Laatste Nieuws Advertentiën Nederlands nieuwe koers Bedrijvige handen Blauw - blauw! Rechtszaken Gemengd Nieuws EERSTE BLAD DER SCHIEDAMSCHE COURANT Donderdag 27 November 1941 E. G. v. d. Boven kamp Afscheid als directeur der directe belastingen Uitreiken van winterkleeding door de Winterhulp VRIJZ.-GODSDIENSTIGE PREDIKING Dr. K. F. Sparnaaij, BINNENLAND inkrimping van de bloemkwekerij Ten. behoeve van de voedsel voorziening Een ontwikkelingsgang door maken Voorbereiding van het muziekgilde Te actief geweest Italiaanse!» weermoefitsberlctit Sidi Omar heroverd Hevige strijd in de overige sectoren Geên Amerikaansche troepen naar Ned. Indfe Clandestien zeepfabrikant beboet BEURS VAN AMSTERDAM ■/o f? V, tfi-ksy De heer E. G. van den Bovenkamp, direc teur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen over de provincie Utrecht c.a., die van 1912 tot 1930 hier ter stede inspecteur van de directe belastingen, invoerrechten en accijn zen was en hier ter stede een vooraanstaande plaats innam hij was o.a. lid van den gemeenteraad zal 1 December as. tie neerleggen. In verband daarmee is nu ge huldigd door een deputatie van de Broeder schap van Rijksontvangers m de provincie Utrecht, Zuid-Holland (ged.) en t Gom. De heer Ten Cate, ontvanger te Amersfoort, te- tuigde den scheidenden chef dank voor de prettige samenwerking en de wijze Waarop de belangen der ontvangers steeds werden begre pen, waarbij werd gewezen op het fo", dat de 'wotiing van den directeur voor tï'i ieder steeds gastvrij openstond. Deze huldiging ging vergezeld van een jrachtig geschenk, waarvoor de heer Van den Bovenkamp dank bracht, even als voor de aangename woorden. Hij verzocht dien dank over te brengen aan de overige leden van het corps, waarvan hij reeds per soonlijk afscheid had genomen. Later op den dag kwamen alle, inspecteurs, dar directe belastingen, die der invoerrechten en accijnzen en van de 'registratie en de rijks- accountant hun opwachting maken. Nadataan mevrouw v. d. Bovenkamp Diesselhnis bloemen waren aangeboden, voerde do heer Petter, hoofdinspecteur te Utrecht, het woord namens allen. Spreker memoreerde daarbij ia de eerste plaats dat na de komst van den heer Van den Bovenkamp in 1930 het aanzien van het dienstvak was toegenomen, wat ook van invloed was geweest op de positie van den belastinginspecteur, wiens func tie nu eenmaal tot de minst benijdenswaar dige- behoort. Spreker huldigde den heer v. d Bovenkamp in verband met hetgeen bij in zijn 44-jarigen diensttijd had gepresteerd, bizonder gedurende zijn lS-jarig verblijf te Schiedam, waarvan hij de meest-aangename herinneringen medebracht. Hij wees daarbij op het nauwe contact dat met de inspecteurs werd onderhouden en bood als herinnering aan de prettige samenwerking een zetel aan. De heer v. d. Bovenkamp, bij zijn antwoord, uitgaande van het bekende gezegde ,,Partir c'est mouxir un peu", gat te kennen hoezeer hij het dienstvak in-de 4-1 dienstjaren had lief ge kregen, en zeide dat hij in die periode ambte lijk geen moeilijkheden had ondervonden. Hij noemde het een voorrecht den fiscus zóólang te hebben mogen dienen en wees daarbij op de onkreukbaarheid van de leden van het corps in liet algemeen. - De elf jaren die hij als directeur van het dienstvak te Utrecht had doorgebracht, noemde hij een gelukkige periode, omdat de samenwer king nooit gestoord was geweest, hetgeen voor een groot deel het gevolg was van de ka meraadschappelijke houding der inspecteurs. Hij sprak de hoop uit, dat de bestaande vriend schap ook na zijn aftreden zou worden be vestigd. De vriendelijke woorden die zoo juist waren gesproken, maakten het afscheid gemak kelijk en de heer Van den Bovenkamp dankte daarvoor-' ieder in het bizonder, mede namens zyn eehtgecoote. Op Zaterdag, 29 November a.s., zal de heer Van den Bovenkamp afscheid nemen van zijn bureaupersoneel. - De kleedingstukken, welke bij de door het rijksbureau voor de distributie van textielpro ducten georganiseerde winterkleeding-actie zijn binnen gekomen, zullen door bemiddeling van Winterhulp Nederland aan de daarvoor in aan merking komende personen worden uitgedeeld. Daartoe zullen de plaatselijke directeuren en/of huurtschapshoofden der W.HN. worden inge schakeld, die zich daaromtrent met de plaat selijke kleedingcomité's in verbinding zuilen stellen. Personen, die voor deze kleeding in aanmerking wenschen ..te komen, zullen het normale „aanvraagformu'ier van hulpverleening" bij het plaatselijk bureau der W.H.N. moeten indienen. De ingekomen aanvragen zullen door de huurtschapshoofden nauwkeurig worden on derzocht. De kleeding zal gedesinfecteerd wor den bij plaatselijke wasch- en/pf telricheer- inrichtingen, terwijl evenfueele kleine repara ties op kosten van W.H.N. zullen worden uït- gevoerd, zoodat de menschen kleedingstukken zullen ontvangen, welke waard zijn uitgereikt ie worden. Het uitreiken zal geschieden tegen halve punten-waardeering, zonder dat een spe ciale vergunning wordt Vereischt. Slechts punten der textielkaart 2de en 3de periode, toeslag- kaarten, A.K. en B.K. punten zullen geldig zijn voor dit verstrekken van kleedingsSitkken. Zoo men weet, zijn hier ter slede maar weinig kleedingstukken ingeleverd! Kerk Ned. Prot. Bond Westvest 90 ZONDAG 3-0 NOV., voorm. 10.30 uur. Wassenaar In aansluiting op de reeds eerder bekcuo geworden plannen tot Inkrimping van de bloem- kweekeri), teneinde grond vrij te maken voor den verbouw van tuinproducten, kan thans wor den medegedeeld, dat de inkrimping zal worden toegepast op basis van. het feeltrecht, zooals dit op het einde van. het jaar zal luiden. Voor open grond wordt de inkrimping gesteld op 30-pCt. voor alle bedrijven. Voor glasculturea op.45 pCt. van elke categorie glas voor bedrij ven, die op 31, December a.s. van kassen en bakken tezamen meer dan 230 M2. teeltrecht bezitten. Bedrijven, die op het einde van het jaar minder teeltrecht aan glas hebben dan r -'*-■> behoeven hun glascultures dus niet rn te krimpen. Men zat verplicht zijn op de door de in krimping vrijgekomen oppervlakten warmoezern- cnltuur"* te leien. attrdaPPe!en met Voor open - grond gaat de inkrimping in op Januari 1942, voor glascultures eveneens op genoemden datum, doch slechts voor 20 pCt. daarna geleidelijk tot X April nog eens 25 pCt Verdere, vrijwillige, inkrimping, waarvoor ver goeding door de Nederlandsche sierteeltcentrole kan worden gegeven mits de kweekers op deze gjgnden groenten zullen telen, is nnjgelijfc. De overheid heeft de hierboven uiteengezette regeling getroffen, daar ten .behoeve van de voedselvoorziening meer groenten gekweekt moet worden. Dit is alleen mogelijk, indien bui len de reeds beteelde oppervlakten, daarvoor grond vrijkomt Het spreekt vanzelf, dat al brengen bloemen wat vroolijkheid in het leven voor de instandhouding van de volkskracht groenten, als onontbeerlijke voedingsstof, belang rijker zijn. Het aangename moet nu eenmaal voor het nuttige wijken, waar het gaat om de voeding van ons volk. Aangezien uit de genoemde percentages van gedwongen vermindering der bloemkweekerijen (25, 30 en 45 pCt) blijkt, dat, nog afgezien van verdere vrijwillige inkrimping, een belang- rijk <8eel van den grond, welke nu voor de teelt van bloemen wordt gebezigd, vrijkomt voor groen tenteelt, zal deze maatregel onge twijfeld bijdragen tot de verbetering van onze voedselpositie. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Over Nederlands nieuwe koers heeft de voormalige gevol machtigde van den Rijkscommissaris voor de provincie Noord-Brabant, e heer Ritterbusch, dezer dagen te Berlijn bet woerd gevoerd door de Deutscb-Nieder- landische Gesellscbaft. Spreker behandelde tlaarbèj de t»ak en de politiek van den Rijkscommissaris, welke niet alleen, wat be grijpelijk is, in Nederland op misverstand stmtten, doch die ook door menigen Duit/»cher verkeerd worden begrepen. Door de opmerkingen van zulke gelegen heidsbezoekers aan Nederland wordt de arbeid der daar te werk gestelde Doïtschers onnoodig bemoeilijkt. De taak nu van den Rijkscommissaris cn diens staf, aldus spr., is er voornamelijk een van geestelijke op voeding en verandering der tot voor kort beerschende wereldsbechoirwing. Nederland moet niet geannexeerd worden, doch de Nederlanders moeten gewonnen worden. Dat gaat;nooit met geweld. Wij zijn niet ah» betweters gekomen. Door de snelle successen ik men in Duitschland verwend en meent dat alles in een zelfde tempo geschieden kan. Doch men verandert niet plotseling van overtuiging. Zulks vergt mocitevollcn strijd en eigen innerbjken groei. Spreker schetste dan den toestand in Nederland vó6r 10 5tei 1940 en de ontwikkeling, die de zaken sindsdien Tbebhen genomen. Het is onmogelijk de Nederlanders tot Duitschers te maken, doch zij moe ten weer tot de erkenning gebracht worden, dat zij Germanen zijn. Hun land zal dan ook in bet kader van een Germaanschen statenbond zijn zelfstandigheid behouden. En wat meer is, zij zullen gelijkgerechtigd zijn met de Duitschers. Nadat de klussenstaat over wonnen was ka<ï mcn menschen noodig; een politiek zonder menschen bestaat immers niet. En dezen vond men in de N.S.B., waartegen men weliswaar in Neder land veel bezwaar heeft, doch die toch lang te voren getoond had het juiste inzicht te hebben. Het is moei lijk voor Musscrt's partij, doch ook het nationaal- socialisme in Duitschland had het'moeilijk en slechts door strijd kan men groot worden. Daarom ook had men juist een zekere ontwikkeling van het partij apparaat opnieuw toegelaten. Deze partijen echter zijn weer gaandeweg verdwenen. Het moet en het zal aldus gelukken de Nederlanders geestelijk te winnen. Dan zal Nederland weer een voornaam en scheppend deel van Europa zijn. Blijkens een mededeeling van den gemachtigde voor de federatie van Nederlandsche toonkunstenaars, de beer E. Vint,' sal als overgang naar het muziekgild* een herordening van de "JNTetierlandsche toonkunsté naarsvereeniging plaat» hebben. De vakgroepen: Componisten, dirigenten, soEsten, orkestmusici, muziekpaedagogen of amusementsmu- sici vertegenwoordigende, maar thans nog naast elkander bestaande en parallel strevende organisatieBl worden samengekoppeld, de algemecne organisaties, die tot nu toe alle vakgroepen samenvatten, maar toch niet alle Nederlandsche musici vertegenwoordigden, tot vakgroepvereeniging gereorganiseerd. Het gevolj van samenkoppeling en reorganisatie zal zijn, dat 2< organisaties worden teruggebracht tot een zestal vak groep-organisaties. Er komt een hoogere, centrale eenheid, een overkoepeling dezer zes organisaties, die tegelijk een voorbereidend stadium in de organisatie van het muziekgilde zal beteekenen. Dit centrum zal worden gevormd door de feredatie van Nederlandsche toonkunstcnaars-verecnigingen, die reeds bestond., maar tot dit doel wordt uitgebouwd en door nieuwe statuten een nieuwe taak wordt opgelegd. Er zal ook een principieele eenheid in de leiding komen, zoowel in dc zes organisaties, als in de fede ratie van deze organisaties. Daarom wordt met het oude be8tuursstclsel gebroken en aan het hoofd va~i elk der zes organisaties zoowel als van de federatie eet. verantwoordelijk leider aangesteld, terwijl tevens aan eiken leider een raad van advies wordt toegevoegd. f "Van besturen cn leden der organisaties wordt ver wacht, dat zij aan deze herordening hun volle mede werking zullen verleenen. In eigen belang, want geen musicus zal zijn beroep meer kunnen uitoefenen, wanneer bij niet lid is van zijn vakgroep, die als zoo danig in het muziekgilde van dc Nederlandsche cul tuurkamer wordt opgenomen. Handen van moeders en verloofden, zusters, zijn druk doende met het gereedmaken van de Kerstpakketten die binnen enkelie dagen naar het Oosten verzonden zulten worden.,--Vele ver rassingen liggen op de'tafel gereed en ieder voorwerp getuigt van de liefde en toewijding waarmede de pakketten worden gereed gemaakt. Bedrijvige handen trachten zooveel mogelijk in iedere doos te pakken, want de inhoud is bestemd voor hem, die men zooveel meer zou wiüen schenken, die men zoo 'gaarne deze ge schenken persoonlijk zou willen overhandigen. Maar d<-ze zonen en verloofden en broeders zijn ver weg in het Oosten, vandaar die be drijvig© handen die pakketten pakken, pakket ten met Kerstgaven voor hen die hun plicht doen aan het Oostfront, Het zijn echter niet alleen de handen van hen die een of meer familieleden in het Oosten hebben: er zijn ook handen die met evenveel toewijding en lietde pakketten gereed maken, voor hen die geen" verwanten in het vaderland, hebben. Ook zij zullen niet vergeten worden, want ook zij maken deel uit van onze volksgemeen schap, ook voor hen zal het Kerstfeest zijn. Ook zij zuilen hun pakket ontvangen. De leden der nationaal socialistische vrou wenorganisatie hebben zich hel lot van deze vrijwilligers aangetrokken* en gij landgenoot stort uw bijdragen, omdat ,ook de onbekende vrijwilligers in het Oosten, dank zij de offervaar digheid van -hun volksgenooten, met Kerstmis verrast zullen worden met een pakket dat zijniet verwachten. Begrijpt u wat dat zeggen wil landgenoot, daar ver In het Oosten in wie weet wat voor moeilijke omstandigheden, te ervaren dat men in het vaderland aan iederen vrijwilliger gedacht heeft, ook aan dien onbekenden strij'der. Zeker dat is een extra gift waard. Stort deze op girorekening 432100 tm.v. het Yer- zoTgingsfonds VRIJWILLIGERSLEGIOEN NEDERLAND, Koninginnegracht 22, 's Gravenhage, Onwillekeurig vraagt men zich wel eens af, wat de kantonrechter toch wel te behandelen zal krijgen, wanneer deze abnormale tijd van verduisteringen en uitgaansverbod, voorbij zal zijn, want zoo langzamerhand zijn de echte kan- tongerechtszaken leeüjk lu de \erdrukking ge raakte. Een „troost" is het daarbij te beden ken, dat het aantal verkeersovertredingen en aanrijdingen dan wel weer toe zal nemen... Voorloopig behoeven de kantonrechters echter niet over slapte te klagen, want steeds vindt de politie met haar helpers, de orde- dienstleden, nieuwe terreinen, waarop- d« menschheid zich nog niet volgens de regelen van het verduisteringsspel gedraagt. Waren het eenige weken terug de onafgesehermde achter- Icihten, die het moesten ontgelden, thans heeft men de jacht geopend op die dwaallichtjes, die 's avonds op steeds wisselende plaatsen aan- en uitflitsea en in hun onschuldige reinheid heider wit, inpfaats van geheimzinnig met een blauwe voile gesluierd zrjn: de voetgan- gerslanlaaln. Wij wezen er gisteren reeds op, dat de politie den oorlog togen deze dansende, dwa lende lichtjes definitiel is begonnen en op alle fronten haar eigen zoowel als haar hulpstrijd machten heeft ingezet. Vooral de laatsten, de ordedienaien, leggen een groote activiteit aan den dag en groot is dc buit, die deze troe pen dagelijks maken. Zware staaflampen zoowel ais kleine knijp-dynamo's, alles is van hun gading en. meedoogenloos wordt het ingerekend als- het niet blauw genoeg is. Is het dat wel, dan Iaat men de zaak blauw-hlauw. Dat vooral de hulptioepen in hun strijd lust wel eens te ver gaan, bleek gisteren evc-nw el. Dat was het geval van den boekhouder P. P. is een zeer consciëntieus man, die er niets voor voelt zijn zaakjes niet in orde te heb ben. Alles is bij hem steeds tip top, wat je noemt af! Ook natuurlijk zijn voetgangerslan- taarn. Een prachtig diepzee-achtig blauw wijst den boekhouder steeds den weg door het duis ter. Wat wilde echter het noodlot? P. was op een avond bij een vriend op bezoek en het oceaanblamve lampje begaf het. De vriend wist raad en verstrekte P. een doodgewoon fietslampje. nog zoo'n ding uit de oude doos met wit licht. Voor geen geld ter we reld ging P. daarmee echter de straat op. Hen zocht en vond een ediophaan bonbon papiertje, dat welk groot geluk blauw was. Wie niet sterk is, moet slim zijn, wit is wit, maar achter een bpnbonpapiertje is het blauw en welgemoed gaat P. op weg. Daar schieten twee kampioenen van de duis ternis, strijders tegen ajies wat wit. is, uit een duister portiek- en slaan hun slag. Natuurlijk was de boekhouder zeer veront waardigd, maar hij bedacht "-dat men beter het laatst kan lachen .en gisteren was zijn dag gekomen. Ter zitting waren alle spelenden uit liet drama, plus de omstreden lantaarn, aanwezig. De lampen in de zaal gingen uit en toen* beleefde P. zjjn triomf, want een oog strelend groenblauw licht vloeide uit des kan tonrechters hand. De twee voorvechters van het bleuw zeiden niet veel, want even te voren, hadden zij pertinent beweerd, dat de lantaarn eenf iidider wat richt xiUit rri jtüdlij P. werd schuldig verklaard, zonder dat straf werd opgelegd, want wet is nu eenmaal wet en groen blauw is geen gewoon blauw en dat moet het toch zijn. Vrijspraak gewerd hem dus niet, maar ook zoo zal hjj tevreden zijn geweest... Niet altijd lukt het, want de jongeman, die even later naar voren trad en indachtig dit goede voorbeeld eveneens vertelde dat zjjn lantaarn een blaujw licht had uitgestraald, kwam van een. koude kermis thuis. -Zijn lamp werd gebaald, maar nu, behoefde er.geen „duister" spelletje van gemaakt te worden. Het was zoo vel te constateeren, dat het blauwe papier, dat de jongeman in zijn lamp geplakt had, met voldoende kon zijn. liet werd dan ook f2 of een dag met verbeurdverklaring van de lantaarn. Het feit dat hjj er althans iets aan gedaan had deea hem f 0.50 verdienen, want de andere overtreders .kregen allen een rijksdaalder. De aandacht, die aan de lantaarns besteed wordt, doet die voor de woonhuizen geenszins verslappen. Ook gisteren stonden weer eenige verduisteringsovertreders terecht. Dat ook hier op alle slakken zout wijrdt geiegd bieek uit een geval in de Van Leeuwenhoeekvtraat. Een mijnheer trad naar voren en droeg op plechtige wijze iets mee, dat alsnog aan de belangstellende blikken -onttrokken werd door een bonte doek. Voorzichtig plaatste hij het geheimzinnige geval op het lessenaartje naast het hekje en toen de kantonrechter de noodire formaliteiten had voorgelezen, achtte hij hét oogenblik gekomen om tot de onthulling van het mysterieuze object over te gaan. Alsof het een monument voor een groot staatsman gold, zoo voelbaar was de spanning waarmee mei toeschouwde. Een zwierig gebaar en aan het oog vertoonde zich een schemerlampje van minimale afmetingen. „Ach", zei de bezitter, het doekje nog in de hand, „ik dacht zoo, ,het zou wel eens aar dig zijn als de heeren het voorwerp waarmee de overtreding begaan fs, zeil in oogenschouw namgn". Zoo ving bet aan en een vurig pleidooi volg de, vol formeele zinswendingen en redenaars- achtige stembuigingen. „Het schijnsel was zoo mimiem, mijnheer de kantonrechter", sprak de would-be advocaat, „dat ik met moeite een goede vergelijking er voor kon vinden. Tenslotte leek deze mij ds beste: de glans was die van een vrouw die zich voor het eerst blanket en het nifit voor haar man- wil weten. Ik dank u, mijnheer de kantonrechter", filet een vol dane glimlach zag de man den magistraat aan, maar deze bleef koel en. wees snel vonnis f2 of een dag. Gedesillusionneerd dekte de pleiter het lampje weer toe en droeg het de zaal uitv Frauduleuze handel in rogge. De crisis-controledienst heeft in Garderen een groote fraude onldekt. Duizenden kilo's rogge werden verhandeld buiten de distributie om, voor 55 cent per kilo. Brj de fraude zijn niet alleen verscheidene landbouwers, maar ook eenige molenaars en bakkers "betrokken. Beperkt reizigersverkeer in Engeland. In het Engelsche Lagerhuis is bekend ge maakt, dat het reizigersverkeer by de En gelsche spoorwegen den geheelen winter door beperkt zal zjjn. Rome, 27 November. (Stefani). Het543ste communique van bet Italiaansche hoofdkwartier luidt: In de filarmaiisclie woestijn bevinden de strijdkrachten der spil zich nog steeds in nau we tactische samenwerking in hardnekkigea strijd met de Biitsche strijdkrachten in het gebied ten zuidoosten van Tobroek en aan het front van Solloem. Ook gisteren'zijn aan zienlijke -successen behaald. Aan het front van Solloem is de belangrijke stelling Sidi Omar door Duïlsche en Italiaansche pantserafdeeüngen her overd, .terwijl de divisie Saiona aanvallen van vijandelijke pantserwagens afsloeg. Onafgebro ken worden. Engelsche gevangenen binnen go- bracht to Bardia, dat hecht in onze handen is. Meer naar liet westen bevond zich de divisie Ariete in heiigen strijd niet gemotori seerde afdeelingen en afdeelingen infanterie van den vijand. In den centralen sector kwam het opnieuw tot botsingen tussehan pantserafdeeüngen. Duitsch-Itahaansche strijdkrachten hebben een tegenaanval ondernomen, waardoor den vijand opnieuw groote verliezen werden toegebracht. -Voor Tobroek hebben onze afdeelingen we derom nieuw o uitvalspogingea der belegerden verijdeld. De verdedigingsstellingen en haven werken werden opnieuw gebombardeerd door formaties der Italiaansche luchtmacht Engel sche oorlogsschepen hebben zonder succes kust- sectoren ten Mesten van Tobroek beschoten. Vijandelijke vliegtuigen. hebben een aanval op Benghasi gedaan, eenige gebouwen werden ge troffen, doch er zijn geen slachtoffers te betreu ren. Agedabia werd opnieuw door drie vijande lijke vliegtuigen aangevallen. Een toestel van het typ© Bnstol weru door onze jachlvüegers neergeschoten. De bestuurder en dc waarnemers werden gevangen genomen. De Italiaansche en de Duitsche luchtmacht waren onafgebroken in actie en hebben krach tige aanvallen gedaan op vijandelijke concen traties van troepen en auto's. Bij luchtgevech ten heeft onze luchtmacht, die met nieuwe vliegtuigtypen opereert, in totaal dertien vijan delijke vliegtuigen neergeschoten, daarbij onder scheidde zich in het bizonder een jachtesca- drille, die in een gevecht tegen 30 Curtiss- toestellen er zeven neerhaalde en andere op doeltreffende wijze beschoot zonder verliezen te lijden. Twee vijandelijke vliegtuigen, die een onzer verkenningstoesteJlen hadden aangevallen, wer den getroffen, terwijl ons vliegtuig, hoewel het beschadjsd was, op zijn steunpunt kon terug- keeren. Do Duïlsche luchtmacht heeft Maan dag nog 6 en Dinsdag 7 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. In Oost Afrika zijn Gondar em de stellin gen in de nabijheid voortdurend door artille- rie beschoten en door de vijandelijke lucht macht gebombardeerd. Onze batterijen beant-, woordden op doeltreffende wijze het vijandelijke vuur en verijdelden verschillende pogingen van den. vijand, die onze stellingen wiide naderen. De Amerikaansche minister .van buitenland- sche zaken Cordell Huil, heeft in antwoord op vragen, tegengesproken, dat de regeering der Vereenigde Stalen .voornemens zou. zijn, ook troepen naar Nederlafidsch Indié te zenden. Het sturen van troepen naar Guyana maakt naar zijn zeggen deel uit van de politiek, zooals deze op do conferentie van Havanna is vast gelegd. Brilsche schepen verloren gegaan. Volgens „Associated Press" wordt in reeders- kringen bevestigd, dat het 6935 ton metende Brïtsehe vrachtschip „Sharistan", dat op 27 Juli naar Iran vertrok en tevensjds troepentransport- schip gebruikt werd, getorpedeerd is. Er waren 67 soldaten aan boord, die allen" vermist wor den; zestig opvarenden zijn gered. Het agentschap meldt voorts, dat het 5581 ton groote vrachtschip „Nioeto Delarrinage" in September op den Atlantischen Oceaan getorpe deerd is. Het Britsche molorfankschip „British Petrol", dat 6891 ton mat, moet eveneens verloren ge acht worden. De iet zinken gebrachte Britsche kruiser. De op den Atlantischen Oceaan tot zinken gebrachte Britsche kruiser is de „Dragon", be boerende tot de D (Dispateh)-klasse, met een waterverplaatsing van 4850 ton. Het schip liep 29 knoopen. De bemanning bestond uit 463 koppen. De Joodsche immigratie in Zuid-Amerika. De Argentijnsche regeering maakt bekend, dat een overeenkomst is aangegaan met Chili, Uru guay, Paraguay, Braziliö en Bolivia, met het doel de illegale Joodscbe immigratie te ver hinderen. De landen verbinden zich geen immi granten op te nemen, wier papieren niet voor zien zijn van een visum der autoriteiten van hun geboorteland. De overeenkomst wordt ter stond van. kracht. Communistische benden in Servië. De „Obnova" meldt uit Rasjka, in Zuid- Servië, dat een afdeeiing Servische vrijwilligers een commumstisehen koerier heeft gevangen ge nomen. Uil de daarbij buitgemaakte documenten kwamen de vrijwilligers het operatieplan van de communistische benden in dat gebied te we len. Op grond daarvan werd tot een geslaagden aanval overgegaan. 57 communisten werden ge dood, 36 gewond en 30 ongedeerd gevangen genomen. Den volgenden dag werd tot de achtervolging overgegaan, waardoor opnieuw 50 communisten den dood vonden en 143 werden gevangen genomen. In West-Seme bevindt zich, naar de „Ob nova" tut Losnitza meldt, het voornaamste centram der communistische benden in het Ros- j'anj-gebergte. Als politiek commissaris fangeert daar de beruchte jood Mosja Pijada, die uit fitontenegro naar Servië is gevlucht Tijdens een botsing met deze bende werd een gevaarlijke communistische onruststoker gevangen genomen. De Japansch-Amerikaansche besprekingen. De Amenkaausche minister van buitenland- sche zaken, Huil, heeft in het staatsdeparlement den Jupanschen ambassadeurs Nomoera en Koe- roosoë een document overhandigd, waarvan de Associated Press vermoedt, dat het- het stand punt behelst van üe Vereen. Staten ten aan zien van een vreedzame oplossing van de pro blemen betreffende den Stillen Oceaan. Ambte naren van het staatsdeparlement hebben - ge weigerd er inlichtingen over te-geven. Straatgesprekken, zooala huisvrouwen diexoo graag houden als zij* elkaar tijdens het boodschappen doen ontmoeten, zijn vaak een bron van clandestiene in lichtingen en bij een van deze gesprekken was dan ook eézFVlaardingsche* huisvrouw er achter gekomen, hoe ze aan zeep zonder bon kon komen. Een briefje met alleen bet verlangd aantal kilo's erop en afgegeven bij' een slagersknecht zou voldoende zijn. Dit deed ze prompt en inderdaad werd kort daar na op een avond de zeep in een bus bij baar thuis be zorgd. Haar plezier duurde echter^ slechts enkele uren, want tegen bedtijd werd er gebeld en de politie ver toonde zich aan de deur, nam een verhoor af en de bus zeep ging mee naar het bureau. Den volgenden dag was de slagersknecht aan de beurt en hoewel deze niet in de zaak was, stelde de politie toch een onderzoek iu op het terrein van zijn patroon. Thans werd niet naar den knecht gez~«.bt, maar naar wat anders, hetgeen dan ook te voorschijn kwam uit een autokoffer, gonje-zakken eu ouder nit een hoop hout vandaan: bussen met hjuolie cn met natronloog. Wat heeft dat met die zeep te maken?, zal iemand vragen. Het antwoord hierop werd kort daarna op het politiebureau door den knecht gegeven. Hij had reeds lang lijnolie en dacht daarvan misschien wel zeep te kunnen maken. Daartoe raadpleegde hij een boekje met allerlei wonderreeepten en las daarin, dat door lijnolie lang te roeren met natronloog een soort zeep- creme verkregen werd. De natronluog jvas gauw ge kocht en onze alchimist toog aan het werk en met succes. 1 Deze zeep, die hem aan grondstoffen 5 gulden per 100 kilo kostte, verkocht hij voor één gulden per kilo. Ondanks alle eerbied voor zijn vernuft is echter onder de huidige omstandigheden een dergelijke prijsopdrij ving absoluut ongeoorloofd en hiervan gaf de inspec teur voor de Fnjsneheerscuing le V-Gtuvcuhuge dan ook blijk, toen hij dezer dagen den slagersknecht L. dc B. te Schiedam f 100.boete oplegde, terwijl tevens verbeurdverklaring van de lijnolie en natron loog werd gelast. De Vlaardingsche slager zelf, op wiens terrein de clandestiene fabricage werd verricht, bleek hiermee in het geheel niet bekend te zijn en ging dan ook vrij uit. Bovengenoemde huisvrouw echter, P. M. L. en twee andpre vrouwen L. M. J. en Aï. K., allen wonende te Viaardingen, kregen elk als medeplichtigen aan deze prijsopdrijving f 10.boete. Medegedeeld door de Amsterdamsche Bank N.V. Kalme handel. Gedrukte markt. MeereadeeU lagere koersen. Beleggingen prijshoudend. OBLIGATIES Staatsleenlngen Nederland v.K. Ned. '41 957, 100%, 101'/» 101»/» 101'A» 95»/» l/o 4% 4°/ 8' 3% 8-SJ 24 30'/i» 93»/» 75 95 94»/» '40 I II m.b.f. *40 II '36 '87 '88 N.W.S. Ned. Oost-lndië 3% Ned.-lndié 1937 8% Ned.-Indie '87 A AANDEELEN Banken Kol. Bank255 Ned.-Ind. Hand.Bnk 164'/» Ned. Handelmij. 179 Industr. Ondern. (Binnen land} Aig. Kunstzijde Unie lö3»/2 Van Berkel120s/a Gert. CalvéHl8/» Centrale Suiker Ned. Fokker233»/» Lever Bros Unil. 168»/» Ned. Ford849»/» Philips Gloeil. G.B. 287»/» Petroleum Dordtsche Petr. 818 Kon. Petr. Mij848»/, Rubber Amsterdam Rubber 837»/g Bandar Rubber 281 Delï Batavia Rubber 282'/, Kendeng Lemboe 240 Oostkust .198»/, Serbadjadi169»/» Ver. Ind. Cult. Ond. 232 Suiker Handelsver. A'dam 498®/» Javasche Cultuur 299 Ned.-Ind. Suiker Unie 282»/t Ver. Vorst. Cultuur 143 Tabak Deli Batavia 288 Deli Mij839 Senembah 284»/» Scheepvaart HoII.-Amerik. Lijn 158 J ava-China-J ap an- Lijn 186'/» K.N.S.M. Nat. Bez. 219»/, Kon. Paketv.-Mij... 297»/, Ned. Scheepv. Unie 287% Rotterd. Lloyd 187 Stoomv.-Mij. Ned... 190 KOERSEN OP 27 NOV. 1941 HEDEN 96'/,»- 100%»— 101%, 101%» 100%, 95»/» 89»/, 93%,- 75»/, n/i» Vu 95%, 94»/» 251 161'/. 153'/,— 120 126'/,- 242 230 166%- 843 286 ÖU% 840 5 1% 8 9% 9 85 4 5 1 7 9 7, 828 270»/,— 271 239»/, 196- 167 227 491. 295 284'/, 187»/,42 285 884 154»/,— 7 180 212 292 230%— 186 186 2 9 4% 7 meer dan ooit U het tcoopen van gouden en dlveren voorwerpen een kwestie van ver trouwen. Meer dan 81 (frfgjfkëil /aren schonk men ons dü vertrouwen V v. h. Kipstraat f Nieuwe Binnenweg 74

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 3