STADSNIEUWS De Centrale keuken Verhooging accijns gedistilleerd Verkeersprobleem op de Koemarkt Daden Iets dat niet wachten kan tri Donderdag 11 December 1941 EERSTE BLAD DER SCMiEDAMSCHE COURANT Belangrijke uitbreiding Thans f250 per H.L. ad. 50pCt. Weer marmelade en sucade verkrïjgkaar Distributie van textielproducten Uitreiking distributiebescheiden aan schippers, gestichten, enz. Werk m de Kerst- en Nieuw- jaarsweek op de werk verruimingsobjecten Pag. 2 Uitreiking distributiebescheiden Wie is aan de beurt Schoolmelkverstrekking Agenda Kantongerecht Behoort men, rond het piein rijdende, richting aan te geven? VRU2.-G0DSDIENSTIGE PREDIKING Dr. j. C. A. Fetter 88NNENLAND Engeische luchtaanvallen Nederland op de Leipziger Messe VLAARDINGEN Pas op uw poes! De ijkwet overtreden? Verkeersongeval „Oerwoud-praktijken" Nogmaals do oogkleppen 8*7*6*0*0 isSSS *3#<¥* c- .De Centrale keuken, gelegen op het ter rein van de gasfabriek, wordt aanmerkelijk uitgebreid. J Gisteren is men met den bouw van een geheel nieuwe keuken en van een aparte bergplaats voor groenten en aardupoelen begonnen. De uitbreiding was noodig, omdat thans continu in de Centrale keuken door drie ploegen wordt gewerkt, wat op den duur niet bestendigd kan blijven. De bestaande Centrale keuken heeft een normale capaciteit van 6000 iitej: per dag de nieuwe keuken, die er bijgebouwd wordt, krijgt een capaciteit van 10 000 liter; per dag zal straks dos 16 000 liter warm voedsel kun nen worden gereedgemaakt De nieuwe keuken komt "in het verlengde van de bestaande; beide gebouwen worden door een overdekte gang verbonden. Do bergplaats voor aardappelen en groenten ligt ter zijdevan de nieuwe keuken. Deze wordt practiseh ingericht met eenige schotten, zootiat men een gemakkelijk overzicht behou den kan van wat het eerst verbruikt moet worden. De nieuwe keuken krijgt 2 bakkerijen, elk van 5 ketels. De spoelbakken voor groente en voor het schoonmaken van aardappelen liggenaan de zijde van de oude keuken; achterin staan de braadpannen voor het vteesch. De uitbreiding was in hoofdzaak noodig in verband met het veelvuldig gebruik ,dat het personeel van de verschillende bedrijven van de Centrale keuken maakt. Als er seen bizondere stagnatie komt kunnen Gebr. Stalls, die ook met den bouw van de nieuwe keukeu en de bergplaats belast zijn, over twee maanden gereed zijn. Daar thans reeds met drie ploegen wordt gewerkt, zal het personeel niet behoeven te worden uitgebreid bij het in gebruik nemen van de nieuwe inrichting. De secretaris-generaal van het departement van financiën heeft in het tarief beboerend tot de Tariefwet 1934 eenige wijzigingen aan gebracht en tevens is bj "zijn besluit art. 1 paragraaf 2 van de wet van 20 Juni 18G2 ge wijzigd. Dit laatste betreft een verhooemg van den accijns op gedistilleerd. Deze bedroeg tot Ba '°e f 200; door een verhooging met f 50 is de acejns met ingang van heden gebracht op 4250 per Hi. ad 50 pCt. Op dezen verhoog den accjns worden geen opcenten meer ge heven. Ten aanzien van het gedistilleerd, dat thans in het vrije verkeer voorhanden, dan wel niet bestemming tot inslag in het vrije verkeer in vervoer is, vindt navordering plaats tot een bedrag van f 30 per H.Lmet uitzondering evenwel ten aanzien van voorraden, welke met geheeiên of gedeeltelijken vrijdom van accijns zijn ingeslagen, zooals uit gedenatureerd ge distilleerd vervaardigde re tik- en toiletwaters en van voorraden kleiner dan 100 liter. Aangifte van voorraden dient te geschieden vóór 16 December a.s. schriftelijk by den ont vanger der accijnzen. i Deze acdjnsvcrhooging heeft voorloopïg nog geen invloed op den prijs van den borrel, zoodat deze vooralsnog niet duurder zal worden. Binnenkort zal er weer marmelade op de jamboa verkrijgbaar zijn. Er is nl. een aanzien lijke hoeveelheid oranjepulp in ons land aange voerd, die thans onder de jamfabrieken wordt gedistribueerd, in een oflicieele publicatie van den gemachtigde voor dó prijzen zal dezer da gen in de bladen de verkoopprijs van dit sma- keljke artikel worden bekend gemaakt. Den banketbakkers zal het interesseeren, dat voor de verwerking in hun bedrijven tegelijker tijd een hoeveelheid abrikozenpulp beschikbaar zal worden gesteld. Tevens kan worden medegedeeld, dat ge- confïjte sucade, waarvan eveneens een ruime hoeveelheid is aangevoerd, met ingang van van daag in de kruidenierswinkels zal worden ver kocht. In verband met den iets hoogeren invoerprijs zal de winkelprijs echter enkele centen meer bedragen dan tot nu toe het geval was.. De seiretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart vestigt er de aandacht op, dat het voorschrift, Jat men verplicht is hij het fcoopen van. textiel producten op puöien van de textielkaart de dislribuliestamkaart over te leggen, niet van toe passing is, indien de houders van de distriboüe- stamkaart deze hebben moeten inleveren. Dit is met name het geval ten aanzien van: 1) Arbeidgrs, die in het buitenland werk zaam zjn 2) arbeiders, die in werkkampen werkzaam zjn; 3) personen, die lid zijn van den Neder- landschen arbeidsdienst, en 4) personen, die in ziekenhuizen worden verpleegd of in gevangenissen e.d. zjn onder- gébracht. In al deze gevallen is aan de bovenbe doelde personen een verklaring afgegeven, waar op is vermeld, dat zj hun distributiebeschei den hebben ingeleverd. Ten aanzien van de onder 1 en 2 genoemde arbeiders, is deze verklaring door den distributiedienst op de formulieren MD 2? gesteld. De personen on der 3 en 4 genoemd hebben een perklaring van den Arbeidsdienst, van het ziekenhuis •f ran de gevangenis ontvangen. Op vertoon van deze verklaring is het hun toegestaan tegen inlevering van het voorgeschreven aantal punten van de textielkaart textielproducten te koopen. Indien zj b.v. op grond van vecbljf In het buitenland "hiertoe niet zelf in staat zijn, kunnen ook hun familieleden op verloon van bovenbedoelde verklaring voor deze per sonen de benoodigde textielproducten fcoopen, vanzelfsprekend echter onder afgifte van het voorgeschreven aantal punten. Het voorschrift, dat do distributiestamkaart moet worden over gelegd, is niet van toepassing op personen van Duitsche nationaliteit, die niet in het bezit van distribatiestamkaarten zjn. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor en het daaronder be boerende ambtsgebied werd gedurende de maand November 1941 ingelegd f 45,339,74 en terug betaald f 46.056.74. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nammer 36184. Dc secretarisgenora.il van het departement van landbouw cn „vissehery maakt bekend, dat de nieuw uit le reiken bonboekjes aan schip pers en aan de inwonemlen van inrichtingen met een vaste bevolking, zooals kostscholen, gestiehfen enz. aan deze categorieën zullen wonden uitgereikt door den distnbuUedienst in de gemeente, waar de betrokken personen ver blijf houden. Voorts zullen de SoeslagfcaaxtPn voor zwaren en zeer zwaren arbeid worden uitgereikt door den distributiedienst m de gemeente, waar de betrokkenen hun arbeid verrichten. De arbeiders zijn verplicht om by de uitreiking hieiv.m een ontvangstbewijs te onderteekenen. Een papkaart voor kinderen zal ditmaal niet worden uitgereikt. Voor het beschikbaar stellen van de voorheen ojp de papkaart verkrijgbare artikelen zal evenwel de bonkaart reserve Wor den gebruikt. Veor de uitreiking aan degenen, die huis- slachtmgen verrichten en/of uit eigen graan gebakken brood gebruiken (de z.g. zelfverzor- gers) geldt een eenigszins afwijkende regeling, in verband hiermede zullen deze personen de bonkaarten ectiigc dagen later ontvangen. In tegenstelling lot de regeling, welke vorige jaren gegolden heeft, zal deze winter op de meeste werkverruimmgsobjeclen, indien althans de weersomstandigheden zulks toelaten, in de weken, waarin de Kerstdagen en de Kieuw- jaarsdag vallen, doorgewerkt worden, behalve op Zaterdag 27 December 1941. Op dezen Za terdag zal het werk op alle werkverruimings objecten stil liggen. Stopzetting van het werk gedurende Ivvee we ken zal slechts plaats hebben voor die arbei ders, die in kampen gehuisvest of bij parti culieren ingekwartierd zijn, benovens voor hen, die dagelijks per trein naar het werk vervoerd worden. Deze stopzetting zal duren van 22 December 1941 tot en met 3 Januari 1912. De arbeiders, die slechts op de beide Kerst dagen, Zaterdag 27 December 1941 en op den Kieuwjaarsdag niet zullen werken, ontvangen over die dagen wachlgeld, hetwelk berekend wordt naar de maatstaf van de vergoeding bj geoorloofd verzuim, dus naar het volle loon, verhoogd met de woonplaatstoelage. Aanspraak op wachtgeld over de Kerstdagen en. den 27en December a.s. kunnen echter uitsluitend die arbeiders maken, die op 22, 23 en 24 De cember 1941 bj de werkverruiming hebben ge werkt. Evenzoo zal het wachtgeld over den Kieuwjaarsdag slechts ijan hen toegekend wor den, die de overige dagen van de week van 29 December 1941 tot en met 3 Januari 1912 bj de werkverruiming werkzaam geweest zijn. Aan de arbeiders, voor wie bet werk van 22 December 1941 tot en met 3 Januari 1942 wordt stopgezet en die gedurende de week van 15 tot en met 20 December reeds bij de werkverruiming hebben gewerkt, wordt over elk der beide stopzettingsweken een wachtgeld uitgekeerd, dat voor de normaal te werk ge- steldea f 19.20 bedraagt in de 1ste gemeente- klasse, f 17.75 in de 2de, f 16 30 in de 3de, f 15 10 in do 4de, f 13 90 in de 5de, f 12.75 in de (5de en f 12 in de 7de gemeenteklasse. De aldus in het genot van wachtgeld ge sfelde arbeiders komen niet in aanmerking voor de z.g. „emolumenten" en de Kerstgave, welke de arbeiders genieten, die volgens de steunregeling gesteund worden. Aanwinsten Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Het boekenbezit van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek is vermeerderd met de vol gende werken. R. C. van Ree, Technische gegevens Bouw kunde en schilderen. E. Reeser, Muziekgeschiedenis in vogelvlucht. J. Smits v. Waesbergbe, Gregoriaansche mu ziek. A. K. W. Arntzenius, Kinderverzorging. P. Harkink, Inleiding t h. Praet rekenen. J. L. Cohen, Dante iu de Nederlandsche letterkunde. W. F. Gouwe, De poppen van Harry van Tussenbroek. B. H. Bürgel, Gij en de sterrenwereld. T. J. W. van Lammeren, Het vliegtuig en zijn onderdeeelen. J. AL Roos, Yliegtuïginstrumenten. T. J. W. van Lammeren, Vliegtuigprestaties. Aegyptïsche Plastik. H. Wiegersma, Volkskunst in de Nederlanden. \Y. H. Njhoff, VYat, waar, welk, wie, waar om, wanneer A. P. van Leeuwen, Hondertien wonderen van vernuft. J. C. M. Warn rink, Twaalf doorluchtige zee helden. W'. M. Kruseeman, Problemen van het (even. C. van Wessem, Sfjn broeders in Apollo. G. J. Hooymans, Historisch vademecum, R. M. van der Hart, Land- en tuinbouwge wassen. J. H. Bavinck, Alzoo wies het woord. G. Bolkestein, Uit het werk van Jac. van Loov. Th. Rutten, Felix Timmermans. J. M. Hondius, Psychologie een Christendom. Ph. H. Kunnen, Kruistochten over de Indi sche diepzeebekkens. \V. ,S. Unger, De monumenten van Middel burg. \V. J. van Balen, Zes Nederlandsche An tillen. Banie, Het paradijs. S. Vestdijk, De vliegende Hollander. F. Sassen, Wjsgeerig leven in Nederland in de twintigste eeuw. W. D. en - Z. Vrind, Natuursteeën. A. H. Blaauw, De tropische natuur. P.T.T.-betlrjfsbeeelden. B. Rongen, Nacht der nachlen. J. Tielrooy, Fransche levenslessen. \V. H. van Helsdïngen, Daar werd wat groots veerricht. 0. Noordenbos, In het voetspoor van Eras- mus. H. Aalbers, Oude waarden in nieuwen fjd. A. P. van Leeuwen, Peinzen en piekeren. Schoen- en Kieeding Ruilbeurs. De Ned. Vereen, "van Huisvrouwen heeft reeds geruimen tjd voor haar leden een soort ruilbeurs ingesteld, speciaal voor schoenen. Sedert eenige weken is nu ook een par ticuliere Schoen- en Kieeding Ruilbeurs in het leven geroepen, die gevestigd is Hoofdstraat 143. Vooral in schoenen schijnt er heel wat om te gaan in deze Ruilbeurs. In de school Van Ruysdaelluan, gebouw Broersveest 95, St. Joris Doelen en Alida bewaarschool, worden eiken werkdag van 9.15 tot 1 uur en half 2 tot half 5 nieuwe distri butiebescheiden uitgereikt. (De St. Joris Doe len is Zateidagsiniddhgs gesloten) Morgen zjn aan do beurt deze af te ha len zj, wier familienaam begint met B. Zaterdag zjn dat: K, U en E; Maandag M en NDinsdag G, P, F; Woensdag H en 1 Donderdag R, O en Q; Vrijdag 19 Dec. S, Zaterdag 20 Dec. L en T, Maandag 22 Dec. V en J, en Dinsdag 23 Dec. W, IJ en Z. Door do nieuwe regeling inzake de melk- bonnen is in de normale verstrekking van melk op de scholen een ongew enschte onder breking gekomen. Daar bon 47a voor een dubbele periode geldig is verklaard, meenden vele moeders de betreffende melkbon niet te kunnen missen, met het gevolg, dat het aan tal melkdrinkers op school zeer aanzienljk is gedaald. Er is thans een regeling getroffen, waar door de moeilijk''«!en ondervangen kunnen worden. Do kinderen kunnen tot en met Za terdag a s. ook bon 48a inleveren en ont vangen dan weer melk op school. In 't belang van de kinderen is het ongetwijfeld als de melkverstrekking normaal wordt voort- ge/et. Zij, die bon 47a inleverden, ontvangen melk voor een dubbele periode. De vacantie-periode wordt vanzelfsprekend niet meegerekend. Geslaagd. Aan de Economische Hoogeschool te Rotter dam is heden geslaagd yoor bet doctoraal examen economie de heer F. Pelt. SCHIEDAM. Passage Theater, 2A5- en 7.30 u. Allotria. MonopoSe Theater, 215 en 7.30 uur. Concert in Tirol. Heden e.v.d Stedcljk Museum, Hoogstraat, 10 5 uur. Tentoonstelling van schilde rijen „Stadsgezichten van Schiedam" 1941. 13 Dec. Musis Sacrum, 4 uur. 2e Uitvoe ring 121/2-jarig bestaan Tamboers en Pijperscorps „Harmonie". 13 en 14 Dec. Zaal van Beek, Hoogstraat 170. Tentoonstelling Nieuw Leven, 13 Dec. Geref. Jeugdhuis. Ledenvergadering Oost en West, afdeeling S.cbiedan)- 18 Dec. Geref. Jeugdhuis, 2 30 uur. Kerst wijding Ned. Chr.Vrouwenbond. 20 Dec. Passage theater, 2.30 uur, Ver. „Ogst en West". Film; „Kleur en 'glorie onzer tropen". 20 en 21 Dec. Volksgebouw. Schied. Tooneel- gezolschajT Nut en Ontspanning: „Het buis zonder zon", m. m. v. Kilima Hawaiïans en Hakkert Band. ROTTERDAM 13 Dec. Koninginnekerk, Boezemsingel, 3 uur. Concert Rolt. Philh. Orkest. Solisten Ankie van Wickevoort Cromnlelin (so praan) en Thomas Magyar (viool). 14 Dec. Palace Zonierhofstraat, half 8. Kunst avond! «Speeuhoff. BiOSI.UPEN Arena, 2, 4.15 en 7 uur. Dakloozen. Luxor, 1.30, 3 45, 7.45 uur. Mijn chef-ris een vrouw. Capitol. Doorl. van 1.30 uur af. 's Avonds op de heide. Prinses, 2.15 en 7 uur. De amateur-jockey. Het zal bij velen reeds lang verwondering hebben gewekt, dat men op verschillende pun ten ion het ronde verkeersplein op de Koe markt, volgens de politie verplicht is richting aan te geven. Want, zoo redeneert men dan, ik \olg toch den weg en al is daar nu een bocht in, zoolang ik dien weg niet zijdelings afsla behoef ik mijn baud niet uit te steken. Zij die er zoo over dachten zijn gisteroch tend door een uitspraak van den kantonrechter in het gelijk gesteld. Aanvankelijk zag de zaak er nogal simpel uit en wees niets er op, dat zj nog een principieel kantje zou hebben. Bijna had men den 28-jarigen monteur H. M. S. uit Rotter dam reeds tot den gebruikelijke niet-hand-uit- stekers boete veroordeeld, toen deze aarzelend iets naar voren bracht dat plotseling de aan dacht der heeren wekte. Want er school inder daad veel waars in zijn opmerking. S. was van den Rotierdamschedijk gekomen, de Hema reeds gepasseerd en bevond zich bijna voor de Amstelbron. De weg maakt daar een bocht naar links, rond het plein, naar de Koemarkt- brug. Op dit punt was verdachte aangehouden omdat hij zijn linkerarm niet uitgestoken had. Toevallig was de verbalisant, die in een andere- zaak als getuige moest optreden, aan wezig cn hij verklaarde, dat de politie op dit punt zeer veel bekeuringen uitdeelt voor het zelfde feit. Do ambtenaar van het O.M. en ook de kantonrechter waren echter van mee ning, dat bj een situatie zooals daar ter plaatse, richting aangeven naar links absoluut over bodig is. De weg maakt immers een kromming en die volgt men slechts! De ambtenaar achtte het tenlaste gelegde dan ook wel bewezen verdachte gaf immers toe zjn hand niet uit gestoken te hebben maar oordeelde het niet strafbaar waaruit hij tot vrijspraak concludeer de. De Kantonrechter was het geheel met het requisitoir eens cn sprak verdachte vrj. De velen, die voor deze overtreding gehoor zaam hun transactie boóte betaald hebben, zuilen zich ondertusschen wel aardig „bekocht" voelen Er is niramei een tijd geweest, dat men met woorden alleen, belangrijke dingen tot stand bracht, altjd waren het daden die den doorslag gaven. Hot is dan ook aan het geleuter van de democraten te wijten, dat ook in ons land het parlementarisme is vastgeloopen. Woorden, niets dan woorden, meenden men te kunnen stellen tegenover de problemen van voor 10 Mei 1910, woorden en papriirén be loften, inplaats van daden. En zj die daden wenschten te stellen? Zij werden uitgelachen, zij kregen geen kans te loonen viat zij waard waren Zij werden uit gekreten voor on-Nedcrlandsch. En nu? Hoe staat de zaak nu? Het groot ste deel van ons volk benvelt rustig ver der. De gesprekken zijn wat heftiger gewor den, of men fluistert, maar daden..En toch is er iets veranderd, er worden daden gesteld door Nederlanders en wel door die landgenooten, die reeds voor den lOen Mei 1940 er naar hunkerden de handen uit de mouwen te steken. Het zijn de Nederlandsche nationaal socialisten, die onder het hoongelacj van do keuvelende democraten de wapens heb- 1 ben opgenomen en den strijd hebben aange bonden met de doodsvijanden van onze bescha ving, terwijl de leuteraars in het vaderland elkander sprookjes vertellen over de Engeische overwinning en naarstig naar den Orane-ze- der luisteren, doen duizenden dappere kerels in liet Oosten hun plicht bij tientallen graden vorst. Kijk, leuterende landgenooten, dat zijn da den, daarvah hangt de toekomst van ons land en volk af. Dat doen die mannen, die Ne derlandsche nationaal-socialisten. Zij strijden tegen het bolsjewisme. Zij bouwen de toekomst van het nieuwe Europa, dus ook van ons land. Zij zjn mahnen van de daad. Begrijpt n nu waarom ook uw plaats is in de gelederen van deze strijders? Meldt u dan aan hij het VRIJWILLIGERSLEGIOEN „NEDERLAND", Koninginnegracht 22, 's Gravenhage. Kerk Ned. Prot. Bond Westvest 90 ZONDAG 14 December voorm. 10.30 u. Rm. Den Haag Hoofdredacteur en stadsnieuws: M. Stavenga, Schiedam; buitenland: G. J. Lensink, Den Haag; binnenland: Dl Maltha, Schiedam. Nadat vele dagen lang het onderwerp „En geische luchtaanvallen" in het geheel niet be handeld behoefde te worden, kan thans vol staan worden met de mededeehq®, dat gister avond laat eeruge Engeische vliegtuigen boven ons land gevlogen hebben en enkele bommen uitwierpen, welke evenwel geeneriei noemens waardige schade aanrichtten. De economische voorlichtingsdienst van het departement van handel, nijverheid en scheep vaart zal op de komende Reichsmesse te Leip zig, welke van 1 i)o>t 6 Maart a.s. zal worden gebonden in het Ring-Messiiaus een inzending organiseeren, welke uit de volgende onderdeden zal bestaan: 1. Een representatieve stand, waaraan de idee „Nederland maakt kwaliteitsproducten" ten grondslag ligt Dit ontwerp zal worden uitgebeeld door een aantal het meest daarvoor in aanmerking bo mende producten op het gebied van industrie landbouw, scheepsbouw enz. aan te* geven al dan niet met uitstalling van de producten zelf wat voor de verbetering hier te lande is en wordt gedaan door oflicieele, seiw-ofh- cieele dan we! particuliere instanties, proefsta tions enz. In deze inzending zal een. informatiebureau aanwezig zjn. 2. Een representatieve inzending van de gra fische industrie. 3. Een representatieve inzending van de fjn- ksramïsche en glasindustrie. 4. Een inzending van de gemeente-handelsin richtingen Amsterdam, gewijd aan" de haven van Amsterdam. 5. Een inzending van de stichting „Havenbe- langen", Rotterdam, waarin, de aandacht zal worden gevestigd op den Maastunnel en de Rotterdamsche haven. Paul Sehuitema en Biet Worm zullen dc Nederlandsche inzending verzorgen. Bj de politie alhier zijn tal van .klach ten binneen gekomen omtrent de vermissing van katten. De vrees is, volgens de N. VI. Ct., gewet tigd, dat de dieren voor „consumptiedoelein den" gebruikt worden. Benoeming onderling;. Door het kiescollege der Ned. Herv. ge meente is iu de vacature C. Eigenraam tot ouderling gekozen de hëer C. van Rossen. Kwesties, die op de ijkwet betrekking heb' ben, leveren nog al eens discussies op. De bedoeling van de wet is namelijk dat het pu bliek wat men zou kunnen noemen „gewicht krijgt voor haar geld". Daartoe moeten de ma ten die gebruikt worden bj het verhandelen of het afleveren van de waar van een ijk- stempel voorzien 'zijn waaruit de kooper des gewenscht geruststelling kan putten. In een bedrjf worden echter buiten de verkoophan deling om ook nog vele andere gewichten gebruikt, bijvoorbeeld in het fabricageproces of bij de vaststelliug van onderlinge verhoudingen in de voorraad. Deze gewichten behoeven natuurlijk niet gejkl te zjn. Het criterium dat de nieuwe ijkwet nu stelt vroeger was dit eenigszins andess is, dat dergelijke ongejkte gewich ten niet aanwezig mogen, zijn m een lokaal waar goederen worden verhandeld .of althans aan liet publiek worden afgeleverd. Natuurljk bestaat over de vraag, of eon. lo kaal al of niet tot de verkoopruimte behoort veelal verechii van meening. Zoo was het ook gistermorgen in de zaak tegen A. J. de M. uit Vlaardingen, filiaalhouder van r. d. Meer en Schoep. Het ging hier over een lokaliteit van waar het brood door loketten aan de loopers werd verstrekt. De ambtenaar was van meening dat, hoewel bier niet van directe levering sprake kan zjn, de overhandiging'aan de broodbezorgers wei als een indirecte af levering moet worden gezien en eischte zeven maal een boete van f0.50 er waren zeven gewichten aangetroffen. Mr. D. A. Hoogenraad uit Rotterdam, die namens verdachte optrad, legde juist op het feit, dat niet direct aan het publiek werd geleverd, den nadruk. De ge wichten-worden slechts gebruikt voor het.be palen van de samensteilingsverhouding der grondstoffen van het "brood. Spr. concludeerde tot vrjspraak, en vroeg, zoo de kantonrechter toch een boete wilde opleggen, een dusdanige straf, dat beroep bij de rechtbank mogeijk zou zjn. Over acht dagen zal schriftelijk vonnis worden gewezen. Een vrijwel identiek geval betrof de zaak legen den bedrijfsleider van de Lever'a zeep fabrieken te Vlaardingen, Th. J. L. uit Den Haag. Deze zaak bad ongeveer en half jaar geleden reeds voor den kantonrechter gediend. De hooge raad heeft de uitspraak, die den kantonrechter de-tijds gedaan heeft, inmiddels bevestigd, maar aangezien verdachte hel geval nog eens voor do rechtbank uitgezocht wil hebben, is de zaak wederom aanhangig ge maakt. Verdachte vroeg een veroordeeling zoo danig, dat beroep mogelijk was en daarom eischic de ambtenaar 33 maal schuldigverklaring zonder oplegging van straf hier betroffen het 34 gewichten en eenmaal een boete van 10.50 met niet teruggeving van het be treffende gewicht. Ook in deze zaak wordt over acht dagen schrifteljk vonnis -gewezen. Komende van de Westhavenkade in Vlaar dingen was heï 12-arige schooimeise C. S., toen zij de Julianabrug op wilde rijden, aan gereden door een auto, die van de brug af komende, linksaf de richting naar het Hoofd insloeg. De auto was daarbij de vluchtheuvel aan de linkerzijde gepasseerd en had het meisje, dat van rechts kwam, geen voorrang verleend. De chauffeur, de 42-jarige C. CK. uit Rotterdam, legde uit, dat deze manoeuvre on vermijdelijk was geweest, daar hij anders het meisje, dat slingerde en niet rechts hield, zeker ernstig aangereden zou hebben, wat nu niet het govrf was geweest. Het kleine meisje mocht haar lezing van het probleem eveneens aan al die dcitige, maar toch vriendelijke heeren, uiteen zetten en dat deed ze zonder schroom. Het klopte echter heelemaal niet met het verhaal van den auto bestuurder en daarom haalde men de speel goed-auto en het speelgoed-fietsje voor den dag, die de deurwaarder altjd zoo keurig in de kast bewaard. De kleine wielrjdster mocht er mee „spelen" en geïnteresseerd bogen de magistrates!! in toga zich over haar spel, waarin de botsing opnieuw geënsceneerd werd. De ambtenaar achtte in zijn requisitoir niet bewezen, dat er een aanrijding heeft plaats ge had. Veerd. had echter in ieder geval voorrang moeten verlecnen en de vluchtheuvel- niet aan de linfeerzjde "mogen voorbijrjden. Het uit zicht is ter plaatse zeer goed, zoodat—.het bi «roep op de noodzakelijkheid van een plot selinge manoeuvre geen steek houdt. Spr. vroeg twee geldboeten van f15 of 6 dagen en f 10 of 4 dagen. De kantonrechter veroordeelde verdachte tot tweemaal f 7.50 of 3 dagen. Het kleine meisje met de roode strik had kentielijk medelijden met den chauffeur, die er zoo ongelukkig afkwam. „Paps", die het optreden van zju spruit vau de tribune ge volgd had, gaf haar echter een wenk en samen verheten' zj de zaai. Er zijn vel everontschuldigen aan te voeren voor het feit waaraan een 19-jarige schooljongen, uit Vlaardingen zicib. iheeft schuldig gemaakt- De .boom, dïo hij met een mes aan 't behan delen was, had namelijk sedert generaties tot het verrichten van dergelijke kunstprestatiea gediend. Overal op zijn ouden stam kon men de resultaten van uiteenloopende gemoedsuitin- gen lezen, 't Romantisch snijwerk, waarbj het hart-symbool in allerlei variaties is toegepast, domineert echter wel en als we aannemen dat ook dezp blonde jongen het in die richting gezocht heeft, dan is men geneigd nog wat toe geeflijker ten aanzien van zjn overtreding te staan. De gerechtigheid mag echter door geen ge voelsargumenten worden beïnvloed en de heeren keken dus uiterst streng. Toen de jongeman bo- vondion zeido in Holland, nog wat onwetude te zijn, hij 'woont hier „pas" drie jaar, en dat in zijn vaderland Indië het snjden in boomen tot het dagehjksche werk van het Indische publiek behoort, kwamen de commentaren los. De griffier stelde vast dat het „Hof" in Vlaar dingen in ieder geval geen oerwoud is, de kan tonrechter voegde daaraan toe, -dat daar bo vendien geen rubberboomen groeien en d8 ambtenaar zei kort en krachtig dat hj die apen streken dan maar Ln Indië moest uithalen. 't Werd dus toch nog een behoorljke boete f3 of een dag. Zelfs de s u i k e rliartcn zijn tegenwoordig goedkooper. Zooals wj onlangs reeds berichten, heeft de voerman H. v. L., die begin October door den kantonrechter werd veroordeeld omdat hj zijn paard oogkleppen had laten dragen, de termijn laten vgrloopen gedurende welke hj gelegenheid had in cassatie te gaan bj den Hoogen Raad. Daar het echter wel zjn bedoe ling was deze kwestie door een hoogere in stantie te laten berechten, had men hem op zijn verzoek wederom verbaliseert, zoodat de zaak gisteren nogmaals voor den kantonrech ter diende. Ook ditmaal werden als deskun digen gehoord den oud-majoor-paardenarts, den heer T. D. Sigling uit Amsterdam en dr. P. J. van Endt, den gemeentelijken veearts alhier. Nieuwe gezichtspunten deden zich echter niet voor, slechts verzocht verdachte een zoodanige straf dat hij bij de rechtbank als volgende instantie kan aankloppen. In verhand daarmee eischté de ambtenaar van het O.M. 15.50 of 3 dagen. De kantonrechter -zal over 8 dagen schrifteljk vonnis wijzen. De 56-jarige los werkman v. R. uit Delft werd tot f 3 of 3 dagen veroordeeld wegens het vervoeren van oudermaatsche visch. De snoeken die hij bj zich had waren nog geen 40 c.M. lang. De 'ambtenaar achtte het van belang dat tegen deze overtreding streng wordt opgetredpn, daar de voedselpositie niet roos kleurig is en het vangen en behouden van ondermaatsche visch daaraan nog belangrijk af breuk doet omdat deze visschen meestal nog geen kuit hebben geschóten. Een controleur van den Raad van Arbeid uit Maassluis had moeite gehad met een dienst bode E. K. uit Maasland, die haar rontekaart niet had willen tooneo toen hij daarom vroeg. De onwillige jongedame werf tot f 10 of 6 daaen veroordeeld. .Gewonde' soldaten, die thans op het slag veld in het Oosten liggen, mogen geen mo ment langer blijven liggen dan strikt nood- zake! jk is. Want er bcerscht reeds een felle koude daarginds een daarom moet nu meer dan ooit snel ingegrepen worden als het gaat om het redden van menschenieVens. De Nederlandsche ambulance zal daarom een welkome hulpexpeditie zijn. Aan ons de taak, Nederlanders, te zorgen dat het die Neder landsche ambulance aan niets ontbreekt. Onze eigen Nederlandsche ambulance moet de beste zijn, die ooit werd uitgezonden. Stort daarom uw bijdrage, iets meer dan u kunt missen, op girorekening - NEDERLANDSCHE AMBULANCE, Koninginnegracht. 22, 's-Gravenhage. re

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 2