Seldige bonnen voor voedingsmiddelen LAATSTE NIEUWS Sanapirin aaa Vier Britsche schepen tot zinken gebracht Vitamine C uit groente en aardappelen l ~ïi Mannen van de daad Pag. 3 EERSTE BLAD DERr SCHIEDAMSCHE COURANT Vrijdag 12 December 1941 Duilsoliland strijdt voor Europa Voortdurende gevechten Noord-Afrika in Britsche aanvallen in Noord- Afrika afgeslagen Ned.-lndische strijdkrachten in Singapore a v.**/ Japansche aanval op Britsch konvooi Churchill over den ondergang der Britsche slagschepen Admiraal Philips vermist De houding van Latijnsch-Amerika Amerikaansche expeditiecorpsen naar elk deel van de wereld De Japansche superioriteit in de lucht Knox geraakt in discrediet Gemengd Nieuws Sport Handel en Bedrijf 3€andel in tionnen is misdadig. 2>e straf is zwaar en ongenadig Vrijdag 12 December 1941 Rheumaiische kwellingen Voorschriften tot behoud as .18 ~~W "Ti 4 GELDIGE BONNEN VOOR DIVERSE ARTIKELEN 30 April 31 Dec. 1941 1942 1942 1941 1942 1941 '1941 Om verlies te voorkomen 8*7 O O Hoofdkwartier van den Führer, 12 Dcc. (D.N.B.). Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: Aan liet Oostelijke front ook gisteren slechts plaatselijke gevechtshandelingen.. Op den Atlantischen Oceaan hebhen Duitscho duikbootcn vier Britsche sclig,- pen, met een gczaincnlijken inhoud van 27.700 ton, waaronder een groot tank schip tot zinken gebracht. Bovendien wer den twee bewakingsvaartuigen en een tankschip door torpedo's zwaar bescha- teren overdag heeft de Britsche luchtmacht zonder resultaat aanvallen op het gebied der Duitsche Bocht gedaan. In den afgeloopen nacht ondernam zij aanvallen op Noord- en West-Duitscbland. Daarbij werden twee vijandelijke bommen werpers neergeschoten. Iu Noord-Afrika duren do gevechten voorL Afdcelingen van de Duitsche en Itali aausche luchtmacht hebben Britsche co lonnes van pantserwagens en auto's ver strooid. Bi) de luchtgevechten,die zich ontsponnen, schoten Duitsche jagers zes vijandelijke vliegtuigen neer. Duitsche ge vechtsvliegtuigen hebben in den afgeloo pen nacht de haven van Tobroek en spoor- wegwerken iu Sidi Barani gebombardeerd. Tusschen 3 en 9 December heeft de Britsche luchtmacht 09 vliegtuigen verlo ren, waarvan 3-1 in de Middellandsche Zee en Noord-Afrika. !n dezelfde perio de gingen in den slrijd tegen Engeland achttien Duitsche vliegtuigen verloren. Italiaansch weermachtsberlcht Rome, 12 Dcc. (Stefaui.) Het 55Sste com munique van het Italiaausclie. hoofdkwartier luidt: ,,/n de Alarniarische woestijn duren de ge vechten voort ten westen van Tobroek. Nieuwe krachtige aanvallen van den vijand, door pant serwagens gesteund, zijn afgeslagen. Bij Soi- loem en Bardia is de actie der wederzijd- sche artillerie heviger geworden. Italiaansche en Dnitsche duikbommenwerpers hebben her haalde malen con een tralies van gemechaniseerde strijdmiddelen en autocolounes iu de zone,, van üir flacheim cebombardcerd. Bij luchtgevechten hebben Duitsche jagers zes vliegtuigen néér- "gccchütori.?" Do vlooïfon»«lle,vHiioy pp>tlO De-' ccmhcr Derna had gebombardeerd, is opnieuw aangevallen door Duitsche vliegtuigen, die we derom homtreffers hebben geplaatst op een kruiser en een torpedobootjager. In het centrale deel van de Middcliaudscho zee hebben onze jagers twee vijandelijke vlieg tuigen vernield; bij een aanvalspoging op de baai van Argostoli werd een derde vliegtuig neergehaald door het afweergeschut. Een onzer vliegtuigen is niet teruggekeerd. In den ochtend van den lldcn hebben een vijandelijke kruiser en twee torpedobootjagers opnieuw Derna gebombardeerd. Wederom is eenige malen het hospitaal Principe di Piemonle getroffen. De schade is van weinig beteckènis. Batterijen der Italiaansche marine openden het vuur op den kruiser, die waarschijnlijk getroffen werd. Een aauval op Benghazi in den nacht van 10 op 11 December veroorzaakte drie slachtoffers. Schade werd niet aangericht. Onze vliegtuigen hebben de viootbasis La Va- lctta op Malta gebombardeerd. Ongeveer 1800 gevangen genomen Engclschcn zijn gered van het schip, dat, zooals in het weerraachtsbe- richt van 10 December gemeld was, getorpedeerd is. Onder de geredden bevinden zich eenige gewonden". De correspondentvan het A. N. P. te Ber lijn meldt: Duff Cooper noemde voor de radio van Sin gapore den slag voor de .Britsche vloot een catastrophe. Terstond heeft men in Ned.-Indië hulp aangevraagd, welke- in tegenstelling lot de houding der Engelscben in Mei *1910 ook prompt werd gestuurd. Volgens Londensehe berichten kwamen reeds Woensdagmorgen vloot- en luchtstrijdkrachten uit Ned.-Indië-in Singapore aan. Het gaat hier dus blijkbaar om de verdediging vqn liet Brit sche bolwerk, aan de Straat van Malakka legen dén Japanschen aanval ter zee en in de lucht. A^MALAKKA^ küta baSo lonsfan JRGEIQ Tansk f Taping =Etwtüi&ÏKv&vJ(BR) \ioemooor iPek5n^~== SPOORWEG O JOOkm V kaart Van pellt lokio, 12 December. (D.N.B.) Het hoofd!;warlifT heeft bekend gemaakt, dal Japansche vliegtuigen op 11 December bij aanval op een Britsch konvooi, dat hij Penant» op de Westkust van Malakka geconcentreerd was, een schip tot zinken gebracht en vier andere zwaar bescha- hebben. Ook opslagplaatsen voor goederen en haveninstallaties werden aan gevallen. In het Lagerhuis heeft Churchill ten aanzien van de vernietiging der beide Britsche slagschepen „Prince of Wales" en „Repulse" o.a. gezegd: Deze twee groote machtige schepen zijn werkelijke figuren geweest in de Britsche planneu. Beide oorlogsbodems zijn door talrijke aanvallen van Japansche bommen werpers eu. torpedovliegtuigen tot zinken gebracht, die hun aanvallen met vastbe radenheid en handigheid uitvoerden. Twee van deze aanvallen werden ondernomen van groote hoogte, waarbij telkens tref fers werden geplaatst ,Er waren drie aan valsgolven van telkens negen torpedo- vliegtuigen, die elk der beide groote sche pen met torpedo's raakten. De voortduren de aanvalsgolven bereikten hun doei en de Britsche oorlogsschepen sloegen om en zenken. De torpedojagers die de oor logsbodems- escorteerden snelden te hulp om met de geredden naar Siugnpo:e terug te varen. De verliezen aan mcnschenlevens, zoo beweerde Cburcliiil, zijn minder ernstig dan eerst werd aangenomen. Ik betreur te moeten meedeelen, dat admiraal Phi lips zicb onder de vermisten bevindt. „Door den Japanschen aanval heeft de zeemacht van de Vereen. Staten én Groot- Briltannië zeer ernstige schade geleden". „Ik kan mr) niet een zeeslag herinneren", zoo zeide de Britsche premier verder, ,/lie zoo zwaar is geweest als die, waarin de „Prince ot Wales" en de „Repulse" tot zinken zün gebracht. Wij moeten er rekening mee houden, dit de omvang van de Amerikaansche tran-po;ten, welke En geland tereiken en de mate, waarin steun wordt verleend door de Amerikaansche vloot, in de eerstkomende maanden ge ringer zal zijn". Lissabon, 12 December. (A.NP.) Naar Reuter meldt, zou' Costarica gistermiddag aan Duitsehland en Italië den oorlog heb ben verklaard. Voorts zou aexico de di plomatieke betrekkingen met. genoemde landen hebben verbroken. Uit Havanna meldt Reuter, dat het Culiaanscbe congres zich op uitnoodiging van president Ba tista, voor den oorlog met Duitscldand en Italië beeft verklaard. Het bureau meldt uit Lima, dal president Prado in een tele gram aan Roosevelt heeft betoogd, dat Peru loyaal dé pacten der continentale eensgezindheid en verdediging zal; respec- Lecrcn..; en_.zi.in.„best....zal doen..om de.,.vrij: heid ;Tan hol. Amerikaansebe vasteland, te tee^varên. ^Volgehs '-'een ^'Reutcrbericbt tntiit La Paz hoeft de Bolivia an srhe regeering de blokkeering van alle Duitsche en Ita liaansche saldi bevo'en. Bo'ivia beschouwt de Vereen. Staten uiet als oorlogvoerende mogendheid. Naar radio Schenectady meldt, heeft Nicaragua den oorlog verklaard aan Duitschlnnd' en fta'.ië. De Engelsche nieuwsdienst meldt, dat de Amerikaansche Senaat de oorlogsverklaring aan Duitschland heeft goedgekeurd. Tevens nam de Senaat een wet aan, volgens welke Amerikaan sche expeditiecorpsen naar elk deel der we reld kunnen worden gestuurd. Het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden heeft het wetsontwerp, waarbij toestemming ge geven wordt tot het uitzenden van Amerikaan sche expeditie corpsen naar welk deel der we reld ook, met handopsteken goedgekeurd en het naar-het Witte'Huis doorgezonden, om dooi den president te worden ouderteekeud. Het wets ontwerp verlengt den diensttijd van alle opgcr roepen mannen en uilgekozen recrutën voor den lijd van den oorlog. Tokio, 12 Dec. (D.N.B.). De hichthcerschuppij in bet Zuidwesten van den Stillen Oceaan is reeds in den loop der laatste drie dagen door ons verworven, aldus kapitein Saijiro Foer- hocasji in een verklaring voor de afdeeling voor inlichtingen vair de marine iu liet hoofd kwartier. Toen de eerste aauval op Hawaii werd ondernomen, stond er een zworen regenstorm. Desondanks werd de Japansche aanval op het vastgestelde tijdstip ondernomen, in twee for maties, waarvan de eene „vischtorpcdoY en de tweede bommen had. geladen, tiet-was de eerste maal, dat het Japansche luchtwapen in een werkelijk gevecht luchttorpcdo's toepaste. Ook de „Prince of Wales" werd met Iuchttor- pedo's tot zinken gebracht. De nachtelijke aan val op Singapore heeft, naar de kapitein ver der verklaarde, klaarblijkelijk groote verwarring geslicht bij den vijand, aangezien de afweer vol komen onnauwkeurig was, zoodat aan Japan sche zijde geen enkele machine verloren ging. Buenos Aires, 12 December. (D.NJ3.). De Nacion verneemt uit Washington, dat de ver ontwaardiging der Amerikaansche bevolking je gens den minister van marine, Knox, toeneemt als gevolg van den ernstigen aanval der Ja panners oip Hawaii. Men vermoedt, dat bet Congres bijeengeroe pen zal worden voor een geheime zitting om degenen, die aansprakelijk zijn voor de. neder lagen, ter verantwoording te roepen. Het volk verwijt den mannen der regeering, dat zij "niet op de hoogte waren van de ware kracht van den vijand. Drie doadclijk'c ongevallen in dc residentie. Gistermiddag omstreeks vijf uur is uit het water van den Zuid-Buitensingel te 's-Gravenhage het lijk opgehaald van den 72-jaiigen J. C. S. uit het bestedelingen- liuts in het Westeinde. De man, die ken nissen in de Rembraudtstraat had bezocht, is ter hoogte van die straat vermoedelijk door de duisternis misleid te water ge reden. Ter plaatse, waar het stoffelijk over schot werd opgehaald was de hek- en draad versperring niet meer intact. Gisteravond vervoerde de Geneeskundige Dienri den 49-jarigea- D. V. uit de Guido Gezellestraat, die in een café in de bin nenstad van een trap was gevallen en daar bij een schedelbasisfracluur bad bekomen, naar het gemeentelijkziekenhuis aan den Zuidwal. Even later is de man daar aan de ge volgen overleden. Voorts overleed gisteren in het r.-k. ziekenhuis in het Westeinde de 78-jarige S. W. uit de Perziklaan, die Woensdag in de Javastraat door een tramwagen van lijn 7 was aangereden en daarbij een hersenschudding en een gebroken been had bekomen. Sluikhandelaren in sla-olie aangehouden. De politie van Vught is twee Waal- wjjkers op het spoor gekomen, die 90 liters slaoiie hadden verzocht tegen f 12.50 per liter, terwijl de -normale prijs 75 ct. bedroeg. Om buil winst nog wat te doen stijven, hadden zij den.koopcr bezwendeld en in plaats van 90 slechts 60 liter ge leverd, hetgeen een extraatje gaf van 375 gulden. Beide sluikhandelaren zijn aan gehouden. Ook tegen den kooper is pro ces-verbaal opgemaakt. Noodlottig ongeval op een stoomboot. Op een stoomschip in de RotterJamsche haven is gisteren de 51-jarige arbeider A. Adriaanse, wonende in den Bcukeudaal, met liet linkerbeen bekneld geraakt, waardoor dit lichaamsdeel zeer ernstig werd gewond. Naar het Zuidcr 'ziekenhuis overgebracht zijnde, is 't slachtoffer aan de kwetsuren overleden. Dammen. Damelub „Schiedam". Voor de hordenbezetting van dc Damclub „Schiedam" zijn de volgende partijen gespeeld: II. GijbelsD. v. d. Spek 0—2 J. LeendersD. Zonneveld 2—0 M. Cotê—J. v. Tilborg 0—2 J. de WildeJ. Levering afgebr. i Elk der volgende bonnen Geeft recht op het koopen van: Van 14 December tot en met 20 December rants, rantsoen rantsoen rantsoen liter liter K.G. 48-4 brood 48 brood 48 vleesch 48 vl.waren 48-A melk I 48 (Roods I nulkkairt) 48-A aardappel 48-B aardappel. K.G. brood of gebak vleesch of vl.waren melk melk aardappelen aardappelen Van 30 November tot en met 27 December suiker cacao koffie-surrogaat iam f K.G. 50 gram 250 gram 500 gram 150 algemeen 2e periode cacao 155 algemeen 156 algemeen 151 t/m 154 algemeen F e= G rijst 161 algemeen 162 algemeen 163 algemeen 157 r/tn 160 algemeen 167 algemeen Van 10 December tot en me' 27 December 1 rantsoen 250 gram 250 gram 250 gram 100 gram bloem, brood of gebak rijst havermout of peulvr. gort vermicelli of maizena 100 gram kaar •55-56 boter 55-56 vet heeft een zekere pijnstillende uitwerking, tlec/er/andsch. Buisje 4-Oct. Hoofdredacteur en stadsnieuws: M. Slavenga, Schiedam; buitenland: G. S. Lensink, Den Haag binnenlandD. Maltha,Schiedam. Veiling Vesfcrlee. Witlof 1 25 c. per kg., Witlof II 20 c. p. kg.; Kroten 96 c. per 25 kg.; Rammenas f0.501.10 per 25 kg.; Andijvie f 1215 per 100 krop; Peterselie f0.70—1.80 per 100 bos; Prei fl7.50 per 100 kg.; Radijs f4.10 per 100 bos; Selderij f 0 S0—2.40 per 100 bos; Knolselderij - f 1.509.40 per 100 stuks; Ro'ode kool f4.27—5.30 per 100 kg.; Savovo kool f4.255.30 per 100 kg.; Groene kool f4.04— 5.80 per 100 kg.; Chincesche koot f3.444.30 per 100 kg.; Witte kool 12.40—3 per 100 kg.; Boerenkool f5.80 per 100 k.g.; Peen- f 1.5G per 100 kg.; Tomaten A 15—12.80 per 100 kg.; Tomaten B f412.80 per 100 k.g.; Tomaten C f4—12.80 per 1O0 kg.; Tomaten CC f46 per 100 kg.j Spruiten 1 f 13.60 17 per 100 kg.; Spruiten II f 13.60 per 10O kg. Aanvoer Spruiten 19.000 zakken. Schor- senecren 1117 per kg. Overzicht Ainsterdamseho effectenbeurs. Kalme markt. Aanmerkelijk verbeterde stem ming. Jndustiieeleti onregelmatig. Nederlandsclie beleggingen weinig veranderd. Het Voorlichtingsbureau- van den Voedings raad schrijft: Er wordt zooveel over vitaminen gesproken, dat iedereen er langzamerhand wel van door drongen is, dat deze stoffen beslist noodzakelijk voor de gezondheid zijn. -Allerlei vitaminenprc-paraten in de meest ver schillende vormen zijn in den handel en voor menig artikel wordt reclame gemaakt, omdat het zoo „rijk aan vitaminen is". Dit wekt wel eens den indruk, dat men alleen door gebruik van vitaminetabletten of gevitamineerde producten, voldoende vitaminen kan krijgen, zoodat velen deze proparaten ge bruiken, "zonder dat de dokter het voorgeschre ven heeft. Zij beseffen echter niet, dat zij 'de cxlra-uit- gaven, welke daarvoor noodig zijn, niet bohoe- ven te doen, wanneer zij hun maaltijden, maar juist samenstellen en het voedsel doelmatig bereiden. De hoeveelheid vitamine C bijvoorbeeld, wel ke men voor den gezonden ineiisch noodig acht, wordt zeker in het voedsel, waarover men op het oogenblik beschikken kan,aangetroffen Aardappelen en groenten zijn de voedings middelen, welke in groote hoeveelheid vitamine C bevatten. Nu beval het rantsoen aardappelen dat men per dag krijgt, vrijwel de hoeveelheid vitamine C, welke men per dag noodig heeft. Om verlies te voorkomen, geeft men steeds weer den raad de aardappelen in de schil te koken. Al schilt men de aardappelen nog zoo dun, een groot gedeelte van het vitamine C gaat tocih verloren, omdat het de eigenschap heeft in het kookwater op te lossen. Dit oplossen wordt voorkomen, wanneer men de aardappelen in de schil kookt. Van de in de schil gekookte aardappelen heeft men minder, noodig dan van de geschilde (door schillèn gaat minstens 1/5 deel van het ge wicht verloren), terwiji men;- als-men de aard appelen ;met schil'cn ai eet," langen; tijd een ver zadigd gevoel heeft. 125 gram 125 gram boter boter m. reductie beschikbaar per persoon ec lit '3dC Sc oj - tn rijdvak van één week (8 rants. li 3 3 3 rants 7 34 3i 4 5f h 34 titei liter K.G. K.G. In tijdvak van vier weken 1 50 250 500 1 50 250 500 1 250 500 1 250 500' K.G. gram gram gram 4 500 250 250 100 4 250 250 too 4 250 250 100 4 250 250 100 rants, gram gram gram gram 500 500 500 500 gram In rijdvak van 18 dagan 250 500 500 500 gram Efk der volgende bonnen Geeft recht op het koopen van tot en met 14 23 07 k.t. 01 t/mi)4 h.k. 05 t/m 07 h.k. 08 h.k. 01 t/m 11 c.v. 12 t/m 20 c.v. le t/m 4e per. 5e t/m 6e per. 164 E E T petroleum petroleum brandst. brand st. brandst. brandst. brandst. brandst. brandst. brandst. algemeen toiletzeep textiel f mannen) j 2 liter petroleum 1 eenh. brandstoflen 1 rants, zeep 75 gram toiletzeep 80 pCt 50 gram scheerzeep 6 Oct. 1941 23 Nov. 1941 diverse dat: 1 Dec. 1941 I Dec. 1941 1 Sept. 1941 27 Dec. 3 Jan. 31 Jan. 31 Dec. 31 Jan. 31 Dec. 31 Dec. 31 Jan. 30 April 1942 1942 1942 1941 31 Dec 1941 31 Dec. 1941 Hierop geen anthraciet verkrijgbaar Hierop uitsluitend turt verkrijgbaar DE VOLGENDE BONNEN ZIJN BINNENKORT NIET MEER GELDIG: Na Zaterdag 13 Dec. 47 brood, vleesch, vleeschwaren, aardappelen. Na Dinsdag 9 Dec. 53-54 Boter en Vet. EEN RANTSOEN Brood: 100 gram brood. - - ?-•*■ v- x Oebak: .75 gram beschuit, wafels, biscuits, koek:es, ol 100 gram specuaas, koek, ot 300 gram cake, of 400 gram gevuld klein korstgebak, of 500 gram gevuld groot korstgebak, taart, gebakjes. Vleesch: 100 gram vleesch, gewicht van been inbegrepen, ot 150 gram paardevleesch ge wicht van been inbegrepen. Vleeschwaren: 75 gram gerookt ot gekookt vleesch, of 75 gram gerookte worstsoorten, ol 100 gram gekookte worstsoorten, of125 gram leverartikelen, tongeworst, nierbrood, of 150 gram bloedworst, zure zult. Jam: 500 gram iam, siroop, honing, enz. Bloem: 70 gram tarwebloem, -meel, roggebloem, -meel, zelfrijzend bakmeel. Rijst: 250 gram rijst, rijstemeel, -bloem, -gries, kindermeel Havermout: 250 gram havermout, -vlokken, -bloem, -gort, aardappelmeelvlokken, grutte- meel, (gemengd meel). Gort: 250 gram gort, gortmout, gortbloem, grutten (alle soorten) gruttemeel, (gemend meel), rijstgries, aardappel-tapioca. Vermicelli: 100 gram vermicelli, macaroni, spaghetti. Maizena: 100 gram maizena, sago, aardappelmeel, of 100 gram zetmeel, verwerkt in pudding poeder of puddingsauspoeder. Brandstoffen: 1 H.L. (maximaal 75 K.G.) anthraciet, steenkolen, industriebriketten, eier- briketten, of 2 H.L. cokes, gascokes, of 110 K.G. bruinkoolbriketten, of 75-K.G. petroleum- cokes, of 150 K.G. cokesbries, cokes gruis, of 300 stuks pers turf, of 450 stuks baggerturf, of 275 K.G. turf uit de Peel, of 200 K.G. andere soorten turf. Zeep90 gram huishoudzeep, of 150 gram eenheidstoiletzeep, ol 100 gram zachte zeep (samen stelling na 31 Aug. 1941) of 150 gram zachte zeep (samenstelling 1 Jan.31 Aug, 1941), of 200 gram zachte zeep (samenstelling voor 1 Jan. 1941), of 250 gram zeeppoeder, of" het doen wasschen van 20 K.G. droge vuile wasch. Doeli de voornaamste reden, dat de aard appelen in de schil gekookt moeten worden, blijft het vitamine C, waar men zoodoende ton volle van profiteert. -Ook de groenten (peterselie, koolsoorten, prei) zijn een belangrijke bron van vitamine C, in dien men ze tenminste evenals de aardappelen goed toebereidt. Vitamine C lost niet alleen in water op, het heeft ook de eigenschap' dat het door de aan raking met de lucht, vooral bi) gelijktijdige ver hitting, onwerkzaam wordt. Met deze eigen schappen moet men rekening houden, wanneer mén de aardappelen en groenten toebereidt.. Indien men het vitamine C zooveel mogelijk behouden wil, is het noodzakelijk de volgende voorschriften zorgvuldig na te'volgen: 1. Bereid de groenten en aardappelen kort voor het gebruik. 2. Wasch de groenten kort, liefst ongesnéden. 3. Laat gesneden groenten niet lang staan. 4. Eet iederen dag wat rauwe groente, bij de boterham of hij den warmen, maaltijd. 5. Kook de aardappelen in de schil. 6. Kook bladgroente zonder water en aard- Mannen van de daad hebben zich bereid verklaard ban leven in te zetten om ginds in. het Oosten gewonde soldaten te holp te snellen. Temidden van het krijgsrumoer verrichten zij hun moeilijke taak en onder de meest ongun stige omstandigheden arbeiden deze mannen 0111 het loven van andoren le redden. Deze mannen van de daad, deze helpers van de Nederlandsclie ambulance verdienen uw steun. Laat het hen aan niets ontbreken. Zorgt, dat de Nederlandsclie ambulance, over alle middelen beschikt welke noodig zijn om hun taak zoo goed mogelijk te vervullen. Stort uw bijdrage op girorekening NEDF.RLANDSCHE AMBULANCE, Koninginnegracht 22; 's-Gravenbage. appelen en harde groenten met een bodempje water. .7 Kook groenten en aardappelen niet langer dan noodig is: aardappelen in de schil zijn in 25 minuten gaar; do meeste groenten, bok savoyckool zijn in 20 min. 3oma nog eerder gaar. 8. Stoof de groente niet; wurnt do groente niet op. Voedzame soepen op vléeschlooze dagen - Het voorlichtingsbureau van den voedingsraad schrijft: In een onlangs verschenen persbericht ga ven wij een indecling van het dagrautsoen, waarbij van al de beschikbaar gestelde hoeveel heden gebruik gemaakt werd. In het daarbij gevoegde schema van de warme maaltijden ge durende een week, werden yoor de vlccsch- looze dagen o.a. voedzame soepen genoemd. *Een voe'dzame-soep zal'alleen dan met groen ten en aardappelen een vollediger» maaltijd vor men, wanneer er een voedingsmiddel in aan wezig is, dat het vleesch vervangt. Om deze roden werden melksoepen aaugcraden. Nu kan een 1/2 liter taptemelk wat voedingswaarde be treft ongeveer 75 gram vleesch vervangen. In verschillende plaatsen van het land is een dergelijke groote hoeveelheid taptemelk per per soon echter niet te krijgen, zoodat hot daar niet mogelijk is, den warmen maaltijd met melk vol ledig te maken. Andere voedingsmiddelen zul len dan gebruikt moeten worden. Wie nog wat taptemelkpoeder bezit kan dit eens in de soep verwerden. lleeit men noch voldoende melk, noch vol doende taptemelkpoeder, dan kan men visch, garnalen of mosselen als aanvulling nemen of taptemelk en -poeder lialf om half gebruiken. 75 gram vleesch is gelijk te stellen met 1/2' L. taptemelk, 50 gram taptemelkpoeder, 125 gram mosselen, 75 gram garnalen, 75 gram visch. Eenige voorbeelden volgen van soepen voor 4 personen, waarin taptemelk, taptemelkpoeder en garnalen verwerkt zijn.: Ben vindioerijke-huia- vrouw zal hier zelf velerlei variatieV in weten aan te brengen.

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 3