Iw RUSLAND HET „PARADIJS DER ARBEIDERS" Donderdag 17 Juii 1941 Tijd om te verduisteren Om de toekomst onzer beschaving 94ste Jaargang Schokkende feiten der officieele Sovjetstatistiek Sëdert bijna 100 jaren nl vanaf de pu blicatie van het communistisch manifest van Karl Mars »oemt het communisme zichzelf de ware voorvechter van de hoog ste sociale rechten van het proletariaat. In de geheele wereld voeren do adep ten van het Russische bolsjewisme hun propaganda onder den werkenden stand, met verwijzingen naar hetgeen in Sovjet- Rusland op sociaal gebied tot stand is gebracht. liet bolsjewistische Rusland wordt door de communistische agitatoren een „paradijs" der arbeiders genoemd'. In deze propaganda wordt de indruk gewekt, alsof in Sovjet-Rusland de meest moderne sociale wetgeving bestond, die tegelijker tijd den lioogsten levensstandaard, die be reikt kan worden, voor alle werkende men- schen waarborgt. Do werkelijkheid ziet er beeï anders uit. Juist zooals het bolsjewisme op vele an dere gebieden vooral in organisatie en techniek, in» handel en bedrijf, in het ver keer en ook in de opvoeding tevergeefs getracht heeft ook maar hij benadering de prestaties weer te behalen, die het tsaris tische Rusland kon toonen, heeft het ook gefaald op zijn meest eigene gebied, n.l. in de oplossing van de groote sociaal politieke problemen. Ook al ontzegt men den Sovjet-machthebbers den goeden wil niet: belangrijk zijn alleen de resultaten van een meer dan 20-jarige activiteit. De resultaten van deze „periode van den op bouw" zijn volgens bet A.NP. schrikwek kend. Telaatkomcrs. De Sovjet-Russische sociale wetgeving is 2 jaar geleden opnieuw geregeld'dpor een verordening, die een revolutie was en die is onderteekend door Stalin, Mo- lotof'en den vakvereenigingsleider-Sjwer- nik. Deze nieüwe arbeidswetten zijn ge publiceerd na een langdurige systemati sche campagne in de pers,'waarbij talrijke misstanden op het gebied van den arbeid aan ,1c kaak werden gesteld. Deze cam pagne richtte zich tegen „luilakken en leegloopers", tegen niet op tijd komen in de fabrieken, tegen de groote verwisseling van werkplaatsen en in verband daarmee tegen misbruik van de vacaniiebepa'ingen. Het lesultaat van-de'nieuwe sociale wet ten was over het geheel een belangrijke verslechtering van de sociale positie \an den arbeider en een rigoureuze, verscher ping van de disciplinaire bepalingen. De bedrijfsleidingen en autoriteiten zijn volgens het geldende sociale recht l>e- voegd verstrekkende straffen toe te die- ncd. Bij vergrijpen tegen het nakomen van den arbeidstijd wprdt eerst een be risping gegeven Bij herhaling krijgt de s'chuiclige slechter betaald werk voor een tijd tot drie maanden toe Hij kan ech ter ook voor Jongeren tijd bij wijze van straf tof oen lagere post gedegradeerd worden. Wie in 1 maand üjds 3 maal te iaat komt, wordt gestraft met onmid dellijk ontslag. In dit,geval gaan de aan spraken op sociale verzekering verloren. Wie om disciplinaire redenen wordt ont slagen., moet voor zoover hij een dienst- of arbeidswoning heeft zijn wo ning binnen 10 dagen ontruimen, zon der aanspraakte kunnen maken op een andere woning De vacantie wordt alge mern verkort, de minimum arbeidstijd ver lengd en voor zwangere vrouwen is de verloftijd verminderd. Tenslotte is door de nieuwe sociale wetgeving de mogelijkheid tot vrijwillig veranderen van werk zeer bemoeilijkt Harde wetten. De arbeider en kantoorbediende kan nau welijks meer, zonder zichzelf ernstig na deel te berokkenen, zijn ontslag nemen uit zijn positie en ergens anders gaan wer ken. De nieuwe, arbeidswetten hebben door haar hardheid tot uitgebreide opstanden der arbeiders en kantoorbedienden geleid. Vol gens berichten in de Brawda, is het her haaldelijk tot openlijke rebellie, gekomen, welke door de justitie met drakomisohe strengheid ïs onderdrukt. Zelfs op de staats- werf in Kronstadt is het tot een protest staking gekomen, die tenslotte door zwaar gewapende afdeelingen der Gepoe moest VANDAAG: 21.54 UUR MORGEN: 21.53 UUR ZONSOPGANG MORGEN 5.38 UUR worden ondeidrukt. Bedrijfsleiders die niet met groote strengheid optreden tegen ver grijpen, worden hard gestraft. Bijna dage lijks maken de Sovjetbladen melding van dergelijke maatregelen. De nieuwe sociale wetten vormen ech ter slechts het kader voor een officieele sociale politiek, die op haar belangrijkste punt, n.l het loonpeil, een schrikwekkend laag niveau heeft bereikt. De «laatste jaren is de roehei nogmaals gedevalueerd, zon der dat er vereffening bereikt werd in de prijzen van levensmiddelen en verbruiks- goederen. D;e arbeider verdient thans in het arbeidersparadijs der Sovjet veel min der dan de arbeider van welke cultuur- natie ook. Wat echter vooral van belang is, hij verdient nog slechts een deel van hetgeen betaald werd onder het tsaristi sche „kapitalisme". Daarvoor bestaan tal rijke officieele Sovjetbewijzen. Loon en koopkracht. •Volgens een statistiek die in de Prawda is verschenen over het arbeidsloon der rond 25 millioen arbeiders in de Sovjet Unie is bet gemiddelde maandelijksche loon 250 roebels. Daarbij moet men echter reeds in het oog honden dat bij de berekening van het gemiddelde alle topsalarissen van de hoogst betaalde Sovjelfunctionarissen, de specialisten, directeuren, ambtenaren enz. berekend zijn, salarissen die ook thans nog in vele gevallen boven de 10.000 roe bels groot zijn. Dientengevolge ligt bet ge middelde inkomen van de groote massa nog onder de 230 roebel in de maand. Welke koopkracht'bezit nu dit maande lijksche loon van de groote massa. Het ant woord1- wordt door de officieele Sovjet- statistiek zelfgegeven. Voor een roebel krijgt de gewone Sovjetburger tegenwoor dig l'.25 k.g. brood (roggebrood), terwijl voor den. 'wereldoorlog" .voor' 1 -roebel 20 k.g brood gekocht kon worden. Nu is wel iswaar in bijna alle categorieën der „arbei ders" het maandelijks inkomen in roe bels uitgedrukt gestegen vergeleken met den tijd vocnr den wereldoorlog, maar de koopkracht van liet tegenwoordig inkomen is zeer veel lager dan toen. Bij een nadere beschouwing ziet men schokkende feiten. Eenige voorbeelden: Voor den wereldoorlog bedroeg het loon van een ongeschoold arbeider 18 tot 24 roebel. Daarvoor kon 360 tot 480 K G. roggebrood gekocht, worden. Thans kpjgf deze arbeider 90 tot 110 roebel heigeen voldoende is voor het koopen van 112 tot 138 K.G. brood. Een bouwvakarbeider had vroeger 25 tot 40 jhoebel, waarvoor men 800 K G. brood kon koopen. Thans krijgt liij 120 fot 220 roebel, waarvoor hij 150 tot 275 K.G. brood lean koopen. Een arbeider in den mijnbouw kroeg vroeger 60 roebel, waarvoor 1200 K.G. brood kon worden gekocht, tegenwoordig 180 tot 300 roebel 00 225 tot 375 KG. brood. Zulke voorbeelden kunnen in groot aantal worden aangehaald. Wanneer in plaiats van den 'broodprijs andere verbruiks. of levens middelen voor vergelijking gebruikt zouden zijn, zoju men nog krassere resultaten heb. ben gekregen. Een K.G. vleesch kost in de Sovjc-LUnie gemiddeld 10 roebel. Aange zien bet dagloon 7.3 roebel bedraagt, 'blijkt dat voor de groote massa van de Sovjet bevolking het gebruik van vleesch een luxe is. Nog erger wiorden d!e toestanden, wan neer het om schoenen of kleedingstulkken gaat. De verdienste van een maand (230 roebel) is nauwelijks voldoende om een paar goedkoop© mannenschoenen te betalen terwijl damesschoenen voor dezen prijs heelemaal niet gekocht kunnen worden. Om een gewoon, goedkoop costuum te kunnen koopen moet de Sovjetbediende een into men. van twee maanden uitgeven waar. bij het dan overigens nog de vraag is of een costuum voorradig is. Zoo ziet het er uit in het „paradijs der arbeiders", m het bolsjewistische Rusland. Twintig jaar heeft het bolsjewisme tijd gehad'om dnau gelijke sociale toestanden voor een groot volk in het leven te roepen. Het is niet gelukt. Integendeel: de ellende van h'et proletariaat h'eeft onder het bolsjewisme steeds grootere vorderingen gemaakt. De slachtoffers yan luchtoorlog den Japansche regeering afgetreden Zij maak& plaats vooreen sterkere" regeering Naar officieel wordt medegedeeld, is de Japansche regeering afgetreden. Over het aftreden van de regeering meldt Domei officieel, dat het kabinet Konoye in zijn geheel is afgetreden om plaats te maken voor een sterkere regeermg, die het hooffl kan bieden aan den nationalen en internationalen toestand. Op verzoek van den keizer echter zal het kabinet Konoye nog tijdelijk in functie, blijven. Deze officieele mededeeling is, naar Do mei verklaart, plotseling en op sensatïo. neele wijze gekpmen, ongeveer veertig mi nuten nadat Konoye uit de keizerlijke villa te llayama was teruggekeerd, waar hij door den keizer gedurende twintig immuten in audiëntie was ontvangen- Tijdens een bizondere zitting in de ambts woning van Konoye werd om half zes besloten af he treden, waarna minister president Konoye zich onmiddellijk naar llayama begaf. Vervolgens keerde Konoye naar Tokio terug, waar hij het kabinet bijeenriep en mededeeling deed van het bevel van den keizer om in functie te blijven, totdat de opvolgers gekozen zijn. Matsoeoka heeft niet klunnen deelnemen aan deze buitengewone zitting, daar hij sinds eenige dagen lijdt aan een verkoud. lieid. De eerste secretaris van het tobinet, Tomifa, heeft een bezoek gebracht aan Matsoeota in diens woning om zijn ont slagaanvrage in ontvangst te nemen. Vernieuwing inwendige staats structuur. Het kabinet Konoye heeft een verklaring gepubliceerd van den volgenden inhoud: Het kabinet Konve heeft er tot het uiter. ste naar gestreefd de meest verschillende problemen der binnen, en buiten] andsclie politiek tot „een oplossing te 'brengen. Het kabinet heeft echter ingezien, dal voor een succesvolle uitvoering wn de als noodza kelijk geziene maatregelen in vfeEhafld'«,met den voortdurend., veranderenden internatio nalen toestand een - versterking ca- vernieu wing van de geheele inwendige staatsstruc tuur onvermijdelijk is. Het kabinet was der halve gedwongen aif te treden. De keizer heeft voorloopig beslist, dat het kabinet de loopende zaken blijft behartigen. Voorts wordt gemeld, dat terstond na den terugkeer van den keizer naar Tolao de kwestie der vorming van een nieuw ka binet te«r hand genomen wordt. Zegelbe waarder Markies Kido on hofminister Mgt. soedaira, worden eveneens in Tokio ver. wacht. De Japanache keizerlijke fa milie maar Tokio. Officieel wordt medegedeeld, dat de kei zerlijke familie haar verblijf te Hayama heelt afgebroken en naar Tokio is terugge. keerd Minister.president Konoye is gister avond in audiëntie ontvangen. Vervolgens heeft de keizer een bespreking gehouden met den beperkten kabinetsraad. Konoye weer kabinetsformateur. In antwoord dp een kc iz erlijkeu iInoodi. ging is Konoye om 16 uur 15 naar het paleis vertrekken, waardoor het zeker is, dat hem verzocht zal worden een nieuw kabinet te flormeeren. Naar de Tokio Nitsji.Nitsji nader meldt, is pnns Konoye inderdaad met de vorming eener nieuwe regeering belast. Groote verrassing. ITet aftreden van 't kabinet Ivonoje beeft bij de Japansche openbare meening, even als in politieke kringen groote verrassing gewekt, die ook, weerspiegeld wordt in de ochtendpers. van heden. De bladen ont houden zich van alle commentaren en geven slechts een overzicht over de ge beurtenissen in het eenjarig bestaan van het kabinet-Konoje. De „Tokio AsahiSjim- boen" wijst in dit verband op de meest verschillende en verstrekkende maatrege len op het gebied van de binnenlandsche politiek tot vorming van een sterke Ja pansche oorlogseconomie en tot mobili satie van alle krachten, die door het af getreden kabinet zijn genomen. Het blad schnjft, dat er geen stilstand mag zijn van de diplomatie van Japan ten aanzien van den snel veranderden wereldtoestand. Domei meldt, dat men in bevoegde regeeringskringen van meening is, dat noch de binnenlandsche noch de buiteniandsche politiek van Japan inbaar principieele lijnen hierdoor eeuigerlei wij ziging zal ondergaan, onverschillig hoe bet nieuwe kabinet zal zijn samenge steld. No. 22834 Wees zuinig met gas en electriciteit Strenge maatregelen [te wachten Eenige dagen geleden is er reeds op gewezen, dat de strengere rantsqeneering van electriciteit en gas, welke op lJuli jl is 'ingegaan, nog onvoldoende bespa ring ten gevolge heeft gehad. Bij deze regeling is aan alle verbruikers, met uit zonde ing \an enkele bizond re I edrij e1, voorgeschreven het verbiuik van electrici teit en gas per 2-maandelijksche periode tot 75 pet van het verbruik in de over eenkomstige periode van het vorige jaar terug te brengen. ElfclrieHciL waaromtrent bet volgende medegedeeld kan vv orden Yooi o!"cirische verlichting en andere huishoudelijke doeleinden dan koten enz zijn de volgende minima gestold Als gevolg van den door Churchill uit. gelokten luchtoorlog zijn in Engeland1, naar uit een officieel Reuterhericht blijkt, in de eerste zes maanden van dit jaar 41.900 personen gedood en 52.678 gewond. Hongaarsch communique De chef van den generaien staf van de Honved deelt mede: In Sjamemverking met de Duitsdhe troe pen hebben onze pantserformaties met suc ces de Sovjet achterhoeden aangevallen en teruggeworpen. Voor hen bij wie de meter- opneming plaats gehad heeft tusschen 15 Juni en 15 Juli resp. IS, 3G en 52 KWIl voor de 4e, 5e en 6e tvvee- maandehjksche periode van dit jaar; 1 b. voor hen, bij wie de meter- opneioing zal plaats hebben tusschen 15 Juli en 15 Augustus, resp 24, 46 en 52 KWH voor de 4e, 5e en 6e twecmaandelijksche periode van dit jaar. Voor hen, die electrisch koken, is het minimum bepaald op 150 KWtl pertwee maandelijksche periode. Gas. Het Biinimum, dat voor het gasverbruik is toegestaan, is 60 M3. per tweemaande lijksche periode. Een iederrio dus gehouden om zijn ver bruik met 25 pet. te verminderen Slechts in die gevallen, dat men daarbij beneden de hierboven vermelde minima zou komen kan men. het toegestane minimumverbruik aanhouden. Bij overschrijding van deze voorschrrif- ten lean een boete opgelegd warden ten bedrage van 50 pet. tot 300 pet van bet te hoogs verbruik en kan afsnijding van den toevoer volgen. Behoudens de met name geno«emde uitzonderingen (bedrijven van openbaar nut en bedrijven, welke voor de voedselvoorziening werken) is ook ieder bedrijf verplicht tot een beperking van 25 pet. Aangezien een regelmatige voorziening met gas en electriciteit alleen gewaarborgd zal zijn, wanneer door samenwerking van alle verbruikers de nootzakelijke besparing wordt verkregen, zal in de naaste toe komst zeer slieng worden opgetreden le gen overschrijding van de verbrnikshoe- veellieden, waarop-men recht hoeft. De overschrijding van de rantsoenen be hoeft niet meer per 2.maandelijksche pe riode geconstateerd te worden, doch over schrijding in een bepaald gedeelte dezer periode van een evenredig deel ran het rantsoen, waarop dje betrokkene voor de geheele periode recht heeft, is eveneens ten strengste verbaden. Dit gedeelte der periode zal ech ter niet korter zijn dan een week. Slechts voor industrieele bedrijven, welker aard een gelijkmatige verdeeling van heb rank soen over de geheele periode niet toe laat, kan een uitzondering gemaakt wor den. t 5 In al! eptoatsen des lands zullen in vor.j band hiermede tusschentijdschc meteropi.' 'nemingen plaats hebben en indien bij be paalde verbruikers overtreding wordt ge.- constateerd, zal tot het nemen van maaL;' régelen,, als onmiddellijke afsluiting van den toevoer, worden overgegaan. Het kan niet worden geduld, dat door gebrek aan medewerking van een deel der i erlrinkers de geheele mvianpw met elee trieiteit en gas zou moeten w or len stop gezet Een dergelijk georek am gemeen, schapszin zal met de daarmede in over eenstemming zijnde gestrengheid worden behandeld. De. veertiende juli te Parijs De 14e Juli de herdenkingsdag van de inneming van de Parijsche bastille, is dit jaar volgens - den wensch van den maarschalk gewijd aan hen, die' in den strijd vielen, aan de krijgsgevangenen en aan Frankrijks opbouw. Zoowel te Parijs als te Vfchy en in, de provincie hadden eenvoudige doch ont roerende kransleggingen plaats. De Fram- sehe pers legt er den nadruk op, dat de-in 1739 aangevangen revolutie, mis bruikt door kapitalisme en communisme, nu haar uiteindelijke bestemming bereikt met de overwinning van het ware socia lisme in Europa l De Duitsche weermachlsberichten over den strijd in het Oosten zijn de laatste dagen zeer sober, wat niet wil zeggen, dat de Sovjet-troepen er in geslaagd zijn. den zegevierenden opmarsch van het Duit sche leger over een front van 1600 K M. to stuiten. De commentaren, die van Duit sche zijde worden gegeven, wijzen ei op, dat de strijj voort duurt en dat ook de successen van het Duitsche leger, verbon den inet liet Bnemeensche, Hongaaische, Ilaliaans'-he, Einsche en Slowaaksche en gesteund door vrijwilligerslegioenen uit ve'e landen van West Europa, aanhouden. Een gedeelte van de Sovietiepubliekei, zoo groot als hel Duitschlanrl van 1933, waar in 20 ralliioen menschen leven, is reeds bevrijd van de rootle terreur, die van uit bet Kremlin te Moskou werd uitgeoefend, met behul] \an de gevleesde Gepoe. Het nieuwe Duitsche rijk heeft een zware en verantwoordelijke taak op zich geno men. Het heeft den strijd aanvaard tegen de groot-machten in West-Europa: Frank rijk en, Engeland, waarvan thans nog En geland alleen het oude, democratische re giem vertegenwoordigt, dat volgens do na- tionaal-socialistische opvatting afgedaan heeft. Maar bovendien heeft de Fuhrer van bet Duitsche volk nog besloten een an dere. geweldige taak te aanvaarden het verlossen van Fugopa van liet dreigend bolsjewistisch gevaar. Daarvo-er Dekken de Duitsche legers, gesteund door de luchtmacht, oostwaartsl Die strijd p» geweldig! Groote en sterke, technisch uitstekend uitgeruste machten zijn op elkaar gegtooten. Etc strijd verloopt in hef voordeel van de verbondenen, die het gevaar inzien, dat de predikers var, de wereldrevolutie voor de beschaving van Europa en voor de ge heele wereld opleveren. Het is niet zooi- zeer een oorlog tusschen Builschland en do Sovjets, die tliaus woedt van de Zwarte Zee tot aan ae Noordelijke IJszee, het is de botsing van twee werelden: die waarin de mensch volkomen wordt uitgeschakeld en men in ieder ander mensch zijn bela ger gaat zien en die, waarin met erken ning van de groote waarde van de ge meenschap, ook voor het individu een plaats wordt gelaten om zich te ontplooien tol zijn eigen geluk en ten voordeelo van do gemeenschap, waartoe hij behoort. Dfe bolsjewisten beloofden in 1917 den arbeideis en boeren het paradijs op aar de, als zij maar wilden helpen den tsaar en de gehate bourgeoisie op te ruimen. Aan de voorwaarde is voldaan; bet para dijs is echter in de bijna kwart eeuw, die sindsdien verstreken is, niet gekomen! Vooral de boeren zijn teleurgesteld; zij zijn in drommen naar de steden getrokken en hebben daar het contingent industrie ar- 'bolders, dat tot liet pauperisme is verval len," aanzienlijk versterkt. Van paradijstoe standen blijkt iu de Sovjet Unie nog niets; wel vj,n het tegenovergestelde! Om bun macht en invloed te behou den, zagen Stalin en zijn medewerkers geen anderen weg, dan... de wereldrevo lutie, waardoor ook Midden- en West- Europa van de bolsjewistische zegeningen zouden kunnen genieten. Wat die zegenin gen zijn, daarvan heeft men den laatsten - tijd kennis kunnen nemen! Tusschen Zwarte Zee en Noordelijke IJs zee wordt thans het lot van Europa be slist. Dat voelt het Duitsche volk; dat voelen ook zij, die zich in tal van landen aan melden om te helpen bij de vernietiging vanhet bolsjewistisch gevaar. Ook Nederlanders hebben zich vooir het vervullen van die missie aangemeld, jonge mannen, die beseffen, dat het gaat om de toekomst van onze beschaving, om het geluk van de menschheid. liet zijn er volgens iuilenanl-generaal b.d. II. A. Seyffardt, oud-chef van den gene raien staf, zeer velen. Dc« courant erschijnt dagelijks, met uitzondering Y*n Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal f2.10; franco per post f 2.60 prijs per week: 16 ets. Afzonderlijke nummers ets.Abonnementen worden dagelijks aangenomen AdvertentiCn voor het eerstvolgend nummer moeten -vóór elf uur aan het Bureau bezorgd zijn, 's Zater dags v66r 9 nor. Een bepaalde plaat» van advertentiën wordt niet gewaarborgd. Directie: Mr. H. A. M. Roeïants Hoofdredacteur: M. Stavenga, Schiedam EERSTE BLAD BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN) TEL. 69300 (3 LIJNEN) Prijs der adverteatiën. \ao 1v regels i,60 iedere regel meer f 0.31; m bet Zaterdagnummer 1S regelt I 1.85, iedere regeJ meer f 0.36 Reclames 1 0.77"per regel. Incassokosten 5 ets.; postkwi tan ties 15 ets. Tarieven van ad vort en tien bij abonnement ojn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleum Advertentiën opgenomen A 0.52 t/m 15 woorden 1 0.77 t/m 25 woorden. Elk Woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. 's Woensdags Klemt Advertentiën tot 25 woorden 10.26, m»ts vóór Dinsdagavond C uur aan bet Bureau bezorgd 'b Zaterdags- Kleine AdvertcntiCn i 1.03, indien met vóór Vrijdagavond 0 uur bezorgd. POSTREKENING 5311 HicrLh zilïi. -mmïrno frvormcf iit> a.

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 1