Agenda STADSNIEUWS DE STUC-WERK TENTOON STELLING OP DE POLYANTHA PLROL Geneest en Verfraait de Huid Eenvoud rs het kenmerk van het ware. De omvangrijkheid van de stucadoors-afdeeling. Vetkaarten Collecte voor de tuberculose bestrijding R.K. Vacantie kinder spelen bestaan 15 jaar Handel en Bedrijf WANDGEDIERTE '%A Dinsdag 26 Augustus 1941 EERSTE BLAD DER SCHIEDAMSCHE COURANT Pag. 2 I Ul Ill* Wie zijn aan de beurt? Een beroep op het Neder- landsche volk Feestvoorstelling in het Passage theater Postduiven Burgerlijke Stand Rotterdamsche veemarkt Fa. W. VAN LOON STADHOUDERS!.AAN 37 BINNENLAND Particulier postverkeer naar Belgie verboden BEURS VAN AMSTERDAM 2537, 280 - 297 241 2487, 1797, 1517, 194 460 269 2637 1317»— 2987, 243 Deli Mij. Senembah 7, iC£ r*> |r De belangstelling in stucadoorskringen voor de tlians op de Polyantha georgani- de tentoonstelling van stuc-werk is groot Indien gedurende het afgeloopen week-ein- de het weer zou hebben meegewerkt, ware do verwachting, dal een groot aantal stucas doorspatroons en gezellen uit den omtrek een bezoek aan het „natuurpark" van Schiedam zon hebben gebracht, zeker niet beschaamd geworden. De grilligheden van water en wind waren editer oorzaak, dat de menschen thuis bleven en hoewel hét in den namiddag van Zondag aanmerkelijk opklaarde, bleef het bezoek tot verre bene den het peil, dat men tevoren met gereede zekerheid had vastgesteld. De poorten van de stuc werk tentoonstelling blijven echter nog tot 14 September geopend, zoodat er gelegenheid genoeg zal zijn tot een bezoek. Waarschijnlijk zal dan het geëxposeerde zelt ook beter tot zijn recht zijn gekomen. Wij zijn geen vakmenschen, zoodat wij over de technische kanten van het vak niet kun nen oordeeien, maar pp den dag van de opening was een groot deel van het werk nog zeer versch, nat van het water uit de fcalk, hetgeen tengevolge van de indirecte veriichting nog beter uitkwam dan normaal het geval wellicht zori zijn geweest Intus- sclien hebben die werkstukken, welke ter plaatse zijn vervaardigd en dat is wel het grootste deel gelegenheid gehad om te drogen, zoodat thans die bekende mat- wïtte tint is verkregen, welkte de schoon heid Van stuc-weric uitmaakt. De plafonds en. wanden '„zweeten" nu niet meer, zij vertoon en zich nu in den staat, waarin men dergelijk werk het best beoordeelen feu, i Er is inderdaad heel wat'te zien en te 'beoordeelen. De jury stond clan 6ok voor een zeer moeilijke taak en haar uitspraak toont wel, dat het oude spreekwoord, van de paarden, die de verdiende haver niet i krijgen, niet altijd opgaat. De heer v. Mil en zijn zoon, die de hoogste en beste prijzen hebben behaald, waaronder de zeer waarde volle Mebest-prijs, hebben niet alleen hun volle werkkracht gegeven aan de totstand koming van do tentoonstelling, waaraan zij wekenlang met opoffering van hun va cantie, hebben gewerkt, maar zij hebben bovendien eenigie proeven van vakwerk geleverd, welke kannen gelden als waar dige, representatieve proeven van stuca- doorskunst In onze eerste bespreking wezen wij reeds op enkdie inzendingen. De veelheid en verscheidenheid van het tentoongestel de vereischt evenwel uitvoeriger bespre king. Wij zouden dan wel in de eerste •plaats de aandacht willen vestigen op het algemeene karakter van de expositie, den .aard van het stuc-werk, dat men bierkan zien. Het meest in het oog vallende is wel de, eenvoud, welke in alle opzichten is betracht; geen overdaad van versiering, geen nutteloos ornament, geen onverant woord onderdeel. Overal ontwaardt men strakke lijnen, vloeiend ver!eopende ver sieringen, harmonische combinaties en ner gens -een storend teveel. Het beste voorbeeld hiervan is wel het groote plafond in dea ingang van de groote hal. In tegenstelling met de verouderde opvatting, welke in plafonds van twintig, dertig jair oud nog wel voorkomt, is hier geen enkel ornament aangebracht. Maar evenzeer valt de tegenstelling op met de plafonds in vele huizen, welke een „kale" vlakten zijn, met hoogstens een randje langs de kanten. Deze „moderne" plafonds hebben afgedaan en op de Po- Ij antha laten thans de vakpatroons zien hoe het moet Nu is .het hier, wel een zeer bizonder geval, want dit plafond is hijvoorbeeld alleen maar bruikbaar in een foyer, een zaaltje of hoogstens in een groote kamer van een heerenhuis. Ook de indirecte verlichting geeft uiteraard aan het geheel een ander effect, dan een een voudig plafond teweeg zou brengen. Wat echter de bedoeling is, te toonea dat met vakkundig handwerk, eenvoudig pleister werk, een zeer fraai" geheel tot stand ge bracht kan worden, deze opzet is vol ledig bereikt. Het werk werd uitgevoerd floor leden van de drie gezelienbonden, naar een ontwerp van den Hoomschen stucadoor G. H. Lückens, in. 1939 bekroond met den Mebest-prfjs. Een ander voorbeeld van eenvoud en schoonheid is voorts de groote nis, links in den hoek, bestemd voor een hoeren kamer. In een krachtige gebogen lijh is hier het stucwerk uitgevoerd in een com binatie van schuurwerk met kunststeen. De indirecte verlichting geeft wel een bizon- der fraai effect. Deze nis werd ontworpen door den ar chitect J, Tan Luifn en uitgevoerd door de fa. W. Lamens ea? Zoon te Rotterdam. (Wij noemen verder nog de combinatie Acboma met pleisterwerk, een gedeelte v an een wand van z.g. acoustisch. materiaal, lichtbruin van kleur, waarop een strakke en toch gracieuse Ixjstversierïng is aangebracht. Ontwerp en uitvoering zijn van dea heer J. A. van Mil. Tezamen met zijn zoon voerde de heer Van Mil den ingang van een foyer uit, even eens met verlichting, welke een smaakvol geheel vormt met het eerstgenoemde pla fond. Ook dit werd geheel naar eigen ont werp gemaaid. Er is veel te zien in dit gedeelte van de tentoonstelling. Verscheidene kolommen, vierhoekig en achthoekig, foonen de moge lijkheden op dit speciale gebied, met en zonder verlichting. Zij zijn uitgevoerd in schuur- en pleisterwerk en voorts is toe gepast een- nieuwe vinding van metalen hoekbeschermers, welke beschadigingen zoo goed als geheel uitsluiten. - De schouw met verlichting, naar een ont werp van (ten binnenhuisarchitect B. A. Breedveld, door den heer H. van Herk, heeft den derden prijs ontvangen. De min dere waardeering is waarschijnlijk een ge volg van de overweging, dat de oplocsing van de indirecte verlichting in de praktijk niet aan alle eischen zal volcloen. Toch geeft deze schouw wel een indruk van de mogelijkheden op dit gebied voor een mid denstandswoning, waarin over het algemeen de schoorsteenen niet als onderdeel van de kamer inrichting worden beschouwd. Een tweetal inzendingen vraagt de aan dacht van het publiek voor het z.g Glaza- lux, een procéaé waarbij: geschilderd glas wordt aangebracht op betonérmille door door miade! van pleister. De inzending naast den ingang van de foyer is een waax- scbilderij geworden. De toepassing van dit procédé vraagt veel vaardigheid van den handwerksman en ïost nogal wat arbeids tijd. Ear zeer fraai ontwerp van 'nplafond is tenslotte nog van den heer G. H. Luckens aanwezig, bestemd voor een mi.ldeasiands- woning. Ook hier gaat de eenvoud van het ontwerp weer vergezeld van ean ge slaagde uitwerking, waardoor de origiuaSi teit van het werkstuk opvalt, ondanks het feit, dat het niet op een in het oog vallende plaats is .aangebracht, namelijk bovën bet GLazalux-,,schilderij" naast den foyer-ingang.„ Uit dit allesblijkt, welk een omvang rijk gebied deze tentoonstelling, ondanks het feit, dat zij zich beperkt tot het stu cadoorswerk en aanverwante vakken, be slaat en welke interessante dingen naar voren komen bij aandachtige beschouwing van het geëxposeerde. Ook van de andere afdeelïngen der tentoonstelling hopen wij nog een nadere bet chrijving te geven. Morgen moeten diegenen han vet kaarten afhalen, wier geslachtsnaam begint met hl tot en met Hiji, I, J, en K, aan Lot bureau Lange Singel straat, geopend van half negen lot half één en van twee tot zes uur. ding omvat derhalve zoowol de zorg voor den patiënt als de voorzorg ten op zichte van diens omgeving. De bevolking in geheel haar samenstel ling heeft steeus gul voor dit mooie werk geofferd, omdat zij de groote beteekenis er van begreep, en de resultaten hier van zag In moeilijke tijden, zooals wij thans doormaken, worden aan de tuber-' culosebeslrijding ex!ra hooge eisohen ge steld. Alles moet gedaan worden, het koste wal het kost, om hot bereikfe ge- zondbeidspeil zooveel mogelijk te hand1 haven. Wel mo?en de instellingen voor tuber culosebestrijding voor haar taak berekend zijn, de steun en medewerking van allen zonder uitzondering is hierbij meer dan ooit onmisbaar. Daarom stemt het tot vol doening, (hit op 29 en 30 Augustus a.s. in een groote landelijke collecte voor dit Wangrijke werk een beroep op de ge- heele bevolking kan worden gedaan. Dit beroep nu moge niet onbeantwoord blij ven; liet gaat hier om heb behoud van het hoogste goed, de volksgezondheid. Steunt daarom deze collecte en wol in ruime matei Wij verwijzen ten slotte naar de in dit blad voorkomende advertentie, waarin liet plaatselijk comité de adressen bekend maakt, waar men zich kan opgeven als ccllectrice of collectant. Eet tweede stuk werd geplaatst in ons blad van Zaterdag j.l. Wegens gebrek aan ruim te kondeu wij het bovenstaande gisteren niet opnemen. Het plaatselijk organisatie-comité voor de collecte ten bate van de tuberculose bestrijding op Vrijdag 29 en Zaterdag 30 Augustus a.s., verzoekt ons plaatsing van hdt volgende: s Het woord tuberculosebesti ij ding "Toept ongetwijfeld bij de meeste onzer dankbare gedachten op aan het werk, dat in. ons land zop bij uitstek waardeering vindt. En geen wonde?,* want, dank zij dezen arbeid, is het sterftecijfer aan tuberculose de laatste jaren aanmerkelijk terug ge gaan. In 1940 was echter het sterftecijfer weer iets hooger dan in 1939. Da tuberculosebestrijding is mede oor zaak, dat hel terrein van de volksgezond heid ons land zulk een vooraanstaande plaats inneemt. Wil dit zoo blijven, dan dienen alle krachten ingespannen te wor den. De tuberculosebestrijding wordt gevo'xd door plaatselijke, provinciale en landelijke vereenigingen, die door haar - voorlichting, consultatiebureaus, deskundig huisbezoek enz., een belangrijk apparaat vormen in den strijd tegen de tuberculose, hierbij krachtig gesteund door overheidsinstanties, organisaties; en fondsen, welker taak op het gebied van de verpleging ligt, en di© uitzending naar sanatoria en ziekenhui zen. mogelijk maakt. De tuberculosebes'xij- De R Iv.. Yacanüekinderspelen zijn dit jaar voor de vijftiende maal gehouden. Toen vijftien jaar geleden pastoor J. B. W. M. Mcdler en de heer P. B. Al. Albers, die thans nog hoofdleider van de spelen is, bef initiatief namen tot het or- ganiseeren van kinderspelen in de va cantie voor de leerlingen van de R. K. scholen. was de animo reeds dadelijk vrij behoorlijk; 200 deelnemers waren er dit eerste jaar. De spelen bleken echter zoo in den smaak te" vallen, dat dit aantal het volgend jaar reeds verviervoudigd was. Zoo ging bet door en de bloei bereikte zijn hoogtepunt bij het tienjarig bestaan, toen 2500 kinderen aan de vacant! espe- len deelnamen. Het was dan ook toen, dat het speelterrein in 't Volkspark in ge bruik genomen werd. Lang beeft men daar niet vertoefd,'" want drie jaar geleden trokken de kinderspelen naar het terrein aan den j>pieringsuoek, dat in rijkswerk- verschaffing daarvoor in orde was ge maakt, waar zij ook dit jaar gehouden zijn. Groot zijn de veranderingen, die in den loop der jaren tot stand zijn gekomen en duidelijk blijkt dat wel, als men de bescheiden middelen, waarmee men in den aanvang moest werken, vergelijkt met de keurjge outillage vamJiet speelterrein aan den Spieringsboek, dat een waar dorado voor de jeugd is. Men vindt daar zélfs een prachtigen draaimolen en een groote schuiltent zorgt er voor dat voor een regenbuitje niet onmiddellijk gevreesd'be hoeft te worden. In de vijftien .jaren dat de spelen ge houden worden, hebben zij in totaal 24.000 deelnemers gehad en zijn er 270 speelda gen geweest. i I Dit jaar moest er noodgedwongen op wat bescheidener voet gewerkt worden. „Slechts" ongeveer 700 kinderen konden meedoen, de rest -heeft men moeten te leurstellen. Ook de speeldagen op Zon dag, waarbij dan tevens de ouders aan wezig waren en waarvan men ©en soort recreatiedag placht te maken, konden dit jaar door verschillende moeilijkheden, voor al wat'de proviandeering betreft, geen door gang vinden. - Het vijftienjarig bestaan heeft men ech ter niet ongemerkt voorbij willen laten gaan en daarom was er hedenochtend in 't Pas sage theater, dat daarvoor door den di recteur, den heer J. J. L. Ta pk© Looken- berg, welwillend was beschikbaar gesteld, voor de kinderen een feestvoorstelling ge organiseerd. Hoewel de eigenlijke vacanBespelen gis teren reeds met wedstrijden op het speel terrein waxen besloten, zal deze voorstel ling voor de meeste kinderen toch wel het hoogtepunt van de vacantie hebben ge vormd. - i "j i Zij hebben kannen genieten van film, mu ziek en tOogeel en alles ging er als koek in. Die film bestond uit de geschiedenis» van „Petertje". De muziek werd geprodu ceerd -door den heer Hakkert, die aardige volksliedjes op het orgel speelde en de clown Bartley zorgde er met zijn vrouw voor dat ook het op de planken gepres teerde luiden bijval vond. De heer Albers heeft voor den aanvang een historisch overzichtje van de spelen gegeven en later heeft de voorzitter, pastoor J. N. Ruygewaard, dank gebracht aan allen die am het welslagen van do spelen hellen meegewerkt. Speciaal noem de bij daarbij den hoofdleider, den heer Albers en liet onderwijzend personeel, door wier toegewijde medewerking de spelen het tot den Imidigen bloei gebracht hebben. Tan bevoegde zijde woult medegedeeld: Ter kennis van alle Kederlandsche dui- veuhoudors wordt gebracht, dat do door de NederLandsche bladen van 4 Juli 1940 en door de Deutsche Zeitung in den Nie- derlandea van 5 Juli 1940 bekend gemaak te bevoegdheid van den heer Johan Hom- stca, Prinsengracht 407 te Amsterdam, lot het geren van aanwijzingen met het oog op» het van kracht worden der verorde ning no. 140/41 over het houden van duiven is vervallen. De 'heer Homstra blijft werkzaam als schakel tusschen den bevelhebber der weermacht in Nederland eenerzijds en bet Nationale Verbond van Nederlandsche Post- duivenhouders, Amsterdam, en denNe derland sch en. Bond van Sierduiven Fok kers vereenigingen, Gouda, anderzijds. SCHIEDAM Heden e. v. d. Polyantha 10 tot zonsondergang. Stncadoorctentoonstelling tot 14 Sept Tot 1 Sept. gladiolen tentoonstelling; van 10—14 Sept dahliatentoonstelling. Passage Theater, 2.15 en half 8. Tusschen Hamburg en Haïti. Monopole Theater, 2.15 en 7.45 uur. De zanger van Hare Hoogheid. Eiken Zaterdag en Zondag 2—5 uur. Stedelijk Museum. ROTTERDAM Rotterdamsche Kunstkring, Witte de Withstraat 35, half 11—half 6 en 7—9 uur. Ten toonstelling Voeding in dezen tijd. Museum Boymans, 10—5 uur. Tentoonstelling Nederland bouwt fn baksteen- Diergaarde Big Dorp, 23 t.m. 31 Aug. Rmèrahal. Tentoonstelling Zomerbloemen voor uw eigen tuin. Arena, 2.15 en 8 uur. Variété in sneltreinvaart BIOSCOPEN. Lusor, bolf 3, 6.45 en 8.45 uur. Duikbooten koers W est Capitol, 2, 4.15, half 7 en 8.45 uur. Luchteskader Lutzow, Prinses, 2.15 en half 8 Geld is niet alles. Het groote doel der Luwa is om straks uit baar gelederen en uit die van den jeugd storm, tb komen tot de vorming van een groot nationaal socialistisch vliegerkorps waaruit de luchtvaarders van. het nieuwe Nederland zullen voortkomen. Als voor beeld stelde spreker het Duitsehe natio- naal-soeialislische vliegerkorps, dat onder, leiding van den generaal der vliegers,Chris- tiansen, zoo'n belangrijke factor vormt ia de vooropleiding der Duitsehe vliegers. Wethouder van sociale zaken te Haarlem. De regeermg«commissaris voor Haarlem heeft met ingang van 31 Augustus op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan den heer W. J. B. van Liemt, als wethouder van sociale zaken. De wethouder van volks gezondheid, dr. Ch. Cotte, zal de werkzaam heden van den Leer Van Licmt voortzetten, S Vervreemden van zaaizaden. De Nederlandsche Staatscourant van gisteren bevat een besluit van. den .secretarisgeneraal van het departement van landbouw en vissche- rij, waarbij het vervreemden van voor zaaidoel- einden bestemde granen, peulvruchten en za den aan een beperking wordt onderworpen. In het vervolg zal dit n.l. slechts zijn toegestaan, indien een vergunning door de Prov. Inkoop centrale van akkerbouwproducten oNed. In- koopcentrale van akkerbouwproducten is ver leend. SCHIEDAM, Geboren: 22 Aug. Janny, d. van J. Winters en G A. Klein, Boerhavelaan 1. 23 Aug. Adriaantje, d. van W. C. Meijer en J. Barendregt, Boerhavelaan 1. --Johanna Christina Maria, d. van J. J. J. Broekman ea A. W. J. van Lent, Boerhavelaan 1. Maria Elisabeth, d. van C. Slavenburg en J. van Otterloo, Rotterd. dijk 288. Cornelia Liduina, d. van B. J. H. Pil eu C. W. S. de Bruin, J. Israëlsstraat 7. Heden werden ter veemarkt aangevoerd 2693 dieren, waaronder 15 paarden, 158 veulens, 105 schapen, 1500 runderen, 252 nuchter© kal veren, 605 graskalveren en 60 bokken en geiten. Prijzen per stuk: Melkkoeien f i>60, f 450, £350. Kalfkoeien f 565, 1450, f 360. Varokoeien f 400, f300, £250. Vaarzen £365, £290, £210 Pinken £293, £210, £175. Graskalveren £200, £150, •f80. De aanvoer van graskalveren was ruim met stroeveu h'andel enprijshoudend. De aanvoer van melk en kalfkocicn was ais vorige wees met levendigen handel cn stijgen- dt prijzen. De aanVtfér van varekoeien was grooter met vlotten handel en iets hoogere prijzen. De aanvoer van vaarzen en pinken was ma tig mot kalmen handel ea onveranderde prijzen. Zuiveraars van Gebouwen en Schepen De bevelhebber der weermacht ia Neder land, generaal der vliegers Fr, Christian sen, deelt mede: Biij verordening van den militairen be velhebber in België en Noord-Frankrijk: van 31 Augustus 1940 is die organisatie van ieder particulier postyerkeer van Bel gië naar het buitenland en omgekeerd, ver boden. I Onder postverkeer in den zin dezer ver ordening moet verstaan wordéii ieder ver voer van brieven, briefkaarten, drukwer ken, gemengde zendingen, monsters en aangeteekende stukken met of zonder aan gegeven waarde. Wie in strijd met de voorschriften de zer verordening berichten uitwisselt of aan ontoelaatbare overbrenging medewerkt, wordt volgens de bepalingen der verorde ning met tuchthuis- of gevangenisstad ge straft. >- i Het eerste luchivaaartkamp der W.A. geopend. Gisteravond te zeven uur opende heer- banieider Wijnkamp, leider der luchtvaart- afdoeling van de W.A., hot eerste z.g. Lu- wa-kamp, in de kaderschool der W.A. te Amersfoort, aldus meldt de persdienst van de In zijn oepningswoord voor de 33 leerlingen, waarmede dit eerste Luwa- kamp aanvangt, gaf spreker een uiteen zetting van het doel en de taak der Luwa, welke in opdracht van den leider der N.S.B, werd opgericht. De Luwa telt thans 900 leden. Uit haar rijen, werden ten behoeve van de Duitsehe weermacht z.g. nachrichtenkompagnleën ge vormd, belas/. met hef onderhoud van tele foonlijnen ten behoeve der berichtgeving. KOERSEN OP 26 AUGUSTUS 1941 Medegedeeld door de Amsterdamsche Bank N.Y. Bijkantoor Schiedam OBLIGATIES Staatsies ningen Nederland 4%N5d, '41 4% 4°/ 8 S9i '40 I II m.b.L. '40 II '83 '87 '38 N.W.8. Ned. Oost-IndlB 8% Ned.-IndiS 1987 8% Ned.-Indië '87 A AANDEELEN Banken Kol. Bank Ned.-Ind. Hand.Bnk Ned. Handelmij. Indastr. Ondern. (Binnenland) Alg. Kunstzijde Unie Van Berkel Gert, Calvé Centrale Suiker Ned. Fokker Lever Bros Unil. Ned. Ford Philips Gloeü. G.B. Petroleum Dordtsche Petr. Kon. Pe£r. Mij. Rubber Amsterdam Rubber Bandar Rubber Deli Batavia Rubber Kendeng Lemboe Oostkust Serbadjadi Ver. Ind. Cult. Ond. V.K. 100 100»/6 1007» 99"/» 957» 887» 93 737» 957» 94/f. 1957, 139 155 150 977e~ 101 224 15'J7a 846 2557a 2517, 2797, 2977, 2487, 241 2067» 178 160 19ÏÏ HEDEN 997',r—1007» 1003/, 10Ga/, 997, 95 877, 92"/»— 737, 9578 947, 1987, 1887, 150 1487,— 60 977,— 9 102 - 117. 229 224 15<?/4— 97, 848 258 —6 Suiker Handelsvar. A'dam 4637. Javaschö Cultuur 265 Ned.-Ind. Suiker 255 Ver. Voret. Cultuur 1327» Tabak Deli Batavia 2497» Scheepvaart HoU.-Amerik. 'Lijn Java-China-Japan- 1 Lijn K..N.S.M. Nat' Bez. Kon. Paketv.-Mij... Ned. Seheepv. Unie 200 Rotterd. Lloyd 459 Stoomv.-Mij. Ned...go 2497.— 607» 296'/»— 87» 2427,— 87. 1453/s 1487,- 1637, 187 2597, 160 1847, 259s/, 1977»— 1567,— 160 97, 8 U'j 3? 5J.V

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 2