STADSNIEUWS DE UITVOERING VAN HET ZIEKENFONDSBESLUIT Melk op school Bij verlies geen nieuwe bonnen Wat te doen met het persoonsbewijs? Verplichte en vrijwillige verzekering. Welke voordeelen de nieuwe regeling brengt Denk dat niet Donderdag 23 October 1941 EERSTE BLAD DER SCHIEÖAMSCHE COURANT Pag. 2. Voor kinderen van 4 tot 14 jaar Nuttige wenken Alg. Middenstands-vereeniging „Schiedam" Prijsaanduidingsplicht voor schoenherstellers Mogelijkheden en verplichtingen Uitreiking nieuwe bpter- en vetkaarten OU WOUDSTRA Waardebons Winterhulp Nederland <erstvacantie Openbare Scholen Burgerlijke Stand Rechtszaken Agenda 8.7.6*P*0 Kring der verzekerden Ziekenfondsen als uitvoerende organen Commissaris voor het ziekenfoims- wezen De erkenning en de toelating Welk gebied de verzekering omvat Premiebetaling De inwerkingtreding De plannen om aan de schooljeugd tegen een kleine vergoeding en tegen inlevering vaa een aantal levecsmiddelenbonnen een warmen maaltijd te verstrekken, kunnen helaas niet doorgaan. Om toch iets te doen in het belang van van de voeding van schoolgaande kinde ren van 4ld jaar, is het plaatselijk schoolm eikcomité nog eens. weer aan het werk gegaan en zijn pogingen zullen waar schijnlijk ditmaal rn.t succes worden be kroond. De voorbereidingen zrju reeds zoo ver gevorderd, dat de beslissing of op school melk zal worden verstrekt, geheel afhangt van de medewerking der ouders. Binnenkort za! crp de scholen aan de kin deren een circulaire worden uitgereikt, waar in deze aangelegenheid voor de ouders na der uiteen gezet wordt. Hot is de bedoeling de ééne week 4 en de volgende week 3 maal op schooi een fleschje gepasteuriseerde gestandariseerde melk .(met 2Yg pet. vetgehalte), ter beschikking te •stellen, waarvoor in de 14 dagen één meikbon netje zal moeten worden afgestaan. De prijzen zullen naar draagkracht berekend worden, waarhij dank zij een subsidie zelfs zij, die het meest betalen, nog melk beneden den kostprijs zullen ontvangen. sEr moesten tal van moei'ykheden over wonnen worden, vóór een voorstel aan de oudere gedaan kon worden. Eén daarvan was het flesschenvraagstuk, maar dank zij hetimtia tief van. den wethouder van onderwijs, den heer J. Dinkelaar, is ook deze moeilijkheid uit den weg geruimd. Het woord zal nu zijn aan de ouders I De maatregelen, welke de secretaris-generaal van de departementen van handel, nijverheid en scheepvaart en van landbouw en visschenj, thans heeft aangekondigd ia verband met ver missingen van distributiebesche den zijn haxd dodii noodzakelijk. Het is helaas zoo, dat de goeden met en door de kwaden moeten tijden Op alle mogelijke manieren is door het Centraal Distributiekantoor steeds weer gewaarschuwd- „Past op uw bon nen". Bewaar ze achter slot en arende!. Neem toch vooral niet meer mee, dan u bij het bood- schappen doen noodig hebt. Bedenk, dat het waardepapieren zijn, even g -ed als bank biljetten1). Het heeft niet geholpen. Een bedenkelijk ver schijnsel is, dat het bonverhes toenam, naar mate de rantsoenen kleiner moesten worden. Dat wijst erop, dat de vermissingen lang met altijd aan slordigheid te wijten zyn. Er is opzet in het spel. En in de meeste gevallen is het zelfs opzet. Maandelijks worden ongeveer 20000 kaarten als verloren opgegeven. Een groot ge deelte hiervan is ongetwijfeld opzettelijk „ver loren". 't Is verschrikkelijk voor de „eerlijke verliezers, maar„eerlijke verliezers" be hoeven ook met te bestaan. Tegen overmacht kan niemand op. Wie zijn bonnen is kwijtge raakt door bominslag, brand of (bewezen) dief stal, wordt geholpen. v Ieder, die zijn egoïsme terzijde weet te stellen, 2a! toegeven, dat eerlijke distributie van de voorraden, die voor de Nederlandsche bevolking beschikbaar worden gesteld, een ge biedend© eïsch is. Yerloren bonnen kunnen niet meer worden vervangen, want dat zooi beteekenen, dat dui zenden menachen dubbele porties krijgen. De dagelijkschc leider van het Centraal dis tributiekantoor in Den Haas, d© heer S. de Hoo, heeft reeds herhaaldelijk wenken gegeven, welke het publiek van dienst kunnen zijn, om geen bonnen te verliezen. In het algemeen belang mozen de belangrijksle dier wenken hier nog eens herhaald worden: 1. Bewaar uw bonnen achter slot en grendel, op een plaats, waar inbrekers ae niet zoeken (niet bij uw geld); 2. houdt het dis tril) n tienieirws geregeld bij. Zoekt telkens de bonnen uit die n noodig hebt Ga daarvoor bij voorkeur alleen zitten, vooral niet bij .een open raam. Ook niet bij kleine kinderen. Doe de uitgezoente bonnen in een stevig mapje; 3. neem nooit meer bonnen mee dan u_J)ij het boodschappen doen noodig hebt; 4. doe uw bonnenmapje niet in een tasch, die u kunt laten liggen, maar in een zak, waaruit het niet verliezen kunt Hit „Mededeelingen", orgaan van de Alge- meene Middenstandsvereeniging „Schiedam"bhjkt dat dezen winter kadercursussen zullen wor den gegeven, waarin problemen op economisch-, sociaal-, juridisch-, fiscaal- en cultureel terrein van het middtnstandsieven zuiien worden ne- handeid. Vermoedelijk zullen de cursussen op een middag in de week, b.v. den Woensdag middag, worden gegeven. De bedoeling is ook te Schiedam zoo'n cursus te honden, als zich voot deelname mie stens 20 personen aanmel den. Vermoedeirjk in de tweede week van No vember za! de heer F. L. van der Leenw, directeur van het Bondshurean, hier een le zing houden over: „De bedrijfsorganisatie en de middenstand". De heer W. Kok is opgetreden als belasting- consulent. Het eerste onënteerend advies in zake een fiscale kwestie wordt r>,,n leden gratis gegeven, die eerst een bon bij den secretaris hebben gehaald. Do heer 31. J VluJ breekt een lans voor een absolute winkelsluiting op Zondag, waarbij hij zich begeef! ui historische beschouwingen. Zoo mogelijk zal een cursus van 10 lessen worden gegeven in algemeene reclame en etalage techniek. waarbij enkele lessen besteed zullen w-orden aan de practische uitwerking en b.v. ook het plakkaatschiideren en lakschrijven wor den beoefend. De airsus zal worden gegeven door den heer A. E. G-elinfc, uit Den Haag. In de Staatscourant is een beschikking,gepu bliceerd, waarin ook de schoenherstellers ver plicht worden hun prijzen op goed zichtbare wijze aan te duiden. De daarvoor benoodigdc lijsten zijn hun door den directeur van het rijksbureau voor huiden en leder reeds ver strekt. Wie zijn persoonsbewijs heeft afgehaald zal het, thuis gekomen, ongetwijfeld ecas op zyn gemak bekijken. \Vy hebben er onzen goeden gulden voor betaald en willen nu ook wel eens weten, welke waar wij voor ons geld hebben gekregen. Als gij hu uw foto hebt be wonderd, uw handteekening nog eens hebt na- gespeld en de vermaning van het departement van Lïimenlanrlsche zaken dat ge uw per soonsbewijs altyd bij u moet dragen en des- gewenscht moet vertoonen in uw geheugen hebt geprent, als gij by de strafbedreiging het vaste voornemen hebt gemaakt u van elk misbruik te onthouden en gelezen hebt, dat uw persoonsbewijs vijf jaren geldig is, moet ge het met aanstonds in het allergeheimste vakje van uw portefeuille bergen om liet daar vijf jaren zorgvuldig maar ongebruikt te be waren. Gij moet" uw persoonsbewijs ook eens van den anderen kant beknSfen en dan zult gij bemerken, dat die geldigheidsduur van vijf ja ren zeer betrekkelijk is. Wanneer gy de ach terzijde van uw persoonsbewijs onderzoekt, kunt gy constateeren, dat daarop velerlei aan tekeningen zijn gesteld, welke op uw per soon betrekking hebben. Gy ziet behalve uw v mgerafdruk, uw naam en voornamen, uw ge_ boorteplaats en datum, met wie gtj gehuwd, zij t, uw beroep en uw adres. Wanneer gij u nu herinnert, dat ge aan de voorzijde gele zen hebt, dat uw persoonsbewijs vijf jaren geldig is, behoeft ge daaruit niet met eemge ontsteltenis te concludeeren, dat ge veroor deeld zijt om vijf jaren op het aan de ach terzijde vermelde adres te blijven wonen en dat het u verboden is om binnen die vijf jaren van beroep of laten we zeggen, iets dergelijks te verwisselen. Er is mets veranderbjker dan een mensch. Overigens raken wij zoetjes aan beroemd we gens onze veelvuldige verhuizingen en tot be- roepswyzigmgen worden velen tegen hun zin genoodzaakt. Maar wat ge moet doen is: zor gen dat uw persoonsbewijs vijf jaren geldig blijft. Dat wil zeggen: verhuis er op los zoo ge wilt en verander van beroep als ge er lied m ziet, maar zorg in dat geval dat uw persoonsbewijs geldig blijft eu laat het spoe dig wijzigen of aanvullen. Gij zyi bovendien tot het doen aanbrengen van dergelijke wijzigingen of aanvullingen door de wet verplicht. Artikel 23 van het uit voeringsbesluit persoonsben ijzen zegt er zoo het een en ander van. „leder gerechtigde is verplicht zijn persoonsbewijs ter aanvulling of wijziging persoonlijk of bij aangeteekende zen ding aan te bieden aan den burgemeester of den aangewezen ambtenaar- 1. Binnen vijf dagen na zijn aankomst, wan neer hij zich vestiat, hetzij komende uit een andore gemeente, hetzij komende uit een plaats buiten het bezette Nederhiniische gebied ge legen; 2. Op den dag van zijn vertrek, of ten hoogste vijf dagen tevoren, wanneer hij het bezette Nederlandsche gebied verlaat en vol gens de bepalingen van het besluit bevolkmgs -boekhouding (Staatsblad 1936, no 342), se dert gewijzigd, van do bevolkingsregisters be hoort te worden afgevoerd; 3. Binnen vijf dogen na de voltrekking van zijn huwelijk; 4. Emnea vijf dagen na de ontbinding van zijn huwelijk, 5. Binnen vijf dagen na zijn verhuizing of adresverandenng binnen de gemeente, 6. Binnen vijf dagen na de wijziging van zijn beroep 7. Binnen vijf' dagen na de wijziging van zijn geslachts- of voornamen. Wy zijn gewoon belangrijke wijzigingen in onze persoonlijke omstandigheden zoo spoedig mogelijk ter kennis van belanghebbenden te brengen. By huwelijk of adreswijziging staren we kaarten rond en plaatsen annonces in de bladen. Maar wees er van overtuigd, dat uw persoonsbewijs de eerste en voornaamste be langhebbende is by dergelijke wisselingen van persoonsgegevens. Een persoonsbewijs, dat niet is bygehouden, dat verouderd is "en met meer klopt, brengt u vandaag of morgen, als gij er het minst op bedacht zrjt, in een moeilijk par ket. Wat er ook verandert in uw leven, uw voor- of uw achternaam, uw beroep of uw adres, laat het op uw persoonsbewijs ver melden en zet dan, als ge wilt, een adver tentie m de krant. En als ge trouwt, maakt allereerst uw persoonsbewijs, uw boezemvriend en trouwen metgezel, deelgenoot van dit blij gebeuren en zeqjL dan kaarten rond aan col lega's en kennissen. Jubileum, Het was heden 25 jaar geleden, dat de heer J. A. Feelders, chauffeur bij de Ge meente Reiniging, in gemeentedienst trad. De jubilaris is hedenmorgen op het kantoor ont vangen en waardcerend toegesproken door zy'n directeur, dea heer H. C. Dekker. Namens het personeel voerde de heer P. v. d. Kooij het woord, die een geschenk onder couvert aan bood. De ambtenaren hebben ten huize van den jubilaris aan de Newtonstraat bloemen la ten bezorgen. Tegen inlevering van de thans geldende bo ter-" en. vetkaartcn en overlegging van de stam kaarten, worden in de bekende bureaux: St. Joris Doelen, school Van Ruysdaellaan, Alida- bewaarschool en school Lange Singelstraat, nieuwe boter- en vetkaarten uitgegeven. Morgen zyn aan de beurt -zij, wier ge slachtsnaam begint met B. De lokalen zijn geopend van 9 tot half één en van 2 tot half 6. Do directeur-generaal van de stichting Win terhulp Nederland maakt bekend, dat de waar debons der series A, B,C, D en F, welke nog niet ter verzilvering werden aangeboden, tot 1 November 1941 door winkeliers en han delaren aan het hoofdbureau Hofweg 7, 's Gra venhagen kunnen worden ingezonden, onder vermelding der redenen der te lato aanbie ding. Wdardebons der genoemde series, welke na 1 November 1941 nog worden aangebo den, kunnen onder geen enkele voorwaarde meer worden aangenomen. In verband met de kolenschaarschte zal voor de openbare lagere scholen dit jaar de herfst- vacanfïe vervallen. Het aantal dagen van deze acantic wordt bij de Kerstvacantie gevoegd, die daardoor zal duren van 22 December 1941 tot en met 5 Januari 1942. Dinsdag 6 Januari 1942 beginnen de scholen dus weer. Geboren: 22 OcL Aaltje, d van C. H. Koning en X. C. Engels, Boerliavelaan 1. Johan Theodoor, z. van J. Th. Wink en M H. M. v. Zon,_ Wattstraat 46. Gehuwd: 22 Oct. A. C. P, Kleijweg, 28 en M. C. v. Noordf, 23 j. A. van Rosmaalen, 23 j. en R. C. Tervoren, 20 j. J. v. Vliet, 22 j. en E. B. Jung, 24 j. A. B. J Cobignon, 33 j. en C, H. Broeders, 33 j Overleden: 20 Och J. A. V. Bernaert, 3 weken, Dr. Noletstraat 1. SCHIEDAM. Passage Theater, 2.15 en 7.30 uur. Tot ziens Franziska. Monopoie Theater, 2.15 en 7.30 uur. De he mel op aarde. 23 Oct. Musis Sacrum, half 8. „Vreugde en Arbeid". TooneeivoorstcUing. 25 OcL Geref Jeugdhuis, half 4. Ledenver gadering K Z O. 30 Oct. Matsou Westhuis, half drie. Ned. Vereen, van Huisvrouwen: Hoe bezuini gen we op ons electriscb licht? 31 Oct. Bijgebouw kerk Westvest, 815 uur. Jaarvergadering Ned. Prot Bond. 1 Nov. Musis Sjicrum, 3—5 uur. Concert Sym- phonie Orkest L. v. Beethoven. 8 Nov. Musis Sacrum half 3. Uitvoering Utile Dulci Des duivels prentenboek. 8 Nov. Groote Kerk, 4 uur. Concert Chr Oratorium Vereeniging. 23 Nov. Sport/ondsenbad, 2 30 nur. Afzwem- feest met demonstraties. ROT'l 31. Heden e.r.d. Rïviera-haL Tentoonstelling „Aan winsten 1941". 25 Oct. Koninginnekerk, 3 uur. Concert Rott. Phïlh. Orkest (Diepenbrock-herdenking; Museum Boyxnans, 10—6 uur. Tentoonstelling Nederland bonwt in baksteen. BIOSCOPEN. Arena, 2,13, half 7 en b.45 u. Het meisje" uit Eanö. Luxor, 2.30, 6.45 en 8.45 nur. De- gasman CapiteV "2. 4.15, half 7 en 8.45 uus- Intriges. Prinses, 2.15 en 7 uur. Die Stïmme der Liebe Hondslag. De Bredasclie rechtbank 'deed heden uitspraak in de zaak tegen den achttienjnrigen v d. B. uit Halsteren, die op 2G Juru tijdens een ruzie tussehen zyn ouders, zyn vader met een aantal messteken om het leven heelt 'gebracht. Ver dachte werd wegens doodslag tot drie jaar met aftrek van voorarrest veroordeeld. Do officier van justitie had vijf jaar met aftrek gefuscht. Jong leven vol kwaad. De rechtbank 'te Amsterdam veroordeelde gis teren een '21-jangen jongeman, die in Augus tus op -den Ni-euecmhjk to Amsterdam in de woning van zijn vroegere bosjuta had in gebroken en daar con bedrag van 1 637 uit een kast had gestolen, tot een gevangenis straf voor den tijd van anderhalf jaar, met aftrek van voorarrest In dezelfde maand had hij ingebroken bij een stotfeerder in de Leeuweuhoekslraat te Hilversum, waar hij zeven textielkaarten weg nam. De officier van justitie had tegen den jonge man, die wegens goed gedrag nit de tuchtschool was ontslagen, doch sindsdien slechts inge broken, bedrogen en gestolen had, een jaar en zes maanden gevangenisstraf geëischt. Aanranding in eer en gorden naam. De Dtrechtschp rechtbank heeft den 27-jarigen typograaf B S. C, uit Do Rilt, tegen wien de officier van ju-titie, mr. Klein, ter beschikking stelling van de regeering eischte, wegens smaad jegens jhr. M., politie-inspecteur van De Bilt, dien verdachte betichtte van betrokken te zijn bij frauduleuze slachtingen, veroordeeld lot voor waardelijke ter beschikkingstelling van de re geering. Boedelifk veriteersMt gei uk. Op 15 Juli van dit jaar vond op den Ambsmsehen weg by Otterloo, onder de ge meente Ede, een verkeersongeval plaats, waar bij de jeugdige wielrydster M. v. Th door een haar tegemoet komende vrachtauto werd geraakt en zoodanig verwond, dat zij den volgenden dag overleed. De chauffeur van de vrachtauto, de 33-ja rige J. W. v. d. K. uit Wassenaar, had zich in verband met dit doodelijk ongeluk voor de Amhemsche rechtbank te verantwoorden. Aan verd. was ten laste gelegd, dat hij zon der de minste noodzaak zoo ver naar links was uitgeweken, dat zijn auto het meisje aan reed, dat als middelste van drie achter elkaar rijdende wielrijders (zij reed tosschen haar vader en moeder) geheel rechts van den weg reed. De verdachte kon geen verklaring geven van het ongefok Rn ontkende, dat hij niet vol doende opgelet zou hebben. Hy' heeft van de aanrijding niets bemerkt en is doorgereden. De officier merkte op, dat "als de verdachte goed had opgelet, hrj toch had moeten we ien, dat hij een der drie wielrijders aan reed Spr. eischte vier maanden gevangenis straf. Uitspraak 4 November. Denk niet, dat, als straks de Nederlandsche ambulance vertrokken is, er geen geld__ meer noodig zal zijn. Juist dan zal een blijvende steun van heel het Nederlandsche volk meer dan ooit noodig zijn. Immers dan begint het werk pas. En dat er veel werk te verrichten valt ginds in hef Oosten, daaraan zal wel nie mand twijfelen. Maar ook dient men te denken dat slechts door den steun van het Nederlandsche volk de ambulance in staat zal zijn Hollands naam hoog te houden. Daarom is het uw plicht, Nederlanders,-naar uw vermogen den menschlieyenden arbeid van deze hulp-expeditie te steunen, te bljjvea steu nea. Vergeet daarom niet uw bijdragae te stor ten, hetzij voor de eerste maai, hetzij voor een tweede maai op girorekekning NEDERLANDSCHE AMBULANCE, Koninginnegracht 22, 's Gravenhage. De persdienst van het departement van so- ciaie zaken deelt mede: Dank zij de activiteit van en d.e goede samenwerking tussehen het departement van so ciale zaken en het Nederlandsch Verbond van Vakvereemgingen, zal op 1 November a s. het ziekenfondsenbesiuit in werking treden. In verband daarmede is heden in het Verorde ningenblad opgenomen het tweede uitvoeringsbe sluit van den secretaiis-geneiaal van sociale zaken, waarin in wezen het grootste deel van de voor de uitvoering van bet idekenfondsen- beshiit noodzakelijke bepalingen is vastgelegd. Het ziekenfondsenbesiuit regelt de verzekering zelve tegen geneeskundige verzorging en gelde lijke uitkeering by overlijden, alsmede de uit voering daarvan. Ten aanzien van den kring der verzekerden wordt in het ziekenfondsenhesluit onderscheid gemaakt tussehen z g. verplichte verzekering en vrije verzekering. Tegelijkertijd met het zieken fondsenbesiuit is n.l. een besluit van den secre taris-generaal van liet departement van sociale zaken,, houdende aanvullingen en wijziging van de Ziektewet, afgekondigd, waarbij wordt be paald, dat art. 50 dezer wet mefoingang van 1 November 1941 in werking zal treden, en tege lijkertijd het bevallingsgeid van" f 55 wordt ingevoerd. Art. 50 der Ziektewet schrijft nu voor, dat den verzekerde geen ziekengeld toekomt, indien hij niet Is ingeschreven hty een overeenkomstig de ziekenfondsenwet toegelaten ziekenfonds. Dit heeft dus tot gevolg, dat de arbeiders, die onder deze wet vallen, van 1 November as. af ten aanzien van het ziekenfondsenhesluit verplicht verzekerd zijn. Daarnaast opent het ziekenfondsenhesluit de mogelijkheid voor het afsluiten van een verzeke ring voor hen, die met verplicht verzekerd zijn, dus de z.g. vrije verzekering Aangezien door het geheele besluit heen regelmatig onderscheed gemaakt wordt hiskcben de verplichte verzeke ring en de vrye verzekering, is het ongetwijfeld goed, de splitsing, zooals die hierboven gemaakt wordt, scherp m het oog te honden. Zoo bepaalt het ziekenfondsenbesiuit, dat de bepalingen voor de verplichte verzeke ring niet alleen gelden voor den arbeider zelf, maar zich mede uitstrekken tot de leden van zijn gezin, wier kostwinner hy is. ln het tweede mtvoeruigsbeslint wordt be paald, dat als gezinsleden te beschouwen zijn de personen, jegens wie de arbeider volgens de bepalingen van het Burgerlijk Wetboek on derhoudsplichtig is en tot zyn gezin behoorende stief- en pleegünderen, met dien verstande, dat kinderen slechts in aanmerking komen, muien jjij den leeftijd van 1G jaar nog niet hebben bereikt en m zooverre deze gezinsleden niet zelf verplicht verzekerd zijn. Vanzelfsprekend zyn alle voorschriften ten aanzien van de verplichte verzekering scherper en meer dwingend geredigeerd dan ten opzichte van die vrije verzekering het gevat is. Als uitvoerende organen van het ziekenfond senbesiuit zullen fungeeren de ziekenfondseri, waaronder de secretaris-generaal van sociale za ken verstaat: erkende of toegelaten insteUingeh van iederen aard, welker doel is de uitvoering van de verzekering van personen ingeval van ziekte, overeenkomstig de door de overheid vasgesteldto mminmm-eischen. .Do ziekenfondsen, die zich bezig houden met de verplichte verzekering, moeten door den secretaris-generaal voor de uitvoering daar van worden' toegelaten. Znj zullen den naam moeten voeren van „Algemeen Ziekenfonds". Voor de uitvoering van de vrije verzekering moeten de ziekenfondsen door den secretaris generaal van het departement van sociale zaken worden erkend. Vanzelfsprekend zullen voor de toelating strengere regelen worden vastgesteld dan voor de erkenning, zoodat hieruit de conclusie voort vloeit, dat de toegelaten ziekenfondsen zich automatisch met de vrije verzekering zullen kunnen bezig honden of met andere woorden, automatisch erkend zijn. Door den secretaris-generaal van het departe ment van sociale zaken is de directeur-generaal der volksgezondheid, dr. C. v. d. Berg, aange wezen als commissaris, belast met het toezicht ojp de ziekenfondsen. Met de instelling van het commissariaat is in onze sociale verzekering een nieuwe figuur getreden, n.l. een met verordenende-bevoegdheid belaste persoon in plaats van «Ie tot nu toe bestaande figuur; met verordende bevoegdheid bekleede instanties, raden, colleges, enz. De commissaris voor hot ziekehfondswezen wordt bij de uitvoering van zyn toezicht bijge staan door een „raad van bijstand", die be staat uit 15 personen, tw. een groep van vijf deskundige ambtenaren, vijf vertegenwordïgers der geneeskundigen en vijf vertegenwoordigers der verzekerden. Do commissaris, betast met het toezicht op de ziekenfondsen, heeft inmiddels een oproep in de bladen geplaatst, waarbij aan de thans bestaande ziekenfondsen verzocht is Zich ten spoedigste tot hem te wenden met een ver zoek om toelating als algemeen ziekenfonds, of om erkenning als ziekenfonds voor de vrije verzekering. 1 To verwachten is, dat in den loop van de volgende week in de couranten en aan do postkantoren bekend zai worden gemaakt, welke ziekenfondsen door den secretaris-gene raal van het departement van sociale .zaken op voordracht van den commissaris, belast met het toezicht op ziekenfondsen, zullen wor den toegelaten. Deze erkenning, rosp. toelating, zal slechts gegeven worden aan ziekenfond sen, welke op 1 Augustus bestonden, Waardoor het oprichten van nieuwe fondsen onmogelijk wordt genjaakt De erkenningen, resp. toelatingen, die 1 nu zullen worden verleend, zijn slechte van voorioopigen aard en nemen een einde vóór 30 Jnni 1942, aangezien dan defi nitief erkenmng of toelating verleend of wel geweigerd zal worden. Het ligt ongetwijfeld in de bedoeling om tijdens den duur van deze voorloopige erkenning resp. toelating, de noodzakelijke maatregelen te treffen, die voor eeu sterke centralisatie in het ziekerifondswozen noodia zijn. De commissaris kan ambtshalve samenvoeging van bestaande fondsen verzoeken resn c<£ lasten. 1b in het ziekcnfondsenbesluii wordt in de ar tikelen 4 en 5 aangegeven, dat het voorwerp der verzekering omvat de geneeskundige ver zorging en de geldelijke 'uitkeering bij o\er- lijden. In de artikelen 14 en 15 van het tweede uitvoeringsbesluit worden de verstrekkingen, waarop da verlicht verzekerden recht hebben, nader aangegeven. Deze zijn: (Artikel 14). Ie. Volledige hulp door den huisarte, zoowel ten huize van den patiënt als op spreekuur, waarbij inhe:r p-n verloskundige hulp, voor zoover geen vroedvrouw Lesihik- baar is en buitengewone crloskundige hulp op veraook van de behandelende vroedvrouw; 2e. Volledige hulp op verzoek van don huis- arts, zoowol q,p spreekuur als ten huize van den patient, te verieenen door specialisten, die ingevolge een door den commissaris te treffen regeling als zoodanig zijn erkend, zulks even wei, voor zoover hot betreft niet aan het zie kenfonds verbonden specialisten, niet dan na machtiging vanwege het bestuur van het zie kenfonds of van den controleerend geneesheer. 3e. Tandheelkundige hulp volgens systemati sche rationeele beginselen naar de volgende re gelen a. consult, extactie, wondbehandelmg, inti- sio en verwijdering van tandsteen, zonder bij betaling door den verzekerde; b. consorveerende en-prothetische hulp tegen door den commissaris vast te stelten bijbeta lingen; c. Röntgenfoto's tegen bijbetalingen volgens door den commissaris te stelten regelen. 4. Verloskundige hulp doBr een vroedvrouw, indien deze beschikbaar is. 5e. Volledige verpleging en. behandeling in een ziekenhuis voor den tijd van ten hoog ste 42 verpleegdagen per geval, alleen op me dische indicatie en onder toezicht vanwege het bestuur van het ziekenfonds of van den con troleerend geneesheer. - ,6e. Tegemoetkoming in de kosten Van ver pleging 111 een sanatorium voor tuberculose lijders voor den tijd van ten hoogste een jaar en tot een door den commissaris te be palen bedrag, mits do verpleging heeft plaats gevonden op advies van een consultatiebureau arts. 7e. Alle genees- en verbandmiddelen, met dien verstande, dat voor merkartikelen bij ge lijke werkzaamheid het loco-preparaat moet worden voorgeschreven, alsmede, dat door den commissaris goed te keuren beperkingen kun nen worden gesteld. 8e. Uitwendige geneeswijze volgens door den commissaris te .stellen regelen. 9e. Andere middelen, dan bedoeld in arti kel 5 van Ijet ziekenfondsenbesiuit, zooals die hieronder zyn omschreven, doch slechts na machtiging vanwege het bestuur of van den controleerend geneesheer en tot door den com missaris hij nadere regeling vast te stellen maximumbedragen a brillen in model-montuur; b. kunstoogen; c. breukbanden; d. buikbanden; e. elastieke kousen; f. orthopaedisch schoeisel voor sterke misvormingen, alleen op voorschrift van den orthopaed; g. steunzolen uit voorraad, volgens gipsmodel, alleen op voorsclinft van een or thopaed; h. steunnngen; i grootere apparaten dan corsetten, kunstledematen, krukken, draag- urinalen, anus bandages, enz. (Artikel 15). De mtkeenng bij overlijden, be doeld in art kei 6 van het ziekenfondsenbe siuit, bedraagt voor verzekerden, als bedoeld in artikel 3 van dat besluit, ten minste vyftig guldden; echter voor kinderen beneden den leeftijd van 2 jaar ten minste dertig gulden. In artikel 16 wordt daarbij opgemerkt, dat ziekenfondsen de kosten voor ziekenhuisverple- ging ea voor sanatorium verpleging kunnen herverzekeren; alsmede de xntkeeringen bij over lijden, Dit geschiedt mot het doei om de be staande ziekenhuisverplegmgsfondsen en sana- toriumfondsen alsmede de volksverzekering hun bestaansmogelijkheid te doen behouden. Voor de vrije verzekering kunnen de ver strekkingen beperkt worden volgens nader te geven bepalingen. Voor de verplichte verzekering moet de eene helft van de premie voldaan worden door den arbeider, de andere helft door den werkgever. De hoogte van de premie zelf wordt vast gesteld door den secretaris-generaal van het departement van sociale zaken. De halve premie, die door den aroe.uer moet werden betaald, wordt door den werk gever van het loon ingehouden en wordt, aangevuld met ae andere t.cift die door den werkgever betaald wordt, doorgezonden aan de uitvoeringsorganen van de Z ektowet, dus de raden van" arbeid resp. de bedrijfsver- oenigingen, die storten op bun beurt de bedragen in een vereveningsfonds, dat be heerd wordt door den commissaris, belast met het toezicht op het ziekenfondswezen. Het vereveningsfonds geeft aan ieder zieken fonds het liem toekomende bedrag, in verhou- dding tot het aantal verzekerden phis recht hebbende gezinsleden vastgestelde kostenvergoe ding. Op deze wijze wordt du3 bereikt, dat de verschillen, die by de diverse fondsen kunnen ■bestaan ten aanzien van den gezinsomvang der leden, worden verevend. Hiermede wordt voor het eerst in Nederland Wij de ziekenzorg bet sociale principe inge voerd, dat de totale lasten der arbeiders niet in verhouding tot den .gezinsogvang, maar ia de verhouding tot het- loon worden omgeslagen. De eerste premie zal met ingang van 1 November 1941 worden geheven. Zij is voorloopig vastgesteld op 4 pCt, zoodat de arbeider 2 pCL van zijn loon zal moeien betalen. Dit'door den arbeider te betalen bedrag is, de hooge verstrekkingen in aan merking nemende, aanzienlijk minder, dan da tot nu toe betaaide contributie». Zooals gezegd, zaL het ziekenfondsbesluit voor de verplichte verzekering op 1 "November a.s, in werking treden. Dit beteekent dus, dat voor dien tijd de toelating der algemeene fondsen moet zijn geschied en allo arbeiders, die om

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 2