Agenda STADSNIEUWS STEMPELS HET INSTITUUT ECONOMISCHEN VAN DEN RECHTER Geldige distributie bescheiden Vervallen emolumenten Orgelbespeling Inruilen meikkaarten Kiveva-bewaarschool Een tastbaar Nederlandsch belang Voor BADEN, GEYSERS, enz. Fa. C. C. VAN DER HEIJDEN, Grijpt het zwaard! Omliggende Gemeenten Handel en Bedrijf Burgerlijke Stand Donderdag 24 Juli 1941 EERSTE BLAD DER SCHIEDAMSCHE COURANT Zeepkaarten P en Q Concert van Schiedamsche en Viaardingsche vereenigingen Trainer R.K.S.V. „Excelsior" Het H.L.O.-dipioma Voor geplaatsten bij de werkverruiming VRIJZ.-GODSDIENSTIGE PREDIKING DS. D. FABER D.R.Z. Ir» de Groote Kerk Wie is aan de beurt? Inievéring van metalen Een afscheid Sport Schaken Dr. Euwe verliest van Bogolj'ubow GROOTE MARKT 31-33 TELEFOON 67621 Het gaat om Europa... Giften voor de ambulance van het Vrijwilligers legioen Nederland VL AARDINGEN Op de fiets naar het stadht^Js Zaterdagnamiddag, om 6 uur, woult in Mus is Sacrum een vergadering gehouden tusschen de besturen van hot Neder- iandbch Dirigenten Gilde, district Rotter dam en" cenige Schiedamsche en Viaar dingsche mu/iek- en zangvereeaigingcn. om een regeling te treffen voor een gezamen lijk hier ter stede te geven concert op een nader te - bepalen datum. Voor de YoetbaUCJeelmg vau de R K. S.V. Excelsior is als trainer geengageerd de heer J. Molendijk, die voorheen werk. zaarn was by 't Noorden en D.H.S. Te beginnen met deze week woi'dt twee maal per week getramd en wel op Maandag en Vrijdagavond van 7 tot half tien; de junioren trainen op Dinsdag van 7 tot 9 uur. De proeven voor het behalen van liet IILO- diploma zijn gisleravond op het SVV terrein voortgezet met de nihletïeknnmmers. Daarbij is gebleken, dat zonder eenige voor bereiding het voldoen aan alle eischen toch niet zoo gemakkelijk is. Het nummer ver springen was voor eenige candtdaten een strui kelblok; ook het hoogspringen voor dames, het 100 M. hardloopen voor heeren en het bal-verwerpen voor dames maakte slachtoffers. In totaal zijn thans 'A candidaten, waarbij drie van de vijf dames, afgevallen. Met den eisch 6!/» Ril binnen, een hatf uur per fiets af te leggen, had niemand moeite Zaterdagmiddag wordt het laatste nummer verwerkt: de wandeltocht, waarbij de zwaar ste eisch is (vcor groep I heeren) 30 K M, af te lengen in G uur. Do destijds in de dagbladen geplaatste opsomming van de verschillende distributie bonhoekjes en kantten, welke thans in om loop zijn, heeft bij enkelen de meeumg doen ontstaan, dat de bonnen van de zeep kaarten P en Q thans reeds gebruikt kon den worden, bit is echter niet het geval. Met ingang van do volgende distributie periode voor zeep, d.i dus 3 Augustus a.szal bekend gemaakt worden, welke bonnen vau deze zeepkaarten geldig zijn. De N.V.V.-persdienst meldt: Nu het besluit loonbepaling werkver ruiming afgekondigd is en op 2S dezer in werking zal treden, heeft de wnd secr.- gen. van het departement van sociale za ken in aansluiting hierop het volgende aan de gemeentebesturen medegedeeld. Tct dusverre werden aan diegenen, die bij de w-mkverruimingsohjecten waren ge plaatst, boven bet loon in geld z g emo lumenten verstrekt. Daar brj de samen stelling van het loonbesluit de geda<hte voorgezeten heeft, de arbeidsvoorwaarden in de werkverruiming zoo nauw mogelijk aan te passen aan die, geldende in het vrije bedrijf, zal er, wanneer de nieuwe regeling in werking is getreden, geen plaats meer zijn voor de bedoelde emolumen ten. Voor di personen, die bij de werkver- ruinnngsobjpcten geplaitst ïiji, zulei rret ingang var 28 dezer niet meer ge'dcn 1. De regeling tot verstrekking - ar. go >d- koope levensmiddelen; 2. de reeling voor extra hulp in den vorm van klceding, dekking en schoeisel (z g. B-steun), 3. de z.g. spaarregeling; 4.' de regeling voor Je brandstoffen bij slag; 5. de regeling voor toekenning va*1 een extra-bijdrage van inwonende tin le en; 7. de in enkele Groningse:.e ger.e, r.tenste club was in den N.A.S.B. geldende regeling voor de industrie-bij- Niet alleen heeft het 1ste elftal zich ge- slag. handhaatd, doch het bezet zelfs de tweede 'Er zal geen enkel bezwaar tegen be-1plaats in zijn aMeeling. Ook de reserve staan, dat ne gemeentebesturen doorgaan j elftallen hadden in het begin met moeilijk met het verstrekken aan bij de werkver-j heden te kampen, doch ook zij wisten deze te -overwinnen en bij bet" einde van de competitie neemt DR.Z. 2 de vierde plaats in van de Res. 1ste klas G. en bet 3de elftal de bovenste plaats van de Res. 4de Mas F. Ook het ledental is dit jaar vooruit ge gaan. Het aantal actieve spelers bedraagt momenteel 44 en verwacht wordt dat nog voor September het 50ste hd wordt inge schreven. i Op Dinsdag en Donderdagavond wordt op het terrein Laan Ons Genoegen (v.m. Officierentuin) regelmatig getraind, waaraan zoo goed als alle spelers deelnemen. Zij staat onder leiding van G. Campen. Zoo mogelijk zal met 4 elftallen aan de nieuwe competitie worden deelgenomen en bovendien met een ofl meer junior elftallen. Kerk Ned. Prot. Bond Westvest'90 ZONDAG 27 JULI voorm. 10.30 uur. Herv Oosiwold Nu de voetbalcompetities beëindigd zijn blijkt dat D. R. Z. (De Roode Zon), de eenige club uit den voormaligen N. A. S. Bl. is, die zich heeft kunnen handhaven in de 1ste klas R. V. B. Haar voormalige te genstanders -werden na een een.jarig ver blijf teruggedrongen naar een lagere afdee. ling, wel een bewijs, dat D. R. Z. de sterk ruiming geplaatste personen van ren tege moetkoming in de co' t ibuti" wegens het lidmaatschap wm een ziekenfonds. Er is behoefte ontstaan in dezen onrns. tigen, bewogen tijd aan rust en bezinning; aan "tien onttrekkzenaan den dagelgkseben sleur van heL leven en het zich bezig hou. 'den met andere dan alleen materialistische waarden. Men ziet dat aan het toegenomen kerk bezoek; aan de volle Küninginnefcerk te Rotterdam, als door het Rott. Philharmo. nisch Orkest optreedt, het bleek ook gister avond in beperkte mate btij de orgelbespec ling, die de heer Jacq. P. Bekkers in de Groote Kerk gaf. Het aantal bezoekers was vrij bevredigend tusschen de 250 en 800 toehoorders waren aanwezig. Het was een evenwichtig program, dat de organist -van de Groote "Kerk had samen gesteld, waarbij het hoogtepunt gelegen was in het midden: de Toccata en fuga in d !d. t. van J. S. Bach. Dezen grootmeester op het orgel streeft nog geen der andere componisten i.er zijde! De heer Bekkers speelde vooral de fuga helder en klaar. Het programma werd geopend met een Toccata en fuga in F. gr. t van Buxtehude, onmiddellijk gevolgd door een koraaJ-voor- spel -van Ge org Boh in op de woorden: Ailein Gott in der Iloh sei Elir. Interessant waren de drie kleinere orgel. werkjes -van componistendie in de kerk aanwezig waren, n 1. van onzen stad genoot dr. A. v. d. Griend, van wie een Voorspel en koraal op Ps. 24 5 gespeeld werd; -van Kees van Kooten, organist te 's-Gravenhage en dirigent van de Chr. Ora torium Vereeniging en van den concertgever zelf. - j De „Chaconne" van Van Kooten leek ons bij het eerste hooren het meest geslaagd; het was echte orgelmuziek; breed oma stem. Wï^vt JlX- ~t 1X- JIII^U SUJWVIUCIL UW1 liet Jkt;rH.gt5- bauw, In de Passacuglia en fuga van Psalm 130 heeft Bekkers getoond, welke mogelijk heden -zijn instrument biedt. Met de Sonate no. 3 van A'. Guilmant werd het concert besloten. Ter afwisseling trad de' Chr. Oratorium Vereeniging onder Kees van Kooten uit Voorbuig op, die drie Psalmen zong, waar van Psalm 4 en Psalm 83, beide dateerend uit het begin der 16e eeuw, bizonder mooi gezongen werden. Het koor had zich vol ledig in de sfeer ingeleefd, de stemverhou ding was uitstekend en de voordracht be schaafd en devoot. Murgen moeten tusschen 9 en half 1 of 2 en half 6 in het schoolge bouw Lange Singelstraat 53 de meik kaarten worden ingeruild van kinde ren, wier geslachtsnaam begint met Hi, tot en met Hy, I, J en K. De omruiling van meikkaarten van arbeiders, die een extra melkkaart bezitten in verband met hun beroep, geschiedt door het Bureau „Extra Rant soenen", Hoogstraat 112, tot en met Dinsdag a.s. van 912 en 24 uur. De omruiling voor bedrijven met meerdan 5 arbeiders geschiedt via den werkgever. In een Gemeentelijke kennisgeving in dit blad wordt bekend gemaakt, wie Zaterdag hun koper, tin, enz. moe. ten inleveren. Onder groote belangstelling van ouders en genoodigden werden Dinsdag-, gister en hedenmorgen openbare lessen gegeven in de Ned. Herv. Kleuterschool Kiveva aan de Van Beverenstraat. Aan het slot van deze lessen vond nog een kleine plechtigheid plaats. De kia- deien, die met September naar de lagere school gaan, waren met hun ouders in het speellokaal samengekomen om offi cieel afscheid te nemen van hun klasse- onderwijzeres, mej, N. Krabbendam. Mevr. Stoorvogel voerde namens alle aanwezige ouders het woord en dankte de dames en in het bizonder mej. Krabbendam, die 3 jaar.lang bun kinderen onder haar lei ding had, hartelijk voor alles, wat zij voor de kinderen en dus ook voor de ouders deed. Mej. Krabbendam kreeg als aandenken aan de baar verlatende klasse een mooi baardfauteuiltjc. Aan het hoofd der school mej J. J. E. Plooij, werd een vaas met bloemen aangeboden. Do derde partij in den schaakwedstrijd tus schen onzen natipnalen kampioen dr. Max Euwe on den Duitschen kampioen Bogolj'ubow, welke gistermiddag te Karisbad werd gespeeld; leveide een fraaie overwinning op voor Bogol jubow, zoodat na deze derde partij de stand wederom gelijk is De Duitscher zelte terstond bij de opening alles op alles, waartegenover onze landgenoot de Pruisische verdediging stél de. De Duitscher "riskeerde daarbij evenwel de buitengewoon scherpe voortzetting van zijn tegenstander. Om op zijn beurt tot den aan vat te kunnen overgaan ruilde dr. Euwe een toren tegen een looper. Bogolj'ubow offerde daarop een pion en verkreeg door een spits vondig berekende torenzet een kennelijke voor sprong Hij kon reeds in den achttienden zet een stuk bemachtigen, doch het toen zijn keus vallen op het behoud van kwaliteit. In den twintigsten zet maakte dr. Euwe in een reeds vrijwel hopetooze posi'ie een fout, hetgeen tot gevolg had, dat hij in den 23sten zet moest kapituteeren. De vierde partij wordt morgen gespeeld, daar de beide schaakkampioenen van daag en dag rust hebben. I Eenige] fabriek te j Schiedam HEIJERMANS VAN OUWERKERK I PASSAGE 8 -TELEFOON 68604; Geslaagd. Voor MULO diploma A zrjn geslaagd: Adri Arbon, Jo Boni en Adri Bouman, alle 3 leer lingen van de ULO. school A I, Singel 5. Voor het Mercurius-examen handelscorrespon dentie Engeisch is geslaagd de heer J. J. Lindeman. Voor het R K. MULO-examen in Musis Sacrum afgenomen, zijn voor diploma A geslaagd: J, Piasmans, P. v. d Post, N. Roozekrans, J. Schonk, H. Schilte, F.1 Stevens, W. Valk, M. Voes, G. de Vos, H. Vreezen, W. Ziekman en J. Reijns, allen Rotterdam; II. v. Meel, H. v. d. Meer, M. Meijer, L. Meijer, E. Mul der en A. Smit, aiten Schiedam; C. v. Tiel, M. de Vries, J. v. Vriesland, J Wanner, G. i Weevers, J. Wessling en C. Willemse, allen Rotterdam. Afgeweven 3 candidaten. SCHIEDAM Heden e. v.d. Polyantha 1010 uur. Heden e. v. d. tot en met 3 Aug. 28 uur n.m. Huize Korte Haven 44. Tentoon stelling schilderijen en beeldhouwwer ken Piet _van Stunvenberg. Passage Theater, 2.15 en half 8. De roman van een dokter. Monopole Theater, 8.15. en half 8. Sterker dan de wet. 26 Juli. Musis Sacrum, half 7. Viering le lustrum Scbied. Voetbal- en Athleuek- vereen. „DVS." Eiken Zaterdag en Zondag 25 nor. Medelek Mnseum. ROTTERDAM BIOSCOPEN. - Arena, 2.15, half 7 en 8.45 u. Stradivarius. Luxor, half 3, 6.45 en 8.45 uur. Een nacht in Mei. Capitol, 2, 415, half 7 en 8.45 uur. Carlo Caveili. Prinses, 2.15 en half 8. Feest in de Jordaan. Het Nederlandsche Juristenblad Leeft on langs een opmerkelijk artikel gepubliceerd n van de band van den vice-president van den Hoog en Baad prol. mr. B. M. Taverne, over bet instituut van den economiscben rechter. Professor Taverne is een der beste ken ners van ons strafrecht en aangezien de economische -rechter als nieuwe verschij ning in het justitieele leven in bet Neder. Landscbe -volk nog allerminst populariteit geniet, beeft bet A N.P. zicb tot prof. Ta verne gewend met de vraag of bij voor bet Nederlandsche publiek eens op de liem eigen klare wijze wilde verleden, wat bij precies van dit instituut met zijn zeer ster ken socialen kant denkt. Een gelukkige gedachte Prof. Taverne, die Begon met op te mer ken, -dat hij natuurlijk! de politiek geheel buiten -dit gesprek wenschte te houden, omdat die niets met deze zaak te maken heeft, wees er op, dat hij altijd gestreden, heeft voor een vergaande specialisatie, waar deze mogelijk is, b.v. bij groote rechtscol leges. -De taak van zulk een rechter is omvattend -genoeg, opdat hij zijn geheele leven daaraan kan wijden. De economische rechter -beteekent een sub.specialisatie en mede -in verband met de tijdsomstanoig- heden, acht hij de instelling van dit insti tuut -een gelukkige gedachte. Men moei. menschen hebben, die in dit onderwerp thuis -zijn en nit's anders doen. Daarbij komt echter iets zeer bizonders. Het betreft hier een b(i) uitstek! sociaal werk, -waarbij bet belang van de gemeen schap 'dusdanig primeert, dat, brj de strafL rt 'individueel0 (dementen ceneel op 'den achtergrond geraken. Om dit goed te -'begrijpen, bedenke men, dat de econo mische rechter is geboren, uit nood.Daar om is zijn taak hard. Het verwerpelijke van de delicten, welke door dien rechter be handeld worden, wordt nog" lang niet alge meen ingezien, Daarbij moet veel aigemee. ne preventie in de straf worden verwerkt. Dit-bij elkaar maakt ontegenzeggelijk, dat met zware straffen moet worden gewerkt, maar dit wil nog niet zeggen, dat hier van onrechtvaardigheid -sprake is. De nood 'be slist hier immers". Een Nederlandsch Instituut „Hoe -zou het toch komen, dat het pu bliek i,n 't algemeen deze économische de licten, die het heele voïk benadeelen, niet zoo erg vindt?", „In ons volk aldusf pirof. Taverne is stéék ontwikkeld de eigenschap omi iets, dat niet met onzen aard overeenkomt, of iets dat niet uit ons zelf is opgekomen, niet -te laan vaarden. Bodh! dan. moet men goed (Weten; dat de economische rechter geen -Duitscbe instelling is, Joch een insti tuut door Ned er Land scha autoriteiten uitge werkt in Nederlandschen noodtoestand. Er komt echter nog iets anders bij. In ons volk vond altijd het strafbare van handelingen, waarblij een slachtoffer valt aan te wijzen, veel meer weerklank, dam de strafbaarheid van vergrijpen, tegen die gemeenschap ge pleegd. -Opgemerkt moet hierbij worden, dat in de laatste tien jaren het liyperindivi- dualistische systeem in onze strafrechtple ging gelukkig wel wat verlaten is. Üp den duur zal dat leiden tot een andere waardeering door het publiek van bepaalde gedragingen, -maar dit gaat uitermate lang zaam". „Daar kan dus niet op gewacht worden", werd opgemerkt. „Neen, -zeker niet, de toestand is op 't oogenblik nog al te onbevredigend", zeide prof. Taverne. „De economische rechter kan hier dot»; doelmatige correctie en de wijze, waarop hij de zaken behandelt, een opvoe dende -taak vervullen. De taak Van den rechter is het schoonste als hij niet alleen door afschrikking zijn doel bereikt, maai indien hij de mentaliteit van het volk weet te beïnvloeden". „Wordt er tusschen de economische rech ters geen overleg gepleegd? .Daar -wilde ik juist iets over zeggen. Tot nhi toe hebben er in het gebouw van den -Hoogen Baad geregeld bijeenkomsten plaats -van economische rechters. Ook zijn Haar sprekers opgetreden op het gebied van de voedselvoorziening. Men komt zoodoen de tot onderlinge waardeering". Een Nederlandsch belang „Gelooft u, dat het instituut zal geluk ken?"- ,",Dat -kan ik niet voorspellen, maar ik Loop -Let Zèer sterk, Omdat het eëli tast baar -Nederlandsch belang zou zijn. Alles, wat aan de geregelde distributie onttrok ken -wordt, gaat van het Nederland sche -kwantum af. Geheel uitroeien kan men den clandesiienen handel nooit, maar als die zooveel mogelijk ten worden tegen gegaan, dan kan men zeggen, dat het in-- stituut gelukt is. Er is behalve onze voed selvoorziening nog een ander gevaar, name lijk dit, dat de bezettende macht de berech ting -van deze delicten aan den Nederland sch en rechter zou onttrekken. Om een en 'ander goed te begrijpen, is niets anders npodig, dan werkelijkheidszin.. Slechts izij"zullen niet te overtuigen zijn, die liever .verhongeren, dan zich houden aan de .voorschriften der Nederlandsche autori teiten -voorzóover deze verband houden met do bezetting. Zijn zij goede Nederlan. ders? .Zij zijn wellicht in gemoede over. tuigd, dat te zijn. Maar aldus eindigde prof. -Tavernewie de werkelijkheid ne geert, -is blind, Volgens een da^bladberxcht kan. in Roemenië -voor deze soort delicten de doodstraf worden opgelegd. Moge het dank! zij den economischen rechter in «ons land nooit zoo ver komen! - De -Sovjetunie, een Land, waar de fe. schaving ten onderging aan een regiem, dai zich slechts handhaven kan door dood ea verderf te zaaien ouder hen, die er tegen opkomen. -Een land, waar de boerenstand uitgemoord en uitgehonderdjverd, waar de kinderen in een communewerden epga voed en echtscheidingen-even oorbaar en gemakkelijk .zijn als het verwisselen vaa een hoed. Lemberg, -een stad -in de Sovjet-Unie wier historie na de gruweldaden der vluck lende .communistische horden met bloed in het hoek der historie geschreven zal worden, .een stad waar gewonden, vron. wen, .kinderen en grijsaards als beestea werden neergeschoten. Dat is de terreur van het bolsjewisme de terreur van een duivelsch regiem, dat in eigen land 14.000 kerken platbrandde en 428 000 geestelijken vermoordde. Zulk een lot stond 'Europa te wachten. Zulk .een lot stond ook ons Land te wachten. Reeds had de Sovjet-Unie, tallooze divi sies dreigend, gereed tot den sprong, langg de oostgrens van Europa, opgesteld. Reeds vlogen de Sovjet vliegtuigen over de de. marcatiegrenzen tot het doen van verken, ningen. - Toen kreeg het Duitscbe leger marscE bevel. Op het juiste moment bond het sar strijd aan. De inzet is Europa, zijn schaving, zijn vrijheid en zijn kerk'. De .inzet is ook onze, Nederlandsche cultuur, ook onze kerk, ook onze vrijheid. Waar het gaat om het hoogste goed tea. nen -wij in dezen strijd niet toezien ea aan den kant blijven staan. Nederlanders, uw volksgenoolen, de gen. zen van den nieuwen tijd strijden reeds in de Waffen. S.S. tegen de bolsjewistische horden, t Zij gaven het goede voorbeeld, zij bleven niet aan den kant staan, doch zetten zich. zelf in. j Nederlanders u kunt niet blijven toezien, grijpt bet zwaard en verdedigt uw bodem, uw huis en haard tegen de bolsjewistische wereldpost. 1 Nederlanders, meldt u aan bij het: Vrijwilligerslegioen -Nederland, Koningume. I gracht 22, 's-Gravenhage. Even sjpontaan als die vrijwilligere zich' melden, voor het legioen; even spontaan weert zich het „thuisfront" en. -steunt; met giften van f259 tot £5900 de oprichting van de ambulance van bet legioen. Zjif die achterblijven hebben begre pen, dat er plichten zijn. tegenover hen, die zich gaan inzetten tegen het bolsjewistische gevaar, tegen, de bedrei. gers van kerk, beschaving en cultuur. Het .inrichten van dje Veste ambu lance, ds het minste wat gedaan, tea worden voor onze dappere Nederiano. sche strijders. Voor -hen, die er eveneens een eer instellen hun plicht te doen vermelden wij, dat het gironummer van bet Vrij. willigerslegioen .Nederland, hoofilkwïir. tier Koninginnegracht 22, Den Haag is: 87600. Het verkeersvraagstuk baart ook hen, Jf® zicb naar het stadhuis willen begeven om osar voor den ambtenaar van den burgerlijken stana de gewichtige verklaring van trouw at te leg- 1 Een bund' en bruidegom hebben Dinsdag het vraagstuk opgelost, doorop de fiets to stap- pen en naar het stadhuis te rijden. 0°~9 getuigen maakten van de hets als vervoer middel gebruik. DONDERDAG, 24 JULI Olftcieale ooteermg van de Commissie uit de Kamer van Koophandel Moutwijn £24.25 per H.L. Zonder fust ea zonder belasting. Niet otbcieel. Binnentandscbe spiritus Melasse 100 pCt f29.— per H.L. Ruwe 50 pCL f 14.50 per H.L. Export tvrijblijvend) f 36.- per H.L. Zonder fusi en zoader betasting. Spoeling f 1.50. SCHIEDAM. Geboren: 22 Juli. Arend Willem Mauritz, zoon van A. W. M. Odé en E. Mak, Nassau* laan 75. 23, Juli. Wilhehnina Catharina, dochteï van A. Levering en W. C. v. d. Lub» ben, Zuidlandschestraat 12. j.J Overleden: 22 Juli. J. Dreise, 60 jaar, eohtg.,«JÏ J. Keunin'g, Nassaulaan 75.

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 2