JiM TTlynfuVidf maaMii goed" ROTTERDAM GEBRUIKT OUDE MATERIAAL ZljN De winkelsluiting Regeling van de kartels Gave steenen uit het puin voor nood gebouwen, heipalen uit den grond ter fundeering van huizen Flonkerende kaarsen Donderdag 13 November 1941 EERSTE BLAD DER7 SGHIEpAMSQHE COURANT Pag. 2 Soepeler regeling der verplichte openstelling Tariefsverhooging huurauto's Suriname, land en volk Blijvende renten en inkomsten belasting L. BOON, Huysmansstr. 78, Tel. 69719 BINNENLAND Duitsche boekententoonstelling in Nederland Kunst en Wetenschap m Agenda Verplichte registratie Nieuwe tramlijnen op oude rails Voordrachtsmiddag R.V.U. Sport 4 *3 2 I O O VRIJZ.-60DSDIENST16E PREDIKING Ds. B. J. Aris Burgerlijke stand Gem. Kennisgevingen Hinderwet (Vervolg rubriek Stadsnieuws}. Het is gebleken, dat de naleving van de door bet wiukelsluitingsbesluit ingevoerde ver plichting tot openstelling van winkels in som mige gevallen moeilijkheden mede brengt Ter tegemoetkoming daarvan werd het gcwenscht geacht enkele wijzigingen aan te brengen in genoemd besluit en zijn uitvoeringsbeschikking. Deze wijzigingen, welke zijn afgekondigd iu da Nederlmdsche Staatscourant van heden en -met fngang van morgen in werking treden, komen in het kort op het volgende neer: De burgemeester krijgt thans, behalve voor bizondere gevallen van kortstondigen aard, ook voor die geladen, waarin de naleving van bedoelde verplichting tot openstelling bizondere bezwaren voor een winkelier zou medebren gen, de bevoegdheid ontheffing van de ver plichting te verleenen. Voorts is de ontheffing, welke in verband met. de naleving van de verduisteringsvoor schriften voor afzonderlijke -winkels werd ver- leend, iets gewijzigd. Tot nog toe kon slechts ontheffing worden verleend om 6.30 uur tot 6 uur des namiddags op do dagen, dat do zon vóór 6 uur ondergaat. Nu gaat de ontheffing eenkwartier, onmiddellijk voorafgaande aan hët tijdstip van zonsondergang, in op de da gen, waarop de zon vóór 6.15 uur des na middags ondergaat. Tenslotte zal des Maandags van 10 uur T.m. tot 1 uur n.m. de openstelling niet meer verplicht zijn. Intusschen wordt er op aange drongen, dat de winkeliers, voor wie deze verplichting thans is komen te vervallen, zoo veel mogelijk hun zaken ook des Maandagoch- tends voor het publiek geopend zullen hebben. Vertrouwd mag worden, dat door deze wij zigingen thans verschillende bezwareu met be- trekking tot de toepassing van het winkelslui- tingsbesluit zullen worden ondervangen. De gemachtigde voor de prijzen-deelt mede, dat de steeds terugloopende benzine-toewijzin- gen een herziening van de prijzehregeling voor huurauto's onvermijdelijk hebben-gemaakt. Daar benzine slechts voor ziekenauto's enz. wordt verstrekt, moesten de ondernemers naar andere motorbrandstoffen omzien. Een deel van de wagens kon van gasinstallaties worden -voor zien, echter brengt de bouw van gasgeneratoren cylinders en gasballons hooge afschrijvingskos ten met zich mede. Nu door de verminderde actieradius meer .dan vroeger getankt moet worden, is het nantar onbetaalde kilometers be langrijk vergroot - Een en ander beeft tot een tariefsverhooging aanleiding gegeven. Bij bekendmaking no. 3 van den secretaris-generaal van het departement van waterstaat is in de Staatscourant van heden een tarief gepubliceerd, hetwelk met in gang van 1? November 1941 van kracht wordt. De toeslag van 10 pCt., die tijdelijk werd ge heven wordt met afkondiging van het nieuwe tarief ingetrokken. De verhooging zal behalve voor electrisch aangedreven auto's voor alle huurauto's gelden, dus ook indien ben zine wordt gebruikt De nieuwe prijzen zuilen op de gebruikelijke wijze in de wagens moeten worden aangebracht. In vergelijking met den huid-.aen toestand .kómt dit op het volgende neer. IV dusverre was het bij huurauto's, voorzien v.. een taxa- .inejgr, gebruikelijk,', eèh vast bedr;-. als z.g. leersten aanslag in rekening te brengen, waar voor de-eerste, met den passagier gereden kilo meter werd afgelegd, zoodat feitelijk gratis werd voorgereden. Het gratis voorrijden is thans vervallen en de regeling wordt zoodanig, üat 'de eerste aanslag reeds wordt'gerekend vamn de plaats, vanwaar de huurauto vertrekt Dit beteekent, dat de afstand van de garage of standplaats van de auto naar het adres van den cliënt, medo in rekening wordt gebracht. Indien de huurauto bfj den cliënt voorkomt, zal de taaameter dus reeds een zeker bedrag aanwijzen. D<0ze regeling zal er toe leiden, dat zooveel mogelijk zai worden gebruik gemaakt van auto 3 idie zich op korten afstand van het adres van jden cliënt bevinden. De tarieven, die niet over de taxameter wor- jden berekend, hebben eveneens oen. verhooging - ondergaan. •Woensdagnamiddag omstreeks 4 uur, nadat eerst een vergadering van de Kamer van Koo- hahdeL en Fabrieken voor de Beneden Maas "is gehouden, zal mr. dr. F. L. J. van Haa- ren, oud-burgemeester van Schiedam, in het Handelsgebouw te Vlaardingen een causerie hou den over: Suriname, land en volk. Zoomogelijk zullen ook lantaarnplaatjes woT" den vertoond, maar er zijn in dit opzicht moeilijkheden te overwinnen. Alleen genoodigden zullen de causerie kun nen bijwonen. De secretaris-generaal van financiën heeft bepaald, dat, te rekenen van 1 September jj., de blijvende renten en de renten aan dé" nagelaten betrekkingen, welke ingevolge de on gevallenwet, de land- en tuinbouw-ongevallen- wet en de zee-ongevallenwet worden genoten, aan een voorheffing bij wijze van inhouding zijn onderworpen. Op deze voorheffing vinden de bepalingen nopens de inhouding van loon ingevolge de loonbelasting overeenkomstige toepassing. Eerste winterconcert O.B.K. Het harmoniegezelscliap „O.B.K." zal op 7 Dec. a.s. zijn eerste winterconcert geven in het Passage theater. Het is een Zondagochtend concert, in verband met de vele moeilijkheden, welke voortvloeien uit de verduisteringsmaat regelen en andere omstandigheden. Het concert wordt gevolgd door een film. Geslaagd. Geslaagd voor voorloopig diploma scheeps- werktuigkundige N. E. A. Slemmer, alhier. Brandstoffenhandel, Goederenvervoer EEN OUD VERTROUWD ADRES De omvangrijke, representatieve Duitsche boe kententoonstelling, die Zaterdag a.s- 's middags in bet Mauritshuis' te 's-Gravenhage voor ge noodigden wordt geopend, omvat de geheele Duitsche litteratuur van heden: het bolletristi- sche, kunstzinnige, politieke en wetenschappe lijke boek. Gezien de stérke litteraire banden, die van oudsher hebben bestaan tusschen Duitsch- land en Nederland, heeft deze tentoonstelling ten doel hier in omstreeks 300 nieuwe, publica ties de belangrijkste Duitsche prestaties der laatste jaren te documenteeren. De tentoonstelling zal geopend worden met toespraken van den rijkscommissaris, dr. Seyss- Inquart, staatssecretaris Gutterer van het Duit sche ministerie van volksvoorlichting en pro paganda en prof. dr. Goedewaagen, secretaris generaal van het departement van volksvoor lichting en kunsten. Deze redevoeringen wor den per radio Uitgezonden. Voor het publiek is de tentoonstelling van Zondag a.s. af toegankelijk. Jubileum. Vandaag vierde de werkman in algemeenen 'dienst van de gemeentereiniging, M. Noordijk, het feit, dat hij voor 25 jaar bij dezen dienst in betrekking kwam. Hedenochtend heeft de directeur, de heer H. C. Dekker, den jubilaris OP het kantoor van de gemeenteremiging ont vangen en toegesproken. Namens het personeel voerde de heer P. Kooy het woord. Als ge schenk uit de „jubileumpot", overhandigde deze hem een enveloope met inhoud. De ambtenaren saven blijk van imn belangstelling door het zenden van een bloemstuk naar de woning van den heer Noordijk, d'.e vandaag een vrijen dag had en thnis nog van verscheidene col lega's gelukwenschen in ontvangst mocht nemen. SCHIEDAM. Passage Theater, 2.15 en 7.30 uur. Prima Donna. Monopole Theater, 2.15 en 7.30 uur. De Spook- trein. 16 Nov. Volksgebouw, 4 uur. Propaganda-til eenkomst Gemengd Koor Euphonia. 16 Nov. Amsteibron, half 4. Ledenvergadering RJC. Middenstandsbond, afdeeling Schie dam. 16 Nov. Musis Sacrum, 5 uur. Feestavond junioren R.K.S.V. Excelsior. BOlT-xtOAM. - BIOSCOPEN. Krena, 2, 4.15 en 7 oor. De eeuwige Jood Ltnor 1.30, 3.46 en. 7.15. uur. Fnedemann Bach. CapitoL Door!, van 1.30 uur af. Wat wil -érr Brigitte? - Piinses 2.16 en 7 uur. Zijn beste vnend. 5 Dec.'Passage theater, 10 uur. Eerste winter- concert O.B.K. In het Verordeningenblad van 10 November 1941 no. 46, is afgekondigd een besluit, dat kan worden beschouwd als oen voortzetting van de ondememersovereenkomstenwet 1935. Deze laatste wet wordt dan ook door het nieuwe besluit buiten werking gesteld. Het nieuwe besluit beoogt, evenals vroeger de on- dememersovereenkomst, eenerzijds de totstand koming en het behoud vau goede kartels te bevorderen en te verzekeren eventueel door gedwongen aansluiting der buitenstaanders, au derzijds kartels, welke voor het algemeen be lang schadelijk zouden zijn, te corrigeeren. Om dit tweeledig doel te bereiken, geeft het kartelbesluit aan „den secretaris-generaal van bet departement van handel, nijverheid en scheepvaart de bevoegdheid om, evenals vroe ger op grond van de ondernemersoveréonkomst kon geschieden, kartels algemeen verbindend te verklaren en kartels onverbindend to ver klaren. Wat betreft de eerste bevoegdheid is het be langrijkste verschil met de oude wet, dat deze verbindendverklaring, welke vroeger alleen kon geschieden op verzoek van do belanghebbenden, thans ook zonder een zoodanig verzoek, dus op eigen initiatief van den secretarisgeneraal kan geschieden. Bovendien is de procedure eenigszins vereenvoudigd. De tweede genoemde bevoegdheid, n.l. die tot onverbindendverklaring, is vrijwel ongewijzigd uit de oude wet over genomen. Behalve deze twee oude bevoegdheden bevat het karlelbesluit echter ook een bevoegdheid, welke nieuw is: de bevoegdheid n.L om, zon der dat nog eenige particuliere overeenkomst bestaat, de ondernemers uit een bepaalden be drijfstak tot een kartel aaneen te sluiten. Ook dus als door de direct-belanghebbcnden geen speling is gemaakt, b.v. omdat zij het in het geheel niet -eens kunnen worden, kan, indien uit het oogpunt van -het algemeen belang een regeling toch gewenscht is, een zoodanige re geling worden vastgesteld, die dan verder als een gewoon kartel zal moeten functionneeren. Behalve deze mogelijkheid tot schepping van dwangkartels is het voornaamste nieuwe ele ment in het kartelbesluit de verplichte regis tratie van alle kartels. Een volledig overzicht over alle kartelafspra ken, waarbij Nedcrlandsche ondernemers zijn betrokken, kan worden beschouwd als het sluit stuk. van de geheele regeling, daar eerst door dit overzicht de mogelijkheid wordt geschapen de gegeven bevoegdheden op de meest doel treffende wijze te hanteeren. Om het verkre gen van deze gegevens te vergemakkelijken, is tevens bepaald, dat alle kartels voortaan schrif telijk moeten worden aangegaan, terwijl de se cretaris-generaal kan gelasten bestaande mon delinge afspraken alsnog op schrift te stellen. Een en ander is reeds uitgewerkt in de eerste uitvoeringsbeschikking van het kartel- besluit, welke is gepubliceerd in de Nederiand- sche Staatscourant van 12 November 1941. Krachtens deze uitvoeringsbeschikking zullen alle niet op schrift gestelde kartels, welke op 1 Januari a.s. nog van kracht zouden zijn, als nog schriftelijk moeten worden opgemaakt en wel voor 1 Januari 1942. Geschiedt dit met, dan zijn zij met ingang van 1 buiten werking. Tevens moeten genoemde kartels zoo wel als alle op het tijdstip van inwerkingtre ding van het kartelbesluit bestaande kartels, voorzoover reeds op schrift gesteld aangemeld. Nieuwe kartels en beëindigen van kartels, die nen binnen 14 dagen te worden opgegeven In het weekblad Economische oorhchting verschijnt binnenkort een uitvoerig commentaar op het nieuwe kartelbesluit. Belanghebbenden zullen goed doen daarvan kennis te nemen. Voor bizonderheden betreffende de aanmelding worden zij venvezen naar de in de bladen opgenomen officieele publicatie. Als Jac. van Elsacker een programma voor een zijner voordrachtmiddagen of -avonden vast stelt, zit' daar meestal een duidelijk lie onder kennen lijn in, die voorkomt, dat het geheel een rommeligen indruk 'zal maken. - Voor den voordrachtenmiddag, die Van Elsacker gisteren in den Rotterdamschen Kring aan den Eendraebtsweg - te Rotterdam voor le den van de Volksuniversiteit hield, was ook weer een goed program ontworpen. Begonnen werd met een klassiek stuk, waarvan we als schooljongen reeds genoten: de rede van Mar cus Antonio bij het lijk van Caesar. „Simson speelman" van- ds. Revius sloot daar uitstekend hij -aan. De sprong naar een 4-tal moderne gedichten was iets grooter, maar de ernst was nog steeds overheerschend. Toen Van Elsacker: „De dood" Van M. Vasalis en „Bij het doodsbed van een kind" van Willem Elsschot had voorgedragen, waren we reeds door vier dichters uit het verre verleden en van den tegenwoordigen tijd, met den dood ge confronteerd. „Tuin" van Ajnthonie Donker en „Herinnering" van Nijhoff waren al iet3 min der somber en via „lïe dronkaard" uit Vluch tige Begroetingen van Aart v. d. Leeuw, kwa men we bij twee sprookjes van Andersen: „De vlinder" en „De tol en de bal"; vijf fabels van La Fontaine, vertaald door Jan Prins/KrekeI en mier, Raaf en Vos, Wolf en ooievaar, Het ijzeren en bet aarden potje en Vlieg en mier, waren reeds van het luchtiger genre en Van Elsacker besloot zijn voordrachtenmiddag mei drie schetsjes van Simon Caimiggelt, den Am- sterdamschen journalist met de" vlotte pen, die in zijn Vijftig dwaasheden zulke goed getroffen schilderijtjes exposeert van wat iemand zooal kan overkomen in een café (Wroeging); bij een visite van een oom en tante,- di'e weinig vlot zijn (De anecdote^ en bij een 100-jarige, die geïnterviewd moet Wórden (Kras oudje). Voor Van Elsacker's kunst bestaat steeds "croote belangstelling-." :Het bóvenzaaltj'e van den Rotterdamschen Kring was gisteren meer dan vol. - In Revius' Simson ging de declamator naar onze smaak soms wel heel- ver, om door middel van op fluisterenden toon gesproken woorden, spanningen te wekken, maar overigens was zrjn dictie en gezichtsmimiek, vooral bij het voordragen van do sprookjes, de fabels en de schetsjes van Carmiggelt, voortreffelijk leumwëdstrijden van d°e Damclub „Schiedam", uiteraard geen goed -r.yinö Haven, de een zucht van verlichting door terdam, toen deze demping van de Kra- clubkampioen de heer M. den Houting een si multaanseance geven, waaraan leden van Schiedam" en ook andere damliefhebbers kun nen deelnemen. C. A, O. kleinbedrijf metaal industrie. - Het college van rijksbemiddelaar3 deelt mede, dat de collectieve arbeidsovereenkomst voor het kleinbedrijf metaalindustrie, welke door de smedehpatróonsbonden met den Algemeenen Ne- derlandschen Metaalbewerkersbond is aange gaan voor een jaar, met ingang van 15 dezer door het college is goedgekeurd. Hiermede is .een algemeene regeling van loo nen en arbeidsvoorwaarden tot stand gekomen voor meer dan 4000 smederijen en andere ondernemingen, behoorénde tot de metaalnijver heid in het geheele land. Deze collectieve arbeidsovereenkomst kan wor den beschouwd als oen voorloopcr van een te verwachten regeling van arbcidsvoorwaarden, welke zal gelden voor alle kleinere onderne mingen ,die tot de-metaalnijverheid moeten wor den gerekend en welke zal aansluiten brj de nationale regeling voor metaalnijverheid, die tbans geldt zoor alle ondernemingen, die meer dan 25 werknemers in dienst hebben. Arbeidsinspecties op Zaterdag gesloten. Met ingang van 15 November 1941 zullen.de bureaux van de Arbeidsinspectie en de Haven- arbeidsinspectie tot nader, aankondiging des Za terdags gesloten zijn. - Dammen. Damclub „Schiedam". Morgenavond zal, 'tot sluiting van de jubi- (Van onzen Rotterdamschen correspon dent). - Het wordt in don laatslen tijd ern=t met den wederopbouw van Rotterdam, een veelheid van zeer ernstige moeilijkheden ten spijt Wie zich op het -oogenblik be-£ weegt in het centrum van de Maasstad, ziet zich geplaatst in een welhaast on- doorgrondelijken doolhof. Borden met „werk in aanbouw" en „wegomlegging" zijn sche ring en inslag en hun aantal neemt nog dagelijks toe. Regelmatig houden er meer straten geheel of gedeeltelijk op te bestaan, om plaats te. maken voor de breede stra ten van het nieuwe Rotterdam., Intusschea heeft de materialenpositie hier en daar geleid tot een bouwen van een zéér uitzonderlijke, ten zeerste- de aandacht vragende soort. Het nuttig ren dement van liét oude materiaal wordt n.l. ten volle gebruikt. Men plukt thans de vruchten van de goede methode, die er gevolgd is bij het bergen van het pjiin. Dat puinruimen is niet alleen op snelle, maar ook op zeer nuttige wijze geschied. Het was spoedig duidelijk, dat er onder dit puin nog zeer veel uitstekend bruik baar materiaal was. Daarom werd het op verschillende manieren gescheiden. In de eerste plaats werd er verschil gemaakt- tusschen ijzerrestén en steenpuin. De metalen bestnnddcelen van het ptfin werden afzonderlijk verzameld, om zoo noodig weer een nieuwe nuttige bestem ming te krijgen. Ook het steenpuin werd op geordende wijze verzameld. Ex zijn daar bij drie soorten onderscheiden, te weten fijn puin, grof puin en .gave steen. Wat er met het puin gedaan is. Op die manier konden alle bestanddee- len van het puin nuttig gebruikt worden. Het fijne puin heeft uitstekende diensten bewezen bij de dempingen, die spoedig onder handen genomen werden. De Schie, het Kolkje, hél Noorderhavenkanaal, de Schicdamsche Singel en. de Blaak zijn met dit puin gedempt en dit vormde daarbij een goed dempingsmateriaal, aangezien hierop stevige, niet al s zeer aan ver- zakkingen onderhevige breede wegen ge bouwd zullen kunnen worden. .Moeilijker was het, om het zoogenaam de grove puin nuttig te gebruiken. Flinke hoeveelheden hiervan' zijn gevoerd naar de Zuiderzeewerken, en ook is er puin gebruikt om een gedeelte van de Kra- lingsche Plas te dempen. Om dit laatste is heel wat te doen geweest De. nut tigheidsfactor wa3 hierbij dan ook nogal twijfelachtig, want die Kralingsche Plas is een der niet al te talrijke natuurmonu menten, welke Rotterdam rijk is en die puinstortingen hebben het; natuurschoon -, r._ dan waardoor-het materieel veelal niet of on bruikbaar boven den grond kwam-. Maar het was hiérbij als met zoovele andere zaken in het leven: men werd door schade en scJiande wijs, zoodat de techniek spoe dig dusdanig verbeterde, dat het palen trekken alleszins loonend werd, at kon men het toch niet tot een gunstiger resul taat brengen, dan dat ongeveer twee derdo van de palen, die men boven brengt, voor een tweede maal bruikbaar zijn. Men heel't bij het trekken der heipalen niet alleen rekening te houden met .da zwaarte deir palen, maar ook met den z.g. kleef. Die kleef wordt overwonnen door de palen los te spuiten met behulp, van een spuitlans. Voorts moet ook het perswater verdreven worden. Met een ste vige heistelling kan men dan de oude hei palen uit .den grond trekken. Een enkele maal gebeurt het wel, dat depaal toch afbreekt, zoodat men alleen den kop bo ven brengt,, maar bij een goed gebruik van de spuitlans zijn dit uitzonderingen. Een ander bezwaar, is evenwel, dat de palen soms te kort worden voor een tweede gebruik. Bij het eerste gebruik is de overtollige lengte afgezaagd, een be werking, die ook bij een tweede gebruik noodzakelijk zai zijn, en bovendien moet er een schoonen kop gezaagd worden. In totaal leidt dit tot een lengleveriies van ongeveer 1.50 meter, waardoor de palen, soms korter worden dan de dertien meter, die benoodigi zijn om voor Rotterdam bruikbaar te zijn. Elders kunnen deze pa len dan evenwel nog uitstekend dienst doen. Dit palen trekken is op het oogenblik een zeer omvangrijk bedrijf te Rotterdam, dat ook wordt toegepast door particulie ren. Deze passen daarbij veelal een an dere, eenvoudigere methode toe, door het gebruik van een bok. Het nadeel hier van is, dat liet veel langzamer gaat. Toch wordt deze methode ook van gemeente- \ye°e toegepast, en wel aan het Hofplein. Tramrails worden verlegd Naarmate het stadscentrum zich lijdelijk verplaatst heeft, hebben zich uiteraard de behoef (en ten aanzien van do plaatselijke.-• middelen van verkeer gewijzigd. Ten aan- zieu van de winkelwijk Dijkzicht bracht dit geen bizondere moeilijkheden met zich, aangezien deze toch reeds voldoénde met trams tc bereiken was. Moeilijker was het voor Blijdorp De laatste jaren heeft zich hier een groote nieuwe woonwijk ge vormd die toch reeds onvoldoende be reikbaar was, een inoonviënt, dat zich veel sterker doet gevoelen, nu er zooveel winkels zijn gekomen. Het omleggen van autobuslijnen was natuurlijk eenvoudig ge noeg, maar meer moeilijkheden leverden VLAARDINGEN Geslaagd. Voor het candidaats-examen rechtswetenschap is aan do Leidsche universiteit geslaagd de heer J. H. Luyerink, vroeger alhier, thans te 's-Gravenhage. Hoofdredacteur en stadsnieuws: M. Stavenga; plaatsverv. hoofdredacteur, binnen- en builen land: D. Maltha, beiden Schïedara.- Ieder jaar weer zijn het de flonkerende kaar sen in den kerstboom, die uw stemming be- heerscben. Ieder jaar weer is het juist bet Kerstfeest dat ook u tot nadenken stemt over wat voorbij ging en wat zal kornem Dit jaar zullen wij het Kerstfeest in moeilijke omstandigheden vieren, maar ons hart zal vol zijn van. dankbaarheid, want een vreesehjk ge vaar wordt afgewend; Het bolsjewistische monster werd terugge worpen en - onder hen die dit deden, bevinden zich ook Nederlanders. Het zgn de Nederlandsche nationaal socialis ten Jiie 'strijden bij de S.S. .Standarte Westland, brj "het legiden, de_ N.S.K.K. of Luftnachnchten truppe. Ook voor deze vrijwilligers zal het straks Kerstfeest zijn. Al bevinden zij zich dan ook in hun stellingen aan het-Oostfront op wacht in een onderkomen, ja, in een gevecht, zij zullen met hun gedachten bij 'ons vertoeven. En het thuisfront, wij die zoo oneindig veel aandéze mannen te danken .hébben, wij zullen de voldoening hebben, door het zenden van 12.000 pakketten, te welen dat wij deden wat wij in deze omstandighedenkonden doen. /Landgenoot, zorgt dat u, strak3 als uw kerst boom de kaarsen flonkeren, do voldoening hebt, nw plicht te hebben gedaan. Stort uw bjjdrage vandaag nog op girorekening: t.n. Verzorgingsfonds VRIJWILLIGERSLEGIOEN NEDERLAND, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. lingscbe Plas vrij spoedig werd stopgezet. intusschen was hiermede van het zeer overvloedige grove puin nog slechts een klein deel verwerkt. De rest is opgeslar gen in reusachtige puinheuvels aan de •randen der stad, heuvels, waarmede men nog niet goed raad weet en die mogelijk hier en daar zullen worden tot verhoog de boulevards.. Ook aan gave steen is er heel wat weg gevoerd. Deze is allemaal' netjes opgestar pdd op verscheidene plaatsen in de stad en dat heeft ook al weer een zeer ac tueel e beteekenis gekregen. Toen men n.l. een semi-pennanen'e industriewijk ging slichten in de omgeving van de Zomer hofstraat, dus in de onmiddellijke nabijheid van het centruni der stad, heeft men het plan opgevat deze oude steenen hiervoor te gebruiken. En dat was niet het eenige .oude materiaal wat hierbij gebruikt weid. Zoo werden al deze industriepanden ook op de oude fundeeringen gezet. De gave steenen zijn ook elders nog ge bruikt" en wel voor de kademuren van de verbreede Delftsche Vaart en van het ver bindingskanaal, dat zal leiden van- deze vaart naar de Rotte en met het graven waarvan men uitstékend vordert. Deze ka demuren worden laag gefundeerd, zoodat er veel steenen benoodigd zijn. v Oude heipalen warden op gegraven. r Hét is echter niet alleen het oude ijzer en de oude steenen, die opnieuw gebruikt worden. Ook het oude Ihout krijgt een tweede nuttige bestemming en wel het hout van de heipalen, waarop Rotterdam ge- fiundeerd was. Men is namelijk op het denk beeld gekomen, om deze palen uit den grond te Jbialen. Het eerst is dit gedaan aan den Siuisjesdijk. Daarna zijn ook ob jecten in h'et centrum der: stad bij de Leiuvehiaven, de HooOdsteeg-en .het Hofplein ter hand genomen. Dit uit den grond trékken tier oiïde hél- pélen vereischt techniek. Aanvankelijk had men hierin „.hoegenaamd geen ervaring de trams op. Ook hiervoor is men thans doende de tramrails uit de straten van de binnen stad te verwijderen. Nieuwe tramlijnen zijn en wordin er aangelegd naar Blijdorp, waardoor cn de winkels en de diergaarde uit alle deelen van de stad aanzienlijk beter bereikbaar zullen zijn. Aldus voltrekt zich het eerste deel van Rotterdam's wederopbouw zooveel moge lijk met nog bruikbaar oud materiaal,het geen mede een symptoom is yan den wil tot aanpakken, waarom de Maasstad zich zulk een groote vermaardheid heeft verworven. Kerk Ned. Prot. Bond - Westvest 90 ZONDAG NOV., voórm. 10.30 uur. Hv. Amsterdam Geboren: S Nov. Sophia Gerdiria, dochter van G. v, Unen en M. S. E. Peters,-Boer- havelaan^1 Adrjana( dochter van B. Schell en J. v. d. Waal, Ruhcnsplcin 2. Gehuwd: 12 Nov. 2. H. Martijnse, 26 J. en T. J. de Raadt, 22 j. - J. Schippers, 25 an A. L. Wamawa, 20 j. - H. van .Veen, 26 j. en A. C. A. van Hoek, 21 J Admiraal, 25 j. en C. J. Scheenloop, 28 A.. Schot, 23 j. en C. J. Nederveen, 220verleden: 11 Nov. M. van Koetsveld, 78 j„ Nassaulaan 75. - j. van Brandwijk 12 j.' Nassaulaan 75. J. de Pater. 7 West polderstraat 6. - - De'Burcemeester' vanSchiedam- hcett dij zijn besluit van 11 November 1941 vergunning verieend am: p 0STerH0LT'S MOTO- REN- ÉN MACHINEFABRIEK, tot uitbreiding van de scheepswerf en reparatie-inrichting voor automobielen en motoren .in het pand Lange Nieuwstraat 73; .„m„ 2 de N.V. Werf GUSTO, v.h. Firma A. F. SMULDERS (afd. Power Booten) tot uitbrei ding van de fabriek am den Maasdijk 5; ,3! G. DIJKSTRA tot oprichting van een werkplaats voor carrosserie- en wagenbouw in het pand Damlaan 5; en 4. de N.V. PAPIER-MAATSCHAPPIJ VAN REEKÏÏM tot oprichting van een papiersnijdenj in het pand Lange Achterweg 6b. .SCHIEDAM, 13 November 1941. 42S2 21 -

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 2