STILLE NO. 9 TECHNISCHE NOODHULP IN NEDERLAND ...•■■J./. - v.." r:;v- Radionieuws Overneming contractvarkens Pag. 1 - No. 22839 TWEEDE f BLAD DER SCHIEDAMSCHE COURANT Woensdag 23 Juli 1941* Van groot belang voor de openbare bedrijven binnenland Collecte voor Duitsche Roode Kruis toeifgd Nieuws Vierjarig jongetje verbrand Na het spelen met lucifers Noodweer in Japan Veertig jonge arbeiders op stGp Ervaringen in Ewjet-Ruslan-iL Zondag .27 Juli a.s. van 14 uur tot 14.15 zal over den zender Hilversum,' 2 een uitzending plaats hebben onder den titel: „,Mijn ervaringen in de Sovjet.Uniè" door Eduard Riemersma, die gedurende 6 jaren in Siberië werkzaam was en later in 1922 en 1923 de leiding op zich nam van het Kansen-comité ,t,er leniging van de hon gersnood-ellende i-n Sovjet-Rusland. Ook in de jaren 1933 en 1934 was de heer Riemersma in Sovjet-Rusland, zoodat hij op velerlei gebied nauw contact had met het .volk en kan putten uit jarenlange ervaringen. In de eerstvolgende weken zal door de Ned. Veehouderij Centrale een aantal oon- tractvarkens worden afgenomen, met eeu levend gewicht, liggende fusschen 40 en 50 kg.. Voor deze varkens zal hij levering een prijs worden uitbetaald van f0.79 per k.g. levend, franco leveringsplaats. De le vering dient te geschieden door tusschen- komst van een erkenden handelaar, die voor zijn bemoeienissen £0,50 per looper ontvangt van den leverancier. Bij te gering aanbod' zal noodgedwongen moeten worden overgegaan tot. verplichte levering, waarbij een prijs zal worden uit betaald van f0.75 per k.g. levend, af boer derij. Bij deze gedwongen levering zullen de vrijwillig aangeboden loopers in aanmer king worden genomen. Waar bovendien," gezien de voederposi tie, 'het voornemen bestaat in de naaste toekomst over te gaan tot overneming der mestvarkens op een levend gewicht van 60 tot 70 k.g., wordt den varkenshouders aan geraden hun varkens langs dezen weg af 'te zetten. De 150 meter lange, doch sle chts enkele meters breed® brug over de Zaan, die met rcelit de „Brug der Zuchten" wordt genoemd (hocvele ma len is de brug geopend?), die de.Zaandammers met blijdschap, en wellicht ook met- een tikje weemoed, bin nenkort zullen zien verdwijnen. (Polygoon). Tussehen Nunspeelon Elburgis de Nederlandsche Heide Maatschappij bezig met de landaanwinning langs de kust van het IJsselmcer. Een brcedc strook wordt opgehoogd en in-cultuur g ebracht, welk wrik" wordt uitgevoerd ia werkverruiming. (Polygoon). DIE ONTPLOFFING WAsëSS VERLAKKERIJ V ONSCHULDIG VUURWERK ALLEEN EEN VLAAI EN LAWAAI! B HIJ IS EK VAisDOOKt BEGRIJP 'T NIET* BEN'JE GEWOND. EVELINE? EVELINE EVELINE WAAR BEN JE? GESCHREVEN DOOR IK GELOOF T NIET WAAR IS VADER? TEEK E N IN GEN VAN ALEXANDER RAYMOND In de goed bezette tooneelzaal van Bel- levue te Amsterdam is gisteren de op- lichtingsbijeen kómst gehouden van de tech nische'noodhulp in Nederland, een orga nisatie, die reeds vele jaren in Duitsch land haar onschatbare diensten op on miskenbare wijze' heeft 'bewezen en die thans niet alleen tot Nederland, maar ook tot tal van andere landen zal worden uitgebreid. Kreisleitc-r Paustian, die een inleidend woord sprak, wees er op, van hoe groot belang het ongestoord functionnecren der openbare bedrijven gas, electriciteit, waterleiding is, hoewel men het be- lans er van meestal eerst dain inziet, wanneer men een dezer zaken moet ont beren. Majoor dr. Fr. Beek, Hauptbereitschafts- führev in den Verbindungs.stab Nieder- lande der technische N tbilfe, schetste in korte trekken het ontstaan van de tech nische Nothilfe (T.N.) in Duitschland, on middellijk na den wereldoorlog, toen, te midden van een allerwege chaotischen toe stand, welke door het verdrag van Ver sailles in de hand werd gewerkt, oude frontsoldaten, hoofd- en handarbeiders, stu denten en anderen zich vereenigden tot plaatselijke afdeelingen, met bet doel, het fundioimeeron van de vitale bedrijven, die onder stakingen, en sabotage hadden te lijden, te verzekeren. Zij lieten de anderen staken en stel den alles in liet werk om eventueele schade te voorkomen, en, waar eenmaal aangericht, zoo spoedig mogelijk te her stellen. Daarmede arbeidden zij voor het geheele volk. Duitschland wil thans deze. organisatie ook voor andere landen ter beschikking stellen. In Nederland en in verscheidene an dere landen heerschen thans toestanden, die de oprichting van een technische nood hulp hoogst gewenscht maken, "Wat beoogt de T.Nï? De T. N. is een vast hulporgaan van de politie voor belangrijk openbaar hulp werk van technischen aard. Zij bestaat uit een klein bestuur van hoofdambtenaren, uit een kern van leiders, die hun taak als eere-amht vervullen en uit de vereisch- te technische™ Tielpëfs,vereenigd in plaat selijke groepen. Misschien zijn er, die tegenwerpen, dat de T. N. niet noodzakelijk is, wijl de openbare bedrijvenvan gas, electriciteit, waterleiding, spoorwegen, telefoon, enz., zelf ploeger, hebben voor eventueele sto ringen. Dit is inderdaad waar, maar deze zijn niet berekend voor catastrophen van g mo ten omvang. Dan is het noodzakelijk, dat' er een corps uitgelezen, technische hel pers klaar staat, om onmiddellijk bij te staan. Een kleine elite-organisatie. Zij, die in publieke diensten, als poli- tie, brandweer, G.G.D., Roode Kruis, W. 'A., Waflen S.S. e.d. werkzaam zijn, ko men niet in aanmerking voor deelname, aan de T.N. Zij immers- moeten in die functie hun taak vervullen. De T.N. heeft noodig goede vakmen sehen, liefst ook niet. zoo heel jong, rustige, bedaarde menscben, die het werk, dat zij fe doen hebben, eerst goed be kijken, overleggen en dan aanpakken. De T.N. wordt geen groote organisa tie, die papieren, leden zoekt, maar een kleine elite-organisatie, waarschijnlijk een paar duizend man over het geheele land. Niet in élk dorp komt een gro-ep van de T.N., slecht; in belangrijk^ plaatsen. Dieplaatselijke groepen bestrijken ook de omgeving. Elke plaatselijke groep lieeft een leider, die echter geen vakman be hoeft te zijn. De manschappen zijn in drie takken in gedeeld: een teclmischen dienst, een hulp dienst en 'n algemeenen dienst, die ieder hun eigen taak te vervullen hebben. Die technische diénst omvat de gas-, elec- triciteits- en water! eidings werk en. De hulp dienst heeft tot taak het in orde maken van straten en bruggen, die bij een even tueele catastrophe vernield zijn, stutten en zoo noodig opblazen van bouwvallige per- ceelen, hulpverleening in geval van groo- ten brand, enz. Zooals hieruit blijkt zijn hiervoor- vooral arbeiders uit de bouwvak ken noodig: grondwerkers, timmerlieden, metselaars, smeden, loodgieters, fitters, las- sehers, enz. Dr. Beek wees er in dit verband nog op, dat hier te lande jaarlijks door bosch- branden voor millioenen guldens wordt ver nietigd'. Met een goed georganiseerde T.N. zal ook dit euvel krachtdadig bestreden kun nen worden. Natuurlijk beeft de T.N. ook middelen noodig: auto's, gereedschappen en mate riaal. Voor Amsterdam wordt hiervoor een bedrag van f 109.000 geraamd. Reeds hoeft de rijkscommissaris uit de hem ten dienste staande fondsen een zeer belangrijk bedrag hiertoe ter beschikking gesteld. De leden van de T.N. betalen een bij drage naar draagkracht, zij liet ook, dat de minst kapitaalkrachtigen met efcn bijdrage vair-bijv. 10 cent: per-jaar 'zouden kunnen volstaan. Dan zijn er nog donateurs en instellingen, die hét nut van de T.N. inzien en groote sommen willen bijdragen. Wij werken zoo ging spr. voort voor iedereen, zonder aanzien des per- soons. Wijl de mogelijkheid van een ongeval bij het werk van de T.N. niet uitgesloten kan worden" geacht, zijnalle deelnemenden daartégen verzekerd op gelijke wijze als zij in hun dagelijksehen werkkring verze kerd zijn. De betaling voor het werk van de T.N. is... slecht. Als een T.N.-man wordt opge roepen en b.v. 72 uren achtereen zou moe ten helpen wat als grens van het presta tie-vermogen moet worden beschouwd zou hij toch niet meer betaald krijgen dan hij met zijn gewonen arbeid' stel dus plm, 25 uur intussehen zou hebben ver diend. Zouden er i' ulanties zijn, die hem méér willen betalen, dan gaat dit meerdere in de plaatselijke kas en dient tot ver volmaking der uitrusting. Het principevan de T.N. is: het belang van do gemeenschap gaat boven het eigen belang. Allen voor de gemeenschap, de gemeenschap voor allen! Na de pauze gedurende welke zich velen reeds als lid opgaven weiden nog twee korte films, ter toelichting van het werk der T.N." vertoond. Het adres voor aanmelding is: Kreislei- tung N.S.D.AP..' in Noord-ITolland, lleeren- graclit 47S, Amsterdam-C. Gistermiddag,overhandigde mevrouw O. de Ruitervan. Lankeren Matthcs uit Am. sterdam, do leidster van de Ned. Natio. naai .Socialistische Vrouwen Organisatie, ten -huize van den rijkscommissaris aan mevrouw -Seyss l Inquart een bedrag van f70.000, gevat in e^-n enveloppe, welke gesierd -was met een lint in de kleuren der N. S. B. en in et een gouden trouwring als symbool een offer van een nationaal socialistische vróuw. Mevrouw Seyss In. quart dankte geroerd voor deze pracht tige gave. Mevrouw Seyss Inquart heeft een tele gram aan den Führer gezonden, dat in vertaling als: volgt 'luidde: „Mijn Führer. Heden heeft die leidster van de Neder, landsche Nationaal Socialistische Vrouwen, organisatie 7Ö.Ö00 gulden voor het Duitsche Roode Kruis overhandigd. Deze zijn door de N. S. V. O. voor den gemeenschapipie- lijken .Nationaal, Socialistiscken strijd te. gen het bolsjewisme ingezameld. Ik acht mlij gelukkig u* mijn Führer, deze bijdrage als teeken van dé solidariteit der Neder, landsche Nationaal Socialistische vrouwen te .kunnen doen toekomen. Heil mijn Führer".: 1 Als restant van "de inzameling, die ruim f 80.000 -opleverde, is een bedrag van 10.000' overgedragen ten behoeve van do Nederlandsche oor logsin validen Enkele bizomlerhwtev. De persdienst van de N. S.. B. meldt: De Nationaalj Socialistische Vrouwen Or, ganisa.tie doet- ons nadere "gegevens om. trent de totale -opbrengst van haar collecte toCk-omen. - v In totaal bracht deze inzameling £80.424.93 op. -Wij Laten hier enkele bizonderlieden volgen Terwijl -Amsterdam f 5327.93 opbracht, prijkt een provinciestad als Groningen met £-4782.59 op dezelfde lijst. Tegenover Rotterdam met f 3976.72 slaat Eindhoven met £9427.90 een voortreffelijk figuur. - Het droevigste beeld biedt ons vrel Zeist, met zijn zegge en schrijve zes gulden. Vergelijken wij de bodragen wélke in de verschillende plaatsen van ons land inge zameld werden, dan blijkt dat Don Haag met zijn opbrengst van f'10.861.52 de kroon spant. Een Dnitsctie colonne trekt voorbij cru buitgemaakt vierhiopsmachinegewerr van. j de Sovjets. (P.K. Hermann, Hoffmann, Zander.?.!.). Te Müheeze bij 's-Hertogenbosch, heeft zich een tragisch ongeval voorgedaan, waar bij het 4-jarige zoontje van den heer G. V. het leven heeft gelaten. Twee zoontjes van den heer V.^ kin deren van 6 en 4 jaar, speelden meteen doosje lucifers in een houten schuurtje op eenigen afstand van de ouderlijke wo ning. Daarbij hield de oudste jongen een brandende lucifer in een hoeveelheid stroo, tengevolge waarvan het gebouwtje in een minimum van tijd in vlammen stond. De 6-jarige jongen kon zich nog bijtijds red den deur oen gat in den achterwand, doch de jongste kon zich vermoedelijk door de sterke rookontwikkeling niet meer in veiligheid stellen. Toen de ouders, en huren toeschoten, was het vuur spoedig gebluscht, waarna men in het schuurtje slechts het verkool de lijk van den 4-jarigen jongen aan trof. Sedert ongeveer twee weken wordt geheel Japan door ononderbroken zware regens ge teisterd, welke een buitengewone hevigheid heb ben aangenomen. Ook de temperatuur in Japan is ongewoon laag. De voorloópers van een typhoon veroorzaak ten Maandag ontzaglijke hevige -regenbuien, die overal zware materieels schade hebben aange richt. In Tokio en ïokohama zijn de dijken van de rivieren Tsoeroemi en Ttüna bezweken, waar door groote overstroomingen zijn ontstaan, die vooral de rijstvelden onder water hebben ge zet. Opnieuw zijn thans 12.000 huizen over stroomd. De stad Tsjoesjioera slaat totaal on der. water. Daar het nabijÜggeitde meer Ka- soemigaura buiten zijn oevers is getreden, is ook het spoorwegverkeer gedeeltelijk verbroken. De politic-autoriteiten nemen thans maatregelen om het uitbreken van besmettelijke ziekten te voorkomen. De bedrijfsleiding van de „Haarlem-' werf" le Haarlem, is reeds eenigen i.jd bezig, van haar jonge fabriek in til Ie óp* zichten een model-bedrijf te maken. Zij heeft daarom oen van haar medewerkers belast met dé verzorging van de sociale belangen van haar personeel; deze mede werker heeft in de eerste plaats aandacht geschonken aan de ruim veertig jongens van 14 tót 18 jaar, die in de Haar- lernsclie fabriek arbeiden. De directie heeft besloten een week extra vacanlie te geven aan de jongens, die deel nemen aan een trektocht langs de jeugdherbergen, terwijl voorts de firma alle kosten voo-r de reis voor haar rekening nam. Conco-urs d'clcgancc op Scheveningen. Op Zaterdagmiddag 16 Augustus zal in het Kurhaus te Scbeveningen ten bate van het Nederlandsche Roode Kruis een con cours d'elegancc woTden gehouden, waar aan kunnen deelnemen dames, begeleidend 1 of 2 honden (bij liet concours costume 1 of meer honden), meisjet' en jongens van 5 tol 10 jaar, begeleidend 1 hond en meisjes en jongens van 10 toi 15 jaar, begeleidend 1 of 2 honden.

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 5