WELKE BONNEN kan ik thans gebruiken Peulvruchten en Grutterswaren Laatste Nieuws Tijd om te verduisteren Burgerlijke Stand FiSmnieuws Rubber Gemengd Nieuws „De hemel op aarde" „Verleiding" EERSTE BLAD DER SCHIEDAMSCHE COURANT Zaterdag 12 Juli 1941 De Amerïkaansch bezettings- pfannen Uit het 66g -uit het hhrt is 't gezegde, Dat is er een wijs en wéér woord; Daérom vindt Persil het wel prettig, Dat U 't woord Persil weer eens hoort. Al ben ik soms moeilijk te krijgen En niet meer precies zooals „toer 'k Ben nog nummer één op het lijstje, Ik ben nog altijd kampioen. ct. d. BUITENLAND Miilioenen soldaten zonder één veldprediker Luxor Palast Arena VANDAAG: 21.59 UUR (VIORGEN: 21.58 UUR MAANDAG: 21.57 UUR ZONSOPGANG MORGEN - 5.33 UUR MAANDAG 5.34 UUR Britsche vliegt! igen boven Duitsch gebied BOIC^OfflST Beëedigd Taxateur Aannemer Timmer- en Metselbedrijf OVERSCHIEf CHESTRAAT 1063 Vlucht uit Moskou Prinses De strijd in Syrië Capitol Cricket Mijnen vwtr «ie Haven vin New-York, Washington, 12 Juli. (D N.Bifet mi nisterie van marine heeft bekend gemaakt, dat aan den ingang van de haven van Now York, in het gebied ten Noordwes ten van het lichtbaken van Samlyhook, scherpe mijnen zijn gelegd. ITet leggen der mijnen is op 18 Juni begonnen en zal worden vooügezet lot 30 September. i Lissabon, 12 Juli (D.NJ3.). De nieuwe toespelingen van Amerikaansche senatoren en dagbladen -op de Portugeesche eilanden in den Atlantischen Oceaan, zulks in ver band met de bezetting van IJsland, worden m het Portugeesche regeeringsblad Diario dc Manlia scherp afgewezen. Na de uitwisseling van nota's tusschen Portugal en de Ver. Staten, zoo schrijft het blad, is dc aangelegenheid opgehelderd. Ifet moet daarom te meer bevreemding wekken, dat do kwestie der Azoren en Kaap Verdiscbe eilanden opnieuw wordt opgeworpen. Het is het legïliemerccht van naties als Portugal om te prolesteeren te gen voornemens, die in strijd zijn met de heilige rechten der souvereinitcit van den staat en om voor de wereld uitdrukking te geven aan den wil en het recht oun weerstand te bieden tegen iederen aanval, van welke zijde hij ook moge komen. Het blad schrijft ten slotfó, dat Portugal sedert het begin van den oorlog een cor recte neutraliteit heeft gehandhaafd. Dezen toestand wil Portugal handhaven, niet al leen in zijn eigen belang, maar ook in het belang van andere naties en van den toc- komstigen wereldvrede. Berlijn, 12 Juli. Do A.N.P.-correspondent meldt; Nu do Sovjets optreden als bondgenoot van Engeland welks koning sinds de dagen van den fceruchten Hendrik den Achtsten den vromen titel draagt van „defensor fi- dei", „verdediger des geloofs", c-fi van Ame rika, dat ook al voor den godsdienst pa), staat, terwijl bijna 50 procent zijner bevol king hfjj den burgerlijken stand als gods dienstloos is ingeschreven nu heeft zijne excellentie Maisky zich officieel in do St. Paulskathedraal vertoond. Nu is ookl de officieele God !oó zen bond en de niet minder offieieele godlooeenpropaganda en -Idwang in het Sovjet-paradijs als „niet in dezen tijd passend" ter zijde gesteld. Het communisme heeft niets meer tegen den godsdienst en de radenrepubliek probeert zich als christelijke natie int te geven. De Duitsche legers hebben thans in nojj geen drie weken strijd een millioen. Russische krijgs gevangenen gemaakt, onder wie bijna 400 000 m deonisingehngssiag ten Oosten van Bialy- stok, waarbij twee complete legers met alles wat daarbij hoort Wij hebben daarom bij de militaire instanties geïnformeerd, of er ook maar een pope, veldprediker of geestelijke bij de gevangenen is aangetroffen. En het ant woord luidde: Heen. Wij hebben geen enkel bericht daaromtrent gehad. Politieke commissarissen genoeg Waar deze heden konden vluchten - na hun omterhoon- gen in de bunkers te hebben opgesloten, op dat zij maar zouden vechten daar zijn zij ook in allerijl gevlucht. Tusschen Minsk en Bialystok evenwel rijn allen, gevangen. Zoo worden de ongelukkigen, die men meer dan twintig jaren lang met het atheïstisch gif heeft bewerkt, m den dood gedreven zonder den minsten geestelijken bijstand. Miilioenen soldaten zonder één veldprediker: het nieuwste christendom SCHIEDAM. Geboren: 10 Juli. Jacob, z. van J. van Dijk en C. E. Meier, Boerhavelaan 1. 11 Juli Jan Cornells, z. van J. J. Baas en D. Bos, IteortugaolschesLraat 10. Witly, d. van C. H J. Lund |n K. de Bruin, Van 's Gra- veeandestraat 5. - Maria, d. van L. J v d. Sluis en M v. Dijk, Putlershoekscbestraat 34. Overleden: 10 Juli. T, Noordzij, 83 j. wed. van J do Winter, Prof. Kamerhngh Onneslaan lt>2. 11 Juli. M Wuister, 4G j. echtg. van J. W. Kleijwcgt, Nowtonplein 13. Er blijkt waardeering te zijn .-oor reprises van goede films, want Luxor Theater gaat voort met zijn „drie bekende fihus in een week"-programma's Ditmaal zijn het films, waarin de sympathieke WiUy Birgef de hoofdrol speelt, vandaag en morgen: Slotaccoprd, Maandag en Dinsdag Hotel Sacher en Woensdag en Donderdag .Maria Ilona, in welke laatste film Paula Wesseiy naast Wil ly Birgel een hoofdrol vervult Slolaccoord as een boeiende film, waarin ook prachtige muziek voor komt Willy Bugel is de beroemde dirigent Garvenberg, wiens vrouw Charlotte, of Charly gespeend is aan alle mu zikaliteit; daarom van haat man v eivreemdt en verzeild raakt m zeer bedenkelijk gezelschap. Zij kan zich niet bevrijden uit het net, dat man om haar gespannen heeft en zij vindt den dood. Een poging om do verwijdering us- schen man en vrouw te stuiten door een kind te adopteeren mislukt, maar ofschoon dat niet zoo nadrukkelijk wordt verhaald in de film, wordt toch nel gesuggereerd, dat Garvenberg door dat aangenomen zoontje zrjn geluk vindt. Uitstekend is in de film een uitvoering "m fragmenten ran de 9e Sympbome van Beethoven ïngelasehL De rechtszaal-scène, dit een onderdeel van do film uitmaakt, is treffend door eenvoud en menscbelijkheid. Uit de bekende roman van mevr. Szé- kèlyLulofs is eerst een toonneelstuk ont staan en daarna de film „Rubber". In deze film krijgt men een volledig beeld van het plantersleven op een rubbcrplan- tage op Sumatra. De opnamen zijn in de vrije natuur gemaakt en Joh. de Meester (de schrijver van het draaiboek) en Gerard Rutten (de regisseur), zijn er in geslaagd om de grootschheid van het oerwoud en den geweldigen arbeid', die op de plantage verricht wordt, weer te geven. Frits van Dongen geeft een prachtige creatie van den jongen planter John van Laer, wiens verloofde plotseling naar hidië komt Ver in de rimboe trouwen ze, boe- wel een oudere vriend, Meesters (Jules Verstractc), het sterk afraadt, aangezien bij er niets mee op heeft, dat zulke jonge vrouwtjes zoo ver van de beschaafde we reld wonen. Na cenige maanden wordt de verhouding tusschen de beide jonge menschen ook minder goed en de verveling drijft Renée van Laer tot een te ver gedreven flirt met één van John's vrienden. Alles komt echter weer goed, wanneer John zijn vrouwtje redt van een wissen dood, door een amoklooper neer te schie ten. In fleze film is het plantersleven wel zeer goed getroffen, vooral in de momen ten, dat deze geharde mannen op „de club" bijeen zijn. Men kan uit deze film een beeld krijgen van wat de menschen, die als eenige blanken, ver in het bin nenland op een plantage werken, moeten ontberen. Bexiijn, 12 Juli. (D N.BIn den afge- loopen nacht hebben vrij zwakke Brit sche luchtstrijdkrachten getracht 'tNoord- Duitsclie kustgebied binnen te vliegen. Door afweermaatregelen van het afweergeschut werd de formatie uiteengedreven, zoodat de toestellen nergens hun Lommen wel gericht konden neerwerpen. De op eenige plaatsen geworpen bommen richtten slechts geringe schade aan. Er zijn eenige slacht offers gevallen aan dooien en gewonden onder de "burgerbevolking. Telefoon 68154. Het A..V.P. meldt uit Ankara: Volgens berichten uit diplomatieke krin gen te Moskou, hebben verscheidene di plomatieke missies de stad Moskou ver laten. Ook de Sovjet regeering is vooreen deel vcrüokken. Stalin zelf schijnt nog in het Kremlin te zijn. Uit de hoofdstad der Sovjet-Unie is een ongeregelde vlucht van de bevolking be gonnen, terwijl aan den anderen kant dui zenden vluchtelingen uit'de Westelijke ge- LieJen, oorai Smolensk, in Moskou aan komen. Door scherpe en ingrijpende ver ordeningen tracht -de 'generatestaf van het Sovjet-leget meester te worden van den cliaos onder de bevolking. In diplo matieke kringen in Moskou trekt het de aandacht, dat kjaarblijko'ijk bee'e troepen formaties zonder bepaalde bevelen in Mos kou liggen en het contact met hun com mando hebben verloren. Geldig tot cn mei Soort kaart nocveoilicid Distributie van Brand op boerderij. Gistermiddag ontstond tengevolge van liooi- broei brand n de kapitale boerderij van den heer G. van der Ploeg te Rouwerd (Groningen) De brandweren v.tn Rouwerd en Barredeei die spoedig aanwezig waren, konden niet verhin deren, dat de geheele met hooi gevulde schuur afbrandde. Hel voorhuis wist men echter te redden. Een kostbare stier kwam in de vlam men om. Verzekering dekt de schade. Bon reserve Aardappelen 50 gr. brood of rantsoen gebak of 35 gram meel of bloem Bioemkaart Bloem Eon keurtroep van komische talenten, zocnls Heinz Riihhaann, Theo Liegen, Hcr- ümann Thimig en Hans Moser, verleent liaar medewerking aan de iïïlm „De hemel opt aarde", welke deze week in Prinses wordt vertobnd. Voegen wij daarbij1 nog den naami van de onvergehfke Adèle Sandrodr, dan. is men wel overtuigd dat er om dezen he mel op aaide gelachen kan worden. Het gaat hierbij om het „Leitmotiv" van een operette waarvoor nog een wals ge componeerd moet worden. De componist en zijn jonge vrouw zijn daarvoor naar het landgoed van een^gb-eden vriend in Linde- nau getrokken en tegenover den vader van het meisje doen zij het voorkomen, alsof dit hun eigendom is. Papia zou "t misschien niet goedvinden, als dochterlief gehuwd was met een armen nötenschrijver. Maar ook de tante van den landgoedbe- zitler de combinatie Ruhmann en Sand- rocfc is kostelijk verschijnt ten tooneele en als deze nu in denzelfllen trein reist els schoonpapa, alias Ilans Moser, is do grondslag voor allerlei verwikkelingen ge legd. Want de beidé vrienden doen het tegenover tante en schoonpapa beurtelings voorkomen, alsof zij respc eigenaar en rent meester zijn. De moeilijkheden maken het den componist onmogelijk zijn wals te com- poneeren, mtnix tenslotte vindt, hij do ge- wensclite melodie op het oogenblik, dat dc eigenaar het meisje-in zrjn armen sluit, dat liij niet durSJe vragen. Dan rolt de situatie snel verder naar een gelukkig einde.. 150 gram boter ol margarine, (op bon 17 eventueel ook 200 gram slaolie ol raapolie af te leveren tot 31 .lub; Boter- of Yetkaart Boter ol Vet Man stak zijl vrouw. Bij een huiselijke twist ia het gezin van R. te Wapenveld, greep de man een mes en stak er zijn vrouw mee iu dea hals Het slacht offer werd ernstig gewond en moest naar het ziekenhuis te Zwolle worden overgebracht. Msardan en Któisls 1 HweJen en Kectafc k. Ciefrala ven» L Uitaten m Ktchels I Beerden en Kiduls (t een eenheid vaste brandstoffen Brandstoffen eventueel een eenheid turf Nieuwe broodkaart 100 gram brood of een rantsoen gebak Brood en gebak Noodweer te Valencia. 'Te Valencia heeft Donderdag een zwaar on- weder gewoed. Door blikseminslag werd grooto schade aangebouwen toegebracht Verscheidene beivoners hebben ernstige verwondingen opge- loopen. Nieuw» kaart Eieren Eieren Vicky, 12 Juli. (D.N.B.). Het legerberieht van 11 Juli luidt: Gistermiddag en he denochtend zijn de Britsche inspanningen in alle sectoren van het front gesluit op den hardnekkigen tegenstand van onze troepen, die op eenige punten succesvolle tegenaanvallen en overvallen uitgevoerd hebben. Ann de kust heeft de tegenstan der onze stellingen, die gelegen zijn ten Noorden van Damonr en Beiroet, beschoten en aangevallen. Ia plaatselijke tegenaan vallen werden de afdoeningen Austra'ische infanterie, die opgerukt waren, wesr terug geworpen. De gevechten duren voort. In de streek van Chous. zijn twee Britsche aanvallen tot slaan gebracht. De aanval ler leed zware verliezen en wij konden gevangenen maken. Uit den sector van Mers Ajoern is niets te melden. Dte aanvallen van den tegen stander, die in den nacht van 9 op 10 Juli in het gebied van Liamour zijn be gonnen, werden in den daarop volgenden nacht voortgezet. Door plaatselijke .tegen aanvallen werden alle punten, waar de vijandelijke strijdkrachten waren binnenge drongen, door ons heroverd. Bij deze actie bobben wij 203 gevangenen gemaakt, o.m. 10 officieren en verscheidene geveriitswa gens buitgemaakt. In de woestijn tusschen Palmyra en Homs hebben de Britsche een heden na contact met onze vooruitgescko ven afdeelingen nog g'een aanval onderna men. Onze troepen hebben een overval uitge voerd op de Britsche afdeelingen, die Rakta hadden bereikt. Zij namen daarbij v'ijO In- diers gevangen en brachten den tegenstan der ernstige verliezen toe. In den sector wan Djezireh' vordert de opmars-eb: der ge motoriseerde Britsche pantseeaideelingen, die door onze afdeelingen wordt opgehou den, slechts langzaam. Onze jagers, bom menwerpers en marinevliegtuigen zetten hun gewone actie voort. Zij doen in het bizonder aanvallen op h'et gebied van Pal myra, waar, behalve vrachtauto's' 14 vij andelijke vliegtuigen op den grond vernield werden. .Vijf Britsche vliegtuigen werden neergeschoten en een zesde 'beschadigd. Een van onze vliegtuigen ia niet terugge keerd. Honden- cn Kattenbrood een rantsoen oederkaart „Pronken met andermans verren." Het was tusschen vreugde en kwaadheid dat het gemoed schommelde an een dame, die gistermiddag twee harer sexegenooten op den Sladionweg te Amsterdam ontmoette, beiden getooid mei enkele kleedmgstukken, waarvan eerstgenoemde de eigenaresse wasr Zij had namelijk drie weken geleden een pakje, in houdende enkele stuks dameskleedmg, in den trein laten liggen, klaarblijkelijk nog al exclu sief, want zij herkende ze onmiddellijk en waarschuwde zoo snel zij kon een surveilleeren- den agent, die de beide ongerechtigde draag sters uilnoodigde, mee te gaan naar het bu reau Leidschcplein, aan welk verzoek dc dames met, dan na een hevig protest tegen de snoode beschuldiging, gehoorzaamden. Eenmaal ten bureele gearriveerd moesten zij echter reeds spoedig toegeven, dat zij zich inderdaad de gevonden goederen hadden toe geëigend Met een proces-verbaai rijker, maar met verlies van het gestolen goed konden zij huiswaarts keeren. Bonkaart .Algemeen' 500 gram jam, stroop honing e.d, Alg, dïstr, bonboekje Alg. dist: bonboekje 40 gram thee of 250 gram koffiesurrogaat Koffie cn Thee Melkkaart een driekwart liter voor verlichting 2 liter voor koken 2 liter Bonkaart Petroleum 50 gr. scheerzeep of een tube scheercreme of een pot scheer zeep Textielkaarl (paars) Scheerzeep Alg. distr.- bonboekje Bonkaart Algemeen Suiker een kilogram Ontploffingsongelnk bij Versailles. Bij een ontploffing in Satory in de na bijheid van Versailles, zijn vijf arbeiders om het leven gekomen. Op een groot veld waren zij bezig met het doen springen van projectielen, toen plotseling een pro jectiel tot ontploffing kwam. De vijf arbei ders werden op slag gedood. De ontplof fing vernielde in verren omtrek de rui ten der buizen. pl.m. een half ons vleesch of vet of een half rantsoen vleeschwaren Vleesch- kaart Vleesch De film „Verleiding" (Regine) bevat de ge schiedenis van een jongen Duitschen bouwkun dige, die grooten naam heeft gemaakt cn overal in do wereld den bouw van enorme werken leidt. Hij trouwt met een zeer eenvoudig meis je, Regine, dat hij uit een -oor haar nadeelige omgeving weghaalt. Adoif Wohlbrücfc speelt de rol van den ingenieur en Luise UUrïch die van Regine. Het. jonge vrouwtje past zich zeer goed aan. Spoedig echter moet haar man weer op reis en dan wreken de omstandigheden zich op dit ongelijke huwelijk. Een actrice, die zich veel moeite had getroost voor de rijke partij van den ingenieur, doch die in haar niet de ware vrouw zag, tracht het naieve kind-vrouwtje on der haar invloed to krijgen en. dit lukt haar tenslotte ,Na een arondfeestje, laat zij Regine naar huis brengen door een harer kennissen, doch zorgt er tevens voor, dat de moederlijke huishoudster bij de thuiskomst aanwezig is De man vergeet zich een oogenblik en kust haar. Dit tafereeltje, wordt gezien door de huishoud ster, die het uiteraard niet verbergt voor den echtgenoot, die kort daarop thuiskomt. Boven dien wordt Regine nog overvallen door haar broeder, die door de politie gezocht wordt en zij geeft hem geld en oen regenjas van haar man. Ais tenslotte na diens thuiskomst dit alles een catastrofale uitwerking dreigt te heb ben, tracht Regine zelfmoord te plegen". Haar man echter ervaart do waarheid ar. redt haar nog op het juiste oogenblik van den dood. Vleesch- kaart een half rantsoen vleeschwaren Vleeschwaren Alg. distr. bonboekje «en rantsoen Alle op Alg. Distributie Booboekjc 500 gram bruine boonen of capucijners of - voor zoover voorradig groene erwten Peulvruchten R.-K. S.V. Excelsior. Excelsior II ontvangt morgen op haar terrein haar buurtgenoote A.S.V. In dezen plaatselijken wedstrijd, loopen de krachten niet veel uiteen. De iets betere Excelsior- aanval kan hier naast het terreinvoordeel de beslissing geven. Excelsior Hl gaat naar Quick II. Beide clubs slaan bovenaan de ranglijst met ieder 8 punten uit 4 wedstrijden. Quick moef beschikken over een goed bat ting-teate, zoo dat de Excelsior-aanval een zware dobber krijgt. De laatste weken scoort Excelsior IU veel runs (beide malen boven de 200), zoodat een overwinning toch mogelijk is. Excelsior I en Excelsior IV hebben vrijaf. Gort, gortmout of grotten Havermout, havervlokken, liaverbioeni, aardappel- vlokken, gort of grutten A fcwBSUt Macaronie, vermicelli oï spaghetti 100 gram Maïzena- griesmeel, ago, aardappelmeel of pudding poeder A3 102 „A rijst" Papkaart (B 1) Rijst, rtjstemeel, rystegries rijstebloem" ot grnttemee

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 3