De vernieuwing van het Komintern-pact anti' m 94ste jaargang Dinsdag 25 November 1941 No. 22946 Bulgarije, China, Denemarken, Finland, Kroatië, Roemenie en Slowakije toegetreden Amerika bezet Nederlandsch koloniaal gebied Hardnekkige gevechten in Noord-Afrika uï&im&ÊÈm BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN) TEL. 69300 (3 LIJNEN) POSTREKENING 5311 Voldoening ih de Rijkshoofdstad Finlands besluit tot toetreding •De blijvende beteekenis van het-pact De officieele plechtigheid in de rijkskanselarij Thans ook Suriname In „bescherming" genomen Washington geeft de bezetting toe Mussert heeft gelijk gekregen Een Britsche brigade-generaal gevangen genomen Kolonel Mölders geeerd. Nieuwe uitvalspogingen bij Leningrad Met Duitschland tegen het kapitalisme v De wachtgeldregeling voor ondernemingen ..,.,1 „a-o.il" niet u trondfrDg Deze wuw u' T"rjj°p"t/k«ar!iiol ihui), iweu ,xiJ-esi Z.0U. p?"JSJ."reek: 16 els. - Anoudcrf.jEc mumn«. f .1 ZfAbonnaneotcn' worden degdijks ingenomen J5veit«ti&> voor hot corrtvolgood nummer mooi™ „06r elf uur «an het Bureau bcruigi e.ju aZnler- dogs vóór 1 uur. Een bepaalde plaats tan ailvertentier wordt niet gewaarborgd. TIJD OM TE VERDUISTEREN Vandaag 17-36 u. - Morgen 17.35 u. Zonstsrnians morsen S. 19 Maan op 14.50 uur - onder 1.07 uur DIRECTIE: Mr. H. A. M. ROELANTS. HOOFDREDACTEUR: M. STAVENGA Prijs der «idvcrt&stKn. van X—5 cc^Cb .1.60, iedere regel meer (0,31; in het Zaterdagnummefr 15 regel» 1.85, tedere regel meer 0.36 Re ia me# f0.77 pex regel. IncasaoLosteo 6 et»; post kwitantie# 15 et» Tancven van adv citer» t«n by abonnement zijn aan het Bmcau verkrijgbaar. Dagelijks worden icgen vooruitbetaling Kleine Advertentie» opgenomen it £0,52 t/m 15 woorden, £0.77 t£m 25 woorden. Elk woord mter cent tot een maximum \an 30 woorden. Voor brieven onder letter of adres tc bevTagen Bureau blad. wordt 10 et. extra in rekening gebracht. Donderdags Kleine Ad vernation tot 25 woorden f 0.26 mits vóór Woensdagavond 6 uur aan het Bureau bezorgd. 's Zaterdags: Kicme Advectcnticn I.Od, indien niet vóór VrUdagavonri 0 uur bezorgd Ia de nieuwe Rijkskanselarij te Berlijn lieeft hedenmiddag een plechtige bijeenkomst plaats, ter vernieuwing en uitbreiding van bet anti- Kommtem-pact. Verscheidene vooi aanstaande hotels zijn gedeeltelijk ontruimd, om do dele gaties onder te brengen. Men verwacht de deehieming aan do con ferentie van Duitschlnnd, Italië, Japan, Spanje, Hongarije, Finland, Bulgarije, Roemenië, Slo wakije, Kroatië en Mantsjoekwo. Gistermiddag tegen half vijf is de Finscbo minister van buitenlandsche zaken. Witling, per vliegtuig op bet vliegveld Tempelhofgeland, waar hem een hartelijke ontvangst door rijks minister Von Ribbentrop ten deel viel. Vele Dui.sdie en Finscbe autoriteiten waren bij de aankomst op het vliegveld tegenwoordig. In politieke kringen van de Rijkshoofdstad wordt de groote plechtigheid, waardoor het anti-Komintern-pact zal worden verlengd, met groole voldoening begroet, daar dit pact een bezegeling vormt van het defensieve bond genootschap tegen de vernielende machten in de wereld, die zich in het bolsjewisme open baren. Hierdoor wordt de voorwaarde gewaar borgd voor do nieuwe ordening van Europa en de beginselen van do nieuwe orde. Om misverstand to voorkomen, werd in de Wilheim- strasse er zeer nadrukkelijk op gewezen, dat door de verlenging van het anli-Kommtem- pact op geen enkele wijze iets van zijn ac- tueeio karakter inboet. Het drie mogendheden- pact Jberust op het activistische beginsel van do nieuwe ordening in Europa en het Verre Oosten, terwijl het anti-Kominternpact de defen sieve bedoeling in don strijd tegen het bolsje wisme tot uiting brengt. Het officieels Finscho Nieuwsbureau publiceert het volgende bericht: Overeenkomstig het consequente standpunt van Finland tegen het bolsjewisme^ heeft do regee ring bezlaten, dat Finland zich bij liet anti- Kominternpact aansluit. Op deze wijze wenscht Finland deel te nemen aan. de internationale samenwerking, welker tl el is, do afweer van do vernietigende actie van de communistische internationale doeltreffend te maken. De mi' nistor van,, buitenlandsche zaken. Willing, heeft volmacht gekregen om namens Finland bet ver melde pact te onderteekenen en heeft zich daar toe naar Berlijn begeven. De speciale corresuondent van het A.N.P. te Berlijn meldt: Zooals de naam van het anti-Komintern pact, dat in 1930 voor vijf jaar werd aan gegaan, reeds aanduidt, richt zich dit verdrag tegen de Komintern, do communistische in ternationale, die alom ter wereld haar onder mijnenden arbeid uitoefende en nog bedrijft, en het draagt dus een zuiver defensief ka rakter. Do omstandigheid, dat de staat, welke geheel volgens de communistische ideologie is ingericht, en welks staatshoofd tevens de leiding in de Komintern heeft, thans in oorlog is met de spilmogendheden eu haar Europeesclie bondgenooten, verleent aan deze verdiagsvor- lenging een bizondere beteokenis. Voor alles wil dit zeggen, dat ook na de definitieve ver nietiging van de Sovjot-oorlogsmachinerie, wel ke voor hot grootste deet reeds is voltrokken, het gevaar eener wereldrevolutie nog niet voorbij is, omdat de Komintern haar afdeelin- gen en cellen in bijua ieder land lelt, terwijl zij door het bondgenootschap met de Angel saksische wereld juist in groole gebieden haar funeste propaganda openlijk kan voeren. Vooral in dit verlengen van het anti-Komin ternpact over do tijdsgren/en van de Sovjet vernietiging heen, ligtde vooruitziende, be schermende en preventieve waarde der op han den zijnde historische gebeurtenis. In politieke kringen te Bei lijn acht men dan ook oen uitbreiding v»h het aantal sta ten, dat aan dezen hoveiligingsaiheitl deel neemt, niet alleen mogelijk, doch ouk zeer waarschijnlijk. Vanzelf richt zich dan do aandacht op het drie mogcndheden-pacf, hetwelk tegenom den verwoestenden arbeid der Komintern de nieu we orde in verzekerde levonsruimten stelt. Voor wat betreft do Europeesclie levensiuiinte is or nog plaats genoeg voor ianden, die aan deze nieuwe ordening wenschen mee te werken. En ook hieromtrent doen geruchten de ronde over het toetreden van nieuwe sla- ten,. vooral van die, welke zich reeds door den inzet hunner militaire krachten bij den strijd tegen de bolsjewisten in de rijen der orde- tiingsmogendheden hebben geschaard. De wapenstilstandsverhouding tusschen Duitschland eenerzijds en verschillende \Ycst- Ëuropeesche mogendheden anderzijds, is ver moedelijk do oorzaak, dat laatst bedoelde ian den niet ter bijeenkomst zijn uitgenoodigd, hoe wel het natuurlijk in eerste instantie slechts gaat om een verlenging van het pact, dus om de staten, diereeds bij het anti-Kominternpact zijn aangesloten. Dat ook in de nog afzijdig staande landen behoefte wordt gevoeld aan een verdediging legen de Komintern, lijdt geen twij fel, evenmin als het feit, dat zij op aanvrage met vreugde in het pact zullen worden op genomen. Het D.N.B. meldt nader: Hedenmiddag om 12.30 is in de ambassa deurszaal der nieuwe rijkskanselarij de voor de wereldpolitiek belangrijke officieele plech tigheid voltrokken, waarbij uit naam van den Führer en de rijksregeering de rijksminister van buitenlandsche zaken, Von Ribbentrop, de vertegenwoordigers van het in het anli-Ko- mintempact vereenigde staten heeft begroet, evenals de vertegenwoordigers van, de ïcgee- ringen, dio gevolg hebben gegeven aan de uitnoodiging tot toetreding door de inogendr' heden die reeds lid waren van het pact. Nadat de vertegenwoordigers van d^ vor- dragmogendheden het protocol tot verlen ging van den geldigheidsduur van liet antikomintempact met nog vijf jaar had den onderteekend, maakten de vertegen woordigers van Bulgarije, Denemarken, Fin land, Kroatië, Roemenië en Slowakije op plechtige wijze bekend, dat hun landen toetraden tot dit pact tegen don bolsje- wistischen wcreldvjjand- Vorvolgons leis dö rijk-smi nistcr van buiten- j landsche zakep een telegram voor van den Cht- nceschen minister van buitenlandsche zaken, dr. Tsoerain Jee aan de rijksregeering, waarin werd medegedeeld, dat de Chineesche nationale regeering eveneens toegetreden is tot liet anti- kominternpact. Behalve de in Berlijn.vertoeven de staatslieden der anti-kominternpaci-mo';1 luihe den waren bij de plechtigheid aanwezig do leden der delegaties, het corps diplomatique der paet- mogendheden en de vertegenwoordigers van de binnen- en buitenlandsche pers. De blokkade van Somaliland. Uit een door de Paris Soir" afgedrukte briefkaart uit Dzjiboeti blijkt, dat den lslen No vember een Fransche duikboot er 111 geslaagd is do Engeischo blokkade aan de kust. van Somaliland te doorbreken en eonige levensmid delen voor de kolonie aan te voeren. Do besprekingen ie Washington. Associated Press meldt omtrent de besprekin gen, die gedurende het weekeinde te Washing ton hebben plaats gevonden tusschen de mo gendheden, die belang hebben bij de kwesties intake den Stillen Oceaan, dat daaraan hebben deelgenomen de Brilsche ambassadeur, lord Halifax, de Australische gezant Casey, de gezant van Nederlandsch Indié, Loudon, en de amLas- sadeur van Tsjoenking-ChincIloe Sjih. Omtrent de besprekingen word geen mededee. ling uitgegeven, doch ambtenaren van het Ame rikaansche ministerie van buitenlandsche za ken deelden mede, dat do besprekingen gediend hadden voor de uitwisseling van inlichtingen en dat bizondere beslissingen onwaarschijnlijk waren. Turkije beperkt zijn scheepvaart. Do Turkscho regeering heeft aan alle Turk scho-schepen het varen op de lijn Islanboel en de Bulgaarsche havens verboden. Het verbod is een gevolg van de herhaaldo torpedeering van Turkscho schepen door bolsje wistische duikbooten. «te#* Slechts met speciale, voor dit onbegaanbare terrein geschikte voertuigen en aware trekmachines is liet -mogelijk Lier voorwaarts te komen. (PK. ilcrher, Atlantic, Zander m) Stockholm, 24 Nov. (A.N.P.). Do naar Londen uitgeweken voormalige Nederland- sche regeerang heeft een communiqué ge- bliceerd, waarin verklaard wordt, dat do bauxiet-mijnen in Suriname, dio ruim zestig procent van de behoeften der Amerikaan- sclie alumiuium-industrie dekken, onder be scherming van de Vereenigde Staten zullen worden gesteld. Amerikaanscho troepen zullen naar Suri name worden gezonden. te New York, 24 Nov. (D.N.B.). Het Witte Huis heeft officieel bekend gemaakt, dat do Amerikaansche. regeering een contingent troe pen naar Nederlandsch Guyana (Suriname) zal sturen. Het optreden wordt gemotiveerd met de verklaring, dat de bauxiet-mijnen aldaar „beschermd" moeten worden. Deze bauxiet-mij nen zijn voor de Amerikaansche aluminium- industrio van groote beteekenis, In zijn op 20 October jongstleden te Utrecht gehouden redevoering, ter gelegenheid van de scholingsbijeenkomst van functionarissen der N.S.D.A.P. en der NjS.B., heeft ir. Mussert geprotesteerd tegen de verkwanseling van de Ncdeilandsche koloniën ddor de Nerderlandsche emigrantenregcering te Londen. Ofschoon Mus sert in deze rede voorioopig alleen van Cu- raêao sprak, bleek hij met vooruitzienden geest terstond het gevaar te hebben ingezien van den.-» onverantwoordelijke politiek, welke tot noodlottige gevolgen aanleiding moet geven. Hoe ,ocd de leider der N.S.B. destijds heeft inge zien dat na Curasao andere deelen van het Ne- derlandsche rijk aan het Amerikaansche impe rialisme ten piooi zouden vallen, blijkt uit een communiqué, dat door Gerhrandy, den leider van het Nederlandsche emigrantencomité te Londen, is uitgegeven en dat den volgenden inhoud heeft. „De bauxictmijnen in Suriname leveren goed zestig procent der behoeften van de Amerikaan sche aluminiumindustrie, die van vitaal belang is voor de verdedig"ragT der Vereenigde Staten, van liet Westelijke Lkiffiad én van, de volkeren dia' zich' actief tegen verdedigen. Dientengevolge is'het noodzakepjk, de veiligheid van dczlo mijnen volkomen te' waarborgen, 111 verband met de eischen welke de toestand van dit oogenblik stelt. In normale omstandigheden zou de regeering van het koninkrijk der Neder landen voor de verdere versterking der verdedi ging van Suriname een beroep gedaan hebben op de in Nederlandsch Indië beschikbare strijd krachten. Gezien den toestand van dit oogen blik in het Zuidwestelijk deel van den Stillen Oceaan, was het evenwel niet aanbevelenswaar dig dien weg in te slaan. Ook schijnt het niet aanbevelenswaardig, strijdkrachten le onttrek ken aan het Nederlandsche legioen in Engeland, dat gereed moet blijven voor de taak der bevrij ding van het moederland. Om bovenstaande redenen hebben de regeerin- geu van Nederland en van de Vereenigde Staten overleg gepleegd- en dit heeft er toe geleid, dat de regeering der Vereenigde Staten troepen naar Suriname zal sturen om daar met de Nederland sche troepen samen te werken. Tevens heeft de Nederlandsche regeering do regeering van Biazilië verzocht, aan deze defen sieve maatregelen deel te nemen en men kwam overeen, dat Brazilië voor dit gemeenschappelijk doel bizondere militaire maatregelen zal treffen op zijn aan Suriname grenzend gebied en een delegatie naar Paramaribo zal sturen. Deze delegatie heef! lot taak van gedachten te wisse len en tot een accoord te geraken over alle andere maatregelen die geschikt zijn om aan de gemeenschappelijke veiligheidsmaatregelen der Nederlandsche, Amerikaansche en Brazilinan- sghe troepen een zoo groot mogelijk effect te geven". Tot zoover Gerhrandy. Het spreekt vanzelf, dat het Nederlandsche volk de poging om recht to praten wat krom is, terstond zal doorzien. Het Nederlandsche volk zal zich geen zand in de oogen laten strooien. Immers, uit mets in dozc verklaring van Gerhrandy blijkt, waaruit de zoogenaamde bedreiging van de bauxiet- mijnen bestaat, tenzij gedacht is aan liet Ame rikaansche imperialisme of aan eon nieuwen aanval van de Britten, die er destijds niet voor teruggeschrokken zijn Curasao te bezetten .Blijk baar heeft Gerhrandy zich niet kannen verzetten tegen den mach 1 honger van den dollar-moloch, en heeft hij nu deze uitvlucht verzonnen ter opzichte van de onvervreemdbare bezittingen van bet Nederlandsche volk. liet spreekt vanzelf dat het Nederlandsche volk zijn recht op zijn overzeesohe bezittingen niet prijs zal geven, zooals dit door Mussert in zijn te Utrecht gehouden rede nadrukkelijk en duidelijk is vorldaard. Een krachtig protest tegen deze willekeurige handelwijze van het „Ne derlandsche" emigrantencomité zal in geheel Nederland eenparig opklinken. Vliegergeneraal "Wilberg verongelukt. De generaal der vliegers Helmuth Wilberg is op 20 November tijdens een dienstvlucht doo dclijk verongelukt, tengevolge van het neerstor ten van zijn vliegtuig. Met hem heeft een der oudste vliegcroffie.ieren der Duitsche weermacht den vlicgerdoou gevonden. Do pantserkruiser „Dunkerquc" hersteld. Naar dc „Malin" meldt, is de Fransche pant serkruiser Dunkerque, die hij den Engeischen aanval op Oran door beschieting zwaar was be schadigd, hersteld en'kan thans weor in dienst, genomen woiden. Het communiqué van Maandag van liet Ita- liaanscho hoofdkuattier luidt: „Ook gisteren, op don vijfden dag van den giooten slag in de Marmanschc woestijn, tus schen de Duitsch-Ilatiaansche en de Britsche strijdkrachten, lustten de wapeneit geen oogen blik van den ochtend lot den avond. In den viexhoek woestijn van Tolnoek-Bir ei Gohi-Sidi Omar Soiioem, weiden opnieuw hardnekkige ge voelden te land en in do lucht gelcveid. Nieu we uitvallen uit de vesting Toluook, door dc-n vijand ondernomen met vele gepantserde strijd middelen, werden op doeltreffende wijze bestre den door onze infanterie en artillerie, in nau we samenwerking nut Duitsche detachementen In dezen sector leed dc vijand zware verlie zen ;»an manschappen, lerviji minstens 50 pan'- senvagens en andere gepantserde stujdmidde- lon huiten gcecht weiden gesteld. Ten zuiden en zuidwesten van de vesting hebben Italiaansche divisies in samenwerking met Duitsche panfsorafdce'ingen en gesteund door afdeelingcn van de luchtmacht der sjfil- mog&idlieden, aanzienlijke vijandelijke pantseraf- deelingen vernietigd, waarbij vele pantserwa gens en auto's vernield of zwaar beschadigd werden. Er werden gevangenen gemaakt, terwijl de vijand aanzienlijke verliezen leed. Ten westen van Soiioem hebben do Britsche strijdkrachten aanzienlijke Verliezen geleden. Eenigo Britsche afdeelingcn hadden zeer te lijden of werden geheel vernietigd, zooals de vierde pantserbrigade, welker commandant, ge neraal Sperling, gevangen wc-id genomen. Aan het front van Soiioem, waar de divisie Savona sedert den namiddag van den 22sten onafgebroken in gevechten is gewikkeld met vijandelijke strijdkrachten, die woidcn gesteund door hevig artillerievuur, gepantserde afdeelin- gen en luchtmacht, volgden aanval en tegen aanval elkaar voortdurend op. Talrijke gepant serde voertuigen van den vijand zijn reeds vernietigd of onbruikbaar gemaakt. Onzo strijdkiaeliten, die hardnekkig verzet bieden, hebben den aanvaller groole verliezen toegebracht Het afweergeschut der disisie heeft twee vijandelijke vliegtuigen 'neergeschoten. In talrijke luchtgevechten hebben \o!gcns .de tot dusverre ontvangen lapporten Duitsche jacht- vliegers tien vijandelijke vliegtuigen neergescho ten. Onze jagers hebben veertien vijandelijke vliegtuigen neergeschoten en vele andere met succes bestookt met maclnnegeweeivuur. De gemotoriseerde Britsche colonne, die in do woestijn van Cyronaica was doorgedrongen, heeft een annval gedaan op een onzer kleine vooruit geschoven stellingen ten zuiden van de oase Dzjala, welker bezetting na een hnrd- nohkigo verdediging, waarbij den vijand ver liezen werden toegebracht, word overweldigd In den sector van Gondar in Oost-Afrika plaatselijke gevechten van onze vooruitgescho ven afdeelingcn en doeltieffend aitillcrievnur uit Gondar. Onze jachtvliegors hebben vijan delijke tentenkampen ten zuiden van Azozo met machinegeweervuur bestookt. Ten westen van Mersa Matroeh is een groot vijandelijk stoomschip, dat door vier torpedohoot- jagers begeleid werd, door twee torpedo's van onze torpeaovnegtuigen getroffen Onze torpedo- vliegtuigen hebben ook een vijandelijk vlieg tuig neergeschoten en keerden, ofschoon zij zwaar beschadigd waren, op hun basis terug. Het stoomschip bleef met slagzij liggen. Ten westen van Tobroek is een gewapend Engclsch motorvaartuig opgebracht; de bemanning is ge vangen genomen." Rijksmaarschalk Ooering heeft naar aanlei ding van den dood van kolonel Móidors een dagorder tot de luchtmacht geacht, waarin o.a, wordt gezegd: In diepe ontroering slaan wij aan de baar van onzen besten en dappersten man. Onbe grijpelijk is het ons allen, dat onze roem rijkste vlieger met meer in onze gelederen staat. Als een stralende komeet ging zijn jonge helden leven aan ons voorhij, als oen voorbeeld van ouoverwinlijketi strijdlust en voorheeldelooze dapperheid. Zegevierend oj) alle slagvelden van dezen oorlog voor dc eer en vrijheid van Duifschland, heeft geen vijand hem kunnen overmeesteren. Zijn aandenken moet ons trot- sche traditie en steeds het voorbeeld van hoogde militaire deugd zijn. Zijn dapperen aanvalsgeest moet gij trachten na te volgen om aldus de leemlc aan te vullen, die zijn dood in onze gelederen heeft veroorzaakt. Daarom, voorwaarts kameraden, naar de eind overwinning in den geest van onzen onver- gclelijken held". Tctwijl de aanval van de Duitsche Roepen in den cenhalen sector van het Oostelijk front opnieuw terrein heeft gewonnen, tiachtten de bolsjewisten wederom de omsingeling rondom Leningrad te doorbreken. Zooals leeds zoo dikwijls, wierpen zij de zwaarste pantserwagens 111 den strijd om hun doel te bereiken. Deze uitvalspogingen, die do bolsjewisten bijna dagelijks ondernemen, bewij zen, dat de toestand van de omsingelde stad steeds ondraaglijker wordt. De uitvalspogingen zelf zijn volmaakt kansloos. Terwijl de pantserwagens hij de eerste uit valspogingen, zoodra zij de wegen verlieten, in het moeras eu slijk bleven steken en zoo doende zelfs door infanteristen luuton gevecht gesteld kouden worden, hopen de bolsjewisten thans profijt le kunnen trekken van het feit, dat de grond hard hevroien is. Dc Duitsche troepen echter hebben de omsingeling steeds krachtiger aangehaald, zoodal thans geen strijdkrachten al zijn zc nog zoo sleik dezen ring kunnen vei bi eken. Deze uitvalstaktick is hel eenigo, wat do bolsjewisten nog' op eigen initiatief kunnen ondernemen. Aan het ovengo gedeelte van het Oostelijk front ligt het initia tief hij de Duitsche lc-geileiding. Sovjet-kazematten opgerold, In hot gevcchtsgebied ten Westen van Moskou hebben Duitsche infanteristen negen bolsjewis tische kazematten opgerold. Deze krachtige ver dedigingswerken waren als gevolg van de vroe gere vermetigings-aanvallen reeds zwaar be schadigd. In de tot drie verdiepingen diepe ondcraardsche gangen hadden zich echter nog deelen der kazematbemanmngen verbolgen. Als gevolg van het geconcentreerde vuur der Duit sche artillerie, durfden de bemanningen niet in het pantserwerk te komen. Pas op 22 No vember toen de Duitsche stormtroepen reeds voorbij waren, kwamen zij weer te voorschijn. Door hot snelle optreden van een infanterie^ colonne konden zij niet meer ontsnappen. Zij werden allen vernietigd. Sebastopol onder vuur. De Duitsche artillerie heelt voor den oorlog belangrijke doelen te Sebastopol onder vuur genomen. In stiul en haven worden verwoes tingen aangericht. Dwangarbeider ziel Duitschen opmarsch. Het D.N.B. verneemt van militaire zijde: Ingenieur Iwan Wladimirowitsj Krylof, die wegens politieke actie was veroordeeld on 17 jaren heeft mo&len doorbrengen in dwangar beiderskampen in Siberië, heeft aan een Duit- schcn. correspondent een schildering gegeven, hoe hij in de omgeving van Toela, verborgen in een boscli, het opdringen der Duitsche troepen heeft meegemaakt. „Ik kwam vaak uit mijn schuilhoek, en luisterde naar de muziek van den slrijd, want deze was voor mij de liturgie der vrijheid. Do strijd was kort; veie bolsjewistische sol daten zagen in do Dmtschers de verlossers uil de lijfeigenschap, die zich bolsjewistische vrijheid noemde. Thans nam eindelijk de 23- jarige chaos een einde. Do volgende dagen zagen wij het geweldige Duitsche leger voorbijtrekken, pantserwagens, stukkon geschut, luchtafweorkanonnen, het einde was niet te zien. Het was niet te"- gelooven, dat dit leger reeds twee jaren vecht, de nauw keurigheid der organisatie, de kalme zelfver zekerdheid, de jonge, frissche gezichten der soldaten deden ons veiblufl staan. De bolsje wisten hadden ons dat alles heel anders voor gesteld. Bij do Duitschcrs werd ik niet weg- g"jaagd, toen ik de voertuigen naderde en alles nauwkeurig bekeek. Bij hen zag ik overal kalme zekerheid, terwijl ik hij ons slechts argwaan had loeven kennen." Drie vleeschloozc dageu in Zwitserland, Met het oog op do vlcescltvoorzicm'ug des lands zal een derde rlceschloozc dag in Zwitser land worden ingevoerd. Vanaf 1 December zal het verbruik van vleesch behalve op Woensdag en. Vrijdag ook ep Maandag iel boden z.jn. ranusslaml. Persdienst Xel. Door verscheidene ondernemingen, voor wel ker personeel een door den secretarisgeneraal van het departement van sociale zaken goed; gekeurde wachtgeldregeling geldt, wordt ge klaagd over late uitbetaling van het subsidie, waarvoor zij in aamneiking komen. Teneinde den gang an zaken ten deze te be spoedigen zijn door genoemden secretaris-gene raal terinjjuen vastgesteld, waarbinnen de on dernemingen haar declaraties bij de gemeente besturen moeten indienen. Uiterlijk 31 Decem ber 1911 dienen door de betrokken gemeenten tc zijn ontvangen de declaraties, bclrckkmg hebbende op subsidie in wachtgolduilkeeringen, verstrekt over het tijdvak 30 December 1940 tol en met 30 November 1911. Declaraties be trekking hebbende op dit tijdvak, welke na 31 December 1911 bij de gemeenten inkomen, kun nen door de gemeenten slechts worden voldaan na machtiging van den secretaris-generaal. Deze machtiging zal uitsluitend worden verstrekt, in dien zeer bizondere omstandigheden oorzaak zijn geweest van de le lale inzending. Dc decla raties wegens subsidie in wachlgeldiutkecnngeti, verstrekt over tijdvakken 11a 30 November 1941, behooren, vooi elke kalendermaand afzonder lijk, hij dc gemeenten Ie zijn ingediend vóór den koristen dag van de kalendermaand volgend op die, waarop de m Roeringen heirekking hebben. Bij te ialc inzending zal een zelfde gedrags lijn worden gevolgd als voor de declaraties over de eerste eLC maanden \an 1941 is voorge schreven. Ook voor de gemeentebesturen zijn thans termijnen vastgesteld, waarbinnen zij og> hun beurt hun declaraties wegens bovenbedoelde sub sidies bij het departement van sociale zaken moeten indienen. Overigens, zoo merkt de secrclaus generaal oog op in een ten zake aan de Inugemeestérs der gemeenten verzonden rondschrijven, zal het wellicht aanbeveling verdienen, bij gpblekpn kieine verschillen in de declaraties der onder nemingen, de- betaling daarvan niet lie laten vachten, totdat allo verschillen zijn opgeheven doch een' deel van het deciaratiebedrng hij wijze van' voorschot iebetalen. V Kostbare buit aan bontmantels. In den nacht van Vrijdag.,op Zaterdag"-j.l. is hij de firma Gerzon" aau de Kalverstraat" te Amsterdam, een groote diefstal gepleegd. Uit een Vitrine op de eerste verdieping' wer den 24 bontmantels ter waarde van f 11000, ontvreemd.

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 1