Geldige bonnen voor voedingsmiddelen Laatste Nieuws Binnenland Duitsche vrouwen - bijeen Duitschland strijdt voor Europa Moskou gebom bardeerd in die week van S October tot en met B9 October B94I Gemengd Nieuws Pag.. 3 SCHIEDAMSCHE, COURANT Vrijdag 3 October 1941 Vergadering der N.S. Frauén- schaft te Amsterdam LTfeugdtkSaflrgou'w Trtijn IpSé Dittiee muziek en een meisjeskoor zong liederen. De tentoonstelling „Frauen- schaffen in Deutschland" Taifoen teistert West Japan Burgerlijke Stand Verdere luchtactie aan alle fronten ttallaansch weermqchtsberlcht Luchtaanvallen Öp Cyprus en Noord-Afrikd De oude tsarenpaleizen bezet BEURS VAN AMSTERDAM :f io-2%io2v;: 8V, s U Honderden Duitsche vrouwen «!sl middag het Concertgebouw, te Amsterd?m, alle deelen van bet land f naar komen, luisterden zrj..met.intense aau Reichs- de Ware, scherpe uiteenzetting fraueniühreiinGertrud SchoJtz Klink in ae De Rcichsfübre'rin werd ingeleid door rede voeringen van de leidster er N.S. Frauen- schaft in Nederland, Frau De la Fontaine en Oberdienstleiter Schmidt. Frau Gertrud Schollz—Klink schetste in pak kende bewoordingen de plichten van de Duit sche vrouw in dezen tijd, plichten, welke zij heeft als moeder, als echtgenoot», ais werkende vrouw en als kameraad, plichten, welke zij gaarne wil doen kennen aan afle vrouwen, die bereid zijn mee te werken aan. de nieuwe ordening van Europa. Rede van de Reiclisfrauenführcrin. De spreekster gafeen historisch overzicht van de opkomst van het nat. socialisme en memoreerde hoe de Führer het buitenland steeds dc hand heeft geboden om te komen tot een samenwerking op do basis van het verstand met de volkeren in de Europeesche levens ruimte. -Hij deed dit niet alleen omdat bij voor ons Duitschers in deze IcveiTsruimte rust ver langde en gelegenheid tót vredigen opbouw; gij allen weet, dat hij steeds gezegd heeft, dat bet eens in Europa tot een conflict zou ko men. Hij- bedoelde daarmede het conflict met -do bolsjowistischAzialischo wereld. De overwinningen van de Duitsche weermacht zijn geen wonderen. De geschiedenis leert, dat dergelijke beslissingen steeds met groote offers gepaard gaan. Deze oorlog is ten slotte geen strijd lusschen Duitschland en Engeland, óf Duilschlan en Frankrijk, of Duitschland en Polen, maar do grooto; uiteenzetting voor een nieuwe orde in. ile Europeesche levensruimte, voor-een nieuwe orde vanarbeid, eer en moedf Ook wij, Duitsche vrouwen, zijn in een strijd meegesleurd, die in tegenspraak is met hun diepste wezen, want onze oorspronkelijke bc- stemming is .moeder te zijn en dit beteekent steeds nieuw leven te schenken. Gij moet er altijd aan denken, dat de oorlog als zoodanig in tegenspraak is mot de wezenlijke en na- ttuïriijke bestemming van iedere moeder. Maar toch verlangen wij, dat onze zonen,wanneer bet eenmaal tot een conflict gekomen is, de dapprste zijn, dat wij kinderen hebben, over wie wij ons niet hoeven te schamen. Dit is de dubbele zending van do moeders in de wereld en daarom zijn er ook juist onder dó vrouwen van deze'wereld vele dingen, die wij met elkaar kunnen dftgen.; Ik zou willen zeggen, dat de vrouwen van verschillende naties, die trotsch zijn pp baar volk, ook groothartig genoeg zijn om de eigennordigheen van andere vol ken te begrijpen, elkaar .-..steeds kunnen ver staan. Maar een samen wrking is niet meer mogelijk, wanneer" zij zeggen; dat er geen volkeren "en geen vaderland bestaan. Wanneer wij bijvoorbee'd in dir. land arbeiden, dan verzoek ik u dit werk steeds zoo to-ver staan, dat wij niemand iets willen opdringen. Wij willen alleen zeggen - zie, wat wij in de laatste jaren bereikt hebben. Wij zijn er in geslaagd alle vrouwen in Duitschland in een vrouwelijke organisatie ouder te brengen en wanneer anderen in het behang van hun eigen land hier iets van willen - loeren, dan willen wij haar fit laten zien. Laat men prohecren het béter te doen, wij zullen de eersten zijn, die zeggen: hoe hebt gij het gedaan,' want oók wij willen nog leeren.' Allo vrouwen van de natie hebben één ding gemeen en dit is, de haar door de natuur gegeven praedestinatic moeder te zijn. Hieruit zijn langzamerhand alle andere takkenvan dienst voortgekomen:. Wij hebben onze groote vrouwenorganisatie niet volgens wetenschappe lijk principe opgebouijd, doch op het ^prin cipe, waarop de moeder haar huishouding op bouwt. w Op het oogenblik gaat het om ons volk en om een nieuw Europa met een nieuwe op valling van eer; Wij moeten dézen weg gaan en alle kleine oneenigheden opzij zetten, en alleen het groote zien, dat wij dienen. 'Daarvoor is niemand te arm of te rijk," te klein of te groot. Ieder, die eerlijk' wil, kan zich in deze arbeidsgemeenschap inscha- kaTen. 'Nu onze mannén met onze Duitsche kameraden" té velde staan, nu zou het' zeer schoon zijn, wanneer ook Hollandsche en Duit sche vrouwen in eerlijke kameraadschap met elkander samenwerken. Wij hebben op ditge bied zeer veel ervaring opgedaan. De fouten die wij gemaakt hebben, behoeft gij niet meer te maken. En wij kannen zeggen: probeer het zoo eens éri wanneer gij het toch liever anders doet omdat iedervolk natuurlijk zijn eigen aard heeft, dan moge dit gjschieden in eerlijke kameraadschap. - Rede van den Rijkscommissaris De Rijkscommissaris begon zijn rede met de rijksvrouwenleidster te danken naar Nederland té zijn gekómen. - De rijkscommissaris gaf uitdrukking - aan zijn voldoening, dat Nederlandsche en Duitsche vrou wen bijeen waren gekomen, in een vergadering ais een bewijs, dat in dit landmenschen zijn, die ziefh. volkomen bewust zijn, waarom het gaat. Duitsche vrouwen zijn dezelfde, die reeds eens hun vaders of broers en toekomstige echt- geno.oten uit hebben zien trekken in een wor steling van vier jaren, en die den tijd hebben doorleefd waarin de veldslagen in het Westen en het. Oosten werden gestreden. Vrouwen, die het ineenstorten van het rijk hebben meege maakt en toen niet hebben gewanhoopt, doch toen, tezamen mét de mannen,'die eveneens uit deze moeilijkheden omhoog zijn gekbmen, be gonnen zijn het leven- van het rijk- nieuw op te bouwen. De Duitsche vrouw is niet juichend, dóch met ernstige vastberadenheid in den oorlog getreden, welke thans haar broeders, ecWgénooten en zonen strijdentot het beslissend einde. De Duitsche vrouw van deze generatie is de levens gezellin .van mannen, die steeds en onder alle omstandigheden strijders zijn geweest en in den strijd hebben gestaan. Wanneer ik hipr spreek van hardheid,: al-, dus ging de rijkscommissaris verder, welke wij ook hier dikwijls moeten toepassen, dan moetl men hieronder niet' verstaan de uiter lijke handelingen. Wij moeten hard zijn tegen ons zelf, aangezien" wij de verantwoording dra gen, opdat wij de groote taak kunnen ver- "uilen, welke oAS is opgedragen. i Gij vrouwen evenwel, kent deze hardheid niét en hij u is' het de uiterlijke houding,. en de waardigheid, waarmede gij steeds weer uw lot draagt. Het inwendige front der vrouw is niet gemakkelijker, het front van het al taar waar alle kommer wordt opgedragen en het 'is zaal, dat de vrouw deze dingeu men- schcfijk aanvoelt, zich er niet door laat over weldigen, doch draagt in de overtuiging, dat bet gaat om de grootheid van het volk en de toekomst. Jk spreek thans heel openhartig,, want hel zon volkomen onoprecht zijn, wanneet" ik zou beloven, dat de komende winter bizonder on aangenaam of beter zou zijn, dan wat we tot nu toe hebben gebad. Daarvoor zorgt de vijand, omdat hij ons militair niet kan overwinnen. Wel kunnen we zeggen, dat in den komenden wintermaand van honger of koude om 2al komen. In het algemeen kunnen we, dat kan .mi reeds worden gezegd, het levenspeil van thans handhaven en we zullen dit kunnen hand haven tot het oogenblik, waarop we weer zullen kunnen putten uit de groote reserves. Alles, wat onze mijnwerkers in Limburg sederl September van dit jaar aan steenkool hebben gewonnen ,kan ter beschikking worden gesteld van de Nederlandsche verzorging. Wij zien ile vrouw als lotgenoote en zoo is zij 'ons door <le Voorzienigheid geschonken Dat is haar innerlijke houding, haar standvast- tiglieid .waarin zij zich niet terneer Iaat druk ken, door de' uiterlijke gebeurtenissen in do zeker egcwishcid, dat thans alles zoo doordacht is, dut het nog slechts van onze organisatie kracht en flinkheid en hier meen ik mei flinkheid al onze Germaansche deugden afhangt, wanneer en in welken omvang wij onze volledige vrijheid terug krijgen. De -vrouwcnschap werkt thans reeds jaren en de vrouwenschap is een wezenlijk bestand; deel bij het vervullen van de taak, welke de Führer ons gegeven heeft. Wat dit jaar moes! geschieden is reeds in wezen vervuld. I Het is, zooals de -qksvrouwenlid.ter heeft gezegd: - wij staan hier niet om te bevelen of om' te zeggen, dat dit of dat het beste is, watkan geschieden. Het is slechts do som van ervaringn, welke wij, nationaaai-so ciaJisten, ons' tot levensvonk hebben gemaakt en deze ervaringen zullen wij ter beschikking stel len. Wij wcnschen niet anders, dan dat wij hier spoedig medewerkers bullen hebben en dat deze kameraden spoedig met ons zullen aantredn, daf zij met ons mee zullen werken voor zich zelf-en hun toekomst, dat zij mee zullen vormen aan de toekomst van hun kin deren, zooals wij thans doen volgens den wil van onzen Führer. Eén .ding zien we duidelijk, in dit gebied zijn wij allen vereenigd als nationaal-socialis- tcn, dat wil zeggen, wij zien een wereldorde, aan welker spits de lotsgemecnschap staat van Duitschland én Nederland; bepaald door het bloed der -Germaansche afstamming. Dat is na- tionaal-socialisme en. dit is op Nederlandsche wijze precies hetzelfde als op Duitsche. Er is slechts 'sprake van één digig, n.I. of wij beiden wülen bouwen aan onze toekomst volgens de grondbeginselen van het nalionaal- socialisme, dat wil zeggen, dat we ons volk, ons "Nederlandsche en Duitsche volk, ons Ger maansche wezen op den voorgrond stellen en alle andero eischen hierachter stellen. Daartoe hebt gij ieslo.ten. In liet rijksmuseum te Amsterdam is gis teren de tentoonstelling „Frauenschaffen in Deutschland" in tegenwoordigheid van den minister-' r'Svw.'C.'- 'iricprart "cn .-iton- -Reichsfruen'f führerin, Frau Gortród SchoTz—KlinJc, op plech: tige wijze .'geopend. In de nachtwachtzaal was' daartoe een aan tal geuoodigden bijeengekomen. Frau de Ia> Fontaine, de leidster van de N.S. Frauenschaft van het Arbeidsbereich der (N.S.D.A.P. in Nederland, begroette den rijks commissaris cn hield een korte toespraak, waar na de Reichsfrauenführerin de tentoonstelling geopend verklaarde. ;De zeer interessante tentoonstelling, welke is ingericht onderhet devies „Duitschland's VTonwen reiken elkaar,- de naad t'ót gemeen- schappelijken arbeid voor haar volk" .biedt een indrukwekkend overzicht van de werkzaamheid van de Duitsche vrouwen in dezen tijd. Vooral in sociaal opzicht heeft zij haar ar beidsterrein uitgebreid. Nu de mannen aan het front staart, vor men de vrouwen een ander front, een front dat even belangrijk: is en dat moeilijk zal zijn te- doorbreken. Zij nemen voor zoover dat mo gelijk fs het werk der mannen over en weer andere vrouwen staan gereed de - werkende vrouwen in haar vrouwelijke plichten bij te staan. Maar ook het werk, dat voor alle tijden is en"" dat niet' gebaseerd is op den oorlogs toestand, bloeit, zooals duidelijk uit dé ten toonstelling blijkt.. En óók dit werk heelt een grondslag van kameraadschap, "van christelijke solidariteit en van diepe gebondenheid. Want de eene Duitsche vrouw _of zij van, wat men vroeger noemde, anderen .stand is of niet helpt de andere Duitsche vrouw en zij maakt daarvoor het leven voor de moeders .schooner en vreugdervoller; - In zes afdeelingen wordt ons dit op do ten toonstelling duidelijk gemaakt. Men vindt daar in de verschillende zaaltjes belangrijke gege vens, of geïllustreerde statistieken, welke leer zaam zijn voor iedereen. Men ziet daar: „De vrouw on baar gezin", „de vrouw in de" huis houding", „de vrouw.op-het land", „devrouw in het beroep", „de vrouw en de kunstnijver heid", en „de vrouw in kunsten en weten schap".. - Deze laatste afdeeling - geeft een overzicht van de belangrijke taak der Duitsche vrouw in de literatuur, in de beeldende kunsten, in film en theater, en in de exacte wetenschap pen.. In de andere zaaltjes leert men wat de moederdienst bereikt, wat gedaan wordt voor do zuigelingen en voor' het opgroeiend ge slacht. del tot klaarheid te brengen,' is de recher che tevens achter deze diefstal "gekomen. In deze zaak zijn nog een achttal aanhoudin gen te verwachten wegens overtreding van de zeepdistributicwct. Clandestiene handel in rijwielbanden. De politie te Ede hield den' rijwielhande laar S. aan, die op groote schaal handen zonder bon had gekocht en verkocht. S. bad vijftig rijwielbanden gekocht te Amsterdam en betaalde daarvoor per stuk f21. .Daarna ver kocht hij ze aan menschen inEde en om geving voor £26 per stuk. Zijn koopers zetten er een nog grootere winst op en verkochten de banden, vooral in het Land van Maas en Waal, voor f35 A f 40 per stuk. Een vrecselrjke taifoen heeft' Woensdag het Westen van Japan geteisterd *cn overstroo- mir.gen en grondverschuivingen doen ontstaan, tengevolge waarvan een aantal personen om liet' leven is gekomen en ernstige schade is aangerièht aan de. spoorwegen, zoodat het ver keer moest worden stopgezet. De zwaarste schade is aangericht in de prefecturen Foe- koeoka en Saga. Hier moest liet spoorwegver keer totaal stopgezet worden, terwijl ook de stoombootdieustcn SjimonosekiFoesan en Sji- monosekiMogi geslaakt moesten worden. Naar verluidt isook zwarè schade aangericht in het gebied ""van- Tsjoegokoc. Volgens het me teorologisch instituut beedroeg de snelheid van don wind in Noord Kioecsjoe 20 M. per seconde. Het Japansche ministerie van binnenlandsche zaken heeft medegedeeld, dat als gevolg van den taifoen 18 menschen het loven verloren hebben en nog 15 vermist worden. De schade aan den oogst .is nog niet te schatten. Wat de materieeie schade "betreft, zijn 181 huizen zwaar beschadigd, terwijl 9000 huizen onder water staan. De taifoen, aie het Zuidwestelijke deel van Japan heeft geteisterd, en' wiens uitloftpers thans ook Tokio hebben bereikt, heeft nieinve slachtoffers geöischt en zeer 'zware schade aangericht. Behalve d.e heide, "reeds gemelde zware spoorwegongelukken is. tot dusver bekend geworden, dat 30 menschen zijn omgekomen. De berichten over de ongelukken kunnen voor- loopig slechts onvolledig zijn, aangezien dc tele foonleidingen voor een d"eel verbroken zijn. 30 visschersvaartuigen zijn gezonken en acht wor den vermist; Duizenden huizen zijn vernield. van van Geboren: 30 Sept. Monique Gerarda Maria, d. A. A. M. v. d. Veiï en J. Th. R. M. Dcoren, Anna van Burenslraat 21. 1 Oct. Willem Johannes, zoon van J. II. Post en E. Bergsen, J. A. Alb. Thijmstraat 30. Robbert, z. van -M. Reedijk en A: Noordermeer, Parallelweg 232. 2 Oct. Theodora?', z. van Th. W. van Son en A. M. Pescb, Mariastraat GO. Hendrik Frederik,'-z. van F. Voogd en A. M. Vink, Schiedamscheweg 62. Willemina Aleida, d. van H. P.__Bras en L. Steenbergen, Paral lelweg 138. Ondertrouwd: 2 Oct. M. van Beem, 41 jaar on A. H. Jacobs, 36 j. C. Mak, 22 j. en J. J. Schenk, 23 j. W. J. A, de Bruijn, en A. P. M, Baars, 31 j.-m— W. Fr .56 j. en M. S. Davidse, 46 j. II. Zwaans, 23 j. en- - J.g- Jan3drt;.v-20 - j. - C. V WfUsurn, -p 2S)^j„v- cn a i vjAjan Niclé>v;;. 22 Wï- Co Ilignon, 26 jY 'ca A. - j. JVf; Bróhs-, geest, 27 jl P. v. d. Pol, 37 j. en M.r van Katwijk, 32 j. C. F. W. Holm gren, 31 j. en C. A. Tombrink, 27 j. Gehuwd: - 2 Oct. D. J.' Meulenkamp,27 j. en M. Monhemins, 22 j. J. van 't Hof, 27 j. en K. Passcliicr, 25 j. Hoofdkwartier van den Führer, 3 Oc tober. (D.N.B.). Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: In het Oosten worden de operalies me t succes voortgezet. Gevechtsvliegtuigen'"bombardeerden in den nacht van 2 op 3 October militaire installaties in Moskou, alsmede een be langrijk bewapeningsbedrijf ten Zuidoos ten van Charkof," waarvan de goede uit werking werd waargenomen. Een vrij sterke formatie gevechtsvliegers viel in den afgeloopen nacht opnieuw bet Brit- sclio scheepsbouwccntrum Newcastle met vernietigende uitwerking aan. Andere luchtaanvallen waren gericht op -or den oorlog belangrijke inlichtingen aan de Brilsche Oost- en Zuidoostkust, alsmedo Vop verscheidene vliegvelden. In het Kanaalgebied schoten jagers gis teren negen, eenheden van de marine drie Britscho vliegtuigen neer. In Noord-Afrika bombardeerden Duit sche duikbommenwerpers op 1 October de havenwerken van Mersa Matroeh en 'Iobroek. Eenheden van de Duitsche marine scholen aan de Lybiscbo kust drie Brit scho vliegtuigen neer Do vijand lieeft overdag noch des des nachts militaire acties boven het Duitsche gebied ondernomen. Rome, 3 October. (Stcfani). In zijn weel- machtsberielit no. 488, maakt het ltaliaanscho opperbevel het volgende beken,d: Gisteren hebben formaties van de Italiaan- sclue luchtmachtopnieuw vliegvelden op het eiland Cyprus -aangevallen, waarbij groote bran den ontstonden. Noord-Afrika: Formaties van onze luchtmacht en Duitscho vliegtuigen, bombardeerden her haalde malen belangrijke doelen tie land in de zones van Tobroek en Mersa Matroeh en troffen vooruitgeschoven luchlbases van den vijand. De stad Benghasi onderging een nieuwe luchtaanval van den vijand. Een Hurricane ma chine werd tot een noodlanding gedwongen in onze linies. De officier bestuurder werd gevan gen genomen. Oost-Afrika: Niets bizonders te vermelden. Berlijn, 3 October (D.N.B.). Duitsche troepen 'ichben in het bestek der gevechtshandelingen om Leningrad en ten Zuidwesten van de stad gelegen historische kasteelen der tsaren bezet, die om bun kostbare kunstschatten ais „Ver sailles van liét Oosten" bekend zijn. Tever geefs hadden Sovjet-batterijen van Kroonstad uit geprobeerd do omsingeling dor bolsjewistisclio strijdkrachten to verhinderen, waarbij zij in uitgestrekte parken groot'o vernielingen aan richtten. Tegen den aanval der Duitsche infan terie en artillerie waren zij echter - niet opge wassen. Ook de laatste bolsjewistische nesten van verzet werden dooT do Duitschers met bloedige verliezen voor den vijand uitgemest Dc kostbare kasteelón zelf zijn in de gevechten grootendccls onbeschadigd gebleven. Een brand, dien de bolsjewisten voor hun -aftocht in een prachtig gebouw probeerden to slichten, kon door het snelle ingrijpen van Duitsche solda ten gebluscht worden. Medegedeeld dooi de Amsterdamsche Bank N.V. OBLIGATIES KOERSEN OP Staatsleenlngèn 3 OCT. 1941 V.K. HEDEN 100'/, 100"/, e— "/ie 11 m.b.f.. IO'^/k Nederland 4% Ned. '41 4% 4% 4/0 8 4 8% ii 8-34" 2£% '40 II '36 '37 '38 N.W.S. 101 97V, 01 Dirktal van - duizenden stukken toiletzeep. Speurende naar een clandestiencn handel in zeep, die in Utrecht- klaarblijkelijk welig tier de, is de Utrecktsche recherche er in geslaagd bovendien een belangrijke zeepdieLtal op to helderen. In verband niet deze affaire is na melijk door de recherche een zestal jongelieden aangehouden, die werkzaam waren op een zeeppoederfabriek aan den Gruttersdijk. Het waren de 19-jarige J. H., de 18-jarige J. C. R. N., do 20-jarige A. E. S., de 19-jarige W. A. T., de 21-jarige C. F. K. en do 17-jarigo W. G. Deze zes .arbeiders hebben kans gezien over een tijdvak van enkele maan den ongeveer drie duizend .stukkeu toiletzeep uit het magazijn weg te nemen, welke daar in een kast lagen opgeslagen. De diefstal ;werd niet ineens gepleegd, doch bij stukjes en beetjes. Telkens werd een kleine boeveelheid uit de fabriek gesmokkeld, waarna de zeep op frauduleuze wijze in den handel wc-zd gebracht. Bij haar pogingen om dezen claudestienen han- 981/, 98 Ned. Oost-lndlë 3% Ned.-Indië 1937 3% Ned.-Indië '37 A - AANDEELEN Banken Kol. Bank 221 Ned.-Ind. Han'd.Bnk 155 Ned. Handelmij. 169% Industr. Ondern. (Binnenland) AJg. Kunstzijde Unie 142s/a Van BerkelIOA'/j Cert. Gaivé 120V8 Centrale Suiker 223 Ned. Fokker-...'.. 220Vs Lever Bros Unil. 164% Ned. Ford 338 Philips Gloeil. G.B. 27bl/s Petroleum Dordtsche Petr. 2971/, Kon. Petr. Mij3211/ï. Rubber Amsterdam Rubber 816 Bandar Rubber 254 Deli Batavia Rubber 2f31/J ICendeng Lemboe 217 Oostkust 165 Serbadjadi 1801/a Ver. Ind. Cult. Ond. 216- Suiker IIandels ver. A'dam 480 Javasche Cultuur 294 1 Ne'd.-Ind. Suiker Unie 274 Ver. Vórst. Cultuur 139% Tabak Deli Batavia 275 Deli Mij809% Senembah 268 Scheepvaart Holl.-Amerik. Lijn 148% Java-China-Japan- Lijn 178% K.N.S.M. Nat. Bez. 201% Kon. Paketv.-Mij..285 'Ned. Scheepv. Unie 215% Rotterd. Lloyd 170% Stoom v.-Mij. ,Ned..172% 102 100'%, 97% 91 95%— 1C%6 98% - 97% 221 156'/, 165 141%- 102 120 225'/, 219% 163%— 273 297 823 2% 4 2'/; 6% 813 257% 266 222 191 - 168 219»/, 484 294 276 140 277% 813 8 8% 7 268 1% 4% .'49 50% 179 201 285 215 171 171 80 4 8 Elk der volgende bonnen Geeft recht op het koopen van: Van 5 October tot en met 11 October 38-4 Brood 38 Brood 38 Vleesch 38 Vl.waren 38 Melk I 38-A Aardappel. 4 rants. i rantsoen rantsoen 1 rantsoen IJ liter IJ K.G. Brood of Gebak Vleesch of Vl.waren Melk Aardappelen Van 5 October tot en met 1 November 121 Algemeen 122 Algemeen 123 Algemeen 124 t/m 127 Algemeen D en E Rij'st 128 Algemeen J 29 Algempeu 130 'Algemeen 131 t/m 134 Algemeen 1 K.G. Suiker 250 gram Koffie-Surrogaat 500 gram Jam 1 rantsoen Bloem; Brood of Gebak 250 gram 250 gram 250-- gram 100' gram 100 gram Rijst Havermout Gort Vermicelli of Maïzena Kaas beschikbaar per persoon 0 t/ni 3 Jaar Ba U3 O p esc <u r r w U'S In tijdvak van één week 9 18 22 18 rants. 1£ 3 3 3 rants. 7 31 3£ 5.V ~3£ liter K.G. In tijdvak van vier weken 1 250- 500 1 250 500 1 250 500 1 250 500 K.G. gram gram 4 500 250 250 100 250 250 10 0 4 250 250 100 250 250 100 rants, gram gram gram gram 400 400 400 400 gram Van 25 September tot en met 13 October 36-37 Boter 36-37 Vet 250 gram Boter 250 gram-Boter ra. reductie In tijdvak van 19 dagan 250 500 500 500 - ATTENTEJ DE VOLGENDE BONNEN ZIJN NA ZATERDAG 4 OCTOBER NIET MEER GELDIG 37 Brood, Vleesch, Vleeschw.i Melk I 38 Reserve 34 tot en met 37 Bloem en Kaas C Havermout en Rijst 114 tot en met 119 Algemeen EEN RANTSOEN Brood/ 100 gram biopd Gebak 75 gram beschuit, wafels, biscuits, koekjes, of - 140 gram speculaas, koek, of 300 gram cake, of 400. gram gevuld klein korstgebak/of 500 gram gevuld groot korstgebak, of 600 gram taart, gebakjes Bloem 70 gram tarwebloem, -meel, roggebloem, -meel, zelfrijzend bakmee' Rijst 250 gram rijst, rijstemeel, -bloem, -gries, kindermeel havermout 250 gram havermout, -vlokken, -bloem, -gort, aardappelmeelvlokken, gruttemeel, (gemengd meel) Gort 250 gram gort, gortmeel, gortbloem, grutten (alle soorten) gruttemeel, (gemengd meel), rijstgries, aardappel-tapioca j Vermicelli 100 gra'm vermicelli, macaroni, spaghetti Maïzena 100 gram maizena, sago, aardappelmeel, of 100 gram zetmeel, verwerkt in puddingpoeder of puddingsauspoeder Vleesch 100 gram vleesch, gewicht van been inbegrepen Vleeschwaren 75 gram gerookt of gekookt vleesch, of 75 gram gerookte worstsoorten, of 100 gram gekookte worstsoorten, of 125 gram leverartikelen, tongeworst, nierbrood, of 125 gram bloedworst, zure zult Jam 500 gram jam, siroop, honing, enz. Voor de overige artikelen is het rantsoen gelijk aan de in bovenstaande lijst vermelde hoeveel heden. Hoofdredacteur en' stadsnieuws: M. Stavenga plaatsverv. hoofdredacteur, binnen- en buiten land: D. Maltha, beiden Schiedam. De bonnen, welke met ingang van den Zondag zijn geldig verklaard, met uitzondering van die voor vleesch of vleeschwaren, mogen reeds op den daaraan voorafgaanden Zaterdag worden gebruikt. Het koopen van vlr sch of vleeschwaren bij den kleinhandel op Maandag of Dinsdag is niet geoorloofd. De overige bonnen: Zeep: Bon 120 (bonkaart algemeen) en Bon C-zeep(zeepkaart en P en O) geldig van 1 t/m 31 October: 150 gri toiletzeep (samenstelling van na 1 September 1940) of 90 gram huishoud zeep of 200 gram zachte zeep (samenstelling van voor 1 Jan. 1941) of 150 gram zachte zeep (samenstelling van na 1 Jan. 1911) of 100 gram zachte zeep (samenstelling van na.31 Aug. 1941) of 300 gram zachte zeeppasta of 250 gram zeeppoeder of 450 gr. waschpoeder. Bon C toiletzeep van zeepkaart'P: 75 gr. toiletzeep (oude samenstelling). Scheerzeep op Bon J textielkaart mannen geldig van 1 September t/m 31 December 50 gr. scheerzeep of een tube of een pot scheercreme. - Honden- en kattenbrood: Bon 13 geldig van 1 t/m 31 October (3—10 K.G. honden brood; 1£ K.G.'kattenbrood). Petroleum: Periode 13 (Petroleumkaart M en O) geldig van 11 Augustus t/m 5. October: 2. liter. Brandstoffen: Bonnen 01 t/m 03 (bonkaart J.); bonnen 01 t/m 04 (bonkaart K); bonnen 01 t/m 11 (bonkaart centrale verwarming) geldig van 24 Juni t/m 31 December een eenheid' vaste brandstof; KF 06 geldig van 1 October tot en met 30 November geeft recht op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen. -

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 3