EUROPA EN DE BLOKKADE m HET RIJK VAN STALIN Woensdag 16 Juli 1941 Tijd om te verduisteren EERSTE BLAD BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN) TEL. 69300 (3 LIJNEN) 94ste Jaargang Mo. 22833 Het continent minder trefbaar dan Engeland POSTREKENING S311 Duitsche geestelijken en de oorlog Britsche vliegtuigen boven Duitsch gebied De Komintern in Frankrijk De aanval op Huil De bloedigste sociale revolutie leverde alleen ellende op VANDAAG: 21.55 UUR MORGEN: 21.54 UUR ZONSOPGANG MORGEN 5.37 UUR Het gebruik van hospitaalschepen Vacantiedagen Voor de confectie industrie Om een vrouw Moordaanslag te Stadskanaal Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering ran Zon- en Feestdagen. Prij's per kwartaal f 2.10; franco per po«t f 2.60 Prij9 per week: 16 cta. Afzonderlijke nummers «feu.Abonnementen worden dagelijks aangenomen ArlvertentiCn voor het eerstvolgend nummer moeten vóór elf uur aan het Bnrean bezorgd zijn, 'a Zater dags vóór 9 uur. Een bepaalde plaats van advertentien wordt niet gewaarborgd. Directie: Mr. H. A.- M. Koelants Hoofdredacteur: M. Stavenga, Schiedam SCHIEDAMSCHE COURANT Op een in het oog vallende plaats pu bliceert, de Frankfurter Zeitung èen arti kel, dat zich bezig houdt met de gevoe ligheid der Europeesche landen, vooral der asmogondheden, voor een blokkade en wel ia tegenstelling tot Engeland.' Onder het opschrift „Europa verhongerl niet", wordt daarin betoogd: Europa ver hongert niet, zoomin door gebrek aan le- - vensmiddelen als aan grondstoffen.- Die Britsch-Amerikaanscke speculatie ons con tinent en daarmede de asmogendlieden door economische afbinding op de knioen te kun nen brengen,'is gebaseerd op op vallingen, die blijkbaar in .de eerste plaats voort- Vloeien uit den omvang van den vooroór- logsclien invoer in Europa. Meer dan de helft van alle goederen, die door de an dere werelddeelen op de markt werden ge bracht, ging destijds naar Europa. Maar bet totale bedrag van den invoer is niet van belang. Dleze som van vele milliarden bewijst slechts welk een krach tige,, belangrijke klant Europa als geheel genomen is geweest. Als maatstaf voor de gevoeligheid voor een blokkade is dit to taal bedrag evenwel volstrekt ongeschikt. Om den juisteu graad van afhankelijkheid vast te stellen moet men onderscheid ma ken tussclien niet en wel te missen in voer en vooral letten op de verhouding tusschen invoer en zelfverzorging. Als Engelsch-Amerikaansche kringen groote verwachtingen hebben omtrent het alsnog bereiken van hun doel door geheel hot vasteland van Europa van allen invoer af te sluiten, nadat de blokkade tegen de asmogendlieden is mislukt, trekken zij over ijld uit de situatie van Engeland conclu sies voor die van geheel Europa. Enge- lands afhankelijkheid vainftnvocr is inder daad enorm. Die laatste jaren voor den oorlog werd 76 procent van Engelands verbruik aan broodgraan geïmporteerd. 83 procent van de door Engeland geconsu meerde suiker kwam „van elders. Die pro- ductie"vafT Vleesch óp basis van het vee voeder in hot binnenland bedroeg sieehts 39, ran kaas 23, van boter 10 en van vet 37 procent. M Grondstoffen. Wat voor Engelands voedsel geldt, geldt in nog sterkere mate voor de voorziening van. de Brilsche industrie met grondstoffen. Met uitzondering van steenkool en ijzer is het eigen aandeel in de grondstoffenvoor- ziening onbelangrijk. Slechts bij wol be reikt de eigen productie en bij koper en tin de afval van oude grondstoffen om streeks een vijfde van het gebruik. Bij de overige grondstoffen ligt de zelfvoorziening nog lager, ook als men rekening houdt met afvalstoffen en bedraagt meestal niet meer dan. een tiende, b.v. bij vezelstoffen, de meeste metalen, vooral voor de verede ling van staal, voorts bij rubber, mine- raio oliecn en alle voornaamste grondstof fen voor -de chemische industrie. Indien liet vasteland van Europa even afhankelijk was van invoer, dan z,ou mem de verwachtingen kunnen hegrijpen, dia omtrent de blokkade werden gekoesterd. In vele kringen gaan deze verwachtingen zoover, dat men ook bij een'capitulatie van het Engclsche eiland voortzetting van den economischen oorlog van Amerika uit aan beveelt en het mogelijk acht langs dezen platonischen weg het vasteland van Europa en daarmede de leidende mogendheden te vermurwen. Continentale zelfvoorziening. Gelukkigerwijs is do situatie voor het continent als geheel genomen volstrekt an. ders dan voorjiet Britsche eiland. De netto, invoer vormt hier hij de plantaardige voe. dingsrniddelen in totaal niet meer dan en. kele procenten van het geheele verbruik. Vleesch, viscli, kaas, eieren en boter wor. den zelf geëxporteerd. Dit overschot is overigens niet echt, daar het berust op behoeften aam invoer van voedergraaa en oliekoeken. Deze behoefte" bedraagt even. wel niet meer dan tien li Vijftien procent Man de binnenlamdsche voedsetbasis, waar uit een indirecte behoefte aan aanvulling bij kaas en eieren van omstreeks vijf pro. cent en 'bij vleesch van ten hoogste tien procent voortvloeit, terwijl de schaal bij' boter ongeveer in evenwicht staat. De eeni. ge noemenswaardige leemte is de behoefte aan aanvulling van traan en plantaardige Vetten ten bedrage van 30 procent van het normale vredesverbruilc. Dit verbruik komt evenwel in aanmerking voor beperking. Op het gebied van do grond'stoifenvoor. ziening is de situatie vrijwel als bij de voedingsmiddelen. Steenkool, ijzer,, sta,al, lichte metalen, hout en bouwmaterialen werden in 1937 met een overschot gepxo. ditceerd, zoo ook die belangrijkste chemi sche grondstoffen. Ook waar leemten in de voorziening bestaan, zooals bij enkele niet ijzerhoudende metalen, waarbij de" zelfivoor. ziening sléchts een of tweederde van het vredesverbruik bedraagt, voorts bij mine. rale oliën, rubber, textielvezels en huiden, zijn in ieder geval de behoeften van de bewapening en de stricte noodzakelijkheid van de burgerbevolking gedekt, gedeeltelijk door afgedankt materiaal, gedeeltelijk door synthetische productie en gedeeltelijk door de mogelijkheid om de ontbrekende materia, len te vervangen door ersatzstoffen. Vervangings mogelijkheden De legende van die groote gevoeligheid van Europa als geheel voor een blokkade is dus eea Engelsch' verzinsel. Een gede. tailleerde vergelijking tusschen verbruik en invoer toont reeds voor normale vredestij. den een verwonderlijk hoog aandeel van de continentale zelfvoorziening op de mees. te gebieden. Terwijl b.V. de voedsel voor. ziening v,an het Britsche eiland reeds bij een 'belemmering van den aanvoer van slechts vijftien a twintig procent reeds met tien tot Vijftien procent daalt, zou het vlaste land van Europa een onmogelijke veronderstelling voor bon. derd procent van zijn aanvoer beroofd moe. ten worden, ais men het zelfde effect wilde bereiken. Daarbij is nog in h'et ge. beel niet rekening gehouden met de talrijke vervangingsmogelijkheden, waarover men in gevial van nood beschikt. Voor de meeste landen van Europa be. stond voor den oorlog geen aanleiding om die eigen productie van deze aanvul. lingsvoortbrengseléii stelselmatig te verhoo. gen. "Eerst thians beginnen Velen van déze tanden aan deze mogelijkheden te denken, die de eigen bodem) hun biedt. De produc. tiekrachten, van Europa zijn" nog nooit ten volle gebruikt. Voor vele producten, waar aan thans gebrek bestaat, zou men vroeger geen afzet hebben gehad. Eerst door de blokkade wordt de pro. ductie Mer ten volle ontketend. Inmiddels kan men zich door beperking en vervanging behelpen. Zeker is, da,t de blokkade, die gericht is tegen de asmo. gendheden, deze mogendheden minder treft dan den daarom heen gelegen ring van de Pnj» der ad verten tiëu. van jregels l i 60 iedere regel meer i 0.31; tn het Zaterdagnnmmer 1—~5 regels 1.85, iedere regel meer f 0.36 Reclames f 0.77 per regel. Incassokosten S ets,; pbsticwi tan ties 15 ets. Tarieven van advertentien bij abonnement 2ij"n aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen voonnthetahn - Kleine Advertentiën opgenomen f 0.52 t/m 15 woorden i 0,77 t/m 25 woorden. Fik woord meer 5 cent tot een ma Tim nm van 30 woorden. 'a Woensdags: Klemt Ad ver ten ti ui tot 25 woorden '0.26, inita vóór Dinsdagavond C nur aan het Bureau bezorgd 'a Zaterdags- Kleine Advertentiën i 1.03. indien met vóór Vrjfdagavond 0 uur bezorgd. andere Europeeschfe landen, die Engeland bij de blokkade h'eeft betrokken. Het Britsch-Aimerikaansche uilliongerïngs- plan 'blijkt in het geheel geen begrip van de werkelijkheid te hebben, als het op langeren termijn Wil Werken. Want de tijd werkt hier ongetwijfeld in het voordeel van Europa. Hoe langer die blokkade duurt, des te meer rijpen de vruchten van de reorgani. satie der geh'eele Europeesche produclie op het gebied van voedingsmiddelen en grondstoffen. Zooals Duitschland voor den oorlog door productieslag en vierjaarsplan, naar 'bewezen is, Van jaar tot jaar beter bestand geraakte tegen de blokkade, zal dit ook geschieden met het geheele conti, nent, nu het zich' thans gedwongen ziet dezelfdló taak op 'breaden grondslag ter hand te nemen. Gok in den veldtocht in het Oosten hebben, naar aan het D.N.B, gemeld wordt, leden van de Duitsche geestelijkheid zich even dapper gedragen als bij de gevech ten in Zuid-Slavië en Griekenland. In deze drie gevechtsfasea kregen 27 R, IC. geestelijken te velde het ijzeren Kruis twee de klasse. Bij de bezetting van Kreta zijn voorts twee katholieke geestelijken en drie proteslantsche geestelijken met valschermen omlaag gesprongen, om de eveneens met valschermen gedaalde artsen te helpen hij de verzorging der gewonden. Twee gees telijken vonden hier den heldendood Kaar blijkt uit een mededeeling van militaire zijde, hebben 47 leekenbrocders van R-K. klooster- die sedert het begin van den oorlog vrijwillig bij den saniteitsdienst werk zaam zijn, oorlogsonderscheidingen gekre gen, o.m. 13 het infanterieslorminsigne en 7 liet pantserstorminsigne. Volgens voorloo- pige, nog onvolledige raming hebben daar mede ongeveer 350 geestelijken en keken broeders oorlogsonderscheidingen gekre gen. liet aantal protest an tsche geestelij ken, dat op het oogenblik oorlogsdienst verricht, deels met de wapens, kan thans niet vastgesteld worden. Waarschijnlijk zijn het echter verscheidene duizenden, aange zien uit hun gelederen reeds 1700 perso nen onderscheiden möt hot ijzeren kiuis tweede klasse. In Jen nacht van Dinsdag op Woens dag hebben Britsche vliegtuigen korte vluchten gemaakt naar het Rijnsch-lVest- faalsche industriegebied. Door goedgerieht afweervuur werden zij reeds bij do nade ring \ers|jrcid. Zij wierpen slechts op en kele plaatsen eenige brisant- en brand bommen neer, welke slechts geringe scha de aanrichtten. T'.v Zo» verken de Duitsche granaten. Vernielde S»ijetpantservagen aan den weg naar Luck. (P K. Schreier, Atlantic, Zander-Mi.) Een speciale correspondent van de „Ma tin" meldt uit Vichy, dat do Komintern in Frankrijk 30 C00 bezoldigde agenten bad, van wie er reeds 25.000 onschadelijk zijn gemaakt. Na het vertrek der Sovjet ami as sade, is in het ambassadegebouw een huis zoeking vei richt, waarbij kisten met do cumenten zijn gevonden, welke bewezen, dat de Sovjets onder bescherming van hun diplomatieke onschendbaarheid een reusachtige bolsjewistische propaganda voerden. In een kelder vond men de over blijfselen van een geheimen zender. Of schoon het ambassadepersoneel al zeer uitgebreid was, waren er bovendien nog 80 handel,sattacheé's in de verschillende industriestreken. De Duitsche luchtaanval op de haven en de belangrijkste ravitailleeringsbedrijven van Huil in den afgeloopen nacht is zeef begunstigd door den lichten zomernacht. Do bestuurders konden de opgedragen dooien nauwkeurig herkennen en deden den aan val met groot succes ondanks den ster ken afweer. Behalve zes groote branden en talrijke kleine en middelgroote ontstond een ze-er groote brand in de korenmolens en tegen den ochtend had deze een ge weldiye uitgebreidheid verkregen. In liet Oostelijk deel van de haven werden een benzineopslagplaats getroffen, die in vlam men opging. Colin Ross, wien liet hij uilzondering ge. lukte in 1940 een verblijfsvergunning te Moskou voor zich zelf en zijn gezin te ver. krijgen en zelfs de mogelijkheid kreeg om in de Sovjet-Unie te reizen, wijst er op1, dat, wat meestal ten onrechte kortheidshalve Sovjet Rusland wordt genoemd, meer is dan een land en meer dan een rijk. Het is een continent, een „halfrond" een eindeloos „leefgebied" met ongeveer 180 millioen inwoners. En die zijn zoo verschillend van aard, omvatten menschen van zoo verschil, lend ras, van zoo verschillende beschaving en loven?-orm, dat zij allen onmogelijk on. der één hoofd benaamd kunnen worden. Eu daar komt hij, dat in deze ruimte en deze sfeer, die op zichzelf reeds afwijkt van alles wat voor ons gewoon is, in den loicipi Üer laatste twintig jaar zoo vreese. lijke dingen gebeurd zijn, dat de toestanden en. omstandigheden, die in het rijk van Sta. 3in feiten vjan den dag zijn, waarover men niet eens spreekt, ons menschen van liet avondland eenvoudig ongeloofelijfc moeten voorkomen. - Vergeefsche offers. Het rijk van. Stalin is een complex van feiten en denkbeelden, die voor een Euro. paaan eenvoudig onvereenigbaar lijken. Het schokkendste daarbij1, ook voor een over. tuigd anti.bolsjewist, is echter, dat milli- oenen en nog eens millioenen menschen Kun leven hebben gelaten ter verbetering van den toestand van arbeiders en boe. ren, met als resultaat, dat het dezen ar. beiders en hoeren th'ans slechter gatat dan tevoren. De 'bloedigste sociale revolutie der wereldgeschiedenis is tevergeefs u'itgevoch. ten. ]ta de z.g. dictatuur van h'et proleta riaat is de proletariër er gemiddeld ellen diger aan toe dan onder den tsaar. Hij heeft echter een troost voor zoover men dat een troost kan noemen, allen, wien het eenmaal beter ging dan hem, die hem eenmaal onderdrukten overheerschten, den adel, den groot-grondbezitter, den kei zerlijke ofhcieren en ambtenaren, gaat liet thans even slecht, voor zoover men ze niet doodgeschoten of onder martelingen om het leveu heeft gebracht. Een klein, uitermate klein aantal prole. tariërs is het gelukt, zich op te werken, naar de thans heerschende laag. Gemeten echter volgens Europeesche maatstaven, is de levensstandaard zelfs van deze men. schen belachelijk laag, tenminste op de laagste en gemiddelde trappen der hiërar. chie. Men moet bijv. al heel hoog geste, gen zijn ofp den ladder van de Sovjet hiërarchie, om zich te kunnen verheugen in. de luxe van een woning met drie ka mers. De eenkamerwoning is regel in liet arbeidersparadijs. "Woningtoestanden. Jik hen in genoeg woningen geweest, vertelt Colin Ross, die uit een enkele 'kla- mer bestonden, waarin twee gezinnen huis. den. In een zoo'n kamer stonden twee bedden tegenover elkaar en in ieder bed sliep een echtpaar met verscheidene kin. deren. En ik heb ook' gespro-ken met de nieuwe bewoners. Zij waren van mecning, dat zij het eigenlijk heel goed hadden, bescheiden zijn de eischen in Sovjet-Rus land wanneer ze maar genoeg brood hadden. Maar daar mankeerde het vaalk aan. In Moskou hébben wij de bevolking in de rij zien slaan voor de bakkerswinkels. Drie dagen lang was in geheel Moskon geen brood meer te krijgen. Maar toen wij vlak daarna naar Kiev gingen, kon men daar op alle hoeken van de straten brood 'koo. pen. Zoo k,an men zeer versclitllende in. dru' ken uit Rusland mee naar huis nemen. Paradcpaardjcs. Er zijn verder ook enkele paradepaard- jes, zooak de ondergrondsche spoorweg van Moskou, die inderdaad technisch vol maakt is. Men kan ook opera's en ballet-uit voeringen in Moskou of in St Petersburg zien. Ook zijn er enkele modelfabriekon en modcünstelüngen op hot gebied van socialen zorg, die men om propagandisti sche redenen aan buitenlandsche bezoe kers tc.ont llier hapert liet eChtyr al. Men heeft ons tenminste fabrieken laten Kien, waar de arbcidsvoorwnawlen slechter wa ren dan in de ergste werkplaatsen van New York Ook bracht men ons naar kin dertehuizen en zuigelingeniiiriclitingcn, d e ondcnkbaai armzalig waren. Kaïr liet schijnt hield men ze voor voortreffelijk, anders zou men ze ons iocli nauwelijks hebben laten zien. Dit bewijst, dat men er in do Sovjet-Unie ieder denkbeeld van heeft verloren, hoe de „proletariër" in de niet-boisjewistische landen leeft en onder welke voorwaarden hij werkt. Hermetisch gesloten. Hoe zou het ook anders kunnen zijn. Het land van hamer en sikkel is sedert een kwart eeuw hermetisch afgesloten van de rest van de wereld. Bijna allen, die nog van vroeger wisten, hoe het er bui ten Rusland in de wereld uitziet, heeft men uit den weg geruimd. Vele kenners van de toes^pden in de Sovjet-Unie zijn van meening, Jat de massa execulies der laatste jaren geen andere reden hadden, dan een opruiming te houden orftler de genen, die nog eenig idee hadden van de niet-bolsjewisfische wereld cn inderdaad gelooft dc massa dan ook, dat liet het volk buiten den Sovjetslaat, vooral in de z.g. fascMUche landen, nog veel slechter gaat. Juist op dit gebrek aan kennis berust niet voor het minste deel de heerschap pij van Stalin. Kaar officieel wordt medegedeeld, heeft de Duitsche regeering baar voornemen ken baar gemaakt om in de Oostzee en in de Kooidc-lijke IJszee hospitaalschepen te gebruiken. De Sen jet-iegeering heeft de aankon diging inzake de Duitsche hospitaalsche pen beantwoord met de mededeeling, dat zij deze schepen niet de bescherming zal verkenen, welke hun volgens de begin selen van hel volkenrecht toekomt. Dc militaire diensttijd in Amerika, In een officieel schrijven aan den voor zitter \an het Congres heeft de onder minister \an ooi log, Patieraon, medege deeld, dat president Roosevelt voorstan der is van den verlenging van den dienst tijd voor degenen, die ooi sjironkelyk voer 12 maanden zijn opgeroepen, en wenscht, dat do limiet voor het aantal recruten, dat op een gegeven oogenblik onder de wapenen is. wordt afgeschaft. Deze limiet bedroe j 900 000 man. tJ Het college van rijksbemiddelaars heeft met ingang van 16 Juli een regeling vast gesteld van vacantiedagen van werknemers in de confectie-industrie. Voor elke maand onafgebroken dienst wordt tot een maximum van zes dagen een halve dag vacantievergoeding ver leend, welke wordt uitbetaald op den laaf- sten werkdag vóór do vacantie, ook in geval van eerdere beëindiging der dienst betrekking, tonvij deze beëindiging ge schiedt op gTond van een dringende re den als bedoeld in artikel lG39p B. W., in welk geval het recht op vacantiever goeding vervalt. De vacantievergoeding bedraagt per hal ven dag een twaalfde deel van het week- inkomen, hoedanig geldt 1/52 van het to tale loon in de laatste 52 weken der, dienstbetrekking, of, bij kortere dienstbe trekking, een overeenkomstig deel v*„n het totale loon in die kortere periode, zulks met dien verstande, dat ziekteweken hij deze berekening buiten beschouwing blij ven en dat de vacantievergoeding per hui ven dag niet kan dalen heneden een twaalfde deel van 36 uur loon. Daarenbo ven zal voor nieuw in het vak komende leerlingen beneden zestien jaar de vacan tievergoeding niet kunnen dalen beneden 36 uur kon Tusschen zekere J. B. en de echtge- noote van R. W. te Stadskanaal was in' den loop der tijden een veihouding ont staan. De laatste dagen logeerde tenliuize van B. een jongmensch uit Nijmegen en toen deze ook naar de gunst van da vrouw dong, was dit geenszins naar den zin van B. Het gevolg hiervan was, dat het giste ren in dn Hoofdstraat tot een botsing tus schen bc-ïle mannen kwam, waarbij de Nijmegenaar twee maal door B. met een dolkmes werd gestoken en levensgevaarlijk gewond. Dc getroffene is naar het r.k. zieken huis in Winschoten overgebracht, terwijl de dader kon worden gearresteerd. Deze heeft een bekentenis afgelegd.

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 1