~Griepe»'i0? 'AKKERTJES STADSNIEUWS Laatste Nieuws Schied. IJsvereeniging J. D. van Meurs' Woninginr. N.V. J. SCHREUDER a j Tijinlaan 34 Telefoon 67870 Nederlandsche Arbeids dienst Firma W. van LOON Uati dingen die ti&juien, Zaterdag 29 November 1941 EERSTE BLAD DER SCHiEDAMSCHE COURANT Pag, 2 Dr. J. A. G. v. d. Veer over den Elfstedentocht Filmen en demonstraties Winterlezingen Geref. Comité Ned. Prot. Bond Een 40-jarige firma Zondagsdienst Dofeters. VERWARMINGSKUSSENS M.40 een St. Nicolaasgeschenk bij uitnemendheid. Singel 128 Telefoon 67844 'Agenda Burgerlijkestand Distributiebescheiden Textielkaarfen voor kinderen Melkkaarten Formulieren voor schoenenboiuien Verbetering. „tajla'. „Een balnacht in Palamo" SCHILDER - DECORATEUR PRIMA materiaal' voorradig FiSmnieuws „Pour ie mérite" „Een schoonzoon te veel". Aanmelding en keuring „Der liebe Augustin" „De eeuwige Jood" Prinses. ZUIVERAARS van Schepen en Gebouwen Inspecteeren van Woningen én Inboedels Stadhouderslaan 37 —.Schiedam De waarde der ver draagzaamheid BEURS VAN AMSTERDAM 7V» In de Schied. IJsvereeniging is nieuw leven gevaren, llissehiea zijn daar de twee laatste winters met hun lange gsperiodos niet vreemd aan, maar meer waarschijnlijk lijkt oi»3, dat ook de interesse van de jongeren voor do vereeni- ging een gunstigen invloed heelt uitgeoefend, terwijl de leiding toch in handen van beproefde krachten met een rijke ervaring is gelaten. De eerste bijeenkomst, door de commissie voor het hardrijden georganiseerd, is gisteravond uitstekend geslaagd. Men had ook een goede greep gedaan door de heer J. A. G. yan der Veer uit te noodigen een causerie ta houden in liaison Westhuis over zijn ervaringen als deelnemer aan den Elfstedentocht. Dr. v. d. Veer heeft in 1940 en 1941 in ons blad reeds iets over zijn tochten meege deeld, maar in een causerie kan men nog iets meer vertellen en bovendien wordt de stof ook wat levendiger opgediend. Na een korte, inleiding van den voorzitter van ido S. IJ. V., den heer N. van "Weert, die om- meedeelde, dat er nog heel wat meer op het program stond, dan alleen een verhaal over den Elfstedentocht, verkreeg dr. v. d. Veer het woord. In 1940 maakte deze als reserve-officier den tocht met 5 soldaten uit zijn sectie waarbéj 4 Friezen en in 1941 .was aanvankelijk ïr. Rössingh zijn tochtgenoot. Spr. haaide eerst iets op uit de geschiedenis van den Elfstedentocht. In de 18e eeuw is deze reeds gemaakt; in 1848 waren, het twee broers uit Oldeboorn, die hem volbrachten; ijs en wederdienende wordt bij de laatste 10-taUen jaren regelmatig gehouden en het aantal deeine- - mers beweegt zich thans om de 3000. De tocht van den enkeling is geworden het festijn van duizenden. Men moet de inspanning, die dit festijn, vor der^ niet onderschatten: le. 200 K.M. moet worden afgelegd over alle soorten ijs;. 2e. kan men er vrijwel zeker van. zijn 100 K JU. tegen den wind in te moeten afleggen3e. - spelen de weersomstandigheden als dooi, regen, zeer .strenge vorst, sneeuwstormen enz., een zeer belangrijke rol en 4e wordt "Steed3 een belangrijk deel van de route in het donker i afgelegd. v - Om zich tegen de koude te beschermen, moet men zich met zorg kleedcu en daarbij gebruik maken van kranten; het gezicht invetten: oor kleppen dragen en vooral voorkomen, dat de knieën koud en" daardoor stijf worden. Op den tocht van 1929, die bij S3 graden vorst is gemaakt zijn bij vele deelnemers lichaams- deelen bevroren, wat meestal lemerkt wordt, .als het te laat is. In 1940 hebben slechts 157 san de 3000 rij ders-de eindstreep bereikt, maar ook zij, die tot 40 KLM. voor Leeuwarden waren gekomen en daar den tocht moesten onderbreken, in verband met de weersomstandigheden, hebben het Elf stedentocht-kruis ontvangen. In den regel geeft ongeveer 1/3 van hen, die 's morgens te Leeuwarden starten, den strijd onderweg op, Men kan niet ongetraind aan den tocht deel nemen, maar dat wil ook weer niet zeggen, dat men een' strenge levenswijze'moe.t vnlgei> of b.v. touwtje moet gaanspringen, zooals boksera doen. Het komt vooral op het uithou dingsvermogen aan.. De meeste deelnemers rijden op Noren of op Friesche doorioopers; spr. prefereert de laat- sten; bij de eersten staat inen wat hoog bo ven het ijs en aheen als men zeer sterke en kels beeft, kan men het 200 K.M. op Noren uithouden. Het is coodig een paar reserve- schaatsen op den tocht mee te nemen. Aan eten komt men meestal niet toe; wel drinkt men veel. Bij den eereten tocht werd spr. 7 en bjj den tweeden tocht 4 pond lichter. Men. moet zoo rijden, dat men na de eerste 80 KJd. nog niet moe is; eerst als do helft van den weg is afgelegd, kan men zich een rust permitteeren. Men moet zijn krachten ken nen! Ieder krijgt gedurende den tocht een in zinking, maar daar moet men zich overheen zetten, wil jnen het einddoel hereiken. Na deze algemeene opmerkingen volgde een levendig verhaal van den .tocht. - Eerst werd de typische Elfstedentocht-sfeer geschilderder heerecht bij het vertrek en reeds lang daarvoor bij de meeste deelnemers een eigenaardige ner veuze stemming. De Friesche deelnemers ajD meestal het eenvoudigst en ook het doelmatigst gekleed. Het sjieke van het costuum is in den regel omgekeerd evenredig met de prestatie Heel Friesland leeft met den tocht en de deel nemers mee, wat blijkt uit de belangstelling en de hulpvaardigheid o.a. bij de bruggen. Alle deelnemers hebben zoo'n dag een zelfde gevoel, dat je vaderiandsche hart goed doek Wie deel neemt aan den.Elfstcdentocht doet dat op't meest karakteristieke nationale toermiddel en hoven dien is het de meest karakteristieke nationale toer. Een luid applaus van de ongeveer 60 aan wezigen bewees, dat men de lezing van dr. v. d, Veer ten zeerste had gewaardeerd. De heer J. A. Ronde, lid van S.IJ.V-, ver toonde een aardig filmpje, in hoofdzaak op de baan in Spieringsboek opgenomen. Op verzoek van den heer W. S. Lomars, voorzitter van de hardrijders-commissie, heeft de heer D. de Baan,- uit Den Haag, eveneens Jlil van S.IJ.V, geheel onvoorbereid eenige interessante wenken gegeven inzake de toch niek van bet hardrijden en die zoo mogelijk ook gedemonstreerd. Daarbij bleek, dat,, wil men een goed bardrijder -worden, serieuze training onontbeerlijk is. Er werd. nog een filmpje vertoond, opgenomen op de ijsbaan in de Apollo-hal te Amsterdam en tenslotte hebben de beeren Lomars Dek ker gedemonstreerd, boe men zelf zrjii Noren kan slijpen. De bedoeling is het contact lusschen de S.IJ.V. ledén, die het hardrijden willen beoefenen, reeds nu te leggen eri^zoo mogelijk samen'te oefenen. Ook zal men in den komenden winter geza mënlijk deel nemen aan groote tochten. De heer Van Weert heeft met een woord van dank de geslaagdebijeenkomst gesloten. Door het Gcrêi. Comité voor Winterlezingen is het volgend program ontworp'en: do heer J. Schouten uit Rotterdam over: Schrift on - historie; de heer. A. Algra, uit Huizum: Cul- tnurontsluiting van het Calvinisme in de gouden eeuw; A. AJgra uit LeeuwardenSchriftuurlijk koloniseeren (J. P. Coen); ds. J. W. Tunder- - man uit Groningen: Een man, in wien geen bedrog was (Mamix), en dr. J. C. H. de Pater uit Den Haag: Manringh, schipper zonder weerga- (Maurits). De eerste dezer lezingen wordt Dinsdag a.s. 'gehouden; de data vaa de andere lezingen zijn. niet vastgesteld. Ter vervulling van de vacature iu het bestuur van den Ned, Prot. Boud, atdeeling Schiedam, ontstaan door het niet aanvaarden van zijn her benoeming door den heer J. Hazewinkol, is slechts één lijst ingediend, mot den naam van den heer A. Jordaans^ die daardoor bij enkele candidaatstelling is benoemd. De heer J. G. J. van Iterson, hulpprediker, is opgetreden als hoofdleider vaan de Vrijz. Clir. Jeugdgemeenschap, in plaats van rnr. P. Sanders, terwijl mej. J. Bogarts de functie van mej. J. Voreter in de hoofdleiding heeft overgenomen. In een bestaand pand aan de Willemskade, gelegen naast de tegenwoordige gistfabriek en branderij wad op 1 December 1901 door wijlen den beer Wi Hasekamp een kleine distil leerderij opgericht, die met 6 man werkte. Dat zal dus Maandag a.s. 40 jaar geleden zijn. Een dozijn jaren na de oprichting werkten in do hoofd- en nevenbedrijven van de firma Wl Hasekamp en Co. meer dan 1000 arbeiders. Tusschen 1910 en 1914 is aan den Haveudijk een bedrijf ontstaan, -dat toen tot de grootste van Schiedam behoorde. Eerst door den wereld oorlog, toen door allerlei beperkende bepalingen en die algemeene' depressie en nu weer door dezen oorlog, werd het bedrijf ernstig getrof fen. Maar het heeft rich staande gehouden en zijn zelfstandigheid kunnen bewaren, wat slechts van enkele Schiedamsche moutwijnfabrifcanten gezegd kan worden. In verband met den hoidigen toestand alle esport naar da gebieden, waar de firma relatie's had, zijn thans onmogelijk zal het jubileum slechts in eigen kring op zeer eenvoudige wijze herdacht worden. Jubileum. Het zal Maandag 1 December a.s. 25 jaar geleden zijn, dat de heer E. A. Leenderts, thans afdeelingschef bij Electrostoom te Hiüe- gersberg, bij genoemde firma in dienst trad. De heer Leenderts, die meer dan 20 jaar voor zitter van de R.K.S.V. Excelsior was, is iu sportkringen, zbowel hier ter stede als daar buiten, bekend. Eenigen tijd geleden is, bij een huldiging van allen, die dit jaar een kwarteeuw bij Electro stoom in dienst waren, of zouden" zijn, ook de heer Leenderts door de directie en collega's reeds gecomplimenteerd. Maandagmiddag bestaat daar gelegenheid toe teG hnize van den heer Leenderts, Geslaagd. Voor het candidaatsexamen electrotechniscb ingenieur, is aan de Technische Hoogeschool te Delft geslaagd de beer C. P. Tas. Heling. Als verdacht van heiing van autobanden, af komstig van den op 19 Nov. j.l. in de Haga- straat gepleegden inbraak, is door de recherche nog aangehouden „de 41-jarige chauffeur J. W. A. Hij is aan bet politiebureau in bewaring gesteld. Da Cosfa-avond. De Geref. Rcciteerveieeniging Da Costa orga niseert den 33c Da Costa-avond op Dinsdag 23 December a-s. Er zal dan een Kerstpro- grain worden uitgevoerd, dat declamatie, zang en muziek omvat. Morgen nemen de volgende geneeskundigen den Zondagsdienst waar: v. d. Berg, Lange Nieuwstraat 175;,'De Bruyn, Nieuwe Haven 147; mevr. DuysterJamin, Burgemeester Enappertlaan 156 en Ormel, Singel 76. Apotheken, Morgen 'is .geopend de' apotheek van den heer Backer, St. Liduinastraat 58, die ook den nachtdienst waarneemt, welke; 's avonds 7 nur aanvangt SCHIEDAM. Passage Theater, 2.15 en 7.30 nor. Lajla. (Zat. en Zond. 2J.5, 4.45 en 8 u.) Monopole Theater, 2J.5 en 7.30 nur. Een bal nacht in Palamo. (Zat 2.15, 7 en 2 u. Zond. 1, 3, 6, 7 en 9 u.) Heden e.v.d. Stedelijk Museum, Hoogstraat, 10 5 uur. Tentoonstelling -van schilde rden „Stadsgezichten van Schiedam" 194L 29 Nov. Maison Westhuis, half 3. S.IJ.V. Cau serie J. D. Geeratz over -schoonrijdea 29 Nov. Musis Sacrum. Uitvoering Tamboers- en Pijperscorps „Harmonie", ter gelegen heid 121/g-jarig bestaan. ROTTERDAM 1 en 2 Dec. De Kleine. Comedie, half 8. -Ned. Opera. De verkochte bruid. BIOSCOPEN Arena, 2, 4.15 en 7 nur. Pour Ie mérite. Zond. doori. van 2 u.. af. Luxor, 1.30, 3.45, 7.45, uur. Der.Jiebe Augus- tim Capilol, Doorlvan 1.30 uur af. 'Een schoon zoon te veel. Prinses, 2.15 en 7 uur.JJe eeuwige Jood. (Zond., van 1 tot 7 unr doorl. Laatste voor stelling 7.30 n. Hangerig/koorts? NU oppassen I Neem dadelijk een "AKKERTJE" 'en vanavond nog een. Onder de woL Morgen géén Griep! Geboren: 27 Nov.: Jan Jilles.' z. van C. van Noortwijk en A. J. Bron, Louise de Coligny- straat 13. -V l Overleden: '26 Nov.: E. J. W. Levens, 4 jaar, Dr.-Noletstraat 1.' - 27 Nov.: J. M. HoUeman, 1 jaar, Nassau- laan 75. 28 Nov.: A. J.. van 't Hof, 81 'jaar, Steen- straat 17. Voor vier groepen kinderen, vermeld in een gemeentelijke kennisgeving in ons blad van gisteren, worden textiel ka art en uitgereikt in de voormalige -Toonzaal, Broersvest 95 en in Mu sis Sacrum, Lange Haven, van 9—12 uur en van half 2half 5. Maandag .zijn aan de beurt, zij,;,Wier ge slachtsnaam met B, D, R of X begint. Voor jeugdige personen worden op dezelfde plaatsen en uren ook melkkaarten uitgereikt aan rechthebbenden. Maandag zijn aan de beurt zij, wier geslachtsnaam eveneens met B, D, R. of X begint. In de St Joris Boelen en in de Alida- bewaarschool worden aanvraagformulieren' voor- schoenenbonnen uitgegeven van half 10 tot 11 uur en van 1 tot 3 uur. Maandag zijn aan de béurt zij, wier geslachtsnaam met B, D, B of X begint In de gemeentelijke kennisgeving over Melk- distributie in ons blad van gisteren moet de 4e. alinea aldus luiden: B. Kinderen, die op 1 Januari 1942 den leef tijd van vier jaar wel hebben bereikt, doch op dien datum nog geen veertien jaren oud zijn. Deze kinderen zijn geboren na 1 Januari 192S, doch vóór 2 Januan 193S. Voor deze kinderen wordt één melkkaart vorstrekt. In het artikeltje: „Naar een rationeclo orga nisatie", wordt éérfraaal gesproken van het z.g. Kominternpact, terwijl'dit had moeten riju anti- Könu'utenipact Passage. De film „Lajla'' is een product van de nog jongo Deenscho filmindustrie en als zoodanig een aangename afwisseling en tegelijk ecu in teressant vergelijkingsobject met de vrijwel on onderbroken reeks Duitsche films, die wij het laatste jaar gezien hebben. De filmkunst staat in Denemarken nog in de kinderschoenen, maar dat deze film daar van een bewijs is, kan zeker niet gezegd wor den. Wel zijn hier en daar natuurlijk duide lijke tekortkomingen' niet de producten van de Duitsche film te constatceren, maar het geheel lijdt daar uic-t merkbaar onder en is merkwaardig jrisch en aantrekkelijk gebleven. Vooral ook het spel van de nog vrijwel onbekende Beensche altisten heeft tot dit na tuurlijke resultaat bijgedragen. Aino Taube in de titelrol is een - aardige jongo Deenscho, wier spel veel voor do toekomst doet ver wachten. Zij speelt in dezo film de rol van het. meisje Lajla, dat als dochter van een Noorsche koopman door toevallige omstandig heden opgroeit tin een Lappengezin. Zij denkt ook zelf een Lappen-meisje te zijn- en haar pleegouders laten /haarj, in dien waan. Het ras-instinct verloochent'zich echter niet én het conflict komt, wanneer men baar wil -lalen trouwen met een -Lappen-jongen. Zelf is zij verliefd-geworden,.op,.d,en. zoon van den Noor- schen dominee, die pp. zijn beurt een huwelijk van zijn zoon met een Lappen-meisje niet gedoogt. De climax, die* in üe ontwikkeling van dit conflict tis-gelegd, moet groote waardeering op wekken! voor biet talent van de Deensche film makers, die met weinig ervaring op dit ge bied, een zoo suggestieve toespitsing van de problemen wisten, te bereiken. De vergeefsche wacht van Lajla bijr het kruisbeeld boven op den heuveltop is de bekroning daarvan. Aake Ohberg als 'domineeszoon is de tegen speler van Lajla. De regie voerde George Schneevoigt -A. Kleijwegt. Monopole. Heinz Riihiuann en Theo Lingen, zijn graag geziene gasten in het Monopole-theafer. Zij bren gen er al dan niét .in eikaars gezelschap nog al eens een bezoek. Een balnacbt in 'Palamo speelt in -een fan tasie miniatuurstaatje, waar een oude hertogin (Adèle Sandrock) het bewind voert. Zij is echter op een leeftijd gekomen, waarop een jongere kracht haar plaats in zal nemen en dit geschiedt dan ook. De jeugdige hertogin Stefani (Camilla Horn)zorgt voor deze vervan ging, nu de eigenlijke troonopvolger verdwenen is. Deze jongeman voelt zich namelijk meer tot de zangkunst dan tot de regeeringsplichtea ge roepen en heeft het inmiddels tot eenige. ver maardheid als tenor kunnen brengen. Toch wordt hg door den mi rtister-president bewogen naar zijn landje terng te keeren en de teugels in handen te.nemen. Stefani wil echter- niet wijken en er- volgen groote moei lijkheden. Een vroolijke bijeenkomst in een wijn kelder, waar alle leed -vergeten en alle twee dracht vergeven wordt, brengt de verademing in de benauwende kwestie. De jeugdige regeer der en Stefani besluiten'samen naar Amerika te trekken,zoodat er voor de afgetreden her togin niet veel meer overblijft dan haar oude plaatsje weer in te nemen. Heinz Rühmann én Theo Lingen geven het geheel een amusanten ondertoon als vriend en impressario vin den hertogelijken zangera - A. Kleijwegt. Hoofdredacteur en stadsnieuws: M. Stavenga, Schiedam; bnitenland: G. J. Lensink, Den Haag; binnenland: D. Maltha, Schiedam. ZN. - Arena. ■j - Het succes van de vliegerfilm „Pour le mérite" js zoo groot geweest, dat de directie besloten beeft de film een week te prolóngeeren, ioodat men ook deze week de moeilijken,gang van de ooriogsvliegers nit de wereldoorlóg door de na-oorlogsche, jaren, -kan aanschouwen. i - Capitol. Het thema van eén verwisselde .echtgenoot is iiet nieuw; Dat het toch steeds weer aangegre- pon' wordt, onderstreept hog_ eenstemeer do bizondere .plaats, die 't huwelijk in het Jeven.in neemt. Zoowel voor de k!u£btals -. voor do tragedie levert de beste gegotens.;' Indéze film 'moet hét voornamelijk komen van de dialoog, die zeer raak en tbij wijlen i Voor vrijwillige dienstneming bij den Nederiandschen Arbeidsdienst zal o.a. op Maandag 1 en Dinsdag 2 December in Den Ilaag, Huijgenspark 23, telkens tusschen 9.30 en -15.00, gelegenheid zijn voor-keu ring voor vrijwillige dienstneming. - Iedere jonge -man, dio aan de volgende voorwaarden voldoet, kan zich aanmelden bij den voorzitter van den keuringsraad. Reiskosten voor de hoen- en terugreis worden vergoed. Hot isaan te bevelen een broodmaal tijd mede te «brengen. Gegadigden moeien aan de v olgende voorwaarden voldoen: a. Nederlander zijn;. b. niet jonger dan 17 en niet ouder dan 23 jaar zijn; c. ongehuwd zijn. leder die wordt goedgekeurd, en-overigens aan de eischen - voldoet, wordt op 15 De cember 1941 opgeroepen- om gedurende 61/2 maand in den Nederiandschen Ar; beïdsdienst te dienen. ,-Na beëindiging van den diensttijd van fit/2 maand kan de vrijwilliger bij gebleken geschiktheid iu. aanmerking komen voor eon van de 3 volgende groepen: a. opleiding tot kader; b. vrijwillig nadienen gedurende nader te bepalen tijd; c. na eervol ontslag - voorkeur bjj ar beidsbemiddeling in Nederland. bliksemsnel'is hetgeen niet anders te ver wachten is, wanneer Grethe Wieisser een hoofd- rol in vervult.' Hans Nielsen speelt de rol van.„ een jonge man, die in-de lastige, doch overigens niet vreemde situatie geraakt dat éen moeder hem de onbeschoftste en gemeenste kerel vindt die er bestaat/, terwijl haar dochter, juist van het allergrootste tegendeel overtuigd is en doodeüjk verliefd op hem -wordt Het komt zoo k: dat men trouwt, maar daarvan mag Ma natuurlijk niets weten en daarom wordt speciaal voor haar een andere schoonzoon ingevoerd, een jongeman, die er wé- zen mag. Van dit feit moet op zijn beurt man lief weer onkundig blijven en dan is het fun dament geschapen voor een complex van aller zotste verwikkelingen, waarin de nieuwe schoon zoon (Günlher Lüders) zich blijkbaar zeer be haaglijk voelt,terwijl Mady Rahl in haar rol vaa ondoordacht vrouwtje, dat déze onver moede krachten opgeroepen heelt, de situatie veel minder apprecieert 'Gelukkig.-komt alles op - zijn pootjes terecht, iets waaraan niemand getwijfeld heeft. Een opvallende rol speelde Gunther Lüders, die een nieuw humoristisch type schijnt te gaan oreëeren, dat van den ietwat wereld vreemden geleerde, die zich desondanks met levensproblemen bemoeitReeds in Kora Terry vervulde hij een dergelijke rol, maar jn deze film is hij nog meer op het eerete plan ge treden. A- Kleijwegt Luxor. In het einde van de zeveatiende eeuw schijnt er in -Weenen 'een liedjeszanger geleefd, te hebben, die men der - liebe Angustin noemde en die door de tijden heen voor de Weeuere tot een legendarischen figuur "ïs geworden. Thans heeft de Ufa een film gemaakt over dezen liedjeszanger en het ligt voor de hand, dat Paul Hörbriger de rol van den voor het Weensche leven zoo représentabete'figuur van den liedjeszanger Augnstm vervult Het hof van keizer Leopold I stond in dien tijd in het teeken der Frvnr-cho zeden en conventies. Vandaar ook dat de keizer er een bijna officieele maitresse cp. na hield, die do blijmoedige spot van het Veensche publiek uitlokte. De lieve Augustin was in zijn liedjes de tolk van deze gevoelens, maar de lage kuiperijen van deze verontv- aardigdo markiezin bewerkstelligden tenslotte dat Augustin gevan gen werd genomen. Dan wordt de zwarte pest, die Weenen om streeks 1680- teisterde, als middel ingevoerd om Augustin tot symbool te maken van den on sterfelijke;» Weenschen geest De gevreesde ziek te, die van de Hongaarsche grens uit hot land als een niet te stuiten vloed, overstroomt, richt een ongekende, vernietiging aan - in de hoofd stad. Augustin blijft er in zijn diepen kerker vrij, van en^ ontsnapt ln de haast uitgestor ven stad dwaalt Augustin dan rónd, tuj bedrinkt zich en wordt in een massa-graf geworpen, waar hij zijn 'roes uitslaapt Den volgenden morgen ontwaakt' hij, klimt uit het graf en leeft verder. Dat laatste blijkt uit een slot- beeld? waar we Augustin twintig jaar later zien, als hij de onsterfelijkheid van-"ïen Ween schen geest bezingt. In deze film zijn vele goede eigenschap pen te waardeeren. De uitwerking van het legendarische gegeven heeft vooral tegen het eind» een subtiele sfeer vaa onwerkelijkheid gekregen, die liet boven de realiteit plaatst. Slechts de scène in den grafkuil valt wat uit den toon. Dit is te luguber en niet. in den geest van het overigens blijmoedige gegeven. Paul Hörbriger is zeer goed als de gé- moedolijke en serieuze Augustin. Verder vervul len Maria Audergast en Hilde Weissner hoofd rollen in deze film! A. Kleijwegt. Voor de derde maal is thans de film „De eeuwige'Jood" ia een Rotterdamse!» theater te zien. Bij.de' vorige tri alen, toen de. film resp. in Capitol en Arena vertoond werd, heb ben wij rewls uitvoerig over inhoud, en strek king geschreven. 1 Erkend deskundige voor het Telefoon 696SC Zou er wel iets zijn, ia onze wereld, dat zooveel aanleiding heeft gegeven tot allerlei onvrede, als het bezit? Wat de meuschen aan stoffelijke waarden in handen meenen te heb ben, dat wenschen zij voor zich te behouden, en wat zij beschouwen als hun geestelijk ei-mi», dom geloof of wereldbeschouwing dat trachten zij veelal, juist in tegenstelling hier mede, aan anderen op te dringen. Zoo zijn er wellicht nooit fellere oorlogen uitgevochten, dan die, waarin dc religie, in welken vorm' dan ook, zich had gemengd. Eeuwen geloden, toen de Islam in wat thans Britsch-Indiü heet, begon door te dringen, en daar in verschillende streken in conflict' ge raakte met den oud en Hiudocgodsdienst, leef de er ergens een Hindoewijzc, die do diepten van het leven had gepeild. Daar liij het. men- schelijk hart kende, dat tot twist geneigd is zag hij met zorg, dat een prediker van Mo' kammeds religie zich in de nabijheid had neer gezet, om de leer van Allah en Zijn Profeet te verbreiden. Hij bezon zich erop, hoe hij dien zendeling zou kunnen duidelijk maken - dat het voor den vrede onder de eenvoudige bevolking beter zou wezen, indien hij maar spoedig weer verdween. Maar deze Hindoe- wijze was tevens een wellevend man, die ver mijden wilde een medemensck te kwefsen. Lang dacht 'hrj na over het probleem, hoe "hij den Moslim een boodschap kon zenden, duidelijk genoeg om mét te worden misverstaan,- doch tevens zóó, dat zij hem niet zou grieven. Toen ontbood hij een van zijn dienaren en vroeg hem om een kostbare schaal te bren gen. Deze schaal vulde hij tot aan den rand met helder water, zóó, dat er geen druppel zelfs meer bij kon. Dit "eigenaardige geschenk liet hij vervolgens aan den Islam-prediker ove»> handigen. De Islam-prediker ontving het' hen» aangebo den geschenk en verwonderde er zich oyer. Maar als echt bewoner van het bespiegelende Oosten zeide hij aanvankelijk niets. Hij dacht na, wat deze zaak wel te beduiden kon heb ben. En vervolgens begreep hij! Water is im- mer£ het zinnebeeld van leven? Welnu, de Hin- doemeester had hem, door middel van zijn ge schenk, op hoffelijke manier dit willen doen verstaan: Er is aan» deze plaats, dank zij de toewijding aan onze 'oude landsreligie, zooveel geestelijk leven, dat méér overbodig' is; daar kan slechts verspilling en onvree uit voort komen. -'■• Ook de Islam-afgezant was een man, die het leven begreep, en de waarde van harmonische verhoudingen besefte. Hij besloot, dó welle vendheid van zijn collega op overeenkomstige wijze te beantwoorden. ""Hij zeide: Geef mij een rozenblad! Toen het hem gebracht was legde hij dit, in tegenwoor digheid van den dienaar, die de schaal had overhandigd, met behoedzame vingers op het water, zóó, dat er geen druppel te loor ging. Vervolgens verzocht hij hem, met een fijnen glimlach, de schaal aan zijn meester terug te - ■brengen. - De Hindocwijze op zijn beurt zon over het tegengeschenk na, en begreep. De roos is het symbool van de liefde, die alle dingen ver- dxaugten -niets voor., zichzelf .verlangt. Voor baar is altijd plaatst Deze twee wijzen werden, daar zij elkander zóó' goéd" vérstonden, van toen af vrienden. En zoo lang zij leefden werd de streek, waar zij ieder voor zich voor hun gods dienstig ideaal arbeiden, niet door twisten on der hun volgelingen verontrust Medegedeeld door de Amsterdamsche Bank N.V. OBLIGATIES Staatsleeni ngen Nederland 8J% Ned. '41 KOERSEN OP 29 NOV. 1941 V.K. 96»/» IOIVi. 101»/». 4% <1 4%' '40 I 4% II m.b.f. 4% M '40 II 3%- '36*- 3% '87 3-3* '88 H% N.WJ5. Ned. Oost-lndlö 3% Ned.-Indië 1937 3% Ned.-Indië '37 A AANDEELEN .Banken Kol. Bank Ned.-Ind. Hand.Bnk Ned. Handelmij. Industr. Ondern. (Binnenland) Alg. Kunstzijde Unie VanBerkel Cert. Calvé Centrale Suiker Ned. Fokker Lever Bros Unil. Ned. Ford Philips Gloeil. G.B. Petroleum Dordtsche Petr. Kon. Petr. Mij. Rubber Amsterdam Rubber Bandar Rubber Deli Batavia Rubber Kendeag Lemboe Oostkust Serbadjadi Ver. Ind. Cult, Ond. Suiker Handelsver. A'dain 493V» Javasche Cultuur^-- Ned.-Ind. Striker Unie - '279'/» Ver, Vorst/ Cultuur 188*/« Tabak Delf Batavia 287 Deli Mij.340 Senembah 279 Scheepvaart Holl.-Amerik. Lijn 155 Java-China-Japan- Lijn 1791/« K.N.S.M. Nat.. Bez: 2151/» Kon. Paketv.-Mij.j. 292 Ned. Schécpv. Unie 281 Vs Rotterd. Lloyd - 186 Stoomy.-Mij., Ned...187 HEDEN 95 100»/16~ lOl'/i, 1016/»« 101'/,, iooylt ïoo3/, 957* 89»/8 93»/,, 75'/:, 95 94 260 160'/, 177 154»/, 118'/, 126'/, 244 226 lf57V, 845 286'/, 813'/, 348'/, SS2 276 276'/, 238 - 193 169»/, 221'/, 95»/, 89'V», 93'/,, 75»/, 941/» 93'/, 250 160'/, 176 154 '7 1191/,— 21 127 8 244 228 167'/,— 9'/, 846 286 8 .8'/, 317»/, 845 - 385 - 276' 277" 196 -. 170 495 7 294»/, 280'/, 189»/,— 40»/, 28792 841»/,—5 281 2 V ,- 156'/,— 1 180. 1 2161/, 289 232 186'i, 187'/, Faillissementen. In de week-, van 10 tot en met 15 November 1941, werden in Nederland 15 faillissementen uitgwproken.^ met f22 Nov6m- ber 1941 werden in Nederland .10 failiisseaien- ♦•on uitgesproken. -

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 6