S»e Tijger c i I Laatste Nieuws f Dè voorziening van vet en brood Pag. 3 5CHIEDAMSCHE COURANT Maandag 3 November 1941 Waarom met Duitschland tegen het -bolsjewisme? BINNENLAND Verloren en gevonden Burgerlijke - stand door J. Regis isT^ Verklaring van den directeur- generaal van den landbouw Filmnieuws „Het geheim.van kapiteinCostali" „Pantserkruiser Sebastopol" „De verzwegen zonde" Kerk en School Beperking van het aantal studenten Duitschiand strijdt voor Europa Koersk ingenomen Aanvallen op Britsche schepen Zoölogica' BEURS VAN AMSTERDAM obligaties koersen op 87, 27, Wat tot nu toe veroverd is Veldlazaret aangevallen De propaganda-bluf der Londensche radio BINNENLAND Het bolsjewisme is een aan het Enropeesche bewustzijn vreemde vorm van reactie tegen een ovei geleverde orde, waartegen overigens ook het 'nationaal-soeialisme zich richt: de uit buiting van den arbeider door de macht van geld en onverdiend, zinloos geworden, aanzien. Maar waar het nationaal-soeialisme het a*®®1' dend volk van deze overheersching bevrijdt en op den grondslag -van de eer van tie arbeid een waarlijk vrijen rnonsch naar voren brengt, stelt bet bplsjewisme voor de despo- tio der oude. vernietigd® orde slechts die van de nieuwein de plaats, De uitbuiting door de oude machten is ver- «ungen door de knechting van den aibeid door den bolsjewistisehen staat, - Het zelfbehoud van het bolsjewisme dwingt het zijn geest in de Westersche landen te doen. doordriugen, want het bolsjewisme kan den inrischen waan van een zoogenaamd be- .vrijt], maar in waarheid onderdrukt en geketend volk op den duur slechts handhaven, indien het alle vergelijking ten nadeele van den bolsje- wistïschen „Heilstaat" onmogelijk maakt Daarom moet Europa verbolsjewiseerd wor den, daarom moet alle herinnering aan wat - menschwaarJig is, -worden uitgebannen. Despo- tie kan vrijheid naast zich niet verdragen! Do marxistische misleiding, waarmede het bolsjewisme als quasi-wetenschagpe!ijk propa- -gamiamiddel werkt, is oorzaak, dat niet ieder Westerling zich van, den aanvang af schaarde in een eenheidsfront tegen dit despotisme, dat aan het Europeesche bewustzijn wezensvreemd is, ten einde zich met alle beschikbare kracht te keeren tegen het bolsjewisme, dat ook in onze landen een chaos wilde verwekken om op de puinhoopen der oude orde en de ver twijfeling der volkeren den bolsjewistisehen „Half-staat" te stichten (zopals het in het propagandistisch Marxistische spraakgebruik heet), als „overgang" tot de communistische staatlooze orde, die nimmer komen kan. In haar strijd tegen het bolsjewisme onder de beproefde leiding van Adolf Hitler, in wien liet Westecsch bewustzijn tot ware zelfkennis is gekomen, bevrijdt Europa zich nog bijtijds van de gevolgen van een waan, waaraan zijn eigen waan ten onder zon zijn gegaan. Dr. J. H. G. De lijst zonder eind. Weer zijn verscheidene fietsen gestolen, die meerendeels onbeheerd: aan den weg stonden. G. A. K. mist zijn fiets, die hij aan den Rotter- damschedijk voor een .pand- had geplaatst; H. R. uit Vlaardingen deed dit met zijn fiets aan de Schie en ook hij is zijn karretje kwijt; de vrouw van L. C. W. had haar fiets in het rij- wielrek bij de Singelkerk gezet en toen zrj terngkwawm uit de kerk, waa ook zj| haar fiets kwijt; mej. W. H. E. uit Vlaardingen miste Vrijdag jJ- haar fiets uK de rijwielstalling van de Baronie aan de Warande en M. W. is bij de politie aangifte komen doen, dat Maan dag 27 October j.I. zijn fiets, dit hij op slot voor zijn woning aan de "'Archime-desstraat had geplaatst, spoorloos verdwenen is. Vuilnisemmer verdwenen. Van mej. .C. P. 'tN. is een vuilnisemmer ge stolen, die zij voor haar woning aan de St. Liduinastraat had geplaatst Geslaagd. Voor het voorloopig diploma motorbedrjjf van het"- examen voor land machinist, slaagde te 's Gravenhage de heer H.' Feberwee, van hier. De volgende in het tijdvak van 25 tot en met 31 October 1941 gevonden voorwerpen, zijn op werkdagen tusschen 1 en 2 uur aan het politiebureau terug te bekomen. Diverse sleutels, ceintuurs, handschoenen en wanten, étui, met 2 potiooden en twee sleu tels,hondenhalsband met penning, rozenkrans, uummerbordllZ. 34950, kaart t.n.v. W. Rip to Kethel, moersleutel, kinderschoen tjer, twee trouwboekjes. Bij vinders- Boekwerk „De Kieswet", Th. Glansbeek, Sta tionsstraat 88; zadeldekje, J. P. Timmer, Bur gemeester .Knapperllaan 2G3; damesbeursje met sleuteltje, J. G. Pil, Vlaardingerdijk 267b; ro zenkrans in étui, D. van Bensichem, Kort landstraat 26a; bruin schoolétui met inhoud, A. Maan, Nieuwe Maasstraat 6; portemonnaie niet inhoud, J. C. Lansbergen, Damlaan 51; zilverbon, J. de Gids, IJssclmondeschestrraat 18; handschoen, W. Broekhuijzen,7 Hoofdstraat 241; jiorjemonnaie* inhoudende een bon, E. -.11.- Leenderts, Singel 94; parapluie, A. -Ku- perus, Costerstraat -90; regenkapje, J. 'Wage naar, Marconistraat 77b; ring met sleutels, Pe- teis, Huijsmanstraat 80a; kinderwantje, Van Aal len, Westvest 80; portemonnaie met inhoud, - D. van Driel, Swammerdarnsingel 13a; lederen heerenhandschoen, G. G. K. Brouwer, Prof. KamerlinghOimeslaan 151b; regenkapje, .T. Weergang, Brugmanstraat 48; ring met sleutels', J. W. Asinus, Groenelaan 177; kinderbrii, L. C. de Wolf, Ampèrestraat 9a; portefeuille met inhoud ten name van P. de Waal, Dórdsche- straatweg 18a; Rotterdam: blauwe ceintuur van regenjas, M. Hemminga, Nieuwe Maasstraat 56a rozenkrans, J. van Vooren, Rotterdamscliedijk 54a; roode woliep want, J. Markus, Brug manstraat 37b; paar regenpijpen, N. Bos, Kort land straat 5/2; cape, J. J. van Alphen, Hal- leystiaat 29a; jongenskousen, M. van Versum, Ampèrestraat 29a; bruine want, W. Benms,- Mareoniestraat 61b. Indien een gevodden voorwerp door een eigenaar "bij een vinder wordt afgehaald, wordt irededeeling verkocht aan het politiebureau, Tel. 68036 en 68070. Benoeming. De burgemeester van Den Haag heeft be noemd: tot leeraar in de Nederlandsche taal en letterkunde en handelscorrespondentie' aan de Gemeentelijke handelsdagschool met 4-jarigen cursus, dm heer A. van'der Wijden, directeur, van de gemeentelijke handelsavondschool en on derwijzer* aan de U.L.O.-school Gl. De heer y. d. Wijden zal 1 Januari a.s. zijn nieuwe functie aanvaarden. Diefstal van regenpijpen» Van een fiets, die J. S. B. in een rijwiel stalling in de Fahristraat had geplaatst, zijn Zaterdag een paar regenpijpen ontvreemd. Géboren1- Nov. Theodoras Hendrik, zoon van A. Akkermans en F. A Fraza, Ch. de Bourbonstraat 17. Willem Bernardus, zoon van W. B. Harleman en G. Carls, Prof. Ka merlingh Onneslaan 160. Overleden: 30 Oct. H. 7. S. Manschot, 64 jaar. Hoogstraat 4a. De directeur-generaal van den landbouw, de heer G. J. -Ruiter, heeft in een interview met het ANP>enkele verklaringen afgeiegd over de huidige positie van vet en brood. Daaruit blijkt, dat met 1 December a.s. de veelevering niet meer verplicht zal zijn. Do Nededandsehe veehouderijcentrale heeft heeft van den leveringsphcht een spaarzaam gebruik gemaakt, waardoor een reserve voor levering in de wintermaanden kon worden ge vormd. Voor vele duizenden stuks vee is goed keuring tot levering na 1 December a.s. ver-, leend, terwijl een nog grooter aantal door mes- tingsovereenkomsten voor leveling in het voor jaar is verzekerd. Op grond van deze maatregelen kan worden gezegd, dat een verdere inkrimping* van - den nielkveeslapel, heneden een sterkte van 1.200.000 stuks, niet vereiseht is. De ter ver zekering van de vleeschvoorziening noodige hoe veelheden slachtvee zijn gewaarborgd door een omslag voor het jaar 1942, die van het vee- houdersbedrijf nauwelijks meer dan den nor malen uitstoot vau slachtvee zal verlangen. Slachtvee wordt sedert lang niet meer naar Duitscldand uitgevoerd. Voor de aan Duitsch land geleverde dieren heeft het Duitsche rijk aanzienlijke hoeveelheden -krachtvoeder ter be schikking van de Nederlandsche veehouderij ge steld. De vetvoocziening is hierdoor momenteel vrij gunstig en zij baart in verhand met de distri butie geen ongerustheid. Deze inlichtingen van den directeur-generaal van den landbouw zullen stellig in breeden kring met groote voldoening worden vernomen. Ten aanzien van - ons'» broodgraan zeide de heer Do Ruiter, dat het departement pioductie- vergrooling wil verknjgen door scheuring van ÏOO.OOO hectaren grasland. .Voor elke vrijwillig gescheurde hectare met bestemming tot de teelt van broodgraan wordt f 125 en, indien zij voor de teelt van aardappelen wordt bestemd, f200, van rijkswege uitgekeerd. Indien de boeren thans echter niet tot deze vrijwillige scheuring overgaan, dan worden zij binnenkort daartoe aangewezen en dan wordt geen premie meer betaald. Be broodvoorziening is door dezen maatregel voldoende verzekerd. Indien de aardappelbouw, die het meest pro ductief is, belangrijk wordt uitgebreid, dan kun nen we buiten den oogst voor directe mensche- tijke consumptie en buiten dien voor verwer king tot aardappelmeel nog een behoorlijk restant verkrijgen,dat voor het mesten van varkens kan worden gebruikt, voor welk doel dan in de eerste plaats de minder goede soorten in aan merking komen." De varkensstapel kan dan we der worden vergroot en' deze uitbreiding zal in.dat geval vooral aan de vleesch- en vet- voorziening ten goede komen. Are na. De landen van Midden-Amerika bezitten voor ons Europeanen ontegenzeggelijk een sfeer van oppervlakkigheid. Het leven schijnt daar luch tiger en minder wetenschappelijk- gehanteerd te worden dan bij ons en politiek is er geen zaak van grooten diepgang, maar meer een sportieve bezigheid die men om het opwindende en avontuurlijke alleen schijnt te bedrijven. Het verhaal van een Midden-Ameri? aansche omwenteling is dan ook nooit een adembene mend drama maar meestal een ridderlijke strijd tusschen twee tegenstanders, omtrent wier be ginselen men bijna altijd in het onzekere blijft 42 „Haar. tegen het gevaar beschermen," her haalde de Franschman peinzend. „Tegen den Grooten Onbekende," zei Wal- lion. Rambouillet ging voor hem staan en keek hem' recht in het gelaat. Zijn donkere oogen schitterden. „Tegen Cray," voltooide hij kort. Maurice Wallion glimlachte. „We begrijpe elkaar," zej hij. „U ziet de zelfde weg voor u, als- ik, mosieur Ram bouillet." „Een zeer lange en bochtige weg," antwoordde de Franschman. „Hij gaat van Cray naar den Grooten Onbekende!" Hij draaide zich om en wees met een bijna onmerkbare beweging van zijn hoofd naar het huis, waarin Cray woonde. „Laten we verder gaan," zei Ramboaüiet. Ze zetten-hun weg vo'drt, over den Karla- weg naar het station. ,Da nacht naderde en toen ze in Stoeksund uit deii electrisehen trein slapten, was het bijna twaalf uur. De Astra Filmstudio verhief zich donker en hoog, als een gesloten fabriek in den nacht Toen ze bij den hoofdingang aanbelden, deed regisseur Robertson hen open. „Komen we te laat?" vroeg de journalist „Nee, nee, tomt u maar binnen,, ik wacht al op u. De filmstrook is ontwikkeld en we wilden het ding juist bekijken. Zoowel di recteur Grafferth, als ik zijn uit louter nieuws gierigheid hierheen gekomen. Gaat u maar mee, hierlangs." Hij bracht hen naar een zijkamertje, waar een roode ruit in 'den muur van de donkere kamer zichtbaar was. Robertson klopte. „Bent u klaar?" vroeg hij gespannen. „Ja," antwoordde een stem, „komt u maar binnen. U kunt liclit maken." Robertson wendde zich tot Wallion -on zei: „De fotograaf beweert, dat hij een afbeel ding van bet gezicht van den man op de film gekregen moet hebben." Wallion knikte. „Dat moet dan op het oogenblik geweest zijn, dat de vluchteling de deur open maakte. IUj moest toen zijn gezicht naar buiten wenden en was fel verlicht door de lampen. Maar dat waren in bet beste geval maar enkele secon den." „Ja, een lange strook hebben we niet ge- Dit operetie-achtige heeft de film „Het ge heim van kapiteinCostali" uitstekend getrof fen. De overheerschende toon is er hier een van een galante hoffelijkheid die prettig aandoet en de intrige bezit dan ook nergens de misdadige geslepenheid van een Westersche spionnage affaire. Een nieuwe revolutie heeft zich in een dei miniatuur staten voltrokken en het nieuwe staats hoofd maakt, jacht op een geyatdiijk tegenstan der. De vluchteling, kapitein Costali, zoekt een schuilplaats in de villa van zijn vriendin, die hem als butler in iraar huis aanstelt De politie zit achter Costali aan en slaagt er in zijn verblijfplaats te ontdekken. Wanneer de ontwikkeling haar climax schijnt te naderen en de „oproerling" bijna gepakt is, verschijnt met veel gedruisch het staatshoofd en nemen de gebeurtenissen een geheel andere wending dan men zich voorsteldeeen aangenaam aan doende ontknooping die de juiste bekroning is van dit amusante verhaal. Karl Ludwig Diehl bezit de raadselachtigo ondoorgrondelijkheid die kapitem Costali moet omgeven. Olga Tschechowa is de vriendin van den kapitein en past met haar lieftallige ver schijning uitstekend in de verfijnde sfeer van het gezelschapsleven dat haar villa tot mid delpunt heeft, Een aardig jong meisje wordt gespeeld doo'r Karin Hardt A. Kleijwegt. CapiioL De groote strijd die ,op het oogenblik in het Oosten woedt ter vernietiging van het com munisme, doet uiteraard de belangstelling stij gen voor het revolutie-jaar 1917, toen het roode bewind) dat' thans wankelt zich door middel van de wreedste en bloedigste omwenteling, die Rusland gekend heeft, vestigde. Onvermoede krachten en hartstochten die jarenlang gesmeuld hadden braken toen los, misdadige karakters verzekerden zich van de macht en oefenden een niets ontziende terreur uit. .De film „Pantserkruiser Sebastopol" schept een gedeeltelijk maar niettemin indrukwekkend beeld'van déze matelooze omwenteling. Zij toont hoe de revolutie zich. in do Russische Zwarte Zee vioolbasis Sebastopol voltro"k. Het binnen- loopen van den pantserkruiser Sebastopol 111 de thuishaven en het naar aanleiding daar van gegeven feest aan boord van het schip, waarbij de élite van de gebeele stad ver tegenwoordigd was, beteekende voor de illegale machten, die hun duistere invloeden tot in de hoogste kringen hadden ingewroet, het toeken waarop de voorbereide putsch kon beginnen. Uit de.nU volgende verwarrende reeks van opwindende gebeurtenissen, die de chaotische ontwikkeling prachtig sfeer geven, treedt de figuur van den nieuwen volkscommissaris, den vioegercn huisknecht van den gouverneur van de stad, wel opvallend naar voren. De wilde hartstochten, die het misdadige karakter van dezen bolsjewistisehen leider naast een soms- tijds ijzeren bekeerschiqg bezielen, spiegelen zich buitengewoon suggestief op het harde on bewogen maar toch felle gelaat. Onwillekeurig wekt deze rol van Werner Ilinz herinneringen aan zijn prachtige kapelaanscreatie in de film „Jugend". Na bijna bovenmenschelijke pre tatios slaagt een officier van de Sebastopol, graaf Wolgoff (.Karl John) er in met het schip te ont snappen en daardoor tevens, zijn verloofde, de dochter van den gcayerneur, uit de macht van den volkscominjsgijjós^-t® redden. Camilla Horn r.i-iuki: .v.-i.l-deac dochter der aristocratie een aannemelijke figuur. A. Kleijwegt. B Luxor, Hoog in de bergen woont Vroni Mareiter (Magda Schneider), een jonge arbeidster, de ■geliefde van Vinzenz Brimner (Viktor Staal), wiens ouders al het mogelijke hebben gedaan om hem te laten studeeren. Tenslotte heb ben zij geen geld meer. Alle schuldbekente nissen van den ouden Brunner xzijn in han den van den kasteelheer Von Salum (Paul Wegener). Vinzenz neemt nu het besluit hoer te worden en te huwen piet Melanie von Sa- lurn (Anneiiese UUig), die zeer veel voor-hem voelt. Vionj verwacht echter een kind en zij vraagt Vinzenz naar boven te komen. Op weg naar de hut ontmoet hij den rentmeester Förchinger (Rolf Wanka), die Vinzenz' ontrouw en zijn huwelijk met Melanie aan Vroni wil over brieven. Förchinger wil namelijk zelf met Vroni trouwer;. Er ontstaat twist tusschen de man nen; Vinzenz trekt zijn mes,*valt Förchinger aan, stapt echter mis en stort, in eon afgrond. Zwaar gewond wordt hij naar het dal ge bracht, waar Vroni hem tenslotte vindt Zij ver telt hem de situatie en dan wil' Vinzenz met haar trouwen voordathij sterft. Zoo komt op de Branner-hoeve een jonge Brunner ter wereld, maar het mysterie rondom Vinzenz is nog steeds niet opgelost. Het jonge broertje van Melanie echter was getuige van het on geval. Uit angst zweeg hij, totdat Förchinger aangeklaagd wordt wegens doodslag. Als de kleine Stefan dan zrjn wetenschap vertelt, is alles opgehelderd. D. Maltha. lichte atmosfeer bezitten, welke het betere geur» amusement kenmerkt. Ruhmaim is nooit grof, steeds rustig, wankel in zijn voorspoed, schuch ter in zijn liefde», maar bovenal steeds warm- menschelgk, hartelijk en goedgeloovig. Hij is teveel dichter om compleet voor een burger mannetje versleten te kunnen worden, maar het gewone leven is hem toch to behaaglijk öm het zonder meer te verwisselen voor het avontuur. In „Zoölogica" echter drijft de liefde voor de dochter van deu circusdirecteur hem regel recht in het avontuur. Gesjeesd student als hij is, werpt hij zich met volle overgave op d<a studie van kermiskunsten, maar hoewel Theo Lingen hem daarbij de behulpzame hand biedt, wil het met lukken. Tenslotte bemachtigt hij tocih een baantje in het circus en dan schijnt de door den barsehen schoonpapa-in-spe gestelde voorwaarde bijna vervuld. Deze eischt namelijk, dat zijn a.s. schoonzoon een lid van de circuswereid is. Liefde overwint alles, zelfs de angst voor leeuwen, zoodat men aan het slot van de film de held als leeuwentemmer in optima forma kan aanschouwen, in het geluk kige bezit van de zoozeer begeerde toestemming van den beer directeur. D. Maltha. De secretaris-generaal van bet departement van opvoeding wetenschap en cultuurbescher ming heeft bepaald, dat de rector magnificus van een rijksuniversiteit, van de technische hoogeschool te Detft en d,o laudb'ouwhooge- school te Wageningen, dan wel hij, die do functie van rector magnificus waarneemt, na bekomen machtiging van den secretaris-generaal, de bevoegdheid heeft: a. do inschrijving tot een passend getal stu denten te beperken; b. als voorwaarde voor inschrijving te bepa len, dat ziij slechts geldt voor het bijwonen van lessen in bepaaldelijk door hem op het inschrijvingsbewijs aangeduide faculteiten dier universiteit bf afdeelingen dier hoogeschool. Dit besluit is reeds in werking getreden. Behalve het reeds op de 1ste pag. gepubliceerde extra-bericht, meldt het opperbevel von de Duitsche weermacht nog het volgende uit het hoofdkwartier van deu Fuhrer: Itaiiaansche troepen namen in het Do netsbekken nieuwe industrieplaatsen na strijd in .bezit. In den een tallen sector van het Oostelijk front werd gisteren de districtsbüofdslad Koersk, een belangrijk spoorwegknooppunt cn industriecentrum, door infanterie- en gepantserde formaties genomen. In do wateren^ om Engeland brach ten "gevechtsvliegtuigen een irachlschip van 4000 brt. lot zinken en troffen zes schepen zoo e-nstig, dat nog meer ver hezen genoteerd kunnen worden. In Noord Afrika verstrooiden Duitsche ge vechtsvliegtuigen concentraties Britsche automobielen bij Solloem. Bij luchtaan vallen op de roede van Suez werd een koopvaardijschip van 6000 brt. vermo tigd. Gevechtshandelingen van don vijand boven het gebied van liet Duitsche rijk vonden niet plaats. P rinses. De humor ligt oj> die grens van schijn en wezen. Deze smal ie rand is liet domein van een geestig mensch als Heinz Rühmann, wiens filmproducten -- degen-e welke hij speelde zoowel als die hij regisseerde steeds die kregen," 'gaf Robertson toe. „Het gchec! is ten hoogste twintig meter lang, geloof ik." Ze betraden de stilte van de donkere kamer en Robertson draaide het witte licht aan. Directeur Grafferth en de fotograaf wendden zich om. Beiden hadden een merkwaardige uitdrukking op hun gezicht. „U komt een foto van den onbekende ha len, meneer Wallion?" vroeg directeur Graf ferth. „Ja," zei de journalist „Zou zulk een foto voor het onderzoek groote beteekenis hebben?" „Ja, zonder twijfel. Maar waarom vraagt u dat?" De directeur maakte een geoaar in de rich ting van een groote droogrol op den achter grond van de kamer. Robertson hield het einde van de strook tegen het licht. Zijn gezicht vertrok en hij stootte een vloek uit.' Dan, reikte hij zonder iets te zeggen de strook aan den journalist,, die" haar snel 'tusschen zijn oog en de lamp bracht. Maurice Wallion fronste zijn voorhoofd. „De film is zwart," constateerde hij rustig, „Er is geen bewijs uit te halen. Het negatief is bedorven," „Ja," viel de fotograaf hem bij, „de Ca mera is te hoog gericht geweest, hek scherpe licht van de" lampen, is in de lens geko men en heeft dé film" bedorven. Dat is heel Medegedeeld door de Amsterdamsche Bank N.V. Germge affaire. Prijshoudende markt. Weinig veranderde koersen. Nederlandsche beleggingen kalm. Staatsleeningen 3 NOV. 1941 Nederland v.K. HEDEN 34% Ned. '419578-- 6 4% Ned. '41 1007a 1007s— 7i» 4% '40 I 10072 10078 4% II m.b.f1007a 1007s 4% '40 II 1007„ 1007a 3% '36 947a 9578 3% '87 'SS9/,, mu 3-3J '38 927le 927*— 7, 24% N.W.S. 747, 747,. Ned. Oost-lndtë 3% Ned.-Indiè 1937 93J3/ie 947,, 3% Ned.-Indid '37 A 93*/,, 981/, AAN DEEL EM Banken Kol. Bank 2197, Ned.-Ind. Hand.Bnk 1533/, 155 Ned. Handeleiij. 177 179 Industr. Ondern. (Binnenland) Alg. Kunstzijde Unie 147 146 77- Van Berlcel.1077s 107 3*/ Gert. Calvé Hb7i 1187a— 9 Centrale Suiker 2107. 2101/. Ned, Fokker214 216 Lever Bros Unil. 100 1607,2 Ned. Ford 820 Philips Gloeil. G.B. 276 2747,— 5 Petroleum Dordtsche Petr. 287 285 Kon. Petr. Mij8137, 8127,6 Rubber Amsterdam Rubber 807 808 97, Bandar Rubber 2577j 2597, Deli Batavia Rubber 2637. 267 Kendeng Lemboe Oostkust 182 Serbadjadi Ver. Ind. Cult. Ond. 210 Suiker Haadelsver. A'dam 488 Javaselie Cultuur Ned.-Ind. Suiker Unie 270- Ver.^Vorst. Cultuur 1847e Tabak Deli Batavia 274 Deli Mij812 Senembah 265 Scheepvaart Holl.-Amerik. Lijn 1467. Java-China-Japan- Lijn 1697, K.N.S.M. NaiBez. 1987, Kon. Paketv.-Mij..282 Ned. Scheepv, 'Unie 2087t Rotterd. Lloyd 1727, Stoomv.-Mij. Ned... 175' 484 271 1847,— 5 2727, 8117,- 265 1467,- 167 1997, 9QQ 2097,— 107, 1787, 1751/, Tot den 31en October heeft de Duitsche weermacht in den tijd van 141 dagen m den strijd tegen de Sovjet-Unie een gebied van 1.539000 vierkante kilometer bezet. Dit ge bied bestaat uit Sovjet-Polen, Lituuen, Let land Estland, Wil-Rusiand, Oekiaine, de Sovjet- proimcies Smolensk, Orel, Kalinin, ToeU en Leningrad en -tiet Fmsehe gebied met Karolio en het Ladogamecr. Het D N.B. voegt aan deze mededeeïing toe- !n de voorafgaande veldtochten tegen de tegenstanders ten Oos ten, Noorden, Westen, on Zuidoosten van het Duitsche rijk heeft de Duitsche weermacht in omstreeks 170 dagen 1.267.000 vierkante kilo meter bezet. In den strijd legen de Sovjet-Upie heeft dus do Duitsche weermacht samen mot haar verbondenen een gebied veroverd, dat 300.000 vierkante meter grooter is dan het in de andere veldtochten van dezen oorlog veroverde terrein. Itallaansch weermachtsbericht Rome, 3 November. (Stefaru). Hel Itaiiaan sche weermachtsbericht luidt ah volgt: In den afgeloopeu nacht hebben eenheden van. onze luchtmacht opnieuw de vlootbasis La Ya- ietta gebomhaidcerd. Noord-Afri"ka: Aanzienlijke bedrijy.ghe.d van onz« artillerie aan het front van Tobroek •Vanvjlspogmgen van den vijand werden afiie- "slagcn. Tijdens een luchtaanval op het gebied van Benghasi werden eemge woonhuizen be schadigd. Onder de Arabische bevolking werd een persoon gedood en eemgen gewond. In luchtgevechten schoten onze jagers een Engel- scbo machine neer. Oost-Afrika. Engetsche vliegtuigen' be stookten het veldlazaret van Culquabert, dat duidelijk voorzien was van het roodo kruis toe ken, met niacinnegevveervuux. Ouder de ver pleegden vallen slachtoffers te betreuren. Aan de fronten van Ualag en Celga vonden gevech ten plaats, die voor onze troepen gunstig ver liepen. De vijand liet eemgo dooden alsmedo wapens en munitie op het gevechtsterrein achter. f Berlijn, 3 November. (A.N.P.). De „Petit Pa- risien'," schrijft het volgende naar aanleiding van do jongste propaganda-bluf van de Lon densche radio, volgens welke de Franschea slechts den wensch koesteren, do Engetsche blokkade verscherpt te zien; „De Engelsehen willen de wereld reeds wijs maken, dat de bewoners der door de Britscho luchtmacht gebombardeerde Franscne kustplaat sen vurig naar bomaanvallen verlangen, welker slachtoffers zij ziju. Nu beweren ile Engel- schen ook nog, 3at de Franschen de hun opgelegde beperkingen te licht achten. Op deze bluf zijn de Franschen echter niet ingeloopeiy zoo constateert het blad. Zij weten, dat niet Duitschland, maar Frankrijk onder de Engelsche blokkade te lijden heeft. Er bestaat derhalve ook weinig kans op, dat zij naar een ver scherping der blokkade volhangen." Ruim vijl'honderd kinderen naar Neurenberg. Morgen zullen uit Den Haag 520 kinderen, die door bemiddeling van den Noderiandschen Volksdienst voor een verblijf van zes weken naar Neurenberg zullen gaan, per extra trein vertrekken. Ditmaal zijn het 240 kinderen uit Rotterdam, 100 nit Den Haag, 10Ü uit ZwolleX 50 uit Amsterdam en 30 uit Haarlem. natuurlijk...." Wallion en Rambouillet keken alkaar aan. „Ja," mompelde de journalist, „dat is heel natuurlijk. Daar, kijk, ons bewijsmateriaal: een zwarte film." „Daar ligt een zekere symboliek in, mon sieur," zei Rambouillet. HOOFDSTUK XII. Wallion krijgt bezoek. Da jonge verslaggever Beyler en Wallion hadden hun conferentie voor vandaag geèia-"" digd. De laatste stond op, stak een sigaret aan en begon plotseling luid te lachén. Overigens Kun je mijn. ouden tegenstander van „Het Avondblad" zeggen, dat ik versla gen ben. Begrijp je: dat ik ziek ben en rust noodig heb. Zeg hem, dat ik bij „De Koe rier" in ongenade ben gevallen en dat het uit, is met me, dat ik uitgepurgeerd ben, wat je wilt." Beyler, Wallions jongere collega en mede werker aan „De Koerier", keek op -en zei verbaasd „Neem me niet kwalijk» wat zegt "u daar? Zegt u dat nog eens..." „Ik meen het werkelijk in ernst," antwoordde Wallipn. „Ik zal me nader verklaren,. Jij hebt de opdracht gekregen in „De Koerier" op deze geschiedenis betrekking hebbende leiten te pubiïceeren, die ik je geef. „En verduiveld magere feiten bovendien," viel Beyler hem in de' rede. .Deze" zaak is heel verschillend van alle andere, die ik bij de hand hel»1 gehad en tot het laat3t zal mijn tactiek uit zwijgen be staan. Jouw taak is het, het publiek nmt zoo klein mogelijke middelen zoet te hou den. Daarom verkondigt „Het Avondblad" /.00 stralend "van vreugde, dat ik een fiasco ge leden heb. Laten ze het maar gelooven, geef het op een of andere handige wijze tee, het is net wat ik wensoh. Des te rustiger is mijn tegenstander en des te meer heb ik mijn handen vrijl" Beyler knikte. „Dan begrijp ik het." antwoordde hij „Ik schrijf ongeveer dit: „De vriendelijke uitvallen van „Het Avondblad" togen een van onze medewerkers "schijnen op een misverstand te berusten. De medewerker in kwestie kan des te minder oij Let onderzoek, waaromtrent „Het Avondblad" blijkbaar bepaalde al of niet ge loofwaardige geruchten heeft weergegeven, fiasco geleden hebben, daar hij zich met dat onder zoek heelemaal niet heeft bemoeid, doch in tegendeel thans om gezondheidsredenen met vacantia is." „Bravo," zei Wallion. „Dan -begrijpen ze, dat je liegt, en ze zullen toch zielsverheugd zijn» dat de onaangename Wallion een strop heeft gehaald. 'Worlt vervolgd).

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 3