STADSNIEUWS ©e Tlfgrep Steunt de Neder- landsche ambulance Maandag 20 October 1941 Afscheid „Zuster Boer" Een" geschenk namens de* burgerij aangeboden Rede dr. D. Ris Namens een comité uit de burgerij voerde vooral dr. D. Ris uit Voorburg het woord, <üo zeide, dat de burgerij er behoefte aan beeft gevoeld om zuster Boer, die bijna 40 - jaar haar groote gaven van. harten hand aan de zieken heeft gegeven, te doen blijken, dat men baar werk waardeert. Spr. meent eenig recht te hebben als woordvoerder van de burgerij op te treden, omdat hij tot de weinigen behoort," die in 1905 „zuster Boer' als jong meisje in het oude ziekenhuisje aan den Lange Achterweg heeft zien komen. Zij is daarna geworden een prima zuster en vervolgens een bekwaam adjunct-directrice, De uitkeering bij bevalling Dank aan de burgerij- De receptie Q door J. Regis J Schoolwerktuin gesloten SCHIEDAMSCHE i COURANT LOU WOUDSTRA .N (2)e IfZóicu/ VAK HET PASSAGE-THEATER Uitkeering van ziekengeld De storm Burgerlijke Stand 8*7*6»0*0 De Zondagsschool en de Kerk Zoo behoort het Uit de Pers Noodzakelijke overweging In de eonversatiezaal van het Zusterhuis ls gistermiddag een drukbezochte receptie gehou den, ivaarb ij de burgerij de gelegenheid werd geboden van do oud-adjunct-directnce van het gemeente ziekenhui-, mevr. C. H. S. de Boer, afscheid te nemen. In het kleine, knusse ziekenhuisje aan den Lange Achterweg, is hard gezwoegd. Het ge bouw was soms propvol en eir zijn nooit meer dan 8 zusters geweest. Daar verpleegster te zijn eischto den vollen mensch. Men trof daar zie ken aan, die men thans zelden, meer ontmoet, b.v. typhusüjders en mannen, die in de bran derij ernstige brandwonden hadden opgeloopea. Ook de infiuenza-epidemie van 1914 en 1918 vergde veel van het ziekenhuispersoneel en spr. herinnerde er aan, dat toen „zuster Boer""s leven ook aan een zijden draad heelt gehangen. Zij heeft zich geworpen op.de studie en de goede eigenschappen, die latent aanwezig wa ren, kwamen m hel ziekenhuis tot ontplooiing, ten bate van de hjdendie menscliheid. liet is niet genoeg als een verpleegster intelligent en handig is; zij moet ook een zuiver menschcbjk gevoel hebben. Ondanks haar gevoelige ziel kon de scheidende adjunct-directrice, ais het moest, ook een patiënt krachtig aanpakken. Dat is de oorzaak geworden van haar succes. Zij voelde roeping om ais helpster van zieken op te treden en daarom was hei voc haar in ze keren zin een opoffering het practisch terpleeg- sierswerk te laten varen om adjunct-directrice te worden. Spr. herinnert zic,h nog de tweestrijd van „zuster Boer", of rij den wenk zou volgen en soilici toeren naai" de functie van adjunct- directrice. ftamen hebben spr. en zij daarover gesproken en de uiteindelijke beslissing is een goede geweest. in de 10 jaar, dat zij adjunct directrice was, is veel van haar ondernemingsgeest en besttiurs- gaven gevraagd eu alleen insiders weten, wat door haar speciaal de laatste 2 jaren is ge presteerd. Van de gaven van „zuster Boer" heeft de hurgerjj geprofiteerd; er gaat een goede roep uit van het gemeente ziekenhuis en daarom is de burgerij van Schiedam dankbaar voor wat gedurende welhaast een menschenleven voor de zieken heeft gedaan. Spr. is wel geen inwo ner van Schiedam meer, maar hij voelt zich toch nog Schiedammer en daarom mag spr. ook wel namens de burgerij het woord voeren. Namens de burgerij hoed spr. een gravure van het gemeente ziekenhuis in lijst aan en Den cadeau in contanten, dat in een doosje was verpakt, versierd met bloemen. Hoovaardij is de scheidende vreemd, maar een gevoel vaa zelfvoldaanheid rcag zij onge twijfeld hebben. Namens de directie van Wilton—Fjennord en de directie Scheepsbouw Maatschappij Nieu we Waterweg bood spr. een geschenk onder cou vert aan. Bovendien was er een groote mand bloemen ran WiltonFijenoord. Ook van S mavi was er een klein maar fijn hloeinstuKje. Meer dan 100 personen zijn tusschen kwart over 3 en kwart voor 5 afscheid van „zus ter Boerkomen nemen. Het comité was na genoeg voltallig aanwezig, evenals de direc teur van het ziekenhuis, dr. A. H. de Bruyn, de nieuwe adjunct-directrice, mej. Groonevelt eu de secretaris van de ziekenhuiscommissie, do heer J. Buntjer. Met ingang van 1 November a.s. treedt een belangrijke nieuwe voorziening op sociaal gebied in werking, namelijk de bepaling, dat aan de ochtgeaoote van dengene," die krachlens de ziektewet verzekerd is, bij gezinsvermeer- dering, een bijdrage in de kosten van de bevalling, groot vijf en vijftig* gulden, wordt toegekend. Dit geldt ook voor bevallingen van dochters, stief- en pleegdochters, die in het gezin van den verzekerde leven. De uitkce- ring geschiedt door den raad van arbeid of door de bedrijfsverconiging, waarbij de werk gever van den verzekerde, voor de uitvoering van de ziektewet is aangesloten. Evenals de aangifte \au ziektegevallen, moet ook de kennisgeving van een plaats gehad heb bende bevalling door den werknemer geschie den. De op grond van artikel 17 der ziekte wet in ieder bedrijf aanwezige kaart wijst hein den weg tot welken raad van arbeid of be (lnjfsvereeniging hij zich biervoor heeft to wen den. Mevr. De Boer zeide het zeer op prijs te hebben gesteld, dat juist dr. Ris als woord voerder van de burgerij is opgetreden, omdat deze en spr. samen onder leiding van wijlen dr. De Bruijn nog in het» oude ziekenhuis hebben gewerkt. De loftrompet is over spr. gestoken, maar de voorstelling van zaken zon zij gaarne wil len omdraaien. Zij wilde gaarne verpleegster worden en als zij op dit gebied iets heeft gepresteerd, dan is dat dank zij de velen, die haar bij haar werk terzijde hebben gestaan. Zulk een volmaakt verpleegster was spr. niet; zij heeft fouten, zelfs groote fouten gemaakt, en de burgerij heeft daar genoegen mee geno men. De patiënten enhun familieleden heb ben spr. geholpen en dan is het niet zoo'n prestatie ook iets te doen. Spr. dankte tenslotte voor het geschenk. Tot degenen, die afscheid kwamen nemen, behoorden de heer en mevr. W. Wilton; de heer en mevr. X. Slavenburg; de heer F. A. CT Lecbner; dr. C. Bubberman, ds. en mevr. Schmidt; mr. dr. F. L. J. van Haaren en echtgenoote; dr. R. J. Castendijk en echtge- noote en een deputatie ran het Hervormd Kerkkoor, dat meermalen in het gemeentezie kenhuis heeft gezongen. De heer Wilton dankte de scheidende adjunet directrice voor wat zij voor leden van het personeel van WiltonFijenoord, dat hulp jioodig had, heeft gedaan. Ook spr. persoonlijk en diens echtgenoote hebben als patiënten van de goede zorgen van „zuster Boer" geprofiteerd. 23 De oogen van den Franschman schoten vuur. „Men zou het ook een gelofte kunnen noe men," ging hij roort. „Ik zei zelfs de Groote Onbekende is niet meer dan een mensch en jo ziel viudt. geen vrede, voordat je hem tegen den grond hebt geslagen. Dus vooruit, er op ios. Sinds dien ben ik er met alle kracht op ios gegaan, monsieur!" „Maar u heeft uiv doel nog niet be reikt 1" „Nee, maar ik ben in Stockholm gekomen, - en dat is tenminste al iets." De toon van deze laatste woorden maakte, dat Wallion aandachtig luisterde. „Dan hebt u dus toch een ontdekking ge daan „Ja, ik heb een kleine ontdekking ge daan, monsieur, en die is niet zonder betee- kenrs." „Wat dan?" *„Dat Walter Cray zich in Stockholm be vindt!" HOOFDSTUK VIIL De geheimzinnige Walter Cray. "Een heeien tijd spraken de beide „mannen niets* meer. WaUion keek naar den Fransch- Voor do leerlingen van de lagere scholen die een tuintje bezitten in de Sehoolvverktmn van de vereemgtng voor Schoolw-whtuiuen aan den Vlaardmgerdijk is aan het werk op dit „eigen" stukje grond dit jaar een einde geko men. Het seizoen is afgeloopen en Zaterdagmid dag is de ScbooUveritum dan ook officieel gesloten. De kinderen zullen in uen loop van de week nog we! het een en ander, \oorai bloemen, komen weghalen, maar met het poolen, zaaien, oogsten, kortom met heel do tuinderij is het gedaan. Ilet is een goed seizoen geweest en er is flink, gewerkt. Dank zij de goedgeefschneid van iemand die bet werk in de schooltuin een goea hart toedraagt, konden er prijzen beschikbaar gesteld worden voor degenen, die hun tuintje het best verzorgd hebben. Deze pmzen, een twaalftal boeken, werden door den heer M Germeraad, voorzitter van de vereeniging voor Schoohverktuinen aan de prijswinnaars uitgereikt. De heer Germeraad memoreerde in een toe spraakje bet werk en de resultaten van het afgeloopen seizoen. Er is dit jaar bizonder toe gewijd getuinierd, waaraan een zekere noodza- keiijkheidsdrang niet vreemd is. geweest. Daar aan was het waarschijnlijk ook te wijten dat het aantal aanvragen ditmaal zoo buitengewoon groot was, 1080 kinderen wilden een tuintje hebben. Aan al deze verzoeken kon natuurlijk niet worden voldaan; de Schoolwerktuin bezat oorspronkelijk 380 tuintjes, maar door „gebieds afstand" aan t nieuwe abattoir, moest dat aantal tot 363 teruggebracht- worden: Men heeft daar om alleen de leerlingen van dé' hoogste twee klassen in aanmerking laten komen en daaruit door de hoofden der scholen een keuze laten doen. Misschien is deze selectie er mede de oorzaak van dat de oogst dit jaar zeer bevredigend is. Vooral de slaboonen en aardappels hebben het bizonder goed gedaan. Gemiddeld bracht een tuintje 8 h 10 K.G. boonen en 10 i 11 K.G. aardappelen op. Met de kool was het wat minder, maar doordat men op een apart stukje grond nog wat kool had geplant, konden de kinderen daarvan toch nog een behoorlijke hoe veelheid naar huis brengen. Aan het zachte weer in September is het te danken dat de winter-andijvie en spinazie dit jaar voor het eerst een goede opbrengst ople verden. Ook aan bloemen is er een rijken oogst geweest. Spr. bracht dank aan de onderwijzers die leiding gegeven hebben aan het werk eij wekte het overige onderwijzenu personeel tot meer dere belangstelling op. De prijswinnaars waren: Groep I. 1. Arie Sluiters; 2. Maartje v. d. Berg. Groep "11. 1. Piet Paulussen; 2. J. r. d. Boogaart. Groep III: 1. Truus Hoenderkamp; 2. R. Swartjes. Groep IV. 1. Gerard Geriagh; 2. Arie Bakker. Groep V. 1. X. Sterk; 2. D. Groeneweg. Groep VI. 1. C. Nijs; 2. A. Reedijk. DAGELIJKS VAN 4 TOT 11 UUR SPEELT Overeenkomrtig het op 1 November a.s. in werking tredend artikel 50 der ziektewet, mag aan den onder de verplichte ziekengeldver- zekering vallenden loonarbeider wegens een na 31 October a.s. ingetreden ziekte geen zie kengeld worden verstrekt, indien hij niet is aangesloten bjij een toegelaten ziekenfonds. Het moet echter met geheel uitgesloten worden geacht, dat sommigen van de onder de ver plichte ziekengeldverzekering vallende loonar beiders op 1 November a.s. nog niet bij een toegelaten ziekenfonds aansluiting hebben kun nen vinden, bij Voorbeeld omdat zuik een fonds voor de gemeente, waar zij wonen, nog niet aanwezig is, dan wel omdat, hoewel zij zich destijds als lid van een toegelaten zie kenfonds hebben aangemeld, bet bewijs van in schrijving als lid nog met in hun bezit is ge komen. In zulke gevallen zullen de betrokken loonarbeiders bij ingetreden ziekte, desniette min het hun toekomende ziekengeld ontvangen. De secretaris-generaal van het departement van sociale zaken heeft zich dan ook tot alle uit voeringsorganen der verplichte ziekengelöver- zekering"-gewend met een rondschrijven, waarin hij die organen verzoekt zich naar het boven staande te gedragen De storm, die Zateidagmiddag gewoed heeft, heeft in het Volkspark een aantal boomen zonder vergunning geveld. Op 't terrein van de „Poiyantha" is een zware populier, die dicht bij het rustieke bruggetji 'stond, ongeveer een' meter boveu den grond, afgeknapt. De boom, waarvan de stam een middellijn van! 40 a 50 cM. heeft, beeft nog even het bruggetje geraakt, waardoor de leuning» is beschadigd. Op den hoek van de Stadhouderslaan en het verlengde van do Willem de Zwijger laan is een vrij zware wilg gesneuveld; i- het Volkspark aau de achterzijde van het BdTrmdorp van de „Pohantlia" zijn dïie Ilaiiaanscbe populieren, aan den Westhankelaiidschedijk zijn eenige wil gen afgebroken en voorts verloren enkele boomen hun kop. Personeel van den Plantsoendienst heeft Zatei dagavond en Zondag do" noodige maatregelen getroffen om verkeersbelemmeringen eu gevaren op te heffen. Hoog water. Het was in den nacht van Zgjerdag op Zondag om half 4 hoog water. Gelukkig was de wind Z.W., liep later wel iets uit naar het Westen, maar kwam toch niet in het N.W. Daardoor liep het buitenwater bij vloed niet al te hoog op, ofschoon de bewoners van het Hoofd langs de Voorhaven wel hun vloedpianken hebben gezet. Het water is enkele centimeiers tegen de voorgevels gekomen. Als Zondagmorgcnl.ezigheid hadden sommigen het wegboenen van de klei, waarmee de naden tus schen planken en gevel waren dicht gesmeerd. Voorts meldt men ons nog: Van een perceel in de Galileistraat is een zolderraam losgeslagen. Ifet raam leverde gp-; vaar op voor voorbijgangers en is door den dienst van bouw- en woningtoezicht verwij derd. In de Burgem. Knappeitlaan is de kap van een straatlantaarn fiosgewaatd. Op den boei van d'e Korte Dam en de Lange Haven is een schutting omgewaaid. De politie had tijdig het verkeer omgelegd, zoodat persoonlijke ongelukken met plaats hadden. Van een woning aan. de Dwarsstraat is een stuk van die dakgoot losgeraakt; het is door bouw- en woningtoezicht verwijderd. Diefstal. Ten nadeele van* mej. S. zijn Zaterdagavond in het Sportfondsenbad eenportemonnaie met geld en een armbandhorloge gestolen. Ten. na deele van een andere bezoekster werd even eens- eenig geld ontvreemd. Geboren: 17 Oct.: Gerrit Eduard, z. van G. Meijer en E. A. v. d. Does, Albert Cuyp- straat 21. 18 Oct.: Alexander, z. van W. Baksteen en J. B. Serné, Oostringel 40. Arveds, z. .van C. v. Ilaafien en M. M. Bats, Gusto- straat 2. man met een nieuwsgierigen, onderzoekenden blik. Toeft begon RambouïUet luid te lachen. „VooiJat we verdergaan, monsieur," zei iirj, „ben ik genoodzaakt u lastig te vallen om u van deze papieren kennL te laten nemen..." Hij stak zijn hand in zijn borstzak en baal de een groot blauw „ouvert te voorschijn, dat hij den journalist overhandigde. Deze nam het met een wagend gezicht aan. „Om u to bewijzen, dat ik degene ben, voor wien ik mij heb uitgegeven, monsieur." „Ik verzeker u..." begon WaUion „Nee, ik verzoek u dringend, deze formaliteit in acht te nemen," zei RambouïUet beleefd, doch beslist. „De toestand, waarin wij ons bevin den, is zeer ernstig en wij moeten over en weer op een volstrekt vertrouwen kannen steu nen." De journalist moest hem gelijk geven en hij opende het couvert. WaUion, die in de Fran- sche toestanden thuis was als ecu Franschman. maar zijn kon, zag op het eerste gozicht, dat de documenten volkomen in orde waren, en las ze- snel door. Er was zelfs eon signale ment bij. Toen hij de papieren terug gaf, zei hij lachend „Mijn beste monnsieur Rambouillet, u brengt me werkelijk in verlegenheid. Van dit oogen- blik af, kunt u op mijn onbegrensd vertrouwen rekenen. Laten we verder gaan...." De beide heeren staken weer met zekere omslachtigheid bun sigaretten aan. „Dus u zei..." „Dat Walter Cray zich in Stockholm be vindt!" Opnieuw ontstond een pauze. Het was, of geen van. beiden het eerst wilde spreken. Afzivemfcesfje uitgesteld. Het afzwemfeestje in het Sportfondsenbad is uitgesteld van Zondag 26 October tot Zon dag 23 November. Steunt de Nederiandsche ambulance. Zi} behoeft ook uV steun, want zij wil zijn een expeditie die gedragen wordt door het ge- heeie Nederiandsche volk. Zjij wil zijn een hulp actie voor gewonde strijders en getroffen bur gers in het Oosten. Zij heeft een menschlie- vendé taak te verrichten, waarmede zij de eer van ons land zal hooghouden. Nederlander. Uw taak, uw plicht is het deze actie te steunen, want nog nooit is Nederland afzijdig gebleven als het er om ging in nood verkeerende menschen te steunen. Stort daarom uw bijdrage op girorekening NEDERLANDSCHE AMBULANCE, Koninginne gracht 22, 's-Gravenhage. Er bestaat in Ned. Hervormde krirgen alhier een stroven om den band tusschen de kerk eenerzijds eu het Zondagsschool werk anderzijds nauwer aan te halen. Tot trog toe stond een groot deel van do Hervormde Zondagsschool- arbeid vrij los van de Hervormde kerk en daarin wil men nu verandering brengen. in het kader van deze actie was aan den normalen avonddienst van gisteren in de Groote Kerk een speciaal karakter gegeven. Do dienst was namelijk in 't bizonder bestemd voor de kindoren van de Zondagsscholen en hun ouders, die dan ook in talrijke mate waren opge komen. De kinderen, die onder de hoede ston den van hun Zondagsschool-onderwijzers en on derwijzeressen vulden het middengedeelte van het schip van de kerk. Nadat de dienst op de gebruikelijke wijze was geopend, sprak eerst ds. P. Bokina, die Marcus 4 vers 2634 tot het onderwerp van zijn toespraak had gekozen. Spr. maakte oen vergelijking tusschen het uitzaaien van zaad waarover dit Schriftgedeelte handelt en de eenvoudige woorden op- de Zondagsschool gesproken. We weten niet op welke wonder lijke wijzen zoowel het zaad als het Zondags- schoolwerk tot ontkieming kunnen komen. Van zelf gaat dit echter niet; het is Gods hand dio deze dingen bestuurt. Spr. wees er op, dat de eenvoudige din gen, zooals bijvoorbeeld ebn verhaal dat op de Zondagsschool is verleid, fnndamenteele be- tcehenïs in het geloofsleven kunnen hebben en daarom achtte bij het Zondagsschoolwerk van groot nut. Iliema sprak ds. J. W. T o n s b e e k, die bleek te begrijpen wat de kinderen, waar onder vele kleintjes, toekwam en hen intens bezig hield niet het vertellen van een boeiend ink verhaal. De kinderen luisterden vol aandacht en nu en dan klonken zelfs lachsalvo's door de kerk. Ilet verhaal een gedeelte uit het boek „De giootc veenbrand" van Anne de Vries handelde over een Drentschen hoeren jongen wiens waaghalzerij - zonder nut was, die daar echter geen vrede mee bad en rusteloos zocht naar een geestelijke drijf veer voor zijn „heldendaden". Wanneer een een veenbrand hem noodzaakt midden in het brandende veen naar zijn schaap te zoeken, vindt hij die bevredigende rust in de over tuiging dat wat hij doet goed is in Gods oogen. Voor en na afloop van deze toespraken lie ten de kinderen zich hooren door het zin gen 'van liederen, die zij op do Zondagsschool geleerd hadden. Enkele stedelijke en ook provinciale kan toren van Winterhulp Nederland mochten briefjes ontvangen, waarin de schrijvers mededeelden, dat er aan hun woning niet was gecollecteerd en dat zij deswege hun. gift insloten. Het zijn "zeker niet de slecht sto Nederlanders, die aldus gehandeld hebben. Mogen velen er ter wille van hun be hoeftige landgenooten een voorbeeld aan Lage praeüpken. Zaterdagmiddag heeft wederom oen opgescho ten jongen .een bedrag aan gold afhandig go- maakt van een meisje, dat voor haar moeder een boodschap moest doen. Het meisje, de 12- jarige G. F., wilde juist een winkel in do Lange Kerkstraat binnengaan, toen een ongeveer 19-jarige jongen haar aansprak ea haar vertelde, dat hij even tevoren een pakie bij haar moedor had gebracht, en dat zij hem, een bedrag van f4.50 ter hand moest stellen. Hot meisje gaf hem het geld, doch toen zj thuis kwam ontdekten de ouders, dat zj bedro gen waren en deden aangifte blij de politie. Ned. Prot Bond. De afdeelïng Schiedam van den Ned. Prot Bond, houdt Vrjdag 31 October a s. in het bijgebouw der kerk aan de Westvest haar jaar vergadering De bestuursleden mej. M. Cool en do heer J. Hazewinkel, treden periodiek af en er is een vacature wegens het vertrek van dr. P. J. T. Endenburg. Excursie Ambachtsschool. Ruim 100 leerlingen van de bouwkundige,af- deelingen van de Ambachtsschool hebben onder geleide van hun leeraren een bezoek gebracht aan de tentoonstelling „Neder'and bouwt n bak steen", die in Museuifi Boymans wordt gehou den. Van de gelegenheid maakten de jongelui gebruik het geheele museum te bezichtigen. Vooral do technisch zeer knap- uitgevoerde trap pen hadden de belangstelling. Vooral voor de reeds meergevorderde leer lingen was er veel moois en leerzaams te zien en de vele foto's, teekeningen, maquet tes en schilderijen hebben dan ook duidelijk aangetoond, van welke beteekenis de baksteen voor de Nederiandsche bouwkunst is geweest. pc.»Jxr<wK» KiWiw»1 „De oude fitanthroop Cray...." mompelde de journalist tenslotte, „m Stockholm.... nu, terwijl Nicholas en Sebastian Koprilis gedood zijn... waarom? Waartoe?" Hij steunde zijn hoofd in de handen. De onverwachte mededeelingen van Rambouillet hadden hem onrurtig gemaakt, zopder dat hij zich over de oorzaak er van rekenschap had kunnen geven. Maar hij voelde, dat het pro bleem groeide en een ongeboorden omvang begon aan te nemen. „Cray was de vriend van Fournier," hoorde hij den Franschman zeggen. „Vriend?" herbaalde de journalist mechanisch. Vriend Hij hief zijn hoofd op. „ls dat volkomen zgker?" wierp hij tegen. Rambouillet antwoordde niet. Hij keek naar zijn sigaret. Het scheen den journalist toe, alsof hij op iets wachtte, op oen vervolg Maurieo Wallion zei langzaam: „U bad een duel met den Grooten Onbe kende in Parijs, monsieur Rarnbouillot. Het gelukte u nooit, hem te naderen. maar u stootte in de plaats daarvan op Walter Cray. Nu dan, nu hebben we den Grooten Onbekende hier in Stockholm aan het werk gezien, cn nu stoolen we weer op Walter Cray. Weet u wat, monsieur Rambouillet..." De Franschman keek met een eigenaaidige uitdrukking op. „Ja?" zei hij hoffelijk en rustig. „Weet u wat, monsieur Rambouillet? Hel schijnt me toe, dat de Groote Onbekende* en Walter Cray wet een ea dezelfde persoon konden zj'n." g De Franschmanglimlachtef' „Een heef interessante veronderstelling," zei De heer H C van Maasdijk schrijft m de „N. R. C.": Op 9 dezer -heeft ilet „Nationale Dagblad" onder he* hoofd „Een blijde mare" een van gezaghebbende zijde geautoriseerde, voor het geheele Nederiandsche volk bijzonder belangwekkende mcdedeeling gepubli ceerd. Zij luidde als volgt: „Vast staat', dat zij, die spreken over of streven naar aansluiting van Nederland bij Duitschland over over annexatie van Nederland door Duitschland handelen in strijd met den uitgesproken wi! van den Füluer." De Nederiandsche pers heeft over het algemeen gesproken,* aan deze publicaties niet die aandacht geschonken, welke zij verdiende. Wellicht heeft men ziqh op het standpunt willen stellen, dat de strekking van deze mededeeltng eigen lijk van zelf sprak,of wel men heeft gemeend het alter natief daarvan niet in beschouwing te willen nemen. Hoe dat ook zij, het bagai elliseeren van deze publi catie heteekent een verzuim tegenover het Neder- 'andschc volk. In een strijd om zijn of niet zijn, dien Duitschland opgedrongen werd door ecu combinatie van mogend heden, die er niet aan wilden denken het Duitsche volk den bevochten wed van doelbewuslen opbouw op vernieuwden hechten grondslag ongestoord te doen vervolgen, heeft de Duitsche weermacht zich genoopt gezien o.m. Nederland militair te bezetten. Het verloop v-ciu den oorlog bewijst, dat deze be zetting door Duitschland een militaire noodzakelijk heid was. Wie daaraan op heden nog twijfelen moge, leze de verslagen der publieke debatten die op het "oogenbllk In Engeland worden gehouden omtrent de mogelijkheid van operaties op het Europeesehe vaste land van Engeland uit. Bb stelle zich voor, dat Enge land thans nog een niet-oorlogvoerend, aan Duitsch land grenzend Nederland met goed geoutilleerde havens en vliegvelden als mogelijke operatiebasis ter beschikking had. De blokkade, die het Britsche Imperium en de Vereenlgde Staten tegenover Europa voeren eener zijds, de strategisch noodzakelijke bezetting van de West-Europcesehe kusten door de Duitsche weer* macht anderzijds hebben de voorwaarden geschapen voor een nieuw hoofdstuk In de geschiedenis der volke ren van het Europeesehe continent. De blokkade noodzaakt deze volkeren gezamenlijk doeltreffende middelen te vinden, zich zonder overzeeschen handel van beteekenis in het ieven te houden; de bezetting door de Duitsche weermacht noopt het Grootduttecbe Rijk ertoe, b.j dit streven der tn één Sotsgemeenschap geraakte volkeren leiding te geven en verantwoor delijkheid voor die volkeren te aanvaarden. Leiding geven en verantwoordelijkheid aanvaarden kan op tweeerlei manieren gaan. Door het uitoefenen van een uitsluitend op den machtsfactor gegrondvest protectoraat-systeem, doch ook op een principe van oyale samenwerking met- en gelijkberechtiging van het desbetreffende land, waarvan men de bezetting als tijdelijk beschouwt, In de overtuiging, dat het volk tijdens de bezetting de ten dage getreden lots verbondenheid zal gaan aanvaarden. De door het „Nationale Dagblad* onder gezag gepubliceerde mededeehng houdt in, dat het Groot- duitsche Rijk onder Adolf Hitler de bezetting van Nederland onder den laatstgenoemden gezichtshoek wenseht te zien. Dat wil zeggen, dat het Nederiand sche valk nog tijdens de bezetting ervan uit kan gaan, dat Buitschtand aanneemt en er op rekent, dat in de thans groeiende gemeenschap van solidaire Ger- maansche staten het Nederiandsche volk doelbewust, zelfbewust en voortvarend de taak waarvoor bet is bestemd, zal aanvaarden. Deze taak luidt: tijdens de huidige worsteling om de toekomst onzer komende geslachten alle krachten inzetten bij den opbouw van een strategisch en oeco- hij. „Ik wachtte daar al op." „U hebt dus zelf...," „Ja, monsieur. Ik heb zelf dezelfde veron derstelling gemaakt. Daardoor wordt het pro bleem vereenvoudigd, niet waar? Het is een aangename, korte verbindingsweg, in den ge- dacbtengang. Maar het is gevaarlijk met zulke wegen in de logica, monsieur. Uw onze theorie is van den grond af fout," Do journalist wierp zijn sigaretteneindje weg. „Waarom?" vroeg hij teleurgesteld. „Omdat ik de zaak onderzocht heb en het weet. We moeten er aan* denken, dat 'onze Groots Onbekende ongeveer vijf jaar geloden volop aan het werk was in Turkije, waar hij een eenigszins mysterieusen, maar toch heel duid dijken invloed had. Een paar jaar ge leden is hij, het spoor van Clarendonk vol gend, in Panjs aan het werk geweest. Be phi- lanthroop Walter Cray daarentegen hoeft tot op den huidigen .dag een onaantastharen vol- komon onschuldigen levnsweg. In één woord sedert moor dan twintig jaar hoeft Walter Cray geen voet buiten Parijs gezet, sedert meer dan twintig jaar, monsieur, hoeft Wal ter Cray in Parijs geleefd als oen onberispe lijke, welbekende burger, die zijn ganschen tijd aan zijn kapitaal, zijn aandceleit en zijn wel dadigheid wijdde. Ja, monsieur, ik heb zeer nauwkeurig het leven vau( Cray do laatste z'es jaren onderzocht en .met mathematische zekerheid de absoiuto onaantastbaarheid van al zijn doen en laten vastgesteld. Bedenkt u, dat ik dezelfde verdenking heb gohad als u en dat ik de papieren van Cray gezien heb, zijn heele milieu heb doorzocht, ja, ik kan wel zeggen, ieder kleinste détail van zijn leven binnenste buiten heb gekeerd 1" nomisch onaantastbaar cultuurdragend werelddeel, na dezen oorlog bet land maken tot een poort naar bet Westen van een straf geordend continent. Is het vanzelfsprekend, dat wij reeds thans de zeker heid hebben, na den ooriog ais vrij volk aan onze toe komst te knnnea bouwen?Is het de verdienste van onze on verbeterlij ke En gels che-rad io-lu 1st cru ars, dat wij die zekerheid hebben? Hebben wij het aan de lijde» lijken, aan de kat-uit-den-boom-kijkers en geruchten- verbreiders te danken, dat Duitschland ons reeds thans toezeggingen van zulk een draagwijdte kon doen? Neen, dat Is zeer in het bizonder te danken aan de offers, den onversaagden, onvermoeiden arbeid van een minderheid van ons volk, van onze N.itionaal- Soeiailsten en aan die andere-groep Nederlanders, die, boewei zij den weg tot de Nationaal-Sociaiistische Beweging niet of nog niet gevonden hebben, per soonlijkheid en arbeidskracht inzetten bh een loyale samenwerking met de»*ezettende overheid in bet welbegrepen belang van hun volk. Het zijn, dit is ons uit den in ons land meest gezag hebbenden Duit- schen mond nadrukkelijk verzekerd, met name de thans reeds 10,000 Nederlanders die, aan en achter het front in het Oosten mede voor Nederland's toe komst strijden, bet zijn de tienduizenden N.S.B.-ers, die, allen smaad en hoon ten spijt, onversioorbaar staan achLer hun leider. Zij zbn het, die voor Duitsch land de veilige waarborg zijn voor het vertrouwen, dat reeds thans in het Nederlifndsehe volk kdn worden uitgesproken, omdat de leiders van het Duitsche volk uit eigen ervaring yieten, dat met zulk een kleine, maar beproefde kern als trachtpooi, aan den uitein- d ei ij ken koers van het geheele volk niet behoeft te worden getwijreid. Wellicht zullen de z.g. „anti"-Nederianders deze waarheden niet gelooven, hoewel zij, wanneer het om het aanvaarden van geruchten gaat, onophoudelijk hitjk geven o-zoo llchtgeloovig te zijn. Laten zij dan bedenker op welke manier een bezettende Duitsche overheid zou moeten optreden om orde in het land te houden, indien deze ,,anti"-mensehen het voor het zeggen hadden. Indien er geen Nationaai-Soclaüstische kern van Nederlanders geweest ware met wie .de bezettende overheid van den aanvang der bezetting af een innig contact heeft kunnen leggen, indien er geen Natibnaal- Socialisten voorhanden waren geweest, in wier banden men geleidelijk,.'verantwoordelijke overheidsambten kon leggen, indien er geen onvoorwaardelijke mede werkende Nederlanders te vinden waren geweest, die op belangrijke posten in het bedrijfsleven, in het culiu- reele leven ea op zoovele andere essentleele punten een vruchtbare taak te vervullen hebben mj de in schakeling van Nederland in dezen grootsehen tijd van samengroct van het waardevolste continent der aarde, ja dan zou de Führer van het Groot-Dultsche Rijk geheel andere maatregelen ln dit land hebben moeten nemen. Indien de Duitsche bezetting de z.g. „anti'-Nederlanders werkelijk au sérieux zou nemen dan kon er van een verklaring, als door het „National® Dagbiad" gepubliceerd, geen sprake zijn, doch zou integendeel een systeem van onbeperkte overheer- scklng op alle vitale gebieden in dit land door de Duitsche overheid moeten worden ingesteld en ais een Instelling van langen duur moeten worden uitgebouwd. Aan Nederlanders zou niets van belang -kunnen wor den overgelaten, de Nederlanders zouden als over wonnen volk zonder rechten worden behandeld. Het is voor ons, Nederlanders, een groot geluk, dat aan het hoofd van het Groot-Dultsche Kijk een man staat, die beter dan wie ook weet wat of er met een' aanvankelijk in aantai geringe, in geloof en daad kracht sterke minderheid In een volk te volbrengen vait. Het ia de Nederiandsche Natlonaal-Socialisten en hun Leider uitgesproken vertrouwen is de eenige waarborg voor de toekomstige vrije'ontwlkkellng van het Nederiandsche volk. Een vrije ontwikkeling als gelijkgerechtigd bondgenoot van het Groot-Duitscbe Rijk, aanvaardend de grootscbe doelstellingen van een hechtsamenstel van solidaire Germaansche volkeren. Dit is een kant van de zaak, welke tot dusver nog onvoldoende onder oogen wordt gezien. „Hoe oüd is Cray?" „Bijna zestig jaar." „En hoe oud onze vijand* zijn kan," zei Wallion peinzend, „dat is even onbekend als zijn werkelijke naam, zijn afkomst on alles, wat hem betreft. Maar u bent er van over tuigd, dat hij tot een jaar of zes geleden In Turkije was? Ja, dat moet wei zoo zgn. Zoowel Clarendon ais Nicholas Koprilis hadden angst voor hem en die angst was afkomstig uit dien tijddo laatste noemde zelfs een naam IssuL..." „Dat is niet genoeg, monsieur. Niet alleen, dat hij daar was, ik log er den nadruk op*, hij had er een zekeren invloed, hij nam een positie in met een zekere macht,, want hij kon den ouden Koprilis laten verdwijnen, hij kon door -zijn -intriges Clarendons bank ten val brengen on -'hij kon oor geheimzin- nigen dwang op Clarendon zeif uitoefenen en hem er toe brengen, dwaasheden te begaan. Noe, Issul aiias Thomas is mot Walter Cray niet identiek en misschien hebben die twee niet het minste mot elkaar te maken." Wallion vroeg haastig: „Wat hoeft Walter Cray dan in Stockholm to doen?" „Nu komt u root een vraag, die mot zoo gemakkelijk is te beantwoorden. Maar ik geloof, dat ik hiervoor ook oen verklaring kan geven, ik zal u nog een korte episode uit Parijs vertellen. Het was op den dag na don dood van Fournier—Clarendon, Ik en do eenige vriend van Fournier, dus Crav, liepen sa men do papieren van den Sverledene door. (Wordt vervglgd.)

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 2