar daar dacht Giovanni anders over en kondigde cassatie aan. ,,'t Zal je niet vepl helpen," meende de kantonrechter, die hem tot een rijksdaal der boete had veroordeeld. Te^laat L. J. B., een -24-jarige vrachtrijder uit Schiedam, —had het 1 warm ca- verscheen met zijn jasje over de arm voor den kantonrechter, die. aan liet keurige blau we slreppie van vertlaehle's overhemd ech ter geen aanstoot nam. De vrachtrijder was te laat op straal geweest, n.i. om kwart over twaalf en voerde .ais verontschuldiging aan dat zijn band was geklapt. Na een klein'kruisverhoor, meende de ambtenaar dit verhaal te moeten betwij felen, maar wilde in aanmerking nemen, dat de verdachte slechts een kwartier over tijd was en eischtej f-4 of 2 dagen, con form wolken eisch mr. Wittkampf vonnis wees. Meer eten voer de trekkers. Op verzoek van der Nederlandsche Jeugd herberg Centrale oiii^ voor de jeugdherber gen gedurende de zomermaanden gr ontere hoeveelheden voedsel beschikbaar le stel len, heeft het centraal distributiekantoor thans gunstig beschikt. Bij het nemen van deze beslissing heeft men zich laten leiden door de overweging, dat vele jeugdherbergen momenteel gcslo teii zijn voor hét trekkersverkeer. Men schrijft ons v,an bevoegde zijde: De Times, liet blad van de Engelsche regeering, bespreekt in een boofdarlikel van Zaterdag j.l. de les, die de (huidige oorlog lièeft "geleerd, betreffende de reor ganisatie van d:e wereld na het einde van den oorlog. Daarbij gaat de Times natuurlijk uit van dio 'veronderstelling dat Duitsch- J,and den oorlog zal verliezen. Do Times schrijft: „Iedere politieke on afhankelijkheid in de traditioneele betee- lcenis zal voor de afzonderlijke staten niet moer mogelijk zijn. Men moet zelfs toege ven, dat het kortzichtig is aan te nemen, dat Hitier isllechts gedreven wordt door een grenzelooze persoonlijke of nationale eerzucht. De toenemende afhankelijkheid der vol ken van elkander vormt een niet te ver onachtzamen feit en dit feit zal zelfs door de nederlaag van Hitler of Duitschland niet gewijzigd worden. Integendeel men moet consfaleeren dat de indeeling van Europa iu zelfstandige en geïsoleerde eenheden niet meer kan fanc- tioneeren. De zelfstandigheid der afzonder lijke staten heeft slechts zoolang effectief kunnen zijn als het hun mogelijk was zich neutraal te houden. Door den modernen totalen oorlog bestaat déze mogelijkheid niet meer. Reedsin- den vorigen oorlog lïeeft men een voorproefje gekregen v.an een' zooda nige uitbreiding van dén oorlog. Practisch zijn tllank de kleine sta,ten verdwenen. De neutraliteit; zooaJs die door de kleine'sta ten in 1914 werd gehandhaafd, kan, aldus de Times, niet .langer bestaan. Deze staten hebben nog slechts de keuze tusschen ver overing en afhankelijkheid. Volkomen on verschillig wat d:e toekomst zal brengen, -vrijheid en orde kunnen slechts naar de maté van de werkelijke macht veilig worden gesteld. Deze les, zoö- schrijft de Times, uit den huidigen oorlog, zat evéneens qp, econo misch gebied geldigheid hebben.- Ér bestaat namelijk gevaar, dat zelfs na de nederlaag van Duitschland Europa- zal terugvallen iri de vroegere anarchie". Uit deze zinnen blijkt helder en duidelijk, dat Engeland het voornemen heeft om van Europa ingeval van een Engelsche over winning een van Engeland zoowel econo misch als politiek afhankelijk koloniaal land te maken. In tegenstelling lot de door den Fölirer steeds weer haar voren gebrachte nieuwe ordening v:an Europa-, binnen welke alle kleine laudenhun onafhankelijkheid zullen behouden en als rechlsgclijke deel- genooten in thet nieuwe Europa zullen medewerken .aan de ontwikkeling van dit nieuwe Europa en van liun eigen landen. Wanneer men in aansluiting hierop ken nis, neemt van een via New Vork ont vangen bericht van „United Press" uit Ba tavia. volgens hetwelk de verplaatsing van de zetel der Nederlandsche émigranten- regeering van Londen naar Washington er mede gemotiveerd wórdt, dat Washington thans lic't middelpunt der wereldpolitiek vormt en nog meer zalwórden, kan men zich voorstellen, dat niet alleen op poli tiek gebied, maar vooral ook in econo misch opzicht Europa letterlijk moet wor den gemaakt tot slaaf en loonkoelie van de Angelsaksische lauden. Nogmaals, vol komen in tegenstelling met de bedoelingen van Adolf IJitler ten 'aanzien van de nieu we orde in Europa. Tenslotte moot dan nog de aandacht ge vestigd worden op de passage iu het zelfde hoofdartikel van de „Times", waar in gezegd wordt, dat men in Engeland van mcening is, dat,men in den grootsten omvang de Sovjet-Unie en Iiaar belangen wil betrekken bij de reorganisatie van Euro pa, dan kan men zich wellicht een voor stelling er van maken, wat er van Euro pa zou worden, wanneer het gegrepen zou worden in den hing van het zich voor de toekomst aftcekencndc Amerikaansch- AngeJsaksische imperium en het bolsje wisme. De „Times" legt er ten aanzien van de Sovjet-Unie in het bizonder den na druk op, dat de fout van 1919, uitslui ting., vau de Sovjet-Unie uit 'de Europee- sche reorganisatie, in geon geval zal wor den herhaald. Met de verwijzing naar dit voor Europa waarlijk vreeselijlce perspec tief, besluit de „Times" zijn ophelderend hoofdartikel. In Artis is <loor de Nederlandsche Latliyrus-vcrecniging een tentoonstel ling geopend van de nieuwste soe;tcn lathyrus. Een mei, goud cn zilver bekroonde inzending van den heer J. Zwerver uit Wassenaar. (Polygoon)'. Bij verordening van dén rijkscommis saris voor het bezette Nederlandsche ge bied is bepaald dat de verordening no. 521940 betreffende de Duitsclie rechter lijke macht voor strafzaken als volgt wordt gewijzigd. In liet eerste lid van paragraaf 2 verval len de woorden: ,,of voormalig Duitsche". Dit lid komt daardoor als volgt te luiden: „De Duitsche gerechten zijn met uitslui ting van de Nederlandsche rechterlijke macht bevoegd om delicten, die door Duit sche staatsburgers of door staatsburgers van het protectoraat Bohemen en Moravië begaan worden, te vervolgen en te von nissen". Voorts wordt het eerste lid van paragraaf 13 als volgt gelezen: „Wanneer de dader noch' Duitscli staats burger noch staatsburger van het protec toraat Bohemen en Moravië is, 'kan de zaak aan de Nederlandsche autoriteiten, met strafvervolging belast, worden over gegeven, ten einde te worden vervolgd en berecht". In de hedenmiddag gehouden vergade ring der Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Amsterdam is besloten tot verzending van eeri schrijven aan, den ré geeringseommissaris voor Amsterdam, in lietwelk er op wórdt aangedrongen om, met liet oog op de toekomstmogelijkheden van de havens-Oost, bij de verdere uit werking van de plannen voor een tunnel- verbinding onder bet I.T met een grootere diepte van de vaargeul rekening te hou den dan voorzien in het ontwerp-194G van den dienst der publieke werken. De Kamer heeft zicli de vraag gesteld, oE door het aanvaarden van 10.50 N.A.P. als maximum diepte van de vaargeul ter plaatse van de .IJ-tunnels niet op zeer on ge wen sc.b te wijze afbreuk zal worden ge daan aan de mogelijkheden-, welke in het Oostelijk havengebied nog liggen opgeslo ten. Het vooruitzicht, dat tlians binnen af- zienbaren tijd met de droogmaking van den Zuidoostelijken en den Zuidwestelijken pol der van het IJsselmeer een aanvang "zal worden gemaakt, vormt naar de meening der kamer een bevestiging van de juistheid van het door haar ingenomen standpunt. Er wordt op gewezen, dat de slagdrempel diepte van de Noordersluis in JJmuiden 15 M. N.A.P, bedraagt. In overeenstemming daarmede wordt de mogelijkheid' openge houden om de diepte van liet Noordzee kanaal, thans gebracht op, 13 meter, in de toekomst te vergrooten tot 15.50 M. N. A. P. Do tunnels bij Vclsen komen te liggen op ongeveer 16.70 M. N.A.P., zoodat ook daar een bodemdiepte van 15 meier zal kun nen worden gewaarborgd. Met dit feit voor oogen zou het wel buitengewoon te be treuren zijn, indien bij de IJ-tunnels op een maximum-diepte van de vaargeul van 1.0.50 motor werd gerekend. De Kamer van Koophandel dringt er mitsdien op aan, om bij de verdere uit werking van de plannen voo-r een tunnel-" verbinding onder liet IJ als uitgangspunt aan le nemen, dat de dicple van de vaar geul boven de tunnels' over de gelieele thans becshikbarc breedte niet geringer zal zijn dan de vaardieple, welke aan het Noordzcekanna] zal worden gegeven. Reeds gernimen tijd is men in liet oude Zuiderzeestadje Ellturg bozig de oudo vesting werken bloot te leggen. Van de schietkamers iu de wallen, waarvan men bet bestaan ver moedde, zijn cc vij£ uitgegraven 'en tb; ns zijn drie van deze uilgegraven kamers gerestau reerd. In een der ruimten heeft men een interes sante vondst 'gedaan, namelijk'een oude zoo genaamde walbus, een type kanonnetje, zoo- ats men er in Nederland niet meer bezat. Met de reeds oer uitgegraven schietkelder be zit Eiburg thans vier van deze oorspronkelijke vestingwerken. Tlians bestaat het plan om twee reeds ontgraven schietkamers buiten de voor malige Goorpoori te resla ureeren. De stadsentreo aan do Zuidzijde zou door uitvoering van dit ontwerp zeer fraai kunnen worden en zou een goed beeld kamt cn geven van de oud-NJederland- scho vestingbouw, mot do prachtige Mheenpoort en de even fraaie Viscbpóort heeft Eiburg over blijfselen vanoud-vaderlandscliu vestingbouw, die zeer zeker do moeite van instandhouding waard zijn. De bestaande ondergrondsche verde digingswerken, de ondergrondsche gang mei de kanoukarners zijn fraai van aanleg en uilvoe ring en herinneren aan den tijd, dat Eiburg zijn gracht, stadsmuren, rondeeien, poorten en torens heeft gekregen. Do oudste deelen van deze overblijfselen dateeren uit bet einde der 14e eeuw, terwijl de belangrijkste thans nog aanwezige werken van later datum zijn en wel uit liet taaiste der 16e eeuw. Door deze restau ratie aan de oude vestingwerken heeft Eiburg niet alleen liet uiterlijk van het stadje een schooner aanzien gegeven, doch "het heeft hier door tevens bijgedragen lot het verrijken van de kennis der vaderlandsche historie en van de otid-Nederlandsche krijgskunde. Door brandende dorpen gaat de opmarsch der Dnilsche troepen. (PK. Menzendórf, Hoffmann, ZaZnder-m).

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 5