LOONREGELING BIJ DE WERK VERRUIMING HET DOORNIGE PAD Francis Braybrooke Zaterdag 12 Juli 1941 TWEEDE BLAD DER SCHIEDAMSCHE COURANT 5ag* 2 Een voornaam landsbelang. Het karakter van armenzorg naar den achtergrond. Het accoordwerk regel. Minima vastgesteld BINNENLAND Mej. E. Eeuwijk, Lange Haven 128 Dames- en Kinderkleeding naar maat. Het zomerkamp voor journalisten Worstelen met den nieuwen tijd fieliBïüjsïiiaa! 75, Roiienfain, Idefooo 32631-36235 Herinneringen aan het oude Batenburg De uitbreiding, die in dea jaugsten tijd feeds aan de werkverruiming is gegeven en de plannen om in de komende maan den het aantal tewerkgestelden nog be langrijk te vergrootea, hebben de behoef te doen ontstaan aan een ingrijpende her ziening van de loon- en verdere arbeids- veo vva-rden der hi rbij betrokkenen. Deze herziening heeft zoo juist haar beslag ge kregen in een door den secretaris gene raal van het departement van sociale za ken uitgevaardigd besluit. De loon voorwaarden. De maatschappelijke betcekenis, die de werkverruiming geleidelijk aan heeft ver kregen, brengt met zich mede,dat de behoefte zich deed gevoelen hieraan ook uitdrukking te geven in de loon waarden. Het karakter van armenzorg of steunver- leening is naar den achtergrond geweken, de gang naar dè werkverruiming zal voor taan ook krachtens de loonvoorwaarden gelden als' het opnemen van een volwaar- digen maatschappelijken arbeid. In de werkverruiming stroomen evenwel arbeiders uit zeer verschillende beroepen en met uiteenloopend arbeidsvermogen sa men. Sommigen bezitten van meet af aan do geschiktheid om ia accoordwerk een behoorlijk loon te verdienen. Anderen moe ten zich eerst met den aard van den hun opgedragen arbeid vertrouwd maken, zoo dat zije enig en tijd van noode hebben om op voll|e kracht te komen. Ten slotte zal er dan altijd nog een overschot zijn van mannen, die, ook hij den besten wil, er niet in slagen om, bij de geboden werk- mogeiijkheden, een bevredigende prestatie te bereiken. t 'Tot dusverre heeft men hieraan te gemoet trachten te komen door het verleen en van een oefeningsbijslsg, welke er qp berekend was om degenen, die min der goed meekonden, een tijd hang de hel pende hand te reiken. Aan dit stelsel kon een zeker element van willekeur niet wor den ontzegd, zoodat, bij de huidige herzie ning der loonregeling, er naar is gestreefd een oplossing te vinden, die eenerzij.ls aan de arbeiders, die niet aanstonds' een vol waardige prestatie kunnen leveren een re delijke helooning waarborgt, terwijl ander zijds aan degenen, die wel link voort kun nen, een ruime mate van armslag wordt verzekerd. Het sociale aspect der werkver ruiming en de daarbij betrokken economi sche belangen vinden op deze wijze een evenwichtige waardeering. 1 Mininramloonen ran i 14.40 tot 124.—. Uitgangspunt der nieuwe loonregeling is, dat al het werk zooveel mogelijk in accoord^ wordt uitgegeven. De ten volle tot het ver richten van de hem opgedragen taak ge schikte arbeider kan daarbij een minimum- uurloon van 30 cents verdienen. Dit is overeenkomstig de laagste loon en van het landarbeiderscontract. Hen heeft echter een classificatie opgesteld, zich uitstrekkende over een zestal gemeente-klassen, die het mogelijk maakt een woonplaats-toelage te verleenen, ,varieerende tusschen f0.25 en f 1.60 per dag, al naar gelang de gemeente, waaruit de tewerkgestelde afkomstig is, Deze toelage is, aldus berekend, jlat daar door het te ontvangen loon niet beneden ter plaatse geldende contractloon voor de arbeiders grondwerkers, vastgelegd in groep 3 van het landelijk contract voor de bouw- door 6) „Dat is erg vriendelijk van je. Ik ben Mans Casslene", verklaarde de nieuwe leerlinge, vlug haar kaffer open makend en haar uniform voor den dag halend. Als de gewoonste zaak ter wereld had ze haar naaister van altijd op dracht gegeven om haar uniform te maken. Het andere meisje sper'de haar oogen «rijd open, toen zij het costuum zag, dat gemaakt was van de zelfde blauwe stof als dat van haar, maar dat zoo'n gebeele anderen indruk me akte. En hoe aantrekkelijk zag Mavis er in uitf Zelfs de schort leek anders. „0, wat zie jij er lief oit", riep Dorothy uit. „Ik wiide. dat ik op jouw afdeeling was. Zuster Owen is tot nu toe de schoonheid van het ziekenhuis geweest ea ze zal het wel niet prettig vinden, dat ze die plaats aan jou zal moeten afstaan, haten we even dat kapje vast maken, dan zal ik je naar zuster Bioom brengen. De leerlingen staan bij het werk on der haar leiding en ze kan erg opspelen zoo nu en dan, maar ze is een goede verpleeg ster." „Ik ken haar. Ik kwam Her door een aan beveling van haar. Ze is een kennis van me", bekende" Mavis in goed-vertrouwen. „0, neem- me niet kwalijk. Het was niet m'n bedoeling onaangenaam te zijn. Ik had er geen idee van, dat je haar ooit tevoren had "ontmoet, maar kennis of geen kennis, je zult het met zuster Bloom moeten doen. Ze -ziet er nauwlettend op toe, of je je plicht vakken, zal komen te liggen. Anders uit gedrukt: de tea volle voor het verrichten van de hem opgedragen taak geschikte arbeider kan in de laagste gemeente-klasse een minimum accoord-loon van 14.40 en in de hoogste gemeenteklasse van £24 he reiken, waarbij in aanmerking dient te wor den genomen, dat zooveel mogelijk in ac coord zal worden gewerkt, zoodat in de practijk nog belangrijk hoogere loonbedra gen zullen kunnen worden bereikt. De tot dusver geldende begrenzing voor hetgeen in aceoord meer kon worden verdiend is vervallen. Dé bestaande practijk, dat, bij een overschrijding van. het basis-uurloon met 10 pCt. ,de tarieven, waartegen wordt ge werkt, een verlaging moeten ondergaan, wordt n.l., zoodra de nieuwe loonregeling in werking treedt, opgeheven. Hiermede heeft de vervulling plaats van-een lang ge- koesterden wensch van vele geoefende ar beiders. De nieuwie classificatie der gemeenten brengt bovendien nog een aanzienlijke ver betering doordat aan de al te groote ver scheidenheid van loonen ,die in het ver leden terecht tot klachten aanleiding gaf, een einde wordt gemaakt. De omstandigheid, dat hierbij juist voor de laagst betaalde groepen een alleszins wenschelijke verbetering van het loon kon worden verkregen, mag stellig als een so cialen winstpost worden geboekt. Immers een zevental gemeente klassen treedt nu in de plaats van de tot dusver geldende 23 l ooit klassen, die uurloon en kenden variee- rend tusschen do 19 en 45 cent - Aecoerdtoelage. Een ander belangrijk aspect van de wij zigingen die de arbeidsverhoudingen in de werkverruiming nu ondergaan, vindt men in het feil, dat voor de arbeiders, die niet of nog niet ten volle voor de hun opgedragen taak geschikt zijn, een afzon derlijke loonregeling wordt getroffen. Wan neer blijkt, dat een arbeider er niet in slaagt om in aceoord gemiddeld een uur- toon van 30 cent te bereiken, dan komt hij in aanmerking voor een accoord-toelage, waardoor verkregen wordt, dat degenen, die minder dan 15 cent hebben verdiend, een aanvulling ontvangen tot 22 cent, welk be--, drag hooger wordt naarmate de arbeids prestatie grooter is Deze regeling ziet er als volgt uit: 13ij een gemiddelde verdienste per uur van: minder aan 15 cent aanvulling tot 22 cent; 15 cent tot hen-eden 20 cent aanvulling tot 22 cent; 20 cent tot beneden 25 cent aanvulling tot 26 cent; 25 tol beneden 27 cent aanvulling tot 27 cent 27 cent tót ben-eden 29 cent aanvulling tot 29 cent. Een vermenigvuldigingsfactor. Bovendien heeft nog een aanvulling van het bereikte loon plus accoordtoelage plaats door de toepassing van een vermenigvuldi gingsfactor, die rekening houdt met de gemeente-klasse, waartoe de betrokken ar beider behoort Zoo zal een Rotter lamsch arbeider in de werkverruiming, die in ac- eoord een loon van 26.3 cent bereike, dank zij accoord-toelage en vermenigvul digingsfactor, toch een uurloon van 45 cents ontvangen, waardoor hij met £21.60 wel doet." „Natuurlijk, dat begrijp ik volkomen". Mavis volgde haar door de lange gang, nog steeds worstelend rr.et het slijve kapje. Het boordje van haar uniform schuurde langs haar nek. Ze weide zich 'vreemd ep opgeprikt en was zich niet bewust van de roode fcienr, die van opwinding op haar wangen brandde. „Hier is de nieuwe leerlinge, Mavis Casslene, zuster." Dorothy liep een heldere zaal binnen, die Mavis gevuld scheen met nieuwsgierige oogen, die haar aankeken toen ze toeliep op Hilda Bloom, een vreemde verschijning in haar strenge donker blauw en witte uniform. „Goedenmiddag, zuster Casslene." Hilda's stem en manier van doen waren buitengewoon vormelijk en zakelijk, toen ze de nieawe plich ten van Mavis uiteen zette. Mavis' hoofd liep om, terwijl ze luisterde. Hoe kon ze dat alles onthouden Hoe 'zou ze die opeenstapeling van plichten op tijd kunnen vervullen? Alles ging hier op de klok. Ze moest zich geweldig haasten om door het werk te komen. Maar ze zon het op de een of andere manier klaar spelen. Hilda was een goede vriendin van Sam. Ze zoo haar zooveel mogelijk helpen. „Zoo, dus dit is de nieuwe leerlinge", zei een, steni achter haar. „Ja, zuster", gaf Hilda Bloom beleefd ten antwoord. „Mavis Casslene. Ze is juist geko men." De prachtige blauwe oogen van zuster Owen- bekeken het slanke' en elegante figuurtje in het leerlingen-uniform en zochten tevergeefs naar een verkeerd onderdeel, onmiddellijk constatee- rend, dat een meesterhand dit costuum had vervaardigd. Dit meisje zag er te aardig nit. De directrice had dat moeten zien en weige ren haar aan te nemen, dacht zuster Owen boos. „Ik hoop", zei ze ernstig, „dat je me nietl in de week naar huis gaat. Bij een aecoord- loou \an 2l)i'x cent wordt geen accoord toelage meer gegeven, doch de vennenig- vuldigheidsfactor blijft gehandhaafd, zoo- dat een weekloon van f 23.62 wordt ver kregen. Hiermede is bereikt, dat een arbeider, afkomstig uit de laagste gemeenteklasse, waarvoor in geenerlei vorm een woon plaatstoelage wordt gegeven, toch een mi nimum weekloon gegarandeerd is van 10.56, ook a! levert hij een werkpres tatie, die beneden de helft blijft van het geen normaal wordt geacht. Dit loon kan dan al heel spoedig opklimmen tot f 11.52, f 12.48, f 12,96 en f 13.92, waarna de ge oefendheid van den normalen arbeider zal kuauen worden bereikt en hij op een weekloon van tenminste 14.40 kan re kenen. Deze bedragen stijgen uiteraard, wanneer de arbeider afkomstig is uit een gemeente, die in een hoogere klasse is ingedeeld; voor de arbeiders uit de groote steden beleekenf dit, dat zij, bij een werk prestatie, die heneden de helft van het normale blijft, in elk geval kunnen reke nen op een garantieloon van f 17.60, dat tot f 23.20 kan opklimmen; waarna, zool ra een volledige graad van geoefendheid is verkregen, de reeds eerder genoemde loon- berekening in werking treedt, die in ac- coord een loon van ten minste f 24. biedt, dat, bij stijgende preslaüe, nog be langrijk kan worden ^overschreden. Ongeschikt en. In tusschen zullen er ook arbeiders zijn, die, bij allen goeden wil, er niet in sla gen om in de werkverruiming tot bevre digende prestaties te geraken. Daarom is bepaald, dat degene, die ondanks betoonde ijver, gcduiemle vier achtereenvolgende weken niet de helft van de normaal ver langde werkprestaties vermocht te leveren, niet langer voor tewerkstelling in de werkverruiming in aanmerking komt Hij wordt dan opnieuw verwezen naar het rijksarbeidsbureau, waar men zal beoor deelen wat voor hem kan worden ge daan. Voeding ea huisvesting. Van de ongeveer 55.030 thans in werk verruiming werkende arbeiders legt het overgrocte deel den afstand van het "werk naar huis dagelijks per fiets af. Ongeveer 80C0 reizen per trein. Vootrs zijn er een 2100 bij particulieren ingekwartierd, ter wijl circa 603C arbeiders huisvesting vin den in kampementen. Op het loon van de beide laatste categorieën wordt voor voe ding en huisvesting een korting toegepast, die, ai naar gelang van. de gemeenteklasse, tusschen de twintig en vijftig cents per dag ligt. Deze bedragen ondergaan voor ongehmvden (niet kostwinners) een verdub beling. Sadile voorzorgen. De in de werkverruiming tewerkgestelden genieten een zelfdesociale verzorging als de arbeider in het vrije bedrijf. Ziektewet, invalid iteils- en ouderdomsrente, ongeval lenwet, e.g. land- en tuinbouwongevallenwet en kinderbijslagwet zijn. ten volle op hen an toepassing. Speciale controleurs wa ken ervoor, dat de brj particulieren inge kwartierde arbeiders een goede verzorging genieten. Verlet en „fietseugeld". Indien door omstandigheden, onafhanke lijk van den wil van den arbeider, de nor male werkweek van 48 uur niet kan wor den gemaakt, dan wordt een, vergoeding ge geven ~(b.\\ voor regen-, vorst-, water- en tijveriet, of bij korte arbeidsdagen in den winter), waardoor het bereiken van een redelijk weekloon toch gewaarborgd blijft. Ook in het toekennen van een vergoeding bij geoorloofd verzuim is voorzien. De werktijd bedraagt normaal 48 uur per week. De ingekwartierde en in kampementen werkzame arbeiders zul len, gerekend over oen periole van drie weken, gemiddeld niet langer dan -18 uur arbeid per week verrichten. Voor het ge bruik van eigen waterlaarzen wordt een vergoeding toegekend van 50 cent per week. Voort het gebruik van een fiets, indien de naar het werk af to leggen afstand meer dan 10 kilometer bedraagt, eveneens 50 cent per week, wolk bedrag tot een gul den wordt verhoogd, indien de afstand grooter is dan 15 kilometer. Wanneer van den arbei Ier wordt verlangd, dat hij zijn fiets van linis medoneeint, atn haar nabij een spoorwwegstalion buiten zijn woonplaats te stallen, dan wordt hem een vergoeding toegekend van fl.30 per week, ongeacht den naar het werk af te leggen afstand. De rechtspositie. Ten slolte is ook in de rechtspositie van den arbeider voorzien, doordat op grootere werken, waar meer dan 100 man arbeiden, dooi het uitzendend orgaan van het rijksarbeidsbureau, op voordracht van de vakcenlralen (het N.V.V., het R.K.W.V. en het C.N.V.) ten hoogste drie vertroor wensmanneu uit de arbeiders zullen wor den aangewezen, waaraan, overeenkomstig een hiervoor opgestelde instructie, de taak is opgedragen de belangen der arbeiders te behartigen. SINDS JAREN GEVESTIGD ATELIER 'zooveel moeite zult veroorzaken als mijn laat ste leerlinge, die altijd trachtte te flirten met de doctoren en studenten. Denk er aan, dat wij Her zooiets niet kunnen toestaan." „Ik ben heelemaal niet van plan te -flir ten", antwoordde Mavis kalm, met een blozend gezicht. Zuster Owen was buitengewoon knap met haar gouden haar en goed figuur, klassieke trekken jong voor haar functie, maar Doro thy had haar verteld, dat ze buitengewoon ver standig en bekwaam was en dat alie doctoren hoog tegen haar opkeken. „Dat is ook maar het beste ats je in St. Austin's wilt blijven", was het korte antwoord van zuster Oweu, terwijl ze verdween. „Wasch de medicijn-glazen om, Casslene", gaf Hilda Bloom opdracht, „en doe het vlug. De keuken is- aan het eind van dje gang." Mavis verzamelde vlug de gebruikte glazen op een blad en begon, in de keuken gekomen, met haar taak. Het had haar erg gemakkelijk werk toegeschenen, maar plotseling ieken haar vingers wel verlamd. Tot haar schrik brak ze bovendien nog een van de teere glazen, ter wijl het haar niet meeviel om glans op de anderen te krijgen. Ze had. zooiets nog nooit eerder gedaan. Eindelijk was ze klaar met het werkje. Ze holde met haar blad de gang op, om, terwijl ze een hoek omsloeg, in hevige botsinc te komen met een. langen man in een witte jas, die uit de .tegenovergestelde rich ting kwam, waardoor alie glazen op den grond terecht kwamen. „Tonyi" riep Mavis, hem aankijkend. „Wat doe jij Her?" Een verwonderde zusfer, 'die op hef geluid van het brekende glas was afgekomen, trok zich weer haastig terug, toen ze Anthony Dare herkende. Tony's heldere oogen monsterden,' - evenals de zusters hadden gedaan, het knappe figuur- Gisteravond heeft de vierde groep knm- peerende journalisten in een kameraad- schap&arvond ateclieid genoinen van de Can- nenburgh, het historische slot van Maarten win Rossum. waar vier weken lang journa listen hebben gelogeerd. .Op dezen kameraadschapsavond Was aan wezig de heer H. Feltmeyer, voorman der NederLandsche S.S., die den journalisten op het bordes van de Cannenburgh heeft toegesproken. Problemen. Het is spreker bekend, dat velen in onzen tijd innerlijk worstelen met en trachten een oplossing te vinden voor de proble men van dezen tijd. Het is nu eenmaal niet eenvoudig om een overtuiging van vandaag te veranderen in een van morgen. Waar het in dezen tijd om gaat is een wereldbeschouwing, die tot vleesch en bloed wordt. Omstreeks 2 Juli hebben Nederlandsche vrrpvilligers bij Lemberg aan den strijd deelgenomen. Dit was niet het resultaat van onvruchtbare debatten, van geworstel' piet problemen, van menschen die meenen, dat het vraagstuk van onzen tijd geen an der is dan dat van systemen, waarbij het een, de plaats kan innemen van een voor gaand. Alen moet begrip hebben voor de enorme grootheid van dezen tijd, die een wendetijd is, een noodzakelijke historische verande ring van het aangezicht van. deze wereld voor een langere periode dan honderd jaar. En eerst hij, die dezen tijd zoo verstaat, kan zich met d'e problemen bezig houden. Elke andere vorm van het .zich bezig hou den met dez'e vraagstukken is een gelief- hebber, steriel als ad het andere op dit gebied. Saamhoerigiieid. Ons gezamenlijk lot en onze gezamenlijke toekomst moeten wijl 'beleven in het ka der van ons eigen volk. Er is een grootere saamhoorigheid in de wereld wordende, ajs gevolg van een groeiproces, dat aan den gang is. Dat is de groot-Germaansche gemeenschapsgedachte. Wij denken niet in schema's en formules, grooter eenheid wordt onder den druk van gemeenschap pelijk gevaar geboren, op een natuurlijke basis; een eenheid ojp- basis der lotsver bondenheid van menschen, die hun cultuur hebben hoog te houden en te verdedigen tje in rood en Wauw. Dan begon hij plotseling te lachen. „Ik heb mij bij den staf van St. Austin 3 gevoegd", verklaarde hij koel, „omdat ik hoor de, dat jij hier zou komen, Mavis." „Maar ik dacht je hebt altijd gezegd, dat je in Londen ging wonen", protesteerde zij ---erward, aangegrepen door _eep plotseling voo-gevoel, dat er moeilijkheden op komst war mi. „Dat kan wachten", gaf de jonge chirurg vertrouwelijk ten antwoord. „Je zult dit gedoe spoedig moe worden. Als ik naar .Hariey Street ga, zul jij, w'n lieveling, met me meegaan." HOOFDSTUK IV. De lachende oogen van Tony ontmoetend, werd Mavis plotseling boos, erg hoos ook. Tonjj Dare hield het voor vanzelfsprekend, dat hij in alles zijn zin zou krijgen, maar zij zou hem heel gauw laten zien, dat hij het bij het ver keerde eind had. „Je, vergist je", antwoordde ze met een woe deenden klank "in haar stem en .vlammende oogen, zoodat hij onwillekeurig een stap terug deed. „Waarom zou ik met je mee gaan?,, voegde ze er kalmer aan toe. De lange witte gang was leeg. De twee wa ren - Heen. Voor het eerst in zijn leven aarzel de ay en voelde hij zich onzeker van zich- zei'. «rouwen waren steeds voor zijn charmes bezweken. Hij was dat beu. Hij had altijd ge weten, dat Maris anders was en dat Hj zich moeite zou moeten geven om baar te winnen, maar hij had niet getwijfeld over het resultaat, was er zeker van geweest, dat hij uiteindelijk zou overwinnen. „Je zult met me meegaan, omdat ik van je houd en je als vrouw wil hebben", zei hrj. Mavis Hef haar hoofd zoo snel op, dat haar kapje ongemerkt afviel. „En is dat volgens jou voldoende? Denk jij, tegen krachten als het bolsjewisme en het internationale kapitalisme. .Een dergelijke lotsverbondenheid kan slechts bestaan bij menschen van hetzelfde nas en van denzelfUen aard. En wanneer het nju gaat tegen de Sovjet-Unie, dan is dit niet slechts te beschouwen als een toeval lige episode, maar men bedenke, dat reeds in 1788 duizenden Nederlanders de Oe kraïne zijn binnengetrokken, die daar wel varende dorpen stichtten, waarvan de mo lens en die 'golvende korenvelden nog de getuigen zijn. Dit w as het werk van Ne derlandsche voortrekkers. Er ontstond een ruimte van de Noordzee tot de Oeral, waar Gcrmaansche menschen bij geboorterecht de leiding hadden, omdat leiding slechts kon uitgaan van menschen van dit ras. Mogelijk lieden. Men bedenke ook welke mogelijkheden er zijn in deze ruimteconcept/e. Westelijk van den Oeral zijn er aan grondstoffen acht milliard ton aardolie niet geëxploiteerd, terwijl in 'die Vereenigde Siaten slechte drie milliard ton geweest zijn en. deze zullen binnen 25 jaar zijn opgebruikt. De onontgonnen ijzer- en andere ertsen, grond stoffen, enz., in aanmerking nemende, valt het mij op, dat velen niets beters weten te doen dan zich te verliezen in onvrucht bare discussies. i Het is heerlijk in dezen tijd te leven, nu een geschiedenis voor eeuwen wordt ge vormd, zoo besloot de heer Feltmeyer. De gene, die hieruit de consequentie weet te trekken, die geloof in dje toekomst heeft en met den tijd wil meemarcheeren, is voor bestemd* om zoo mogelijk zich te scharen, in. de rijen van de S.S., waarin 'deze ideeën waaide en vorm hebben gevonden. Dan hebben zij begrepen welke hun hou ding in dezen tijd moet zijn. Vandaag zal de Cannenburgh nog een maal al zijn journalisten-gasten terugzien ter gelegenheid van de rëunie. Aan de Maas, in het hind van Maas en Waal, ligt wellicht het oudste plaatsje van Gelderland, zoo niet het oudste van Neder land. Het is Batenburg, of zooals het in de oud ste spelling voorkomt: Batavorum. Het is niet bekend of dit het Batavorum is, waarover-de geschiedschrijver Tacitus melding maakt. Het is ook wel mogelijk, dat hier eeu burcht stond van Bato, een Keliischen prins. De overblijfselen.van het slot Batenburg zijn natuurlijk van veel later datum, van omstreeks 1600, doch de grondvesten waarop dit slot is gebouwd, zouden uit do 4e eeuw dateeren. De ruïne bestaat thans nog nit een gedeelte van het Poortgebouw, een uitgekl ngden uit kijktoren, een grooten, ronden toren en, pen ringmuur met bastions. Op de binnenplaats ziet men nog eeu oude waterput, waarin vol gens de overlevering, ^de heidenen' gedoopt' werden. Deze put zou door St. Willebrordus gewijd zijn. Het kasteel, dat in den loop der eeuwen door vele bekende geslachten bewoond is ge weest o.a. door de Batenburgs, de Broncfe- borsten en de van Heeckerens is tijdens do Fransche bezeiting in 1794 door onvoorzichtig heid, door brand grootendeels verwoest. In 1874 werd hij het plaatsje Batenburg een uitgeholde Iwomstam gevonden met 150 urnen, welke thans voor het grootste gedeelte berusten in het minderbroedersklooster te Megen tenZuid-Westen" van Tiel. Ook werden hier Romaansch aardewerk en Romaansche munten gevonden. Brienburg was eertijds stad en had een eigen munt, die echter bekend stond om het slechte gehalte der afgeleverde geldstukken, In de oude kerk te Batenburg, welke uit de 16e eeuw dateert, vindt men nog zeer oude grafzerken en o a. een van Govert Cornells, een muntgezel. Men vindt in deze kerk ver der een bardsteenen doopvont uit de 13e eeuw, een gebrandschilderd glas en vijf borden met de familiewapens der vroegere kasteelbewoners. dat ik niet van jou moet houden om met je te kunnen trouwen?" vroeg ze op koelen toon. „Houd" je dan niet van me, lieveling?" Hjj gal zijn stem dien vleienden klank, die hem steeds alles had doen krijgen wat hij hebben wilde. „Je zult spoedig het spelletje moe zijn, om met werken je brood te verdienen. Alles komt in orde. Wij gaan trouwen en ons in Hariey Street vestigen." „Ik houd niet van je, Tonv, en na dit ben ik er niet eens zeker van, dat ik ooit wat om je gegeven heb",* protesteerde zij. „Heeft paps je niet verteld, dat ik met S.un Hart ga trouwen, dat ik niet vrij ben om jouw als ik het zoo noemen mag aanbod te aan vaarden, ofschoon het meer klinkt als een commando dan als een aanbod? Ik houd van Sam en ik zal paps laten zien, dat ik even goed iels kan bereiken, als Hj dat heeft ge daan", merkte ze op, haar kin triomfantelijk omhoog stekend. Waf. wond ze zich op! Hij kon beter niet aan haar zeggen, dat hrj die zoogenaamde ver loving van haar niet serieus nam. Hij geloofde met den ouden heer Casslene, dat deze on beschaamde man, die zijn oogen had durven opslaan tot een erfgename, die even ver boven- hem stond als de sterren, slechts haar geld wilde. „Ik ben dol op je, Mavis, en ik weiger de hoop op, te geven, dat je op een goeden dag m'n vrouw zult worden", zei hij ernstig. „Dat heeft geen zin. Ik zal nooit van je kunnen houden", zei ze vastberaden. Ze keek hem aan, terwijl ze dit zèi en daarbij begon nen haar wangen te gloeien. „Ben je zoo ijdel, Tony, dat je niet kunt beseffen, dat ik nooit wat om je zal geven? Het zal je een hoop onaangenaamheden besparen, als je hetgeen in zeg als ernst opneemt." [Wordt vervolgiD-

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 6