STADSNIEUWS Laatste Nieuws De wegenverkeers regeling Coöperatie „D.E.S." Goede vangst! Vorderingen bij Moskou Mapndag 24 November 1941 Stoppen op den rijweg Afzwemfeestje Sportfondsenbad Vergadering Ledenraad „Stadsgezichten van Schiedam" Ned. Herv. Gemeente J St. Joseph Gezelienvereeniging SCH1EDAMSCHE CÓURANT Een 17-jarige jongen aan gehouden Pas op uw fiets Verloren en gevonden Burgerlijke stand Van kwaad tót erger „De voddenraper van Parijs" Agenda Frauduleus geslacht Pag. Gemengd Nieuws •Symphonische Jazz „Asschepoester" - Ouitschlarid strijdt voor Europa Mislukte uitvalspogingen bij Leningrad Tijdschriften Kerk en School Overschrijving van leerlingen Kinderen in goederenwagens bevroren en verhongerd lu ons vorig nummer maakten we reeds eeni ge opmerkingen" over de nieuwe wegenverkeers- iregeling, die op 9 December a.s. in werking treedt. Ook voca* Let stoppen van voertuigen-bevatten deze verkeersvoorschnften nieuwe-regels. Uitdrukkelijk wijst de Ned. Automobielclub er °P> dat onder „voertuigen", behalve de motor rijtuigen en bespannen wagens, ook norden ver staan, rijwielen, bakfietsen en handwagens. De meest ingrijpende nieuwe bepaling, die ten doel heeft kruisingen Dij bet af- en aanrijden te voorkomen, is wel, dat men binnen de be bouwde bom alleen aan de rechterzijde van den weg, en wel m de richting van het ver keer, mag stoppen, tenzij aan de 'echterzijde van den weg spoorstaven aanwezig zijn of de weg voor éénrichtmg-verkeer is aangewwezen In deze twee uitzonderingsgevallen mag t,an aan de linkerzijde van. den weg stoppen. Voortaan zai dus het met een voertuig schuin naar links oversteken van den weg, teneinde een ter linkerzijde van den weg gelegen doel te bereiken, verboden zijn. Voor de- goede orde zij ar ook nog de aandacht op gevestigd, dat de zg. „halve" parkeer- of stopverboden, wanneer deze voor het parkeeren of stoppen naar den linkerkant van den weg verwijzen, nog geenszins het recht geven aan de luikerzijde van den weg te stoppen tegen de verkeersrichting in. Ook op zulk» ponten zal men dus eerst met het voertuig in de tegengestelde richting moeten komen te slaajj. Een andere bepaling inzake het stoppen luidt: „T>e bestuurder van een voertuig dient op een zoodanige wijze te stoppen, dat bet verkeer niet gehinderd of in gevaar wordt gebracht", Een automobilist zai derhalve niet kunnen volstaan met het lelten op een stoplicht, maar zal wel degelijk in den achteruitkijkspiegel moeien nagaan of het stoppen op dat moment wel gefaden is. Evenzoo zal een wielrijder niet onverwachts mogen afstappen. Er zjrj nog op gewezen, dat uit den aard der zaak in het geheel niet mag worden gestopt op wegen, aangeduid door een stopverbod, of aan één zijde van den weg, aangeduid met een z.g. „half stopverbod'.', een" nieuw verkeers- teeken, dat thans is ingevoerd, overeenkomstig bet reeds lang bekende „halve parkeerverbod". Tenslotte is er nog een speciaal stopverbod, uit sluitend voor „autowegen". Deze wegen wor den aangeduid met een rond blauw bord met wit autofignurtje. Voor het „afzwemfeestje", dat de heer F. A. Putto, gistermiddag in het Sportfondsenbad bad georganiseerd, bestond als altijd, groote belang stelling. Een 60-tal personen,-die kort geleden het zwemmen hebben geleerd, legden de ver eisebte proeven af, n.L 50 II. schoolslag, 50 M. trugsiag en 25 M. gekleed zwemmen. Er onder wierpen zich 23 meisjes, 17 jongens, 13 dames en 7 heeren aan het examen; voor één hunner, een jeugdige knaap, bleek 50 II. rug zwemmen nog een te zware opgavé. Hij zakte, gelukkig nietv naar de diepte, maar voor het „examen". De heer F. A. Putto, bedrijfsleider van het Zaterdagmiddag werd de jaariijksche alge- meene vergadering gehouden van den Leden raad der Coöperatie „D-E.S.", die goed bezocht b'ofndsenbad, heeft bij den aanvang den Smmissaris van politie, d^n heer J. B. Bloms- ma en Hauptmann Poellinger welkom geheeten en aan de oudste bezoekster, mevr. de wed. Van Veen uit Rotterdam, die 12" December a.s. 100 jaar wordt en gisteren kwam kijken hoe een van baar nazaten de zwemproef zou af leggen, bloemen aangeboden. Spr. spoorde speciaal de jongelui aan de kleedkamers en de douches niet als speel terrein te gebruiken; als men spelen wil, is daarvoor ruimte in en om bet bassin dispo nibel. Na het gebruik van de douches dienen de kranen onmiddellijk gesloten te worden. Wie heden zijn diploma behaalt, is nog geen volleerd zwemmer. In dit verband wees spr. op het vaardigheidsdiploma, ingesteld door de zweminrichtingen, in samenwerking met den N. Z. B. Ook de voorzitter van de Schied. Reddings Brigade, de heer A- F i g e e, heeft vóór een een aantal jongeren van de S. R. B. een demon stratie gaven, speciaal hen, die pas bet zwem men hebben geleerd, opgewekt om zich verder te blijven oefenen. Dal kan geschieden bij de S. B.. B., die bekwame instructeurs heeft. •Onder leiding van mevr. Zuidgeest hebben de SJl.B.-jongeren gymnastische oefeningen in het water uitgevoerd. Nadat het peleton keurig gericht was opgerwommen, hield het midden in het diepe gedeelte halt en watertrappend werden allerlei armbewegingen gemaakt Ook het popduiken verliep vlot. De 9-jarige Annie Maltha en de 12-jarige Manu3 Stolk, brachten dadelijk de gezonken pop naar boven en ver volgens naar den kant Eenige Rotterdamsche heeren zorgden voor wat vroolrjke afwisseling door twee „schets jes" op te voeren, waarbij 'van zelfsprekend de spelers in het water terecht kwamen. Een flinke ploeg dames van 0. D. Z. heelt onder leiding van mevr. 11. v. d. Laan- Boogaards fignurzwemmen gedemonstreerd. On der leiding van den chef-instructeur van het Sportfondsenbad, den beer J. J. A. Garnaat, wordt Dinsdagsmorgens dit ook hier ter stede beoefend. Aan mevr. v. d. Laan werden bloemen aangeboden. Aan een „familie-estafette" namen 7 groepen deel. De oorspronkelijke opzet was, dat aan de estafette zouden kunnen deelnemen een groep bestaande alt vader, moeder en twee kinderen. Maar zoo'n groep blijkt moeilijk te vormen te zijb. Slechts één groep was „model" samenge steld en die bleek ook de snelste te zijn. De overige groepen bestonden meestal uit moeder met drie kinderen. Ook het „stelsel" van het „geleende" kind kwam voor. De eerste pri)3 won de familie Keurling; de 2e vier kinderen van de familie Van Rij en derde werd de familie Van Asten, bestaande uit moeder en drie kinderen. Namens de g eslaagde leerlingen heeft mej. Dorsman het personeel van het Sporffond- senbad dank gebracht en een geschenk onder couvert overhandigd. De heer Putto heeft een. slotwoord ge sproken. T>6 belangstelling voor de schildergen-fenloon- steüing „Stadsgezichten van Schiedam" in het Stedelijk Moseum, Wijft zeer groot. Zaterdag bezochten 652 en Zondag 1066 betalende be zoekers de tentoonstelling. Tot en met gis teren hadden 4220 personen de tentoonstelling bez<jcbtt Er zijn thans 38 geëxposeerde doeken ver kocht. was. Nadat de voorzitter, de heer C. Schriel, de vergadering had geopend en een en ander had medegedeeld omtrent den toestand van de bedrijven en den buitengewoon moeilijken tijd waarin wij leven om in alle behoeften der léden te voorzien, kwamen aan de orde de jaarverstagen van secretaris en penningmeester, welke na een geanimeerde bespreking onder dank werden goedgekeurd. Groote waardeering werd uitgesproken over het besluit van bet bestuur om de gemeente lijke sehoolmelkvoorzienïng ten uitvoer te bren gen, waarmee de vorige week een aanvang is gemaakt en waarbij vooral de sociale taak van de coöperatie in het licht werd gesteld. Daar mee wordt aan duizenden gezinnen gen groote dienst bewezen. De bestuursleden J. M. van Pelt en A. C, Putters, die ann de beurt van aftreden wa ren, werden zonder tegencandidaten herkozen, terwij! in de plaats van den heer A. van der Schalk, die als commissaris moest aftreden, en niet herkiesbaar was, werd gekozen de heer J. Oostiander. Den heer Van dor Schalk werd dank gebracht voor betgeen bij in het belang der vèreeniging heeft verricht. Aan'-- het bestuur werd dank gebracht voor de wijze, waarop het dit jaar de vereenigings- zaken heeft behandeld. Aangaande het fonds Volksbelangen werd het bestuur gemachtigd naar bevind van za ken £e handelen. Ten slotte werd de heer G. van der Zee gehuldigd voor de wijze, waarop hij gedurende 25 jaar als secretaris der Coöperatie werk zaam is geweest. In de vacature dr. P. J. T. Endenburg zijn als candidaten voor kerkmeester der Ned. Lierv. gemeente gesteld dr. U, Schults, directeur der RHBS en de heer G. Groeneveld, leeraar aan üe RflBS. Blijkens bet kort verslag van de laatste kerkcraadsvergadering der Ned. lierv. gemeente in „Mededeelmgen", zijn de aftredende ouder lingen, de heeren P. Bïjloo, P. Molenaar eu C. M. Knopper en de aftredende diakenen, do heeren F. v. d. Vlies, R. van Gorkum en J. Kooij, door den kerkeraau herbenoemd. Op len Kerstdag zal in de Groote Kerk een Wijdingsdienst worden gehouden van de gemeente met do ouders der Zondagsschool- leerlingen. Ds. Bokma ea ds. Broers zullen dezen dienst leiden; ongeveer 500 kinderen der hoogste klassen van de Zondagsschool zul len zingen. Gistermiddag is de derde bijeenkomst met ouders van leden van de St. Joseph Ge zelienvereeniging gehouden, die weer geleid werd door den praeses, kapelaan H. W. Hase» laar, die een ernstig woord richtte tot de aanwezigen. Het program bevatte voorts mu ziek- en. formeel uitvoeringen, die zeer gewaar deerd werden, De drie ZondagmidJagsamen- komsteri, die georganiseerd werden, zij.i bezocht De Schiedamsche politie heeft Zaterdag een goede vangst gedaan, door den 17-ja- rigen meubelmakersleerling Tb. F. v. N. uit Rotterdam te arresteeren. Dit jongmensch heeft de Schiedamsche en Vlaardingsche politie heel wat werk veroorzaakt. Ifij trok er n 1. Zaterdagsmiddags op uit om kinderen, die kennelijk een boodschap voor thuis moesten doen, aan te spreken en dan te vertellen, dat hij bij bun moeder speelgoed bad bezorgd. Moeder bad echter, te weinig klein gild en daarom moest de aangesprokene maar aan hem afgeven, wat bet bij zich had. In Schiedam is die truc 12 maal gehikt; ook Vlaai dingen behoorde tot het operatieter rein van den knaap. Zaterdagmiddag zag eeu rechercheur in de Marconistraat een jongen, die maar matig aan bet bekende signalement voldeed, een meisje met een rood pannetje bij zich, aanspreken. Het gesprek duurde maar kort, want bot kmd bad eten* uit de Centrale keuken gehaald en was niet in het bezit van geld. De rechercheur heeft den jongen aangehou den en naar het politiebureau overgebracht, waar hij vrij spoedig door de mand viel. Hij wordt ter beschikking van de Vlaardiug- scho politie gesteld en daarna naar het Huis van Bewaring te Rotterdam overgebracht. Voor hij Zaterdagmiddag gearresteerd werd, had hij op het Stationsplein zijn oude truc nog eens rnet succes, toegepast en een kind f0.90 afhandig gemaakt De laatste 5 weken opereerde Von N. Za terdagsmiddags te Vlaardingen. In verband met de "vele rijwieldiefstallen van den laatsten tijd, zai de politie voortaan ook optreden tegen de eigenaars, die al te zorgeloos met hun fiets omgaan. Wordt een fiets onbeheerd dus niet onder bewaking of niet op slot .aan getroffen, dan gaat het karretje mee naar bet politiebureau en de eigenaar krijgt een bekeuring. Er zijn weer eenige fietsen verdwenen. Mej. M. J. v. d. M. had haar- fiets in een rijwielstalling in het Westen in bewaring gegeven en daaruit is de fiets verdwenen. Van een fabrieksterrein aan den Buitenhavenweg is een fiets ten nadeele van P. VV. R, ont vreemd. Uit een tuin in de Anna van Burea- straat is een fiets van J. II. A. D. en in die zeffde straat ook een van J. J. P. ge stolen. door bijna 700 ouders, of wel ruim 90 pet. van het aantaï, dat aanwezig bad kunnen zijn. De fooneelafdeelins is, geïnspireerd door bet succes, in samenwerking met tie zang- en muziekafdeeling, begonnen met bét instudeeren van een rei ue. Zondag a s. wordt weer een verloofden-cur sus gehouden. De volgende in het tijdvak van 13 tot en met 20 November 1941 gevonden voorwerpen zijn óp werkdagen tusschen 1 en 2 uur aan het politiebureau terug te bekomen: Diverse sleutels, ceintuurs, handschoenen en wanten, portemonnaie met inhoud, das, hang slot, gymschoen, gleufhoed, kussen van. ba gagedrager, wollen kindermuts, bril, étui met poüoodeo, spaarkwitantie, bruine beerenhoed, P-K.B. speldje, overhemd, koperen plaatje van denophaaldienst. Bij vinders: Kinderwantje, T. Wiegman, Boyles£%at 31c; wit kinderwantje, H. P. G. de Wimjer, Rem- brandtlaan 30a; zilveren ketting, met kruisje, J. H. v. d. Water, L. Costerstraat 2/9; shawl en kinderwantje, T. M. Verschuur, Voornesche- straat 32a; portemonnaie met inhoud, J. A. van Litsenburg, Oude Maasstraat 16a; paar roode wanten, A. Hoorman, St. Liduinaslraat 54; dameswant, B. B. Trompen, Pr. Fr. Hen drikstraat 7; handbeschermer, van rijwiel, A. Koevermans, Oosterstraat 88; kist groenten, P. Vroon, Ant. Muijsstraat 16a; blauwe kin dercape, J. Dirkse, Buitenhavenweg 3; bonden- riem, J. H. J. Verstraten, Van Ruijsdaellaan 25a; blauw kinderwantje, G. de Blauwe, Pot gieterstraat 36a; armbandhorloge, T. Poppema, Burgemeester Knappertiaan 210a; handschoen, A. Burggraaf, Stationsstraat 11; blauwe jon genspet, H. de Dries, Vlaardingerdijk 77vul pen, N. Verwijs, Beijerlandschestraaf 4; dames hoed, A. Roos, Vlaardingerdijk 229b; kinder- portemonnaie met inhoud, G. Hoogland, Grof- baan 34; portemonnaie met inhoud, v. d. Brugge, Prof. KamerUngh Onneslaan 158; huis sleutel, J. T. Vrjgeboom, Lekstraat 112b; witte keeshond, W. P. de Veld, Prof. Kamerlingh On neslaan 81b; gouden damesring met steentje, D. Prins, Zestienhovenschekade 505 te Over- scbie; d&meslianilechncn, B, de Pater, Breed- straat 10; huissleutel, C. Vcl=peek, Coperni- cusstraat lb; paar gymschoenen, A Sla, Aleida- straat 92a; bruine portemonnaie, met inhoud, E. Hnlsman, Burgemeester Knappertiaan 193a; stofzuigersnoer, Rensman, Antb. Muijsstraat 29; geel kindertaschje, H. Ooms,. Doelhofje 18. Indien een gevonden voonverji door een eigenaar bij een vinder wordt afgehaald, wordt meüedeeiing verzocht aan het hoofdbureau van politie, alhier, tel. 69333. Beroepen. Onze vroegere stadgenoot ds. K. J. F. Kern ning, Evang Luth. predikant te Woerden, heeft een beroep naar Alkmaar ontvangen. Geboren: 21 Nov. Cornells- Afachiel, z. van C. -v. Raaij en P. Th. Versteeg, Westfrarv kelandschestraat 75, Cornells Joannes Lu- dwina, z. van A. M. Hermans en L: Th. Don sen, Rïdderkerkschestraat 45. 22 Nov. Elisabeth", d. van R. Akkerman en M. Visser, Nassaulaan 1. Overleden: 19 Nov. J. v. d, Bnrg, 87 j., wed. van J, v. d. Berg, WUIemSbofje 15. 21 Nov. M. Coster, 60 J. v. Avennes- straat 57. De 19-jarige glazenwasscher H. V. heeft zich zelf in groote moeilijkheden gebracht. Ilij zag een kiemen jongen, J. Brut een bestelwagen van D.E.S. een pakje boter wegnemen en bood den knaap daarvoor een kwartje. 'De jongen ging op dat aanbod met in, maar wilde wel een ander pakje boter voor V. gaan „halen". liet ventje kam echter met een stuk kaas m plaats van oen pakje boter terug, maar ook dat accepteerde V. gaarne. Deswege werd V. Zaterdag door een recher cheur van huis gehaald om verhoord te worden. Aanvankelijk liep h:j rustig mee, maar plotseling ging bij den politieman te lijf en sloeg dezen m het gezicht. Later, op het politiebureau, wilde hij den kleinen jongen, die als getuige werd gehoord, te lijf, maar daarvan beleefde V. weinig plezier. Hij zal zioh nu voor den rechter te verant woorden hebben wegens heling, verzet en mis handeling. Zaterdag en gisteren is het tooneelgezelsrhap Jan Xooy van den Hollandschen Schouwburg te Amsterdam in Musis Sacrum opgetreden met het bekende volksdrama „De voddenraper van Parijs". De inhoud van dit wel wat ouderwetsch geworden stuk is genoegzaam bekend. Een Pa- rijsche voddenraper neemt de opvoeding op zich van het kind welks vader het slachtoffer is geworden van een moerd, waarvan de vodden raper Jean getuige was. Na twintig jaar raken de voddenraper en zijn pleegdochter in het vervolg van deze ge- yschiedenis verwikkeld. De moordenaar, inder tijd ook een voddenraper heeft zich n.l. via vden weg der misdaad tot een achtenswaardige positie opgewerkt en noemt zich zelfs baron. Zijn dochter heeft een onwettig kind en nu tracht haar vader zich van dit kmd te ontdoen. Door een toeval komt het echter bij de pleeg dochter van Jean terecht, die het tracht te onderhouden. De misdadige baron en oud- voddenraper slaagt er tenslotte toch nog in het kind te laten vermoorden, maar dat is dan ook zijn laatste wandaad, want Jean ont maskert hem, waarna hij zijn gerechte straf niet ontgaat. De opzet en bouw van dit drama is, zooals wij zeiden, wel wat verouderd en doet als zoodanig eenigsz'ms opgeschroefd en geforceerd aan. De vertolking, die. het ge zelschap van Jan Nooy er van gaf, ver mocht daarin geenszins verandering brengen. Integendeel, wij kregen den indruk, dat met beter spel van het stuk nog wel iets te maken zou zijn geweest. Than3 bleef bet in ieder geval beneden hetgeen we ervan verwacht hadden. Slechts Jan Nooy slaagde er in een eenigs- zins aannemelijke creatie van den voddenraper Jean te geven. Gistermiddag heeft het gezelschap e speciale kindervoorstelling gegeven van het bekende verhaal van Tijs Wijs den torenwachter, Bolletje Bink en den Toovenaar. Dit vroolijke kinderverhaal lag den spelers van Jan Nooy heel wat beter dan de dramatische handeling van „De Voddenraper" en. zij oogstten dan ook heel wat bijval van het jeugdige publiek, dat de verschillende liedjes dapper mee zong. A, Kleijwegt. SCHIEDAM. Passage Theater, 215 en 7.30 uur. Attentie spionnage! Monopole Theater, 2.15 en 7.30 uur. Hot model. Heden e.v.d. Stedelijk, Museum, Hoogstraat, 10 5 uur. Tentoonstelling van schilde rijen „Stadsgezichten van Schiedam" 1941. BOTTERDAM BIOSCOPEN. 5 Arena, 2, 4.15 en 7 uur. Pour le mérite. Luxor, 1.30, 3.45 en 7.45 .uur. De jaren gin- 1 "-gen voorbij. Capitol, Doorl.van 1.30 uur af." In de scha; duw dpr bergen. 7 Prinses, 2.15 en7 uur. Carnaval in Wee- nen. Door de politie is Zondagavond op het Sta tionsplein de 46 jarige P. C. S. aangehouden, die in de mand van een transportfiets twee geslachte biggen vervoerde. De biggen waren zijn eigendom geweest, maar S. had ze frau duleus geslacht. De man is in bewaring ge steld. Koffertje vermist. Mej. Van K. uit Utrecht miste Zaterdag j.l. bij aankomst per tram aan de Koemarkt een handkoffertje, waarin o.a. al' haar distri butiebescheiden aanwezig waren. Op bet Maxconi- plein te Rotterdam had ze haar koffertje nog gezien. Diefstal. Wegens diefstal van eenige vijlen van Wilton- Fijenoord is proces-verbaal opgemaakt tegen den sjouwer A. J. Z. te Rotterdam, in diénst bij genoemde onderneming. Ten nadeele van mevr. G. zijn Zaterdag avond twee ringen gestolen, die zij op de wascbtafel van de toiletinricbting in een café had laten liggen. Broedertwist. Zaterdagavond kregen de gebroeders Van Z., die samen in een huisje aan de Brecdstraat wonen, ruzie, die nog al hoog liep. Een der gebroeders liep aan bet hoofd een flinke wond op, die door een dokter op don politiepost Groote Markt is behandeld, üe 44-jarige J. v. Z.. heeft verdacht van mishandeling, den nacht van Zaterdag op Zondag op het politiebureau doorgebracht, maar i s gister in den* loop van den dag weer op vrije voeten gesteld. Inbrnakj'e. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heb ben onbevoegden zich door openschuivittg van een raajn toegang verschaft tot een eet- en ijssalon aan de Hoogstraat. Een bedrag van f 3 50, een vulpenhouder en 120 koeken wor den vermist Tusschen de klassieke muziek en de jazz heeft steeds een kloof bestaan. .Aanvankelijk wjis het zelfs zoo, dat wie van klassieke muziek hield, zijn ooren dicht stopte, als hij jazz hoorde. Langzamerhand schijnt hier en daar de scherpe tegenstelling te verragen, ofschoon het aantal „principieelen" in de muziek, die- de jazz ook nu -nog verfoeien, niet gering is. De leiders van het Ned. Symphonie Orkest nir. Harm Smedes en van de Rivièra Band, Henk Hcogervorst, trachten een brug te slaan, over de kloof tusschen klassiek en jazz. Of dat volledig zal gelukken en of eventueel velen van die brug gebruik zullen maken, moet nog blijken, maar de poging op zich zelf is reeds interessant Zaterdag- en Zondagmiddag hebben beide orkesten in de Rivièrahal van Diergaarde Blij- Dorp broederlijk één podium gedeeld. De Band bad het iioogste gedeelte van bet podium als haar domein toegewezen gekregen, maar eenige malen werden beide gezelschappen ge- mixed, o.a. bij de uitvoering" van drie declen der Tanzerische Suite van den Duitschen ope rette-componist Eduard Künneke, wiens werk den .laatsten tijd veel wordt uitgevoerd. De 34 man van het Ned. Symphonie Orkest en de 14 man van de Rivièra Band vormden in dit geval een groot amusementsorkest maar van muzikaal standpunt bezien was het succes nog niet overweldigend. Begonnen werd door hot Ned. Symphonie Orkest met de ouverture „De dragonders van Villars"; de Band speelde eenige jazz-nummers, o.a. Serenade in blue" van Erich Plessow en ook walsen en marschen kwamen op het program voor. Het paste in het kader van de Riviérahalconcerten, die ten doel hebben be schaafde ontspanning te brengen, zonder inge spannen aandacht te vorderen van de luiste raars. Het programma voor dit seizoen. De commereieele directie van Diergaarde Blij-Dorp heeft een bont programma voor de komende maanden ontworpen. Zoo zal Zondag a.s. het Indische gezelschap „Insulïnde" in de Rivièra-hal dansen en krontjong- en gamelan- rnuzick maken; op 6 en 7 December zal het één-jarig bestaan van de Diergaarde in haar nieuwe omgeving worden herdacht, waarbij een ballet zal worden opgevoerd; omstreeks Kerst mis zal een vierdaagsch feest worden georgani seerd en door een jongenskoor een Kerstcantate worden uitgevoerd. Het programma voor 1942 is in beginsel reeds vastgesteld. Oude bekenden zullen weer komen, zooals Beuker en Denijs, baliet Netty v. cL Valk, harmonie-orkesten van R.E.T, Politie en S.H.V.; ballet Hiltmann; de Ramblers, en mogelijk ook buitenlandsehe show-orkesten zullen optreden. M. Stavenga. Tot de aardigste sprookjes, dis wij kennen, behoort zeker dat van Asschepoester. Wel is het in bijna ieder sprookje zoo, dat het kwade moet wijken voor bet goede, maar het verhaal van het vriendelijke bescheiden meisje, dat haast tegen haar wil boven haar jjdele stief zusters wordt verkoren, heeft dit standaard-_ thema wel op beel charmante wij zo behandelt, en Asschepoester is er dan ook een der populaiiste figuren uit de sprookjeswereld door geworden. Dat bleek ook Zaterdagmiddag weer over tuigend, toen zeer veel verwachtingsvolle kinder gezichtjes boven de stoelenrijen van het Arena theater uit gluurdeD, waar het Nederlandsch Jeugdtoonee! het sprookje van Asschepoester voor de jeugdige toeschouwers tot werkelijk heid maakte. Want dat was zeker het geval. Vooral de tafereeltjes in de keuken waren af en toe net plaatjes, net een sprookje 1 Is beter compliment denkbaar, als men een sprookje voor kinderen wil doen leven? Bizonder veel is daarbij te danken geweest aan de fijne décors en belichting en ook aan Asschepoester, die in haar lompenk]eeding ea haar goudblonde haar, zoo voortreffelijk in deze omgeving paste. Zij was zóó'zelfs veel ,-,sprookjesachliger" dan ia de sprookjesachtige kleeren, die zij van de fee kreeg om naar hel bal te gaan. Heel mooi was het tafereeltje waarin Assdiepoestér de -vogeltjes te hulp roept De „zon" scheen daarbijzoo lief op haar blonde krullen en de „vogeltjes", begc-leidden zoo vroolijkhaar vriendelijke stem, dat we ons kunnen voorstellen, dat zulke beelden een kind lang bij- zullen blijven. Maar ook verder was er veel te waar- deeren. Raak werden de domme., ijdele stief zusters en de bilse stiefmoeder getypeerd en wat hebben de kinderen gelachen om den vroo- 1 ij ken en inderdaad kostelijken hofmaarschalk, die voortdurend de hik had. - - Sympathiek was ook de prins vooral zijn. stem en eenige vlugge kwieke pages lever den eveneens* zeer natuurlijk spel. Jammerwas het dat aan de vegsterkings- instailaiie voor de begeleidende muziek af en loe iets haperde. Het fijne mehuet, waarop de prins en Asschepoester dansten, kwam te zacht door. 4. Kleijwegt. Hoofdkwartier van den Führer, 24 No vember. (D.N.B.). Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: In den sector van het Oosteiijke front heeft onze aanval opnieuw terrein gewon nen. Na verbitterde gevechten is de stad Sojnetsjnogorski, 50 kilometer ten Noord westen van Moskou, door pantsertroepen genomen. Geslaagde luchtaanvallen zijn gedaan op spoorwegins'allaties in het ge bied om Moskou. Verscheidene spoorlij nen werden door bomtreffers onderbroken Voor Leningrad zijn uitvalspogingen van don vijand wederom onder zware ver hezen mislukt. Daarbij werden acht vijan delijke pantserwagens, waaronder 7 van het zwaarste kaliber, vernietigd. De be strijding ran voor den oorlog belangrijke doelen to Leningrad door zware artillerie van bet leger wordt voortgezet. In den afgeloopen nacht zijn verschillen de havens aan de Zuidwestkust van En geland gebombardeerd. Bij aanvalspogin- gen van formaties Britsche jachtvliegers aan de Eanaalkust zijn 7 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. In Noord-Afiika had de tegenaanval, die in beproefde wapenbroederschap door de Duitsch-ltaliaansche leger- en lucht- mach taf deelingen ondernomen wordt, ook gisteren een succesvol verloop. Opnieuw zijn talrijke pantserwagens vernietigd. Het aantal gevangenen en do omvang van den buit nemen toe. De slag ten Zuiden van Tobroek en de aanvallen van sterke Bntsche strijdkrachten op het front Sol- loemBardia, duren nog voort. Nederlamlsche kinderen terug uit W ii r üem !>e rg-Hohen z o! i e rn. Gisterochtend om" negen uur zijn aan* bet station HoIIandsche Spoor, te "s-Gravenhage> de Haagsche kinderen teruggekeerd," uit de gouw Württemberg-Hohenzollern, waar zg door toedoen van den Nederlandschen Volks- dienst sinds 7 October vacantie hebben genoten. In totaal waren dit keer 520 kinderen naar Duitschland uitgezonden. De trein, waarmede de Nederlandscke kin deren uit Duitschlaud kwamen, is reeds gister ochtend vroeg in Utrecht gearriveerd, waarop extratreinen aansluiting gaven naar Eindhoven," Rotterdam, Den Haag, Heerlen en -Middelburg. 1 De Prins-Het Leven. Uitgave Ds Prins, Amsterdam-Z* De weekrevue „De Prins" der geïllustreerde bladen, waarin opgenomen „Het Leven", ziet cc deze week 'zeer aantrekkelijk uit Het heeft een algeheele gedaantewisseling ondergaan en kreeg daardoor een geheel nieuw en gemoderniseerd karakter. Vooral de foto's bij het artikel over schapen in de Zwitsersche bergen zijn prachtig. Bels van Lonkhuijzen leverde eeu korte schets: De portefeuille; G. R. I. Buïning bespreekt bij een drietal foto's de film: „Ik beschuldig". Voor de vrouw zijn een 4-tal pagina's gereserveerd, die zij zeker zal waardeeren, omdat zij veel nuttige wenken bevatten op het gebied van klee ding en voeding. De ontspanningslectuur is niet vergeten en voor de jeugd is een apart bijvoeg-* sel: „Jeugdland" opgenomen. Op grond van par. 1 der varordening r 231940 en in overeenstemming met de a 2 en 3 der verordening no. 31940 va den rijkscommissaris voor het bezette Ne let- iandsche gebied, wordt bepaald: Artikel 1. De eerste alinea van artikel 1 van het besluit van densecretaris-generaal van bet departenïent van opvoeding, wetenschap en. cultuurbescherming van 20 September 1941 (Nederlandscbe Staatscourant van 22 September 1941, no. 184) wordt gelezen: Ten aanzien van leerlingen, die bij den aanvang van het schooljaar of den schoolear- sus een bejiaalde school voor lager, middelbaar of voorbereidend booger onderwijs bezoeken, is overschrijving in den loop van dit schooljaar of dien scboolcursus naar een andere school, behoudens in geval van verhuizing, alleen toe gelaten met goedkeuring van den inspecteur van het onderwijs inaigemeenen dienst "Artikel 2. Dit besluit treedt in Werking op den dag zijner afkondiging, den 18en Noven> ber 1941. Dnitsche soldaten vonden aan. het Oostelijk! front op het station van een kleine stad, waarom dagenlang gevochten was, twee gesloten goen derenwagons, zoo melden de dagbladen. Toen zp de wagons met de noodige voorziebtigbeid geopend hadden, ontdekten ze tot hun groolo ontzetting, dat zich hierin-kleine kinderen bQi vonden van 2 tot 6 jaar oud. De meeste bleken bevroren en verhongerd te zijn. De weinige kinderen, die nog in leven waren en' door de Duitsche' soldalen onmiddellijk: ge holpen werden, vertelden, dat zij van htm ouders gescheiden waren en" voor vervoeg in de goederenwagons wareA opgesloten, Dit sobere relaas geeft een schril beeld van de verschrikkingen die de Duitsche troepen in de Sovjet-Unie aantreffen. Onnoemelijk veei is er te lenigen, en de ambulances zwoegen dag en nacht Laat het onze Nederlandscbe ambulances daarom aan niets ontbreken. Steunt deze hulp expeditie naar uw vermogen en stort uw ba- dragen op girorekening 8 7 6 0 0 x NEDERLANDSCIIE' AMBULANCE, Koninginnt* gracht 22, 's-Graveabage.

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 2