t t- Agenda ACHTER DE SCHERMEN VAN DEN FRANSCHEN GENERALEN STAF •m n* •f w w ir Aardappelen Personeel van radio- centrales Boterkaarten s*1 'Donderdag 21 Augustus 1941 EERSTE BLAD DER SCHIEDAMSCHE COURANT Pag. 2 té i? *S Kr iv is* - If* ï%v Op bon 32 reserve 1 1/2 kg Gaat goeddeels over in rijksdienst Ernstige aanrijding Concert op de Poiyantha Terug van vacantie Noodlottige val H.L.O.-examen Met motor tegen auto gebotst Wie zijn aan de beurt? BINNENLAND Duitsch Witboekgeefttoelichting op dramatische oorlogsdagen van 1940 Nederlandsche Arbeids dienst Pioniers #keeren huiswaarts SCHIEDAM ROTTERDAM Mussert bezoekt 4e N.S.V. V 3<+- (Vervolc rubriek Stadsnieuws). 2 -- f }A, Wi jiah j?\ *fc- ïU- - -*V/J r- |5* 'Itv Sc Sim£ 4 J"*v De secretaris generaal 'van het departe ment van landbouw en visscherij maakt be kend, met verwijzing naar hetgeen dezer da gen in verband met de distributie van aardappelen is gepubliceerd, dat geduren de het tijdvak van Vrijdag 22 Augustus tot en met Zateruag 30 Augustus a.s, de niet „32 reserve" gemerkte bon van de bon kaart „diversen" recht geeft op het koo- pen van Ito k.g. aardappelen. De persdienst van het N.Y„V. schrijft ons: Op 14 Augustus j,l, beeft eeu bespreking plaats gevonden met den voorzitter en den secretaris van de door den directeur-ge neraal der P.T.T. benoemde oommissie voor de rijksradiodistxibutie. Het hoofdbe stuur vau den Nederlandschen Bond van" Personeel in Overheidsdienst, aangesloten bij het N.Y.V., was vertegenwoordigd door de heeren Blom en Forrer. Als resultaat der besprekingen kan wor den medegedeeld, dat allen, die voorheen in dienst van een door een particulier geëxploiteerde radiodistributieceutrale en die, naar liet oordeel van de commissie hierboven bedoeld, geschikt zijn bevonden om in rijksdienst te worden opgenomen, zeer binnenkort meuedeeling zullen ontvangen, op welke voorwaarden zij in dienst van bet rijk zullen kunnen worden aangesteld. Medegedeeld kan worden, dat vrijwel al len in de gelegenheid zullen worden ge steld in dienst van het rijk te komen en dat in het algemeen aan de belangheb benden een 1-oon zal worden toegekend hetwelk gunstig afwijkt van de bezoldiging, welke tot nu toe werd betaald. De iudienstneming zal op arbeidscon tract plaats vinden. Indien de betrokke nen echter geschikt blijken te zijn en met werkzaamheden van biijvenden aard zijn be last, zal later een vaste aanstelling volgen. Bij de vaststelling vaitoket loon is reke ning gehouden met den leeftijd van de betrokkenen en bet aantal jaren, dat zij bij de radiodistributie werkzaam zijn." Vertrouwd' mag worden, dat uiterlijk 1 October a.s. allen, die voor een aanstel- -ling in aanmerking komen, daarvan mede öeeling zullen hebben ontvangen. Degenen, die niet voor een aanstelling in aanmer king komen of die voor de aangeboden be trekking meenen te moeten bedanken, zul len ©en uitkeenng -ontvangen ten bedrage van een jaar loon, berekend naar het bedrag, dat" zij hij hun vroegeren werk gever hebben verdiend. Ten aanzien van ben, die tot nu toe in dienst waren van een door de gemeente geëxploiteerd bedrijf, zullen eveneens bin nen afzienbaren tijd nadere mededeelingen kannen worden verwacht. Ook te hunnen behoeve wordt nauwkeurig nagegaan, welke bezoloiging en rang zullen worden toegekend. Beeds kan ten aanzien van deze personen worden medegedeeld, dat, voor zoover zij thans reeds in vasten dienst zijn, het in het voornemen ligt hen ook in vasten dienst van het rijk aan te stellen. Gistermiddag, omstreeks half 8 is C. O., op de Dam, dicht Dj;} de Beursbrug, aange reden door een carrier, beladen met verf en bestuurd door P. J. R. De aangeredene viel en brak een zijner •fceenen vlak boven den enkel. Twee des kundigen op h,et gebied van het verleenen van eerste hulp fój ongelukken ,de adjudant van de Roode Kruis Transport Colonne, de heer At v. d. Berg en de filiaalhouder van kbe Papaver aan de Korte Dam, de heer Smelting hebben het been vo orloopig gespalkt. O. is per politieauto naar de dr. .Kbletstichting overgebracht. Be Rotterdamsche Tram Harmonie zal op Zondag 24 Augustus een concert geven in het Boerendorp op de Poiyantha, van 3 tot 5 uur n.m. Het corps zal onder leiding van deu directeur, den heer Joh, F. Palla, werken van Verdi, Strauss, enz, uitvoeren. Zaterdagmiddag, ongeveer kwart over één, zullen een 100 tal kinderen van perso neel der Vereenigde Glasfabrieken aan de Koemarkt per extra tram arriveeren. De jongens en meisjes van 614 jaar hebben dan een vacantie achter den rug, die doorgebracht werd te Havelte in Drente of Bennekom in Gelderland. De directie van de Vereenigde Glasfa brieken heeft voor de uitzending gezorgd en ook de kosten daarvan voor haar re kening genomen De berichten van de jongelui uit Havelte en Bennekom waren, ondanks het minder gunstige weer, steeds zeer opgewekt. Te Ylissingen, waar hij tijdelijk werk zaam was, is Maandag onze stadgenoot de 20 jarige C. van R., bij een windstoot uit de goot van een vliegtuigloods gevallen en ernstig verwond opgenomen. De jonge man is gisteren aan de bekomen verwon dingen overleden. Voor het eerst zullen de proeven voor het HJL.O.-examen dit jaar voor de 2e maal afgenomen worden. Dit zal geschie den in de week van 1 tot én met 6 Sep tember a.s. De inschrijving moet geschie den vóór 26 Augstus a.s. bij den secre taris van het Werkcomité, den heer A. -Wessel, Van Ruiisdaellaan 42a. Het inschrijfgeld bedraagt f 1.voor hen die de proeven reeds vroeger roet goed gevolg hebben afgelegd f0.75, ter wijl voor de jeugdgroepen (van 14 tot en met 16 jaar) slechts f 0.50 betaald be hoeft te worden. Het inschrijfgeld moet ge lijktijdig met de aanmelding bij den secre taris worden \oJdaan. Onze stadgenoot, de 28 jarige P. v P uit de Graaf Florisstraat, is met ziju i ar op den hoek van de Willem Buvtenwlek straat en Keter de Hooghweg te Rotterdam, op zijn motorfiets tegen een auto gebotst Van D. brak een been en, liep inwendig© kwetsuren op. Gisteravond laat is hij in bet ziekenhuis aan den Coolsingel te Rot terdam aan de bekomen verwondingen overleden. M-orgen moeten hun boterkaarten af halen, wier geslachtsnaam begint met Po tot en met Pij, Q'R, S en T, aan een der bureaux St Joris Doelen, ALÏda-bewaarschool, school Ruysdael- laan of school Lange Singelstraat. De bureaus zijn geopend van 9 uur tot half 1 en van 2 uur tot half 5. Binnenkort hebben de pioniers van den Nederlandschen Arbeidsdienst hun taak vol bracht. Een half jaar geleden gaven zij zich vrijwillig op, omdat zij begrepen, dat zij met bun dienst in den Nederlandschen Arbeidsdienst een heilzamen invloed zou den uitoefenen op de vorming van hun ka rakter voor hun toekomstig leven. Zij heb ben elkaar in de zes maanden van wer kend samenzijn loeren kennen, zij hebben elkanders gaven leeren waardeeren, zij hebben vriendschap gesloten, welke in den arbeid werd bevestigd. Begin Maart van dit, jaar werden de eerst© kampen van den Nederlandschen Arbeidsdienst geopend. Tevoren hadden er opleidingen plaats gehad voor het benoo- digde kader, maar de eerste vrijwilligers konden zes maanden geleden bun bestem- ming volgen, welke zij met vreugde had- ken moest. Deze zeventig documenten hou- Voor ons ligt een verzameling documen ten. Foto copieen van de authentieke tek sten, van doorslagen en ontcijferde tele grammen. „Tres Secret", zeer geheim, is op de meeste dezer documenten gestempeld en op bet hoofd van verschillende brieven staat te lezen: ministerie van oorlog, oor- logskabinet of generale staf. De onder- teekeuingen bestaan uit bekende namen: Reynaud, Weygand en Vuillemin. Het is, of bij bet lezen van deze stukken nog maals het scherm wordt opgehaald, d'at dicht viel na het einde van een drama, waarvan wij de opvoering niet alleen heb ben bijgewoond, '"och waarin ook wij een korte, maar tragische rol hebben gespeeld. vVant bij het doorlezen van deze docu menten, die gevonden waren op het station van het kl-ine Fransche stadje La Charité, achtergelaten door de in paniek vluchtende fransche troepen,' worden de dramatische dagen van het veelbewogen jaar 1940 niet alleen opnieuw beleefd, maar wij zien tevens het sinistere spel achter de scher men. Wij zien de duistere machten, die het web sponnen aan geene zijde van het oorlogsfront en wij zien hoe Frankrijk's ineenstorting zich onafwendbaar voltrek- Geslaagd, AÜV. In het heden verschenen Clubblad -van A.S.V. wordt meegedeeld, daf in de vaca ture, ontstaan door het bedanken van den heer W. Viseer als bestnurs- en elftalcom missielid, is voorzien, doordat de heer A. Beek bereid gevonden is deze functie op zich te nemen. Uitlating 31/2 pet. Gemeenteleening 1992. Van de 3V2 pet. gemeenteleening 1902 zijn. 12 obligation uitgeloot, en tegen 1 Oc tober a.s. betaalbaar gesteld. Een adver tentie in dit blad doet daaromtrent na dere mededeelingen. Fiets gestolen. Van J. v, E. is een lets gestolen,.die-bij nep slot voor een paid aan de Lange Singelstaaai had laten staan. Jubileum. Woensdag a.s., §8 Augustus, zal het 25 -jaar geleden zijn, dat de heer N. Sluyters, filiaalcbef in de drogisterij van de N.-V. Do Papaver aan de St. Lid uioastraat, hoek Brugmansfxaat, in dienst trad van genoem de firma. Voor tóe hoofdaete is te Rotterdam ge slaagd mej. X van Waart. Voor het examen haadteekenen M.O. is geslaagd de heer D. Schwagermann. Voor het examen teekenen M.O. akte m.a. slaagde-te 's-Gravenhage deu heer D. Schwagermann van hier. Yoor het te "s-Gravenhage gehouden examen op 18, 19 en 20 Augustus znn geslaagd voor acte coupeuse de dames: Cobi Leenderts, Catha- rina Verschuren en Tim Westdijk, leerlingen van de Modevakschool ter bevordering van indnstrieonderwijs „St. Anna" te Vlaardmgen. Tafelzilver ontvreemd. Terwijl die bewoonster boven aan het werk was heeft hen onbekende wat tafel zilver - ongeveer een dozijn lepels en vorken die pas waren gereinigd en nog op tafel lagen uit de keuken van de familie De B. aan de Julianalaan gestolen. De keukendeur stond open en de dief is blijk baar achterom gekomen om zijn slag te slaan. 1 Benoeming tijdelijke leerkrachten It. H. B. S. BSj beschikking van den secretaris-gene raal van het departement van opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming, zijn aan de Rijks Boogere Burgerschool, alhier we derom tijdelijk benoemd tot leeraar: A. J. van Heusden, J. Terpstra en W. J. Vos, en tot ieecares: mejuffrouw J. H. Grooss, en is tijdelijk benoemd tot leeraar: H. P. de Wringer, wonende te Schiedam. Oogsten zonder planten. Van E. is van zijn tuintje aan het zg. Roerenwegje ongeveer een mud aardappe len gestolen, die die dieven zeil gerooid hebben, door de aardappelplanten uit te trekken. Heden a v. Poiyantha 10 tot zonsondergang. Van 22 Augustus tot 14 September: Stucadoorsten toonstelling; .van 22 Aug tot 1 Sept. gladiolententoonstelling; van 10—14 Sept. dahliatentoonstelling. Passage Theater, 2.15 en half 8. De blinde passagier. Mohopoie Theater, 2.15 en 7.45 uur. Zijn groote kans. Rotterdamsche Kunstkring, Witte de Withstraat 35, half 11—half 6 en, 79 uur. (Zon dag 12—6 uur n.m.): Tentoonstelling Voeding in dezen bgd. Museum Boymans, 10—5 uur. Tentoonstelling Nederland bouvrt in baksteen. Arena, 2.15 en 8 nar. Variété in sneltreinvaart BIOSCOPEN. Luxor, half 3, 6.45 en 8.45 uur. Driemaal bruiloft. Capitol, 2, 4.1o, half 7 en 8.46 uur. De bruigom uit Brazilië. Prinses, 2.15 en half 8. Menschen, dieren, sen saties. den gekozen om de zegeningen van dc-n, dienst aan lichaam en geest te ondervinden. Het vastgestelde halfjaar spoedt ten ein de, binnenkort stroomen de eerste kampen leeg; op "23 Augustus Eist, Nunspeet (ronde huis), Steenwïjk, en Vierhouten, op 30 Augustus Beekbergen, Ommen (kamp Eer de), Beume (de Wasberg) en Baarn (Dra kenburg). In het eerste 'vlugschrift dat in tiendui zenden exemplaren onder de Nederlandsche jeugd werd verspreid, is gezegd, dat de arbeiJsdiensttijdrtle vrijwilliger een rijkdom zou schentón voor het leven. Of de vrij williger in de toekomst geneesheer of kan toorbediende, onderwijzer, landbouwer of f abri e k s ar b eiderj zai worden, steeds zal hij ervaren, dat een paar maanden arbeids dienst hem den^zin van het leven duide lijker heeft gemaakt, dat hij sterker is ge worden voor den strijd, welke hem wacht in den dienst voor land en volk. „Be werkers zullen elkaar leeren kennen en waardeeren in den arbeid als kamera den; zij zullen, in de maatschappij terug gekeerd, deze ervaringen in den grooten kring van het Nederlandsche volk kunnen uitdragen en daarmede deu natuurlijken grondslag leggen voor een nieuwe samen leving van ons volk. Zoover is het nu. Die pioniers hebben eeu heerlijk verblijf in de vrijie natuur genoten met de weldaad van een regelmatige li chaamsoefening. Alle ervaringen behouden zij in hun hart en daarmede zijn zijl ge worden tot de beste propagandisten voor deu Nederlandschen Arbeidsdienst in ons land. 1 Wij zijn er van overtuigd', dat de kam pen niet leeg zullen blijven. Thans, na zes maanden gemeenschappelijken arbeid, wordt de arbeidsdienstgedachte in woord en daad te midden van de Nederlandsche jeugd uit gedragen. Nieuwe vrijwilligers zullen op dit voorbeeld' aantreden, omdat zij bereid zijn na hetgeen zij tot dusver aan opvoeding en opleiding genoten hebben, bun krach ten in gemeenschappelijken en kameraad- sehappelijken arbeid te geven als een eere- dienst aan het vaderland, als een geschenk aan de gemeenschap, als een daad van toewijding aan hun volk. Wij waren .er bij voorbaat van overtuigd1, dat alle werkers van het afgeloopeu halfjaar blijde herinneringen aan hun diensttijd zou den behouden. Enkelen van hen hebben wij laten spreken over bon ervaringen, naar eigen geaardheid. De een legde den nadruk op de kameraadschap, een ander zong een loflied op den gemeenschappelijken arbeid, een derde, was getroffen door het nut van lichaamsoefeningen in de vroege mor genuren. Saamhoerigheld. „Voor een houten haralk ontmoetten wij elkaar", zoo zeide onze eerste werker. Dez|e teraik zou ons gezamenlijk: verblijf worden, maar w|ij voelden er ons als in een wachtkamer bij den dolkter, met slechts vreemden om ons heen. We waren met zestien in een woon- en slaapvertrek, zes tien man uit alle üeelen van Nederland, zestien 'karakters. Wij allen hadden een andere opleiding, andere levensomstandig heden, andere herinneringen. Wij zagen el kaar aan, namen elkaar op met de onuitge sproken vraag: Wat zal «ik in dit halve jaar aan je hebben? In die eerste dagen van ons verblijf in het - kanrrp traden de levensverschillen wel zeer duidelijk naar voren: Een jonge zeeman deed niets anders dan vertellen van zijn reizen naar Archan gel of Rio de Janeiro. Hij had veel van de wereld gezien, meer dan alle anderen. En er waren onder ons fabrieksarbeiders en winkelbedienden, maar ook een sumume- den een felle beschuldiging in tegen de Engelsche trouweloosheid. De plannen der geallieerden Reeds in de besprekingen tusschen de EneelscLe en Fransdhe generale staven, welke in het voorjaar van 1939 hadden plaats gevonden, was de beteekenis van het Belgische en Nederlandsche staatsge- bied als uitgangsbasis voor een offensief tegen Duitsehland vastgelegd. Bij het uit breken van den oorlog neemt generaal Gamelin deze gedachte onmiddellijk weer op. In een brief aan den Franschen minis ter-president schrijft hij„het bïimenmax- cheerea in Belgte zou het geheele voor deel van- de Belgische vliegtuigbasis aan onze ziile brengen en den oorlog van de Fransche grenzen verwijderd houden, in het bizonder- van onze Noordelijke provin- ciëen. Bovendien zou eeu offensieve actie tenen Duitsehland van het Belgische- of beter nog van bet Nedeïiandsclie gebied' uit, een heel wat gunstiger terrein en minder sterke vestingwerken ontmoeten". Later zim het diplomatieke voorbereidin gen ter ontvouwing van een militaire ac.„e in deu Balkan, dan wel vernietiging van Sovjet Ruslanas olieproJuc'ie in.het Kaka- susgebied, die meer op den voorgrond tre den. Vervolgens is, Scandinavië aan de beurt. Afsnijding van de Zweedsche erts- voorzienine aan Duitsehland en bezetting van de Noorsche havens is het leidende idee. dat de politiek der geallieerden ia Scandinavië beheerscht en ten slotte wordt na het mislukken van deze pogingen op nieuw aangestuurd op den oorlog in het Westen door een offensief, gericht op het hart van het Duitsche rijk. Bij ai deze plannen en voorbereidingen blijkt duidelijk het verschil tusschen de Fransche en Engel sche opvattingen inzake den te voeren oor log. Het zijn de Franschen, die telkens op nieuw met elan het tempo opdrijven, die aandringen op een forsch toetasten, het inzetten van alle beschikbare strijdkrachten terwijl de Britsche leiding wel de algemeene plannen onderschrijft, doch huiverig blijft al de waardevolle dëelen van haar militaire krachten in de waagschaal te zetten. Zwarte bladzijden in het berk" der historie. Zijn die eerste documenten, hoe belang wekkend ook, slechts het voorspel voor de komende catastrofale gebeurtenissen, de laatste documenten zullen eenmaal in de wereldgeschiedenis geboekstaafd worden als de zwartste bladzijden uit de Engel sche geschiedenis. - Frankrijk, noch militair, noch economisch in, staat een oorlog te voeren, heeft zich', vertrouwende op de Engelsche beloften, op leven en dood met dit land verbonden' om in den eindstrijd trouweloos in den steek te worden gelaten. Op .16 Mei vraagt Gamelin aan Londen, waar de 'beloofde Óen escadrilles jachtvlieg tuigen blijven. Op 17 Mei meldt de ge neraal, dat bet Fransche leger ten Zuiden ma Maubeuge in zware gevechten is ge wikkeld en verlangt dringend den inzet vian het Britscble luchtwapen. Op 22 Mei telegrafeert minister Reynaud aan 'Chur chill, dat ondanks de orders van generaal Weygand en ondanks de Engelsche ver zekering, het Engelsdhe leger de stad Ar ras ontruimd Ihjeeft, terugtrekt naar Duin kerken, en daardoor direct verantwoorde lijk is voor d'a verliezen vau den slag in Vlaanderen. Steeds wanhopiger worden de Fnansdhle smeekbeden. De Engelsche troepen hebben zich te Duinkerken inge scheept, Frankrijk moet die geheele last van. den oorlog torschen. De slag woedt thans aan de Somme en Oise en van dezen slag, aldus een telegram van. Reynaud aan Churchill, hangt het lot van Frankrijk en Groot-Brittannie af. „Het ware ontoelaat baar, wanneer met de strijdkrachten van. beide landen in haar geheel in dezen strijd werden geworpen. Onder deze omstandig heden begrijp ik niet waarom u er in volhardt, om voor de bescherming van uw fabrieken het meerendeel van uw lucht strijdkrachten in Engelandte houden. Ik verzoek u met dett meestem aandrang on middellijk 500 jachtvliegtuigen naar Frank rijk te sturen, waar vliegvelden gereed zijn, om deze te ontvangen. Kwestie van leven en dood. t Nog eenmaal, als het S.O.S, van een zinkend schip, wordt een laatste wanhopige poging gedaan om Engeland te bewegen de luchtmacht in te (zetten. „Het is een kwestie van leven en dood", schrijft ge neraal Vuillemin, de opperbevelhebber van het Fnansdhje luchtwtapen. Engeland ant woordt niet. f - 1 Zoo werd die Kloof geschapen, tusschen de landen, die eenmaal elkaar plechtig be» loofden te Islamen te strydeu tot het 'bib tere einde. Na den Fransch-Buitschen wa penstilstand zal de verwijdering tussoh'en beide landen zich ontwikkelen tot een open vijandschap. Want voor Frankrijk was de inzet van dezen strijd alles, voor Chiur- chill golden, toen Frankrijk verloren was, de eenmaal gegeven beloften niet, moer. Was de partij in Frankrijk verloren, welnu, dan tod Engeland geen belang meer bij dat land. Dit dirigeéïde zijn. beslissing over de wanhopige smeekbede om hulp. rair Dij die belastingen en een oandidaat in de chemie. 1 Zestien vogels van verschillende plui mage, inderdaad, maar het wonderlijke Was, dat deze mensoh'ea als bij tooverslag ver anderden toen zij hun burgerpaikje hadden verwisseld voor het werkpak van den Ne derlandschen Arbeidsdienst, voortaan on ze dagelijfcsche Meedij. Daarmee waren de zestien man werkelijk! tot een ploeg ge worden. - t Het spreekt vanzelf, dat dit alleen de eenheid aan den buitenkant betrof. Saam- hoorigheid van binnen uit groeit langzaam. Er zijn kleine moeilijkheden, die ten alge- meenen nutte wenden opgelost, noodig om tot elkaar te komen» En we hebben moei lijkheden gehad in d|e eerste wéken' van onzen arbeidsdienst. Saimed overwonnen wij deze en zoo Kwam er een stferk' inner lijk verband in onze' ploeg. De sterkeren gingen de zwakkeren h'eifien, zij, die handig waren, gaven het Voorbeeld aan de minder begaafden en zoo-léerden wij, allen onge merkt mn elkaar» Kameraadschap. Zoo groeide de kameraadschap, die niet opvalt, doch! daarom niet minder krach tig en gezond is. Dit bleek in onze-ploeg, toen een drietal werkers tegelijk met ziekte verlof thuis moesten achterblijven. Het duurde eenïge weken, voor zij weer in hét kamp verschenen. Ze waren achter op het werk en Dij ide theorie. Een paar terne- naden offerden toen hun spaarzame vrije avonden- op om de 'gedupeerden bij te werken» I Als men mfij zpu vragen: „Wat vind j© nu wel het mooiste in den arbeidsdienst?" dan zeg ik zonder aarzelen: „Het mooiste in den arbeidsdienst is voor mlij de kame raadschap". I Het zal niemand verwonderen, dat deze werker de Arbeidsdienstgedachte in ons land naar beste weten zal propageeren. Zoo zal h'et oöfc zijn met de twee pio niers ,die Wrj in. een volgend artikel aan het woord zullen laten komen. Dezer dagen heeft de leider der N.S.B. ir. Mussert, in gezelschap van mevr. De Ruiter en den heer Da Costa een bezoek gebracht aau het bureau der „National- Sozïalistisehe Volkswolilfahrt" in het „Ar beitsbereich'" der N.S.D.A.P. in Nedeiland, waarby ook de leidster der vrouwenorgani satie in het „Arbeitsbereich" aanwezig was. Amtsleiter Moelier deelde bi/onderbeden mede over het karakter en de laak der „National Sozinlistis h? Volkswo11 alm* in Duitsehland en gaf aan de hand van statis tieken en voorbeelden een overzicht van het werk der N.S.V. in Nederland, die in zoo korten tijd'een buitengewoon vrucht- dragenden arbeid' voor 'de Duitscbers in Nederland verricht heeft. Ned. ILK. Bond van Schoenwiukeilers- en 1 Schoenmakers Patroonsvcreenigingen. De Ned. R.K. Bond van Schoemvinkeliers- en Schoenmakers Patroonsvereenigingen heeft van daag te Utrecht zijn 21ste jaarvergadering ge houden. 1'! >8 'jË, .f, w fXjL I?

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 2