Laatste Nieuws Nederlandzendt ambulance Sport Filmrtieuws 9nteUMan£e qAeften Handel en Bedrijf Duitschland strijdt voor Europa Sovjet-troepen ten Oosten van Smolensk ingesloten Aanvallen bij Tobroek afgeslagen De affaire-Belmonte Pag. 3 EERSTE BLAD DER SCH1EDAMSCHE COURANT Woensdag 30 juli 1941 Kantongerecht Sensatie-slapte Waterpolo Diiitsche Rembrandt-film uit het radio-programma van morgen BEURS VAM AMSTERDAM 4177» 280 1177s 414 20 248 1167,— 87» 225 2767, 2197» 2247,- 276 - 223 Tabak BUITENLAND Operaties in overige sectoren verloopen stelselmatig Bombardement van Larnqea De Ned.-lndische olieblokkade jegens Japan 487e STAATSLOTERIJ Ziet, niet zoodra slaat, hot weer om en zijn de zonnige dagen, althans voorloopïg, voorbij, of de belangstelling aan het kan tongerecht bewezen, neemt weer toe. De opvallende slapte"- tijdens de stralende zomerdagen van de laatste weken had van daag plaats gemaakt voor een. alleszins bevredigende opkomst. Wel liet de kwa liteit der affaires nog veel te wensohen over en konden alle zaakjes gerangschikt eworden onder de verzamelnaam „klein goed", maar hoe talrijker het bezoek, des te grooter is de kans op „sensatie" wel een wat groot woord voor de be scheiden „aardschokjes", die de kanton- gerechtszitting ai en toe vertoont. Vandaag bleven ze in ieder geval nog weg. Zelfs de fijngevoeligste seismologi sche instrumenten hadden geen omwinden de curve kunnen creëeren, laat staan dat de zoovee! grover reageerende menschelijke geest het verder dan een sensatieloos ver haal zou brengen. Kalm en vredig vloeiden vele verdachten in -gebjkmatigen stroom langs 't hekje der gerechtigheid. Een opvallende welwillend heid bezielde zoowel de magistratuur als de boetvaardige schuldenaars; het was een -in zijn vredigheid weldadig aandoend,e zit ting. Schuilkelder bij nacht I Een nieuwe nuance van een bekende overtreding deed haar intrede: het verblij ven in schuilkelders gedurende de verbo den nachtelijke uren. De G 4-jarige schipper W. B. uit Maas sluis, kwam zijn dochter een bezoek bren gen, die een woonschuit bewoonde Tn de wateren van Schiedam. Wie schetst, de verbazing van' den goeden man, toen hij aan de plaats gekpmen, 'waar gewoonlijk het woonsil.eepje dobberde, slechts 'ngrau we watervlakte aanschouwde. De boot bad zich waarschijnlijk van haar ankers los gerukt en „zee" gekozen. 's'Mans verwon dering over dit ontstellende feit maakte echter spoedig plaats voor een lichte angst, aangezien de klok met rassche schreden het middernachtelijk uur naderde. Niet dat de levenswijze schipper de mysterieuze geestverschijningen, die omstreeks dit tijd stip plegen rond te dartelen, zoo zeer vrees de; zijn angst rustte op reëler basis Nu 't zwerfzieke schip haar veilig dak niet over hem kon uitstrekken tijdens de verboden stonden, kwam de vindingrijke schipper, die voor zwaarder stormen gestaan had, op 'n vernuftig denkbeeld. Met gezwinden spoed snelde hij naar de Plantage en dook daar bij de eerste der twaalf klokkeslagen on der in een schuilkelder. De man wist jammer genoeg niets af van het bestaan van een ordedienst, waar van een der actieve leden de eenz'ame kluizenaar in xijn onderaardsch hol ont dekte on naar het politiebureau bracht. De ambtenaar van het O. M., mr. H. ,D van Nouhtiijs, was van meening, dat een schuilkelder als „openlucht" moet wor den beschouwd en eisehte f10 of 4 da gen. De kantonrechter maalde er f6 of 4 dagen van. Door een sleutel in de schuilkelder Ook ue G8-jarige havenarbeider M. H. K. uit Schiedam, had bij gebrek aan beter zijn heil in den schuilkelder gezocht en was, edoch, eveneens op het politiebureau belandt. De oorzaak lag hier in een nood lottige vergissing. Verdachte was op be zoek gewoest bij zijn dochter in Rotter dam, die ernstig ziek was. Tegen twaal ven voor zijn huisdeur aangekomen, tastte hij naar den sleutel, die hem het onderdak voor den nacht zou ontsluiten. De sleu tel, die hij te voorschijn bracht, slaagde daarin evenwel niet, vanwege het dóód simpele feit, dat het de huissleutel van de dochter was. Verdachte stond derhalve voor een ge sloten deur; hij «draalde niet lang, maar nam een kloek besluit en installeerde zich in "den schuilkelder, die zich vlak voor zijn woning aan het Van 't Hoffplein' be vindt. De omstandigheden, waaronder .ver dachte tot zijn vergissing is gekomen, in aanmerking nemend, concludeerde mr, Nou- huijs tot schuldig verklaring zonder straf oplegging. met welke conclusie de- kanton rechter zich kon vereenigen. Een smerige woonschuit De .'48.jarige spoorwegarbeider 'P, W. woont -sinds den oorlog in Mei v.an het Vorige jaar toen h'ij zijn huis is kwijl geraakt met een gezin van zeven kinderen in een Woonschuit ïjn de Noordvestgraeht.Voor deze woonschuit bezit hij geen ver gunning .en de agent, die met het toe zicht op de Wioonschniten belast is, had. hem daarvoor al herhaafde malen gewaar schuwd, tot dat hij hem op 28 Mei verbali seerde. - Zoowel' -uit de verklaringen van den verdachte als van den verbalisant kwam vast t,e staan, dat de woonschuit niet meer dan een smerig wrak was. Verdachte zou er zelf dolgraag uitgaan, maar hij tan ner gens een huis vinden. Ambtenaar en kan tonrechter .rieden hem aan, dat hij bij de spoorwegen op overplaatsing zal aandrin gen. zullen hem daarvoor den tijd Ijaten en nog niet tot verbeurdverklaring Gierend suizen de projectielen over het slagveld, ratelend spuwen mi- trailicurs hun kogelregens, hoog laaien de vlammen van het- krijgs gewoel. - In het Oosten is een gigantische strijd ontbrand. Natuurlijk worden daar wonden geslagen... Maar ook geheeld: er moet hulp gebeden worden. Reeds snollen Roode Kruis-man- nen toe. Gewonde strijders worden liefderijk opgenomen, er wordt niet gekeken of het vriend of vijand is, zoodia de strijder buiten gevecht ge steld is. Zoo verricht het Roode Kruis zijn zegenrijken arbeid op het slagveld en is de plicht van ieder, mede te werken, opdat deze arbeid zoo in tensief mogelijk kan geml icden. Natuurlijk zal ook Neder'and een ambulance uitzenden. Nederlanders, de vrijwilligers van onze ambulance doen een beroep op u. Helpt deze dappere mannen en zendt uw bijdragen in, stort deze op giiorekening no.: 87003. overgaan, waardoor verdachte met zijn ge zin op straat zoiu staan. Voorloopïg werd hetm een boete van f l of 2 dagen op. gelegd, i - Een gewond paard P. II. een voemwn uit Rotterdam, was aangehouden, omdat, hij zijn paard, dat aan. de borst"gewond was en bloedde, werk liet verrichten, c.q. een wagen Het voort trekken. De verontschuldigingen, die verdaciite ter zitting aanvoerde waren zeer aannemelijk. Het paard was op de Westvest gestruikeld en door een stoot van het lemoen gewond geraakt. .H. had zijn baas opgebeld; die een dierenarts zond. Deze orfderzocht het paard, en stond den voerman toe stapvoets naar huis te brengen. Dit had de laatste gedaan. Dat de wond onderweg was gaan bloeden kon hij' niet helpen. Ambtenaar en kantonrechter waren vdn meening, dat ver dachte juist gehandeld heeft. Zij achtten het ten laste gelegde bewezen zonder straf op te leggen. Het ventverbod in het kustgebied In hot kustgebied mag men buiten zijn woonplaats niet venten. Dit verbod had vandaag weer verscl.iilende overtreders op geleverd1, i Een vischkoopman uit Scheveningen reed zijn vaste klanten af. „Dat mag ook niet", zei mr. Cos. „Alleen bestellingen mo gen afgeleverd worden". „En hoe zit het dan met'uie melkboe ren uit Ketliel", sprak de visch"boer agressief. Dat wist.de kantonrechter niet; de Selie- veninger kreeg echter f3.— of 2 dagen! Een zelfde straf werd do spionnetjes koopman C. V. uit Rotterdam opgelegd, die te Maassluis een gunstig exploitatie- gebied voor zijn spionnetjes "ag. De 21-jarige H. O. en de 33-jarige G. J. V., beiden uil Rotterdam, hadden te Vlaardingen oud goud opgekocht. Dit valt eveneens onder het ventverbod. Bovendien had de eerste verdachte het verplichte op koop-register niet bij zich. Voor het uitoefenen van het bedrijf bui ten do woonplaats, kregen beiden f3.of 2 dagen en O. zag daaraan fö.af 2 dagen toegevoegd voor het afwezige re- gisler. Het restje De 28-jarige kantoorbediende J. J. G. de M. bad zijn hand niet uitgestoken, wat hem op een rijksdaalder boete kwam te slaan. J. G., een 43-jarige machinist uit Schie dam, haalde de foto's voor het persoons bewijs, maar had voor dezen tocht het identiteitsbewijs vergeten. „Ik was om zoo te zeggen in dienst van de nieuwe orde", trachtte hij zich te verontschuldigen, 't Hielp niet: £3 of 2 dagen. De opperman J. J. v. d. B., die de stamkaart in zijn „goeie jassie" liet zit ten, toen hij zijn „werkjassie" aantrok, zal deze boete ook moeten betalen. Nationaal zevental samengesteld." Op Zaterdag 10 Augustus a.s. zullen do nationale zwemkampioenschappen be sloten vv orden met een waterpolowedstrijd Haagsch zevental tegen Nederlandsch zevental. De samenstelling van de nationale ploeg is als volgt: DoelK. IJdens (Poelmeer). Achter: A. van Overhagen (U.Z.C.), XI. Stam (H.Z. en P.C.) en R. den Hamer (H.Z. en P.C.). V.oor: H. v. Rootselaar (Y), C. vanAelst (Y) en H. Maier (Y). Naar mEj vernemen, zal de Terrafilm Maatschappij -binnenkort beginnen met de vervaardiging van een film, welke het leven van den groot.cn Nederlandschen schilder Rembrandt -tot onderwerp heeft. De -film, welke door de Ufa in ons land zal -worden gebracht, wordt geregisseerd door Hans SteinhofL Voorloopig zijn Ewald Balzer en Hilde Krahl aangewezen, voor de rollen van Rembrandt en Saskla. Vioor de andere fh'guren wil men Neder- landsche acteurs en actrices engageeren, die hun tekst in'de Duitsclie taal zullen moeten zeggen. De -Tema-filmi is tot dit doel met een aantal Nederlandsche tooneelkunstenaars in contact getreden. Filmbezoek rn ünifsthland. Met 24,6 bioscoopbezoeken per inwoner in het jaar 1940 staat Bonn aan de spits van filmlievend Duitschland. Berlijn komt met 20,8 eerst op de zesde plaats. Ernstige muziek. Het Omrdép Svmphonie orkest concer teert van 20.1521 30 nur Hilversum II. Soliste is de sopraan Ankie van Wic- kevoort Crommelin, die liederen van Grieg, Sibeiius en Liszt zal zingen. Pierre Reinards dirigeert op dit concert Wag ner's Jeugdwerk, de Ouverture „Die Feeën, „Fiolandia" van Sibelius, en be sluit het concert met Uilava (Die Moldau) het populaire symphoniscbe gedicht uit den cyclus „Mijn Vaderland" Ma Vlast van Smetana. Reportages. Van 18.4519.00 uur Hilversum II wordt een tweede reportage gewijd aan den Volkstuin, onder den titel „Do Bo dem Trekt". Ir. v. d. Piassch© doet eenige mededeelingen over de bemoeiin gen van de overheid t.a.v. het Volks tuintje, opdat deze tuintjes die van zoo groote beteekenis voor den stads- mensoh zijn zullen worden uitgebreid. Voor de jeugd. 1G.3017 00 - uur Hilversum II. Willem de Meyer, de volkszangleider uit Vlaan deren, op bezoek bij onze schoolgaande jeugd'. Het Nederlandsche lied. WOENSDAG, 30 JULI Officieels noleertng van tie Commissie uif de Komer van KóopbuüdeJ Moutwijn [24 25 per H.L. Zonder iust en- zonder belasting. Niet officieel. Binnenlandsche spiritus: Melasse 100 pCt. f 29.per H.L. Rawe 60 pCt f 14.50 per H.L. ^..Export (vrijblijvend) f 36.— per H.L. Zonder fust en zander belasting. Spoeling f 1.50. KOERSEN OP 30 JULI 1941 Medegedeeld door de Amsterdamscht Bank N.V. Bijkantoor Schiedam OBLIGATIES Staatsleeningeit Nederland 4% Ned. '41 4% 4% 4% 3% 8% 8-3* 2*% '40 I II m.b.f '40 II '36 '37 '38 N.W.S. Ned. Oost-Indië 8% Ned.-Indië 1937 8% Ned.-Indie '37 A AANDEELEN Banken Kol. Bank Ned. Handelmij. Industr. Ondern. (Binnenland) Alg. Kunstzijde Unie 141 V.K. - HEDEN 997» 997/au/i 100V, 100*7,» 1007, 100»% 9913/,» 95% 957» 887» 887» 93%, 92%%— 8Vj W/s 747» 947» 94 937» 937, 1847» 1847, 120 121 130 182 Van Berkel Cert. Caivé 837, 88Vs Centrale Suiker 213 187 1297a 1407,— 83'/,— 897»— 215 188 130 37» 4 Va Ned. Fokker Lever Bros Unil. Ned. Ford Philips Gloeü. G.B. 2237» 2217,— Petroleum Dordtsche Petr. 2187» 215'72 Kon. Petr. Mij. 2S91/, 239 Rubber Amsterdam Rubber 2667»2657,— Bandar Rubber 219 Deli Batavia Rubber 2187a 217 Kendeng Lemboe Oostkust 159 Serbadjadi180 180 Ver. ïnd. Cult. Oad. 180 17, 8V3 44 97, Suiker Handelsver. A'dam Javasche Cultuur Ned.-Ind. Suiker Unie Ver. Vorst. Cultuur Deli Batavia Deli Mij. Senembah Scheepvaart Holl.-Amerik, Lijn 117s/, 1177, J ava-China-J apan- Lijn 1411/» K.N.S.M. Nat. Bez. 164 Kon. Paketv.-Mij... 2357» Ned. Scheepv. Unie 1747» Rotterd. Lloyd 139 Stoomv.-Mij. Ned... 1887a 57, 77» 1427,- 165 236 178 1847, 188 5 L'it bet hoofdkwartier van den Fueh rer, 30 Juli. (D.N.B.). Het opperbe vel van de Duitsche weermacht maakt bekend Nieuwe pogingen van den vijand om zijn Oostelijk van Smolensk in gesloten strijdkrachten te bevrijden, werden verijde'd. De vijand leed hier bij zware verliezen. In de overige sectoren van het Oostelijk front heb ben de operaties een stelselmatig ver loop. Zooals reeds in een extra bericht is takend gemaakt, hebben duikboo- kn in den strijd tegen zwaar be schermde Britsche konvooien, on danks hevigen afweer door torpedo jagers, korvetten, dnikbootvallen en hulpkruisers, 19 koopvaardijschepen met tezamen 116.500 br.t, alsmede een torpedojager en een korvet tot zinken gebracht. Voor de Oostkust van Schotland bracht het luchtwapen een vrachtscliip van 6000 br.t. tot zinken. Gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht met succes haven werken van Great Yarmouth, als mede een vliegveld in Oost-Engeland gebombardeerd Voor de kust van Noord-Afrika heb ben Duitsclie en Raliaansehe duik bommenwerpers ten Noorden van To- broek een groot tankschip tot zin ken gebracht en een ravitailleerings sch:p zwaar beschadigd. Andere suc cesvolle aanvallen van Duitsche ge vechtsvliegtuigen waren gericht op Britsche kampen bij Mersa. Matruh Aan het Suezkanaal worden in den nacht van 28 op 29 Juli militaire werken gebombardeerd. Boven het gebied van bet Duitsche rijk vonden geen gevechtshandelingen van den wijand plaats. In den slag op den Atlanüschen oceaan hebben de duikbooten onder bevel van luitenant kapi'ein Mützel- burg, luitenant kapitein Bauer en den eersten luitenant Ier zee Schuier zich bizonder onderscheiden. 7, 5 97» Italiaansch weermachtsberlcht Rome, 30 Juli. (Stefani). Ia zijn weer macht» bericht nr. 421 maakt het Italiaan- sche opperbevel het volgende bekend: Onze formaties vliegtuigen liebben maga zijnen en inlichtingen der havenstad Lar- naea (Cyprus) gebombardeerd, waarbij zware branden ontstonden. Nocnl Afrika: Aan het front van To broek werden sterke vijandelijke patrouil les, die onze linies trachtten te naderen, door een snellen en hevigen afweer ont vangen, waardoor den vijand zware verlie zen werden toegebracht. Aan liet front van Solloem hebben onze formaties jachtvlieg tuigen larakken en gemechaniseerde strijd middelen op doeltreffende wijze met ma chinegeweren beschoten. Britsche vliegtui gen hebben Be.ngha.si gebombardeerd. Oost-Afrika: Activiteit van de artillerie in den sector van Woltsjefit In het gebied van Cuaquatart hebben onze vooruitge schoven posten aanvalspogingen van den vijand verijdeld. De aïïaate-Belmonte weegt vooral daar om >zoo zwaar, omdat hier door middel van een concrete vervalsehing een breuk moest Worden veroorzaakt, die niet slechts de betrekkingen van Duitschland met Bo livia, maar blijkbaar met aüle IbteraAma- rikaansche staten moest treffen, aldus schrijft de A.N.P.-correspondent te Beriijta Niemand dan Roosevelt kon juist oio dit oogenblik dergelijke spanningen wenscken. Sinds jaar en dag streeft Mj er naar den indruk te welcÊen, dat Zuïd-Amerika door Duitschland .wordt bedreigd. Hij wil ein delijk -het resultaat van zijn bemoeiingen zien om zijn „rol van beschermer" in Ziuid- Amerikla te aanvaarden, waardoor het met gelijk >aou worden in die eerste plaats in de zuidelijkte helft van het Ameritaansche continent ook militair vasten voet te krij gen'en zijn aanspraak .op hegemonie door steunpunten -te bevestigen en voorts daar bruikbare -springplanken voor zijn aanval len op Europia en Afrika te verwerven. De -koele ontvangst, die het voorstel van Uruguay tot onvoorwaiardelijke solidariteit der Ameritaaosche republieken ook in niet- Ameritaansche -conflicten in enkele ZuicL Ameritaansche 'landen heeft gevonden, heeft den machthebber in de Vereen igde Staten -bewezen, dat de stemming in Zuid. Amerika nog niet rijp was. Roosevelt werd ongeduldig. -Reeds heeft generaal Marshall gesproken over „nazi coups", die moge lijkerwijze in bepaalde Ibero.Arnenkaa.mche landen .voor do deur zouden staan. Het werd derhalve tijd, dat het gewensclite inci dent met Duitschland, waarop men tot dus verre tevergeefs had gewacht, op een of andere wijze tot stand werd gebracht. Het misdadige valsche spel, dat ter be reiking van dit doel in de affaire Relmonfe werd gespeeld en waartoe de Boliviaan, sche regeering zich leende, kwaliiiceerde op unieke wijze de gangstermethoden, die Roosevelt toepast. Haat en heerseh/uolit, geenszins b v. bezorgdheid voor veiliaheid en .verdediging, hebben hem zoover ge. bracht, dat hij evenals tegenover zijn eigen volk, ook met betrekking tot vree inde lan den. .in het geheel geen scrupules meer kent. i t De .spreekbuis van Roosevelt, Hopkins, heeft overigens onlangs op meer dan wel sprekende ifoijze uiting gegeven aan don teugelloozen -haat-van den president der Vereenigde Staten. Die haat en die lieersch. zucht gaan thans bij Roosevelt zoo ver, dat elk middel ter vergiftiging van de be trekkingen tusschen de volken onderling goed -is. De Zuid-Amerikaansche landen, worden -stoffelijk en psychisch rijp ge maakt <4ml letterlijk automatisch bereid te zijn, tot alles, wat Roosevelt van hen ven- langt, zonder hen te raadplegen. De «methoden van de documenten.ver- valsching, waarvim men zich thans in de affaire Belmonte heeft bediend, geeft eener. zijds een indruk v.an de gewetenloosheid, waarmede men heenstapt over belangen cn wenschen -der volken en is anderzijds een blijK, dat de zaak slecht is en onzeker staat, -ais dergelijke verwerpelijke midde len noodig zijn. Roosevelt en zijn opdracht gevers baseeren ziclti op de fictie,'als zou den zij in htln heerschappij onbeperkt zijn en als zou niet eenmaal d(e dag komen, waarop de grootheidswaanzin voor het ge. zonde verstand plaats moet maken. Aan de affaire-Belmonte komt dezelfde beteekenis .toe als destijds aan die van de .Athenia of de Raralong. In dit 'geval is evenwel gebleken, dat de regie van Roo sevelt niet klopte. Ofschoon in het D.N.B1.- bericht .Roosevelt niet is genoemd, is de affaire-Belmonte 'een van de vele acties van Roosevelt, die bestemd zijn tot camou flage .van d'o imperialistische oorlogsbe- doelingen -van den Amerikaanschen presi dent. .Dit is een vervalsehing van hél onbe. holpenste slag, waarbij men met zeldzame gewetenloosheid is opgetreden om met een even naieven als onbeholpen vervalschers truc .het weergalooze optreden tegen Duitschland .te rechtvaardigen. Dit gedoe is door een opzienbarend bewijs ontmas kerd. -Thans is aangetoond, met welke meJ. ihoden Roosevelt de betrekkingen tusschen de -volken voornemens is te vergiftigen en de smuvereiniteit van de Zuid-Amerikaan- sche staten, die hij onder Joodsche heer schappij wil plaatsen, te vernietigen. De affaire-Belmonte is "voor alle vrede lievende volken een waarschuwing tegen de invasie >van het internationale JodendomL- Er kan ook op gewezen worden, dat BeL monte «edert geruimen tijd wordt achter volgd door de Secret Service en zijn sen- sationeele -verklaring niet schriftelijk heeft afgelegd. Hij is integendeel persoonlijk voor de wereldpers verschenen en heeft zijn ver- Waring als officier op eerewoord afgelegd- Tokio, 30 Juli (D.N.B.). Betreffende de opzegging, van de petroleumovereenkomsti tusschen Nederlandsch Indië en Japan, meldt een Diomeibericht uit Batavia, dat de vraag, in hoeverre de Nederlandsch In dische regeering de petroleumblokkade je gens Japan zal 'toepassen, afhankelijk is van den verderen omvang van den Engel- schen en Amerikaanschen economischen druk op Japan. I 1 Faillissementen, Opgegeven door afd. Handelsinformaties v. d .Graaf en Co., N.V., Amsterdam. j Uitgesprokeni - A. van den Bos, Rotterdam, Rösener Manzstraat 14. R.-c,: mr. F. G. Schalk wijk. Cur.: "mr. J. Buskop, Rotterdam. J. Landman, Rotterdam, Klein Cool- straat 26. R.-e.: mr. F. G. Schalkwijk1. Cur.: mr. Mr. A. Niessen, Rotterdam. Trekking van 30 JulL EERSTE KLASSE DERDE LUST HOOGE PRIJZEN 200 No. 9222. PRIJZEN TAN 20 1114 2788 4335 6165 6907 7736 9316 11066 12957 13635 15206 16319 17736 19130 21532 1152 2899 4371 6221. 6927 8022 9389 11452 12971 13758 15572 16452 17772 19187 1367 3200 4518 6287 7154 8089 9412 12011 13116 13772 15614 16512 17812 19504 2117 3292 4670 6392 7309 8527 9489 12422 13155 13990 15752 16781 17877 20316 2366 3933 5088 6422 7364 8566 10126 12471 13264 14542 15857 16853 18080 20481 2437 4223 5535 6671 7434 9150 10508 '2591 13420 14724 15934 16942 18232 20668 2496 4324 5619 6711 7602 >9191 10543 12740 13436 15018 15965 17027 18785 21048

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 3