DE RIJKSCOMMISSARIS OVER NEDERLAND Moskou Zwaar bestookt Duizenden gevangenen WANDGEDIERTE SCHIF.DAMSCHE courant Woensdag 29 October 1941 STADSNIEUWS Uitvaart ds. A. Wensveen Duitschland strijdt voor Europa Voortgezette achtervolging in het Donetsbekken Handel en Nijverheid Rotterdamsche veemarkt RADIOPROGRAMMA Gemengd Nieuws Koffiebar als „bonnenbeurs" Itallaansch weermachtsbericht Kantongerecht Tantechnicus veroordeeld» 8*7«6»0*Ö Fa. W. VAN LOON STADHOUDERSLAAN 37 Het rijwielpad in de Gerrit Yerboonstraat is maar smalletjes, wat niet wegneemt, dat er toch terdege rekening mee gehouden moet wor den, dat men er niet buiten mag rijden het biauwe bord met de witte fiets staat er duidelijk genoeg. Op spitsuren valt het echter niet mee om dit gebod stipt na te komen en omdat de machine teekenaar H. op zulk een uur bekeurd was, had de kantonrechter clementie. Het werd 11-50 of een dag. De jeugdige scheepmaker H. E, die voor het zelfde feit terecht stond, kon een eventueeie welwillendheid van de heeren wel afschrijven, toen hij eenmaal verteld had achter een auto gereden te hebben. Dat was niet slim van don jongeman, die nu met een rijksdaalder genoegen moest nemen. De 21-jarige monteur J. F. E. uit Rotter dam, werd met fl-60 of een dag "gestraft voor het feit, dat zijn fietsbel geen geluid gaf.. De 63-arige werklooze H. S. vond de eisch van den ambtenaar, f 4.of 3 dagen, omdat hg zonder brandend achterlicht gereden had, te boog. ,,'t Is toch het gewone tarief", zei de vertegenwoordiger" van het 0. M, maar de kantonrechter voelde wel iets voor de klacht van den verdachte en maakte er f 3.of 2 dagen van. Een gedeelte van de Westerhavenkade in Vlaardingen is van 12——14 uur voor het ver keer gesloten verklaard. A. T, een timmerman uit Rotterdam, had er toch gefietst Dat werd dus f 2 50 of een dag. Een niet brandende voorlamp wordt hooger geklasseerd op het tarievenbjstje \an het O M. dan een achterlicht. Dat moest de veehouders gezel P. v. G. uit Maasland ondervinden f 5. of 2 dagen luidde zoowei cisch als vonnis. A. K., -een jeugdige hoefsmid uit Schie dam, tevens een spruit uit de bekende fa milie der paardenminnaars, stond terecht omdat hij zich op de fiets door oen paaid en wa gen bad iaten voorttrekken, 't Zat eetugszins anders in elkaar, legde do jongeman uit. Hij had ni. al rijdende de buikriem "van het paard vastgemaakt. De kantonrechter meende, dat zulks ook wel stilstaande kan geschieden en oordeelde hier een boete van 13.— of 2 dagen op haar plaats. Hedenmiddag heeft in de Red. Hexv. Kerk te Kethel onder leiding van ds. P. Boknia, da uitvaartdienst plaats gehad van den Zaterdag jJ. ontslapen predikant te Kethel, ds. A. Wens veen. De kerk was geheel gevuld. Nadat ds. Bokma het woord gevoerd had, spraken voorts nog ds. J. A.. Brunt, namens de classis Rotterdam, en ds. X. G. van Reeuwjjk; namens de familie. I Aan het graf werd niet gesproken. Uit het hoofdkwartier van den Fuhrer, 29 October. (D.N.B.). Het opperbevel van de Duitscbe weermacht maakt m de eer ste plaats bekend, het reeds ia een extra- bericht medegedeelde betreffende de for ceering van den toegang naar het schier eiland Krim. Roemeensche troepen hebben een voor de Noordwestkust van de zee van Azof gelegen eiland ingenomen en van den vijand gezuiverd. In het Donetsbekken zetten dc verbon den troepen de achtervolging van den wij kenden vijand met succes voort. In den Noordelijken sector heeft de Spaansche „blauwe divisie" door een uitgebreiden aanval verscheidene plaatsen ingenomen en opnieuw een vnj groot aantal krijgsgevangenen gemaakt. Sterke formaties gevechtsvliegtuigen bestookten dag en nacht Moskou met brisant- en brandbommen. Er werden groote handen en ontploffingen waarge nomen. Andere luchtaanvallen waren ge richt op Leningrad. Voorts maakt het weermachtsbericht melding van de succesvolle achtervol ging door duikbooten van een Britsch konvooi. Aan de Zuidwestkust van Engeland hebben gevechtsvliegtuigen in den nacht van 28 op 29 Oct. havenwerken en ravitailleenngsl ednjven gebombardeerd. Afzonderlijke Britscbe bommeuwerpers on dernamen in den afgeloopen nacht zon der uitwerking storingsaanvallen op West en Midden Duitschland. In den bjd van 22 riot 28 October verloor de Britsehe "luchtmacht 48 vlieg tuigen In den zelfden tijd gingen in uen stnjd tegen Groot Brittannie zeven eigen yliegtuigen verloren. Gisteren werden ter veemarkt aangevoerd 1978 dieren, waaronder 1207 runderen, 49 paar den, 18 veulens, 31 schapen, 181 nuchtere kalveren, 385 graskalveren en 107 bokken ea geiten. Prijzen per stuk Melkkoeien f635, f490, f380; kalfkoeien f640 f 500, f 385varekoeien f 440, f 330, f 280vaar zen f400, 1310, f225; pinken f310, f 225, f 190j graskalveren f 200, f 155, f 8(1 De aanvoer van graskalveren was korter; met maligen handel en onveranderde prijzen. De aanvoer van melk- en kalfkoeien was iets korter met stillen handel en de le kwaliteit iets lager in prijs. Verder moeilijk le hand,- haven. Varekoeien aanvoer als vorige week met stroeven handel en iets lagere prijzen. Vaarzen en pinken aanvoer iets kleiner mot luien handel, De prijzen van vorige week wa ren zeer moeilijk te handhaven. Een groot aantal rechercheurs heeft gisteren een inval gedaan in een koffiebar in de Hang- sclie binnenstad, op vermoeden dat daar gere geld distributiebescheiden werden verhandeld. De veertig aanwezigen werden gefouilleerd Acht hunner, waaronder de 32-jange buffetjuffrouw van de bar, werden, per arrestanten au to naar liet hoofdbureau 'van politie ove»gebracht. Een groot aantal distributiebescheiden kon in beslag worden genomen. Voorts heeft de Haagsche politie twee mon teurs, den 25-jarigen E. en den 29-jangen M., aangehouden, die op den Bezuidcnhoutscheiveg aan een Hagenaar 400 boterbonnen tegen een gulden per. stuk zouden verkoopen, Nadat de vierhonderd gulden ter liana waren gesteld, verwijderde een hunner zich onder het voor- wewndsel dat hij de bonnen ging halen. In zijn plaats verscheen daaiop een derden met de medeöeeüng, dat nummer een toevallig juist door de politie was geknipt. Nader vernemen wrj .nog: Toen de politie dé Idealiteit betrad,'vond zij op den grond een^portemonnaio. met distributie bescheiden, die een der aanwezigen hij' haar komst snel had laten vallen. Hedenochtend heeft een rechercheur van de Haagsche hondenbri gade zijn speurhond „Tosca" de lucht van deze beurs laten opnemen. Al heel spoedig heeft de hond den eigenaar, die zich onder het achttal gearresteerden bevond, aangewezen. BoicMief maakte Nijmegen onveilig. Een hotelhouder te Nijmegen deed bi; de po litie aldaar aangifte, dat een dezer nachten int een portefeuille op zijn slaapkamer 600 gulden was gestolen, terwijl zijn dochter tot de ont dekking kwam, dat ook eenige sieraden uit haar kamer waren verdwenen. De verdenking viel op een der gasten. Na een ingesteld onderzoek bleek, dat deze man gedurende do laatste veertien dagen in Nijmegen vertoefd had en in verschillende hotels en logementen had. over nacht. Ook kwam uit, dat in een ander hotei dezelfde man onder een valschen naam had vertoefd en daar ook geld, sieraden en textiel- kaarten waren verdwenen. De Nijmeegsehe re cherche slaagde er in den jongeman in een café in d"e binnenstad aan tje boliden, op wien een gedeelte van het gestolen geld werd gevonden. Voorts werden enkele sieraden opge spoord bij een vrouwelijke kennis van den gearresteerde. De aangehoudene bleek te zijn de 22-jarige H., afkomstig uit Den Haag, die tot zijn 2l,ste jaar in een inrichting te Zutphen had vertoefd. Den laatstea tijd. dreef ,hrjcian destienen handel in distributiegoederen. De po litie te Zutphen zocht hem. ook wegens ver duistering van distributiebescheiden. Weer een speelhol te -Amsterdam ontdekt Een brigadier en eenige agenten van po litie hebben gistermiddag "een inval gedaan in een perceel aan de Prinsengracht te Am sterdam, waar gelegenheid tof" kansspel werd gegeven. Het was een onaangename gewaar wording voor de 20 aanwezigen, op zoo on verwachte wijze een einde aan hun samenzijn to zien gemaakt. De" exploitant,een werk looze kosiooper, wonende in de Amazonen- straat, werd gearresteerd en de kas, die een bedrag van f300 bevatte, alsmede de rou lette en andere speelbenoodigdheden, werden in beslag genomen. De overige personen kon den, nadat .op het hoofdbureau proces-verbaal tegen hen was opgemaakt, huiswaarts keeren. Wervelstorm in Arkansas. Naar tot dusver kon worden vastgesteld, zijn negen personen, om het leven gekomen tij dens een wervelstorm, die da laatste dagen het zuidoosten van den Amerikaanschen staat Arkansas geteisterd heeft. Men neemt echter aan, dat het aantal doodpn nog zal stijgen. Bovendien heeft de storm groote matenëeie schade aangericht. Do storm heeft in de stad Hamburg aan zienlijke schade doen ontstaan aan woonbui- "zen, In Hamburg evenals in andere steden werden de licht1 ea telefoonleidingen vernield. Uit Dardanelles in Arkansas wordt gemeld, dat ook daar vijf personen gedood on 15 voor een deel zwaar gewond zijn. Ook in deze stad werden groote vernielingen aan woonkhizen aangericht. - i In tegenstelling met dc druk bezochte zit tingen van de "laatste weken was bet heden ochtend opvallend "stil op het kantongerecht. De magistraten keken aangenaam verrast, toen inplaats van een bonten stroom verdachten, slechts enkele bezoekers de zittingszaal binnen druppelden. De kwaliteit der zaken had onder de alge- meene depressie geleden en de zitting was verre van opwindend. Op V-en na waren het allen verkeersovertredingen. Zelfs de bekende verduisteringsklanten ontbraken ditmaal op hei appèl. In de zaak tegen den 40-jarigen tandtech- nicus De B. uit Maassluis, wien onbevoegd uitoefenen der tandheelkunde was ten laste ge legd, deed de kantonrechter uitspraak. Drie der ten laste gelegde feiten achtte hij belezen en drie niet Voor deze eerste drie overtredin gen, legde de kantonrechter ditmaal f50 boete op, te vervangen door driemaal 30 dagen hech tenis. Geen bouwvergunning J. v, S., een melkhandelaar uit Maassluis, had achter zijn huis een schuur gebouwd, zon der de daarvoor vereischfc vergunning te be zitten. Verdachte was met de desbetreffende verordening niet op de hoogte ghweest Thans heeft hij de vergunning aangevraagd en de noodzakelijke teekening opgestuurd. De ambtenaar drong aan op een hespoeding van de aanvrage en stelde voor de behande ling van de zaak vier weken op te schorten, opdat dan een eventueeie verkrijging van de vergunning in aanmerking genomen kan wor den. De zaak werd daarop een maand uit gesteld. Geen bel, geen licht, geen hand uitgestoken1 Wanneer straks de nieuwe verkeersregels van kracht zijn, zullen de bekeuringen nog over vloediger uitgedeeld worden dan thans reeds het geval is, al zal de politie in de over gangsperiode waarschijnlijk wel een zekere cou lance betrachten. Ook de huidige verkeersvoorschriften zijn ech ter nog steeds het voorwerp van bedroevende onkunde'bjj een groot gedeelte der weggebrui kers. Dat kan men bij iedere kantongerechts zitting weer vaststellen. - Daar was bijvoorbeeld de 20-jarige bediende A. -W. P. uit Vlaardingen, die niet behoorlijk richting had aangegeven bij het nemen van 'een bocht. Verdachte vertelde het volgende schoone verhaal. Op de bestelmand die van voren aan zjjn fiets bevestigd was, lag een droog- rekje. Nu meende hij aan de voorschriften voldaaa te hebben, als hij dit droogrekje wat- naar rechts of links op de mand verschoof, waardoor hot eênigszins kwam uit te steken. Dit systeem accepteerde men echter niet. „Een droogrekje als richtingaanwijzer? Nee, dat is niks", sprak dé kantonrechter 'en de be diende kreeg een rijksdaalder boete. De zelfde straf kon mej. J. K. L. K. uit Vlaardingen in ontvangst nemen, die den hoek van de Nieuwe Haven en de Burgemeester KnapperUaan zonder meer gerond had. De schillenboer 'T. K. uit Vlaardingen, had drie overtredingen op zjjn kerfstok. Het voor licht van zijn kar brandde niet,- zulks was ook het geval met bet achterlicht en ter be kroning- van het geheel had hij zijn persoons bewijs niet bij zich. Dit alles kwam hom op vijf, plus vier, plu3 drip, tezamen twaalf .gulden te staan. In de geweldige omsmgeiings- en vemieti- giugsslagen, welke het Duitsche leger tezamen met de verbonden landen in het Oosten voert, worden dagelijks duizenden gevangenen gemaakt. Uitgeput door de dagenlange ontberingen en door het hevige artillerievuur worden zrj in de gevangenkampen ondergebracht. Vele, zeer vele gewonden voeren zij met zich mede en het is de plicht van den overwningar voor deze menschen zorg te dragen. Immers, een strijder, die de wapenen heoft neergelegd, is buiten het conflict gesteld. Het -spreekt vanzelf, dat hier achter do ^linies een geweldig werk te verrichten is voor de ambulances. Aan deze menschlievende taak zal ook Nederland zijn deel hebben: Nederland zendt een ambulance Nederland zendt de beste ambulance, die ooit uitgerust is.- Nederland zendt een ambulance, die gedra gen wordt door het gehesle Nederlandsche volk. Maar dan moet ook u niet achterblijven. Stort vandaag nog uw bijdrage, iets meer dan u missen kunt op girorekening NEDERLANDSCHE AMBULANCE, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. Zuiveraars van Gebouwen-en Schepen J j-iiV ,rir i* j e* j- ft. '©nW

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 3