Pe Tfjgrer Laatste Nieuws Kunst en Wetenschap Gemengd Nieuws Ketelontploffing in melkfabriek Kantongerecht Duitscnland strijdt voor Europa Bolsjewistische legers ingesloten SCHIEDAMSCHE COURANT Woensdag 8 October 1941 Net ieugdherbergwerk in Nederland De N. J. H. O. door J. Regis) BEURS VMM AMSTERDAM Uh 2757, 803 107, 304 - 247 2567, 210 150 215 - 480y. 289 2697, 1367, 270 8077, 2647, 466 78 284 262 lSSVr- 57, 256 60 298 —302 258 60 169 707, 190 -4 270 202 164 164 Machinist gedood; zes arbeiders gewond Landingspoging der Sovjets mislukt Een drukke dag Britsche aanvaispogingen bij Tobroek verijdeld t risteren te 's-Gravenhage gehouden ?i0fferenüe heeft de heer G. A van Dieren r^tovenhage een uiteenzetting gegeven.van !kiel eo^merkwijze der Ned. Jeugdberlergcentrale De jeugdherberg vrienden, aldns de heer Van Keren verzetten zich tegen de gevaren, die het opgroeiende geslacht in de groote steden bedreigen. In de „steenea woestgnen zooals "wii do meeste steden helaas nog steeds kunnen noemen groeien duizenden jongeren op, die elke binding met die natuur verloren hebben, die de bioscoopzaal prefereeren boven het vnje veld en die het belachelijk vinden om zelf een lied te zingen, als je met veel minder moeite eej gramofoonplaat kunt laten draaien. \Vi» weten maar al te goed, welken omvang de tuberculose onder de jeugd van Rotterdam aangenomen heeft en dat onderzoekingen reeds voor vier jaren aangetoond hebben, dat op vele streken van het platteland 'en ook in sommige groote steden een vergaande ondervoeding van de schoolgaande jeugd was ingetreden. En het is ons ook bekend, dat de lichamelijke ontwikke ling juist in ons land, waar hei onderwijs overi gens op zoo'n hoog peil staat, vele jaren lang schandelijk verwaarloosd werd. De jeugdherbergen' willen in positieven^ zin de onzalige versplintering der jeugd bestrijden eft duidelijk maken, dat verschil in levensopvat ting in het geheel niet een trouwe samenwer king bij onze maatschappelijke taak uitsluit. De jeugdherbergen willen de jeugd weer terug voeren lot de natuur, zij zullen middelpunten zijn van volkseenheid en van ware cultuur, zij willen, onze jongens en meisjes doen wennen aan een hard en sober'leven. Kortom zij steilen zich ais ideaal een eensgezinde, gezonde en natuurverbonden jeugd. Deze idealen zijn zoo oud als de jeugdher bergen zelf en zij zullen ook steeds verbonden blijven aan Het wezen van het jeugdherberg- werk. De jeugdherbergen ontstonden in ons land onder invloed van het Duitsche voorbeeld, In Duitsctdand kende men toch reeds sedert 1884' jeugdherbergen, die toen in die ceiste plaats voor scholieren en studenten opgericht werden. De eerste jeugherberg in ons land werd in 1928 opgericht, het volgende jaar bestonden er reeds acht, welk aantal groeide tot 43 in 1932, zoodat er tenslotte in 1939 65 jeugdher bergen bestonden. Van deze jeugdherbergen rjjn er thans ongeveer 40 geopend; de anderen hebben tijdelijk een andere bestemming gevon den of zijn voor verder gebruik afgekeurd, gekeurd. De meeste jeugdherbergen werden opgericht door plaatselijke stichtingen. Al deze plaatselijke stichtingen sloten zich "aan hij de -Nederland- sche Jeugdherbergeentrale, die de propaganda voert voor het gehcete jeugdherbergwezen. De N. J. H. C. kent twee groote groepen van leden, n.l. individueele leden en de col lectieve leden. Tot de collectieve leden moeten gerekend worden: de schoolbesturen, de ge meenten, de jeugdorganisaties en andere bonden, en .de bedrijven. De aangesloten scholen en jeugdorganisaties kunnen dan op hun verzoek van de N, J. H. C. z.g.n. geleiderskaarten ver krijgen, waarmede het mogelijk is, met groepen jongens en meisjes van 10 tot 18 jaar langs de jeugdherbergen te trekken. Spreker uitte in verband de hoop, dat veel besturen van grootere gemeenten, vcrzekerings- maatschappijen en bedrijven het zich tot een eere-plicht zullen gaan rekenen, zoo spoedig mogelijk aan de N.J.H.C. een model-jeugd herberg aan te bieden. In de eerste 4 jaren van haar bestaan, van 1929 tot 1934 won do N.J.H.C. 30.000 nieuwe leden, terwijl de ledenwinst tot '39 slechts 8000 trekkers bedroeg. In het oorlogsjaar 1940 bedankten eenige duizenden leden, zoodat het ledental aanvang 1911 gezonken was onder het peil van 1933. In 1939 bedroeg het 39.000. Deze vermin dering, aldus spreker, beschouwen wij echter als een lijdelijken teruggang en wij zijn hard bezig, de geleden schade weer te herstellen. Om speciaal het trekken onder de fabrieks- jeugd te bevorderen, zullen de bedrijven bij de N.J.H.C. ten behoeve van hun jeugdige arbeiders zgn. industrie-kaarten kunnen aan vragen. Voorts kannen zij collectief lid wor den van de N.J.H.C., tegen een contributie die naar draagkracht wordt vastgesteld. Ook voor scholen zijn "speciale lage tarieven in gesteld, zoodat iedere school in staat is, er met aile klassen een paar dagen op uit te trekken. Op voorstel der N..TJI.C, heeft de secre taris-generaal voor,het onderwijs besloten, dat met ingang van 1 October 1941 iedere leer ling bij bet openbaar onderwas 1cent per maand betaalt voor de uitbreiding en instand houding van het jeugdherbergwerk. - Het geld, dat de overheid verder zal uit- gevéi aan den bouw van jeugdherbergen, zal met rente in de staatskas terugvloeien. Deze overweging kan mede de autoriteiten er toe brengen, aan dit werk dien geleidelijken steun te verleenen, waarop de N.J.H.G. reeds tien jaar wacht. Hulp van N. S. V. en N. V. D. aan slachtoffers van Rottendam. Behatve dat de gevolmachtigde voor de stad Rotterdam terstond maatregelen genomen heeft om de Duitschers - en Nederlanders, die door het bombardement in Rotterdam getroffen zijn, te hulp te komen,—hebben, naar wij vernemen, onverwijld ook de districtsleider van de N. S. „Is het mogelijk," zei Suzanne langzaam, „dat u mijn broer niet veroordeelt?" eroordeelen? Heel Europa heeft Felix Cla- ren don al veroordeeld en heeft hem hard veroordeeld. Ik begin daarentegen- een moge lijkheid te zien voor een revisie van dit oor deel. Dat is mijn standpunt. Misschien zal het ons gelukken, de nagedachtenis van uw broe der schoon te wasschen; ik noeni dat nog maar een mogelijkheid, steunend op zekere, nog met bewezen veronderstellingen." Suzanne deed een paar kleine passen naar hem toe. „Wilt u me helpen?" „Ja." „Dank u." Met deze korte woorden was de zaak be klonken. Do wangen van Suzanne hadden weer kleur gekregen en heiden wisselden een hand druk ala twee oorlogskameraden. „Nu heeft u me het recht tot het stellen van een vraag gegeven," ging Wallion -voort, „en ik ben genoodzaakt utideze zeer ernstige vraag te stellen." Hij stak een nieuwe sigaret, aan en liep eenigo malen heen én weer, met zijn handen D. A P*. en de N. S. V. alsmede de Neder- landsche Volksdienst maatregelen genomen om de slachtoffers te helpen. De „ArotsleKer" van de N. S. V. in het „Abeitsbereich" heeft op den ochtend na den bomaanval _het tehuis voor ouden van dagen bezocht, terwijl de leider van den Ne.deriandschen Volksdienst een der eersten was, die een bezoek bracht aan het ziekenhuis, waarin het grootste aantal gewonden verpleegd wordt. Beide leiders organiseerden ter stond via de plaatselijke dienstinstanties ingrij pende hulpmaatregelen en, zorgden er voor, dat in alle gevallen door persoonlijke bezoeken de noodtoestand van de slachtoffers op groot- schccpsche wipe zal worden verlicht. In iéder geval hebben zoowel de N. S. V. als de.Neder- Jandsche Volksdienst de noodige middelen ter beschikking gesteld voor deze hulpmaatregelen en tevens maatregelen getroffen teneinde zonder veel formulieren en verzoeken van allerlei aard terstond practïsche hulp te kunnen bieden. De dames van den Nederlandschen Volksdienst hebben voorts op zich genomen om aan de ge wonden in de ziekenhuizen fruit en bloemen te doen toekomen. Executie van tuchtrechtelijke uitspraken. Tot op heden konden boeten, welke door de commissies voor de crisis-tuchtrechtspraak aan georganiseerden bij een crisis-organisatie waren opgelegd, bij nietbetaling slechts ingevorderd worden door dagvaarding van den betrokken georganiseerde voor den bevoegden burgerlijken rechter. Thans is bij een beschikking van den secre taris-generaal van het departement van land bouw en visscherij, afgekondigd in de Neder- landsehe Staatscourant van 7 October 1941, bepaald, dat een boete, opgelegd bij een tucht rechtelijke ..uitspraak, waartegen geen hooger be roep meer kan worden ingesteld, terstond*door den hoofdambtenaar voor de crisis-tuchtrecht spraak bij dwangbevel, medebrengende het recht Rotte rdawsehe Volksuniversiteit. Van Donderdag 16 October af zal het secre tariaat van de Roüerdamsche Volksuniversi teit gevestigd zijn Eendrachtsweg 74, Rotter dam (tel. 23526). De leeszaal zal nog korten tijd gesloten moeten blijven. Medegedeeld door de Amsterdams che Bank N.V. Kalme handel. Zwakke markt. Lager koers- peil. Nederlandsche beleggingen gedrukt. OBLIGATIES Staatsleeningen Nederland 4% Ned. '41 KOERSEN OP 8 OCT 1941 4-% 4% 4%- 3% 3% 3-31 21% „V.K. 1003/, 101% 101% 100% 97% 90 Ö4'3/Ie 767, 97y, 97 HEDEN fOOVi»"/16 100V, 1007, 1007, 977, 90 93'Vs' 76 967, 96 V, '40 I II m.b.f., '40 II '36 '37 '38 N.W.S. Ned. Oost-lndië 3% Nod.-Indié 1937 3% Ned.-Indi'é '87 A AANDEELEN Banken Kol. Bank 220 215 Ned.-Ind. Hand.Bnic 1327. 147 Tied. Handelmij. t063/, 161 Industr. Ondern. (Binnenland) Alg, Kunstzijde Unio 1387/s 18G7,87, Van Berkel100y„ 957,— 87. Cert. Calvé 1187, H'2V2— 7" Centrale Suiker 215 215 Ned. Fokker.218 218 Lever Bros &..Unil. 160y8 155 8 Ned. Ford Philips Gloeii. G.B. 2697, 2587,— 65y„ Petroleum Dordtsche Petr. 2887, Kon. Petr. Mij8157, Rubber Amsterdam Rubber" 8087, Bandar Rubber 252 Deli Batavia Rubber 262 ICendeng Lemboe Oostkust - Serbadjadi 156 Ver. Ind. Cult. Ond. 236 Suiker Handelsver. A'dam Javasche Cultuur Ned.-Ind. Suiker Unie Ver. Vorst. Cultuur Tabak Deli Batavia Deli Mij. Senerobah Scheepvaart Holl.-Amerik. Lijn Java-China-Japan- Lijn K.N.S.M. Nat. Bez. Kon. Paketv.-Mij. Ned* Scheepv. Unie Rotterd, Lloyd Stoomv.-Mij. Ned... 1461/, 1427,. "87, 1967, 279 2097b ib9y, 1707, 67, 6 7 diep in zijn zakken. Daarop bleef hij staan en vroeg „L'ae staat u tegenover de verdwenen-Twin tig imllioen, mevrouw Chrisman „Wilt u zich met duidelijker uitdrukken? Dan zai ik antwoord geven." „Heel graag. Vóór alles: de gebroeders Kopnlis hebben zich na den dood van hun vader lot u gewend en opmerkelijke moeite gedaan om mei u in verbinding te komen. Ten tweede: deze Issul, die zich ook Thpmas noemt, heeft op u geloerd als een spin in zijn net, en toen Koprilis tot u doordrong, werd hij koelbloedig en meedoogenloos gedood. Waar om? Om die geheimzinnige millioenen, die Clarendon verstopt zou hebben?" Suzanne knikte. „Waar zijn die millioenen?" ging Wallion voort; „wat weet u daarvhn?" Ze had plotseling een beweging naar haar hals gemaakt, onwillekeurig en bliksemsnel; nu liet zo haar hand weer vallen. Wallion keek naar haar en zag een eigenaardige uitdruk king van aarzeling in haar oogen, Hij raadde, waaraan zij dacht, en zei glimlachend: „Ja, mevrouw Chrisman, ik ben een kranten man en u bent bang voor de openbaarheid?" „Ja," bekende ze. „Dan wil ik u wel zeggen,'dat het niet mijn bedoeling is, deze zaak voor „De Koe rier" te gebruiken. Ik ben hier om u ook een beetje om mezelf." „Om uzelf?" „Ja. Wilt u me golooven, wanneer ik u Hedenochtend is in de melkfabriek van de U.M.I. aan den Vleutenscheweg te Utrecht een vreeselijk ongeluk gebeurd. Het was eenige minuten over half ze ven, dat oen geweldige knal da bewoners van den Vleutenscheweg en wijde omgeving hevig ded opschrikken. Het bleek al spoe dig, dat een ketelontploffing de oorzaak was 'geweest en wat erger was, dat een, der arbeiders was gedood en verscheidene andere leden van het personeel gewond wa ren. Toen medische hulp tot het gedeelte van de fabriek, waar het ongeluk was gebeurd, kon doordringen, bleek, dat de machinist, de 49-jarige W. F. Koenen, wonende in de Cre- merstraat te Utrecht, het leven had verloren. Zes andere leden van het personeel moesten zwaar en licht gewond naar het stads- en Academisch ziekenhuis worden overgebracht. Uit een onderzoek kwam vast te staan, dat de machinist een zuurstofcylinder had gekoppeld op de ijsmachine, in de meening verkeeren de, een ammoniakcylinder aan de machine te bevestigen. De zpurstof kwam in contact met de olie van de Ijsmachine, tengevolge waarvan eerst een groote steekvlam naar buiten sloeg, en korf daarop de ketel zelf met een donderen den slag uit elkaar snrong. Een gedeelte van den ketel sloeg een gat in het dak, de rest richtte zoo'n ravage in de fabriek aan, dat daar vrijwel geen ruit meer héél bleef en uiteraard door de rond geslingerde heteldeelen groote schade aan het bedrijf ontstond. Van de gewonden is de botermaker De Bruin *ir het ergst aan toe. Zijn toestand baan zoïg. De toestand van -de anderen is gunstig te noemen. Het aansluiten van een verkeerden cylinder op de ijsmachine is niet te wijten aan" onop lettendheid van den overleden machinist, doch aan een vergissing in do Icvcr.ng van den cylinder. Dé directeur van de U.M Ide heer A. Boers, werkt nJ. matreen ander standaar- disatiebedrijf te Utrecht nauw samen en zoo gebeurt het wel meer, dat de verschi'iende cy linders onderling worden uitgewisseld Juisl gi,- teren had do heer Boers voor zijn bedrijf een ammoniakcylinder noodig en een telefoontje naar het bevriende melkbedrijf was voldoende ,om zulk een cylinder te leen te vragen Van dit bedrijf werd gisteravond nog een cylinder naar de U.M.I. afgezonden, doch in plaats van een ammoniakcylinder, gaf men een zuurstof cylinder. Den machinist, niet beter wetende dan dat hij een amigoniakcylindcr op de ma chine aansloot, werd deze vergissing noodlot tig, hem hoeft deze fou! het leven gekost De schade loopt in de du zenden guldens. Al leen al een hoeveelheid meik van ruim 4000 i. was voor de consumptio ongeschikt geworden en moest worden afge.oerd in een put Verier is dfc diepkoelinrichtuig geheel vernield, ierwy' voorts verscheidene toestellen in da naïijheid van de ketelruimte oabruiktaar zijn geworden. De schade wordt door belryfsvereekerïng ge dekt. Door gasvnmtikkimg om hot iw«n jgeJcoinen. De 64-jariga P. A., wonende te IJmuiden, ïs gistermiddag, vermoedelijk tengevolge van gasverstikking om het leven gekomen. Toen men het slachtoffer aantrof, dat voorover op den grond lag, vertoonde hij geen teekener. van leven meer. Medische hulp was spoedig ter plaatse, doch de levensgeesten bleken reeds te zijn geweken. De politie stelt een nader onderzoek in om trent de doodsoorzaak. Frauduleuze slachters en eau hamstoraaj* tegen de lamp gejoojven. De Haagsche ^politie gunt den clandestienen handelaars en liamsteragrs geen rust. Zoo hiel den rechercheurs Maandag ia de Populierstraat een 26-j'arigen chauffeur en een 20-jarigen trans portarbeider aan, dio met een vrachtauto 115 kilogram frauduleus geslacht rundvieesch ver voerden. Zij waren op weg naar een garage, van waaruit het vieesch verkocht zou worden. In verhand hiermee werden den zelfden dag nog drie andere personen aangehouden, terwijl in aansluiting hierop gisteren in een café be slag kon worden gelegd op 15 kilogram vet en 54 kilogram rundvloesch, en in een ander café op 621/2 kilogram rundvleesch. Boven dien werden in verband met deze zaak nog zes personen aangehouden en we! twee te Leidschendam, een te Voorburg en drie Hage naars. In totaal is dus de hand gelegd op bijna 250 kg. vieesch en vet en werden elf personen gearresteerd. Voorts stelde de poli tie een onderzoek in ten huize van zekerea 41-jarigen M. In zijn woning werd een partij gehamsterde levensmiddelen in beslag geno men, die zoo groot was, dat een vrachtauto voor het vervoer moest worden gerequireerd. Deauto werd compleet volgeladen. Met rijwiel gevallen en overleden. Het 10-jarig dochtertje van den heer A. Plan- tinga te Kathjfc hij Heerenveen kwam zoo onge- iukkigsjnet do fiets te vallen, dat het kind he dennacht aan de gevolgen is overleden._ Inbraak in een rubberdtepoi. In den afgeloopen nacht omstreeks half vijf ontdekten twee surveilleerende agenten achter in een diep portiek in de V. d. Duynstraat te 's-Gravenhage twee mammen, die op groote pakken zaten. Daarin bevonden zich 79 binnefl- en 55 rijwielbuitenbanden. Verder hadden de mannen een koffer, een breekijzer en een sclüroo vendreaier hij zich. Na overhrengst naar het bureau Rïjswijkschewog bleek, dat zij hadden ingebroken in het depot van een rubberfabriek aan de Van Hogcndorpstraat. Het waren de 23-jarige sloopcr van D. en de 50-jarige stu- cadoor van M. Merrie aanvaardt kalf als pleegkind. Een zeer merkwaardig geval van moederijjk instinct hij de dieren doet zich voor op het bediijf \an den veehouder Korrel te Brcuke- len, waar een merrie, wier veulen kort na. de geboorte stierf, zich het lot van een moe derloos kalf heeft aangetrokken En met goole resultaten, want het ka'.f groeit als koot, ter wijl do verhouding tüsschen kind en pleeg moeder niets te wenschen overlaat, meldt de Tel. Boer Korrel is best tevreden met deze op lossing, „Het was een droevig geval met de mrne", vertelt hij. „in '39 bracht zo 'n veu len ter wereld, maar het jong bleef slecbts een paar dagen in loven. En dat trok de merrie zich zoo aan, dat ze er een ontsteking van kreeg, waarvan ze gelukkig weer herstelde. Maar toen de merrie voor een paar weken weer een veulen kreeg, dat eveneens vnj kort na de "geboorte stierf, -werd ik toch wel een beetje bang. Het paard liep te zoeken en te draaien én werd onrustig, zoodat ik weer eon ziekte vreesde. En toen er nergens in den omtrek een moederloos veulen te bekennen viel, nam ik ten einde raad mijn toevlucht tot een kalf. De eerste uren was het niet zoo gemak kelijk met de voeding. Het kalfje was erg onwennig en ook de merrie merkte wel, dat er iets niet klopte. Maar zoodra het kalf maar eemnaai wist, hoe het drinken moest en verder ook niet „verlegen", bleek, was de zaak voor eikaar: de merrie nam haar nieuwe kind aan en ze word weer even le venslustig ais voorheen." En ze is ook vol zoig voor haar „pleegkind", dat merkten we wel, toen we in de wei wat ai te dicht in do nabijlieid kwamen. Het kalfje verborg zich achter den breeden mocdenug en de ooren van het paard gingen waarschuwend heen. en weer. Iloe do beide dieren volkomen op elkaar ingesteld zijn, komt tot uiting als het paard 's morgens weer aan het werk moet. Maar 's avonds, na gedanen arbeid, hinnikt de merrie al van verre een blijden welkomstgioet en dan springt het kalf net zoo lang heen en weer tot het hok van den dam gaaat. Daar is moederEen zeldzaam geval van moederliefde in de wei. Uit het hoofdkwartier van den Führer, 8 October. (D.N.B.). Het opperbevel van de Dnitsclie weermacht maakt bekend: Terwijl in de Oekraïne de aanvals- en achtervolgmgsoperaties in rollen gang zijn, heeft de op 2 October begonnen doorbraak in het midden van het Ooste lijke front tot een nieuwen vermetigen- dgen slag geleid, welke groote gevolgen zal hebben. Alleen in het gebied van Wjasina zijn zooals in een extra be richt is bekend gemaakt verscheidene bolsjewistische legers ingesknen. Zij gaan onverbiddelhjk hun ondergang tegemoet. Ten Westen van Leningrad mislukte in den nacht van 6 op 7 October een nieuwe landingspoging van den vijand, alsvorens hg de kust beiyikt had. In dap pere luchtaanvallen werden achter het gehcele bolsjewistische front transport treinen en spoorlijnen zwaar getroffen. Talrijke treinen werden vernield of beschadigd. In den afgeloojien nacht viel het luchtwapen belangrijke militaire in richtingen in'Moskou en Leningradd aan. Bij luchtaanvallen op de reede van Suez werd in den afgeloopen nacht een vrg groot koopvaardijschip door bomLref- fers beschadigd. Vluchten van den vij and naar het rijksgebied vonden niet plaats. zeg/ dat iedere zenuw, iedere spier in mij verlangt naar den strijd met den onbekende, die u bedreigt? Ik voel, dat ik tegenover een vijand sta, tegen wien het de moeite waard is te strijden, en een van ons beiden moet overwinnen. Ik wil die overwinnaar zijn! Be grijpt u me?" „Het spreekt vanzelf, dat Ik niet ondank baar zijn zal...." „O, denkt u ^misschien, dat ik een avon turier ben? Ja, ik zoek inderdaad het avon tuur, maar niet het loon zelfs niet da eer, die mag de politie hebben....'' Hij sprak levendig en met flikkerende oogen. Gedurende eenigo ©ogenblikken liad de werke lijke Mauiico Walüon zich iaten zien, de vriend v:in het gevaar en do ridder van het avon tuur. „Dus Zwijgen met een groote Z," zei hij weer op zijn gewonen toon en hg lachte erbij, dat Zijn tanden schitterden. „En nu, mevronw Chrisman, wat weet u van do mil lioenen van Felix Clarendon?" HOOFDSTUK IV. Oude brieven. Suzanne richtte zich op, ais onder de be- toovering van zijn stralende kracht. „Ik zal u de hrievea van mijn broer ge ven," antwoordde ze. „Het zijn er maar twee, allebei uiig zijn laalstc-n tijd in Parijs." Ze optilde een vakj'e van haar schrijf bureau. De zittingszaal van het kantongerecht kon de invasie van verdachten en getuigen nau welijks aan, zoo groot was de stroom, die door do breede deuren binnen vloeide. Grooten- deeis bestond de gemêleerde Aenigte uit ver duisteringsovertreders en als de zaak op dezen aaiiwasseriden voet voortgezet wordt, en men niet in gaat zien, dat do uiterste nauwkeurig heid hij het verduisteren van zijn woningin acht genomen moet worden, dan zat do zaal van het kantongerechtsgebouw spoedig te kfo.n worden om de overtreders te bevatten. Wij wezen er reeds eerder op, dat er thans een zeer intensieve controle wordt uitgeoefend, door dat ook de leden van den ordedienst van Üe luchtbescherming aan het opsporingswerk ""deel nemen; men zij dus nogmaals' gewaarschuwd. Bij velen schijnt de meening nog voor te zitten dat het Jicht uit moet stralen wit men strafbaar zgn. Dit is echter onjuist. In de wettelijke verordening wordt gesproken over naar buiten dringen van licht. Dat vil dus zeggen, dat men reeds strafbaar 'is, wanneer er licht hoe weinig dan ook ran buiten af zichtbaar is. Natuurlijk wordt er bij de beoordeeling van de strafmaat rekening gehouden met de om standigheden en zal dus indirect licht niet zoo zwaar worden aangerekend als direct d.i. uitstralend licht, maar men bedenke vooral dat zelfs bet geringste lichtschijnsel een over treding is. Een lange rij verduisteringsovertreders moest dat vanmorgen ervaren. Zij werden al len veroordeeld met inachtneming van de licht sterkte en de tijdsduur tijdens welke het licht zichtbaar was geweest. Zoo kreeg de brood bezorger Jv. d. IL uit d©Numansdorp- schestraat f4.of 2 dagen; J. A. v. M. die in de IJsselmondeschostraat woont f5. of 2 dagen. A. M. uit Maassluis werd even eens tot f5.veroordeeld, evenals de café houder O. uit Schiedam eu de bakker J. de G. Vier gulden of twee dagen was het von nis dat de volgende verdachten tegen zich hooren uitspreken: G. A. de W„ A A de GW„ C„ mej. M. H.. O-, A. D. J. K. en H. H, L. v. R., allen te Schiedam en T. v. D. te Vlaardingen. Tot het betalen van f 3 boqto werd veroor deeld de stoker P. de B. te Vlaardingen en de geringste straf was gericht tegen den zeeuian P. A. II. B. uit Schiedam, die zich f2 of oen dag zag opgeiegd. Itallaansch weermachtsberlcht Rome, 8 October. ^Stefan,). In zgn woer- machtsbericht no. 493 maakt het Itahaauscho opperbevel het volgendebekend Noord-Afrika: Tijdens plaatselijke acties afia het front van Tobroek hebben onze afdeetingen infanterie aanvaispogingen van den vijand ver ijdeld. De artillerie heeft dp verdedigingswerken, van de vesting Tobroek doeltreffend bestookt. Men beeft vastgesteld, dat tijdens de luchtge vechten boven Solloem, waarvan melding is go- maakt in het Veermachtsbericht van 6 October, Duitsche jagers vijf in plaats van twee vijande lijke toestellen hebben neergeschoten. Engei3cho vliegtuigen hebben weer bommen laten vallen op Tripolis, waarhij vijf slachtoffers vielen en onbelangrijke materieele schade werd aangericht, ltaliaansche vliegtuigen hebben van nacht vliegvelden op Malta gebombardeerd. En werden zware ontploffingen waargenomen. Oost-AIrika: Geen enkele gebeurtenis van bi zonder belong. Een lastig- en duur vrachtje. De kellner J. J. 3'. uit Rotterdam zag zijn menschlievendheïd wel heel slecht beloond. Hij zag ze eigenlijk heelemaal niet beloond, maar integendeel bestraft met een boete van fö cff twee dagen, iets waarover de ontgoochelde al truïst niets te spreken was. Het was zoo gegaan. Een lid van de ordo- dienst trof op zekeren nacht in de Graaf Floris- straat twee mannen aan, betgeen op dat bepaal de tijdstip, hat was kwart voor één, iets was dat niet -yoot mocht komen. Bij nader onderzoek bleek ein der mannen iets te veel op te hebbön en was de ander bezig de daaraan verbonden moeilijkheden door welgemeende ondersteuning^- pogingen fee elimineeren. Het bleef echter hg een poging, want de macht van het kwade is meestal grooter dan die van het goede en zoo was het ook. hier, want de dronkaard was eeiï kolos van extra zwaar gewicht klasse, terwijl de goede g^est daar tegenover slechts de luttele kilogrammen van zijn bescheiden lichaamsge wicht in do schaal kon werpen. Een ongelgke strijd dus, een strijd, waar in de spieren van het dapper vechtende keil- nerfcje, het tegen de domme, logge zwaarte vaü het willooze lichaam moest afteggen. Het was een zeulen zonder veel resultaat en slochte met de hulp van den genoemden ordedienaar viel er iets te bereiken en werd de dronk aard naar het politiebureau vervoerd. Daar gaf men tevens den vermoeiden hel i-er een proces-verbaal wegens overtreding van iet uitgaansverbod. Dat was do dank voor zgn. vrijwillige hulp. „Ik had hem ook kunnen laten liggen", sprak de man ter zitting, „maar ik ben ten slotte geen' onmensch en toen hij daar zoo lag te spartelen heb ik hem geholpen". Indachtig de wijze woorden, die zeggen dat de mensch besmet wordt door degenen met wien hij verkeert, dacht de ambtenaar er het zijne van en. eischte f 10.of vier dagen. De kantonrechter was milder-gestemd en deed er de helft af, zoodat de straf neerkwam op £5.-p- of 2 dagen. „Leest u maar; n zult hierin het antwoord op uw vraag vinden. Wallion nam de enveloppen in de hand, keek naar de poststempels, haalde den eersten brief uit het omslag en las hem door. De brief was in het Franseh geschreven eu had den volgenden inhoud: Lieve Suzanne, Kun je me vergeven? Ik ben de onge lukkigste man op de wereld al mgn plan nen hebben zich tegen mij zelf gekeerd. Veroordeel mij niet, zooais de anderen het doen; ik bezweer je, dat mijn schuld klei ner is dan mijn -aanklagers beweerd heb ben. Ik haat den man, die mij gedwongen heeft in dezen afgrond ie vallen. Hij zit ook nu achter me aan, als een schaduw uit de hel en hij zit me onvermoeid 'op de hielenSuzanne, als je nog vertrou wen in me hebt, wil je me dan helpen? Als me iets zou overkomen, is alies verlo ren. Eens zal ik je vertellen, wat in dio vreeseiijke dagen in Constantmopel gebeurde, en dan zul je het begrijpen. De millioenen, waarvan men zegt, dat ik ze gestolen heb, heb ik in den vorm van obligaties en waardepapieren' in een safe onder een an deren na.ara bij een bank gedeponeerd. Ik zelf ben vogelvrij en hij bedreigt me zon der ophouden.... Maar hij west niet, waar ik zo verstopt heb. Ik speel nu om mijn leven en mijn eeren jij moet me helpen "en aan me getooven. Schrijf je naam op het papier en stnnr het aan monsieur Four- nier, 27 Rue de i'Etoile, Paris. Je zult er nooit spijt van hebbent Je ongelukkige broer FELIX. Wallion keek op en Suzanne beantwoordde zijn blik. „Wat was dat voor een papier?" vroeg hij haastig. Suzanne was bleek geworden. „Dat weet ik niet," antwoordde ze. „Hot lag in een a-part verzegeld couvert. Aan den voorkant van het couvert was oen vierkant uitgesneden, zoodat het papier zelf aan de oppervlakte lag, en daaronder had mijn broer de woorden geschreven: „Wil je hier asjeblieft je naam schrijven, zonder de zegels te ver breken?" Meer stond er niet op." „En hebt u. dat gedaan?" „Ja. „En hebt ts toen de envelop teruggezoni den?" „Ja, met een paar regels van mij, waar in ik hem zei, dat ik hem steeds zou vee. trouwen 1" Ze antwoordde bijna stroef. Wallion keek haar peinzend aan. Daarop zei hg: „Als uw broer u vertrouwd had, dan bad hij dat geheimzinnige papier open moeten vet> zenden, zoodai u het had kunnen iezen." „Als ing'n broer mij niet vertrouwd had, zou hg. het me heelemaal niet toegestuurd heb ben I" (Wordt vervoigdj,

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 3