i - mmR m it buitenland Roemeensche troepen bezetten Akkerman De omsingeling der Sovjet troepen bij Smolensk Reede vein Suez aangevallen Duitsche koeriersbagage in Argentinië in beslag genomen Finsche gezantschap te Londen staakt zijn werkzaamheden Tegen Slapeloosheid, Overspanning, Onrust en Zenuwachtigheid, gebruike men de Zenuw'stülende en Zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten. Buisje 75 ct. rltrj Churchill over de Britsche be- wapeningsindustie Het dollarimperialisme Machtiging voor het Ned. Indische leger Geen schepen uit Nederlandsch Indie naar Japan „De Japansche troepenbewegingen in Indo-China De Angelsaksische politiek jegens dt neutralen L" Troepen van generaal Antonescu zijn op 27 .Tuli de aan de Zwarte zee gelegen havenstad Akkerman bin nengedrongen. "Met ae- bezetting van deze stad, ge- legen aan de monding van den Dnjeslr, is Bessarabië van de bolsje wisten gezuiverd. Dit oude Roemeen sche gebied, dat ongeveer een jaar ge leden onder dwang, aan de Sovjets werd afgestaan, bevindt zich daar mede volledig in handen van de Duit- sche en Roemeensche troepen. Van hét veroverde Akkerman tot aan de voornaamste haven aan de Zwarte zee, Odessa, bedraagt de afstand hemelsbreed 'slechts nog vijftig kilometer. Odessa komt derhalve thans direct binnen het bereik van hét frontté liggen. Reeds op .20 Juli meldde het weermachtsbericlit, dat de uit Bessarabië oprukkende Duitsch-Roemeen- sche.. strijdkrachten, nadat de vijandelijke tegenstand was gebroken, Op dén Oostèn- lijken oever van den Dnjestr -StleL achtér- volging van den vijand hadden ingezet. Ook op 28' Juli"-leidde\de aanval van de Duitsch-Roeme.enschè en Höngaarsche. troepen tegen .de bolsjewisten, in-den Zui- .'delijk&i sector van het: Oostelijke front; ondanks moeilijke wegén, tot groote ter reinwinst. De bolsjewisten probeerden in onsamenhangende plaatselijke gevechten zich tégen het opdringen van deDuitsch- Roemeensche en Höngaarsche afdeelingen te verzetten en het opdringen van de ver bonden troepen tegen te hóuden. Het ver zet van de Sovjets stortte onder- de -bloe digste verliezen voor de bolsjewisten in een. Daarbij meldden zich duizenden bols jewistische ovcrloopers bij de Duitsch-Roe meensche troepen. Duitsch'e troepen voltooiden gisteren de omsingeling rondom de strijdkrachten der Sovjets, die in het gebied van Smolensk zijn ingesloten. Op verscheidene plaatsen ondernamen de bolsjewisten uitvalspogin- gen. -Daarbij werden in een hardnekkig' boschgevecht op een plek twee bataljons ook in' de andere sectoren bij hun wan-, hopige ultvalspogingen de bloedigste ver liezen toegebracht. s 'Aan hét Finsche front'vielen deDuifsch-: Finsche troepen bolsjewistische afdeelin gen aan en verdreven hen: Op een an dere plek slaagde de D ui tscli-Finsche aan val zoo verrassend snel, dat 25 houwit sers, 12. infanterie-kanonnen en 15 gra naatwerpers in handen van de Duitsch- Finsche troepen vielen. - In den nacht van 26 op 27 Juli déden sterke strijdkrachten van het. Duitschelucht- wapen verscheidene urén lang aanvallen op Moskou. Volgens de. tot dusverre ont- vangen berichten heeft, de aanval groote, tót op verren afstand zichtbareresultaten gehad.- In .het Noordoosten van de stad Ëreidde zich ha middernacht een machti ge, gesloten "brandhaard uit, terwijl in an dere stadswijken, groote, afzonderlijke bran den én- véle kléinere branden woedden. 'Gisternacht is', naar; liet' D.N.B. ver neemt, del reede; van Suez ópniéuw. mét succes aangevallen door, Diuitsche .gef veclits vliegtuigen. 1 \Vij vernemen van welingelichte'zijde: 'In politieke kringen der rijkshoofdstad heeft .men met belangstelling kennis ge nomen van. het in beslag nemen van Duit sche koeriersbagage óp' Argentijn'sch gé- bied in Cordoba. - Men verklaart in déze kringen, dat 'de Argentijnsche parlementaire commissie, welke in verbinding staat met de Diës- commissie te Washington en hiervan aan wijzingen- ontvangt en. ook anderszins de Argentijnsche regeering reeds méérmalen aanleiding gegeven heeft tot onaangenaam heden, op wildwest-manier drie koeriers- zakken' uit een vliegtuig heeft laten" ste len.' Naar hierover verder- bekend wordt,'is' het dóór deii Duitschén ambassadeur te Buenos 'Aires onmiddellijk na de ontdek king van .den diefstal, van de koeriers bagage,-..welke intusschen met behulp van verscheidene auto's naar het jiarlements gebouw: is overgebracht, bij de Argentijn sche regeering ingediende protest door haar als zijnde in overeenstemming met he{ volkenrecht, aanvaard. Ondanks herhaal de verzoeken van do Argentijnsche re geering, welke zoodoende, naar men te 'Berlijn constateert, de hand houdt aan het internationale volkenrecht, heeft de Argen tijnsche parlementaire., commissie voodoo- pig - geweigerd dé gestolen- koerièrsbagage 'terug té' géven.jivlahrhlijkelijk; echter, zoo -verldaai'de. men ih.de. vVilhéliiistrasse, heeft deze commissie ten slotte het. toch beter geoordeeld aan het verzoek van de Ar géhiijns.che-'-regcering te" '.voldoen' en 'dé Duitsch'e koeriersbagage terug te geven. Verdere medédeelingen over dit voor val -pu, volgens de meening in bevoeg de kringen tfe Berlijn, eerst nadat het incident gesloten is, te verwachten. Het Finsche ministerie van huitenland- sche zaken deelt mede, dat het Finsche gezantschap te. Londen zijn werkzaamhe den tot nader order moet staken, op grond van deit veranderden toestand; De Finsche regeering zóu, zoo wordt tenslotte in het communiqué: medegedeeld, dankbaar zijn, indien zij mocht vernemen, in hoeverre de Britsche regeering met betrekking tot de werkzaamheden van het Britsche gezantschap te' Helsinki deze op vatting deelt Het Fransche vrijwilligerslegioen. Naar te Vichy verluidt, zal lvet eerste contingent van het Fransche vrijwilligers legioen voor den strijd tegen - het bols jewisme, eind deze week het onbezette gebied Verlaten en overgebracht worden naar' Parijs, als punt van samenkomst .Het legioen is gisteren in Marseille bij eengekomen. Be lijst bevat thans vijftien honderd namen. Reorganisatie vain het Fransche kabinet? De „Paris Soir" meldt uit Vichy, dat in welingelichte kringen een nieuwe reorgani satie/van het kabinet w.ordt erwacht. Waar sch'ijnlijik zullen nog deze week beslissende onderhandelingen over een ailgemeene reor ganisatie van de regeering worden gevoerd. Hertog van Kent in Canada. Die hertog van Kent is gisteren, naar de Engelscho- berichtendienst mededeelt, ge land op'eén vliegveld bij Ottawa, in Ca, nada, waar hij werd ontvangen door den Canadeeschfen premier, Mackenzie King. De hertog is voornemens' een inspectie reis van zés weken door do opleidings kampen van de Engelsche 1 uchtrnaclit in Canada te ondernemen. Duitsche pantserwagens maken zich gereed voor den aanval. .(P.K. Pfeuffer, Hoffmann, Zander-M.). Churchill heeft gisteren in het Lagerlhuis bestreden, dat er, zooals onlangs door ver schillende afgevaardigden is beweerd bij de -Britsche hewapeningsproductie cliaoti. scho toestanden zouden; heerschen. Hij gaiP echter1 toe, dat zich' bij het uitvoeren van het -hewapemngspfEOgraim1 „zekere kwesties hébben voorgedaan, daar de drie bewape- nirigsdep,arte-men ten een gebrek aian energie hebben getoond, - of zich -hébben schuldig gemaakt aan het maken van ruzie of' hun bevoegdheden -te buiten zijn gegaan". Ver volgens gaf hCurchill een overzicht van. de werkzaamheden -van de bewapeniiigsin. dustrie, waarbij blij) opnieuw beweerde, dat Engeland reeds de superioriteit in de lucht op Duitschlandl llreeft behaald. Met zijn Noord-Amerikiaamsche.-vrienden heeft -Enge land-een nauwkeurig omlijnde overeen komst gesloten! „Zij*verlangen natuurlijk", zoo ging ChurchiH verder; „zeer :o nplete opgaven over heigeen gebeurt met de door hen geleverde goederen. Het is onze plicht hun de verzekering te geven, dat zij voor Into geld ook de overeenkomstige tegen waarde ontvangen.; Aan het slot van. zijn rede verklaarde Churchill, dat hij het zijn plicht achtte, als hij liet onrustige tooneel van dezen oorlog overzag, die zich. steeds meer uitbreidt, het. Lagerhuis, en het,!.land. ernstig-te 'ver manen; zic-h- zoowelvoor- pessimisme .-als-, ook voor optimisme-te-hoeden. Men mag zich geen cogenblik laten .verleiden tot liet vermoeden, dat. het ergste .al voorbij is. In dit verband -sprak Churchill van de „ontzaglijke macht" yan Duitschiand en- zei, dat hel waanzin zou zijn aan te ne men, dat de Sovjet-Unie of de Ver., Sta ten dezen oorlog voor Engeland zouden winnen. Wij krijgen deze situatie slechts onder de knie, .aïdiis eindigde Churchill, als wij ons voortaan-mét de .laatste, vezels van onze kracht -óp-., degemeenschappelijke zaak werpen en zoo -noodig onzen 1 mit sten droppel hartebloecj ten offer brengen. In -politiekte 'tóngen der rijkshoofdstad wordt met aandacht steeds duidelijker aan den -dag tredende „dollarimperialismé" gevolgd. Vanzelfsprekend, -zoo verklaart men, bestaat formeel gezien eén handel tusschen Duitschiand en' de Zuid.Amerikaansche sta ten.' AVanneer Engoland'Mczcnrttandel thans blokkeert, dan zijn de'slachtoffers niervan, volgens dia meening in tdonaangevendo kringen te Berlijn, de Zuid.Amerika.ansc.lio landen zelf en wei 'vooral daaroin, omdat de -economische compensatiefiactor voor Ziuid-Amérika -Eutopa en! in dit verhand in het bizonder Duitschiand is; Naair-Duitsch'e opvatting bestaat er geen twijfel, dat Amerika, d-oor profijt te trékken uit de tegenwoordige dwangpositie, jvaarin de ZuidAmerikainsché landen zich bevin den, met behulp, van leening qn dergelijke daar groote economische belangen tracht te verkrijgen niet'in hét minst met het doel langs dezen omweg politiek'en,invloed te verkrijgen -en Zuid-Amerifca' in den geest, van de oorlogszuchtige plannen van Roose.. velt onder druk te zetten. Men verheelt hier -niet, dat bij een dergelijkén toestand Zuid-A merika -zelf het meeste te lijden heeft, temeer daar het voor Amerika geen natuurlijken handelspartner, is;-en men acht het derhalve van Duitsche zijde-onver mijdelijk, dat de 'Zuid-Amerikaan sche staten -onder deze omstandigheden met Betrekking tot hun economische "ontwikkeling ernstige en groote gevaren tegemoet gaan.' In de Wilhelmstrasse noemt-men de me. thoden, waarmede het .Toodsche dollar.im- perialisino der Vereenigde Staten munt pro beert -te slaan uit deze dwangpositie van Zuid.Amerika-ten'-'bate van zijn eigen plan nen, een voorbeeld voor ,d.e manier waarop zekére economische machten en economi. sche groepen door middel van leeningen invloed probeeren te verkrijgen. De rijksregeering, zoo verluidt in dit ver. hand, ia in hét bezit v.an gegevens over de middelen e^n methoden, waarmede dé-jVér- eenigde -Staten trachten Zuid.Amerika, eco nomisch binnen, te dringen met het doel de landen van he t- Zuid. Am erikaan s eb e con tinent in een koloniale' afhankelijke positie te .brengen. Deze gegevens hebben, naar men -te Berlijn verneemt; ook betrekking op geheime onderhandelingen met het doel voor Amerika in Zuid.Amèrika zekere mi-' Het plaatsje Leldcerkerk bezit ecu stukje karakteristieke Ne- derlamlsche cultuur, dat, indien de plannen' tol aankoop niét sla gen, gedoemd is te verdwijnen. Dit zon zeker te betreuren zijn, aangezien het bekoort bij ons Znid-Holiandsche polderlandschap aan de groote rivieren. In een g roote doorbraakkolk van de Mer- vrde bevindt zich de aiombeken de 'groote eendenkooi en een aal- sciiolverskolonie, zooals er maar weinige in ons land zijn. Bij deze ouiic eendenkooi is een br okje wilde natuur van weelderig karakter niet een veelzijdige en rijike flora ontstaan. De eenden- vangkooi, met op den aehtergr ondeen boom met nesten aal-, scholvers. (Polygoon-Sagers). litaire steunpunten, te .verkrijgen In -Berlijnsche politieke kringen neemt men aan, dat binnen enkele dagen inet de publicatie -van dit materiaal, dat een sen. satie -'belooft te worden, za.1 worden be gonnen. De Ned. Indische regeering heeft het leger, naar de „United Press" uit Batavia meldt, gemachtigd gebruik (e maken van de wetten betreffende een noodtoestand, ingeval dit van den kant van de mi litaire bevelvoerende instanties noodzake lijk mocht worden geacht. - De Engelsche omroep meldt,'dat de re- geering te Batavia bepaald heett, dat geen schepen meer naar Japan mogen varen en dat de vrachtschepen moeten worden" vastgehouden. Voorts zou liet verdrag be treffende de levering .van olie -door Ned. Indië aan Japan voorloopig worden op- gehevèn. Gisteravond acht uur heeft de militaire en marine-afdeeling van het keizerlijke Ja- pansclie hoofdkwartier het eerste efficieele bericht uitgegeven over de Japansche troe penbewegingen op grond van de Fransch- Japansche overeenkomst voor de gemeen schappelijke verdediging van Fransch Indo- China. Het bericht luidt: Op 29 Juli'wor den overeenkomstig de voorwaarden van het onlangs gesloten verdrag tusschen liet Japansche keizerrijk en Frankrijk voor de- gemeenschappelijke- verdediging van Fransch In'dó-C.hina nieuwe "Japansche af deelingen militairen-en vlootstrijdkrachlen naar- Fran'soh. Indo-China gezonden. gsÜ^chtèn 'uit Sjanghai melden verder, dat- Dinsdagochtend de ontscheping' begon nen is - van Japansche troepen ten Noor den van tde baai van Camranli. In een officieele mededeeling "wordt gezegd, .dat aan het Japansche luciitwapen in totaal acht vliegvelden, met inbegrip yan dat van Saigon, ter beschikking zijn gesteld. Inmiddels waren in Saigon voor bereidingen getroff-en, om de Japansche troepen te ontvangen, die gisteren voor Saigon aankwamen. Volgens de Times verwacht men, dat Engeland en vooral de Ver. Staten hun houding zullen verscherpen tegenover 'de landen, die zich buiten den oorlog hou den, maar tevens de as-mogendheden hel pen. In de eerste plaats heeft men liet ■oog op Vichy. De Fransche regeering heeft eerst in Syrië en daarna in Indo- Cliina doen blijken, dat haar besluit lot verdediging van de overzeesche bezittingen slechts gericht is tegen de tegenstanders van de as. De Times eischt strenge maatregelen van Engeland en de Ver. Stalen togen Spanje, met verwijzing naar do laatste rede van Franco en de houding van de Phalange, die do-en blijken, dat de „politiek van toe- gevendneid" een einde moet nemen. Het eerste bataljon van het vrijwilligers korps „Denemarken" is - in Duitschiand aan gekomen. (Hoffmann, Zander-M.)

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 5